Klavervier lardappel Aarado-Supra \^erenigi kleuren porireiten Enorme betonmortel- j installatie voor bouw spuisluis in het Haringvliet Geref. Gemeente synodaal te Gouda in Geref. Kerk Muziekvereniging Werksl Schmmmetft Thans ook UIT DE KERKEN Journalisten, ingenieurs en studenten uit het buitenland bezoeken de Deltawerken Pluimveemarkt Schoenreparatie duurder Acht Voorkom óeze aantasting door uw gewas tijdig en regelmatig te spuiten met het betere middel: LANDBOUWBUREAU WIERSUM - GRONINGÉK Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 26 mei 1959. ^,g ^g ^ei 19| I De post stopte een paar dagen gele den weer een uitnodiging bij me in de bus om dit jaar bloed af te staan voor het Róode Kruis. Die uitnodiging iieeft Schram aanvaard en evenals vorige ja ren hoopt hij straks in de veilinghal zijn portie weer te leveren. Over het nut van deze bloedtransfusiedienst zal ik het nu niet meer hebben; elk jaar wees ik er op, dat het helemaal niet onmogelijk is we spreken menselijkerwijs dat door uw bloed het leven van een ander wordt gered. Thans wil ik er slechts even aan herinneren dat de oproep om als donor dienst te doen niet zonder meer in de prullemand geworpen moet worden. Er is toch in bijna elk gezin wel één persoon te vinden, die wat bloed missen kan? Niemand behoeft er tegenop te zien want 't is maar een peulschilletje. Goedkoper offer kunt U al niet brengen voor het Roode Kruis. U krijgt zelfs nog een kop koffie toe! Laat dit jaar Flakkee eens aan de top staan met de bloedgeverij en stuur de aangehechte opgavekaart nu direct weg. U krijgt dan later een nadere oproep waar en wanneer U zich moet vervoe gen. En als straks de lijst gepresenteerd wordt om met uw gave het Roode Kruis te steunen, blijf dan ook niet achter, want door die gave is men in staat de in nood verkerende medemens te hel pen als dat nodig is. We behoeven al leen maar aan de ramp terug te denken om ons te herinneren aan de onschat bare hulp die we toen zelf van het Roode Kruis hebben ondervonden, niet alleen uit ons land, maar ook van ver daarbuiten. Laten we dat nooit verge ten! We leven thans in de eeuw van de ruimtevaart. Wat is het toch alles snel in z'n werk gegaan! De oude Israëliet Salomon Gazan heeft me eens verteld, dat zijn grootvader hem voorspelde, dat de mensen' eenmaal nog eens zouden rijden in wagens, die zich zonder paar den er voor te spannen zonder voortbe wegen. Dat was in de tijd toen er van de auto nog geen sprake was. Zijn pro fetie is wel uitgekomen en het is lang niet bij de wagens zonder paarden ge bleven. De mens verhief zich zelfs van de aarde, alle wetten der zwaartekracht tartend en thans is men al zover, dat men er niet aan twijfelt of binnen enke le jaren zal men op de maan of de an dere planeten landen. Schram belieft dit vooralsnog niet te geloven al wil hij graag toegeven dat het menselijk ver nuft op het terrein van de raketten ver boven zijn metselaarsbegrip uitgaat. Wel begrijp ik dat al die raketproeven vele miljoenen kosten, die tenslotte toch door de gemeenschap moeten worden opgebracht. Geld schijnt hier geen rol te spelen, want het ene na het andere raket wordt het luchtruim in gestuurd, al zijn de resultaten dan niet evenre dig aan de kosten. Men huldigt blijk baar ook hier het standpunt, dat „de cost voor de baet uytgaet", zoals onze voorvaders het uitdrukten. Er lopen echter op de wereld ook fantasten rond, zoals George Adamski, een Amerikaan, die ons wil doen geloven, dat Venus bewoners al om precies te zijn 18.617.841 jaar vóór Christus al in de ruimte vlie gen. Hij heeft enkele jaren geleden een boek geschreven, getiteld: „De Vliegen de Schotels zijn geland", waarin hij zijn theorieën heeft uiteengezet. Hij houdt daarin naar ik in een dagblad las zelfs rekening met de orthodoxe Christenen, die volgens hem geen conflict met hun geloof krijgen als zij geloven dat er buiten-aardse mensen zijn, meer ont wikkeld dan ze zelf zijn. In eenvou dige theologische termen wil dat zeggen dat er op Venus geen „zondeval" heeft plaats gehad. Het zijn er mensen van een hogere orde, ze voeren geen oorlog, zijn zeer beschaafd en worden 1000 jaar of ouder! In 1952 had Adamski in de Califor- nische woestijn een ontmoeting met een Venus-mens van 1.65 meter lengte, die lang haar had en er aantrekkelijk uit zag. Hij kon een telepatisch gesprek met hem voeren en na zijn vertrek zag men bijzondere voetafdrukken in het zand, waarvan direct gipsafgietsels werden gemaakt om te bewijzen dat het allemaal waar was! Naderhand had Adamski nog meer contact met de Venus mensen en heeft al met hun vlie gende schotels meegevlogen, waarbij hij zelfs de vruchtbare achterkant van de maan heeft gezien!! Schram twijfelt er niet aan of deze 68 jarige cafetariahouder heeft dit alle maal gedroomd en toen te boek gesteld. Er zijn altijd wel mensen die zoiets graag lezen. De Amerikaan is nu in Holland geweest en heeft in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een lezing gehouden, waar ruim duizend be langstellenden voor 5 gulden per plaats naar zijn uiteenzettingen luis terden. Men vroeg hem voorwerpen te laten zien als bewijs. Die had hij niet bij zich, maar thuis had hij talloze voor werpen van Venus, zei hij. Men kan zo weinig bagage in een vliegtuig meene men, hè! Op tweede Pinksterdag is Adamski zelfs ontvangen op het Paleis Soestdijk. Onze Koningin en de Prins zomede de chef van de luchtmachtstaf, prof. Jongbloed, hoogleraar te Utrecht die gespecialiseerd is op de luchtvaart geneeskunde, prof. dr. Rooy^ hoogleraar te Amsterdam in de leer der communi catiemiddelen en de voorzitter van de Kon. Vereen, voor de Luchtvaart heb ben naar de uiteenzettingen van Adamski geluisterd. Toen ik dat las heb ik me toch even afgevraagd hoe het mogelijk is, dat zo'n fantast tot in het Koninklijk Paleis weet door te dringen. En dat mensen met zulke klinkende namen aan de voeten willen zitten van een Amerikaans ca fetaria-man om zijn nonsens aan te ho ren! Ja, hoe is 't mogelijk! Schrammetje. Fotohande! J. Zandstra Sommelsdijk NED. HERV. KERK Beroepen te Vreeswijk J. Smit te Groot Ammers; Ochten A. Kool te Brandwijk; Oosterwolde T. Langerak te Vinkeveen; Eist A. Stekelenburg te Linschoten; Bodegraven G. v. Estrik te Nieuwland; Benthuizen P. de Jong te Kootwijk. Aangenomen naar Putten H. J. Abma te Monster. Bedankt voor Waddinxveen H. G. Abma te Monster; Ameide A. de Har- togh te Amersfoort. Randwijk: Na bevestiging door ds. G. Boer te Lunteren met Jesaja 55 10, deed kand. A. Muilwijk van Ameide, intrede in deze gemeente, prekend over 1 Cor. 1 30 31. Calvijn herdenking: In een vraagbe- antwoording aangaande de Calvijn- herdenking, waarbij gesproken is door Prof. dr. S. v. d. Linde (Herv. Geref. Bond) Prof. dr. A. v. Ruler (Herv.- Midden-Orthodox) en een Rooms Ka tholiek priester, schrijft de redaktie van het „Geref. Weekblad", dat, wanneer het hier zou gaan om een aanvaarden van elkaar als kerken, de redaktie een dergelijk gezamenlijk optreden beslist moet afwijzen. We kunnen de Roomse kerk beslist niet aanvaarden als kerk. Ze is in wezen niet veranderd en nog dezelfde valse kerk gebleven als in de dagen der reformatie. Hier betrof het echter een herdenking van de Rijksuni versiteit te Utrecht, een wetenschappe lijke herdenking derhalve. Ds. H. V. d. Linden te Scherpenzeel die dezer dagen naar Amsterdam zou vertrekken, werd op 10 mei onver wachts opgenomen voor een blindedarm operatie. Het afscheid zal dus D.V. naar een nader te bepalen datum moeten worden verschoven. GEREF. KERKEN Beroepen te Wommels P. Brouwer te Schildwolde; Numansdorp P. de Jager te Raamsdonk; Wormerveer A. Prins te Winsum; Rijswijk W. Griffioen te Nij- kerk; Vriezenveen J. Nammensma te Roodeschool; Huizum R. Petersen te Oudemirdum; 's-Gravenhage J. Roos te Haarlem. Aangenomen naar Borne, kand. A. v. d. Woude te Amsterdam; Holwerd, kand. W. ten Kate te Utrecht; Wormerveer, A. Prins te Winsum. Bedankt voor Ferwerd A. IJkema te 2de Exloërmond. CHR. GEREF. KERKEN „Tweetal te IJmuiden G. Buys te Pa- pendrecht en M. Vlietstra te Eemdijk. Bedankt voor Steenwijk A. Schippers te Hillegom. Giften: Groningen ontving een gift van 1000,voor de kerk; De Theol. School ontving uit een nalatenschap van mevr. wed. v. d. Born te Ooster beek 7220.10. Vlissingen ontving 4000,—. Ds. J. Overduin, laatst predikant te Op de Scheepsreparatie- en Con- 'structiewerkplaats van de fa. Visser en Co. te Papendrecht is een betonmortel- installatie gereed gekomen die bestemd is voor de N.V. Nederlandse Sluis- en Tunnelbouw Mij. te Amsterdam, f. Deze installatie zal worden gebruikt I'.bij de bouw van de spuisluis in het Haringvliet en is inmiddels op trans- port gesteld naar de werkhaven te Hel- levoetsluis. De enorme installatie is I4V2 m. hoog, heeft een bunker van 10 x 4V2 m. met een inhoud van ongeveer 120 kub. m. ;en heeft een produktie capaciteit van 100 kub. m. betonmortel per uur. Het gehele gevaarte weegt bijna 25 ton. Momenteel hebben de Deltawerken de volle belangstelling uit het buitenland. Woensdag brachten een aantal ingeni eurs uit Hamburg en omstreken een bezoek aan de Volkerakdam onder Ooltgensplaat. De organisatie ging uit van de Duitse vereniging Wasser und Boden. In hotel Bellevue te Willemstad volg de een ontvangst en door ir. G. Swier, ïdie met de leiding belast is, werd een ^toelichting gegeven op de in uitvoering zijnde Volkerakwerken. Onder leiding van de technische ^ambtenaren werd het gezelschap, dat in -5 groepen werd gesplitst, over het ge hele werk rondgeleid. Vervolgens ging het gezelschap naar de Deltawerken in Bruinisse. Studenten Donderdagmiddag volgde een bezoek van een aantal technische studenten uit Engeland, Duitsland, Frankrijk, Pakis- :tan, India, Rhodesia, Zuid-Afrika en andere landen. Ook toen geschiedde de ontvangst in hotel „Bellevue" te Willemstad. Naast ir. G. Swier was ook de hoofd- ingenieur A. van de Deltadienst, de heer P. A. v. d. Velden ter begroeting aanwezig. Ir. Swier gaf de gebruikelijke uit eenzetting, waarna een bezoek aan de Volkerakwerken volgde. Journalisten Deze week zal een groep van 18 free lance journalisten van een aantal grote Duitse week- en dagbladen een bezoek komen brengen aan West-Brabant. Met 2 boten zal men eerst de Bies- bosch doorkruisen met als einddoel Wil lemstad. Op het stadhuis zal de thee worden aangeboden en ook hier zal ir. Swier een uiteenzetting van de Delta werken geven. Een vaartocht naar de werken staat ook op het program. Almelo, thans in Canada, is voornemens a.s. najaar met verlof naar hier te ko men en dan o.m. de zittingen van de a.s. Generale Synode bij te wonen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rhenen C. Hegeman te Genemuiden. Genemuiden. Dezer dagen werd een nieuw kerkgebouw in gebruik genomen, dat plaats biedt aan 1000 personen. 'De pastor loei, ds. C. Hegeman ging "hierbij voor in de bediening des Woords •sprekende over Ps. 27 4 „Eén ding heb ik van de Heere begeerd De kerkeraad van de Geref. kerk heeft ingewilligd een verzoek van de Gereformeerde Gemeente Stationsplein (voorganger ds. Verhage) om het kerk gebouw aan de Turfmarkt 's zondags mede te mogen gebruiken, daar zij de kerk aan het Stationsplein binnen af-, zienbare tijd' zal moeten ontruimen, nu het Haags Gerechtshof heeft uitgespro ken, dat de kerkelijke goederen van de Goudse Gereformeerde Gemeente toe komen aan de gemeente, waarvan dr. Steenblok predikant is. De Geref. kerk en de synodale Geref. Gemeente zullen dan elk haar diensten in de kerk op de Turfmarkt houden. MIDDELHARNIS Spreekuur woonruimtecoirunissie. De datum van het spreekuur woon ruimtecommissie, welke aanvankelijk was gesteld op maandag 1 juni a.s. is gewijzigd in vrijdag 29 mei a.s. tussen 7 en 8 uur namiddag ten gemeentehuize. Jeugdgaven Pinksteren. Evenals vo rig jaar zijn ook dit jaar aan de leer lingen van de Groen van Prinsterer- school met Pinksteren weer zendings zakjes uitgereikt. Ingeleverd werden 103 zakjes met een totale opbrengst van 51,73 gespecificeerd was dit voor de Geref. Zendingsbond in de Herv. kerk 36,05, voor de Zending der Chr. Geref, kerk, der Geref. Gemeente en der Ger. kerk resp. 8, 68, 5, 25 en 1,75; Had vorig jaar de Geref. Gemeente het hoogst gemiddelde per zakje, dit jaar was dit de Chr. Geref. kerk met 62 cent. Doopsbediening. De doopsbediening in de Herv. kerk zal niet plaats vinden op zondag 31 mei, maar zondag 7 juni a.s. De doopszltting blijft onveranderd op dinsdag 26 mei (hedenavond) om half aclit in de consistoriekamer. SOMMELSDIJK Eerste aardbeien. Zaterdag 23 mei heeft de heer Jongsma aan de Konin- ginnelaan alhier de eerste aardbeien geoogst uit zijn tuin, van de koude grond. Dit is wel een unicum omtrent deze tijd van het jaar. Verder is de stand van de aardbeien hier veelal best, al kon een regenbuitje geen kwaad, met dit mooie lenteweer. DIRKSLAND Kerkdienst. Heden dinsdagavond 7.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. G. Zwerus van Nor wich, Canada. Concours. In verband met het 50- jarig bestaan van de zangvereniging „Excelsior" zal op 13 juni a.s. een zang en muziekconcours worden gehouden. Doorlichting. In de maand juni zal door de Tuberova aan de bevolking ge legenheid worden gegeven voor door lichting. Iedereen wordt hiervoor per soonlijk opgeroepen. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. woensdag kwart over zeven hoopt ds. G. Zwerus uit Ca nada (Norwich) voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan en dinsdag 2 juni a.s. des avonds 7 uur ds. H. Rijksen te Vlaardingen. Eerste aardbeien. Door verschillende personen zijn reeds uit eigen tuin aard beien geplukt. Vakantiebonnen. Van 29 mei tot en met 6 juni a.s. zal er door de penning meester der Chr. Landarbeidersbond de heer J. Looij, Kaaidijk 21, uitbeta ling plaats hebben van de vakantiebon-, nen. Speciale ziting daartoe zal hij hou den in de Herv. school a.s. zaterdag des avonds van 6 tot 7 uur. Uitslag wedvlucht van de P.V. „De Luchtbede" op j.l. zaterdag 23 mei van af Litramont, afstand 220 km. Gelost 12 uur met N.-W. wind, aankomst eer ste duif 15.07.21 uur. 1, 2, 4, 8, 10, 16 C. van der Velde; 3, 7 Logmans-Kievit; 5, 6, 9, 13 Anth. Rie dijk; 11 C. J. V. Wezel; 12 C. Auperlee; 14, 15 de Geus-de Berg; 17 Joh. Soete- man. Jubileum. Maandag 1 juni a.s. zal het 50 jaar zijn geleden, dat de heer J. G. Noordijk te Herkingen werd aangesteld bij het toendertijd nog verplichte brand weercorps. Hij bekleedde toen de func tie van onder brandmeester, zijn 40-ja- rig ambtsjubileum heeft hij mogen vie ren als commandant thans is het een vrijwillig corps waarvoor hij werd onderscheiden door H.M. de Koningin met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In 1952 nam hij ontslag als Comman dant na 43 jarige dienst en werd direct benoemd als ere-lid van bovengenoem de brandweervereniging. Hij neemt nog steeds deel aan alles wat de brandweer betreft, en is zelfs verleden jaar nog jury-lid geweest bij de Prov. Brandweerwedstrijden Zuid- Holland. Uit dit alles blijkt dat de heer Noor dijk bij het brandweerwezen een voor aanstaande plaats inneemt. We wensen hem nog menig jaar toe om zijn krachten aan dit nuttige werk te kunnen geven. MELISSANT Kerkdienst. Woensdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente (Beatrix- laan) voor te gaan ds. M. Heerschap van Borssele. Brand. Maandagmorgen brak er brand uit in een van de schuren van dhr. I. Leydens aan de Molendijk. De schuur brandde geheel uit. Een wasma chine en een motorrugsproeier gingen verloren. De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in een zich in de schuur bevindend fornuis. Ook de naast gele gen schuur, die bestrijdingsmiddelen bevatte, ging bijna geheel verloren. Ver zekering dekt de schade. Jubileum concert. Op zaterdag 30 mei a.s. hoopt de muziekvereniging „Tot Nut en Genoegen" te Melissant een groot muziekfeest te organiseren. In verband met het zestig jarig bestaan dat op 29 september 1958 is herdacht. Door omstandigheden heeft het huldi- gingscomité van dit feest toen afgezien. Thans wil men dit feest opluisteren mede ter ere van de dirigent, dhr. H. van Balen te Nieuwe Tonge, die dezer dagen 30 jaar lang de dirigeerstok zwaait over dit corps. Teneinde een en ander feestelijk te herdenken zal er een groot concert gegeven worden op de speelweide, bij een feestverlichting. Een grote mars zal des nam. 3 uur in de ge meente worden gehouden met een aan tal muziekcorpsen in één stoet. Aan het concert dat des avonds 7 uur aanvangt, zal worden deelgenomen door „Apollo" te Nieuwe Tonge; „Amicitia" te Dirksland, „Vios" te Stad aan 't Ha ringvliet, Mannenkoor „Ons Koor" te Sommelsdijk, „De Tokkelaars" te Stel- lendam, „Sempre Crescendo" te Middel- harnis-Sommelsdijk en „Vooruit" te Oude Tonge. STELLENDAM Bespreking. Op dinsdag 9 juni des 's avonds om 8 uur zal er ten gemeen tehuize een bespreking gehouden wor den voor de middenstanders. Mr. Klui ver van de Middenstandsbond zal deze avond bijwonen ter stimulering van de oprichting van een afdeling van ge noemde Bond te Stellendam. OUDDORP Aangereden. Het 9-jarig zoontje van de f am. Jac. v. Poortvliet, kwam j.l. za terdag van achter een auto en werd ge grepen door een bromfietser. Het ventje kreeg een bovenbeenbreuk en moest di rect vervoerd worden naar het zieken huis. Dr. Ruizeveld verleende de eerste hulp. Kerkdiensten. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt de beroepen predikant ds. Tukker in de Herv. kerk alhier voor te gaan in de dienst des Wooxds. In de Geref. Gemeente alhier hoopt donderdagavond 28 mei om 7 uur voor te gaan ds. G. Zwerus uit Norwich, Ca nada. NIEUWE TONGE Doop aangifte. A.s. zondag zal in de Ned. Herv. kerk doopsbediening worden gehouden. Aangifte hiervoor kan ge schieden zaterdagavond in de consis torie te 7 uur. Huwelijksbevestiging. Donderdag middag drie uur zal in de Ned. Herv. kerk de huwelijksbevestiging plaats vinden van G. v. Rossum en G. v. d. Valk. Aangifte van leerlingen Chr. school. D.V. donderdag 28 mei bestaat de ge legenheid aangifte te doen voor leer lingen der nieuwe cursus, christelijke school. Aanmelden in de bestuurskamer der school van 7.30 tot 9 uur, verder iedere werkdag bij het hoofd der school. Zie advertentie in dit nummer. OOLTGENSPLAAT Op het nippertje gered. Terwijl er maandagavond in de Kaai druk werd gezwommen, spartelde aan de overzijde in de Spuikom een jong mens voor het behoud van zijn leven. Een zoontje; van de heer D. Beijer was vanaf de sluis in het water gevallen en op geroep van zijn zusje kon de post bode de heer Andr. Groenendijk, met assistentie van de heer P. Troost Jaczn, het ventje die al enkele keren was on der geweest, nog juist aan zijn haar vastgrijpen. Men trok hem op het droge en zonder ernstige gevolgen liep het goed af. Kerkdienst. A.s. vrijdagavond om 7 uur zal in de Geref. Gemeente voorgaan ds. G. Zwerus van Norwich, Canada. DEN BOMMEL Men schrijft ons: Het in deze gemeente opgerichte com- mité tot inzameling van gelden voor het instandhouden van de muziekvereniging E.M.M, alhier dat is aangekondigd tij dens het muziekconcert op 30 april j.l, is met haar werkzaamheden begonnen. Het is nu reeds verheugend te kunnen mededelen, dat op de aan diverse per sonen gerichte aanschrijvingen gunstig is gereageerd hetgeen moge blijken uit de stortingen die bij de Boerenleenbanl; binnenkomen. Deze gelden zullen worden bestemd om de kosten verbonden aan de v/elfe- lijkse repetities e.d. in verband met het behouden van de dirigent te dragen bui ten de kas van de muziekvereniging zelf. Het comité bestaande uit de heren J. A. Jongeling, Jac. Mijs, A. L. Munters M. Goudkamp, L. W. v. d. Welle is van mening, dat het mogelijk moet zijn dat de bevolking van Den Bommel de mu ziekvereniging in stand houdt. Deze vereniging toch is een onmisbaar ele ment in onze dorpsgemeenschap. Aan diegene die geen aanschrijving hebben ontvangen wordt vanzelfsprekend ooi; de gelegenheid geboden, indien zij mede willen helpen het doel te verwezenlij ken eventuele giften te storten op de geopende rekening bij de Coöperatieve Boerenleenbank te Den Bommel. Helpt allen mee dit gestelde doel te bereiken. De eerste honderd gulden is reeds over schreden. Wie maakt de volgende vol? Op de pluimveemarkt van vrijdag 22 mei 1959 werden aangevoerd 3000 kip pen. Kippen (witte) 1.60—1.70 per kg levend gewicht; kippen (gekleurd) 1.551.65 per kg levend gewicht; Tamme konijnen 4,10,per stuk. Gering aanbod van kippen met le vendige handel en de prijzen iets da lende. Familie-beric Hedennacht om overleed na een rig geduldig g lijden, in de h eeuwigen leven gdiefde en Z' vader, behuw grootvader, BWOUDT KRO weduwnaar Hendrika O in de ouderdom jaar en 6 maan Maar (blij voo dat mij streelt ontwaakt Uw vouwen. Ps. 17 Ooltgensplaat: C. Kromdi A. Kromd Adr. Kron L. Kromdi A. Kromd K. Kromd E. Kromd Amsterdam: H. Kromd J. Kromdi en kleinl Ooltgensplaat, 25 Pr. Hendriksti De begrafenis plaats hebben derdag 28 mei nam. 2 uur. Heden overleec ouderdom van 8 Zeist mijn lieve Vrouwe ELEONOI CECILIA DE VER LOR weduwe Cornells Rii van Lelyv in leven Ned. predikai J. Ph. van Middelharnis, 2Ï Voorstraat 10 De federatie van schoenmakerspa- troonsbonden in Nederland, overkoepe lend orgaan van de vier landelijke pa troonsorganisaties, heeft het prijsver loop in de schoenmakerijen besproken. Het bestuur is tot de conclusie geko men, dat de prijs voor de schoem-epa- ties zal moeten worden verhoogd, evenredig met de huidige stijging van de materialenprijzen. jevraagd bij: W. MASTENl Julianastra: Oude Toi (Koperoxycarbonaat) De Vereniging! wedstrijd te Dirk seersvragen hebi jehouden aan hq jebouw samen 3ver het jaar ion daarvoor eel schade hebben g^ Op deze bijeen sestuur aanwezl iveth. van 't Gel [consul A.N.W.Bf meerdere chauff^ Dok wel dames woordigden, omd waren. Deze alle^ bitter de heer bI geheten, w^aarnaï 3childers, postq Rijkspolitie ver^ gehouden wedstr 1959. Deze wedstrijd! 1 mei tot 30 apj met 22 chauffeuj len wegens scha andering van niet aan het aani iO kwam. Aan diploma uitgereil! 2 wegens 2 jad 7 wegens 3 ja^ 8 wegens 5 jaa De voorzitter digend resultaaU van 's morgens T op de weg zijn ei den moeten aflej ruststelling en vrouwen en verlJ goede rijkwalitei Burgemeester keer deze bij ei bracht eerst zijl bestuur, dat dezl bied zoveel prea kennis mee ged missie van b en «ie propaganda -i Dirksland neem! plaats in op hef schreef dat hieJ gens-chauffeurs] De burgemeesti voorz. gezegd hi rqden en belichtl lettendheid" datl het dagelijkl Zodra het opleti ae grootste kans Spr. noemde 1 dat beroepschau met zwaar mat' twee, drie en vi< ^en hebben, wai tebestuur grote Sing daarna ove de diploma's en IJiploma 2 jaa J- C. Droger te Oude Tonge. Diploma 3 jaa: Joh. Leune te I ^i^:::::;:^^ door W. Schippers 26 Doch al is mijn vader voor een boer een bemiddeld man, zo ging het toch boven zijn macht, om behalve mijn oudste broers nog twee zoons aan een boerderij te helpen. Eén van ons kon vader maar opvolgen in ons ouder lijk huis, en mijn vader is nog gezond en krachtig. God geve hem nog vele jaren levens, dat hoop ik van ganser harte," zo voegde van Limmen er ern stig bij. „Nu was er slechts een van ons," zo ging de opzichter voort, „die lust had om iets anders te leren dan ons aloude boerenbedrijf. Voor die ene zat er niet veel anders op dan te trachten, zich een weg door de wereld te banen buiten het beroep om, dat hem toch eigenlijk het liefste was, en omdat ik die ene was, en bovendien de jongste, zocht ik mijn levensweg in andere richting." Op dit ogenblik kwam een werkman de opzichter iets vragen, en met een armzwaai groetend, vervolgde Rokus Groskamp zijn weg naar Klavervier, want hij wilde de opzichter niet van zijn bezigheden afhouden. De boer was aan het einde van het voetpad door de weide, en hij behoefde slechts over de dam te gaan, en achter het hek om te draaien ten einde in de boomgaard te komen, die aan de ach terzijde Klavervier omringde; Toen Groskamp achter het hek om was gegaan, wendde hij zich nog even naar de weide en liet nog eenmaal de blik gaan over zijn grazend vee. De opmerking van de opzichter was volkomen juist; het jonge vee was te rank en te tenger van bouw. De gedachte echter, dat zijn veesta pel in gehalte begon te verminderen, was hem onverdraaglijk. De ziekte, die deze zomer onder zijn vee gewoed had, ontroofde hem ook zijn twee mooie stieren en slechts door deze te vervangen door dieren van uitste kend ras, kon hij het peil van zijn vee stapel weer opvoeren. Een denkbeeld flitste hem door het brein. Rokus Groskamp wist, dat het in Friesland eerste klas veeboeren waren; daar kon men in Zuid-Holland lang niet tegen op, en hun vee, en bovenal hun fokstieren, golden voor de beste, die er maar waren. „'k Had wel eens aan de opzichter kunnen vragen, of zijn vader veel hoornvee bezit," zo dacht hij. „'t Zal anders wel zo zijn, want een boer, die twee zoons aan een boerderij helpen kan, is lang niet onbemiddeld; 'k moet toch nog eens met de opzichter praten. £Dat hij een boerenzoon is, daar sta ik ïtoch van te kijken; als ik dat geweten '.had, was het waarlijk niet nodig ge dweest, mijn arme Marie zo hard te vallen, omdat ze een enkel woord met hem had gesproken." Nog vervuld met dergelijke gedach ten, trad de boer het ruime achterhuis binnen, waar de familie in de zomer "altoos verblijf hield. Op de grote eikenhouten tafel ston den de witte koppen met vergulde ran- -den al gereed, en in de blinkend ge- -•poeste rood koperen ketel dampte de koffie, en vulde met haar geur het zon- •nige achterhuis van Klavervier. De boerin zat reeds bij de tafel, en zacht een liedje neuriënd, verrichtte Marie nog enige huiselijke bezigheden. „We hebben je al een poosje gewacht -Rokus", sprak de boerin, „ga gauw zit ten, anders is het lekkere van de koffie at „Ik ben eens naar het ploegen van ■Janus, de nieuwe bouwknecht gaan kij- -ken, en dat is me waarlijk meegevallen, de jongen ploegde prachtig." „Dat doet me plezier, Rokus," meende ■^e boerin; ze verheugde zich altijd als haar man, die een strenge meester was, over een zijner ondergeschikten met enige lof sprak. „En dan heb ik nog even met opzich ter van Limmen over het vee gespro ken, dat in de wei loopt langs het nieu we bouwterrein," zo ging de boer schijn baar argeloos voort, doch over de kop koffie, die hij juist aan de lippen bracht heenglurend, ontging hem niet de don kere blos, die plotseling de frisse wan gen van Marie bedekte. Rokus Gros kamp dacht daar het zijne van, hoewel hij er niets van liet merken. Ook de boerin was ten hoogste ver wonderd over het feit, dat haar man, van wie ze maar al te goed wist, hoe hard hij tegen Marie uitviel, omdat ze op de polderweg met van Limmen ge sproken had nu zelf met de opzich ter over het vee had staan praten. „Met de opzichter, Rokus?" vroeg de boerin; „nu die zal er dunkt mij ook niet veel van afweten," ging ze lachend voort, „de meesten van die stadse he ren weten geen onderscheid tussen een koe en een os." „Doch van Limmen heeft er wel de gelijk verstand van," antwoordde de boer, „en hij is niet afkomstig uit de stad ook. Doch, laat dat voor hetgeen het is," vervolgde hij, „ik wilde enkel maar zeggen, dat ik mij een weinig langer opgehouden heb dan ik gedacht had. en dat ik daarom een beetje laat voor de koffie ben." Nog een ogenblik vertoefde hij in het achterhuis bij zijn vrouw en dochter, en het was, of er een gans andere stem ming op Klavervier heerste dan in de laatst .verlopen maanden, nu de wrok en de bitterheid, die zolang het gemoed van Rokus Groskamp hadden beheerst, begonnen te verdwijnen. Toen de boer weer aan zijn werk was gegaan, zei de boerin: „Marie, wat ben ik blij, dat vader die ongelukkige zaak van die spoorlijn en dat station tot zulk een goed einde heeft gebracht. Maar dat hij nu al vriendschappelijk met de opzichter heeft staan redeneren, is iets, dat ik niet begrijp; je'weet toch wel Marie, hoe boos hij was." „O ja moeder, dat weet ik wel," lach te Marie schalks, „maar toen wist vader nog niet, dat Albert van Limmen een boerenzoon is, evengoed als Bart Brak kers; begrijpt U het nu, moedertje?" En toen moeder daarop vroeg: „Maar wist jij dat dan, Marie?" vloog het verrader lijke bloed het meisje opnieuw naar de wangen. „Dat heb ik toevallig eens gehoord in het doodgravershuisje, waar tante Dal mer mij een en ander vertelde van hun nieuwe kostganger." „En wat vertelde ze van hun nieuwe huisgenoot?" vroeg moeder hardnekkig en 't was niet enkel nieuwsgierigheid, die de boerin er toe bracht, deze vraag aan haar dochter te stellen; ze had een zelfde vermoeden als haar man, name lijk, dat Marie en die vreemde jonge man, wel iets meer dan een gewone be langstelling voor elkander gevoelden. Even nog aarzelde Marie, ze wilda haar moeder gaarne in vertrouwen ne men, maar ze twijfelde alleen, omdat, indien vader er achter kwam, dat ze reeds herhaaldelijk met van Limmen op stille wegen had gewandeld, het voor moeder veel gemakkelijker zou zijn, als ze naar waarheid getuigen kon, niets van de zaak af te weten. O zeker, het had haar daarstraks, toen vader zo kalmpjes opmerkte, dat hij met de opzichter gesproken had als met een goede kennis, wel even Iw' hart doen kloppen van geluk, doch was dit niet enkel en alleen, omdat nu de zaak met de spoorwegmaatschappij orde was gekomen, boer Groskamp geen kinderachtige wrok wilde tonen tegen mensen in dienst van die maat schappij? „'t Schijnt toch," ging de boerin voort, „dat je maar liever je mond houdt over hetgeen tante Dalmer wist te vertellen van de opzichter, is het niet?" 't Werd met een goedige lach gezegd. doch Marie moest nu wel antwoord ge ven, en met een kort besluit maakte ze een einde aan haar aarzeling en ver telde niet alleen, wat ze van juffrou* Dalmer vernomen had, doch ook w^t van Limmen haar zelf had medege deeld van zijn ouderlijk huis in het Friese dorp. Reeds lang vóór Marie was uitver teld, wist moeder, dat het hart van ha^'' 'enig kind vol liefde klopte voor aie vreemde jonge man.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2