lyvnDEn-niEuws M^n^ Fran^Un Negerzanger Henry Blackmon komt in Middelharnis zingen De Reformaiie op Goeree- Overflakkee J Als er maar geld verdiend kan worden Camerakeuze? TECHNISCH ONDERWIJS Openbare les en tentoonstelling in Technische School blad Vrijdag 22 mei 1959 No. 2796 Jemeentelijke classificatie iient opgeheven te worden TANDPASTA IVOROL DE BESTE en niet duur.Tuba S5-70.45 et I'OTO - BOT^MA UIT DE KERKEN ''^ri^MjMUlMV. *Uiny oogartó bezoekt bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht Ds. G. van der Zee Bananen vormen prachtig bestanddeel van zoutloos dieet iDe gemeentelijke classificatie staat Ig niet op verdwijnen. Hoezeer men igds veel pogingen heeft aangewend de classificatie te doen verdwijnen hoeveel actie men ook heeft ont- ïooid de gemeentelijke classificatie lijft 'Dit kan men afleiden uit een lededeling van prof. Beel aan de Eer- Ie Kamer gedaan. Daaruit bleek, dat kt college van rijksbèmiddelaars bezig fmet een technische herziening van de temeentelijke classificatie. Ongeveer Achtig gemeenten zijn daarbij betrok ken Een technische herziening waarbij 80 gemeenten zijn betrokken. Dat wijst, er op dat aan gehele afschaffing van de gemeentelijke classificatie niet ge- ■fecht wordt. Dat is jammer. Voor een femeentelijke classificatie bestaat nu feen grond meer. De verschillen in kos ten van levensonderhoud zijn nu vrij- fcel gelijk. De „dure" stad en het „goed- fcpe" platteland bestaan niet meer. De Èattelander heeft niet meer zijn „goed- tope woning". De huurprijzen zijn niet bveel lager dan in de stad. De dorps- tewoner heeft niet meer zijn goedkope, fcoenten en vlees. En op het gebied van beding betaalt" men op het platteland logere prijzen dan in de stad. Voor het lezoeken van scholen van alerlei aard ^or voortgezet onderwijs moet de plat- t'lander vaak gebruik maken van dure ervoersmiddelen. Neen de stad is niet uurder dan het platteland. Daarom iènt die gemeentelijke classificatie op geheven te worden. Ze is onbillijk en werkt de ontvolking van het platteland in de hand. Vele collectieve arbeids- vereenkomsten zijn geregeld naar de femeentelijke classificatie. Daardoor terdient men in de stad meer terwijl et leven er niet duurder is. Daardoor htstaat een trek naar de stad en wordt tet platteland ontvolkt. Opheffing van k gemeentelijke classificatie is nood- likelijk omdat de stad niet duurder is b door het meer verdienen aanleiding feeft dat velen van het platteland weg rekken. IWat heeft het nazidom een ellende ver Duitsland gebracht. Niet alleen ver Duitsland, maar ook over ons land. 1 over de hele wereld. En helaas is het kscisme nog niet uitgestorven. Dat pjkt telkens weer. Men zou zo denken >e mens heeft er van geleerd. Naar tijd en naar die omstandigheden fil toch niemand terug." [Toch steekt nog gedurig in Duitsland et fascisme de kop op. Sedert kort wa- er in Duitsland gramofoonplaten te ip waarop redevoeringen van Hitler y&ven opgenomen. Iets wat te koop wordt aangeboden, moet toch vraag naar zijn. Bij het br markt brengen van een artikel moet ^en de verwachting hebben er kopers te vinden. Indien men niet vermoedde dat het rtikel „gaan zal", dan wacht men er |lch wel voor het te presenteren. Radioplaten met redevoeringen van flitler. Het te koop bieden wijst er dus p, dat er kopers zijn zullen. De uit- |oering was er wel op berekend om de platen aftrek te doen vinden. Op de loes een marcherende afdeling van de jlazi's met Hitler vooraan. De regering West-Duitsland heeft verstandig |edaan door de verkoop te verbieden. Reeds het te koop aanbieden wijst er p, dat de Nazi-geest nog niet verdwe- |ien is. Evenwel en dat is het schande- akste er van; het was geen Duits pro- dukt. Een geïmporteerd artikel uit Amerika. Hoe is het mogelijk, dat fa brikanten uit de Verenigde Staten zo'n artikel in Duitsland invoeren. Zo er aan meewerken om het fascisme te steunen. Als het toch maar om geld gaat. Dan kijkt men niet zo nauw. Dat ziet men wel in dit geval. Als het maar om winst gaat dan schijnt men er van uit te gaan „geld stinkt niet". Dan schijnt men alle moraal over boord te werpen en schij nen de miljoenen slachtoffers van bur gers en militairen vergeten te zijn. uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot 1000.—. NED, HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen H. G. Ab- ma te Monster; Gameren G. v. Dieren te Ede; N. Lekkerland, Sliedrecht, Op- heusden en Ouddorp W. L. Tiikker te Rotterdam; Schalkwijk, kand. Chr. Verwoert te Rhenen. Aangenomen naar Rijssen J. Vos te Goudriaan en Ottoland. Bedankt voor Oud Alblas P. de Jong te Kootwijk; Oosterwolde J. C. Schuur man te Bleskensgraaf; Wijk bij Heus- den J. Vos te Goudriaan. Te veel aan predikanten? Ds. L. van Hardingsveld te Maassluis deelt in zijn kerkbode mede, dat hij tijdens het be roep, dat hij naar Groningen had, ver scheidene brieven van collega's ontvan gen had met het verzoek om hen voor te dragen op de groslijst voor het ko mende beroep in Ie a.s. vacature. Som migen informeerden zelfs reeds naar de datum van afscheid. Het moet voor al deze collega's wel een grote teleurstel ling geweest zijn, dat ds, v. H. voor het, op hem uitgebrachte beroepbe dankte en er dus géén vacature kwam in Maassluis. Polsbroek. Na een vacature van 3 jaar, werd de gemeente weer verblijd door de overkomst van een eigen her der en leraar. Na bevestigd te zijn door ds. W. L. Tukker, deed kand. C. v. d. Berg uit Delft, zijn intrede, met Hebr. 8:1:2. De nieuwe predikant is eerst op later leeftijd gaan studeren en is thans 36 jaar. Precies op de dag dat Calvijn 400 jaar geleden zijn academie opende, zal prof. dr. C. Hooykaas op 6 juni nam. 4 uur in het kerkgebouw der GerefGemeen te (H.V.) te Sliedrecht zijn inaugurale rede houden ter opening van de aca demie Theologica Reformata te Slie drecht. De titel der rede is: „Calvijns leer van het huwelijk." De Eerw. heer C. v. Viegen, te Ach terberg, welke bevoegd is om in eigen gemeente de sacramenten te bedienen (wij menen dat er slechts 2 of 3 geval len zijn in de Herv. kerk, waar een hulpprediker dit mag doen) hoopt per 1 okt. a.s. met emeritaat te gaan. GEREF. KERKEN Beroepen te Klazienaveen J. Dijkstra te Schermérhorn; Rode W. B. v. Halse- ma te Eenrewoude; Maasdijk W. Dek ker te IJlst; De Lier H. Wegland te Nieuwer Amstel; Winschoteiï A. Wier- singa te 's-Graveland. Bedankt voor Papepdrecht A. Janse de Jonge te Oostvoorne; Rijswijk Okke Jager te Almelo; Avereest J. Dijkstra te Schermérhorn. Ds. A. A, V. d. Hoorn te Grijpskerk is volgens artikel 100 der K.O. in zijn ambtelijke bediening geschorst, aldus een bericht in de Geref. kerkelijke pers. De beide predikanten van Ommen, die onlangs door een autoongeval ern stig gewond raakten, maken het thans goed. Ook hun echtgenoten zijn voor uitgaande, CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwpoort D. Slagboom te 's-Gravenzande; Haarlem S. v. Zwoll te Kampen; Bennekom B. Bijleveld te. Noordeloos; Haamstede C. v. d. Weele te Leiden. Bedankt voor 's-Gravendeel C. ear lier te Zutphen. Harlingen: Nu ds. C. v. "d. Zaal geen lid meer is van de Tweede Kamer der Staten Generaal, hebben kerkeraad en gemeente besloten het hulpprediker- schap bij de kerk te Harlingen te doen beëindigen. Ds. v. d. Zaal is thans bij accl, als predikant beroepen, welk be roep door hem is aangenomen. De be vestiging zal D.V. plaats hebben door ds. W. Meijnhout te Franiker. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Aagtekerke K. de Gier te 's-Gravenhage. Daar er in de gehele classis Middel- harnis geen enkele predikant is, heeft deze classis zich tot de classis Rotter dam gewend om htüp van predikanten in de bediening van Woord en sacra ment, alsmede pastorale verzorging. koel geschonken, de zomerdrank bij uitstekt zwarte bessen aperitif frambozen aperitif Uitsluitend verkrijgbaar bij uw slijter - wijnhandel of café VAN DEVENTER Grote belangstelling Dinsdag j.l. waren alle deuren van jebouw en klassen van de Technische, Ichool te Middelhamis geopend voor en die interesse hebben voor het daar :egeven onderwijs. Vanaf half drie tot bijna half tien aren, met slechts een uur onderbre- ing, alle afdelingen in bedrijf terwijl e bezoekers in grote getale door de lo-i alen en gangen trokken. Gezien het grote aantal, bijna 600, ;on van een geslaagd evenement ge- "iroken worden. Van de vele officiële autoriteiten die de loop van de dag van hun belang- itelling blijk'gaven betraden wethou- ers en gemeentesecretaris van Som- ïelsdijk en directies van gewestelijk en Plaatselijk arbeidsbureau het eerst de [ebouwen. .'s Avonds was het school- ilem herschapen in een grootsteeds «rkeerplein. Technisch Onderwüs is een le vend element j De lange duur van de bezoeken en de Pnendelijke maar herhaalde aandrang, pe nodig was om tenslotte de school r?^"^ te ontruimen, getuigde van het fn, dat het technisch onderwijs leeft onder de bevolking van Goefee en Overflakkee. Uit verschillende gemeenten op het eiland hadden schoolhoofden met jon gens uit hun hoogste schoolklassen, hun bezoek aaii de Technische School aan gewend tot een aangenaam en nuttig uitstapje. Het mooie weer werkte daartoe dan ook ten volle mee!! Gedegen voorlichting Zowel mondeling door de technische docenten, als door middel van prospekti grote overzichten en maquettes, werd op duidelijke wijze voorlichting gege ven inzake vakinrichtingen, funkties, salariëring, aansluitende dagscholen, enz. Op te merken valt hierbij dat bijna 20% van de leerlingen na het behalen van een diploma technische school ver der studeren aan een U.T.S./M.T.S., Machinistenschool, Zeevaartinternaten, Autoschool, Elektrotechnische school, Akademie voor Beeldende Kunsten, e.d. Trotse ouders Met welgevallige en trotse blikken stonden vele vaders en moeders naar hun zonen te Jtijken, die ijverig teken den in de afdelingen werktuigbouw en bouwkunde, aan grote machines draai den in de praktijklokalen, elektrische schakelingen monteerden, automotoren doormeten en kunstzinnige reklame af fiches schilderden. Banketbakkersafdeling trok het meest. De witgemutste koks- en banketbak- kersleerlingen en de aangename bak- lucht trokken ongetwijfeld de meeste bezoekers naar de bakkerij. Zowel taart spuiten, marsepeinwerken als het fijne, banketbakkerswerk deed hier menigeen het water in de mond komen. Om hier aan enigermate tegemoet te komen werden' voor deze gelegenheid- de pro- dukten vrij verkocht. Aardige demonstratie algemene vorming. Tijdens de lessen in algemene vor ming, was het vanzelfsprekend niet goed mogelijk onderwijs in wiskunde enz. te demonstreren. Daarom werd voor bezoekers als leerlingen op aan trekkelijke wijze onderricht gegeven met behulp van schoolradio en bandre- korder op kultureel gebied (o.a. waar deren van goede muziek) en in buiten landse talen (Engels voor de algemene technische vakken en Frans voor de banketbakkersleerlingen). Tevens tentoonstelling In verschillende lokalen en op alle gangen waren werkstukken, tekeningen en diktaten tentoongesteld. Van een voudige knippen tot minutieus ge draaide tandwielen, van kapstokjes tot een karavaangeraamte, kompleet bil jart en bureaus waren te bezichtigen. Sfeervolle omgeving Door overal in het gebouw gekreëerde „zitjes", bloem- en plantenversieringen in de aula, was deze uitermate tech- allerwege en een volledige lunchroom nische omgeving vol sfeer. De meeste bezoeken werden dan ook langer gemaakt dan aanvankelijk de bedoeling was. Een goede stemming was ook aanwe zig toen de 140 (van de totaal 250) leer lingen om half zes tezamen kwamen in de aula, hen op kosten van de school een uitgebreide broodmaaltijd werd aangeboden. Het betrof hier de z.g. „buitenleerlingen". Binnen 10 minuten waren bijna 600 Ijroodjes en bijbeho rende glazen melk verorberd!! De bekende negerbariton Henri Blackmon hoopt op donderdag 28 mei a.s. in de Ned, Herv. Kerk te Middel hamis zijn medewerking te geven aan een zang- en orgelavond. Deze beroem de zanger van groot formaat heeft eni ge maanden geleden eok te Dirksland in de Ned. Herv. Kerk aldaar solistische medewerking verleend. Deze negerba riton is afkomstig uit Zuid Carolina aan de Z.-Oostkust der Verenigde Sta ten. Na eerst een wetenschappelijke stu die te hebben gevolgd, begon hij aan een muzikale opleiding aan de Howard Universiteit te Washington. Na een be noeming te „Music Professor" aan de Shaw Universiteit waar hij 3 jaar les gaf, heeft de heer Blackmon het concertN podium gekozen. Reeds maakte hij tournee's door Bel gië, Duitsland enz,, en vertoeft nu al plm. 1% jaar in ons Jand. Ook voor Koningin Juliana heeft hij geruime tijd geleden gezongen. Het Chr. geïllustreer de weekblad „De Spiegel" heeft in haar laatste aflevering een reportage aan de neger bariton gewijdt, welke zeer interessant is om te lezen. Zij die Henri Blackmon in Dirksland hebben beluisterd zullen o.i. graag de gelegenheid te baat nemen nogmaals onder bekoring te willen komen van de zeldzame zangtalent van' Henri Black- man, Het programma van deze bari ton bevat liedren van Purcell, Handel, Beethoven, en een 5-tal Negho Spiritu als, w,o, ook Roll, Sero'n, Roll, Gospel Train, Steal Away enz. Het Chr, Gem, Kon, „Jubilate Deo" o,l,v, de heer Gerrit Zoon zal het „Ag nus Dei" van Hendrik Altink en „O Gulden Hoofd" van Jac. Bonset vertol ken. De organist Arie J. Keijzer die de heer Blackmon zal begeleiden op het orgel, zal tevens enige orgelwerken ten gehore brengen o,m, Passacaglia en Tu- ga en C, van Joh. Seb, Bach en enige mooie koraalvoorspelen van de Duitse laat romantische orgelcompenist Max, Re'ger, Alles bij elkaar belooft het voor zang en orgelliefhebbérs een prachtige avond te worden die niet door hen verzuimd mag worden. Aanvang half acht. Tijds duur van dit concert plm, 1% uur. En tree 1,Gezien echter hetgeen hun aangeboden wordt dan is de entreeprijs nog zeer laag. Houdt dus 28 mei vrij en komt ge nieten van de schone zang- en orgel kunst. (Buiten verantwoordel^kheld der red.) Geachte Redactie, Gaarne had ik in Uw blad een plaats je voor het volgende: In het „Eilanden-nieuws" van 8 mei j.l. las ik in het artikel van dhr. den Eerzamen over „Folklore en Taal", dat hij van mening is dat klokluiden bij de begrafenis en rouwklederen dragen af komstig zou zijn van heidense oor sprong. Immers hij merkt op: „Vroeger heb ik er al eens op ge wezen, dat het luiden der klokken in oude tijd de boze geesten moest ver jagen (ook voor 't aangaan van de kerk) en dat het dragen van zwarte kleding en het sluiten der ramen voor het ongewone de geest van de dode in verwarring moesten brengen, zodat hij de weg terug niet zou kunnen vinden." Hoewel ik deze uiteenzetting reeds meer gehoord heb, meen Ik toch, dat èn klokluiden èn rouwdragen niet van hei dense, maar van christelijke oorsprong zijn. Wat betreft het rouwdragen, daar le zen we immers reeds herhaalde malen van in Gods Woord. Ja, hoewel door sommigen ten sterkste ontkend, de kleur van de rouw was toen reeds zwart. In de originele Statenvertaling lezen we in'Ps. 35 14: „lek gingh steeds/als of het een vrient/als of het my een broeder geweest ware; ick gingh gebuckt in 't swart/als een die over (sijne) moeder treurt." De kanttekenaars hebben ten opzichte van dat zwart opgemerkt, dat dat in het zwart gekleed gaan betekent, gelijk de rouwdragenden gewoon zijn te doen. In Job 5 11b geeft diezelfde vertaling: „dat de rouwdragende door heyl ver heven worden," waarvan onze overzet- ters verklaren, dat in de oorspronke lijke Hebreeuwse taal het woord rouw dragende, door zwart is weergegeven. Bij gevolg mogen we gerust aanne men dat zwart als rouwkleur een vol komen Bijbelse kleur is en niets met heidense geestenleer heeft uit te staan. Wat het klokluiden aangaat, dit is ontstaan toen het christendom zijn ker ken en torens, tot de openbare eredienst van God ging bouwen. Ook hier is mijns inziens geen sprake van verja ging van boze geesten, doch slechts een oproeping „om den Woorde Gods te ko men beluisteren." Met dank voor de plaatsruimte, Gorinchem. D. Roozemond. De beroepsmusicus Arie Keyzer is een goede bekende van Henry Black mon; tijdens zijn optreden in het Wes ten van ons land heeft hij hem aan or gel begeleid, Toen vorige maand zijn broer J, A, Keyzer, medefirmant van Orgelbouw Ernst Leeflang te Apeldoorn met de dochter van de heer E, Leeflang, mej, H, G, E, Leeflang in het huwelijk trad, rijpte bij hem het plan om Black mon te vragen bij het huwelijk van zijn broer en schoonzuster te zingen. Blackmon voelde hier veel voor en zo gebeurde het in de Geref. Noorder- kerk te Apeldoorn, nadat ds C. Klap wijk het huwelijk had ingezegend, de negerbariton een recital ten beste gaf. Hij werd aan het orgel begeleid door de heer A. Keyzer. De aardigheid was des te groter, om dat de bruid en de meeste aanwezigen, van het optreden niets afwisten. Het was helemaal een verrassing. Henry Blackmon zong vanaf het bal kon. De aanwezigen waren allen diep onder de indruk van zijn bijzondere stem. Ademloos werd naar hem geluis terd. Na zijn optreden kwam Blackmon naar beneden en bood hij het bruids paar zijn gelukwensen aan, zoals op deze foto (ons welwillend afgestaan door de Nieuwe Apeldoornse courant) te zien is. We maken via dit plaatje dus alvast kennis met de beroemde negerzanger en tevens met de heer en mevrouw J. A. Keyzer-Leeflang, die voorheen te Middelharnis hebben gewoond. AANHANGSEL (29) Doopkwestie met gevolgen anno 1719 Ziehier dan tenslotte een komisch- dramatisch verhaal uit St. Jansteen in Zeeuws Vlaanderen. In bovengenoemd dorp stond in ge noemd jaar ds. Petrus Tratsaert. Het liep tegen de zondag en op die 19e de cember zou de doopsbediening plaats vinden. Maar de predikant werd op het laatste moment ziek. Er was geen mo gelijkheid om langs de modderige pol derwegen van een en ander, kennis te geven, zodat de gemeente naar trouwe gewoonte des zondags 19 december 1719 ter kerke kwam. De heer Pieter Willems, diaken en gerechtsbode was met zijn familie aan wezig, en nu wilde het geval juist dat hij een kind ten doop kwam aanbieden. Maar hoe nu te handelen, als de predi kant met koorts te bedde lag? Men liep de kerk door en raadpleegde de heer van St. Jansteen mr. Willem Joachim van der Heyden. Deze bur gervader, van zijn autoriteit bewust, hakte de knoop door. Immers wilde hij zijn ondergeschikte, de gerechtsbode, wel een dienst bewijzen. Hij gaf opdracht aan de Schoolmees- ter-voorlezer-klokluider om driemaal de „kloek te trecken", als teken, dat de dienst toch zou doorgaan. De gemeente en de doopf amilie waren gerustgesteld. Nu beklom de schoolmeester zijn voorlezersgestoelte en las enige „capit- telen" en liet een vers uit de psalmen zingen. Daarna las hij het formulier van de H. Doop, liet de vragen beant woorden, waarmee hij zijn kerkelijke plicht voorlopig had gedaan. Daarop trad de diaken-doopvader naar voren en doopte zelf het kind, ten aanschouwe van „veele papisten, die daer present waren". Maar dit muisje had een staartje. De kerkeraad was ontstemd en maak te er werk van bij de overheid. Men bedenke, dat tot 1816 in Zeeland Kerk en Staat vrijwel één waren door het zogenaamde kollege-qualificatum. De kerkeraad deed per brief van 26 decem ber zijn beklag bij de Hoogmogende Heren Staten. Hierin maakten de kerkeraadsleden gewag van het feit, dat de Heer van Jansteen, „zich onderstaan hadde, aan Willem van der Heggen; schoolmeester opdracht te geven de klok te doen lui den enz," Alles tot grote ergernisse der gemeente. En van die ergernis heeft men dan ook nog op andere manier blijk gegeven, hetgeen ons verder niet inte resseert. Maar de Commandeur van' Hulst kreeg opdracht, „dat hij den gemelden Mr. Willem Joachim van der Heyden, den schoolmeester Willem van der Heg gen, en den vader van het kind Pieter Willems door de sterke hand sal doen arresteren, te Hulst doen brengen, al daar buiten acces (zonder dat iemand hen mag bezoeken) in verseekerde be waringen doen houden, en aan de Raad van Vlaanderen, residerende te Middel burg, doen overleveren." Voorts moest de fiscaal van Vlaande ren wegens de voorsz. „stoute Propha- natie van den Godsdienst en van de Heilige sacramenten" strenge maatre gelen nemen. De Burgervader kwam er slechter af dan zijn Gerechtsbode-diaken, want hij had zich ook nog' te verantwoorden over het aanstellen van Roomse Sche penen, waarvan hij geen bericht had gedaan. Onze diaken had van de nood een deugd gemaakt. EINDE Maarssen. Volgens onderzoekingen van dr. War ren E. C. Wacker en zijn medewerkers aan de Medische Hogeschool van Har vard en het Peter Bent Brigham Hos pital is het aan het lage natriumgehalte van bananen te danken dat deze 'n uit stekend voedsel vormen voor patiënten met bepaalde hart- en vaatziekten en vooT hen die lijden aan levercirrhose. Wanneer het lichaam niet in staat is op normale wijze de overtollige natri um uit het bloed af te scheiden, ver zamelt zich vocht in de lichaamsweef sels (oedeen) en het is noodzakelijk deze patiënten een zoutloos dieet voor te schrijven. Het zoutgehalte van bananen is echter zo laag (0,41 microgram per gram) dat dit te verwaarlozen is. Pa tiënten aan wie bij wijze van proef een vrij grote hoeveelheid bananen werd toegediend, hadden hiervan geen nade lige gevolgen. Bij gebruik van 10 bananen als hoofd bestanddeel van het dieet, aldus dr. Wacker, aangevuld met anderhalve li ter zoutarme melk is het mogelijk een smakelijk en voedzaam zoutarm dieet samen te stellenDeze hoeveelheid kan het best in drie gelijke delen voor de hoofdmaaltijden worden geserveerd met een klein hapje voor het slapen gaan. Er kan voor enige variatie worden gezorgd door de melk en de bananen met vruchtensap en kristalsuiker op te dienen zonder dat evenwel het atrium gehalte daarmee verhoogd wordt. Het bananen-melk dieet voldeed goed bij de patiënten en hun toestand verbe terde merkbaar. Een patiënt met rheu- matische hartziekte was allergisch ten opzichte van de kwikverbindingen, die vaak worden toegediend om de opho ping van lichaamsvocht te verminde ren; op zijn bananen-melk dieet ver loor hij 12,2 kg aan gewicht. Een pa tiënt met levercirrhese verloor 5 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9