i e Twee aniieke huizen ie Middelharnis IET REGERINGS PROGRAM IN Exomen doen J. B. H. Roelofs overleden Buitenland Om de cultuurgrond 10.000 jonge mensen kwamen naar Bergen-Belsen Plannen om dit oude dorpsschoon te bewaren ^le jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ge MEDITATIE De kracht des Heiligen Geestes BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten Vrijdag 29 mei 1959 No. 2798 PBINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Bedacüe en Advertentlea uitsluitend Telefoo* K 1870—2629 Na 6 uur avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167980 i ^B De verklaring, die de nieuwe minis- ^Rer-president Prof. de Quay, op dinsdag- ■Ifciddag j.l. in de Tweede Kamer heeft afgelegd heeft onmiskenbaar een ander karakter dan die van andere na-oor- ^Bogse kabinetten. Duidelijk is te consta- ^Beren, dat de directe invloed van de ^K> V d A. op het regeerbeleid is geëlimi- ^Kéerd. De verklaring ademt een andere iS^geest. Niet alleen, dat Gods zegen werd ingeroepen over het werk van regermg mbn parlement bij dr. Drees is de ^Kaam van God nimmer over de lippen ^H&ekomen maar ook werd duidelijk uitgesproken, dat handhaving van de christelijke grondslagen onzer bescha ving van de grootste betekenis is. Kn wat de sociaal-economische dingen De- treft, hier staat de verklaring op vele punten lijnrecht tegenover de socialis- 'tische idealen. We geven de volgende :itaten ter illustratie: „Een essentiële vooryvaarde voor een goede samenleving is gelegen in de eer biediging en bevordering van de vrij heid van de menselijke persoon en van diens persoonlijke en maatschappelijke verantwoordelijkheid.'.' - „In de samenleving moet aan zelfont plooiing in vrijheid een eerste plaats worden gegeven." „De regering ziet het als haar plicht voorwaarden te scheppen, waardoor het de mens mogelijk is door eigen inspan ning in welvaart en welzijn te leven." Dat is waarlijk andere taal dan die van het socialisme met zijn overspan nen staatsbegrip, staatszorg en staats- bemoeiing. Dat het kabinet het accent legt op de vrije persoonlijke en maat schappelijke krachten, kan ons slechts verheugen. Het gaat er nu maar om, hoe dit practisch zal worden geconcre tiseerd. Wat de diverse programpunten be treft, we kunnen deze niet au fond be spreken. Laten we de voornaamste op- sommen. KI. Nieuw Guinea. Opvoeding der Pa oea's tot zelfbestuur, dus afvnjzing van et standpunt van de P.v.d.A. 2. Defensie. Gelet wordt op de nieuwe lannen van de N.A.V.O., maar ook op fle bijdragen van gelijksoortige landen. Dit laatste lijkt ons gevaarlijk. Als arf- •deren in gebreke blijven, behoeven wij "dat niet te doen. Voorts uitbreiding van Hhet beroepspersoneel, wat wij toejui- bhen. Ook wordt" verkorting van de Öiensttijd overwogen. Hoe aangenaam ook voor de betrokkenen, ons blijft de Russische diensttijd van 3 jaar voor ogen zweven! 3. Waardevastlieid van het geld. Prachtig, maar dan moet het uit zijn met begrotingstekorten van anderhalf miljard. 4. Belastingdmik. Verlaging hiervan koppelt de regering aan stijging van het nationaal inkomen, wat op zichzelf juist is, maar ze vergeet de andere weg: drastische verlaging van het staatsbud- get door afkapping van allerlei staats zaken. Hiervan zien we niet veel te recht komen. Dat het ongehuwdenta rief herzien zal worden, is billijk. 5. Particuliere woningbouw. Deze zal gestimuleerd worden. Ook dit juichen we van harte toe. Overheidsbouw moet slechts aanvulling zijn. Ook op dit ge- 3ied moeten staat en^ gemeente terug gedrongen worden. 6. Huurverhoging. Deze is inderdaad »nontkoombaar om verschillende rede- ten. Ze maakt het woningprobleem een- roudiger en bespaart het Rijk een zeer [root bedrag. 7. Afschaffing consumentensubsidie 'op melk. Dit had al lang moeten ge beuren, want dit is een ongezonde si- ftuatie en geeft bovendien een zware last op het staatsbudget. Alleen stellen we de vraag, of de enige honderden mil joenen, die hierdoor en door de huur- jVerhoging vrijkomen, weer niet vrolijk lan andere dingen worden uitgegeven. 8. Gedifferentieerde loonvorming. De le is o.i. inderdaad veel beter dan de 'roegere algemene loonronden. Op deze njze kunnen vele arbeiders beter pro- iteren van de gunstige uitkomsten in lun bedrijfstak of onderneming. 9. Minimum loon. Dat de regering aan Ie S.E.R. hierover een rapport zal vra- jen, verheugt ons zeer. Er zijn nog vele lezinnen in ens land, waar het loon te laag is en men aan de rand van armoe- ie leeft. Dit is ontoelaatbaar. Het stel len van een minimumloon vinden wij len sociale maatregel van de eerste irde. 10. Ondenv^s. De bijzondere univer- iiteiten krijgen meer subsidie, wat niet lieer dan billijk is. Dat de verklaring iwijgt over de z.g. mammoetwet, ver wondert ons. Zijn de bezwaren der Prot. ihr. fracties hiertegen nog niet geheel >pgelost! Wat tenslotte nog enkele andere op- [esomde punten betreft, kortheidshalve loemen we slechts: snelle invoering van ie weduwen- en wezenwet; definitieve tegeling van de voetbalpool (we zijn er '.eer nieuwsgierig naar hoe dit kabinet leze materie zal regelen); de algemene j-:inderbijslagwet, een stokpaardje van fde K.V.P., zal in ontwerp gewijzigd 'iWorden; dit was wel nodig gezien de iTote bezwaren ertegen van de zijde ■an de V.V.D. en de Prot. Chr. fracties. Alles bijeengenomen zijn we niet on- ...ivreden over het regeringsprogram. [Op papier is inderdaad wel een ietwat indere koerS uitgezet dan onder het p'egiem-Drees. Of dè werkelijkheid dit pal honoreren, zullen we- moeten af pachten. In elk geval kunnen we dit cabinet met meer vertrouwen begroe ten dan die, waarin de P.v.d.A. verte- lenwoordigd was. „Toen kwam de Geest in hem, en zij werden levend en stonden op hunne voeten een gans zeer groot heir." Ezechiël 37 10b Als Ezechiël geprofeteerd heeft tot de beenderen, moet hij ook profeteren tot de Geest en zéggen: „Gij Geest, kom aan van de vier winden en blaas in deze gedoden, opdat zij levend worden!" En dan gebeuren grote wonderen. „Toen kwam de Geest in hen en zij werden levend en stonden op hunne voeten, een gans zeer groot heir." Aan de uitwendige vorm paart zich nu de innerlijke levenskracht. Ziet, le vende, echte mensen waren het nu ge worden. De Geest had de dood over wonnen. En de dood vloog weg met be schaamde kaken. Het leven regeerde nu in de vallei. De genaderegen van de Koning der Koningen was op de doods- akker gedaald. De v^nnd had gewaaid door de dorre twijgen. Nu was er leven en beweging en groei en Godsverheer lijking! De vallei des doods was nu her schapen in één groot opstandingsveld. En er ging een sprake uit die nu levende monden: „Niet ons, niet ons, maar Uwe Naam geef ere, óm Uwer goedertieren heid en om Uwer waarheid wil!" In die verrijzenis, in die levendma- king, is alles een wonder! Een wonder is de wijze, waarop de Heere het doet. Maar bovenal is het een wonder, dat de Heere het doet. Ja, een wonder van onbegrepen genade, gelijk Israels op wekking uit Babels graf, dat Israël dat het zo zwaar verzondigd had. Is dan Gods belofte niet één groot wonder, als Hij spreekt tot dat volk: „Ziet, Ik zal uw graven openen en zal ulieden uit uwe graven doen opkomen, o Mijn volk! En Ik zal U brengen in het land Israels?"' Die belofte Gods is ook rijk vervuld. De Heere heeft Zijn volk uit Babel doen uitgaan en het heeft straks gejuicht en gejubeld, gelachen en geschreid van vreugde, toen het wederkeerde in het eigen vaderland. Toen zei men onder de heidenen: „De Heere heeft grote dingen aan deze gedaan!" Wondere verrijzenis, welke Ezechiël aanschouwde in de vallei des doods, toen hij geprofiteerd had, -gelijk als de Heere bevolen had. Maar niet anders is het met het Israël der verkiezing Gods. Het is de Heere, die Zijn volk uit de graven doet opko mt en Zijn beloften vervult, door Eze chiël gesproken. De Heere doet Zijn Woord komen in het graf onzer Godvervreemding; het Woord, aanzeggend onze dood- en doemschuld; het Woord ook predikende Christus en dien gekruisigd, overgele verd om onze zonden en opgewekt om onze rechtvaardigmaking; het Woord, bekend makende al de Raad Gods om trent onze verlossing. En Gods Geest paart zich aan dat Woord. Daardoor hoort en gehoorzaamd de dode zondaar het Woord des Heeren en komt uit het graf zijner Godvervreem ding op. Want de Heilige Geest is de Geest van Christus, uitgestort op het Pinksterfeest, om opstandingsleven in te planten, op te wekken uit het graf, te'geven een luisterend oor en een op merkzaam hart, hun voeten vaardig tè maken, om te lopen het pad des levens dat uit het Babel der Godvervreemding, uit de stad des verderfs, leidt naar het Zion, dat boven is. Ja, de Heere zal het doen, omdat Hij het beloofd heeft. Hij heeft gezegd: „O mijn volk. Ik zal U uit uwe graven doen opkomen!" Ik, de Eeuwige, de Onver anderlijke, de Getrouwe! Die spreekt, en het is er. Die gebiedt en het staat er. Ik zal u, o Mijn volk! En in dat „o Mijn volk", ligt een uitroep Zijner lief de; waarmede Hij dat volk heeft liefge had van voor de grondlegging der we reld; ligt een liefde Gods uitgedrukt, die sterker is dan al de liefdeloosheid afval en ongerechtigheid Zijns volks. Daarin spreekt een liefde, sterker dan de dood, harder als het graf, hare kolen zijn vurige kolen-, vlammen des Heeren. In dat „o Mijn volk" ligt het eeuwige welbehagen Gods uitgedrukt, waarvan de Engelen zongen ïn Efratha's velden. Zijn onwankelbaar voornemen, dat Hij niet rusten zal, voor al Zijn volk in het Kanaan der eeuwige rust is ingegaan. Zeg mij, mijn lezer, kent gij nu al die kracht des Heiligen Geestes aan uw eigen zondaarshart? Weet, het komt alles aan op die Hei lige Geest, die is en blijft onmisbaar. Waar die gemist wordt, is de heerschap pij van de dood, waar die werkt is de majesteit van het leven. Waar die Hei lige Geest waait, daar blijven de wel daden van onze Heere Jezus Christus, de Koning Zijner kerk, niet uit. Daar is leven en gebed en samenleving en oot moed en liefde en eendracht. Mocht die Geest Christus kerk nog eens fris en nieuw doorstromen! Stem men we in met de bede der bruid: „Ont waak, Noordenwind, en kom, gij Zui denwind, door waai mijnen hof, dat zijne specerijen uitvloeien!" Moogt ge wellicht niet ontkennen wat de Geest in en voor U deed? Kent gij Zijn arbeid in uwe ziel, die U vaak doet zuchten, in uwe noden en smarten, in uw verlangen naar de Heere? O, be droef Hem dan niet door Zijn werk te miskennen, maar evenmin door het uwe te overschatten. Sta naar ver meerdering van licht, naar dieper inlei ding in het leven der genade. De Heilige Geest moge U overbren gen in Christus en zich in U openbaren als de Geest der aanneming in het sta melen van het: Abba, Vader. Hij doe U die ©eest kennen als Pinkstergeest, die vol doet zijn van God in Christus. Wij staan Hem in de weg, maar Hij gaat gelukkig ons niet uit de weg, maar volvoert Zijn werk. Zo is de lof Gods en niet aan ons. Daal! Schepper, Heil'ge Geest, daal af! Uw adem, die ons 't aanzijn gaf. Herschep dé ziel, vervul de borst, Die naar Uw waterstromen dorst! Katwijk aan Zee. Ds. N. de Jong HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN In een dicht bevolkt land als ons land met zijn intensieve industrialisatie kan het moeilijk anders of er moet cul tuurgrond verloren gaan. Aanleg van wegen, vliegvelden, ha vens, militaire oefenterreinen het kost cultuurgrond. De zich uitbreidende ste den en dorpen verslinden heel wat grond, die aan landbouw- veeteelt en tuinbouw wordt onttrokken. Aanleg van industrieterrein het gaat ten koste van de grond, die aan zijn agrarische be stemming wordt onttrokken. Dat kan moeilijk anders. Toch rijst de vraag of men wel met-de nodige voor zichtigheid te werk gaat. Of men zich wel voldoende rekenschap geeft van de noodzakelijkheid om zuinig te zijii met de cultuurgrond. En of de mogelijkhe den om goede cultuurgrond te .sparen wel genoegzaam uitgebreid worden. De overheid heeft hier wel. een gewicht volle taak. Van dat streven om de cul tuurgrond te sparen bij het uitvoeren van grote openbare werken geeft de gemeenteraad Halsteren (N.-Br.) een sprekend voorbeeld door zich te verzet ten tegen het nodeloos prijsgeven van goede cultuurgrond. In Bergen op Zoom wordt reeds druk gewerkt aan de nieuwe haven. Dit is een onderdeel van het grote ontwikke lingsplan voor West-Brabant. Een ob ject waarmee vele miljoenen gemoeid zijn. De gemeente Halsteren is er mee ge moeid, omdat gedeeltelijk op haar grondgebied de werken tot stand moe ten komen. De meerderheid van de gemeenteraad van Halsteren heeft geweigerd haar medewerking te verlenen. Daardoor staat de uitvoering van dit miljoenen- werk plotseling op losse schroeven. Of die gemeenteraad dan geen oog hééft voor de noodzakelijkheid van het tot standkomen van het ontwikkelingsplan voor West-Brabant? Aan dat begrip ontbreekt het niet. Maar de meerder heid heeft ook oog voor het kwaad, dat door de uitvoering van de werken goe de cultuurgrond verloren gaat. Blijk baar meent de raadsmeerderheid dat door een andere uitvoering van het werk er minder cultuurgrond verloren behoeft te gaan. De raadsmeerderheid stelt zich na melijk op het standpunt, dat de aanleg van de nieuwe haven, zoals die werd ontworpen, een nodeloos prijsgeven mede iDrengt van zeer goede landbouw gronden. Blijkbaar ziet de raadsmeer derheid de mogelijkheid dat voor het uitvoeren van dit werk minder goede landbouwgronden nodig zijn dan bij het project gevorderd worden. 10.000 jonge mensen uit Berlijn, Hamburg, Bremen, Sleeswijk-Holstein en andere Duitse streken hebben een. pelgrimstocht gemaakt naar het voorma lige concentratiekamp Bergen-Belsen. Er werden kransen en bloemen gelegd. In een van de graven rust het stoffelijk overschot van Anne Frank. Zuinigheid met de goede landbouw gronden. Dat is een sterk motief van de raadsmeerderheid van Halsteren. Goede landbouwgronden vormen een kostbaar nationaal bezit. Er zorgeloos mee om te springen is ontoelaatbaar. Uitvoering van grote werken het is in ons land een dringende noodzakelijk heid. Maar even noodzakelijk is het zoveel maar enigszins mogelijk is de goede cul tuurgrond te ontzien. De houding van de raadsmeerderheid van Halsteren, het oog hebben voor het sparen van goede landbouwgronden is een goed voorbeeld voor alle oyerh«ids- colleges, die met dergelijke objecten te maken hebben. ABONNiMENTSPRIJS 1.90 PEB KWARTAAIi ADVERTENTIEFBIJS 12 cent pei mm. BQ contract speciaal tarlaf. In Middelharftis is men al sinds een tiental jaren druk bezig met sanering van het oude dorpsgedeelte en dit bete kent, dat juist het centrum der gemeen te aanzienlijk verandert, zij het dat maar weinig oude huizen voor nieuwe plaats maken en meestal open ruimten in de bebouwing ontstaan. Die ruimten zullen eerst na verloop van tijd opge vuld worden en dan zal het wel in hoofdzaak om particuliere bouw gaan, omdat de woningwetbouw op grote schaal bedreven wordt (althans als de gemeente bouwvolume ter beschikking heeft en dat ziet er voor dit jaar maar droevig uit, want op het inwonertal van 5000 is officieus nog maar een drie- of viertal nieuwe woningen toegewezen voor 1959). Tot 'de in verval komende woningen behoren ook twee huizen, die karakte ristiek zijn voor het uiterlijk en het aanzien van het dorpsmidden, de Kaai.' Districtsinspecteur brandweerwezen. Op 54-jarige leeftijd is zaterdag in het homoeopatische ziekenhuis te Utrecht overleden de heer J. B. H. Roe lofs, districts-inspecteur van het brand weerwezen in de provincie Utrecht en Zuid-Holland. Het overlijden van deze sympathieke figuur heeft in brandweer kringen diepe indruk gemaakt. Ook op Flakkee was'dhr. Roelofs een goede bekende bij de brandweercorpsen. Hij heeft in alle gemeenten meerdere malen op inspectie geweest, of hij was tegenwoordig bij het ingebruik nemen van een nieuwe spuit of kazerne. Rouw in Amerika De Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is zondagmiddag overleden. Hij werd sinds februari in een ziekenhuis ver pleegd wegens kanker. Een lichte long ontsteking heeft het einde nog verhaast. Dulles bereikte de leeftijd van 71 jaar. De vroegere Amerikaanse minister was op 25 febr. 1888 in Washington ge boren. Hij studeerde rechten en legde zich vooral toe op het internationale recht. Toen hij zijn studie voltooid had, trad hij in dienst bij een advocatenkan toor. Gedurende de Eerste Wereldoor log was Dulles kapitein bij de inlich tingendienst. Na de wapenstilstand nam hij als adviseur deel aan de vredes- conferentie te Parijs. Ook in 1945 woon de hij de conferentie bij waar het hand vest van de Verenigde Naties werd op gesteld. Hij was in 1051 de voornaamste opsteller van het vredesverdrag met Ja pan. In januari 1953 werd Dulles be noemd tot minister van Buitenlandse Zaken. Deze functie heeft hij bekleed tot 15 april 1959, toen de ziekte, waartegen hij met al zijn kracht heeft gevochten, hem de voortzetting van zijn werk on mogelijk maakte. Hij werd opgevolgd door zijn onderminister Christian Her- ter. Het overlijden van Dulles heeft in de gehele Westelijke wereld diepe ontroe ring teweeggebracht. Zowel in de ver schillende hoofdsteden als in kringen van de Geneefse conferentie werd Dul les geroemd als een onvermoeid strij der voor vrede en recht onder de vol keren. Ook in de pers zelfs in die bladen, waarin de politiek van Dulles nogal eens werd gekritiseerd wordt de overledene geëerd als een staatsman die door zijn inzicht en door zijn op treden dikwijls schijnbaar reddeloze si tuaties heeft weten te redden. In Moskou werd het overlijden van Dulles zonder commentaar bekendge maakt. In Tsjecho-Slowakije en Oost- Duitsland schroomde men niet verwij- «ten te richten aan het adres van de overleden minister. De conferentie te Geneve is voor twee dagen geschorst, opdat de drie Weste lijke ministers, Herter, Selwyn Lloyd en Couve de Murville, in de gelegenheid zouden zijn om de begrafenis van Dul les bij te wonen. Een grote verrassing was het voor hen toen ook de Russische minister Gromiko de wens te kennen gaf zijn vroegere tegenstander de laatste eer te willen bewijzen. Na hun terug keer uit Washington zullen de vier mi nisters vrijdag beginnen te vergaderen achter gesloten deuren om op die ma nier te trachten uit de impasse te gera ken. Merkwaardigerwijze wordt Dulles be graven op de dag, die de Sowj et-Unie aanvankelijk had gesteld als de tijdsli miet, waarop de oude status van Oost- Berlijn moest komen te vervallen en waarop de Sowjet-Unie het bestuur aan de Oost-Duitsers zou overdragen. Dulles 1 heieft zich daar van het begin af krach- Wat er achter staat is vrijwel alle maal gedoemd om te verdwijnen, maar als men deae twee huizen op ruimt is de Kaai de Kaai niet meer en zal het heel wat hoofdbrekens van gemeentebestuur, technische dienst en de adviseurs van Stad en Land schap vergen, om een beetje behoor lijke oplossing te vinden. Vandaar dat het gemeentebestuur er alles voor ge voelt om deze twee antieke woningen en de voor het ene staande eeuwen oude boom te behouden en te laten restaureren. Reeds worden pogingen daartoe in het werk gesteld. Restaureren is echter een kostbaar geval, vooral als men zulke huizen echt en geheel in de stijl van 17e en 18e eeuw wil brengen en dus moet de gemeente of financiële medewerking van andere instanties kunnen rekenen, wil het plannetje doorgaan. Hopelijk gebeurt dat en blijft er althans iets van het oude en in dit geval is dat ook wel hèt mooiste, behouden. Het huisje met de trapgevel, achter de boom, is al onbewoond. De er achter aan de zuidzijde van de Oostdijk, staande huizen 2§ii al voor een aan zienlijk deel ondeï':slopershanden ge vallen. Voor behoud dezer twee antie ke woningen pleit o.i. vooral, dat zij het; Kaaiplein inarkeren; verwijderen zou een onogelijk open gat tot gevolg heb ben. Met afbreken van andere onbe woonbaar verklaarde woningen kan men trouwens nog wel even vooruit, want van de ongeveer 170 huizen, die in het saneringsplan zijn opgenomen, werden er tot heden „nog maar" een honderdtal gesloopt. Rollerdam, Ooslzeedijk 330, Tel. 115255 Ulrecht, Janskerkhof 5, Tel. 14223 tig tegen verzet. Op de bedoelde datum (27 mei) is er in Berlijn niets gebeurd, dat zou kunnen wijzen op veranderin gen in dfe bestaande-toestand. Ook hier uit blijkt weer, dat de Russen wel drei gen met 'woorden maar niet spoedig overgaan tot daden. Rumoer in België De koningskwestie in België is op- -nieuw aktueel geworden door het ru moer dat ontstaan is rondom het hu welijk van de Belgische Prins Albert. Niemand minder dan de nieuwe paus,- Joannes XXIII, zal dit huwelijk vol trekken. Doch de Belgische wet ^hrijft voor, dat een huwelijk van een kroon prins op Belgisch grondgebied dient plaats te hebben. Zowel in de volksver tegenwoordiging als in de pers is met name van de zijde der socialisten, scher pe kritiek geoefend op de huwelijksvol trekking in België vooraf zou gaan. De ambassadeur bij het Vaticaan heeft toen zonder de minister van buitenlandse zaken daarin te kennen, stappen gedaan om een burgerlijk huwelijk te doen slui ten in de Belgische ambassade bij het Vaticaan, dus op Belgisch grondgebied. Dit laatste zal dan ook gebeuren. Hiermee zou de kwestie opgelost zijn, ware het niet, dat hiermee de oude moeilijkheden met „het hof" weer zijn opgerakeld. Die moeilijkheden dateren in feite al van 1940, het tijdstip van de capitulatie voor de Duitsers. Na de oor log hebben de voor- en tegenstanders van de monarchie in België fel tegen over elkaar gestaan. In 1950 werd de oplossing gevonden, namelijk dat Ko ning Leopold afstand zou doen van de regering ten gunste van zijn zoon Bou- dewijn. (Vervolg pag. 2, Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1