Den Bommels iabakswinkels weer dinsdagsmiddags gesloten r i Herkingen komi voor een groier iekori op "^^'^^'^'''^"^'^J'^ gemeentebegroting te staan y Uitvoering rioleringsplan nog niet bekend Gemeenterekening 1958 geeft aanzienlijk tekotr Campfens Automobielbedrijf dealer van de Morris Minor 1000 Gemeentepersoneel kan sparen met gemeente premie VAN ONZE ADVERTEERDERS Alle bankzaken en financieringen N.V. Slavenburg's Bank V.. Vervolg Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 12 juni 19iM.,rr,MHag 12 VS De gemeenteraad van Herkingen kwam dinsdag 9 juni bijeen. De agenda van 16' punten werd In een snel tempo afgewerkt. Bijzondere besluiten vielen niet te nemen; er werd een spaarrekening voor het gemeente-personeel in gevoerd, dat de spaarders na een paar jaar een flinke rente kan opleveren. Uit de af- en overschrijving op de gemeentebegroting bleek, dat er enkele tegenvallers waren, waarom het tekort op de begroting 1958 van 6000,tot 11.378,is opgelopen. In de rondvraag kwamen enkele vragen naar voren, die over het algemeen de verfraaiing van de gemeente raakten. Over uitvoering van het rioleringsplan is nog niets naders bekend. De voorzitter burgemeester H. Bos opende op de gebruikelijlce wijze met gebed. De notulen en de ingekomen stukken meest goedgekeurde raads besluiten, vormden geen bezwaar. Begroting Emgo In de algemene toelichting beliorende bij de begroting van de N.V. Emgo voor het boekjaar 1959-1960 is de stroomin- koop geraamd op 13.220.000 kWh en het verliespercentage op lOVo. Voor verkoop blijft dus beschikbaar 11.898.000 kWh. In verband met de daling van diverse lasten komen de stroomverkooptarieven met ingang van 1 mei 1959 enigszins worden verlaagd, terwijl de mogelijk heid is geopend tot het invoeren van een nachtstroomtarief voor huishoude lijke doeleinden. In grote lijnen komt deze tariefsver laging op het volgende neer: 1. De 12V2''/o tijdelijke verhoging op de normale tarieven voor stroomver- koop licht, kracht, openbare verlichting en meterhuur komt per 1 mei 1959 te vervallen. 2. In de plaats hiervan worden de ta rieven voor: Stroomverkoop licht: kwh-prijs van 7V2 cent (incl. 12V2V0 dus 8,4375 et) wordt 8 et.; kWh-prijs van 35 cent (incl. I2V2V0 dus 39,375 et) wordt 37 cent; De vastrechtbedragen en meterhuren wor den met W/o verhoogd. Stroomverkoop kracht: In de kWh-prij- zen, vastrechtbedragen en meterhuren wordt de 12V2''/o geheel ingecalculeerd. Stroomverkoop openbare verlichting: kWh-prijs van 7V2 et (incl. 12V2"/o dus 8,4375 et) wordt 8 cent; kWh-prijs van 8 et (incl. 12V2»/o dus 9 et) blijft 9 cent. In de vastrechtbedragen en meterhuren wordt de 12V2"/o ingecalculeerd. 3. Voorts zal per 1 mei 1959 geleide lijk het nachtstroomtarief worden in gevoerd voor huishoudelijk gebruik, waarbij de kWli-prijs werd vastgesteld op 5 cent. Door deze kleine tariefsverlaging zal de opbrengst met 50.000,terug lopen. Deze begroting werd z.h.s. vastgesteld. Verordening reinigingsrechten. In verband met het aflopen van de goed keuringstermijn moeten deze verorde ningen dus opnieuw worden vastge steld.. Het reinigingsrecht bedraagt 5,en de retributie voor het gebruik van een uniforme vuilnisemmer 2, per jaar. Het werd goedgevonden. Spaarverordening soneel. gemeenteper- Het Centraal Bureau inzake gemeen schappelijke behandeling van gemeen telijke personeelsaangelegenheden heeft een model ontworpen van een spaarver ordening voor het gemeente-personeel. In het kort komt de regeling hierop neer, dat de ambtenaren maandelijks een bedrag op hun salaris kunnen laten inhouden, hetwelk gestort wordt op een door hen aangewezen spaarbank. De spaarbedragen worden na 4V2 jaar ge- promiëerd door de gemeente met res pectievelijk 25''/o indien het salaris min der bedraagt dan 7000,en met 15''/o indien dit meer bedraagt dan 7000, Indien de 4 ambtenaren in de gemeen te hieraan deelnemen zullen de kosten voor de gemeente ongeveer 120,per jaar bedragen. B en w stellen voor deze spaarverordening over te nemen, waartoe men besloot. Van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten was een aanbieding ontvan gen tot het aangaan van een kasgeldle- ning, groot 140.000,voor de duur van een jaar. Datum van opneming 16 juni 1959, aflossing 16 juni 1960. Het rentepercentage is gesteld op 2V2''/o. Deze kasgeldlening werd aanvaard, te meer omdat het een lage rente is. Op 15 juni a.s. vervalt de kasgeldle ning ad 50.000,gesloten bij de Ned. Handelsmaatschappij N.V. te Amster dam. Deze maatschappij is evenwel be reid deze kasgeldlening te verlengen voor een jaar, tegen een rente van 2V2'>/o per jaar, plus ^/8°/o provisie. Men be sloot deze kasgeldlening voor een jaar te verlengen. Er moesten enige administratieve af- en overschrijvingen plaats hebben van de begroting van het algemeen Armbe stuur, De totale kosten van ondersteu ning hebben bedragen 6599,25, terwijl het subsidie van de gemeente gehand haafd kon worden op het vastgestelde bedrag van 6800,De rekening van het Alg. Armbestuur sloot met een to tale inkomst van 9199,71 en een totale uitgaaf van 9199,71. Slot nihil. Verder werd goedgevonden tot enige administratieve af- en overschrijvingen van de begroting van het woningbedrijf en de aanbieding van de rekening over 1958. De becijfering was als volgt: Afdeling I. De totale lasten van deze rekening bedragen 33612,82 en de to tale baten bedragen 33612,82. Het sal do bedraagt dus nihil. Afdeling II. De totale kapitaalsont vangsten bedragen evenals de kapi taalsuitgaven 23340,89. Saldo nihil. De heren J. C. Kalle, A. Doornhein en T. Kalle werden benoemd tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening voor de dienst 1958 en de begroting voor het dienstjaar 1960. Groter tekort Dan werd behandeld de z.g.n. slui tingswijziging tot het opmaken van de rekening voor het dienstjaar 1958. We gens verhoging van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds kunnen de inkomsten verhoogd worden met 921,95, terwijl wegens renteverlies tij dens de bouw van de 7 woningwetwo ningen een bedrag van 1130,91 van het woningbedrijf is ontvangen. Onder de uitgaven is een bedrag geraamd van 1270,30 wegens restitutie van te veel genoten vergoeding van het rijk krach tens de Kleuteronderwijs wet. Boven dien is een bedrag van 3045,44 ge raamd wegens bezoldiging voor een leidster voor de kleuterschool. Wegens kosten van scholen voor het lager nij verheidsonderwijs is thans in totaal uit getrokken een bedrag van 3132,02. De voorzitter lichtte toe, dat het tekort op de begroting 1958 van 6000,was opgelopen tot 11.378,Wettelijk was men verplicht een leidster voor de kleuterschool aan te stellen echter zon der Rijksvergoeding. Hierover is ge reclameerd en gunstig beschikt bij het ministerie, maar de U maanden salaris, ad 3000,komen ten laste van de gemeente. De kosten van Nijverheids onderwijs als gevolg van steeds meer deelname zijn 1866,hoger dan ge raamd. Uit een en ander blijli;t aldus de voorzitter, dat de finantiële verhouding Rijk en gemeente niet juist ligt. De kosten stijgen en de inkomsten blijven hetzelfde. De nieuwe wet houdt geluk kig meer rekening met het zelfbestuur der gemeente volgens het ontwerp ver zuchtte spreker. De wijzigingen werden goed gevonden. Wegens vertrek van de vertegen woordiger in het algemeen bestuur van de stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee, de heer E. Struik naar Melissant werd in deze vakature als zodanig te benoemen de heer M. de Geus, wethouder. In de commissie van beheer van de schoolartsendienst Goeree en Overflak kee was deze gemeente vertegenwoor digd door de heer D. van Heyst, In ver band met diens vertrek werd in deze vakature benoemd de heer H. Bos, burgemeester van Herkingen. Voorstel tot verkoop van een strook grond aan de heer P. Snijder te Oud- dorp, gelegen langs de woning Molen dijk 37, ter grootte van ongeveer 8 ca en het beschikbaarstellen van een kre diet van 625,voor het verbeteren van de gevelmuur aan die woning. Hierop was de volgende toelichting: De woning Molendijk 39 is vorig jaar afgebroken, waarbij bleek, dat aan de woning Molendijk 37 (eigenaar P. Snij der) voorzieningen moesten worden ge troffen met betrekking tot de bloot ge komen tegelmuur. Blijkens rapport van de technische dienst is het noodzakelijk hiertegen een lialfsteensmuur te metse len, waarvan de totale kosten zullen bedragen 1250,Deze kosten zullen voor de helft worden gedragen door de gemeente en voor de andere helft door de eigenaar. In verband met het aan brengen van deze halfsteensmuur heeft de eigenaar tevens verzocht om de grond onder die muur over de gehele lengte van zijn pand te mogen Icopen. Aangezien het hier een strook grond be treft waar de gemeente niets mee lean doen, werd voorgesteld dit verzoek in te willigen en voor de grond een prijs te berekenen van 1,in totaal. De heer T. Kalle informeerde of de eigenaar daar ook een pad wilde. Dit bevestigde de voorzitter; de grond wordt echter niet verkocht maar gehuurd. Weth. Witvliet antwoordde dat de strook grond langs zijn huis bedoeld is niet als uitpad, maar om bij de muur en de ramen te kunnen komen om die te wassen. Recht van uitpad geeft het niet zei spreker. „Ik zou er toch een afrastering wil len zien" was de wens van de heer T. Kalle, wat nader zal worden bekeken in b en w. Rondvraag De heer T. Kalle wees op een weg gebroken woning bij het Verenigings gebouw en de plaats die in een desola te toestand verkeert. De puin ligt er voor het grootste deel nog. Het werd toegezegd dat dit zal worden opge ruimd. Dezelfde vraagsteller was op gevallen dat het Adoptieplein er niet best bij ligt, wat echter bij het college reeds een punt van bespreking had uit gemaakt. Verder vroeg de heer T. Kalle aan wie het onderhoud was van de li guster aan de Groene Kruisweg, wat weth. Witvliet voor zijn rekening bleek te hebben genomen. Het was door de droogte te hard om het op te knappen. Dhr. Hoogerwerf informeerde naar het rioleringsplan, waarover volgens de voorz. intussen nog niets nader bekend was. Wanneer zal kunnen worden be gonnen is nog niet bekend. „Wanneer is de opleveringstermijn van de bejaardenwoningen?" vroeg de heer v. d. Wende. Het duurt wel lang was zijn mening. De voorz. meende dat de termijn nog niet verstreken was. Het zal door de gem, architect worden opgenomen. De heer Doornhein informeerde of er al een toewijzing was, wie in deze wo ningen komt, waarop de voorz. ant woordde dat daarmee gewacht wordt, tot ze werkelijk bewoonbaar zijn. De heer J. C. Kalle liad een vraag over het werk aan de riolering aan de Elizabethstraat en vroeg of dit wel tot het gemeentewerk behoorde. De voorz. antwoordde van in feite niet; het is echter in het belang van de bewoners dat hier getracht wordt de riolering goed te laten funktioneren. „Wanneer wordt de woning ontruimd van de heer van Mierop?" vroeg de heer J. C. Kalle. „Wanneer deze afgebroken wordt staan we weer voor hetzelfde feit", antwoordde de voorzitter, omdat er een krotwoning tegenover staat. Beter is misschien het voorlopig zo te laten. Dan werd de vergadering gesloten. Beste jongens en meisjes Ik zal maar dadelijk met het raadsel beginnen. Aan de beurt is JUNI-RAADSEL 2 Hier volgen een heleboel lettergrepen waaruit 10 woorden gevormd moeten worden. De omschrijving van de woor den volgt er onder. Eerst de lettergre pen: a, a, a, a, am, ba, be, bo, chi, da, de, de, el, el, fi, ha, ka, kei, lei, Ie, los ma, ma, me, me, na, na, na, o, pen, pol, re, ring, soth, tha, tri, us, ze. Hier is de omschrijving: 1. Laatste koning van Juda; 2. Boek door Johannes geschreven; 3. Woonde in Lodebar en werd door Davld in zijn paleis opgenomen; 4. Vader van Samuel; - 5. Zoon van Salomo; 6. Een der laatste profeten; 7. Paulus plant, maakt nat, maar God moet de wasdom geven; 8. Akker des bloeds; denk aan Judas; 9. Een discipel des Heeren, waarin geen bedrog was; 10. Zilversmid in Efeze. CORRESPONDENTIE Kees V. d. W. Ooltgensplaat. Ik mag daar niets op tegen hebben. Kees. Nu je van school af bent, heb je geen tijd meer om te raadselen, en wanneer je de hele dag op het land en in de tuin derij bezig geweest bent, staat je hoofd er niet naar om te schrijven en te raad selen. Doe maar goed je best bij je oom. Het is een gezonde bezigheid. Alle S. Ouddorp. Vond je de raadsels niet zo gemakkelijk? Toch heb je de op lossingen allemaal. Als ik in O. kom, dan lerijgen jullie een beurt, hoor. Ga je vaak naar je zuster toe? Of is het ver uit de buurt? Ik denk dat broertje je al van een eind ziet aanlromen. Leneke v. d. S. Oude Tonge. Had je vriendin al de raadsels en ook nog een brief? Dan kan ik niet snappen, dat ze de brief niet heeft verzonden. Dat was wel aardig om die dominee uit Ameri ka weer te zien en te horen. In O.-T. ben ik wel eens geweest, maar het is al een poosje geleden. Als Ik er weer moet zijn, zal ik om je denken, en om de kof fie komen, hoor. Je had een mooi cijfer voor de repetitie, zeg. Daniël K. Ooltgensplaat. Wel, wel, twee brieven. Maar je was ook vol van de prijs, die je ontving. Er was veel be langstelling bij het uitpakken. Hebben jullie op 2de Pinksterdag veel gevan gen? Het was toch geen mooi weer, maar misschien wel visweer. Daar heb ik geen verstand van. Heeft opa geen hinder gehad van het viseten Corrle W. Ouddorp. Nu is je brief weer vol, net als de vorige keer. Er was ook zo veel te vertellen, over geitjes en konijnen, enz. Je moet maar niet onge rust zijn als het beantwoorden van je brief wat lang duurt. Beantwoording volgt altijd. Ik denk dat je wel goed voor het geitje van Lieneke zal zorgen, Paullen B. St. Phillpsland. Jammer dat je ziek was. En dan net een repeti tie. Gelukkig dat je het werk mocht overleren. Vind je geschiedenis zo fijn? Dan zal je altijd wel goed luisteren en je repetities zullen dan wel in orde zijn. Stien G. Den Helder. Het is weer een lange brief geworden, Stien. Over het fietsen is heel wat te vertellen. Het is leuk om niet tante er op uit te gaan. Nu zal alles wel in mooie bloei staan. Veel anders dan in de winter. Heb je ook liever zomer dan winter? Het is maar goed, dat wij er niets aan te zeg gen hebben. We zullen het moeten ne men zoals het valt, Emmie D. Herkingen. Hebben jullie een apart handwerklokaal? Dat is fijn Nu zie je al naar de handwerldes uit, denk ik. Ik geloof, dat je goed luistert naar de vertellingen van de juffrouw. Op die manier zal je veel te weten ko men. Kees S. Berkel. Wat ben ik blij met die foto Hartelijk bedanlet, hoor Leuk zeg, nu ken ils: jullie allemaal en ook jou, die me zo trouw sclirijft. Joost lieeft zich bepaald bewogen; anders zou zijn gezicht wel scherper zijn. Kon jij dat scliip naar de veiling al sturen? Ik zeg nu wel „schip", maar je begrijpt me wel, hè? Bot.ste de schuit niet tegen de wal? Hans D. Herkingen. Nog hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Ik hoop, dat er nog vele jaren mogen volgen en dat je die in gezondheid mag doorbren gen. Als je dit leest, zal de schoolreis al achter de rug zijn. Ik zal eens uit- Icijken of ik jullie zie, hoor, Hannie v. d. G. ïlidflerkerk. Do vier kantjes zijn weer netjes vol, Hannie Weet je wat me opvalt? Dat je schrij ven vooruit gaat. Zeggen ze dat school niet? Ga zo maar door, hoor! H, komt nog wel in orde. Zijn er nog mee; ters te kort? Hoe ging het bij Boelf Verliep alles naar wens? Adrle B. Den Bommel. Is het poei nog zo aan je gehecht? De speelshei! gaat er op de duur uit. Als je na schoo; tijd naar je vader gaat, werk je d; ook, of houd je hem wat gezelschaf In de natuur is altijd veel te zien. V,'; zijn die eendjes bang voor mensen, hf Maar wat weten ze zich al jong te veij schuilen. Han van L. Nieuwe Tonge. Weet i meester al waarvoor je geschikt ben! Hoe is dat bij jou uitgevallen? Of moi je naar de Technische School? Pji staat nu op het puntje om weg te gaai denk ik. Was er veel volk toen domint E. preekte? Elly B. D cnBommel. In dat raadss dat je noemde, moest het woon „vrouw" weg. Als je dat maar gewete had, nietwaar? Was het poesje in Ik begin zo kwaad? Je kon wel merke; dat het een roofdiertje is. Jullie zulle het diertje wel andere gewoonten leret Denk je ook niet? Ada van D. Dirksland. Voor de ecrsl keer valt het oplossen niet zo mee. Da: mag vader of moeder best helpen, hooi Weet je wat wel meeviel? Dat je j best zo op schrijven hebt gedaan, Vo! gende keer hoor ik wel wat over dé schoolreis, hè? Er zal wel veel te zie; zijn, vooral als je er nog nooit gewecj bent. Dan is het overal interessant. Jonnle en Bennie H. Goes. Ja, er wa ren meer kinderen, die het laatste raai sel wat moeilijk vonden. Gelukkig maai dat ik het raadsel niet heb opgesteld Het was niet veel weer om zo'n grot; fietstocht te doen. Ik was toen ook i; V. misschien zijn jullie me wel voorb: gereden, maar ik ken jullie niet, en e: zijn die dagen zo veel mensen op i been. Die student ken ik alleen maa: van naam. Zijn medestudent uit die kia; ken ik heel goed. Allemaal. Ik had zo'n beetje beloot om de prijs winners bekend te maker. maar dat zal deze week toch niet gaai Dat komt, omdat ik op 't ogenblik ail d- brieven nog niet binnen heb, en dan i; het niet eerlijk om al prijzen te gaar bepalen. Tot volgende week dan maar weer De hartelijke groeten van Oom Kc Zoals uit een advertentie elders in ons blad blijkt, is Campfens Automo bielbedrijf Chr. de Vrieslaan te Middel- harnis, aangesteld als dealer voor Goeree-Overflakkee van de Morris au tomobielen. Voorheen werden door fa. Campfens reeds Minor-automobielen geleverd, maar door de aanstelling als official-dealer, zal deze mooie Engelse wagen voor ons eiland meer op de voor grond worden gebracht. Van de Morris automobielen noemen we allereerst de „Oxford V" de sierlijke en meer luxere wagen in een combi natie van Engelse techniek en Italiaan se stijl; de Morris bestelwagen van 'A ton en van V2 ton en de Morris Minor 1000, 's werelds meest gewilde „grote" kleine wagen. Inzonderheid over deze laatste, willen we hier een en ander vertellen. We hebben er een proefrit mee gemaakt en kunnen er van zeggen, dat het werkelijk een genot is om er in te rijden en deze wagen te besturen. De Morris Minor 1000 heeft al de kenmerken van een grote wagen en de zuinigheid van een kleine. Dit kon be reikt worden door de nieuwe kopklep- motor, die 'n buitengewone levendig heid paart aan de grootst mogelijke zuinigheid. Het benzineverbruik is 1 op 15 km., op de grote weg 1 op 16 km. De wagen heeft een gemakkelijke manoeu vreerbaarheid, een felle acceleratie, een fenomaal klimvermogen en een uitzon derlijke wegligging. Het bedienen van de organen is zeer gemakkelijk, waarom het ook een uitgezochte wagen is voor de dames. Er is plaats in voor 4 perso nen; (desnoods 5); dank zij de soepele vering en de gemakkelijke zitplaatsen, welke zich alle binnen de wielbasis bevinden, is het rijden een groot genoe gen en niet vermoeiend, ook niet op grote afstanden. De kofferruimte be slaat bijna 1 kub. meter, zodat veel ba gage kan worden meegenomen. Heeft men per ongeluk het reservewiel nodig, kan dit zonder de bagage te verzetten uit de speciale opbergplaats worden gehaald. Technische bijzonderheden. Motor. De nieuwe Morris Minor 1000 heeft een sterkere motor gekregen, n.l. 948 cc. inhoud, oftewel plm. 40 p.k. Kopkleppen worden bediend d.m.v. stoterstangen en tuimelaars. Boring 63 mm., slag 76 mm.; 3 maal gelagerde krukas, verwisselbare lood-indium la- gerschalen. Koeling door middel van centrifugaal waterpomp en ventilateur. Watercircu latie thermostatisch geregeld. Ontsteking. Automatische ontste- kings-versnelling door middel van va cuum en centrifugaalkracht. Carburatie. S. U. automatische car- buratie, gevoed door een elektr. S.U. Benzinepomp uit een tank achter in de wagen met een inhoud van 29.5 liter. Overbrenging. Borg Beek enkel voudige droge plaatkoppeling. Vierver- snellingsbak, gesynchroniseerd in de 2e, 3e en 4e versnelling. Hardy Spicer aandrijfas; driekwart vrij dragende ach teras met hypoïd tandwielen, welke een lange levensduur en geruisloze werking hebben. Remmen. Lockheed hydraulische remmen op alle wielen. Vering. Onafhankelijke voorvering Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Den Bommel, gepresideerd door burgemeester Van der Harst. Afwezig waren wethouder Jongeling, we gens ziekte, en de heer J, C, de Baar om andere redenen. Zoals steeds in deze Raad werden de te behandelen zaken wel ernstig, maar ook zeer zakelijk en bovenal in gemoedelijke sfeer opgenomen. Zo geraakte men b,v. helemaal niet uit het evenwicht bij het voorstel van b, en w, om een in vorige vergade ring aangenomen wijziging van de winkelsluitingswet in te trekken, omdat daartegen, zoals de burgemeester het aanduidde, een stroom van protesten van de zijde van de middenstand was ingekomen. Vermoedelijk wel met bepaalde gedachten, maar zonder dat er opmerlvingen over werden gemaakt, nam men kennis van de gemeenterelcening 1958 en het daarin vermelde aanzienlijke te kort. De voorzitter bracht dank en hulde aan de secretaris voor liet meer dan tijdig afwerken van deze rekening. Dat het b, en w, en de raad om goede vei lige geldbelegging te doen is, viel te constateren uit liet voorstel tot het deel nemen met een duizendje in het maatschappelijk kapitaal van de Bank van Ned, Gemeenten, Voorts zouden wij nog kunnen wijzen op de begrotingswij zigingen, waardoor het aantal vuilnisemmers van de reinigingsdienst wordt aangevuld of uitgebreid en op de regeling voor sparen door het gemeente personeel waarop de gemeente ferme premie geeft en op de plannen voor restauratie van de 4e Dwarsstraat. Kade 5 Telef. Middelharnis 2268 door lange torsie staven. Rondom hy draulische schokbrekers. Elektr. installatie. Dynamo met span- ningsregulateur; 12 volt dynamo. Algemene uitrusting Veiligheidsglas rondom; gebogen voorruit uit één stuk; lederen bekle ding; asbakje achterin; achteruitkijk spiegel; scharnierende ventilatie-ruitjes in voorportieren; afzonderlijke voorzit tingen met verstelbare bestuurders zitplaats; veiligheidsstuurwiel; grote zijruiten met draai-mechanisme; kachel met vóórruitverwarming; 2 zonne- schermpjes; speciale crick; inbouwmo- gelijkheid voor radio. De Minor 1000 is leverbaar in 2- en 4-deurs, als cabriolet en stationcar. Het gewicht van een 4-deurs bedraagt 826 kg., dus een lage wegenbelasting. De prijs van een Morris Minor 1000 bedraagt (met kachel) slechts 5495, ongelooflijk dat deze sierlijke „grootste kleine wagen", met zo'n groot vermo-- gen en zoveel rij-comfort voor die prijs geleverd kan worden De mogelijkheid bestaat om zonder enige verplichting met de Morris Minor 1000 een proefrit te maken. U kunt dan van de bijzondere kwaliteiten van deze wagen nader kennis nemen. Wij wensen Campfens automobielbe drijf te Middelharnis met het dealer schap van de Morris automobielen, veel succes. Burgemeester Van der Harst opende de vergadering met gebed. De notulen werden vastgesteld en daarna kennis genomen van diverse ingekomen stuk ken, o.a, goedkeuring door G,S, van de begroting 1959, van de verordening haven- en kadegelden, idem verhuur van grond, jaarverslag enz, van de Wa terleiding, van de Tandheelkundige jeugdzorg en van het Kraamcentrum etc. Voorts was er de al uit andere ra den bekende mededeling van de Emgo, dat het tarief straatverlichting wordt verlaagd van 8Va tot 8 et., wat deze gemeente een voordeeltje van 153,98 's jaars oplevert. De heer J. Kamp, Emmastraat heeft op een vorig jaar van de gemeente aangekocht een perceel grond gelegen op het industrieterrein een witloftrek- kerij geplaatst. Tussen deze trekkerij en het opslagterrein van de gemeente ligt momenteel nog een perceel bouw grond braak en waarop de huurder van het restant van het industrieterrein de heer Wesdorp geen prijs stelt om dat deze op die grond niet met een traktor kan komen voor de bewerking van deze grond. De heer Kamp, heeft gevraagd dit perceeltje te mogen hu ren als tuingrond en opslagterrein voor de witlof trekkerij. Bij b. en w. beston den hiertegen geen bezwaren, B, en w. stelden voor dit perceel te verhuren als volkstuin aan Kamp voor GVi cent per m2. Dit werd goedgekeurd. Voorlopig afgewezen De centrale van Katholieke Militai re Tehuizen te Voorburg had wederom een verzoek gericht tot de raad om voor 1960 In aanmerking te mogen komen voor subsidie. B. en w. meenden dat deze aanvraag op een tijdstip wordt gedaan waarop nog niet kan worden gezegd hoe de financiële positie van de gemeente er dan bij zal staan. Indien de financiële positie dezelfde is als momenteel het geval Is, dan is het niet verantwoord een subsidie te verlenen, zodat werd voorgesteld de aanvraag af te wijzen en bij het samenstellen van de begroting 1960 dit punt nogmaals te bezien. De heer Verv-loet zei deze afwijzing zeer te betreuren en had het voorstel anders gehoopt. De voorz. gaf een nadere motivering van het standpunt van b. en w. en wees er op, dat de diverse subsidiever- zoeken bij behandeling van de begro ting weer aan de orde kan komen. De subsidie v^'erd daarop afgewezen. Jtiliüeum Unesco Voorgesteld werd diverse begrotings- vv'ijzigingen aan te nemen, o.a. m.et be trekking tot 10,bijdrage aan de Unesco ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan dezer internationale organisa tie, die voor dit jubileum een teken wedstrijd onder de jeugd uitschrijft. Voorts werd bij begrotingswijziging aankoop van 20 emmers voor de reini gingsdienst vastgelegd. Weer dinsdags In de vergadering van 13 april werd door de Raad een besluit vastgesteld tot wijziging van de verordening inge volge winkelsluitingswet behelzende het verplichte sluiten van de winkels, in hoofdzaak handelende in tabaksarti- kelen, op maandagmorgen van 13,00 in- plaats van op dinsdagmiddag na 13,00 uur. Tegen deze vaststelling is de winke liersvereniging ter plaatse opgekomen en heeft dringend verzocht de wijzi ging ongedaan te rnaken uit vrees voor oneerlijke concurrentie. Met deze vereniging is de zaak oyer en weer in een vergadering nogeens uitvoerig besproken en hieruit is wel komen vast te staan dat de overgrote meerderheid der winkeliers afwijzend tegenover deze wijziging staat en het billijk is dat de verordening wordt in- getrol5;ken en de oude toestand wordt hersteld, aldus b, en w,; deze stelden voor de wijzigingsverordening van 13 april j,l, in te trelcken. De voorz, deelde mede, dat er een stroom van protesten is ingekomen en dat men het er nu maar over eens was, dat de gewijzigde sluiting ongedaan moest worden gemaakt. De heer Proop (arb,) vond dat de Kamer van Koophandel diende te we ten wat men wel en niet mag verkopen. „Ach, 't is nu weer pais en vrede!" stelde de voorz. gerust, waarna de raad het besluit Introk Grond voor niets In de vorige vergadering Is besloten tot aankoop ,,om niet" enkele stukjes grond in de Julianastraat nodig voor bestrating en riolering. Hierbij Is de vraag naar voren gekomen of ditzelf de ook niet moest gebeuren jn de it Dwarsstraat daar deze straat eveneerf opnieuw gerioleerd en bestraal moet worden. In deze vergadering is toer: door de voorzitter geantwoord dat dezt overname niet nodig was omdat de ge meente reeds eigenares was. Het is ech ter gebleken dat toch nog enkele per- ceeltjes grond moeten worden overge nomen en wel van: Wed. A, Mast-Vermaas plm, 75 mi. Joh, van Nieuwaal, plm, 75 m2; A. C, van Oorschot, plm. 42 m2; Wed. Mooij- aart, plm. 90 m2. Deze personen zijn al le bereid de grond „om niet" aan de gemeente over te dragen. B. en w. stelden voor tot overname te besluiten en aldus geschiedde. Aandeel De N.V, Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage, heeft bij schrijven van 19 mei 1959 de gemeente aangeboden deel te nemen in het maat schappelijk kapitaal der N.V. door liet kopen van 1 aandeel ad 1000,— tegen een koers van lOC/o delende in de winst van het lopende boekjaar vanai de datum van storting. De Bank keert op de aandelen de laat ste jaren 7''/o dividend uit. De gemeente beschikt momenteel 1108 over een eigen kapitaal van 9867,8; dat momenteel door de rekening-cou rant loopt die gesloten is met de Bank en bij een tegoed een rente afwerpt van l»/o. Het kopen van één aandeel is dus belangrijk voordeliger en geeft belang rijk hoger rendement. B en w stelden voor één aandeel aan te kopen. De raad gaf er direct goedkeuring aan. Rekening 195» Het was b en w een verheugend feil dat reeds nu de gemeenterekening 195J kon worden aangeboden. Deze geefi een somber beeld te zien t.a.v. de fi nanciële toestand van de gemeente. Het nadelig slot op de gewone dienst be draagt bruto 7162.66 en hierbij dient nog geteld te worden 24805.89 dat ge bruikt is van de saldlreserve, zodat liet uiteindelijke bruto nadelige saldo 31968.55 is. Hiertegenover staat nog te verhalen 10964.41 en alsnog te betalen 3044.70 Van het rijk dient nog een bedrag Ie worden ontvangen afrekening ingevol ge de kleuteronderwijswet, zodat uit eindelijk het tekort bedraagt 22408.59. De burgemeester verklaarde een woord van daiik jegens de secretarie niet achterwege te willen laten voor bel snel in orde brengen van de rekening: Den Bommel mag daar trots op zijnl vond spr. De raad stelde de rekening vast, vol gens het voorgelegde concept, Spaarverordening gemeenteperso- neel. Reeds geruime tijd is men bezig ge weest een spaarverordening in het lo ven te roepen voor het personeel i" dienst van de gemeenten. De regelingen bestaan ook reeds bij het Rijk en ia' van particuliere ondernemingen. De be doeling is de bezitsvorming te stimu leren en aan te moedigen. Per jaar mag een bedrag gespaard worden van 5"" der jaarwedde met een rnaximum van 585,—. De spaarbedragen worden oP de jaarwedde ingehouden. Indien deze bedragen gedurende jaar en 6 maanden op een bijzondere rekening bij een spaarbank uitstaan geeft de gemeente een premie van 25'/< •van het gespaarde bedrag indien pensioengrondslag minder dan VOOO,- (Vervolg pag. 3, onderaan) De raad werking v bespreking" „Technisch ren, die lif lijke met opnieuw d dingsplan komen, om op het dooi waartegen De voorz berg openi de ingekoi groot deel gingen. Go ting Emgo de Centra' tehuizen 01 Verzoek 15, G. van weg 6, C. Johs. Ham weg 9, Ja( van der B( gemoetkom de kosten baarstellen bloedverw; zen. Adres va ling Ouddc „Het Groet dende het \yederorn e toe te ken De heer dat het co groot 340 als jaren de exploita gen. Ze bel trlbutie iet den er niel subsidie aa het werk [gebroken. De heer j te weinig jWas ingedi [Sidie. Spr. r een oorc De heer jde begrotin lijkt, dat jaarlijks gemeente n De heer Groene Kri uit kan. Al bedraagt er ger is dan een maxim De ambt opnemen ii betalingen zonder het Neemt de hij ten allt buiten de dingen, dar premie, ind nen de ten den. De spaare te kiezen -w den wil bel dienstig de beperken t( de Coöpera B en w voor onder langstelling lang dat zi; gemeentepe' „Is dat V wenste de 1 „Zeker ni de voorzitt daarop nad ontvangt m de gemeenti tikt nogal c attendeerde I grondslag ei Den Bomml personeel, lijk bedrag Uit spaargel Jeugdsparer De raad voorgestelde. De heer te begrijpen behandelde cies inhield De voorz. toelichting 1 De heer rioleringsmc De voorzitt( bezinkingsb De heer grote put i veerboot. A er een enoi door, dan ontwijken expres door „Dat moe dacht de vo De heer mede, dat dorp het ui meren. „Als we s dere protest de beplantii eerst maar ■woners wilc De heer V b en w op h ihers aan Zuidzijde. „Hoe kan voorzitter. <Je eerste n der gemeenl nnet de teel nemen. Daarna si

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6