^cek raam voor Gebrandschilderd Roode - Kruis nospitaalscnip an der Have voor zaaiwikken De nieuwe regering Raad van Gouda nam afscheid van gemeente-secretaris C. J. van As P. DE KORTE Zonen N.V. De nieuwe regerings wijzigingen Deze oud-Sommelsdijker bereikte pensioengerechtigde leeftijd Verlovingsringen H.v.ANDEL Snelle toeneming misdadigheid in Amerika NIEUWS UIT ZEELAND Dank van Flakkeese bevolking voor hulp bij watersnood Betrouwbaarheidsrit fHafJf^^'^uéa's CAMPFENS PUCH DEALER emeenteraad op 24 juni Alle merken camera's en toebehoren Ette nse veema rkt Doe wat anderen wollen dekens Huwelijks- cadeautjel OË BÜENKOflF Bromfiets- verzekering De Puch- bromfïets in prijs Telefoon 2770 - Middelharnis Uit voorraad leverbaar: Rheumatiek7i ANKER PAIN-EXPELLER Van stam tot meubel Aileenverkoop ,Top-Set' meubelen Vrijdag 29 mei 1959 „BILANDEN-NIEUWS" Bldz. 3 Het nieuwe kabinet, de regering de, uay is een regering zonder medewer ing van de socialisten. Het valt ook n het oog, dat er geen persoonlijke inding aanwezig is met de grote vak entrales, met de grote bonden van de erknemers. Reeds tijdens de eerste ormatie-pogingen van prof. de Quay leek, dat de vakbonden hün handen rij wilden houden tegenover de nieu- e regering. Dat de Partij van de Ar- eid oppositiepartij is geworden bete- ent voor de regering, dat ze met de ensen en verlangens van deze partij educht rekening zal hebben te houden., 'aar ook in het afzijdig blijven van de ehele Nederlandse vakbeweging van 'nks tot rechts kan men een aanwijzing en, dat de regering geen gemakkelijke aak zal hebben. De Partij van de Ar- eid zal ongetwijfeld bij het voeren van aar oppositie een klankbodem vinden de gehele vakbeweging. Het voeren an een progressieve politiek zal de re- ering door de oppositie, gesteund door 'e vakbeweging, zoveel mogelijk af ge- wongen worden. Daar kan men wel taat op maken. Die geduchte opposi- je zal niet nalaten de regering als het are de marsroute voor te schrijven, an pogingen daartoe zal het zeker niet ntbreken. Daarbij komt nog de inner- 'jke gespletenheid van de K.V.P. wier ■-kervleugel al zeer dicht staat bij de ppositiegroep met wie ze, zoals uit de ouding van de K.V.P.-er prof. Romme el is gebleken, liever in zee zou zijn egaan dan met de liberalen. Aan de dere kant staat dat hét aan de for- ateur is gelukt een regering te vor en met zeer knappe mensen. De groe- ering van deze bekwame mannen is odanig dat er zoveel maar mogelijk re ening gehouden is met de wensen van e partijen waartoe ze behoren. Alles -et alles staat de nieuw gevormde re aring voor een uiterst zware taak en oals de verhoudingen zich aftekenen an er wel gerekend worden op moei- 'kheden en strubbelingen, die zich in e toekomst zullen voordoen. De portefeuille van Binnenlandse Za- en wordt beheerd door de liberalen, e liberalen hebben in het verleden me- igmaal bezwaren geopperd tegen een- "dige burgemeestersbenoeming. Nu n van hun voormannen als minister an Binnenlandse Zaken bij die benoe- 'ng grote invloed kan uitoefenen ligt et wel voor de hand, dat op dit gebied -n koers zal worden aangehouden, die eer in liberale richting zal gericht zijn. ok werd van die zijde meermalen ge- aagd over te grote inmenging van Den aag op het gemeentelijk beleid. Om- gging van deze koers zal minder ge- kkelijk zijn om dat de verhouding ssen Rijk en gemeenten meer ligt in e lijn van kabinetspolitiek, dan van et treffen van maatregelen door een kele bewindsman. Bij het departement van Oorlog komt n hele verandering. De burgerminis- r ir. Staf wordt vervangen door een 'litair. Over het algemeen is er veel or te zeggen, dat Oorlog wordt be- erd door een militair. Zakenman en 'litair, een gunstige verbinding voor 'e departement. Ir. Staf heeft veel aan kritiek bloot staan. Vermindering van het militaire dget en verkorting van diensttijd wa tt zo de verlangens, die men hem wel 'Ide afdwingen waarbij maar al te wijls werd vergeten, dat hij in zijn leid niet weinig gebonden was aan de avo, die haar eisen stelde zowel in fi- nciëel opzicht als bij de sterkte van,, ze weermacht. Dat nu een groot za- nman het beleid bij Oorlog zal voe- n zal zeker over het algemeen met ijdschap worden begroet, gezien de ruchtmakende inkopen onder vigueur n dit departement. Verkeer en Waterstaat gaat van on- r A.R. naar liberale leiding. Een ver- dering die men in Amsterdam zeker et genoegen zal begroeten. In het ver den de A.R. minister Algera en nu de .y.D.-er minister Korthals. Speciaal de invloedrijke Amsterdamse libe- le pers kon minister Algera geen goed en vanwege zijn afwijzende houding de Amsterdamse tunnel plannen. Of nsterdam zijn tunnel nu eer zal ver- 'gen, dan onder het beleid van mi ster Algera staat te bezien. De minis- rs van Financiën en Economische Za- n spreken ongetwijfeld hier een achtig woord in mee en dergelijke "langrijke zaken gaan zeker niet bui- n de kabinetspolitiek om. Deze twee partementen hebben in de presonen n minister Algera en Drs. de Pous n sterke bezetting in de richting van n progressief bewind. De minste ver- dering is gekomen bij de ministers n de K.V.P. Over het algemeen is het aan Prof. Quay gelukt een kabinet te forme- n met een sterke intellectuele inslag, an ieder van hen kan gezegd worden t het eerste rangs vaklieden zijn op speciaal gebied. Of ze geschiktheid en hebben om te regeren, dat zal de d moet enleren. Zeker is het dat het regering, gezien de departementale zetting, niet aan bekwaamheid ont dekt, maar dat kan ook wel vastge- Id worden, dat hun taak verantwoor- "]K, zwaar en moeilijk zal "zijn, ge- 6n de machtige opositie, die over achtige middelen beschikt om het Wk in oppositioneel opzicht te leiden. MIDDELHARNIS Daar er voor de raadszitting die 3 Wiu stond gehouden te worden een te |ring aantal agendapunten zijn, wordt Wni en juli-vergadering gecombi- erd en gehouden op 24 juni a.s. te 7 in een j.l. maandagavond gehouden vergadering van de raad der gemeente Gouda, werd afscheid genomen van de heer Cornells Johan van As, als ge meentesecretaris. Burgemeester mr. dr. K.F. O. James, die als eerste spreker het woord voerde, begon met woorden van grote waarde ring en dankbaarheid jegens de schei den de secretaris. „We kunnen het ons nog niet inden ken,' zonder dhr. van As. Hij was een man van gezag, bij het college van burgemeesters en wethou ders, bij de gemeenteraad, bij zijn col lega's en de onder hem dienende amb tenaren. Hij werd geboren te Sommels- dijk, waar zijn vader een groot man was. Met Goethe kan men zeggen: „Vom Vater habe Ich die Statur", aldus de burgemeester in zijn afscheidswoord tot dhr. van As, wiens echtgenote mede in de raadszaal aanwezig was. Door kennis en ervaring bouwde hij een goede en veelzijdige carrière op. Na acht jaar in verschillende plaatsen als ambtenaar werkzaam te zijn geweest, kwam dhr. van As op 1 april 1920 in Gouda. Hij maakte snel carrière. Zijn werk ter secretaris alsmede zijn functie als directeur van de arbeidsbeurs en secretaris van maatschappelijk hulpbe;^ toon vormde een goede opleiding voor de hoge post, waartoe hij kort na de bevrijding werd geroepen: gemeente se cretaris. Gouda heeft al die jaren gepro fiteerd van zijn toewijding en zijn vak kennis, waardoor het ambtelijk appa raat goed marcheerde, wat vooral in de jaren na de bevrijding de tijd van expansie nodig was. Hij was een steun voor b en w en heeft het college van zijn ervaring en kennis doen profi teren. Daarnaast was hij de centrale fi guur onder de hoofden van dienst en voor- ambtenaren, voor wie hij altijd op de bres stond, was hij de natuurlijke Italiaanse Franse gg>i Amerikaanse ^g modellen Juwelier-Horloge? leider. Naast het smalle ambtelijke pad noemde burgemeester James öok de werkzaamheden van de heer van As o.a. lid van het dagelijks bestuur van de Nationale Woningraad en een vooraan staande figuur in de Nederlandse Bond van gemeente ambtenaren. Tal van jongeren heeft hij wegwijs gemaakt in de gemeente administratie. Hij leidde op en nain examens af. Al tnet al kwam het ons voor, dat het niet moest blijven bij „onder dankbetuigingen voor de I langdurige, in verschillende functies aan de gemeente Gouda bewezen dien sten", maar te onderscheiden met stad's erepenning. U hebt deze volkomen ver diend. De gemeente mist U ongaarne, zo besloot burgemeester James. Op deze vergulde erepenning van de stad Gouda die aan dhr. van As werd uitgereikt waren de volgende woorden gegraveerd: Aan de scheidende gemeentesecre taris Cornells Johan van As, die de gemeente bijkans vier decenniën met toewijding en bekwaamheid dien de en veertien jaar lang haar eerste raadsman was. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, was het woord aan de heer van As, die in een humorvol be toog zijn levensgeschiedenis vertelde. Een halve eeuw geleden was er feitelijk geen sprake van beroepskeuze, aldus de heer van As, maar kwam ik op advies van de arrondissementsschoolopziener, de heer Ulbo J. Mijs, burgemeester van Middelharnis, die in 1917 burgemeester van Gouda werd, op de gemeentesecre tarie van Oude Tonge terecht. Bijna acht jaar later wist deze burgemeester me naar Gouda te krijgen. Terugziende op de afgelegde weg heb ik er geen spijt van 39 jaar van de bijna 47 dienst jaren in Gouda te hebben doorgebracht. De ontwikkeling van de stad schetsende zei hij dat in 1920 Gouda 26.600 inwo ners had, thans 43.000. Het was een goed dienen in deze stad en ik wens Gouda het beste toe, zo be sloot de heer van As, die voor de werk-; kamer van de secretarie een gebrand schilderd glas aan bood. In een informele bijeenkomst in de trouwzaal na de raadsvergadering werd de scheidende secretaris namens burgemeester, wethouders en raadsle den vier met de hand gekleurde staal- gravures van stadsbeelden uit de ne gentiende eeuw aangeboden. A.s. zaterdagmiddag van drie tot half vijf wordt in de trouwzaal een af scheidsreceptie gehouden, waar gele genheid zal bestaan de heer, van As de hand te drukken. HOOGSTRAAT 164 TEL.115432 BEIJERLANOSELAAN 176TEL.703eO ROTTERDAM Op graveren kan gewacht worden „Het aantal misdaden neenat in de Verenigde Staten viermaal zo snel toe dan de bevolking. Er zijn nieuwe wetten nodig om de misdadigheid te bestrijden, aldus heeft de Amerikaanse minister van Justitie William Rogers meegedeeld. Rogers noemde het aantal misdaden ontstel lend groot. De bestrijding ervan kost jaarlijks 76 miljoen gulden. Amerika we kunnen het wel noemen, het land van wetenschap en van wel vaart. Geen achtergebleven gebied. In tegendeel. De volksontwikkeling en de welvaart staat er op zeer hoog peil. Maar zo dit bericht meldt de misdaad tiert er welig. De toename van de misdaad is vier maal zo groot als de toenanie van de bevolking. - Aan gemis aan ontwikkeling en aan het ontbreken van de welvaart ligt het niet. Er is een tijd geweest, dat men oreer de: Bouw scholen en ge zult de gevan genissen kunnen sluiten. Een stelling die hierop neerkomt dat de misdaad gaat verdwijnen als de ontwikkeling maar toeneemt. Hoe is in de loop der ja ren deze stelling gelogenstraft. Als het daarop aankwam dan zouden er zeker landen gevonden moeten wor den waar geen gevangenissen meer voorkomen. Maar ze zijn er niet. In- plaats van geen gevangenissen moeten er meerdere worden gebouwd. Zelfs in de landen, zoals de Verenigde Staten waar kennis en welvaart tot hoge top is gekomen. Kennis op zichzelf vermin dert de misdaad niet. Het hart wordt er niet door gebeterd. Uit het hart zijn de uitgangen des levens. Neen wetenschap en welvaart opzichzelf beteugelen de misdaad niet. Hoevaak wordt integen deel de kennis niet in dienst gesteld van de misdaad op verbetering van het hart daar komt het op aan. Kennis en we tenschap en welvaart zijn grote gaven, maar ze vermogen niét het hart te ver beteren. Leven bij en naar het Woord dés Heeren is van grotere waardij in de strijd tegen de misdaad. Erkenning van God en Zijn geboden, maar bovenal de vrees des Heeren bewaart voor de misdaad. Met God en Zijn Woord heeft men veelzins afgedaan, kennis, wetenschap en welvaart staan hoog aangeschreven, maar ze bewaren niet voor de misdaad. Ze vormen geen rem tegen de misdaad. Over het algemeen neemt de misdaad toe. We schreven onlangs ook over de; toename van de misdaad in Amsterdam. In de verlating van God, Zijn Woord en Gebod ligt de voornaamste oorzaak van de toename der mis'daad. THOLEN Hoogwater in de week van 31 mei t.m. 6 juni 1959. Z. v.m. 11.00 uur en nam. 23.25 uur; M. v.m. ------ uur en nam. 12.05 uur; D. v.m. 0.33 uur en nam. 13.09 uur; W. v.m. 1.41 uur en nam. 14.02 uur; D. v.m. 2.19 uur en nam. 14.47. uur; V. v.m. 3.00 uur en nam. 15.27 uur; Z. V. m. 3.39 uur en nam. 16.00 uur; Vrijdag 29 mei Laatste Kwartier te 9.13 uur. Zaterdag 6 juni Nieuwe Maan te 12.53 uur. Burgerlijke stand. Geboren: Neeltje Jannetje d. v. R. Veld en C. M. Schot. Overledene Hendrik Geluk 70 j. echtg. van A. Bout. Rolschaatsensport. De rolschaatsen- club uit Bergen op Zoom is voornemens zaterdag 30 mei a.s. des avonds in het gemeentepark alhier een demonstratie van deze sport te geven, waarbij de Harmonie „Concordia" medewerking zal verlenen. BRUINISSE Evangeliesatieschip kreeg storing. De bemanning van het Evangeliesatieschip Phebe, van het Léger des Heils, heeft vrijdag 22 dezer een benauwd uurtje doorgemaakt. De straffe oostenwind joeg de golven op de Ooster Schelde hoog op en ieder weet dat het tussen Ouwerkerk en Sta- venisse geducht kan spoken. En juist daar kreeg de Phebe motorstoring, die door de bemanning niet verholpen kon worden, zodat het schip met de wind afdreef. Gelukkig was de heer M. van der Marel uit Ouwerkerk-Viane in de buurt met zijn motorschip Rinus, welke juist van een nieuwe sterke motor was voor zien. Hij pikte het hulpeloze schip op en bracht het in de Vluchthaven te Zijpe. De vrouwelijke leden van de beman ning vonden een en ander toch maar een angstig avontuur. Scheepvaart. Door de firma L. Pad mos te Bruinisse, werd een nieuwe 150 pk Kromhout motor geplaatst in het motorschip Pietertje Goeree 19, schip per J. Reedert. In het motorschip Coli- bri, van schipper J. van der Zee uit Zwijndrecht werd een 120 pk Blacksto- ne motor geplaatst, door de firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse. Beide schepen werden verbouwd door de firma D. van Duivendijk en Zonen, scheepswerf te Bruinisse. Zilveruien. Nu het wieden der zil veruien weer is begonnen betekent dit voor Oostelijk Duiveland, St. Philips- land en,Tholen een welkome verminde-' ring van de werkloosheid, met name van de geplaatsten in de Arbeidsreser ve. Voor de betrokken arbeiders bete kent het natuurlijk een even welkome vermeerdering van dè wekelijkse in komsten. Zoals bekend is St. Philipsland het centrum van de zilveruienteelt. De vorig jaar in de Bruinisser polder begonnen proef, om ook hier deze uitjes te telen wordt dit jaar niet herhaald. Burgemeester W. M. van der Harst van Ooltgensplaat heeft in zijn kwali teit als rayon voorzitter van de afde ling Goeree-Overflakkee van het Ned. Roode Kruis, bij het j.l. zaterdag te Rotterdam overgedragen nieuwe hos- pitaalschip „J. Henri Dunant" een ge brandschilderd raam overgedragen, dat aan boord van het hospitaalschip werd geplaatst als bewijs van dank voor het werk, dat tijdens de watersnood in 1953 door het Roode Kruis werd verricht in, het belang van de bevolking van Flak- kee. Het raam stelt voor het overspoelde land van Flakkee waar huizen in het water staan en bomen zijn ontworteld. Ook wordt symbolisch de hulpverlening weergegeven in de vorm van helycop- ters die zich boven het rampgebied be vinden. Ontwerper is de heer A. Koole te Middelharnis. Van zaterdag 30 mei v.m. 12 uur t.m. maandag 1 juni v.m. 9 uur. Middelharnis - Sommelsdü k Afwezig de artsen Dogterom, Bakker, Wieringa. Voor spoedgevallen v. d. Peppel, tel 2117, Middelharnis. Dirksland-Her kingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Huisman Voor spoedgevallen Elvé, arts, telef. 01877—262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Kramers, Buth en de Man. Voor spoedgevallen Voogd, arts telef. 01874—259, Oude Tonge en Bou- man, arts, telef. 01871—269, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, telef. 2357, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 31 mei hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw-Vossemeer, St. Philips land en Oud-Vossemeer dienst dr. P. J. Duinker, telef. 40, Tholen en dr. H. Menger, telef. 20, St. Philipsland. De voorzitter van het Ned. Roode Kruis mr. F. H. A. de Graaff nam dit geschenk gaarne in ontvangst en was er zeer dankbaar voor, eveneens voor een bedrag van 1000,dat staatsraad mr. W. F. Schokking als vice-voorzit- ter van het. Nat. Rampenfonds over handigde, voor welk bedrag kerkboe ken kunnen worden aangeschaft, die tij dens de diensten aan boord gebruikt zullen worden. Het prachtige schip, dat is gebouwd op de scheepswerf Bodewes te Millin- gen, gaat 1 juni zijn eerste vaart be ginnen met 70 chronische zieken uit de provincie Overijssel. De traditionele betrouwbaarheidsrit voor auto's, motoren en scooters wordt dit jaar weer gereden en wel op zater dagmiddag 6 juni a.s. Als een bijzonder heid voor deze rit kan worden gemeld, dat dit jaar ook bromfietsers zullen mee doen, zij het dan over een kortere route. Er zal dus wel flinke belangstelling voor zijnr We wekken gaarne op deze betrouw baarheidsrit, waarvan de start plaats heeft vanaf het Marktveld bij Hotel Spee te Sommelsdijk, meé te maken. Elders in ons blad komt een advertentie voor, waarin bijzonderheden voor de in schrijving staan aangegeven. Fotohandel J. Zandstra Sommelsdijk Op de veemarkt van woensdag 27 mei 1959 werden aangevoerd 71 stuks, waarvan 41 runderen en 30 biggen. De runderen werden bij ruime aan voer vlug verhandeld, de prijzen iets dalende. In biggen ruim aanbod met levendige handel en de prijzen onveranderd. Het slachtvee werd redelijk vlug verhan deld. Prijzen: kalfkoeien 750—1075; kalfvaar- zen 700—975; guste koeien 650—750; pinken 450—550; graskalvefen 350450; paarden 600—800; biggen 40—60; lopers 60—75; vette koeien 2.70—2.90 per kg. geslacht. reeds lang gedaan hebben, en bestelt nu voor direct of D.V. levering Sept., okt. of nov. worden de prijzen hoger, dan be taalt U wanneer U hu be stelt, voor zuiver wollen miskleurdekens 150 X 200 24,50 150 X 220 29,75 180 X 220 32,50 levering franco door geheel Nederland. Het bekende adres: VERZENDHUIS „DE OSIM" Kamerik Tel. K 3481-208 Uw „trouwtekst" als wand- tekst, op blank gelakt hout, afm. 14 X 21 cm., boven hoeken afgeschuind, in mo derne zwarte tekstletter, rode hoofdletter, groen siertakje in een der hoeken. Toezending na opgave van Uw tekst o. remb. a 5,75. „LIBRA" Joh. Evertseulaan 22 Oegstgeest 'DEPOTHOÜDER'BENEüaS- KlRKSfPnat 2. Tll:219 iOÜDDORPi Wasmachinefabriek heeft enige lichtbeschadigde WASMACHINES gloed nieuw m. garantie 125. en 145.—. CENTRIFUGES v.a. 145.Vraagt demon stratie: Postbus 24, Zwijn drecht. All Risk verzekering vanaf 16.58. Premiekorting op All Risk verzekering brom fiets 15»/o. Vlugge afwer king schaderegeling. Alle schadeverzekeringen, levensverzekering, finan cieringen en hypotheken. Ph. MELISSANT Binnenweg 45 Melissant Telef. K 1877—645 UW BOEKHOUDING, Ba- lansopm.. Belasting, Loon- adm., Soc. Verz. Controles, bijwerken, achterstand ver zorgd door erv. gedipl. boekhouder. Cond. v.a. 25.per kwar taal. Telef. K 010—127387. Postbus-675, Rotterdam. inclusief alle accessoires Zag U ooit een bromfiets met zovefe voorcfefen? Geforceerde motorkoeling Voor en achter volnaafremmen Voor en achter steekassen Geheel gesloten kettingkast Grote tank (inhoud 5,5 liter) Voor en achter diepe spatborden Twee extra frommels onder de bagagedrager - voor gereedschap etc. Zware telescoopvering voor „en achter Zeer aantrekkelijke credlet-servtce BOONSTAKEN; RUITERS; GECREOSO- TEERDE PALEN; JUTE ZAKKEN; DRAI- NEERBUIZEN; DEKKLEDEN. TELEF. 01874^224 OUDE TONGE Het van ouds bekende en beproefde rmiddel tegen jicht, rheumatiek, lendepijn enz. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. Dubbele flacon f 3.50 lA Grole «acon f 2.- Voor moderne meubelen naar „De Stam" GRATIS CATALOGUS OP AANVRAAG De Stam, Mariniersweg 39^1, Pannekoekstr. 56, Telefoon 12.45.76, Rotterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 7