D John Foster Dulles overleden B.B. te Dirksland pakt aan Gemeente gaat geldlening aan van 10.000 gulden Camerakeuze? FOLKLORE EN TAAL Reeds twee blokploegen en een mobiele reddingsploeg De raad der ouden TBABYDERME^z^AV^ Enige van zijn voornaannste activiteiten Comité Vrije veren wendt zich tot Minister-president Zendingsmiddag te Oud-Beijerland De Gemeenteraad St. Annaiand I'OTO - BOTSMA Antwoord aan de heer D. Roozemond te Gorinchem Kinderhoekje |||05gHHÏ- Baby-huidje Jaag die ondragelijke Rheumatiek uit Uw leden. Begin vandaag nog 'n Kruschenkuur. Eervol ontslag voor burge meester Kodde Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 29 mei i, Woensdag 20 mei Icwam de voltallige raad der gemeente St. Annaland bijeen onder leiding van burgemeester van den Bos, die deze vergadering op de gebruikelijlïe wijze met ambtsgebed opende. Allereerst ging een negeiital in- gelcomen stukken onder de hamer door. Naar aanleiding van het negende in gekomen stuk vestigt de heer F. J. Stols er de aandacht op, dat de ge meente Stavenisse, waar de gemeente ontvanger niet woont een tegemoetko ming moet toekennen in de reiskosten van de gemeente-ontvanger. Over het voorstel om de bezoldiging van de wethouders van 645,op 990,te brengen ontspon zich een uitgebreide discussie, ingezet door het raadslid Fr. J. Stols, die vraagt naar de mening van de wethouders zelf. Weth. G. Goedegebuure spreekt als oudste eerst zijn mening hierover uit. Hij vindt het voorstel van Ged. Staten in alle opzichten billijk, omdat er aan het wethouderschap een grote verant woordelijkheid vast zit en omdat het ook meer tijd van de betrokkene eist. Het gaat volgens de heer Goedegebuure niet allereerst om de financiën, maar een wethouder is ook tevens raadslid. Hij vindt dan ook de verhoging bijzon der op zijn plaats. Weth. Jb. Moerland wil in dezen neutraal blijven. Hij is met de huidige vergoeding tevreden, doch wanneer het voorstel aangenomen wordt, wil hij de verhoging gaarne opstrijken. Alvorens dit voorstel in stemming te brengen, komt de heer Stols met de opmerking, dat de raadsleden, die een commissie vergadering of een dag zitten voor een te houden stemming ook een vergoeding hiervoor krijgen. Hij vindt dat niet meer dan billijk. Burgemeester van den Bos stelt voor, om de vergoeding als presentiegeld voor het bijwonen van een commissie vergadering te brengen op 15,Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, (tegen zijn de heren J. A. den Engelsman, Abr. J. Kurvink en Jb. Moerland. Vóór de heren Fr. J. Stols, C. Goedegebuure, C. Ridderhof en M. Moerland). Het bedrag van 15,— wordt door Ged. Staten goedgekeurd. Het bijwonen van een commissieverga dering zal vergoed worden met een be drag van 7,50. Op de heer Abr. J. Kurvink na stem men hiermee alle raadsleden in.' Hierna komt het voorstel bezoldiging van de wethouders in stemming, dat wordt aangenomen m.et 4 tegen 3 stemmen, (tegen zijn de heren J. A. den Engels man, Abr. J. Kurvink en Jb. Moerland, vóór zijn de heren G. Goedegebuure, F. Stols, C. Ridderhof en M. Moerland). Met het raadsvoorstel om de krotwo ning Molendijk 33, bewoond door M. C. van 't Hof aan te kopen voor 1.200, gaat de raad akkoord, evenals met de gemeenterekening 1958, die in ontwerp gereed kwam. De heer Adr. Burgers wil ook gebruik maken van de premieregeling voor nieuwbouw. Het voorstel tot voorlopige vaststel ling van het exploitatiebedrag openbaar onderwijs 1958 wordt eveneens door de raad aangenomen. Dit bedrag wordt vastgesteld naar het aantal leerlingen, n.l. 94V3 X 29,35 is f 2.768,50. Het voorstel van b en w om bij de plaatse lijke Boerenleenbank een lening aan te gaan van 10.000.tegen een rente van 4''/o, vindt behoudens goedkeuring van Ged. Staten geen bezwaar, evenals het voorstel verhoogde schadeloosstelling aankoop woningen in het uitbreidings plan Cureelanden, die voor W. Fase als volgt is samengesteld: j grondwaarde f 438,en bouwkosten 1760,—, is totaal 2198,—. Voor J. A. Fase zijn deze bedragen respectievelijk f 438,— en f 2160,— is totaal f 2.598,—. De centrale commissie voor onteige ningsvergoedingen heeft deze bedragen respectievelijk geraamd op f 2.715,- voor W. Fase en op 3.260,voor J. A. Fase. In verband met een begane fout is de damwand in de nieuw aan gelegde haven verzakt. Derhalve ko nden er hogere kosten bij ad 219.630, volgens de raming. Op dit bedrag kan 8OV0 subsidie gegeven worden, terwijl er 20"/o uit het gemeentefonds moet bij gelegd worden. Het raadslid Stols vindt ,dit nog al hartig. Het zou volgens hem niet moge lijk moeten zijn, dat na gedane proefne mingen en bodemonderzoek dergelijke fouten voorkomen. Hiervoor is reeds veel geld uitgegeven. Nu de nieuwe ha ven nog niet open is en de oude nog niet geheel dicht, doch wel binnen af zienbare tijd dicht zal slibben, bestaat de mogelijkheid, dat niet één enkel schip binnen kan komen, hetgeen voor de gemeente eèn schadepost betekent. Allen zijn het er over eens, dat de fout begaan is, doch men rekent op rijks subsidie, die zeer zeker in dit geval verleend zal worden. In verband met het treffen van voorzieningen aan ge noemde damwand, dient de post voor de aanleg van de nieuwe haven op de gemeentebegroting 1959 te worden ge bracht, waar allen mee instemmen. De heer C. Ridderhof merkt in dit verband nog op, dat de instantie, die de fout begaan heeft, dient te worden op gezocht en dat die de schade betaalt. In verband met vestiging op een andere plaats in de gemeente is de heer Lt. J. Breure voornemens, om zijn woning met bedrijfsgebouw te verkopen aan de gemeente. In verband hiermede zijn de gebouwen door de centrale commissie voor de onteigeningsvergoedingen ge schat op een bedrag van 22.635,Het is de mening van b en w dat de ge meente tot aankoop dient over te gaan, waarmede dan een aanvang gemaakt wordt met de sanering van de Ring te genover het gemeentehuis. De heer Stols kan zich hiermede niet verenigen. Hij vindt dat voor de ge meente dan ook veel te duur. De heer Ridderhof vraagt of het de bedoeling van de eigenaar is, om een zelfde bedrijf elders op te zetten. Dit is wel zijn bedoeling, doch in de kom der gemeente, waar al deze bedrijfjes in toekomst zullen moeten verdwijnen, komt er uiteindelijk één minder. De heer C. Ridderhof stelt voor, om alle in het saneringsplan vallende wo ningen en bedrijven successievelijk aan te kopen en later tot sloping daarvan over te gaan, hetgeen de gemeente min der geld kost dan onteigening. Hiermede kan de raad zich bij monde van weth. Moerland verenigen. De heer A. J. Kurvink vraagt naar de exploitatierekening. De schuur van de heer L. Breure zou gehuurd~kunnen worden als brandweergaragte tegen een bedrag van f 208,per jaar, terwijl de woning tegen een bedrag van 350, per jaar verhuurd zou kunnen worden en de goede poterbewaarplaats tegen 52,per jaar, zodat er een bedrag van 610,per jaar binnen zou komen. Er zou volgens de rentevoorschriften een bedrag van 4''/o rente per jaar door de gemeente betaald moeten worden, hetgeen neer konit op 900,zodat er 300,tekort zou zijn. Het voorstel orei tot aankoop over te gaan wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. (Tegen de heren F. J. Stols, J. A. den Engelsman en A. J. Kurvink. Vóór de heren G. Goedgebuure, C. Rid derhof, M. Moerland en Jb. Moerland). Met de heer Abr. Gunter is een over eenstemming bereikt om een betonnen muurtje als afscheiding te plaatsen aan de zijde van de Schoolstraat. De kosten komen op 575,terwijl een betonnen heining zou komen op 300,Bij Chr. Heijboer komt een betonnen schutting. De sloot aldaar moet nog open blijven tot de komende winter, dan gaat die ook dicht. De heer B. Keur vraagt grond aan te mogen kopen ad. 280 vierk. m. ad 11,-. Hiermede gaat ook de raad akkoord. Nu de herverkaveling de gemeente nadert, moeten ook de verbindingen van de wegen verbeterd worden, met name van de Hoenderweg en de Noord straat met de herverkavelingswegen. Ook zal dan de riolering, het bestraten en het aanbrengen van een trottoir ge lijktijdig geschieden, waarvan de meer kosten door de gemeente betaald zullen worden. De firma Snepvangers wil het doen voor 15.740,8"/ü van het hono rarium. Gewacht wordt op goedkeuring van Ged. Staten. Bij de rondvraag vestigt de heer C. Ridderhof de aandacht op de taak van de raad, omi de nieuwe straten namen te geven. Hiervoor is volgens burge meester van den Bos een commissie in gesteld. M. Moerland vestigt de aan dacht op de vele stenen in de aan te leggen Smalstraat. J. A. den Engelsman informeert waar de leegstaande woning van mej. Kuiper op de Molendijk. Hierover zal met de heer Bil in Vlis- singen worden gesproken. A. J, Kurvink informeert naar de borden van de maximumsnelheid, die in de Weststraat vaak overschreden wor den. De borden zullen worden geschil derd en geplaatst, evenals de mandjes aan de lichtmasten in de Voorstraat, waar de heer F. J. Stols naar vroeg. Deze zag gaarne enkele openbare uri noirs in de gemeente. Gedacht wordt aan de Ring en aan het Havenplein. Ook dient het watergangetje nabij het sluisje in de Klippelstraat te worden gedicht, i.v.m. de onhoudbare stank. Ook het varkenspaadje aan de Javadijk moet verbeterd worden, terwijl allen het eens zijn over de desolate toestand van de Julianastraat, wat betreft de riolering en de bestrating. Hierna volgde sluiting met het ambts gebed door de voorzitter. uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot 1000.—. (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Folklore of volkskunde is de kennis van de zeden en gebruiken van het volk, niet alleen in het heden, maar ook in het verleden. Ze tracht een verklaring te vinden voor alle verschijnselen, die er mee samenhangen. Een ingezonden stuk van D. Rooze mond in Eilanden-nieuws van 22 mei is voor mij een aanleiding er even die per op in te gaan. Het is algemeen be kend, dat vele gebruiken in de Christe lijke cultuur hun oorsprong vinden in de er aan voorafgaande heidense. Zo verving het Kerstfeest, de herdenking van Christus', geboorte, de beidende „Natalis Invicti soils", het geboortefeest van de onoverwonnen Zoon. Eerst vier de men het op 6 januari, maar de Kerk van Rome heeft het in 330 (misschien enkele jaren later) gesteld op 25 decem ber. Vele gebruiken, omgangen van ge- maskerden, 't lawaaimaken, 't branden van vuren, 't kerstblok (een zwaar stuk hout dat brandde bij 't kerstvuur in de; open boerenhaard o.a. in Friesland en Groningen) herinneren aan 't oud-Ger- maanse joelfeest, dat gevierd werd ter, ere van de wedergeboorte van het licht na de kortste dag. Ook het eten van eieren, krentenbrood, het drinken ook op Nieuwjaarsdag is van dezelfde oorsprong ze weren de boze geesten en bevorderen vruchtbaarheid en voor spoed. In de Paasgebruiken vinden we veel terug van de oude lentefeesten. De lezer begrijpe dit goed: Als nu op oudejaar om 12 uur alle boten in Rot terdam blazen en een hels lawaai ma ken doen ze niets heidens, evenmin als degenen, die geweren afschieten. Men begroet met blijdschap de komst van 't nieuwe jaar en denkt niet aan het af weren van boze geesten. Als men met Pasen grote vuren brandt, dan bedoelt' men daarmee niet meer 't verdrijven van de goden Osiris, de duisternis, maar houdt enkel een traditie in stand. Op sommige plaatsen hebben de predikan ten er bezwaren tegen, maar in de Ka tholieke kerken brandt de grote Paas kaars, door de priester gezegend, als symbool van Christus, het Lfcht der Wereld. Zo werden heidense gebruiken gekerstend. Nu iets over 't luiden der klokken. De heer Roozemond zegt, dat het is ont staan, toen het Christendom zijn ker ken en torens tot de openbare eredienst ging bouwen. Maar waarom? De folklo- risten zeggen: onder meer ter verdrij ving van de duivel en alle boze geesten. Maar daarvoor moesten ze dan ook eerst door de priesters gewijd worden. Ongewijde klokken waren in de macht van de duivel en volgens oude overle veringen wierp hij ze de toren uit om ze in een put te laten vallen. Men den- ke aan het Jaromir-verhaal van de dichter Staring ter verklaring van de duivelsklokken bij Lochem. Maar ver der zijn er nog tientallen plaatsen, waar volgens de overlevering klokken naar beneden gegooid zijn. Hoe ook de oor sprong van 't klokkenluiden is, nu wor den ze geluid bij 't aangaan van de kerk bij begrafenissen, bij droevige of fees telijke gebeurtenissen in 't Koninklijk huis, bij rampen als brand en water snood. En al luidt de klok met eender ritme en klank vooral sedert het elektrisch gebeurt voor de betrok kenen heeft ze een telkens andere klank. Het sombere plechtige van de begrafe- nisklok is een traditie, die niemand wil missen. Hoe voelden de mensen het ge mis, toen in de dysenterie-epidemie het vanwege de onrust onder de zieken niet mocht, en in de bezettingstijd, toen de Tot voor kort vlotte het helemaal niet met de B.B. te Dirksland. Met moeite kon men een ploeg je van zes man bij elkaar houden en met dit kleine aantal mensen kwam er natuurlijk maar wei nig van oefenen terecht. Daar is echter vrij plotseling verandering in gekomen. Burgemeester Bos en het kringhoofd B.B., de heer Carels, hebben zich er eens ferm voor gespannen en thans is men al twee blokploegen en een mobiele reddingsploeg rijk, terwijl gewerkt wordt aan een aparte ploeg voor de buurtschap Kralingen. Deze mensen worden nu met uniformen en materia len uitgerust en dat dit niet mis is, kon men maandagavond zien tijdens een in- struktiebijeenkomst in het verenigins- gebouw, toen daar een paar grote kis ten en een opvouwbaar pakket met al lerlei meestal kostbare uitrustings stukken waren uitgestald; bijlen, hou welen, zagen, hamers, draadscharen, dommekrachten en nog veel meer. Daarmede kan men nu aan het oefe nen gaan en de wijze waarop een red dingsploeg te werk dient te gaan kreeg men nu alvast aanschouwelijk voorge steld door de vertoning van een Ame rikaanse film. De belangstelling voor deze bijeenkomst was aanzienlijk, iets waarover de burgemeester, die het ope ningswoord sprak, als het kringhoofd zich met voldoening uitspraken. Burgemeester Bos constateerde, dat men in Dirksland, waar men op veler lei wijze met animo het algemeen be lang dient, nu ook beseft, dat men het er met een onvoldoende bezette B.B. niet kon doen. Spr. verklaarde zich dankbaar, dat zovelen zich bereid ver klaard hebben om de verbintenis met het B.B.-instituut aan te gaan. „We zul len nu met onze B.B. pok wel klaar ko men, zoals Dirksland met zoveel anders, o.a. de padvinderij, andere gemeenten ten voorbeeld strekt", aldus de burge meester. Aan het slot van de avond, dat be reikt werd na vertoning van meer films o.a. die welke zijn opgenomen tijdens de grote bombardementen op en de daardoor ontstane branden in Londen in het begin van de laatste oorlog, deed de heer Carels nog een belangrijke mede deling, n.l. dat gisteren dinsdag in het ziekenhuis te Dirksland niet minder dan vijf en twintig kisten zouden arri veren met alle mogelijk medische in strumenten en apparaten, die ter be schikking komen van de medische teams op Goeree-Overflakkee, alles voor het geval van nood. De leiders van de teams de doktoren, zullen uitmaken waar deze kostbare uitrusting zal worden gebruikt en wanneer en hoe men er mede zal oefenen. VARIA Een oude dominé gaf een jonge col lega eens deze raad: „Als je de kerk gangers op hun horloge ziet kijken, dan behoef je niet te schrikken. Maar" als ze het tegen hun oor houden en er aan gaan schudden, dan moet je je preek maar spoedig beëindigen." (Ev. Luth. Weekblad) Beste jongens en meisjes Nu is dan de beurt gekomen voor het laatste raadsel in mei. Hier is het, heel eenvoudig. MEI-RAADSEL 5 1. Hoe heette toch die herdersvorst. Die David alles weigeren dorst? 2. Wie toonde zich een vrij ze vrouw? 3. Wie was 't die spoedig sterven zou? (één van die twee die genoemd zijn) 4. Waar voerde Saul zijn laatste strijd? 5. Waarheen toog hij juist vóór die tijd? 6. Wie hebben grafwaarts hem gedragen? 7. Waar toefde David in die dagen? 8. Wie zalfden hem het eerst als vorst? 9. Wie was 't die hem bestrijden dorst? 10. Hoe heet de Jebusietenstad? 11. Wie is 't die haar veroverd had? 12. Wat werd ook naar die stad gebracht? 13. Wie sloeg toen op haar man goed acht? 14. Wat was de straf die zij ontving. Daar ze haar man verachten ging? Van dit raadsel behoeven jullie al leen de gevraagde namen op te schrij ven. Het werd me toegezonden door Kees Janse, Meeuwen CORRESPONDENTIE Sjaan T. Ouddorp. De rapporten in O. zijn laat verschenen, maar het jouwe mag er zijn, hoor! Houd zo maar vol. Die nul was een mooi cijfer; een teken dat je altijd gezond' geweest bent. En dat is ook veel waard, maar dat heb je niet in je eigen hand. Nellie P. Ouddorp. Wanneer kunnen jullie in het nieuwe huis? Deze zomer nog?- Als je niet weet wat je moet schrijven, is dat een teken, dat het nieuws op is, of dat er geen nieuws is. De leestijd is dus om, maar je zal ook in de zomer wel wat lezen, denk ik. Jaap T. Ouddorp. Toch is het cijfer voor aardrijkskunde nog geen onvol doende geworden. Als je er eens bij geweest was! Kun je nogal eten voor de konijnen bij mekaar zoeken? Het is lange tijd droog weer en dan is het een' hele toer, want die beesten kunnen heel wat op, elke dag. Hesje P. Ouddorp. Vind je rekenen niet fijn? Toch heb je er een behoor lijk cijfer voor gekregen. Heeft Nellie zo lang werk aan het raadselen? Dan geef ik wel wat te veel op en jullie weten, dat het briefschrijven geheel vrijwillig is. Adri© B. Den Bommel. Hartelijk wel kom, Adrie! Je hebt al uitgekeken in de krant of je er in stond, denk ik. Ik had je eigenlijk eerst een beurt moeten geven, maar dat is nu eenmaal niet ge beurd. Ga je graag naar schooi? Dat mag ik wel horen. Misschien moet je nog wel schoolmeester worden. Leny den B. St. Philipsland. Dat had een grote brand kunnen worden, maar gelukkig is het nog goed afgelopen. Wat hebben jullie veel gekregen op 30 april! En jullie waren lekker uit de re gen, ZBg! Elly B. Den Bommel. Dat mooie weer liet veel te wensen over. Allegorische wagens heb ik niet gezien, maar dat kan eigenlijk niet, want ik ben die hele dag weg geweest. Adrie heeft zijn beurt al gehad, zoals je gezien hebt. Hans D. Herkingen. Begrijp je de raadsels al goed? Dat is fijn! En heb je op die dag nog een prijs kunnen ver dienen? Het weer werkte niet zo best mee, hè? Je weet nu al hoe het kwam dat je niet in de krant stond. Elke brief wordt zeker beantwoord. Daan K. Ooitgensplaat. De meester gaat een heel eind weg, hoor. Ik denk, dat hij niet vaak meer op jullie dorp zal komen. Had je niet veel tijd om te schrijven? Dat overkomt mij ook wel eens. Nely M. Den Haag. Goed werk ge maakt, Nely! En is de prijs bevallen? Daar hoor ik nog wel iets over. Emmy D. Herkingen. Zo is het goed: eerst zelf proberen en wat je onmoge lijk kan vinden, dat mag je vragen. Van die spelletjes is niet veel kunnen komen, denk ik. ■Wim M. Den Haag. Dat moet je toch nog eens uitleggen vj&i dat is: een dub beltje naar de visbank brengen. Dan weten de andere kinderen het ook, als ik het er over heb. Geen onvoldoendes, dat is flink, hoor! Ga zo maar verder. Mia V. Herkingen. Wat een lange brief is het geworden, Mia! Je had ook heel wat uit te leggen, nietwaar? De oplossingen schrijven had nu geen meer. Dan maar een flinke brief, Ook goed, hoor. Ik weet hoe het kw Kees S. Berkel. Je bent een ecu tuinman, hoor! Het gaat over sla, 1 maten, over tulpen en violieren, ovl gieten en nog meer dingen. Dat magf wel horen. En omdat je nog scijolj' bent, gaat het ook over school. Natui lijk! Is het atonium mooi geworden? s Katy v. d. J. St. Philipsland. Voor KATY Hier is dan je poesieversje, al is 't maar een stuk papier. Als een krantenknipsel staat het voor jou als een soevenier. Kon ik met de pen niet schrijven, 't poesieversje kwam er in; 't liep wel over vele schijven, maar je hebt nu toch je zin. Mei 1959. Oom Ko. Johan van G. Bruinisse. Wat kan al aardige brieven schrijven! Ja, ik zi graag eens willen kijken naar dat grc werk, maar ik heb zo weinig gelege: heid. Wat zal het een verandering g ven als alles is zoals de plannen zijn. Corrie V. St. Philipsland. Is er we. één uit het ouderlijk huis vertrokket Je zou het wel willen houden zoals k was, nietwaar? Maar dat kan nif Jouw vader en moeder zijn ook nii thuis gebleven. Jammer dat ze zo vf gaan wonen, hè? Teuntje van G. Bruinisse. Vader z; de weg naar de „Zuiderzee" wel op zf duimpje kennen. Bij de schippers is hi altijd nog Zuiderzee. Dat zijn ze vi jongsaf gewend, nietwaar? Wil je vo! gende keer mooier schrijven? Dat goed. Maar je krijgt bij mij geen cijt voor schrijven, hoor, dus zo erg is hi niet als er eens een woordje verkeet: staat. Suze N. St. Philipsland. Zeker nu; jij een raadsel inzenden. Het kan ecl ter gebeuren dat het niet geschikt is ot geplaatst te worden, of dat er iets as veranderd moet worden. Je ziet mas: eens. Allemaal: De kinderen van M. iii O.B. hoop ik volgende week een beur, te geven. De hartelijke groeten van OomK( INZENDEN!! INZENDEN: klokken waren weggevoerd. In „Das Lied von der Glocke" zegt Schiller: Von dem Dome, schwer und bang, tont die Glocke Grabgesang Ernst begleiten ihre Trauerschlage einen Wandrer auf dem letzten Wege. De kerkklokken noden de mensen ter kerke, „kom dan! kom dan!" de feestklokken brengen een stemming van blijheid, de rampklokken van angst. Hadden de klokken ook een afwerende kracht tegen de bliksem? In ieder geval vindt men op vele ervan: Vivos voco, Mortuos plango, Fulgura frango. (De levenden roep ik, de doden be klaag ik, de bliksems breek ik). En nu nog iets over begrafenisgebrui- ken. Met Vader Cats dacht Ik: „Hoe dikwijls wordt er in de stadt Een sake qualyck opgevat, toen ik het stukje van mijn geachte op ponent las. Ik heb verschillende gebrui ken genoemd bij sterfgevallen en be grafenissen; de mannen in 't zwart met hoge hoeden op en de familieleden met lange rouwsluiers of lamfers aan de hoeden, het afsluiten der ramen door luiken of gordijnen, de vaste weg naar 't kerkhof, het op sommige plaatsen driemaal om de kerk gaan met het lijk, de voorgeschreven rouwkleding. Ik had er nog bij kunnen voegen: het bedek ken of omdraaien van de spiegel, het zes weken in huis blijven van de huis genoten en vele andere. Voor de be langstellende lezer kan ik wijzen op het Folkloristisch Woordenboek van Neder land en Vlaams België door K. ter Laan en vele boeken en tijdschriften voor folklore. Al deze gebruiken waren er oorspronkelijk op gericht om de geest van de afgestorvenen te verhinderen terug te komen. Dat daaraan nu niet meer gedacht wordt, doet niets ter zake het ging om de verklaring van ver schillende gebruiken, die uit de traditie ontstaan zijn. Wat mij mijn stukje deed schrijven, was juist het afbrokkelen van die oude tradities, die vooral de ouderen voelen als een verlies, als iets pijnlijks het plechtige rondzeggen, de nabuurplicht, de sfeer van volkomen stilte op het hele dorp behoren tot het verleden en zo verdwijnen langzamer hand ook de hoge hoeden en de zwarte kleding, zoals in de grote steden. Ik heb nergens beweerd, dat het klokluiden èn rouwdragen van heidense oorsprong zijn. Wat het eerste betreft, het kon pas ontstaan, toen er klokken in de kerken en torens hingen. Maar hoe oud is het geloof aan boze geesten? In het Oude- en Nieuwe- Testament vinden we voorbeelden genoeg. De in gang van de kerk „Notre Dame" in Parijs wordt beschermd door grijnzen de duivels, die de boze geesten moeten doen afdeinzen. Men denke aan het spreekwoord: de duivel met Beëlzebub verdrijven. Is het dan wonder, dat men ook de klokken luidde om de boze gees ten te verdrijven? Wat het rouwdragen betreft, ik denk dat er wel altijd en overal rouw ge weest is en zal zijn om een smartelijk verlies. In Genesis 34 lezen we, dat Ja cob zijn klederen scheurde en een zak om zijn lendenen legde en vele dagen rouw bedreef om zijn zoon Jozef. Met gescheurde kleren en as op 't hoofd rouwde het Oude volk en zo doen de orthodox'*? joden het nog. Bij andere volkeren rouwde men op andere- wijze, de Japannezen b.c, in witte kleren. Wij rouwen in zwarte kleren. „Zwart is als rouwkleur een volkomen Bijbelse kleur en heeft niets met heidense geestenleer uit te staan, schrijft mijn opponent." Dat laatste heeft niemand beweerd en behoeft geen bijbelteksten als bewijs. F. den Eerzamen. John Foster de bekende Amerikaanse staatsman, de rechterhand van presi dent Eisenhower is op 71-jarige leeftijd overleden. Hij leidde de Amerikaanse buiten landse politiek en als zodanig had hij grote verdienste voor Amerika niet al leen, maar voor het gehele vrije Westen. Dulles was iemand, die tegen het com munisme een krachtige politiek voor stond. Met inschakeling van Amerika's reusachtige macht heeft hij het opdrin gende communisme een halt toegeroe pen. Als zodanig is hij de schepper van de N.A.V.O., de Noordatlantisclie Ver dragsorganisatie tegen het opdringende communisme. Met de N.A.V.O. was wat men wel noemt „de koude oorlog" inge luid, maar aan de andere kant is aan deze organisatie te danken, dat wij in een toestand hebben van „nog geen oorlog". Voor 1950 leefde de Westerse wereld in een voortdurende toestand van angst voor Rusland. Men had niets om zich tegen het Russische gevaar te stellen. Niets dan de atoombommen waarover Amerika beschikte maar waarin Amerika slechts een voorrang had van tijd, daar Rusland alle krach ten inspande om die achterstand in te halen en zo het daarin geslaagd was dan kon men moeilijk meer in de atoom bom de „bewaarder van de vrede" zien. Het is de grote verdienste van Dulles dat hij de vrije Westerse landen vere nigde in de N.A.V.O. Daarmee had het Westen iets om zich tegen Rusland te, stellen. Daarmee was de „angst" tegen over Rusland overwonnen en voelde het Westen zich sterk genoeg Rusland te weerstaan. De N.A.V.O. herstelde het vertrouwen van het Westen. De angst was overwonnen en had plaats gemaakt voor zelfvertrouwen. Een overwinning voor het Westen, een nederlaag voor Rusland. Om de N.A.V.O. tot stand te doen komen moest Dulles de macht van Amerika inzetten. Inzetting van macht om de vrede te bewaren. Daarmee is het werk en het streven van Dulles ge karakteriseerd. Een tweede maal zette hij Amerika's macht in om de vrede te bewaren in 1953. Het was tijdens de Koreaanse oor log. Door bemiddeling van de leider van India, Nehroe liet hij rood China weten, dat hij niet zou aarzelen, de oorlog van Korea naar China over te brengen, als China niet bereid zou zijn de wapen stilstand te bevorderen. Peking is toen voor de Amerikaanse bedreiging bezwe ken en zijn medewerking aan de wapen stilstand verleend. Ook in 1955 liet hij de volle zwaarte van Amerika's machts middelen aan rood China gevoelen. Hij liet China weten, dat de beschermings resolutie van het Amerikaanse congres ook gold voor Quemoy en Matsoe. China heeft het blijkbaar als gevolg daarvan niet durven wagen, hoewel het die eilanden vele malen heeft laten be schieten, om er landingen op uit te voe ren en ze te veroveren. In 1958 zette hij de macht van Amerika in bij Libanon. De Amerikanen landden op het aller Iedere dag die kleine dosis Kruschen en U voelt zich al gauw weer een ander mens. Dat komt omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen nieuwe kracht bijzet, ze als 't ware versterkt. Onzui- verheden in het bloed krijgen dan geen kans meer zich vast te zetten. Ze wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is daar nu de oorzaak weggenomen van het lijden en de pijn, die nu uw leven vergallen. onverwachts in dit land om een tegen wicht te vormen tegen de opstand i: Irak en het gezag van koning Hoesseir. in Jordanië te schragen. Men kan a staat op maken, dat ook in het huidig conflict om Berlijn het aan Dulles t( danken is als staatsman dat Amerife krachtige maatregelen nastreeft, waal door het Westen bij vernieuwing om ds vrede te bewaren de macht inschakelt, Dulles was zonder twijfel een mai des vredes. Die meer dan hem lief -wai moest grijpen naar het zwaard. Met hei enig doel de vrede te handhaven. Ort. de vrede te bewaren moest hij grijper. naar de macht. De geweldige macht vai Amerika met de meest verschrikkelijkf verdelgingsmiddelen. In zover een sym bool van onze tijd. Een tijd waarin slechts de macht en het geweld op het internationale vlag, speciaal tegenovei het communisme de verhoudingen be palen. In een brief aan de minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay, heeft het vrije-verencomité gewezen op de nood zakelijkheid van een wijziging der ta rieven van de veerdiensten over de Westerschelde. Het comité releveert dat zowel de Tweede Kamer als de pro vinciale staten in een motie die noodza kelijkheid hebben onderschreven, De regeringsmutaties hebben de behande ling daarvan echter gestagneerd. In de brief wordt uiteengezet, dat er sprake is van een grote teruggang vaii het verkeer over de Westerschelde en dat daarmee een bang vermoeden, reeds eerder aan de regering bekend gemaakt is bewaarheid. De regering wordt verzocht op korte termijn een bespreking te houden met het provinciaal bestuur van Zeeland en een zodanige regeling te bevorderen, dat de kosten van het vervoer over de Westerschelde volledig door het rijk worden gedragen. (Alg. Dagbl,) Bij K3. is aan D. Kodde op zijn ver zoek met ingang van 1 juni 1959 eervol ontslag verleend als burgemeester dei gemeente Zoutelande, met dankbetui ging voor de goede en langdurige dien sten als zodanig bewezen. De heer Kodde in 1894 te Zoutelande geboren, is in 1921 burgemeester van die gemeente geworden. Sinds 1956 j' hij lid van de Tweede Kamer voor os Staatkundig Gereformeerde Partij. Op D.V. 13 juni a.s. wordt, uitgaan* van de Classicale Zendingscommissie 1» de classis Dordrecht der Geref. Zeo- dingsbond, een zendingsmiddag gehoi'' 1 den in de Herv. kerk van Oud ï-aia- land. Aanvang 3 uur. Sprekers zijn: os- J. Hovius van Dordrecht, openingswooW ds. L. Blok van Capelle a. d. IJssel ^i*^' het onderwerp „Wereldveroveraars"^ Na de pauze spreekt ds. H. G. Ab»' van Monster over „Uitgezonden in ^W landen." Ds. E. J. Schimmel van OUO' Beijerland zal het slotwoord spreken. Het iQuay dng Ijn h« Ibindii Icentri ^rerki forms bleek, mj V Me r« Deid ient wense geduc: Maar gehele links 'zien, c 'taak 3 'beid z 'haar 1 in de -van e( gering de val dwon£ staat tie zal ware Aan p ontbre lijke i linker' opposi houdir wel is gegaar ander? mateu: men rr pering zodani kening de pa) met al gering ZoaXs kan ei lijkhec de toe' 3 De p| ken w De libe nigmas zijdige een va van Bi ming f het we een ko meer ii Ook w, klaagd Haag c legging makke] tussen de lijn het tre enkele Bij h een hei ter ir. militaii voor t( heerd «j militair die dep Ir. S< gestaan budget I ren zo ■wilde dikwijl beleid 1 Navo, c nanciëe onze w kenmai ren zal blijdscl gerucht van dit Verk( der A.I anderir met gei leden d V.V.D.- bij de rale pe: doen vi in de Amster krijgen, nister I ters vai ken SI krachti belang! ten de departe Van mi een ste een pro -anderin - van de Over de Qua ren me Van ieJ dat het hun spe zullen 1; ■tijd mo< de rege bezettin breekt, steld w( delijk, zien de krachtij volk in |ur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6