De P.S.P. ^mrPERM 4/000001 will Buitenland Plaatselqk Nieuws Tweemaal een wordi een in Roiierdam SOEKARNO IN JAPAN Camerakeuze? Verlenging strandhoold Flauwe Werk Ouddorp Ziekenhuis Dirksland krijgt een nieuw parkeerterrein 31e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUro-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijta tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE De bekering ONTVANGST MET EEN BABYSET BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED FOTO - ROTJSMA ----------------------------------- ^u4,w ooqartó bezooht bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht j Vrijdag 12 juni 1959 No. 2802 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoo» K 1870—2629 Kb 8 uur avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167980 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAI^ ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarl«L Bij de jongste verkiezingen zijn er enkele nieuwe partijen voor de eerste maal opgetreden en daaronder was ook de P.S.P., voluit de Pacifistisch Socia listische Partij. Deze partij heeft over het gehele land een aardig succes ge boekt als beginneling, want ze behaal de al direct 110.000 stemmen, dus 2 ze tels. Dat komt niet veel voor. Op Goe- ree en Overflakkee boekte ze minder succes: 52 stemmen, waaruit blijkt, dat ze op ons eiland weinig instemming gekregen heeft. Wanneer we nu enkele beschouwingen gaan wijden aan deze nieuwe partij, dan gebeurt dit uiteraard niet om haar meer bekendheid te geven, maar om het verderfelijk streven van haar aan hangers eens naar voren te brengen. Wanneer dit partijtje er in zou slagen na verloop van tijd grote aanhang te krijgen of zelfs alleen maar door haar bestaan de P.v.d.A. in nog radicaler richting te drijven, dan zouden we dit funest achten. Daarom dienen we te weten, wat deze groep wil. De naam drukt reeds twee beginselen uit: pacifisme en socialisme. Onder het eerste verstaat men een vredesbewe ging, gebaseerd op ontwapening en ge weldloosheid, bij sommigen gepaard met dienstweigering. Men kan het ook anti-militaristisch noemen. Het pacifis me staat onder invloed van de ideeën van Leo Tolstoï en Gandhi; een deel van i zijn aanhangers, georganiseerd In de vereniging „Kerk en Vrede", meent, dat het Christendom radicaal pacifisme 1 eist. Ook de bekende beweging „De derde weg" behoort tot deze geestes stroming. Van beide organisaties is Dr. J. J. Buskes een prominente figuur en propagandist. De woordvoerder van de P.S.P. in de Tweede Kamer, N. van der Veen, is predikant en beroept zich op de geest van het Christendom. Bij de jongste debatten in de Tweede Kamer zette hij kortelings zijn stand punt uiteen en wees de stelling, dat be wapeningsuitgaven zijn te beschouwen als een premie voor de verzekering te gen oorlogsrisico, van de hand. Volgens hem is het juist omgekeerd: met deze gelden koopt men alleen maar oorlogs risico. En volgens hem is de bewape ning ook als afschrikmiddel ondeugde lijk. Bewapening leidt nimmer naar een duurzame vrede. Hij haalde de leuze aan van Prof. dr. J. de Graaf: er is geen weg naar vrede, maar vrede is de weg. Vooral nu een toekomstige oorlog er één wordt met atoomwapens, is het nodig alle bewapening af te schaffen. Het zal niet nodig zijn, deze ideeën uitvoerig te bestrijden. De praktijk heeft bewezen, dat weerloosheid de oorlog aantrekt. Hitler heeft ervan ge profiteerd, dat West-Europa zijn be wapening, vooral door socialistische in vloed, vóór 1939 zo schandelijk ver waarloosd had. De heren van het „ge broken geweertje" hebben zijn geweld uitgelokt en toen ze dat tenslotte Inza gen, was het laat Dat heeft ons vijf bange oorlogsjaren gekost en uiteinde lijk toch een enorme bewapening om het monster te verslaan. En na de oor log was het wéér zo, nu t.o.v. de Sov- jet-Unie. Het Westen demobiliseerde, Rusland niet. Daardoor zuchten nu de volken van Oost-Europa onder het com munisme en daardoor zag dit kans zo agressief op te treden. Was de N.A.V.O., die de P.S.P. ook zulk een doorn in het oog is, er niet geweest, dan was West- Europa reeds lang onder de voet gelo- j)en. Als het Westen geen kernwapens had, zou de vrije wereld het slachtof fer geworden zijn van Moskou. Dan zat men nu niet in Geneve te confe reren, want dan was West-Berlijn zon der slag of stoot ingelijfd in de commu nistische heilstaat. Het is dus zó, dat o.i. een doeltreffende bewapening on getwijfeld risico met zich brengt, maar dat ontwapening de zekerheid van de ondergang inhoudt. Bewapening leidt zeker niet naar een duurzame vrede, maar deze is nu eenmaal op deze we reld met telkens weer opduikende agressors, onbestaanbaar. Er is inder daad hier op aarde geen weg naar een permanente vrede, want die is slechts mogelijk op de nieuwe aarde, waar ge rechtigheid wonen zal. De leuze: vrede Is de weg, moge schoon zijn als ideaal, in deze bedeling is ze nu eenmaal niet voldoende tot handhaving van het vol kenrecht. Zoals binnen de staat justitie en politie nodig zijn om kwaadwilligen te elimineren, zo is in de volkerenwe reld een macht nodig, die de nationale vrijheid kan handhaven tegenover kwa de machten, vooral zulke, die op we reldverovering uit zijn voor hun sata nische ideologie. Deze verdwaasde idealisten zien wei m, dat weerloosheid de deur kan open zetten voor het communisme, dat he lemaal niet weerloos is, doch een ge- weldideologie predikt en een barbaars terreurapparaat in stand houdt. Noch tans verkiezen zij de aanvaarding van een communistische overheersing bo ven een integrale defensie. Vanwaar deze merkwaardige mentaliteit? Ze is niet alleen te verklaren uit een onprak tische ideologie, maar naar onze me ning ook uit een zekere voorliefde voor communisme boven „kapitalisme". De ze mensen zijn tegen geweld en als zo danig zo sprak Ds. van der Veen ook tegen het communisme, dat de atoombom accepteert, maar vanwege nun radicaal socialisme gevoelen ze in de grond van hun hart toch meer voor ae communistische dan voor de kapi talistische economie. Daarom staan ze zo conciliant tegenover het eerste en schelden ze zo intens op het Ameri- Kanisme. Daarom, vroeg Ds. van der veen in de Tweede Kamer zendtijd voor En uitgegaan zijnde, predikten zij, dat zij zich zouden bekeren. Marcus 6 12 I. Degenen, die in dit Schriftwoord wor den aangeduid zijn de discipelen van Christus, die door Hem zijn uitgezonden twee aan twee, om in het midden van het volk te prediken. Wat zij predikten wordt ons kort en duidelijk vermeld in de aangegeven woorden. Zij stelden de noodzakelijkheid van de waarachtige bekering voor en laten wij in deze over denking over de natuur van deze be kering onze gedachten voor een ogen blik laten gaan, en ook voor onszelf de volstrekte noodzakelijkheid er van op merken. Veel wordt over het woord en de daardoor aangeduide zaak gesproken, terwijl er evenzoveel verschil aan de dag treedt, wanneer het over de waar achtige bekering gaat. Wie ontkent de noodzaak van de bekering^ Schier nie mand. Maar wat verstaat men onder de bekering? Sommigen achten het een zich afwenden van een leven der zonde en een zich wenden tot de beoefening der deugd. Gewis, ook dit kan men be kering noemen, zoals wij in de geschie denis van de mannen van Ninevé kun nen lezen. Toch is dit niet de bekering, waarover de discipelen van Christus hebben gepredikt. Anderen achten de bekering een zich wenden tot de beoefening van gods dienstige plichten en zullen gaarne die als bekeerd aanmerken, die in deze be oefening ijverig en ernstig is. Dat moet men echter ook de Farizeeën en de Schriftgeleerden, waarover Jezus een zevenvoudig wee uitgesproken heeft, als zodanig aanmerken, terwijl toch Chris tus aan hen juist de noodzakelijkheid der bekering voorstelt. Daaruit reeds moet het voor ons duidelijk zijn, dat de waarachtige bekering meer is, dan een zich tot godsdienstige plichten of maatschappelijke deugden wenden. De bekering moet een bekering des harten zijn en anders is het er geen. Deze bekering des harten zal dan ook een aanvang nemen met een zeker, min of meer krachtig, bewustzijn van onze berooide toestand, van onze schuld en de gevaren, die verbonden zijn aan on ze gevallen enonvernieuwde staat, en een ware en ernstige bekommering over de gevolgen van dit alles. De profeet Ezechiël beschrijft de be kering, die het deel van het volk van Israël worden zal en zegt: „Daar zult gij dan gedenken aan uw wegen en aan al uw handelingen, waarmee gij U ver ontreinigd hebt, en gij zult van uzelf een walging hebben over al uw boos heden, die gij gedaan hebt." Ongetwij feld zal een ieder in wie het werk der bekering door de Heere verheerlijkt wordt daaraan kennis verkrijgen in het leven; en zo niet, weet dan, de beke ring is geen waarachtige. Ja, dit besef gaat gepaard met een smart des harten en een droefheid naar God. Een droefheid, dat wij het grootste en heiligste Wezen door onze zonden beledigd hebben. Een oprechte droef heid, dat wij ons van Zijn gemeenschap hebben vervreemd en nu onder Zijii Goddelijke toorn en rechtvaardige straf fen terneder liggen. Een gevolg hiervan is, dat men de zonden zal haten. Op recht en waar worden de zonden ons een oorzaak van smart en droefheid. Men zal wensen om nooit meer te zon digen, ja om van de zonde geheel en volkomen verlost te worden. Zie, dit is een deel van de waarach tige bekering. De bekering bestaat echter in twee delen. Er moet zijn een afwenden van de zonde en de dienst er van, maar ook een zich heenwenden tot de Heere en Zijn dienst. De catechismus spreekt tot ons van de twee delen van de bekering, zijnde enerzijds een af sterving van de oude mens en anderzijds een opstanding van de nieuwe mens. Nu hebben wij slechts het een en ander aangeduid tot het eerste deel van de bekering beho rend. Waar echter dat eerste deel in der waarheid is, daar zal tegelijkertijd het tweede deel gevonden worden. Men zal een lust hebben in al de geboden des Heeren, een vermaak in Zijn dienst en een ware genegenheid tot het leven naar Zijn heilige wet. De voorgestelde volmaaktheid in de wet des Heeren wordt het doel van het leven en met niets minder dan de volmaaktheid wil zulk een ziel bevredigd zijn. Deze twee stukken zijn onafscheide lijk want niet één er van kan worden gemist. Wel willen velen met kracht degenen veroordeeld zien, die in hun leven van het tweede deel slechts spre ken, maar van het eerste deel, namelijk het waarachtige rouwbedrijven over de zonden vijand zijn, maar ook moeten wij er erg in hebben, dat een bekering, waarin men alleen van de rouw over de zonde spreken wil, zonder dat er een vernieuwing van het leven naar de regel van Gods wet sprake is, ook een niet waarachtige en niet Schriftuurlijke bekering is. Overal waar Gods Woord tot ons over bekering spreekt, daar is sprake van het zich bekeren tot de Heere. Het afwen den van het één, moet vergezeld wor den door het zich heenwenden tot het andere. Waar wij van nature van God vervreemd leven, daar zal de bekering meebrengen een leven met de Heere en in Zijn gemeenschap. Nu, deze bekering is een vrucht van de wedergeboorte. Wij moeten deze twee zaken zeer na drukkelijk onderscheiden. Rotterdam. Ds. A. Vergunst de radio voor de communisten, waar onder de heer Bakker, comm. Kamer lid voor de C.P.N, en hoofdredacteur van de „Waarheid", hem dadelijk kwam bedanken! Deze verdwaalde predikant beweerde, dat de kiezers van de P.S.P. niet uit de communistische parij geko men zijn. Maar hij moest ons eens ver tellen, waar dan de 100.000 comm. stem men gebleven zijn, die de C.P.N, ver loor! Neen; deze partij helpt de com munisten, dat is ieder duidelijk. Hij eis te b.v. ook afschaffing van de B.V.D. (de Binnenlandse Veiligheidsdienst), een zeer nuttige instelling, dat in een groot gebouw in Den Haag zetelt en speciaal belast is met de contra-spion- nage, dus ook het in de gaten houden van de gedragingen van onze Rusland vrienden. Ook dit spreekt boekdelen. We hadden het reeds over het socia lisme van de P.S.P. Daar is dat van de P.v.d.A. niets bij! Deze partij is vol gens de P.S.P. verburgerlijkt en vol doet niet meer. Fel ging dhr. Van der Veen tekeer tegen het kapitalisme. Dat systeem zal hij te vuur en te zwaard bestrijden, ook in de nieuwe regering, want deze is „een zeer duidelijk onder nemersregime." Men ziet het dus: de P.v.d.A. is maar een slap zaakje, dat door samenwerking met de kapitalis tische partijen zichzelf gecompromit teerd heeft. De P.S.P. zal dat anders doen. Zij verheugt zich over de verbre king van de oude basis, want die werd een gevaar voor het Socialisme. Natuurlijk verlangt de P.S.P. ook een uitgebreide staatsbemoeiing. Deze moet er niet alleen zijn in noodgevallen, zo als in crisis- en na-oorlogse tijd, maar doorlopend, dus ook in normale tijden. Van deze regering verwacht hij niets, want die zal de armen nog armer en de rijken nog rijker maken! Het lijkt al aardig op de communistische termi- nologie. Maar hij vergeet, dat het mo gelijk en nodig is een goede christelijk- sociale politiek te voeren met een ge matigde staatsbemoeienis. Het is bij de P.S.P. als bij de andere socialisten ei;_ communisten: zij menen het monopolie te hebben van sociaal gevoel en sociale maatregelen, doch de parlementaire ge schiedenis heeft dit wel anders bewe zen. Maar genoeg over dit partijtje. Het zal duidelijk zijn, dat het in alle opzich ten een gevaar betekent voor ons volk: haar anti-militairisme, haar Sovjet- freundliche instelling, haar felle kritiek op de Westerse politiek, haar radicaal socialisme, het zijn even zovele aanlei dingen om het principieel te bestrijden. Een niet gering deel der afvallige com munisten heeft er asyl gezocht en dat verklaart tevens genoeg omtrent haar politieke sympathieën. Daarom is zij een gevaar voor onze samenleving en moet ze evenals de C.P.N, ten sterkste bestreden worden. HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN President Soekarno van Indonesië is in Japan aangekomen voor een veer tiendaags officieel bezoek. De foto laat zien hoe hij bij zijn aankomst op het internationale vliegveld van Tokio werd begroet door Keizer Hirohito. Duitsland Bondskanselier Adenauer, die zich enkele maanden geleden kandidaat had laten stellen voor het presidentschap, is op zijn besluit teruggekomen en heeft bekend gemaakt, dat hij hoofd van de regering wenst te blijven. Als motief voor dit ietwat zonderlinge besluit voert Adenauer aan, dat hij gezien de huidige politieke situatie zijn post niet durft verlaten. In diplomatieke kringen even wel wordt een andere, meer aanvaard bare beweegreden opgegeven: Ade nauer en zijn fractie houden het niet eens worden over zijn opvolging als bondskanselier. De fractie wil Erhard, thans minister van economische zaken; Adenauer voelt meer voor Etzel, in het tegenwoordige kabinet minister van financiën. Hoewel Etzel de vertrou wensman van Adenauer is, is hij bij het grootste deel van de partij, de Chris- ten-Democratisch-Unie, niet erg popu lair. Erhard, niet zo bevriend met Ade nauer, heeft wél de sympathie van zijn partijgenoten. Met hem wilde de C.D.U. in 1961 de verkiezingscampagne ingaan. Wellicht heeft Adenauer, toen hij ge zien had, dat hij z'n zin niet zou krijgen, om die redenen zijn besluit gewijzigd. Volgens sommigen zou ook de ontwik keling van de Geneefse conferentie daarbij een rol gespeeld hebben. Ade nauer zou dan tot de overtuiging ge komen zijn, dat een politiek van on buigzaamheid tegenover de Sowj et- Unie geboden is en hij heeft gemeend, dat niemand dan hij zulk een hrade politiek kan voeren. Openlijk heeft hij gezegd, dat Erhard geen Europeaan is (bedoeld wordt, dat hij geen groot voor stander van de Europese integratie is), dat hij in politiek opzicht niet kan den ken, en dat hij niet kan organiseren. Erhard, die een reis door de Verenigde Staten heeft gemaakt, was over de uit latingen van Adenauer zeer ontstemd. Op dit ogenblik heeft hij een bespre king met de bondskanselier, waarbij getracht zal worden, de misverstanden uit de weg te ruimen. Hoe het ook zij, zowel bij zijn partij genoten als bij de oppositie heeft Ade nauer geen goed figuur geslagen. Een dergelijke onzekerheid en veranderlijk heid past niet bij een man, die de hoog ste posten bekleedt, komt zijn prestige niet ten goede en brengt de democratie schade toe. Intussen zal de presidentsverkiezing moeten worden uitgesteld. Over drie weken zou president Heuss aftreden, maar deze periode is te kort voor de samenstelling van de kandidatenlijst. Frankrijk Het conflict tussen de NAVO en Frankrijk neemt steeds ernstiger vor men aan. Vanuit officieële zijde is be kend gemaakt dat Frankrijk geen nieu we verbintenissen jegens de NAVO op zich zal nemen, zolang- de eisen niet zijn uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot 1000.—. In het gemeentedok vier te Rotterdam is een indrukwekkende groep deskun digen maandagochtend begonnen met het aan elkaar passen van het oude achterschip en het bij Boele's scheepswerven te Bolnes gebouwde nieuwe voorschip van het Zwitserse schip „Nyon." De foto geeft een beeld van dit unieke karwei. ingewilligd, die generaal de Gaulle ver leden jaar heeft gesteld. Dat betekent, dat Frankrijk de opslagplaatsen voor de NAVO-strijdkrachten alleen dan op z'n grondgebied wil toelaten, indien be halve Amerikaanse, ook Franse troe pen met de bewaking ervan worden belast. Soortgelijke eisen stelt Frankrijk ten aanzien van de vestiging van even tuele raketbases. De NAVO schijnt echter niet van plan te zijn, zich door de Franse dreigemen ten te laten intimideren. De geallieer de opperbevelhebber in Europa, gene raal Norstad, overweegt, de 200 jacht bommenwerpers waarover hij op het ogenblik in Frankrijk beschikt, terug te trekken. Van officiële zijde zijn echter nog geen mededelingen gedaan, noch van Frankrijk zelf, noch van de NAVO. Bij de Fransen zijn het de oude; ge voelens van nationale trots, die hen zulke hoge eisen doen stellen. Frankrijk wil meegeteld worde^ onder de grote mogendheden en neérnt geen genoegen met een bescheiden fjlaats, ver achter Amerika en Engeland. Als een maatstaf voor Frankrijks bijzondere positie moet gelden de beschikking over atoomwa pens en een grotere zeggenéchap in de NAVO. Tot-nog-toe is dat niet gelukt en nu gaat de Gaulle dreigen met het niet meer aangaan van verbintenissen. Het spreekt vanzelf dat de NAVO zich niet bang laat maken door een van zijn leden en dat het bondgenootschap daar andere maatregelen tegenover stelt. Het is echter te betreuren, dat dit alles ge beurt, nu er in Génève zulke belang rijke besprekingen worden gehouden. Het Westen moet zich tegenover Rus land wel zwak voelen, als het in eigen kring zulke moeilijkheden ondervindt. Frankrijk schijnt niet te kunnen besef fen, dat het met deze houding in feite de Sowj et-Unie in de kaart speelt. Génève Hoewel de ministersconferentie te Génève weinig of geen succes boekt, zijn de officiële waarnemers toch enigs zins optimistisch gestemd ten aanzien van de afloop. Dat behoeft volgens deze waarnemers niet te betekenen dat er concrete resultaten zijn bereikt, maar dat de conferentie toch zal worden af gesloten met in het vooruitzicht een topconferentie. Volgens goed ingelichte kringen zou de bijeenkomst nog onge veer een week duren. Inmiddels is een Oost-Duitse delega tie onder leiding van Ulbricht en Grote- wohl naar Moskou gereisd. Men is al gemeen van oordeel, dat daar de gang van zaken op de Geneefse conferentie aan de orde zal komen en zelfs bestaat de verwachting, dat Rusland als gevolg van het contact met de Oost-Duitsers, andere voorstellen zal doen. Voorlopig schijnen de ministers aan te sturen op een interium-regeling voor Berlijn, waarbij dus de huidige status wordt erkend, totdat de staatshoofden bijeen geweest zullen zijn. Door de Rijkswaterstaat is onder hands opgedragen aan de firma S. Be- zuyen Zonen, aannemers te Ouddorp, het verlengen van een strandhoofd aan het Flauwe werk aldaar. Met het kar wei is men inmiddels aangevangen Door het ziekenhuisbestuur te Dirks land is onderhands aan de aannemers S. Bezuyen Zonen te Ouddorp de vererende opdracht opgedragen tot het egaliseren van de trambaan die langs het ziekenhuis loopt, het draineren van terreinen, dempen en rioleren van de aldaar liggende sloot, aanleg van wegen en parkeerterreinen, het bouwen van een garage en rijwielstalling, het maken van afrasteringen, toepaden en verder uit te voeren werken. Over 14 dagen zal met dit werk, dat binnen 3 maan den moet opgeleverd zijn, worden be gonnen. MIDDELHARNIS—SOMMEI.SDIJK Mooie opbrengst SAKOR. Het resul taat van de collecte voor de Sakor, wel ke in de maand mei verzorgd werd, was 1013.80. Dit is weer meer dan vorig jaar. Alle geefsters en gevers hiervoor har telijk dank. En ook allen, die hier hun medewerking aan gaven hartelijk dank voor het welslagen van deze collecte. MIDDELHARNIS Geslaagd. Mej. Annie Moerland is geslaagd als onderwijzeres aan de Chr. Kweekschool te Ede en per 1 juli a.s. in deze funktie benoemd aan de Groen van Prinstererschool alhier. HERKINGEN Brandweer. Na gehouden examen is als pompbediende bij de brandweer geslaagd de heer J. de Klerk. Woningverbetering. Aan P. Snijder en D. Kievit is vergunning verleend tot het verbouwen van hun woning resp. staande aan de Molendijk en Jan Deugt straat. Riolering. De scheidingsloot nabij de oude begraafplaats zal in de naaste toe komst worden gerioleerd, en zullen de rioleringen van de nieuwe bejaarden woningen en de afvoer van de bewoners van de z.g. „zwarte pad" op een ande re riolering aansluiting hebben het geen de bewoners aldaar ten gerieve zal komen. Duiven vleugellam. Onder de dui- venhouders te Herkingen heerst onge rustheid over de gezondheid van hun dieren, daar gebleken is dat na een ge houden wedvlucht vleugellam voor komt, zodat echte duivenliefhebbers ge noodzaakt zijn hun koppels op te rui men hetgeen een flinke schadepost be tekent. OUDE TONGE Vakantiebonnen. Voor de Bouwvak ken kunnen de vakantiebonnen ingele verd worden op dinsdag 16 juni a.s. des nam. van 7 tot 9 uur bij C. Volwerk, Willemstraat 19.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1