EiiArtDEn-niEuws :<|Ö9|lCi|| Echipaar J. Wielaart-Vink \te Middelhamis in 'f goud Jaarvergadering Vereen. Christelijk Middelbaar Landbouwonderwijs erontrustende stijging van jeugdcriminaliteit in Amsterdam ietuitgeschakeld" en niet „uitgekocht" Camerakeuze? Uitbreiding van de bestaande diepvrieskluis Tracht kopziekte te voorkomen blad Vrijdag 15 mei 1959 No. 2795 *^u? eogartó bezoekt bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht Aanvrage voor een school nog niet ingewilligd 5c/?n2mmet/e-.^ cognac vieux II Aard van de misdaad Een van de belangrijkste oorzaken an de stijging van de jeugdmisdaad zijn e tïesten-, bromfietsen- en motorrij- ieldiefstallen. Criminaliteit kenmer- end voor onze tijd. In 1952 werden ter oorzaak van dit ort misdrijven 130 volwassenen en 29 inderjarigen beneden de 18 jaar aan- ehouden. In 1958 echter werden er 4477 meer erjarigen en 289 minderjarigen gegre- en. In procenten: In 1952 volwassenen ruim Sl'/o, min er] arigen 19*/o. In 1958 volwassen ruim 6<y/o minder- arigen bijna 40''/o. - Een grote stijging procentueel van de ;ugdmisdaad. De diefstal door middel van braak ertoont eveneens een grote stijging, oor 1952 betrof het 287 meerderjari- en en 53 minderjarigen. In 1958 waren het 338 meerderjarigen n 104 minderjarigen, rocentiëel: In 1952 volwassenen 84,4''/o n minderjarigen 15,&>li). In 1958 vol- assenen ongeveer 76<'/o en-minderjari- en ongeveer 24''/o. Ook hier een aanzienlijke procentuele oename van de jeugdmisdaad, zij het iet zo'n aanzienlijke toename als bij e diefstal van rijwielen etc. De soort an de misdaad, inbraak, verklaart wel -n en ander. Dat de soort varT misdaad an betekenis is bewijst b.v. het aantal inkeldiefstallen. In 1952 werden 94 volwassenen en 76 inderjarigen voor winkeldiefstallen angehouden. In 1958 waren deze cijfers esp. voor de volwassenen 301 en voor 6 minderjarigen 482. Cijfers die voor ichzelf spreken en waaruit men een rote toeneming van de jeugdmisdaad eet constateren. De oorzaken van de oenemende criminaliteit, 't Vereist een tudie op zich zelf. Te kort aan politie- ersoneel kan een factor zijn. Maar de orzaken liggen dieper. Ontwrichting an de gezinnen. Een streving naar zin enot. Maar waar de oorzaken ook mo'- 'en liggen, de toenemende jeugdcrimi- aliteit is ontstellend. Wat moet er van 'et volk terecht komen als straks deze an de misdaad gewende jeugd, de ge- innen gaan vormen? Babydertn-zeep De walvisvaart is van groot belang oor de vetvoorziening van de wereld ok ons land neemt er deel aan. Hol and en de walvisvaart ze behoren bij Ikaar. In de bloeitijd van ons land was olland het toonaangevende land op het ebied van de walvisvaart. Dat is veranderd. Nu neemt ons land lechts een bescheiden plaats in bij deze ak van „ivsserij". Een quotum van 8 rocent is het minimale om deze vis serij voor ons land lonend te kunnen doen zijn, maar is ook het maximale dat in de walvisvaart aan ons land wordt toegestaan door de walvisvaart- conventie. Andere landen die aan de walvis vaart deelnemen Engeland, Noorwegen, en Japan zouden het liefst zien dat Ne derland voor de walvisvaart werd uit geschakeld. In dat licht moet gezien worden het Noorse bod op onze moder ne walvisvaarder, de „Willem Barendsz" Zoals algemeen bekend, verstrekt on ze regering subsidies aan de^ walvis vaart. Vanwege deze contractuele sub sidies was de Nederlandse regering blijkbaar wel geneigd om de verkoop van de „Willem Barendsz" in de hand te werken. Dat zou de Nederlandse staat het directe voordeel geven, dat de jaarlijkse subsidies ten bate van enige tientallen miljoenen bespaard konden blijven. De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart denkt er geheel anders over. Die is niet bereid zich uit te laten schakelen. De directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart wil van uitkoop door de andere landen niets weten. Want daar is het Engeland, Noorwegen en Japan blijkbaar om te doen, de Nederlandse walvisvaart uitkopen. Vandaar het Noorse aanbod om de Willem Barendsz te kopen. Maar de directie van de Ne derlandse Maatschappij voor de Wal visvaart heeft verklaard, dat ze de Wil lem Barendsz niet krijgen. Ook niet al zouden ze tweemaal de nieuwbouw- waarde van de vloot, dus het fabrieks- schip de Willem Barendsz, plus de vang schepen, willen betalen. De directie is er dus gezien deze uitlating vierkant tegen om zich uit te laten Icopen. Volgens haar mening gaat het niet om de koop van de Willem Barendsz, maar is het vooral de bedoeling om het Nederlandse quotum in handen te krij gen. Zouden de andere landen daarin slagen, dan was de Nederlandse wal visvaart van de Zuidelijke IJszee ver dwenen. De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart eist een quotum van 8 procent op. Dat percentage van het totaal aantal walvissen dat gevan gen mag worden acht ze het minimum dat nodig is om de walvisvaart in eco nomische zin mogelijk te maken. Wordt dat percentage haar door de Conventie voor de Walvisvaart niet verleend, dan zal Nederland uit de concentie treden en vrijheid van beweging voor zich op eisen. Ondertussen hebben de drie lan den Engeland, Noorwegen en Japan dezer dagen in Oslo vergaderd. Neder land was daarbij niet uitgenodigd want het was een vergadering om te zien hoe men Nederland zou kimnen uitschake len. Deze poging is volgens de laatste berichten niet geslaagd. De drie boven genoemde landen zijn het er zelfs niet over eens geworden hoe ze dat zouden, kunnen bereiken, of welk nieuw en zeer hoog bod ze op de Willem Barendsz zouden kunnen doen. De poging van Engeland, Noorwegen en Japan om ge zamenlijk te trachten- Nederland als walvisvarende mogendheid van de Zuid poolzeeën te vagen is derhalve vruch teloosgeweest. Die drie landen hebben geen overeenstemming weten te berei ken. Hiermede zal de zaak om Neder land uit te schakelen wel afgedaan zijn. Nu moet er nog een vergadering volgen waarop het quotum wordt vastgesteld dat elk der landen vangen mag. Daar toe zullen bij elkaar komen Engeland, Noorwegen, Japan en Nederland. De drie concurrerende landen zullen nu wel doordrongen zijn van het feit, dat Nederland meedoet, dat het zich niet laat uitschakelen noch zich laat uitko pen. De vaststelling van het quotum moet voor 1 juli plaats hebben gevon den. Krijgt Nederland het quotum niet, dan treedt het uit de conventie en neemt het vrijheid van handelen. Dat de walvisvaart voor Nederland behou den blijft achten we van grote beteke nis. Voor onze economie maar verder ook voor de voortzetting van onze roemrijke traditie op dit gebied. Neder land en de walvisvaart horen bij ell^aar, de naam Willem Barendsz is meer dan een naam, het is een symbool. Op donderdag 21 mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat Jan Wielaart, geb. 7 jan. 1882 te Middelhamis en Maaike Maria Vink geb. 11 juli 1884 te Gen deren (N.-Br.) in de echt werden verbonden. Dit gouden bruidspaar resp 77 en 74 jaar oud is nog zeer kras, al moet de heer Wielaart een kalm leven lei den omdat hij last heeft van het hart. De heer en mevrouw Wielaart zijn zeer bekende figuren in de gemeente Middelhamis, omdat zij jaren lang de sla gerij in de Nieuwstraat hebben gedreven, die later door hun zoon Marinus Willem is overgenomen. Maar ook in het gehele eiland is de heer Wielaart bekend, omdat hij de pionier is geweest om te komen tot eén slagersvereniging op Flakkee,' waardoor de vleesverkoop in betere banen kon worden geleid. Jubilaris is oprichter van slagers vereniging op Flakicee. De familie Wielaart men schrijft de naam door een verandering in de burgerlijke stand thans met een t is een echte slagersfamilie. De vader van de heer Wielaart had een slagerij in de Nieuwstraat, al werd een halve eeuw geleden alleen maar dinsdags en vrij dags geslacht en werkte men voor de rest op het land. In de slagerij alleen was voor het grote gezin (14 kinderen waar er nog 8 van in leven zijn) geen brood te verdienen. Dit zag de heer Wielaart al vroeg in, waarom hij sla- gersknecht werd te Rotterdam en later ±e Gorinchem, waar hij ook zijn vrouw, heeft gevonden. Hij had zich voorge-, nomen nooit meer naar Elakkee terug te keren; omdat zijn. vader naar Alphen aan de Rijn trok (en later naar Vlaar- dingen als portier in een glasfabriek) zag hij er toch wel iets in om de zaak te Middelhamis over te nemen. Op 21 mei 1909 trad hij in het huwe lijk, waarvan de bevestiging plaats had in de Geref. kerk door ds. Sieders van Vlaardingen. Huwelijksbevestiging in de kerk kwam in die tijd weinig voor; het was toen 20 jaar geleden dat een dergelijke plechtigheid in de kerk plaats had. De kerk was dan ook vol met be langstellenden; tegenwoordig laat de gemeente meestal verstek gaan. De heer Wielaart die zijn vak te Rot terdam prima had geleerd, begon met een modernere wijze van vleesverkoop en van allerlei worstsoorten, maar daar nrfee moest hij het kalm aan doen, om het publiek er aan te wennen. Het was nog ver van de tijd van snijmachines en koelkasten! Samen met zijn echtge note heeft hij de zaak echter flink we ten uit te bouwen; toen zij in 1941 zich uit de slagerij terugtrokken konden zij aan hun zoon een goed geoutilleerde en druk beklante zaak over doen. Slagersfamilie Hun 3 kinderen bezitten trouwens al le een slagerij; de oudste dochter Cor nelia is te Strijen met een slager ge huwd en hun jongste zoon Jilles bezit een moderne slagerij aan de Broekweg te Vlaardingen. Met dankbaarheid aan God mag het jubilerende echtpaar op de afgelegde weg terugzien. Met hun 3 kinderen, die De vereniging tot bevordering van het Christelijk Middelbaar Landbouwonder wijs op Goeree-Ovërflakkee, is een sterke vereniging, die plm. 900 a 1000 leden telt en dus een groot deel van de bevolking van ons eiland achter zich heeft staan. Er is reeds in 1957 een aan vrage voor een school ingediend en er bleek in het eerst een redelijke kans; voor dat deze op de Rijksbegroting voor 1958 zou worden geplaatst, maar door de bestedingsbeperking is het er niet van gekomen. Op de dinsdag in het Herv. Vereen, gebouw te Middelhamis gehouden jaarvergadering wist men over de toewijzing geen nieuws te ver tellen, dan alleen dat het bij het be stuur bij voortduur de aandacht heeft. Men blijft steeds aktief; wat ook wel bleek dat voor deze vergadering die helaas matig was bezocht ir. L. Troost, directeur van de Chr. Middelb. Landbouwschool te Hoofddorp was ver zocht om het programma van een der gelijke school nader toe te lichten, waardoor men dus bij voorbaat van de werkwijze en leermethoden kon kennis nemen. De voorz. de heer C. A. van Loon van Oude Tonge, opende met het lezen van 1 Cor. 13 en ging voor in gebed. In een kort openingswoord schetste hij de stand van zaken; op de aanvrage voor een school was nog steeds geen beslis sing genomen. Het regeringsloze tijd-, perk zal er ook een rol in spelen dacht spreker; van groot belang is ook wie er minister van Landbouw wordt, van wiens beslissing veel afhangt. Bij de afhandeling van het huishou delijke deel bleek, dat de vereniging er finantiëel goed voor stond. De aftreden de bestuursleden, de heren J. A. Struik Cz. en A. L. van den Tol werden her kozen. „Hef programma van de Middel bare school." Dan sprak ir. Troost uit Hoofddorp over bovengenoemd onderv?erp. Hij be zag daarbij allereerst de jeugd die dit onderwijs geniet en stelde de vraag: Hoe staat het met onze jeugd? Is ze slechter dan vroeger? Spreker meende van niet. Vorige ge neraties hebben eveneens gezegd dat de jeugd achteruit gaat; ze is niet slechter maar ze is anders. De reden daarvoor zocht spr. in de grote veranderingen die zich op allerlei gebied voltrekken. Er zijn oudjes die nog weten van de trekschuit, terwijl we nu al in het atoomtijdperk leven! De jeugd is meer critisch, men staat anders t.o. de gezagsverhoudingen; de uiterlijke verschijning doet minder pret tig aan. Spr. meende echter wanneer de onderlinge verhouding in de gezinnen, goed is, dat het dan het toch wel mee viel. Al jong heeft men thans meer ver antwoordelijkheidsgevoel. Ook in religieus opzicht is veel ver anderd belichtte spreker. De jongens kennen de catechismus minder dan vroeger en de werken van dr. Kuiper worden niet meer gelezen. Toch worstelt de jeugd met allerlei problemen in reli gieus opzicht in de bewustheid dat ze schepselen Gods zijn. Men moet het beschouwen als een overgangsbeeld, waaraan het onderwijs zich moet aan passen. Zo wordt op de Middelbare School 2 uur per week Godsdienstonderwijs ge geven; niet in de vorm van catechisatie, maar meer dat de problemen, waarmee de jongens lopen, worden besproken. Wat de vakken betreft mag iedere school^ zich richten naar de eigen streek; d.w.z. er is ruimte om het ene vak zich meer te specialiseren dan op het andere. De indeling van leerpro gram is ongeveer als volgt: Algemeen vormende vakken: rekenen Ned. taal, alg. ontwikkeling. Basisvakken: plantkunde, schei- en natuurkunde. Toegepaste vakken: Landbouwkunde, Bedrijfseconomie, Technisch. Bij het alg. vormend onderwijs wordt Op mijn stukje, waarin ik enkele we en geleden het verkéersonderwijs ter sprake bracht, kreeg ik nog een brief van een Bommelse lezer, die evenals ik dit onderwijs op de scholen broodnodig vond. Hij had echter de minder prettige ervaring, dat theorie en praktijk twee aparte dingen zijn, waarmee de jeugd het niet al te nauw neemt. De brief schrijver verzocht mij aan zijn bele venissen in het verkeer eens aandacht te Wijden. Elke dag moest hij per Solex naar 't ziekenhuis en als hij terugkwam reed hem op de Dirkslandse dijk een schare scholieren tegemoet die op enke le centimeters na het hele rijwielpad in Deslag namen. E enwaarschuwing aan hei adres van deze „schoften", zo hij ze oetitelt, werd beantwoord met naroepen en grijnslachen. Hetzelfde gebeurde wanneer hij, rijdende naar Den Bommel ae huiswaarts kerende scholieren b.v. op de Stadse dijk inhaalde. Ook daar werd hem van alles naar het hoofd ge slingerd, toen hij de „horde" op het verkeerde .van hun handelingen wees. up die manier komt er van het geleerde DIJ de verkeerslessen niet veel terecht. *ien brengt rustig anderen in gevaar. JJat men met niet meer dan 2 personen naast elkaar mag fietsen, lapt de school jeugd aan hun laars. De schrijver doet en goed idee aan de hand: laat de po- we er eens-toezicht op houden, maar an met m uniform, anders zijn ze al an verre herkenbaar. Wanneer straks staande voet de boete aan de politie °f, ^oiAen betaald, zal dat bij de "ga wel een preventieve werking hebben. Als er aan de portemonnee ge trokken wordt zullen ze misschien wel wat meer héér in het verkeer worden! We zijn de 10e mei weer gepasseerd. Dit blijft voor ons ouderen altijd een datum die we niet licht vergeten. Elk jaar wil Schram er weer even aan her inneren opdat we het grote goed der vrijheid in hoge waarde zullen houden. Want negentien jaar geleden werd ons die vrijheid op een onverwachte, wrede wijze ontfutseld. We hebben er van ge weten dat vreemde voeten ons Vader land met grote stappen inpalmden. Het was toen ineens met onze gezapige rust gedaan. We meenden, dat Hitler onze deur wel zou voorbijgaan, maar onder valse voorwendsels overschreed hij on ze grenzen en binnen luttele dagen was Seys Inquart de man, naar wiens pijpen alle Hollanders moesten dansen. Nog nooit waren Duitse militairen in zo'n land van melk en honing gestapt. Wat hadden die Hollanders het royaal! Zij hadden het al jaren met surrogaat moe ten doen om kanonnen en vliegtuigen te kunnen kopen, maar hier liepen ze in 't land van belofte. Ongelooflijke hoeveelheden manufacturen levensmid delen en luxe artikelen werden er door de Duitse soldaten die alles prompt betaalden gekocht en naar huis ge stuurd. De Duitse vrouwen hebben hun ogen wel uitgekeken naar al die heer lijkheden, waarvan ze nauwelijks het bestaan meer wisten. En wij, onnozele Hollanders, hadden er geen erg in, dat we een paar jaar later naa^dat goed zouden snakken! Hadden we daar een beter inzicht in gehad, dan zou er nog heel wat meer verborgen zijn en voor later bewaard. Maar vs(e wisten niet, dat we vijf bange jaren van onderdruk king door moesten, jaren van honger, waarbij honderden mensen uitgeteerd langs de straten zouden sterven! Jaren waarin eveneens vele honderden zou den vallen voor het vaderland omdat ze aan de verzetsbeweging deelgenomen hadden. Op de vijfde mei de dag der bevrijding worden deze gevallenen en zij die in de strijd sneuvelden, her dacht, al moet het gezegd dat dit van jaar tot jaar minder wordt. Elk jaar slijt de herinnering af en wordt het aan tal mensen kleiner die de verschrikkin gen van deze oorlog hebben meege maakt. Toch mogen we niet vergeten dat vooral zij het waren, die de vijand met de dood in het vooruitzicht hebben wederstaan. En onze gedachten gaan uit naar de duizenden soldaten uit Amerika, Canada en elders, die onze vrijheid hebben bevochten en hun leven gaven ver van huis en haard verwij derd. Hebt U al eens een onzer massa graven bezocht? Schram heeft-wel eens een wijle op Margraten in Limburg ver toefd waar duizenden kruisen ons de namen en nationaliteiten te zien geven van hen, wier levensdraad door het zwaard werd doorgesneden. Als we over zo'n massagraf staren gaat daar iets van uit, dan komt weer even al het leed dat de laatste oorlog ons bracht, op ons af. En we beseffen dan des te be ter wat het zeggen wil weer overal vrij te kunnen gaan, vrij onze mening te kunnen uiten, van alles weer te kun nen kopen zonder enige distributie en wat niet al. Laten we die 10e en 5e mei nooit vergeten en hopen dat we zo'n periode nooit meer behoeven mee te maken! Voor de kinderen die straks de chris telijke Uloschool te Middelhamis zullen bezoeken kwam me prettig nieuws ter ore. Ik vernam namelijk, dat er dit jaar geen toelatingsexamen zal worden geëist, maar dat de kinderen die daar voor op de lagere school zijn opgeleid, zonder meer kunnen worden ingeschre ven. Dat is een beslissing, die vele ouders zal verheugen. Want dat toela tingsexamen was altijd min of meer een handicap. Het is wel voorgekomen dat ouders hun kinderen, die voor het toe latingsexamen voor de Chr. Ulo niet slaagden, naar de Openbare Ulo zonden, omdat ze toch Ulo-onderwijs begeerden en bij de Openbare Ulo geen toelatings examen vereist was. Dat die ouders dit minder gaarne deden is begrijpelijk, maar men zag geen andere mogelijk heid. Daarom is het toe te juichen dat men van Chr. zijde dit standpunt heeft herzien en iedereen toelaat, zij het on der conditie dat op 't eind van 't jaar de leerlingen die absoluut niet meekun nen, van de school worden geweerd. Daar is niets onredelijks in, want het is nu zo, dat ieder de kans krijgt om te laten zien wat hij of zij presteert. Er was vanzelf voor het vorige systeem ook wel iets te zeggen, omdat men van meet af aan een geselecteerde klas had, waarin allen goed of in elk geval vrij goed mee konden. Maar uiteindelijk leidt het er toe, dat door ouders die christelijk onderwijs begeren, toch naar Openbaar onderwijs gegrepen wordt. Daar zit óók weer iets onfairs in, want tenslotte gebruikt men de Openbare Ulo als springplank om de kinderen toch maar bij het Ulo onderwijs te krij gen en schuift men de principes opzij. Het moge voor de ouders een aanspo ring zijn, dat hun kinderen zich in spannen om de bijlessen die ze nog op de lagere school ontvangen goed te vol gen en straks op de Ulo hun beste been tje voor te zetten om zich daar te hand haven. Het is nu eenmaal zo, dat op een Ulo flink gewerkt moet worden en men niet met een aantal leerlingen kan bUjven werken, dié de lessen niet kun nen bijhouden en daardoor het hele onderwijs stagneren. Dus uiterste best doen is hier geboden. In elk geval is het genomen besluit een stap in de goede richting en zal het wel eens res pectabel aantal leerlingen worden dat zich bij het Chr. Ulo aanmeldt. Vergro ting van deze Ulo-school is dan ook noodzakelijk. Dat was er van te voren al in te zien. Waarom die school dan niet direct wat groter gebouwd? Nu gaat het weer méér kosten!/ Schrammetje. allen goed gezeten zijn bezitten ze 14 kinderen en één achterkleinkind. Het 50-jarig huwelijk zal in hun wo ning. Burgemeester Mijslaan 8 te Mid delhamis worden herdacht. Het zal hun die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Ook van de zijde van de vakgenoten, omdat de heer Wielaart een van de grondleggers is van de sla gersvereniging, waarvan hij ruim 20 jaar voorzitter is geweest. Vele tochten per fiets heeft hij daarvoor over ons eiland gemaakt. Bij de vele felicitaties die zij op de jubileumdag zullen ontvangen, voegen we alvast de onze, met de wens, dat de Heere hen nog vele jaren voor elkaar spare, tot vreugde van hun kinderen en allen die hen lief en dierbaar zijn. de jongen iets gegeven buiten het land bouwonderwijs, o.m. lich. ontwikkeling; spreken in het openbaar; muziek; kunst enz. De zuiver landbouwkundige vakken komen eerst bij de basis- en daarna bij de toegepaste vakken. Voor bedrijfs economie en vooral ook het technische deel is een grote plaats ingeruimd. Over de „methode" sprekend zei spr. dat deze anders ligt dan op deklagere landbouwschool. Men kan dieper gaan: op de lagere komt men tot het „hoe" op de middelbare tot het „waarom". Spre kers advies was niet al te jong naar een middelbare school; toegestaan is 16 jaar, maar hij vond beter van 17 a 18 jaar. Invloed van bepaalde methoden. Op een kaart had spreker in kegel- vorm aangegeven de invloed van be paalde leermethoden. Hef „gesproken woord" was daarbij het smalst, dus het minst te onthouden. Beter gaat dat al met het „gelezen woord" en met visuele hulpmiddelen (grafieken en plaatjes). Leerstof via de film, tentoonstellingen, excursies en demonstraties etc. wordt weer beter opgenomen; het meest ech ter met de op eigen doel gerichte erva ringen. Het onderwijs moet in toepassing ge bracht waarom spr. zeer aanbeval de jongens op andere bedrijven uit te wis selen. Er volgde op deze lezing een interes sante bespreking. Er kwam o.m. naar voren of de mogelijkheid bestond wan neer er eenmaal een middelbare school is het vak tuinbouw te laten domine ren. Ir. Troost zei dat dit zeker kon; er is een grote vrijheid in het lesrooster. Dan geeft men b.v. voor deze streek van het veeteelt- en pluimveevak min der. Vragen over toelatingseisen en wat de beste vooropleiding was werden door de spreker beantwoord. Slotwoord door ds. Trapman Ds. Trapman Geref. predikant te Stad aan 't Haringvliet sprak het slot woord. Hij gaf een beeld van het leven de boer voorheen en thans en betreur de, dat de romantiek van het boeren leven door de snel voortschrijdende techniek verloren gaat. Omdat door de techniek zoveel kan opgelost, gaat de afhankelijkheid van God meer en meer te loor waar spr. tegen waarschuwde. Juist daarom vond hij Chr. Middelbaar landbouwonderwijs zo belangrijk, omdat daar wordt geleerd dat bij de arbeid in de landbouw geleefd moet worden in het licht van Jezus Christus. Ds. Trapman sprak de wens uit dat er spoedig een chr. middelb. school zal komen, die voor alle boerderijen op Flakkee een rijke zegen zal afwerpen. uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot 1000.—. SOMMELSDIJK Blijkens een advertentie elders in ons blad is er dinsdagavond a.s. gelegen heid in Hotel Spee te Sommelsdijk om zich voor één of meer cellen in een nieuw te bouwen diepvrieskluis op te geven. Het ligt n.l. in de bedoeling van. het bestuur van deze Coöperatie, om de be staande diepvrieskluis uit te breiden. Er zijn reeds een tamelijk aantal lief hebbers voor, maar er is toch nog ge legenheid om enige diepvriesruimte te krijgen. We raden gegadigden aan deze gelegenheid waar te nemen en zich deze avond door het bestuur volledig te laten voorlichten. De gebruikers van de be staande diepvrieskluis zijn over de re sultaten zeer tevreden; zo zelfs dat meerderen er in de nieuw te bouwen kluis cellen bij nemen. Het voornemen bestaat om een kluis te bouwen van een heel nieuwe con structie, met laden aan de voorzijde, waar de diepvriesdeurtjes vast zitten aan iedere lade. Men behoeft dan niet meer op elkaar te wachten, zoals bij een caroussel-diepvries. „Een diepvries verdient zichzelf" heb ben wij al eens meer geschreven. Ook al heeft men zelf geen tuin, als men groenten etc. in de goedkope tijd koopt, brengt het veel voordeel en eet men het in de winter als vers. Wie er belang bij heeft vervoege zich dus op deze ver gadering om niet de kans te lopen, dat het aantal uit te geven cellen is volge boekt en men er weer naast grijpt. Nu ook op de eilanden weer gevallen van kopziekte bij het vee zijn voorge komen vestigen wij op enkele punten nog eens de aandacht. Pas regelmatig grondonderzoek toe en volg de bemestingsadviezen op. Voor al het in evenwicht brengen van de plantenvoedende stoffen in de grond, vormt de basis voor een blijvende ver betering. Gras van percelen die pas zijn ge gierd, of van percelen met hoge kali- cijfer s, niet voor beweiding gebruiken maar hooien of inkuilen. Soms zijn 2 of meer jaren maaien zonder kalibemesting nodig, om de koeien zonder gevaar op dergelijke percelen te kunnen weiden. Ook tijdens de stalperiode moet U met het voeren van produkten afkom stig van kalirijke percelen voorzichtig zijn. Controleer regelmatig uw veestapel. Vooral in een periode dat de ziekte veel voorkomt, verdient het aanbeveling om voor het naar bed gaan nog even bij het vee in de wei te gaan kijken. Dieren die 's avonds of 's "nachts kopziekte krij gen gaan in de regel dood. Bij daling van de melkgift, schrik- achtigheid, of abnormaal gedrag, direct de dierenarts waarschuwen. U kunt met hem overleggen of het betreffende dier nog naar de stal kan worden vervoerd. Bedenk dat wanneer zich verschijnselen van kopziekte in een koppel voordoen, ook de andere die ren niet normaal kunnen zijn. Voer, behalve aan hoogdrachtige dieren, in het voorjaar en de herfst magnesiumkoekjes bij. Ook het bijvoe ren in de wei met 2 kg droge pulp of 15 kg natte pulp per koe en per dag verdient aanbeveling. Van het voeren van hooi en stro in de wei mag weinig resultaat worden verwacht. Plotselinge temperatuurverschillen kunnen het gevaar voor kopziekte ver groten. Als de gemiddelde temperatuur in korte tijd sterk stijgt neemt het gras belangrijk meer kali op. Na een derge lijke stijging breidt het aantal kopziek- tegevallen zich gewoonlijk binnen een week snel uit. Juist dan is byvoeren gewenst. Door het verstrekken van likstenen of pekelwater in de wei wordt kopziek te niet voorkomen. Wel is bekend dat kalirijk gras soms weinig natrium bevat, waardoor de die- ,ren met het gras niet voldoende natri um kunnen opnemen. In dergelijke gevallen kan het nuttig zijn een bak met pekelwater (2 kg zout per 100 liter water) in de wei te zetten. Men moet er voor zorgen dat de dieren naast pekelwater volop gewoon water kunnen opnemen. Soms worden overgebleven voeder bieten in de wei bij gevoerd. Gezien de nog aanwezige voorraden is de kans hierop ruimschoots aanwezig. Daar dit produkt echter rijk aan kali is, moet dit beslist worden ontraden. Rij kslandbouwconsulentschap Dordrecht

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9