Kaniongerechi Sommelsdijk Dir Uit 5e ou5e öoos K voor overtredingen dooreen Zeldzaam hoge straf luchtvaartbedrijf Portretwerk LAVE RVI ER r~ kleuren porireiien Bur TractorchaufFeur wilde te Nieuwe Tonge snel door een optocht en reed kind met step aan Verkeer van links moet kruising vrij laten! reportages FOTO ROTSMA Thans ook Excursie Bedrijfsvoorlichting naar Schouv/en-Duiveland Jubileu Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 16 juni IgJi/^T^insdag 16 Afwijlcend van lietgeen wij de laatste jaren als verslaggever op liet Itanton- gerecht te Sommelsdijk gewend zijn, vormden vrijdag j.I. in de door mr. Groeneboom, met officier van justitie mr. Wendels, gehouden strafzitting verlceersdelicten nu eens niet de meerderlieid en de boventoon bij de belian- deling der zaleen. De laatste zaalc was zelfs een zeer opvallende en zijn pen dant zal weinig in Nederland voorltomen, omdat het een luchtvaartbedrijf betrof. In deze zaals; viel een dusdanig zware straf, dat oolc dit tot de zeld- zaamheden bij de Icantongerechten zal behoren. Het begin van de zitting bracht een zaait voor de balie, waarbij weer eens bleelt hoe gevaarlijk het is als verkopers van alcoholhoudende drank aan minderjarigen verlcopen. Voorts kan het rijden met een tractor tussen een soort optocht ooit niet als een veel voorkomende overtreding worden aangemerltt, wat evenwel weer niet gold voor een overtreding van het werktijdenbesluit voor baklcers, waar door een coöperatievoorzitter zich moest komen verantwoorden. C. van Wezel, Stellendam, moest zicli verantwoorden wegens liet verltopen van zwak alcoholisclie drank aan min derjarigen. IVIr. Groeneboom vond liet kinderachtig en flauw. ,,U weet heel goed dat het niet mag" vond de kanton rechter. Verdachte verweerde zicli, dat de jongen gezegd had dat hij al 16 jaar was en er ooit wel naar uitziet. „U jokt, U hebt tegen de politie ver klaard dat U het de jongen niet ge vraagd hebt. Houdt op met dat draaien" verzocht de kantonrecliter. Ook had de kantonrechter weinig waardering voor liet doktersattest over verdachte. „Dat heeft daar niets mee te maken," vond mr. Groeneboom. „Mijn vrouw heeft het gevraagd aan de jongen," verweerde verdachte zich nogmaals. „Erkent U dat U het niet gevraagd hebt?" vroeg de rechter. Verdachte hield het er bij dat niet liij maar zijn vrouw geïnformeerd had naar de leeftijd van de jongen, hetwelk de kantonrechter de opmerking ontlokte, dat het dan toch zeker een twijfelgeval geweest is. Verdachte verklaarde dat er bij de jongen thuis diezelfde avond gefeest is en dat hij evengoed onwel geworden kan zijn van wat hij thuis gedronken heeft. „We vragen altijd naar de leef tijd," aldus vex'dachte. „Ook als ik in de winkel gekomen zou zijn?" wilde de officier weten, wat ver dachte direct toe gaf. „Houdt op met dat gedraai", som meerde de kantonrechter nogmaals. De officier meende dat men in Stel lendam wel op de hoogte is van eikaars leeftijd en eiste 100 gld., waarvan 50 vaarwaardelijk, sub. 20 d. hechtenis. Verd. zei dan wel te kunnen gaan zitten, maar de kantonrechter wees er op, dat dit alleen mogelijk is als er niets te verhalen is en Z. Edelachtbare kon zicli verenigen met de eis. Door voetgangers gereden. R. van der Kroon, Nieuwe Tonge, zou van richting zijn veranderd en op de Molendijk een Itind hebben aangereden. Verd. zei stapvoets gereden te heb ben en het kind stak over. „U hebt onhebbelijk gereden, er was een optocht en U was gewaarschuwd om kalm te rijden." „De verbalisant wilde dat ik er achter bleef!" merkte verd. op. „Nou, dat was juist gev/eest." „'t Kind schijnt een duw gekregen te hebben en ik raakte de step." „Bent U geschrokken?" „Neen, dat niet. 't Kind was niet erg gewond, dat zei de moeder zelf!" Wachtm. van Vliet verklaarde dat er veel mensen liepen en dat verd. er snel langs wilde. Get. heeft hem toen ge waarschuwd en toen is hij langzamer gaan rijden. Verd. ging een dreef in met zijn tractor en raakte toen de auto- ped. Het kind zat in de knel en get. schrok er danig van. „Verd. zei van mening te zijn, dat hij het verkeer niet in gevaar bracht," aldus get. van Vliet. Verd. betoogde dat het kind liem al gepasseerd was. Daar heeft hij op ge wacht. Maar het kind is beslist achter uit gekomen. De rechter vroeg naar de breedte van de weg en was met de officier van me ning, dat verd. onvoorzichtig heeft ge reden. De officier nam verd. de handelswijze zeer kwalijk. De eis was 40,of 16 d. Verd. voerde aan, dat de mensen door elkaar liepen, dat het kind een duw heeft gekregen en dat hij er niets aan kon doen. De rechter vond de eis van de offi cier te laag; verd. hoeft zich zeer on verantwoordelijk gedragen. De uit spraak was 50,subs. 20 d., en een voorwaardelijke straf van G mnd. Te sïiel P. A. Snijder, Goedereede zou met een auto hebben gereden op de Zuiddij k naar Herkingen en niet voldoende rechts liebben geliouden, waardoor een botsing ontstond. Verd. zei helemaal rechts gereden te hebben en zette dat nader uiteen, wat de rechter een nieuw verbaal vond, al thans afwijkend van de verklaringen te gen de verbalisant. Verd. moet zeer snel gereden hebben, dacht Z. E. Van Waasbergen, als getuige ge hoord, zat in de auto bij van Putten. De rechter bleek aan de hand van de Die reed 50 km. Bij het passeren hoor de get. een klap. Verd. reed zeer hard. Prima en niet te evenaren Van Putten zat rechts, 't Is een smalle weg. Volgens de lichten reed verd. iets links. „Onverantwoordelijlt om zo hard te rijden," meende de rechter. Verd. zei niet geremd te hebben, want dan was hij de berm in gegaan. Jac. van Eek, Herkingen reed in een andere auto achter Snijder. Hij kreeg een wieldop tegen de bumper. Snijder reed een beetje hard en het is er een flauwe bocht. „Ja, die snij je alliclit af!" merkte de rechter op. Verd. bracht als getuige a décharge voor zijn vader de lieer E. A. Snijder, Goedereede. „U was er niet bij en kunt dus niet uit eigen wetenschap getuigen, zodat ik U uw overweging geef U terug te trek ken," aldus de rechter, waarop de heer Snijder zich terug trok. De officier, requisitoir nemend, acht te het ten laste gelegde niet bev/ezen en concludeerde tot vrijspraak. De rechter bleek aan de hand van getuigenverklaringen van andere me ning. Verd. heeft z.i. wel te veel linlts gereden. Uitspraak 15.of 6 dagen. Kruising A. Troost, Middelharnis, reed met een auto op de Molenweg en gaf geen voorrang aan een bestelwagen van de Steeneweg. Verd. zei rechtdoor te moeten en 15 m voor de bestelwagen gestopt te heb ben. Die man kwam helemaal links, hij wilde bij diklte mist, op de kruising ko men draaien. „Bij het remmen slipte U?" „Die ander stopte," liield verd. vol. „Dat wordt ontkend!" deelde de rech ter mede. „Dat kan nooit!" meende verd. „Laat die man niet handig geweest zijn, maar U had liet kruisingsvlak vrij moeten laten." Verd. zei altijd voorzichtig genoeg te zijn. De officier vond het tenlaste gelegde bewezen en eiste 30,subs. 12 d. Verd. vroeg de rechter schappelijk te zijn. De uitspraak was 20,of 8 d. Geen koplioht bij mist Dan werd beliandeld de zaak tegen van Putten, vrachtautochauffeur, die bij mist alleen de stadslichten aan had. Het betrof een aangehouden zaak, waarin nu verbalisant waclitm. Schmal werd gehoord, die verltlaarde dat het dik mistig was, met plm. 150 m ziclit. Eis e.n uitspraak 30,subs. 12 d. Te vroeg gebakken C. Luchtenburg, Battenoord, stond terecht als voorzitter van de Coöp. Bakkerij Nieuwe Tonge wegens over treding van het besluit op de bakkers- nachtarbcid. Verd. deelde mede, dat men zo vroeg begon omdat het vrooi' en omdat de zaterdag zeer druk is. Veroordeeld tot 3 x 10,subs. 3 x 4 d. Te zwaar beladen D. Peeman, Middelharnis, zou gere den hebben met een 3000 kg te zware last op de vrachtwagen van zijn vader. J. Peeman, die de rechter verantwoor delijk stelde wegens het geven van de opdracht. „Een beetje te zwaar is daaraan toe, maar dit gaat te ver, vond de rechter. De officier eiste tegen de zoon 15, subs. 6 d., tegen de vader 30,subs. 12 d., wat de rechter uitsprak. C. V^^agner, Stad, zou zonder verliclit kenteltenbewijs gereden liebben, Verd. voerde aan dat men het lampje had los geschroefd. Eis 3,— of 2 d. Verd. vond dat veel. ,,Hou nu op!" verzoclit de rechter en het vonnis viel conform de eis. Verongelukte vliegtuigen K. A. van Beek, Melissant, stond terecht in verband met ongevallen met een vliegtuig, waarvan hij geen itennis had gegeven, evenmin als van de scha de, terwijl hij gewas zou hebben gezet op of bij zijn vliegveld, welk gewas (tarwe) gevaar opleverde bij stijgen en landen. De rechter noemde het ernstige feiten die hij verklaarde uit overmoed van verd. Verd. noemt men wel „de Koning van Flakkee", las de rechter uit een dossier. Verd. protesteerde sterk en wilde wel eens weten wie dat gezegd heeft: verd. noemde het een belediging „Een erenaam dan" maakte de rech ter er van, die voorts uit diverse stuk ken las, dat verd. meer last geeft bij de luchtvaartdienst. De recliter rele veerde enige ongelukken en nalatighe den of tekortkomingen in de admini stratie. „U gaat rustig tarwe zaaien en houdt 10 meter baan over, daar kwa men ongelultken van, U liad een ontzet vliegtuig en U hebt niets daarvan op gegeven. U draagt de verantwoording en U dient het niet te Ideineren." „Dat doe ik toch niet!" aldus verd. „Hebt U het dan opgegeven?" „Na geruime tijd!" aldus de officier. „Als er gerepareerd wordt, wil ik, dat dit zeer deskundig gebeurt," ver klaarde verd. „U wilde het eerst aan Hakkenbrak overlaten," merkte de rechter op. „Er is een deskundige bijgekomen. Maar ik weet nu, dat het direct aan gegeven moet worden. Maar kleine on gelukjes „Dit is geen klein ongeluk!" onder brak de rechter. Verd. zette uiteen, dat het voor de ramp een goed vliegveld was, toen zijn de grassen gedood, waarna lucerne enz. is gezaaid. De tarwe is gezaaid in overleg met de voorlichtingsdienst. Op alle vliegvelden maakt men start- of landingsbanen, vroeger ook op Ypen- burg, terwijl er gev/as naast staat," voerde verd. aan. Getuige deskundige C. H. Melchers, Eemnes, vliegtuig monteur, werd gehoord als getuige-des- kundige. De rechter las wat get. tegen over de verbalisant heeft verklaard. De landingsbaan was 16 m breed. Door zij wind raakte een sproeiboom van het vliegtuig de tarwe. Get. heeft toen ge waarschuwd dat de baan smal was, waarna verd. de tarwe heeft laten maaien. Hoeveel wist get. niet. De rechter las dat een tweede vlieg tuig averij opliep, rompbuizen werden verbogen, staart beschadigd enz. Get. heeft toen gezegd, dat het afgelopen was met die kist en dat er gedemon teerd moest worden. Get. heeft aange raden de heer Peperkamp dir. van de luclitvaartdienst te waarschuwen. Maar van Beek vreesde moeilijklieden van wege de tarwe. ,,De niecano had het in handen, wat die wil aangeven, dat doet hij. Het is een omvangrijk bedrijf en ik kan niet Fotohandel J. Zandstra Sommelsdijk alles nalopen," deelde verd. mee. „U bent verantwoordelijk!" wees de rechter verd. op de feiten. „Dat weet ik. Maar de mecano kon opgeven aan de luchtvaartdienst en in liet logboelï schrijven wat hij nodig vindt," aldus verd., „die zei de feiten toe te geven." „Van Beek gaf het aan mij over,' deelde get. mee, „maar dat was om de luchtvaartdienst er buiten te houden. Ik heb gevraagd „wat doen we" en geadviseerd de dienst er van in kennis te stellen, maar dat kon niet, vond de heer van Beek, aldus deze getuige. Gelast P. J. V. d. Plaat, autogeenlasser, Am sterdam in dienst van de Fokkerfabriek verklaarde een buis meegenom-en te hebben naar Flakltee voor reparatie van het vliegtuig, dat weer luchtvaar- dig was na de reparatie. Get. heeft er twaalf uur aan gewerlct. „Kunt U zich voorstellen, dat het voor mij geen ernstige reparatie leelt?" vroeg verd. aan get. die dat bevestigend beantwoordde. „U vliegt zelf weinig?" vroeg de rech ter aan verd. „Het laatste jaar niet meer" „U zou niet met een vliegtuig met een verbogen staart de lucht in gaan," vermoedde de officier. „Dacht U dan dat ik dat mijn men sen wel wilde doen?" verwierp verd. Joh. Peperltamp, Haarlem,' was de volgende getuige. Hij ontving bezoek van IVIelchers met verzoek de schade te gaan opnemen. Melchers zou het on geluk geweten hebben aan de smalle baan. „Dat is niet helemaal juist. De baan was 18 meter, zij het wel wat weinig. De lioge tarwe was ook gevaarlijk „ver klaarde get., die de schade-opgave juist noemde. „lit heb lasweik gezien van een bediende van van Beek. Die kon heel aardig lassen, maar niet aan een vliegtuig, zoals hij zelf wel inzag. Het ongeval had doorgegeven moeten wor den aan de rijksluchtvaartdienst." „Het was toch een ernstige beschadi ging?" vroeg de rechter. „Nou, zo erg niet. Het kon ter plaat se hersteld worden, maar alleen door een deskundig lasser en met het juiste materiaal." „Kent U de lieer van Beek bij repu tatie?" „Heel goed." „Verwacht U van hem, dat hij zo'n geval verborgen wil houden?" „Helemaal niet, tenzij hij het niet ernstig vond." Get. zei pas kort geleden gehoord te hebben, dat het een „vliegveld" was en geen „vliegstrip." „Vindt U die hoge tarwe niet ge vaarlijk?" „Nou, op Schiphol wel. Maar deze vliegers vliegen heel anders!" en get. zette dat nader uiteen. Verd. vroeg ooit aan deze getuige of die zich kon voorstellen dat hij, verd., de beschadiging gering achtte. „Dat kan ik zeker wel!" verklaarde get., die echter ontkende op zich geno men te hebben, dat hij de luchtvaart dienst zou waarschuwen. Maar wel heeft get. alle inlichtingen gegeven. Get. achtte de schade niet zo groot, dat het niet ter plaatse hersteld kon worden. V. Teiburg, Amsterdam tot voor kort piloot in dienst van van Beek's Lucht vaartbedrijf, die het vliegtuig vloog, dat de tarwe raaltte, was volgende getuige. „Hoe breed was de baan?" „Iets minder dan het vliegtuig, bij het eerste ongeval. Daarna is verbreed." „Bij het tweede ongeval was de oor zaak dezelfde?" „Precies dezelfde!" „Hebt U gerapporteerd aan de heer van Beek?" „Zeker wel." „En iiebt U geadviseerd het op te ge ven aan de r.l.v.d.?" „Dat moest vanzelfsprekend gebeu ren." „Hebt U de indruk, dat ik de mensen aan gevaar bloot stel?" vroeg verd. aan get., die ontkennend antwoordde en verklaarde ook geen klachten te hebben over behandeling enz. bij dit bedrijf. Dan werd gehoord Mulder, vliegtuig- deskundige en verbalisant, die ver klaarde, dat de tarwe er niet thuis be hoorde, dat het vliegtuig niet luclit- vaardig meer was en dat de schrifte lijke gegevens over het ongeval enz. niet werden verstreltt. Die heeft get. eerst later gekregen. „Was er in geknoeid?" vroeg de rech ter. Get. zei dat er wel een en ander was veranderd. Er was ook in geradeerd. „Hebt U verd. daarover onderiiou- den?" „Jawel en dat werd blijkbaar niet prettig gevonden," aldus get. Bewezen De officier achtte alle feiten wettig en overtuigend bewezen. Verd. had de schaden moeten opgeven. Er was be langrijke schade. Verd. had absolute meldingsplicht. Oolc de schuld voer het ongeval achtte mr. Wendels aanwezig. Verd. kan nu wel beweien, dat het hem niet erg leek, maar Melchers had rie- waarschuwd en verd. kan niet ondes kundig geacht worden. In elk geval had hij de rijksluchtvaartdienst rnoelei' waarschuwen, maar die kwam hot een half jaar later te weten. Ver-J m.eende, dat liet vorzuim.on van ilo mei ding de luelitv. dienst buiten de toe stand van het terrein zou houden. D;j dienst had ook kennis moeten drage van die tarwe. Ei De officier eiste de maximumsü; van 100,subs. 30 d. voor het vc- zuimen van de meldingen 2000,sii't 4 mnd., plus 1 mnd. liechtenis vooi! met 1 jaar proeftijd voor de onjuis; toestand van het terrein. Laatste verwej „Ik begrijp dat ilt er bij voorbaat lij al slecht op stond," merkte verd. op, d voorts aanvoerde, dat hij al sinds IS vliegt, voor en na de oorlog het vlit, veld heeft en dat banen in gewas. gemeen gebruikelijk zijn. Nooit eenii kwam verd. met de rechter voor cle; zaken in aanraking. Zwaar vonin De kantorechter stelde vast, dat ven al eerder moeilijkheden met de r.l.vj heeft gehad, dat hij liet vliegveld t vens als landbouwobject wilde gebrn;. ken, met gevaar voor zijn personeel, t dat dit wordt ^.gebagatelliseerd, i rechter nam het zeer kwalijk, dat vci zelfs niet lieeft ingegrepen nadat ct l een eerste ongelult was gebeurd. Vcu v/ilde het binnenshuis houden en is leen gezwicht voor zijn personeel. kan hier niet volstaan met een voo.. waardelijlte straf" deelde de rcditi mede, „want U liebt waarsciiuwinst genoog gehad. Het spijt me, dat ik m bevoegd ben U de vliegerij te onfzo: gen," De uitspraak luidde daarop, voor t eerste twee feiten, die als één ovn treding werden aangemerkt, 100 gk boete subs. 30 d. liechtenis; voor Ik derde feit de tarwe 2 mnd, piiij. cipale hechtenis en 2 mnd. voorwaardi lijk met 2 jr. proeftijd, plus een booi van 1500 gld. subs. 2 mnd. „U kunt van deze uitspraak in hogc beroep," deed mr. Groeneboom do li hoge 'oooten gebruikelijke mededeling Verd. zei dat zeker wel te ziillü doen. Diakonie en Overheid De ellende der Franse Re volutie ging ook niet aan de diakenen voorbij. Zij hadden toen vele zorgen. Toen generaal Dumouriez onze rivieren overtrok, hoorde men te Den Bommel op Flak kee het geschut. Dit gebulder was on heilspellend en de kerkeraad vergader de om een en ander in veiligheid te stellen. De diakenen werden dan vrijgesteld van elke oorlogsschade, die eventueel zou berokkend worden aan de diakonale goederen. Bankpapier was er nog niet, zodat het kasgeld bestond uit klinken de munt. Dit werd in een ijzeren kist bewaard. Nu echter zonder persoonlijke verantwoordelijkheid. In de periode 17981801 is er bijna elite weelt verga derd, want de goederen zouden gecon- fiskeerd worden, d,w,z, vervallen ver klaard aan de staat. Dit zou niet ge- soiiieden als men bewijzen kon, hoe men er aan gekomen was. Gelukkig is deze aanslag mislukt, al thans ter plaatse. Uit deze tijd stamt het woord notabel, want notabele per sonen als de schoolmeester, dokter enz. die lezen en schrijven konden werden opgeroepen om de kerkeraad bij te staan. Midden in de Napoleontische tijd kreeg elke kerkeraad stukken van het Departementaal Bestuur van de vol gende inhoud: a. Opgave van de staat van het armwe zen in elk distrikt en gemeente, be nevens de armfondsen, onder wat naam ook, waaruit men de armen on- derlioudt. b. afvraging aan alle kerkgenootschap pen op een wettige wijze, of dezelve zich in staat en bereidv/illig bevinden om hunne behoeftige leden te onder houden, dan wel of dezelve verkie zen hunne bedeelden niet te onder houden en mitsdien zich verplicht zien, om derzelver armen als kin- dei'en van Staat over te geven en zulks met afstand van alle fondsen hoe genaamd ook. c. om de gemeentebesturen te engagee- ren om de resp. Kerkgenootschappen onder hun ressort te gelasten om ins gelijks met de administratie en be stuur van hun armwezen op dezelfde voet als tot hiertoe gebruikelijk is, voort te gaan. De kerkeraad riep de oud-kerkeraads- leden bijeen, nam een voorlopig besluit om de fondsen niet over te dragen, het welk door de daarop volgende gemeen te-vergadering unaniem v/erd bekradi- tigd. Dit besluit word door de kerke- raad van Vaassen aan de heren te Ep-, doorgezonden. Toen ons land de krisis der Frans: Revolutie te boven was, bleek de dis- konie te Ridderkerk dermate bcrooJ! van middelen wegens de geringe inlcoiï- sten en de vele „bedeelden", dat nm uit wanhoop de gehele diakonie over droeg aan de burgerlijke overheid. Dl; geschiedde in 1831. De nieuwe predikant ds. van Gronin gen vond dit versc'nrikltelijlt. Gelukki: kv/amen er een paar legaten los b. werd deze band aan de burgerlijke ge meente na 25 jaren losgemaakt. Da; heeft wel heel wat moeite gekost, doel: de diakonie herltreeg iiaar zelfstandig- iieid, Tocii is het over het algemeen door de eeuwen iieen een hele strijd ge weest, vanwege de inmenging van Dros! en Schout, om van onze kant de diako nie zelfstandig te houden. De konfliktoE trof ilt in elk archief aan. Diakeire: moesten eerst de jaarrekening ter hrza- ge leggen op het gemeentehuis. Daarri: deden zij in de kerk met open deurer. rekening voor de gemeente. Te Ridder- kerlt mocht dat niet geschieden voor en aleer de Schout aanwezig was. Deze lie' eens uit wraak vier uren op zich waclr- ten. ,,Ik zal ze wel leeren met de arm- goederen te spelen". De kerkeraaÉ v/endde zich nu bij request tot de Stater: van Holland. En dat met goed gevolg. Het heeft eeuwen geduurd de plaat selijke overheden te overtuigen, dateer. diakonie een zelfstandig lichaam is. Maarssen. Ds. G. van der Zee De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting, afdeling Goeree-Overflakke zal dit jaar een excursie maken naar (if proefboorderij ,,,Scheldemonde" te Bi'in- nisse op Schouwen en Duiveland. At- datum is hiervoor vastgesteld maanda: 22 juni a,s. In de morgenuren zal de boerdcrii worden bezocht, daarna wordt gelunclit in Zierikzee en 's middags volgt eea rondrit over het eiland. Zowel de heen- als de terugreis zai via de hoek van St. Jacob te Ornie Tonge plaats hebben. door W. Schippers 32 Dat de opzichter een boerenzoon was, en als zodanig ook geheel door Roltus Groskamp werd behandeld, bleek wel hieruit, dat zij beiden altoos druk in de weer waren met plannen maken, die betrekking hadden op de landbouw of veelteelt. Dit nam ecliter niet weg, dat de loopbaan, wellte Albert van Limmen nu eenmaal gekozen had, in gans an dere richting ging. „Rokus", zo sprak de boerin op een zondagmiddag tot haar man, „ik heb je nog niet zo heel lang geleden hard en boos tot Marie horen zeggen, toen ze met de opzichter gepraat had op de Polderweg, dat dit je zeer onaangenaam was, terwijl je haar nadrukkelijk waar schuwde, dat ze geen bepaalde kennis making mocht aanknopen dan met een boerenzoon van goede huize." „En is Albert van Limmen dat dan soms niet?" viel de boer haar kortaf in de rede. „Daarvan heb jij je het best kunnen overtuigen," luidde het antwoord, „doch dit verandert niets aan het feit, dat, zo dra hier het station en de goederen- loods gereed zijn, Albert van Limmen vertrekt om daarheen te gaan, waar zijn kantoor hem zendt en nieuw werlt hem roept." „Dat is nog zo zeker niet, vrouw", merkte de boer koeltjes op, „en wat ik destijds in een kwade bui gezegd heb, moet je nu niet meer ophalen. Ik zag toen in de opzichter een van die stede lingen, die er doorgaans op uit zijn, een boerenmeisje voor de gek te houden, maar nu lieb ilt hem leren kennen als een flinke, degelijke boerenzoon, dus ik heb daarvoor voldoende reden gehad, om van opinie te veranderen." HOOFDSTUK XI De wraak gekoeld. Het was nog drie dagen voor Kerst mis en reeds langer dan een week re geerde de wintervorst met Itracht. begonnen, maar toen draaide de wind Met storm en sneeuv/jacht was het naar het Oosten en uit die hoelt bleef hij de laatste dagen waaien, terwijl het vroor, dat het kraakte. Helder en klaar scheen het winter zonnetje over het wijde, met sneeuw bedekte landschap, en slechts de kraaien in de dorre knotwilgen en op de besneeuwde akkers, vormden hier en daar als liet ware zwarte vlekken op het smetteloos wit, dat schitterde in het koude zonlicht. Marie Groskamp en Albert van Lim- m enwandelden vlak naast elkander op de Polderweg, en de opzichter droeg de schaatsen van het meisje onder de lin kerarm. Ze waren zo juist van Klavervier ge komen en Albert zou het met geen woorden kunnen uitdrukken, hoeveel licliter van hart hij zich nu gevoelde dan een uur geleden, toen hij deze zelf de weg liep in tegenovergestelde rich ting. Hij was namelijk zoeven bij Rokus Groskamp komen vragen, of deze het goed vond, dat hij met Marie ging schaatsenrijden op de lage boezemweide, tussen de watermolen en het kerkhof, een weide die een paar voet onder wa ter stond, en nu een prachtige ijsbaan vormde. Zoals gezegd, was de opzicliter met een onrustig kloppend hart naar Kla vervier gegaan. Hoewel hij op zeer vriendschappelijke voet met Groskamp leefde en altijd welkom was op Kla vervier, wat dit nog geen reden om op een gunstig antwoord te durven reke nen, indien hij met de vraag voor de dag kwam, die hij wenste te doen. Wat moest hij zeggen, indien Gros kamp hem op zijn korte manier liet vielen, dat slechts een jonge boer, die zijn dochter tot een boerin kon maken zoals haar moeder was, liem als schoon zoon Iton welkom zijn? Wat zou hij moeten zeggen, als de boer van Klavervier hem vroeg, of hij een vaste positie had bij de aannemers firma, in wier dienst hij thans als op zichter werkzaam was? 't Was immers zeer goed mogelijk, dat men bij gebrek aan grote werken hem ontsloeg; hij had zich slechts ver bonden tot zolang het werk hier aan de spoorweg duurde. „'t Zal misschien wel meevallen, Al bert," had Marie gezegd, en haar be moedigende woorden deden hem de zaak wat minder donker inzien, maar konden toch zijn onrust niet geheel weg nemen. De opzichter had Groskamp en zijn vrouw in het achterhuis aangetroffen en toen van Limmen zijn vraag tot de ouders van Marie gericht had, wachtte de boerin met niet veel minder span ning dan de opzichter op het antwoord van de boer. Deze knikte zwijgend met het hoofd ten teken, dat hij de tot hem gerichte vraag verstaan had. „Eer ik jouw vraag beantwoord, van Limmen, zal ik je ooit een vraag stellen, en op jouw antwoord zal dan het mijne volgen. „Als je de gelegenheid geopend werd om boer te worden op een flinke boer derij, zou je er dan het beroep, waar voor je geleerd hebt en dat je nu be oefent, aan willen geven, en je met hart en ziel op het boerenbedrijf willen toe leggen?" Verwonderd keek van Lirnmen boer Groskamp aan, doch op diens strak ge laat was nooit te zien, of hij in ernst iets bedoelde of niet. Daar van Limmen hem echter reeds genoeg kende om te weten, dat hij slechts hoogst zelden schertste, was ook het antwoord, dat hij gaf, ernstig bedoeld en oprecht ge meend. „U weet de reden, waarom ik geen boer geworden ben, doch ilt durf gerust zeggen, dat ik mijn best heb gedaan om in mijn tegenwoordige beroep te leren, wat ik kon. Als men mij echter de kans gaf, boer te worden en men gunde m.ij enige tijd om te leren, wat ik daaraan te kort kom, dan zou ik zo spoedig mo- gelijlt die kans aanvaarden." „Ga dan gerust met Marie schaatsen rijden; ilt wens je allebei veel genoe gen," spralt daarop de boer van Klaver vier, en toen hij een ogenblik daarna op zijn gemak in zijn leunstoel bij de haard zat, met zijn duimen in de arms gaten van zijn vest en de pijp tussen de tanden, en met zijn blikken de jonge mensen volgde, die naast elkander met vlugge, veerkrachtige tred voortstapten op de besneeuwde hardbevroren land weg, toen klopte hem het hart hoger in de borst. „Zie eens vrouw," spralt hij, „die twee daar zuiTen het knapste paar zijn, dat vandaag op de lage boezemweide schaatsen rijdt, en van Albert van Lim men zal ik een boer maken, zoals er geen tweede in het dorp te vinden is Vol bewondering zag de boerin haar man op; hij wist toch alle dinge" te buigen naar zijn wil; eerst nu be greep zij de bedoeling van zijn zo o»' verklaarbare wijze van handelen tegen- over de opzicliter. Een half uur later was de boer weo' op de dorsvloer, waar de bouwkneclii met een paar dagloners aan 't dorsef was. Even sloeg de boer de arbeid der dri' mannen gade, en dan wenkte hij bouwknecht tot zich. „Jij Itunt immers schaatsenrijden, J^'' nus?" vroeg de boer, toen de bouw- knecht hem verwonderd aanstaarde- Terwijl hij met een „zeker, baas" anj' woord gaf op diens vraag, vervol»'''' Rokus Groskamp. „Dan moet ik je nog iets vragen. I^'-'" je zwijgen, als ik je in vertrouv/en if'= meedeel?" „Ja, dan kan ik," antwoorde Ja*'^ „ik ben nooit iemand geweest, die niiS' bruilt maakte van geschonken vcrti'OU' wen." „Luister dan verder," zo ging de b*' voort. „Mijn dochter is zoeven vertrok!*" met de opzichter om scliaatsen te ga»" rijden op de lage boozeinweide, en n" vermoed ik, dat er zijn, die twist nic' de opzicliter zullen zoeken. b Donderdag zijn gewijd celsior" te evenemente waaraan b' gunstigd d belangstelli: de eigen v Voor bes het erecom en vele gen ter Bos een ning een r dering en spontanitei aan de voc concours, Coöp. Lan gebouw stelde en v vereniging prijzen bes De burg concours d hun dirige toe, vertr zij van lie goede indr mooist too men en ze kor „Het I De burgi eeuwfeest tekenis voc leving; me ging aller diend. Het kerde de gaarne vo Excelsior zaam zal bouw van Dat de heeft en tarrrgemees het concor rele mani hele Flakl trok in er edele muz (Wordt verv' ■Olgd) Bijzonde geracester ter van E sant, die 30 jaar vo een persoc het organi ziekleven. Een bijz meester B celsior, d oprichting maakt. Na de o] werd de concert, ,,Ons Kooi Koor" te verenigins kinderkoo Als sol Noteboom heren Are bariton. Bij stra ingezet rr nieentehu lingen va geleid do meester houders e het bestu leden, de enz. op he onder grc zetenen. De jeu landse lie corps, gec Het jub terdagavo een conce verenigin dirigeerd mandolini Tokkelaai Oostenbri Beer" var Het sol populaire ransel en De pun jury als „Van kn 315 punte vogeltjes' Kinderko delharnis .Zonnige 2e prijs; Dirkslan Klimop Kinderko 331 pnt, lofstem" prijs; Jei 319 pnt,, „Sursum prijs; M laars" St Gem. Za harnis-Sc Fanfarel 349 pnt, lo" Nieu Gem. Kc dam, 33 >,VIOS'^ Ie prijs gonnen" Kinderk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2