Volledige instemming met Flakkees verlangen naar een snelle bruggenbouw Hei nieuwe kabinet Plaatéelqk Nieuws Zonnebrillen Portretwerk De heer Sieling. lichtte stand van zaken toe Koninklijk onderscheiding voorzitter „Sempre Crescendo Een moeilijke zaak: twee weken vakantie voor winkeliers ie jaargang Clir. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal, per week: dinsdag- en vrijdagavond (*)WED.KURVIHI^J DliÖCIlTf R'J Veerdienst Den Bommel- Numansdorp Tot 4 juli blijft winterdienst- ^regeling van kracht reportages FOTO ROTSMA Uit de Kamer van Koophandel voor Dordrecht e.o. Kamer wenst snelle bouw brug Dinsdag 26 mei 1959 No, 2797.. Ned. op. löpera- een jiinitief lei 1.1- in Bsloten ^anise- Ibedrijf gen. is een naast is'de Istalla- jricozo- Cholen fen col- llangen Itiecol- tsfonds idert, I:. Don- zoon an der en jaar, Jacob van 76 jaar PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoom K 1870—2629 Na 8 uur 'a avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 tHet is al wel rijkelijk laat om nog Éer het nieuwgevormde kabinet te Ihrijven, maar door verblijf in het bui- inland waren we er niet eerder toe in feat We willen echter niet nalaten zo- |s steeds onze mening te zeggen over Uze nieuwe regering. INa een periode van 61 dagen, volgen- l op de verkiezingen, is Prof. Beel erin Islaagd aan Prof. de Quay kant en laar een volledig kabinet aan te bie- fen. We weten het verloop: Prof. de uay liép vast door zijn schuifmethode d wellicht ook door een teveel aan piiciteit. Prof. Beel stak het beter In. Voortbouwend op het werk van ie Quay, corrigerend en aanvullend, laagde hij in betrekkelijk korte tijd in i formatie en het team is er nu. De personen der ministers. lüe Minister President Prof. de Quay jiap psycholoog en provinciaal regent, Jil moeten tonen, wat hij waard is in de zeer moeilijke positie, die hij als chef van de regering inneemt. Voorals- log staan wij sceptisch tegenover zijn leschiktheid als zodanig. Deze zeer ge moedelijke Brabander is wellicht niet pachtig genoeg tegenover de te ver pachten felle oppositie van de P.v.d.A. (aar de K.V.P. schijnt niet over een adere figuur te beschikken; Prof. lomme wil niet en Prof. Beel hoopt ^nnenkort op een benoeming tot vice- resident van de Raad van State. JOe heren Cals en Luns en mej. Klom- hebben getoond over uitnemende valiteiten te beschikken. De beide an- lere K.V.P.-ministers zijn nieuwelingen: jlr. van Marijnen (Landbouw, Visserij Voedselvoorziening) en Mr. Dr. van looy (Sociale Zaken). Gezien hun staat fan dienst hebben wé van hen goede verwachtingen. De Prot. Chr. Ministers, 4 in getal, mogen er zijn. Het verheugt ons, dat Prof Zijlstra en Mr. van Aartsen (A.R.) zijn aangebleven. De eerste verhuist Jaar Financiën en hoewel hij nogal pro- '^ressief schijnt te zijn, hebben we hem aar veel liever dan de heer Hofstra. Jfellicht komt er een andere geest in ie belasting wetgeving. Mr. van Aart- En gaat naar Volkshuisvesting en ge- ken zijn zeer geslaagd wethouderschap fan Den Haag zal hij met bekjvaam- leid dit departement kunnen beheren. Ook de C.H. ministers De Pous (Econ. jaken) en Beerman (Justitie) zijn be- vame mannen. Het is verheugend, dat Be C.H.U. twee mannen van dit formaat |eeft kunnen leveren. Het schijnt ons pe, dat de Prot. Chr. invloed in het deuwe kabinet zeer veel sterker zal |jn dan in het oude. Wat de V.V.D. ministers betreft, 3 in |etal, ook deze mogen er zijn: Drs. jorthals komt op Verweer en Water- ptaat; hij is econoom; Mr. Toxopeus Tijgt Binnenlandse Zaken en alzo veel iivloed bij burgemeestersbenoemingen; dhr. S. van den Bergh wordt Minis ter van Defensie; als gepensioneerd ge- Beraal majoor is hij daar goed op zijn plaats. Alles bijeengenomen lijkt dit team fan 13 ministers ons ongetwijfeld een leer sterke regeringsploeg. Als de lei- ling van Prof. de Quay meevalt, kan lit kabinet zeer goed de felle oppositie |an de P.v.d.A, aan en deze zal er een vare kluif aan krijgen. Het karakter van dit kabinet. Het is geen ouderwets coalitiekabinet Ber drie rechtse partijen geworden, paarvoor is de rechterzijde te zwak en Vas er in R.K. en C.H. kringen teveel legenstand. Het is wel een kabinet op Brede basis; alleen is de P.v.d.A. ver- pangen door de V.V.D. Wat de principes petreft in religieus opzicht, is er geen |erandering en als zodanig maakt het Bus geen verschil uit, of rechts samen werkt met de V.V.D. of met de P.v.d.A. Jaar op economisch, financieel en soci- |al gebied ligt het anders. Het accent 'bij deze samenstelling van het ka- Binet minder in dirigistische richting Bu de socialisten zijn uitgeschakeld. We lehoeven niet meer te zeggen, dat we lit van harte toejuichen. Nederland was ardig bezig te „verroden". We hopen |an harte, dat daaraan nu voorgoed een ind komt. Ofschoon we dus in menig Pzicht, b.v. op onderwijsgebied, van je V.V.D. verschillen, juichen we het pe, dat de P.v.d.A. vervangen is door |e V.V.D. en nemen dan de betiteling |er socialisten als zouden we daardoor Tinservatief zijn, gaarne op de koop toe. j Toch doen we er goed aan, geen ra- pcale veranderingen te verwachten. Al Tjn de socialisten eruit, er zitten nu enmaal bij de K.V.P. en ook bij de Jrot. Chr. partijen teveel mensen met pg vooruitstrevende en o.i. half-socia- fstische instelling, zodat het verschil pet de vorige regering heus niet zo poot zal zijn. i Tenslotte wijzen we er op, dat het pbinet-de Quay extra-parlementair is, ».w.z. dat er geen afspraken bestaan net de fracties, uit wier partij de mi- üsters gerecruteerd zijn. Kabinet en iiï staan dus formeel vrij tegenover Ittaar en er is geen beide partijen bin- |end program. Wél is er uiteraard een Tiorele band, zodat we ervan verzekerd ■unnen zijn, dat het kabinet in het al gemeen kan rekenen op de steun van de FV.P., de V.V.D. de A.R.P. en de C.H.U. giwel m zijn beleid als bij de bestrij- ■png van de oppositie van de P.v.d.A. ------O------ MIDDELHARNIS Gevonden voorwerpen. 1 rood etuitje 2 sleutels; 1 plastic emmer, kleur geel; 1 bos sleutels; 1 snoeischaar; 1 rood plastic kinderportemonnaie; 1 porte- monnaie met inhoud; 1 kinderrijwielj kleur blauw met geel; 1 pop; 1 rode portemonnaie; 1 beige portemonnaie met inhoud; 1 houten klos met 3 sleutels; 1 fietspomp; 1 zwarte vulpen; 1 teddy beer; 2 slei|tels met een riempje aan koehoorn bet^estigd; 1 groene zwemband met witte r^.nd; 1 rode autoped met zitje; 1 halsketting; 1 blauw geruite handdoek met daarin gewikkeld een lichtblauwe zwembroek; 1 metalen arm band kleur grijs; 1 zwart gummie bromfietsbröek; 1 lage sportschoen. .DIRKSLAND Spreekuuf woonmimteconunissie a.s. woensdag 8 uur nam. OUDDORP Bevestiging en intrede Geref. predt. Ds. van Drièl. De beroepen predikant der Geref. kerk van Ouddorp, ds. G. van Driel, hoopt op zondag 31 mei a.s. in de middagdienst zijn intrede te doen. De dienst vangt aan om ha] f drie. De bevestiging vindt plaats 's morgens om half tien. Als bevestiger treedt op ds. G. Meynen ven Utrecht-Wfest. OUDE TONGE Vrijstelling dienstplicht. De dienst plichtige Joh. A. Buijs, alhier, lichting 1960, is met ingang van 20 mei a.s. door de Minister van Defensie, voor goed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige verleend wegens broe- derdienst. 'Eveneens is de dienstplichtige Anth. Buijs, alhier, lichting 1961, met ingang van 21 mei j.l. door de minister van Defensie, voor goed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige ver leend wegens broederdienst. Roode Kruiscollecte. In de week van 25 t.m. 3D mei a.s. zal in de gemeente de jaarlijkse huis aan huis collecte ge houden worden, voor het werk van het Ned. Roode Kruis. Prijzen landbouwprodukten. Gerst 23-25; haver 22-24; erwten(schokkers) 50-75; erwten kl. gr. 35-48; maanzaad 120-134; karweizaad 70-75; aardappelen 6.50 per hl. Handel matig. Kosteloze inenting. De burgemees ter en wethouders van Oude Tönge, brengen ter openbare kennis, dat op dinsdag 2 juni des nam. 3 uur ten huize van de gemeente-geneesheer, alhier ge legenheid bestaat tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvluclit van de P.D. vereniging „De Rode Duif" vanaf Libremont. Af stand 217 km. Aankomst eerste duif 15.4.5 uur. Trommel v. d. Boogert 1, 8, 11, 13, 15, 19, 22, 26; A. C. Koppenaal 2, 6, 12, 14, 20, 21, 23, 27, 29; J. Mijs 3, 28, 30, 34; Comb, de Gans 4, 5, 10, 16, 18, 31, 32, 33; Gebr. V. d. Valk-7, 9, 24; J. de Vos 17; Joh. Beijer 25; Vrijdag 30 mei inkorven om 5 uur nam. voor Ailon. OOLTGENSPLAAT Plaatselijke pa:avindery kreeg Fort Prins Frederik tot zijn beschikking. De plaatselijke afdeling van de pad vinderij (de „L. Bazerque" groep) heeft toestemming gekregen van het Minis terie van Oorlog om gebruik te maken van het Fort Prins Frederik. Zij heeft als troephuis een bunker toegewezen gekregen van 13 bij 6 meter. E.H.B.O.-examen te Achthuizen. In het Wit-Gele Kruisgebouw te Achthuizen werd het examen afgeno men voor Ë.H.B.O. van een groep can- didaten die hun opleiding hebben geno ten van mevr. M. C. H. E. Kramers van den Dorpe, terwijl de praktische lessen werden gegeven door de heer Rentes te Middelharnis. Examinators waren: dr. Boot te Dirksland en de docente mevr. Kra mers-v. d. Dorpe te Ooltgensplaat. - In tegenstelling van vorige week ge publiceerde berichten en de reeds uit gegeven nieuwe zomerdienstregeling, bericht de Reederij Van der Schuyt dat op de veerdienst Den Bommel-Numans- dorp de winterdienstregeling tot en met 4 juli a.s. gehandhaafd blijft, echter met toevoeging van een late dienst; vertrek Den Bommel te 20.15 uur en van Nu- mansdorp te 21.15 uur. Deze plotselinge wijziging is een ge volg van een verzoek van de landbou wers uit de Hoeksewaard, die ongeveer 100 arbeiders van Flakkee te werk heb ben in de z.g.n. oogstcolonne en waar voor de nieuw aangekondigde zomer- dienst erg ongunstig zou uitvallen. Men zou dan een uur vroeger van Numans- dorp moeten vertrekken dan gewoon lijk. De Reederij heeft aan dit verzoek ge volg gegeven en de winterdienst ge handhaafd tot en met 4 juli met toevoe ging van een late dienst. Prima «en niet te evenaren Geslaagd zijn de volgende dames: mevr. van Everdink-Hagenaars; C. Broeders; C. A. Campfens; M. J. No bels; P. E. van Peperstraten; M. J. van Peperstraten; M. C. van Peperstraten; J. C. E. Schwiebbe; A. A. Versaevel; A. Vervloet en M. A. Winkels; en de heren A. J. de Jonge; P. J. van Oorschot; Th. J. P. van Vugt en M. C. van Wijk. Geen der candidaten werd afgewezen. De bemoeiienissen van de Kamers van Koophandel met het bedrijfsleven zijn vele en velerlei, veel meer dan het publiek, en zelfs de ondernemers, in het algemeen weten en begrijpen. Men moet ook eigenlijk eerst eens nader kennis maken met wat er in een Kamer van Koophandel om gaat, wat daarvan verlangd wordt en welke beslissingen daar genomen worden, alsmede voor welke problemen dagelijks- en algemeen bestuur gesteld worden. Vorige week werd ons daartoe de gelegenheid geboden, door het kunnen bijwonen van een openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en FabWeken voor het district Dordrecht, onder welke Goeree-Overflakkee resorteert. Nor maliter wordt er driemaal per jaar zo'n openbare vergadering gehouden ter behandeling van zaken -van algemeen belang. Aangelegenheden van meer in tieme aard worden vanzelfsprekend in comité behandeld. Men komt bijeen in het nieuwe gebouw-van de Kamer, in het centrum van de oude stad en wij troffen daar het bestuur in een grote zaal, stemmig, zelfs min of meer sober ingericht, maar volkomen in overeenstemming met de zakelijkheid en het eerbiedwaardige, dat bij dit koopmansinstituut behoort. De leden zitten op roodfluwelen zetels aan ellipsvormig rond de voorzitter en dagelijks bestuur geschaarde tafels. De zaal is ruim en hoog, zoals wij bij het betreden van het gebouw, een vroegere patriciërswoning, al vermoed hadden. Aan het fraai gestucadoorde plafond hangen een paar enorme luchters met vele, zacht licht uitstralende lampen. Wel een sfeer om gedegen bij te vergaderen. Voorzitter van de Kamer van Koop handel te Dordrecht is ir. R. A. Jas, die op rustige wijze en met kennis van za ken de bespreking leidt. Aan zijn zijde zit de secretaris, mr. van Oostveen, die op Flakkee geen onbekende is hij woont meermalen belangrijke vergade ringen op het eiland bij en is terdege op de hoogte met wat er aan belangen en problemen in het district leeft. In de vorige week gehouden verga-, dedeling, dat het oudste lid van de Ka mer, de heer Th. Boekhoven, nog door ziekte verhinderd was en een rustkuur ondergaat. Ir. Jas uitte de beste wensen voor een spoedig herstel. Bij de ingekomen stukken bevond zich een klacht terzake overbezetting van de intercommunale telefoonlijnen in de provincie, die tot P.T.T. zal worden ge richt. De Minister van Landbouw a.i. deelde in antwoord op het adres der Kamer inzake steunverlening aan de vlasin dustrie mede, dat hij zijn beslissing binnenkort hoopte te nemen en dat het, in zijn voornemen lag de precaire po sitie van de West-Europese vlasindus trie ter sprake te brengen in het ver band van de Europese Economische Genieenschap. 12 dagen vakantie '- Een onderwerp van brede discussie vloeide voort uit het per 1 april j.l. in werking treden van een paar wijzigin gen in de winkelsluitingswet, met name art. 14, krachtens welke een verorde ning voor een halvedag- of voor een vakantiesluiting door de gemeenteraad alleen kan worden vastgesteld op ver zoek van de Kamer of nadat de Kamer althans gunstig heeft geadviseerd. Voor dien behoefde de Kamer slechts te zijn gehoord en kon de gemeenteraad het advies dus voor kennisgeving aanne men. Met de grotere bevoegdheid heeft de Kamer dus tevens een grotere ver antwoordelijkheid gekregen. In verband hiermede rees dè vraag of het geen aanbeveling zou verdienen aan de gemeentebesturen vooy te stellen zoveel mogelijk de procedure iiigang te doen vinden, dat een voorstel van de Kamer afgewacht wordt. De initiatief nemers worden dan op vooroverleg met het secretariaat der Kamers aangewe zen, wat het grote voordeel heeft, dat in een tijdig stadium komt vast te staan welke bedrijven onder de voor te stel len regeling zullen vallen. De weg van een advies achteraf kan natuurlijk niet worden afgesneden, maar ook dan zou de initiatiefnemers op het belang van vooroverleg niet de Kamer kunnen worden gewezen. Deze wenselijkheid kan niet beter worden geïllustreerd dan aan de weg, die nvL gevolgd wordt met een verzoek van een aantal kruideniers te Sliedrecht die de wettelijke vakantiesluiting van zes tot twaalf dagen wensen te zien uit gebreid. Bij gebrek aan een organisatie gaat één belanghebbende zijn collega's af en laat hen tekenen op één van twee lijs ten, al naar gelang zij voor- of tegen stander zijn van een tot 12 dagen ver lengde vakantie. Met grote moeite worden de meeste, handtekeningen ontcijferd en voor de overige wordt de hulp van de Secretaris van de Middenstandsvereniging inge roepen. Tevens komt men ten kantore der Kamer tot de vooflopige conclusie, dat een enkele winkelier ten onrechte de lijst heeft getekend, omdat hij in wezen geen kruidenier is, terwijl ver schillende anderen niet in de enquête zijn betrokken, hoewel zij straks met de wettelijke verplichting geconfron^ teerd zullen worden. Na enige corres pondentie en nader onderzoek ter plaatse, blijkt de v/aarheid in het mid den te liggen en kan het aantal voor- en tegenstanders worden vastgesteld. Hoeveel doelmatiger zou het zijn ge weest, indien de organisator van de enquête zich vooraf met de Kamer in verbinding gesteld had en in onderling overleg zou zijn vastgesteld, wie zich in deze hadden uit te spreken. Ook zou het nuttig zijn, dat-de leden vergadering zich uitsprak over de vraag of een vakantiesluiting van 12 aaneen gesloten dagen een groter percentage voorstanders vereist, dan .tot dusver voor een vakantiesluiting gedurende zes dagen, of voor een halvedagsluiting dient te worden gehanteerd. Dit laatste percentage is tot nu toe aangehouden op 65 a 70''/o. Aanvragen voor een wet telijke sluiting gedurende 12 dagen zijn tot dusver niet voorgekomen. Van de Sliedrechtse kruideniers heb ben zich 23 voor een vakantie van 12 dagen uitgesproken, terwijl 10 hier op tegen zijn. Het percentage voorstanders is dus 70»/o. In de discussie werd door een der leden de opmerking gemaakt, dat wie met vakantie wil, zelf zijn zaken maar moet regelen en dat het percentage voorstanders ten minste 80 behoort te zijn. Een ander lid stelde voorop, dat de distributie niet in de war mag lopen, dat de enquêtering goed dient te gebeu ren en dat het belang, zowel van win kelier als consument in het oog dient te worden gehouden. En weer een an der lid was van mening, dat de rege ring de wetswijziging maar moest „schrappen", omdat men toch nooit eens zal worden. De voorziter attendeerde er op, dat de wet er nu eenmaal is en dat Kamer een en ander in handen wordt gegeven. Uiteindelijk werd het bestuursvoorstel aangenomen en sprak men zich uit voor een percentsfge voorstanders van 85 of 90. Diverse zaken. Naar aanleiding van een lezing, ge houden door de directeur van de Econ. Voorlichtingsdienst werd voorgesteld een enquêtering op te zetten onder de kleinere produktiebedrijven van het distri ét, teneinde deze mogelijkheden te kunnen aanwijzen voor bevordering van de export. Men wil deze poging niet ABONNEMENTSPRIJS 1.80 P£B KWABTAAIi AD'VEBTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bi] contract speciaal tarlet In ons vorig nummer hebben wij verslag gebracht van de Koninklijke onderscheiding die de voorzitter van de muziekvereniging „Sempre Crescendo" de heer S. van Eek te Middelharnis te beurt is gevallen. Hier ziet U het mo ment, dat burgemeester P. W. Hordijk de heer van Eek de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau op de borst spelt. De heer van Eek was 40 jaar aan de muziekvereniging verbonden; reeds 30 jaar heeft hij de leiding als voorzitter. De hoge onderscheiding was voor de jubilaris een volkomen verrassing. nalaten, al wordt het de vraag geacht of de resultaten zoden aan de dijk zul len zetten, mede omdat een vroeger ex periment niet tot succes heeft geleid. De daarna volgende bespreking be trof het onder ogen zien van de moge lijkheid van teruggaaf van omzetbelas ting op verkopen aan vreemdelingen. In sommige andere landen doet men dit, ter bevordering van het vreemdelingen verkeer. De Kamer bleek er weinig in te zien, omdat de omzetbelasting in ons land niet zo heel hoog is alleen voor echte weeldeartikelen 18 proc. de ko pers eerst na een paar dagen in het bezit van het door hen gekochte artikel kun nen komen en er een paperassenwinkel van te verwachten valt. Een andere bespreking volgde terzake het overheidsbeleid met bedrijfspanden op grond van huurwet en woonruimte- wet. De Overheid wenst inzicht te heb ben in de .ontwikkeling van de verhou dingen tussen vraag en aanbod van be drijfspanden; in het naaste verleden overtrof de vraag steeds ver het aan bod en het werd gewenst geacht om na te gaan of dit verschijnsel zich nog voordoet. De vraag kwam hierop neer, of naar het oordeel der Kamers de huurbescher- ming t.a.v. bedrijfspanden kan worden opgeheven en of de bepaling van art. 1 lid 6 der Woonruimtewet, krachtens welk voorschrift bedrijfsruimten kun nen worden betrokken, zonder vergun ning van de gemeentelijke overheid, in dien de K.v.K. verklaart dat jde betrok ken ruimte door belanghebbende als be drijfsruimte benodigd is, kan worden gemist. Bespreking van dit onderwerp ge schiedde na de openbare vergadering. Als laatste punt vermeldde de agen da: bespreking inzake de brug voor Goeree-Overflakkee. Voorzitter ir. Jas verklaarde, dat men dit onderwerp, vanwege de urgentie, kortweg op de agenda had gezet en dat het bestuur gaarne de mening van de heer P. D. Sieling hierover wilde ver nemen, alsmede inlichtingen, die deze over de stand van zaken zou kunnen verschaffen. De heer Sieling zei met enige schroom te spreken over de brug, mede in ver band met de ministerwisseling enz. „Indertijd", aldus de heer Sieling, „heeft Flakkee aangeboden zelf een brug te bouwen, omdat men het wach ten op een overheidsbeslissing moe was. Dit aanbod is kort geleden herhaald, nu, omdat men niet^wil wachten tot 1967 of 1968 en men zich blauw moet beta len aan veergelden en bovendien veel kostbare tijd' met wachten bij de veer boten verloren gaat. Daar komt nog bij, dat de dam in de Grevelingen reeds in 1964, wellicht zelfs al in 1963, klaar zal zijn en Flakkee Schouwen dan als ach terland krijgt. De N.V. Brugverbinding heeft om. die redenen nogmaals aange boden zelf het geld voor de brugbouw te zullen aantrekken en tevens, dat er tol geheven zal worden op de brug. Minister van Aartsen was er van overtuigd, dat Flakkee de brug niet lan ger kan missen, maar stelde zich de vraag hoe hij de nodige veertig miljoen gld. ter beschikking kon krijgen. Van daar het aanbod van Flakkeese zijde. Maar natuurlijk zou dit geld slechts voor een zekere tijd verstrekt worden. Op Schouwen weegt het belang van de brug nu bijna even zwaar als op Flakkee en de achttien gemeenten van dat eiland hebben dan ook om toetre ding tot de N.V. Brugverbinding ge vraagd. De minister verklaarde zich persoonlijk wel voor het aanbod, maar was er huiverig van voor wat het stand punt van de Tweede Kamer betreft, in de volksvertegenwoordiging, zo meende de minister, zal men niet veel voor tol heffing gevoelen. Voor bouwput kan het wel Nadien heeft de heer Sieling een on derhoud met de dir. generaal van Wa terstaat gehad en deze er o.a. op ge wezen, dat de aannemers van de bouw put een brug van 700 meter gaan leggen ten behoeve van arbeidersvervoer en voor slechts tijdelijk, ongeveer zeven jaar. Dit, terwijl Flakkee geen 1200 m. brug schijnt te kunnen krijgen. Die aannemers bouwen een Bailybrug en spr. zei, dat men ook daarmede voorlo pig al tevreden zal zijn. Het bezwaar tegen de tolheffing achtte spr. gering. De R.T.M, moet toch uit hoofde van haar concessie, een boot in de vaart houden al is die dan niet rendabel meer; in het veer Numansdorp Zijpe doet de R.T.M, immers hetzelfde. Wie bezwaar heeft tegen tol betalen kan dus met de boot gaan. Overigens zal het tolgeld niet hoger zijn dan het veergeld. Nu kunnen de leden van de volksverte genwoordiging wel zeggen „geen tol!", maar intussen kan Flakkee, en daarbij binnenkort Schouwen, blijven wachten. De heer Sieling stelde derhalve de Kamer van Koophandel voor om bij de Overheid aan te dringen op accepteren van het aanbod van de N.V. Brugver binding en op snel uitvoeren van de brugbouw. Spr. deelde mede, dat het be stuur van de N.V. ten spoedigste naar de nieuwe minister hoopt te gaan. Om nog eens te onderstrepen, dat de Flakkeeënaars altijd aan de veerboten en hun vaartijden gebonden zijn, merk te de heer Sieling nog op: „straks moet ik weer vliegen om de veerboot te ha len!" „Was minister maar Flakkeeënaar" Op het betoog van de heer Sieling 'volgde een geanimeerde discussie, waar in mr. van Oostveen er op wees, dat de nieuwe minister een oud-Dordtenaar is en dus wel wéét van welk een beteke nis bruggen voor de ontwikkeling van een streek zijn. „Ik wilde wel, dat hij Flakkeeënaar was!" verzuchtte de lïeer Sieling, „de Kamerleden kunnen wel bezwaren ma ken tegen tolgeld, maar Flakkee heeft veel ellende in het vooruitzicht door de aansluiting van Schouwen. Bestek en tekeningen voor de brug liggen klaar, het verkeersplein in het Volkerak is al haast klaar, maar de bouw van de brug blijft uit." „Laten wij ons dan nu tot de minis ter wehden en straks tot de volksver tegenwoordigers", stelde de secretaris van Kamer van Koophandel voor. „Dat de brug er komt, staat vast, want in 1967 moet hij klaar zijn als verbinding in de Zoomse weg. Dan zal het een brug zijn met een vierbaansrij- dek. Maar men kan voorlopig volstaan met twee rijbanen. Spr. verzocht de Ka mer van Koophandel aan te dringen op vervroegde bouw. De leden van de Kamer bleken alle begrip te hebben voor de situatie waar in Flakkee zich bevindt en stemden ge heel in met de opvattingen^van de heer Sieling. Unaniem werd dan ook beslo ten adressen tot minister en volksver tegenwoordiging te richten. Jachthaven In de rondvraag kwam ter sprake een particulier plan tot bouw van een grote jachthaven nabij Willemstad, tussen dé beide Moerdijkbruggen. Vooral van Bel gische zijde bestaat voor dit project grote belangstelling en is men bereid kapitaal te verschaffen. De initiatief nemer heeft er een restaurant gepland, waarvoor hij de grote salon van een te slopen zeeschip op het oog heeft. Het zou een haven worden voor 300 scheep jes. De van waterstaat, gemeente, do meinen enz. nodige vergunningen zijn al verkregen. De Kamer van Koophandel bleek bereid contact op te nemen meti bepaalde organen en personen en tot medewerking om het plan te verwezen lijken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1