Gemeenteraad Goedereede U Plaatselijk Nieuws Eerste hengelwedstrijd aan het Krammer werd een succes Burg< Meevaller door verhoogde uitkering GLADIOLEN Wadd Wond be handeling Pinksterdrukte Flakk. Rondvaartdienst Napraat over het jubileum van de Waterleiding osseicampagne op de en beein igd De Waterleiding Kinderhoek) e Mod ra Modei GR Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 22 mei I95j| Onopvallend bevond zich tussen de ingekomen stukken, die de gemeenteraad van Goedereede in zijn jongste openbare; vergadering ter kennis kreeg, ook de mededeling van herbenoeming in het ambt van burgemeester J. Baron van Knobelsdorff, die thans gedurende 12 jaar aan het hoofd staat van Goede reede en Stellendam. Als oudste der raadsleden feliciteerde de heer D. San- difort de burgemeester van harte met deze herbenoeming, hopend dat Z. Edelachtbare nog vele jaren in het stadje de scepter zal zwaaien. Bij dit compliment sloten de andere heren zich volledig' aan. De burgemeester kon daarna een andere prettige mededeling doen, n.l. dat de ministers van Binnen landse Zaken en Financiën de algemene uitkering van het Rijk voor 1958 heb ben verhoogd van 53,59 tot 58,28 per inwoner, hetwelk een meerinkomst be tekent van totaal 11.067,Deze verhoogde uitkering is meer in overeen stemming met de eisen van het verzorgingspeil van de bevolking en de burgemeester noemde de toekenning zeer verheugd, al moest hij daar direct op laten volgen, dat het voor de toekomst nodig is nog inzicht te krijgen in de nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten en daarbij had spr. wel enige vrees, dat het er niet beter op zal worden. De raad nam voorts kennis van de jaarstukken van de vleeskeuringsdienst West-Flakkee; het aandeel van Goede reede in het nadelig slot 1958 bedraagt 227,19. Op een vraag van de heer J. Bruggeman antwoordde de voorzitter, dat er vermoedelijk een nieuwe dienst komt, die geheel Flakkee zal omvatten. Aan de onderwijzer der openbare la gere school H. van Ommeren werd, we gens benoeming te Heemskerk, eervol ontslag verleend met ingang van nader door b en w te bepalen datum. Gunstig werd beslist op een verzoek van de plaatselijke middenstandsvere niging om in het tijdvak 30 april t.m. 15 september de winkels toe te staan door de week tot 7 uur en zaterdags tot 8 uur nam. geopend te blijven. De ver eniging motiveerde dit verzoek met een verwijzing naar het steeds drukker wordende vreemdelingenverkeer, waar voor b en w en raadleden alle begrip bleken te hebben. De vergoeding voor 1958 ten behoeve van de Christelijke School op het Ha venhoofd bepaalde men op 40,91 per leerlingen, bij een totaal aantal leer lingen van 58. Geen bezwaar had de raad tegen het overdragen in eigendom van de grond, die vekregen is door het dempen van een sloot aan de Doelweg aan de eige naren van daar liggende percelen t.w. de Herv. kerk en de heren P. Voogd; W. K. van Heemst; C. van Erkelens; J. Redert en G. van der Wende; men krijgt deze grond om niet, maar op voorwaarde van het spoedig aanbren gen van een afrastering. Aan het gemeentepersoneel kende men duurtetoeslag toe en daarna nam men een groot aantal begrotingswijzi gingen aan, o.a. in verband met een nieuw tarief van P.T.T. voor verzending van dienststukken, dat volgens statis tische gegevens door het staatsbedrijf voor iedere gemeente wordt bepaald. Gezien de algemene ontwikkeling der dingen, achtten b en w het tijd gewor den om toe te treden tot het Borgstel lingsfonds voor de Middenstand dat daarvoor jaarlijks 10 et. per inwoner van de gemeentekas vergt. Met lof en dank gewaagde de burge meester van de inspanningen, die het bestuur van de speeltuinvereniging zich getroost heeft om de Goereese jeugd een prettige Koninginnedag te bezor gen. „Daarmede is een weldaad bewe zen aan de kinderen en wij hopen, dat het bestuur er mede zal doorgaan", verklaarde de voorzitter, wiens voorstel om het eerder uitgetrokken bedrag voor tractatie van de jeugd te verhogen vlot werd aangenomen. En dan voteerde de II. Het winnen van nieuwe soorten is zeer gemakkelijk schreven wij in het vorige artikel. Wij gaan nu zien, hoe dit in zijn werk gaat en moeten ons eerst door de droge stof van de eigenlijke kruising heenwerken. Het stuifmeel van de ene soort wordt overgebracht op de top van de stamper van het andere soort. Bij voorkeur gebeurt dit met een klein penceeltje. Het stuifmeel laat zich gemakkelijk opnemen vanaf de meel- draden en bij warm zonnig weer is de stempel kleverig, zodat deze het stuif meel van het penceeltje eveneens ge makkelijk overneemt. Kruising ge schiedt derhalve meestal tussen 11 en 15 uur. Men heeft dan de grootste kans van bevruchting. Per gladiolentak wor den 4 a 5 bloemkelken bestoven en daarboven wordt de „staart" afgebro ken, zodat men kan zien, welke bloe men reeds gekruist zijn. De bloemkelken moeten nu geheel uitbloeien, de bloembladen vallen later verdord af. Voortdurende regenval kan het werk grondig bederven, door dat verrotting gaat optreden. Derhalve is bescherming hiertegen zeer aan te be velen. Onder de stamper groeit het vrucht beginsel. Deze zaaddoos is verdeeld in 3 kamers. Na enige weken gaan deze dozen zich op natuurlijke wijze openen, om dan na enige dagen het rijpe zaad op de grond uit te strooien. Voor het echter zo ver is plukt men de gespron gen dozen af en plaatst ze liefst achter glas in de zon, welke nu voor verdere af rij ping zorgt. Vele lezers zullen deze materie reeds volledig beheersen en was de beschrijving daarvan overbodig. Ook voor hen wordt het volgende weer nieuws. ledere zaaddoos kan van 100 tot 150 zaadjes bevatten, zodat per gladiolentak 500 tot 750 stuks kunnen worden geoogst, 's Winters wordt het zaad uit de dozen verwijderd en goed droog bewaard tot de zaaitijd, dit is di rect na het zaaien van de gewone gla diolen-kralen, ledere kweker begrijpt dat de grond niet beendroog mag zijn. Zaad geeft een klein, sprieterig ge was, als van zeer kleine kralen, hoewel er zich ook uitschieters tussen bevin den, welke direct al hun groeicapaciteit aankondigen. Van zaad, gewonnen in de tropische zomer van 1947, hebben wij in 1948 geoogst 37 stuks 10-12; 437 st. 8-10; 1232 st. 6-8; 2600 st. 4-6 en 2550 st. 2-4. Wat nu de resultaten worden, welke kleuren zich hierin voordoen en welke mogelijkheden hier worden geboren hopen wij U te melden in volgende uit gaven van Eilanden-Nieuws. C. M. J. raad nog 1620 gld. voor het aanschaffen van zonneschermen voor de nieuwe kleuterschool, nodig, omdat de school veel glas op het zuiden heeft en het er 's zomers voor de kinderen al te warm in is. De heer Bruggeman informeerde of de plaatselijke middenstand niet voor de leverantie ingeschakeld kon worden, maar dat achtte de voorzitter ondoen baar vanwege de speciale constructie, die alleen door een zich op dit gebied bewegende fabriek kan worden ver zorgd. Rondvraag Tijdens de rondvraag attendeerde de heer Sandifort op het stil liggen van het werk voor het slaan van brontaema- ling op het Havenhoofd, de heer Brug geman op uitblijven van veel straatlan taarns, het stuk zijn van de elektrische luidinstallatie van de toren en het lage waterpeil in de haven en de heer 't Mannetje op dew enselijkheid van het aanbrengen van een misthoorn op de Westhavendam ten dienste van de thuisvarende vissers, die als gevolg van de Deltawerken met steeds ondieper wordende vaorgeul te maken krijgen. De voorzitter verklaarde, dat b en w al deze gelegenheden zullen onderzoe ken en waar mogelijk voorzieningen zullen lat enaanbrengen. Ditzelfde gold ook een opmerking van de heer 't Man netje over de wijze van huisnummering in de Breestraat, waar nummers ont breken of niet in volgorde van de hui zen zijn aangebracht. BRUINISSE De mosselcampagne op het Friese Wad is beëindigd, maar de Zeeuwse Vissersvloot ligt nog in Harlingen en Den Oever, omdat van 20 mei tot 5 juni aan diezelfde vloot nog gelegenheid wordt gegeven mosselzaad te vissen op het Groninger Wad. Dit op het Gronin ger Wad geviste zaad mag naar Zee land worden vervoerd om op de perce len in de Zeeuwse Stromen te worden uitgezaaid. Er zijn weinig jaren aan te wijzen, in de geschiedenis van de mosselvisserij, waarin de mosselzaadval zo overvroeg bleek als in 1959. Tot op de laatste dag van de open stelling behoefde men maar op bepaal de plaatsen, de korren over boord te gooien om een volle vracht te vangen en dit is wel in grote tegenstelling met verschillende andere jaren toen men soms dagen lang moest zoeken om een klein beetje zaad te vinden. Ook groter zaad is er nog gevangen zij het in mindere mate. Toch bleef voor sommige kwekers de teleurstelling niet uit wat het be zaaien van de nieuwe percelen betreft. Er zijn nu reeds gevallen bekend, van kwekers die een nieuw perceel toege wezen kregen en dit met mosselzaad hebben bezaaid, waarvan van het ge zaaide weinig of niets meer over ge bleven is. Verzanding of stroom hebben de uit gezaaide hoeveelheid grondig verloren doen gaan. Een nieuw bewijs, dat men moeilijk kan uitzoeken, waar de mos- selcultuur wel en waar zij niet zal ge lukken. In „Protestantse Gezondheidszorg", lazen we daarover het volgende: Vaak komen onze kinderen thuis met open schaafwonden, ontstaan door val len op hun blote knieën of hun handen. Straatvuil en grind komen er in terecht., Wat moet ik er aan doen? Dit is de vraag, die, ons, dokters, steeds weer; wordt voorgelegd. Wat doe je er aan, dat deze wonden, deze besmettelijke ziekte, deze longontsteking, deze oor pijn, deze eenvoedig schijnende keel- pijn. deze bloeddrukverhoging enz. enz. beter wordt? U ziet het: het doktersvak is het be roep bij uitstek van het perspectief, n.l. het herstel en het bevorderen van de gezondheid. Hieronder valt ook de pre ventie, d.w.z. het voorkomen van ziekte. Dit alles komt nog aan de orde. Maar nu, wat doet U zelf aan een open schaafwond? Allereerst: de open wonden wassen met zeepwater, b.v. huishoudzeep, door met uw eigen schoongewassen handen, vol schuimende zeep de wonde te was sen en nog eens terdege te wassen, maar zonder pijn te doen. Hoe? U gaat met uw kletsnatte han den, vol zeep, niet vlak en stijf over de wonde, maar losjes er even boven heen en weer. Op die manier spoelt U het vuil van de wonde af. En als U dit doet bin nen 6 uur na het ongeval dan is de kans zeer groot, dat er geen infectie, d.w.z. ontsteking optreedt, mits U na deze wasbeurt en nadat U de wonde hebt af gespoeld met schoon water een eenvou dig en luchtig boorzalfverband aanlegt. Het zeepsop vormt een alkalisch mi lieu en daarin gedijen etterbacteriën niet. De chirurg begint ook vóór de opera tie zijn handen te wassen met zeepwa ter. De wondreiniging moet binnen 6 uur na het ongeval geschieden. Omdat de etterbacteriën, dat zijn ziektekiemen, die verettering van wondweefsel ver oorzaken zich na die tijd „geacclimati seerd" hebben aan de wonde en er dan nog meester van geworden zijn. Eergisteren zag ik dit nog op het spreekuur. Een open wonde: een bloe dende ontvellingswonde op een ge kneusde hand. Er was alleen een stevig verband om gelegd voor de kneuzing zonder voorafgaande wondreiniging. De wond begon te steken, daarom kwam de patiënt. Toen ik vroeg: „wanneer hebt U dit ongeval gehad?" was het prompte ant woord: „zeven uur geleden, dokter!" Als de wonde dus schoongewassen is en vervolgens afgespoeld met schoon water (b.v. met leidingwater, dit bevat geen ziektekiemen), doet U er geen jo- diumtinctuur in, omdat afgezien van de pijn, jodiumtinctuur het oppervlakkige wondweefsel etst en het wondvocht (dit RIJMEN VAN TIJMEN Hoe het werd en hoe het was: Nu de kraan en toen de tras. Een bedrijf werd uitgebouwd. Zoet te midden van het zout. Ja, dat mag toch wel hordacht. Velen waren saam gebracht. Op het „Waterleiding-feest". 't Is er welletjes geweest, 't Lag misschien wel in de lijn, Maar.geen water in de wijn! Ieder deelt zo'n beetje mee, Hoe het was hier op Flakkee. En hoe 't nu geworden is. Want 't verwekte ergernis, Dat men diende aan te sluiten. Nu kan niemand er meer buiten! En reeds vijf en twintig jaar. Staat de waterleiding klaar, Om maar aldoor weer te geven, V/aar zal men zoiets beleven? Prima waar voor weinig geld. Daar is ieder op gesteld. Zoet temidden van het zout. Wie is 't die er niet van houdt? Tijmen. is een eiwit-oplossing) doet stollen. Met als direct gevolg een vliesje over de wond. Dit vliesje sluit de diepere lagen van de wond af van de lucht. Op deze wijze wordt de groei van de er toch in terecht gekomen etterbacteriën bevorderd. Men kan een open schaafwond niet uit boe nen om te trachten alle ziektekiemen er uit te krijgen. M.a.w. door het ontstaan van een dergelijk wondvliesje na het gebruik van jodiumtinctuur wordt de ontsteking juist in de hand gewerkt. Een mercurochroomoplossing (deze is rood van kleur) als desinfectans is be ter te verdedigen. Persoonlijk heb ik dit niet nodig. Een steriel gaasje met boor- zalf of levertraanzalf waarover een luchtig verband is ruim voldoende. Boorzalf ontsmet ook nog. De volgende dagen kan dit geregeld ververst wor den. Een allereerste eis van de wondbe- handeling is evenwel de rust van de wonde! Want als men er stevig om doorwerkt en de wond niet ontziet, dan gaat men de genezing ervan tegen! De genezingstendens wordt mede be paald door het gestel van de patiënt zelf. Je hebt mensen, die praktisch nooit een wondontsteking krijgen, je hebt er ook vele die het dadelijk hebben, ook al zijn ze overigens gezond en is de verse open schaafwond pijnlijk nauw keurig verzorgd. Dit is een persoonlijke instelling van de patiënt: hij heeft pech. Deze pech kan dan het best met uw huisarts besproken worden. Dit leent zich niet voor bespreking hier, want er zijn vele mogelijkheden. Huisarts. MIDDELHARNIS Ds. G. Zwerus, v.h. predikant van de Geref. Gemeente te Middelharnis, thans te Norwich in Canada, is met enige maanden verlof in Holland. A.s. zondag en die zondag daarop hoopt hij na een afwezigheid van ruim 5 jaar in zijn oude gemeente voor te gaan. D.V. zondag a.s. zal liij in de ochtenddienst voorbereiding voor het H. Avondmaal houden en sav. doopsbediening. Er zal die dag een extra collecte zijn voor de kerk. DIEKHUUSNIEUWS Clubsluiting en tentoonstelling. Met het mooie weer is ook het eind,van het clubseizoen gekomen. De week na Pink steren is de laatste, (voor de maandag- club de 25e) 18—23 mei. Komen jullie de laatste keer zoveel ■mogelijk, jongens? Er zijn nog heel wat werkstukken af te maken en het is veel leuker in september met wat nieuws te beginnen. Bovendien we willen jullie spullen graag op de tentoonstelling hebben. Die willen we houden: donderdag 28 mei: 3.305 en 79 uur; vrijdag 29 mei: 3.305 en 79 uur; zaterdag 30 mei: 2.30—5 uur. Breng de laatste keer je werkstuk ken van dit hele jaar mee! Er is een stel leuke prijzen voor de mooiste werkstukken. Die reiken we zaterdag middag om 4.45 uur uit. Denken jullie er om dat er op de tentoonstelling een grabbelton staat? Dhr. A. de Bloeme, Middelharnis won eerste prijs. Vroeg in de morgen van 2e Pinkster dag, was het al een hele drukte op de slikken nabij Battenoord. Vele henge laars woelden het slik om op zoek naar aas, om de grote strijd met de vis, (die schijnbaar deze dag ook vrijaf had ge kregen) te beginnen. Om 10 uur waren alle deelnemers startklaar en kon de voorzitter het startsein geven. De snoeren gierden door de lucht en ploften ver uit de kant in het „Krammer". De rust die een hen gelaar eigen is, was weergekeerd. Maar dit duurde niet lang. Weldra werd de eerste bot op de kant geslingerd, maar helaas als de controleur met 't meetlat je ging werken, moest menige visser zijn buit in het water terug werpen. Al met al was de vangst niet om naar huis te schrijven, maar volgens de kenners kwam dit door het feit dat de wind in de verkeerde hoek zat. Ondanks de vele ondermaatse vis, zagen toch ook ver schillende hengelaars kans een paar mooie botten te bemachtigen. Zo kon den 12 hengelaars met een mooie prijs huiswaarts keren. De gelukkigen waren: Ie pr. met 660 gr. A. de Bloeme, Mid delharnis (werphengel); 2e pr. 500 gr. N. H. V. d. Groef, Dirksland (werphen gel); 3e pr. 450 gr. G. Buysse, Dirksland (visstoeltje; 4e pr. 450 gr. H. Zoon Dirksland (visstoeltje); 5e pr. 425 gr. C. Zoon, Dirksland (leefnet); 6e pr. 350 gr. W. Bakelaar, Middelharnis (leefnet); 7e pr. 230 gr. H. Peter, Nieuwe Tonge (leefnet); 8e pr. 210 gr. J. Nout, Nieuwe Tonge (rol silk, haken en lood)9e pr. 200 gr. M. V. d. Meide, Breda (rol silk, haken en lood); 10e pr. 180 gr., L. Zoon, Dirksland (ogen voor werphengel); 11e pr. 150 gr. D. de Leeuw, Schiedam (schepnet); 12e pr. 130 gr. J. Knöps, Battenoord (schepnet). Na de wedstrijd die om 15.00 uur was afgelopen, werd de vis gewogen en kwam de wedstrijd-commissie tot de bovenstaande uitslag. Burgemeester van Hofwegen (zelf ook een verwoed hengelaar) vond het jammer dat hij niet aan de wedstrijd had kunnen deelnemen. Hij was zo vriendelijk, om 15.30 uur de prijzen uit te reiken en tevens de 3 weken oude vereniging „Krammer" te feliciteren met de bijzonder geslaagde wedstrijd. Hij stimuleerde de aanwezigen door zelf als lid van de vereniging toe te treden en ging er vanuit dat als er een schaap over de dam is, er meer zullen volgen (de burgemeester was het 40ste schaap.) In de hoop dat de burgemeester dit zinnetje niet letterlijk opneemt. Het was een gezellige wedstrijd, met zeer veel belangstelling, ook van niet deelnemers. Er zal getracht worden in de toekomst meer van deze wedstrijden te laten volgen, waardoor de hengel sport een vooraanstaande plaats zal gaan innemen in het verenigingsleven op ons eiland. Ouders, komt u eens kijken wat er dit jaar gemaakt is en wat er volgend jaar gemaakt kan worden! Vakantiewerk. Van 315 augustus willen we voor de hele schooljeugd va kantiewerk houden. Daarover hoort u nog wel meer. Maar, vakantiewerk is niet mogelijk zonder leiding. Er wordt al een poosje naar gezocht, maar met weinig resul taat. Graag willen we jongeren uit onze eigen plaats die bij dit werk willen helpen. Jullie hebben vaak een lange vakantie. Kan er 14 dagen of een week van af? Je krijgt een eigen groep (al leen of getweeën), het is daarom pret tiger als je 14 dagen kunt, maar alle hulp is welkom. Wie verder wat weten wil kan gerust even pp het Diekhuus langs komen. Hoor ik wat? Het werkt hangt er van af. Capuchon. Al enkele maanden hangt er een capuchon van een meisjesjas aan de kapstok: grijs, met wit en licht blauw geruit en met witte teddy gevoerd. Van wie? STELLENDAM De Flakkeese Rondvaartdienst had maandag 2e Pinksterdag veel passagiers te vervoeren. De eerste reis te 1.30 uur was de „Lodewijk" vol en om 4 uur moest nog een boot worden ingelegd, waarmee eveneens plm. 80 passagiers naar de bouwput werden gebracht. Wij geven hier nogmaals de nieuwe dienstregeling weer, omdat in de 1.1. geplaatste advertentie een regel is uit- gevallen. Vanaf heden wordt een dienst per dag gevaren, n.l. 1.30 uur nam.; in de maand juni eveneens één dienst (1.30 uur nam.); in de maand juli twee dien sten (1.30 en 4 uur n.m.); in augustus twee diensten per dag, n.l. 1.30 en 4 uur n.m.; in september valt men weer terug op enkel de namiddagdienst van 1.30 uur. Voor gezelschappen wordt op ver zoek tussentijds gevaren. NIEUWE TONGE Gevonden voorwerpen tussen 16 jan. en 20 mei: dames polshorloge; bril met montuur; blauwe kindertas; zwarte sjaal; leren motorwand; zakje uienzaad; sleutel; spa (bot); portemonnee met in houd en een paar licht gekleurde been- pijpen. OUDE TONGE Prijzen landbouwprodukten: Gerst 23—25; haver 22—24; erwten (schok kers) 5075; erwten kl. gr. 354"8, maanzaad 120134; karweizaad 7075; aardappelen O10 et. per kg. Handel matig. Opbrengst SAKOR. De huiscollecte van zaterdag j.l. in Oude Tonge ten ba te voor het „De Sakor" heeft opgebracht de som van 54.47. Een huiscollecte op zaterdag voor Pinkster houden is niet erg geschikt want de meeste men sen zijn op reis. Geslaagd. Mej. B. Stander slaagde aan de modevakschool Minerva te Schiedam voor costumière. Burgerlijke stand over april 1959. Geboren: Roelofje Johanna d. v. J. C. Jonker en J. Martinus; Johannes Cor nells z. v. P. A. Kramp en M. C. Beze- mer; Anthonius Marinus z. v. A. van Beste jongens en meisjes.' De nieuwelingen zijn misschien van gedachten, dat er elke maand vier raadsels komen, maar nu en dan zijn het er vijf, Dat hangt er van af hoe het verloop van de maand is. In de maand mei worden 5 raadsels geplaatst, dus het is deze week nog geen inzen den. Pas volgende week, als het vijfde raadt^el een plaats heeft gekregen. Hier vois+ het raadsel voor deze week. MEI-lt/.A.DSEL 4 1. XXXXXX^IXXX 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 1. Tijd waarin we nu leven. 2. Boek van Mozes. 3. Berg niet ver van Jeru zalem. 4. Looft de Heere, zijn----- gij krachtige helden, die zijn woord doet. 5. Nieuwe naam aan Jacob gegeven. 6. Brood dat uit de hemel regende. 7. Het besluit van het gebed. 8. Koning van Juda, waarvan geschreven staat, dat hij deed dat recht was in de ogen des Hee- ren. 9. Op dit ogenblik; vandaag. 10. Letter. Op de kruisjeslijn, van boven naar beneden, moet het woord te lezen staan, dat gevraagd wordt bij 1. CORRESPONDENTIE Jannie de K., St. Philipsland. Eerst nog hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag, al is het een beetje laat. Over die fout heb ik al geschreven. Ja, je naam zou ik er maar steeds bijschrij ven; dat is een kleine moeite en voor mij gemakkelijk. En nu je versje: Voor Jannie! J a, 't is vreemd hoor, deze bladzij, A nders dan 't gewoonlijk is: N u een stukje krantenknipsel, JV ochtans een gedachtenis. I k heb aan je wens voldaan, E n mijn naam die zie je staan. Mei 1959 Oom Ko. Co S., Herkingen. Dat is fijn, dat jul lie weer tussen de middag naar huis lïunnen gaan eten. Thuis vinden ze dat ook wel best, denk ik. Zo heel ver is het niet: alleen maar één lange dijk. Ga je altijd mee om te melken? Je pro beert het zelf toch ook wel? Maar vlug leren, hoor! Ria M., St. Philipsland. Wat een ver jaardagen in mei! Allemaal hartelijk gefeliciteerd, zij die al verjaard zijn en zij die nog hopen te verjaren. Is Wïm al thuis geweest uit Hilversum? Is hij het al gewend? In welk dorp is je zus gezinsverzorgster? Ria de W., Middelharnis. Ja, overal is het nu volop bloei. Jammer dat het schone van de meimaand zo gauw voor bij is; de bloei is in de regel zo kort. Op de koeiemarkt kom ik nooit. Ik heb geen verstand van vee. Heeft H. het naar haar zin gehad in Utrecht? De groeten aan allen terug. Bennie en Jonnie H., Goes. Nog har telijk gefeliciteerd jnet oma's verjaar dag. Het is wel wat laat, maar toch goed gemeend, hoor! Het zal wel druk geweest zijn, denk ik. Zijn jullie nog door Zuid-Beveland geweest op die afgesproken dag? Wat was het prach tig weer! Dat hadden jullie niet be ter kunnen treffen. En hoe vonden jul lie het landschap? Ik wed, dat juUj zouden verdwalen. Er zijn zo veel dij. ken en wegen, nietwaar? Niemand heeft me een standje g^.' geven, hoor! Ik zei, dat ik dat verdien; had, bij wijze van spreken. Paulien B., St. Philipsland. Al die les, tiviteiten moesten wel binnen gebeii, ren, want buiten was het geen wéét Wat hebben jullie veel gekregen! Ds kwam misschien omdat het een „krooi jaar" was. Ik kan je vader goed be, grijpen: je bent blij, dat zo'n dag wee tot het verleden behoort. Anneke de J., Lisse. Die kaart wa; erg mooi en nogmaals bedankt ervooi In jullie omgeving is er op dat gebie; heel wat te zien. Voor bloemenliefnel). bers is het een lustoord. Je was wt laat, maar niet té laat, hoor. En c; oplossingen heb je niet kunnen zier, En ik veruo„.„ r,ok, dat je daar eerliji in bent/ Aria van K., Ouddorp. Onuf^-i.^ j. zware repetities heb je het er nog aai' dig afgebracht. Het is wel goed, dat d- cijfers niet zo hoog worden genomet want daar heb je niet zo veel aan. Ws heb je voor natuurkunde een mooi cij. f er! Had je helemaal niet op een prij; gerekend? Dat zeggen niet al de kir,. deren, hoor! Alie S., Ouddorp. Een rapport zon^ der onvoldoende is al veel waard. ben wel eens in Ouddorp geweest, niaa: ik ben er niet zo bekend; het is zo uit. gestrekt. Zou je me wel eens wille; zien? Ja, ik kan elk kind geen bezoe; brengen, hoor! Corrie W., Ouddorp. Kind, kind, wa; kan jij veel schrijven! Die vorige brie; is intussen al beantwoord. Het ant woord is rhet de beginletter M, dus j; hebt aardig geraden. Is je tekening a af? Nu maar wachten op de uitslaj Jammer dat de jonge geitjes dood wa' ren, hè? Je rapport is best, hoor! Eilie van D., Zoetermeer. Je had de een gemakkelijke avond en wat we het rustig op het kamertje van Leiiis Wilma is een mooie naam. Zie je wt dat ik gelijk had, dat -je wel een hos; cijfer voor aardrukskunde zou hebben Opa moet het ook zo'n beetje verdela, nietwaar? Hij moet met al zijn kindt ren goede vrienden blijven. Han van L., Nieuwe Tonge. Kun j; 's morgens beter rekenen dan 's mio'. dags? Dat kan ik wel begrijpen, -wai dan heb je de hele nacht gerust, Ji hersenen moeten ook uitrusten, hoot Zijn de spelletjes op BevrijdiingsdSi nog door gegaan? En is opoe al thuii Marijke van D., Zoetermeer. Bedant voor de groet. Wat kun jij al goe; schrijven, zeg! Hannie v. d. G., Ridderkerk. Wa krijgen de kinderen van deze tijd M veel op hun verjaardag! Dat was i; mijn kindertijd heel anders. Toen wï er niet zo veel geld om te kopen. Aa; een verjaardag werd niet veel aan dacht besteed. Dat kun je niet begrij pen, denk ik. Is het zingen van dis massa kinderen nog doorgegaan? Sjaak van D., Zoetermeer. Ik be: heel nieuwsgierig hoe het schriftelijt examen gemaakt is. Ik hoorde zeggei dat frans en handelsrekenen niet met- viel. Maar het is de vraag wie dit zejt Iemand, die geen „piet" in frans i; vindt het al gauw moeilijk. Nu no; blokken om het mondeling met goed ga- volg te doen! Neeltje S., Stavenisse. Ik begreep he; wel, dat je het verkeerd had geschre ven, maar niet verkeerd had bedoeld Ik heb van de heer S. wel gehoorl maar persoonlijk ken ik hem niet. Hoi komt het dat je zo vaak hoofdpijl hebt? Weet de dokter er niets voor! Allemaal de hartelijke groeten en to: volgende week bij leven en welzijn. OOM KO Het valt niet vinden dat di De beer W. j j-age herft ve bedaclit en phine open hilariteit reec geopend. Maa rage hield hij teerde met d( Burgeiiioo,t;ter het hem niet z( ting van de gai gemakkelijker poort van Den van de ketting geschiedenis o „Dauphine" de geen schrammf Nu spreker bevond, kan h; hier plelzierig De garage wa véél te klein, tot ondernemei damse voortvai ook iets pract maken. Te Oi komst nog ve« blijk dat ge uv te zijn wanne gerealiseerd. S; gens, waarvan wenste hem en (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Geachte redactie. Bij de viering van het 25-jarig be staan van de waterleiding op ons eiland werd blijkens het verslag daarover in uw blad van 15 mei j.l. op de door het bestuur georganiseerde recepties meer dan gewone aandacht besteed aan een gelukstelegram van ondergetekende als Kampen en J. M. Pieterse; Arie z. v. J. Westdijk en H. A. Bruinse; Adrianus Petrus z. V. W. J. Terhoeve en J. C. Tuns; Leendert Jan Guustaaf z. v. J. P. van Splunter en I. J. M. Aben. Huwelijksaangiften: J. de Vos 30 jaar en C. L. Soeteman 26 jaar; A. Kardux 24 jaar en J. L. Hartog 22 jaar; J. Mans 22 jaar en Kl. T. Seton 22 jaar; J. van Hooff 27 jaar en W. Brands 19 jaar. Huwelijken: J. Vroegindeweij 24 jaar en C. J. Koole 23 jaar; J. de Vos 30 jaar en L. C. Soeteman 26 jaar; A. Kardux 24 jaar en L. J. Hartog 22 jaar. Overlijden: Geen. Vertrokken: J. B. van der Vliet echtg. en 2 kinderen naar Stad aan 't Haring vliet; D. M. van der Maden naar Den Bommel; C. W. van Putten naar Rot-, terdam; J. Huizer naar 's-Gravenhage; S. Bouma naar Leeuwarden; Fr." van Lune e. v. S. Bouma en 1 kind naar KoUumerland ca. Kollumerpomp; J. Jonker naar Sommelsdijk. Ingekomen: J. A. van Vugt en 1 kind van Ooltgensplaat; P. M. Jacobs e. v. Wildeboer-Schut van Middelharnis; A. Kats van Amsterdam; J. Prins van Rotterdam; M. C. Jordaan e. v. J. van Gurp van Middelharnis; M. C. van Pe perstraten e. v. Tuns van Den Bommel; J. H. W. van der Heijden van 's-Gra venhage; A. J. G. Vieveen e. v. van der Heijden van Voorburg; L. Wittekoek e.v. L. van Prooijen van Sommelsdijk. ingezondenstukkenschrijver „die bij zijf gelukwens sprak van rechtvaardige ta riefstelling wat door voorzitter Hordij; met de nodige humor werd toegeliclit Ter oriëntering van de lezers dient dat ondergetekende als voormalig gf' delegeerde van de gemeente Middelhar nis in het bestuur een uitnodiging has ontvangen voor de tehouden receptie- niet voor het diner waar het telegran werd voorgelezen en door verliindf ring persoonlijk aanwezig te zijn mij' wensen telegrafisch overmaakte voo: de toekomst waaronder ook een reclit' vaardige tariefstelling. ledere normat eilandbewoner zou zo'n wens kunne: uiten en onderschrijven naar het oE voorkomt. Jammer dat ons de hums- ristische toelichting van voorzitter dijk werd onthouden. Nu blijft onbeantwoord de vraaf „het product dat de één voor een dub beltje ontvangt moet de ander in if' algemeen de minst draagkrachtigen daarvoor tot het tienvoudige betalen Als het bestuur van de Stichtini augustus 1933 aan de bevolking bekent maakt: „Water zou evenals gas en elek triciteit over een meter kunnen wordei geleverd, in welk geval men niet ra«' water zou behoeven te betalen dan iï>i'. verbruikt had," dan blijkt dat sin*; dien enorme kapitalen zijn geinvesteei' om tot bemetering enz. te komen, ma'; van het principe „wie verbruikt m»'' ook betalen" ver is verwijderd. Overheidsnutsbedrijven kunnen e'- zegen voor de bevolking zijn. Ais ter de tarieven zodanig zijn afgestem dat de (kleine verbruikers) minstdraa? krachtigen de hoogste lasten woi* opgelegd, en bij het minste verzet das'; tegen men humoristische toelichtife geeft om een meer practische oploss»'.- te verijdelen, dan zal men zich nietl)'; hoeven te verwonderen dat er kwaad gerucht ontstaat. Dit te voorkomen lijkt ons het bev Maar ook als dit niet tijdig wordt i«' gezien zal naar opheffing gestree* moeten worden. Dit zal de bedrijven. en de kleine verbruikers ten goede k'' men. Met dank voor de plaatsing. 16 mei 1959. J. V. d. Sliï OUDE TONGE -' Intrede Ds. Jonkers. Op zondag juni a.s. hoopt ds. Jonkers uit Sc'^ij''' wijk zijn intrede te doen, in de Herv. kerk te Oude Tonge des 's i* gens zal de bevestiging plaats heW' door zijn broer ds. Jonkers van Tiet)^' Na een vacature van dertien raasn''j is de gemeente Oude Tonge, dan voorzien van een eigen predikant. Dit is de ,,D reed. Er wa: meester corr het naidden Om nog iets dat het op d wenk bereik maximum v; vendien is h 'krijgbaar oo_ iMT Bre- Daar zieB waarmeeB Wij hebt" Alles m batterije Verder e en Batte Denkt Zandpac tel. 0187 Middelh

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6