lude Tonge dankbaar voor Italiaanse hulp o M WASSEN O 10 Harten veroveren begint bij "Wassen" OfRciële opening wit-gele kruisgebouw in tegenwoordigheid van vele autoriteiten E WAfl osizegelverkoop op de bouwput Zwemmer in gevaar te Ooltgensplaat Zonnebrillen Tentoonstelling fotoclub Kiekend Flakkee Chr. Middelbaar J: Landbou W'Onder wij s Hengelwedstrijd op de 2e Pinksterdag Premiekeuringen van veulens en paarden Zegelverkoop jaargang No. 2794 Chr. STKEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond m ïe- tES pac, ren »rnuizi IcK. N.V. 1 treft er een keus uit duizenden Dinsdag 12 mei 1959 PEINS HEWDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAHNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoom K 187&—2629 Ka 6 uur avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNSBIENTSPBIJS 1.90 PEB KWABTAAI^ ADVEBTENTIEPEIJS 12 cent pei mm. BQ contract speciaal tail«f. Met uitzondering van de lieren, dat H.M. Koningin Juliana na de oorlog en na de ramp naar Oude Tonge kwam, heeft deze gemeente nimmer zulk hoog bezoek en zulk een omvangrijk gezelschap van hoge autoriteiten ontvangen als zaterdagmorgen.' Dit bezoek stond in het tekeh van de door het Italiaanse I volk en het Italiaanse Roode Kruis na 1 februari 1953 Verleende hulp aan het rampgebied en in het bijzonder aap Oude Tonge. De burgerij van het dorp l^^ierbij vooraan het bestuur van de vereniging „Het Wit-Gele-Kruis" heb- ^^■de hoge gasten op waardige en buitengewoon presentabele manier ont- IHJIen; met het aangetreden muziekcorps „Vooruit" het in splinternieuwe uniformen gestoken vrijwillige brandweercorps, met een groep voortrekkers van St. Tarsiusgroep en met alle vooraanstaande figuren uit het dorp. Het f weer werkte voortreffelijk mede, zodat alle plechtigheden van ontvangst, ope- ning en inwijding van het wijkgebouw van het Wit-Gele-Kruis, redevoeringen f enz., zich ten aanschouwe van de .bevolking op de ruime Voorstraat konden f afspelen. Oude Tonge zal dit bezoek niet gauw vergeten. De organisatie was keurig, de wederzijdse begroetingen en dankbetuigingen allerhartelijkst en f em wel zeer treffende en tot iedereen sprekende plechtigheid vormden het i bezoek aan het massagraf der rampslachtoffers, waar de president van het Italiaanse Roode Kruis en mevrouw Gronchi, echtgenote van de president. r van de Italiaanse republiek, een krans hebben gelegd bij het monument. van de Ifzending Ituurlijk In cent r |rt 1.39 p rt 1.58 p bkken 2 x voor jidbuis bsiM" lel. K 3481'' )UDING, lasting, \tz. Conti iterstand erv. B._ per i' 010-12' lotterdaUl Naast de president van het Italiaanse Eoode Kruis, generaal dr. Guido Ferri en de presidentsvrouw waren o.a. bij de hoge gasten de staatssecretaris van volksgezondheid van Italië, Camillo Giardina, de ambassadeur in Nederland Markies Giustiniani, de Italiaanse ge volmachtigd minister van buitenlandse zaken Paolo Vita Finzi, dr. Mario Fran- zil, de particuliere secretaris van de staatssecretaris, de nationale inspectrice der verpleegsters van Italië, mej. Me- nado en meerdere andere hooggeplaat- step van meergenoemd land. Van de zijde der Nederlandse autori teiten kwamen naar Oude Tonge de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, zijn ambtge noot van Noord-Brabant, prof. de Quaay, de chef dir. van het ministerie van buitenlandse zaken Baron van Boetzelaer, directeuren van de inspec ties volksgezondheid en volkshuisves ting in Zuid-West-Nederland en meer dere anderen. Daarbij voegden zich hoofdbestuurders van het Roode Kruis, het Groene en het Wit-Gele-Kruis, al len voorzitters en secretarissen uit de hoogste regionen der kruisverenigingen. Vermeldenswaard is bovenal ook de aanwezigheid van de vroegere Pastoor der Parochie Z. Eerw. heer de Groot, die zich mede zeer veel moeite voor het verkrijgen van dit wijkgebouw heeft getroost. Het gezelschap zette voet aan wal bij de veerhaven van Ooltgensplaat, waar dèeerste begroeting plaats vond door bragemeester van der Harst, magistraat zowel van Oude Tonge, als van Oolt- iplaat. In auto's en in een grote jbus begaf men zich door Oost- ;ee naar Oude Tonge, waar alles e Voorstraat klaar stond voor een 'dige ontvangst. De gasten stelden op tegenover het wijkgebouw Wit- Gele-Kruis, van welks bordes en staan de voor het prachtige mozaïek, burge meester van der Harst een welkomst- ird sprak, eerst in zijn kwaliteit als [emeester, vervolgens als rayon- 'zitter Flakkee van het Ned. Roode 'Kftlis. De burgemeester verzekerde dat de bevolking van Oude Tonge hoogst dankbaar is voor de Italiaanse schen king, die een kruisgebouw in de ware zin des woords te voorschijn heeft ge bracht, een gebouw, dat gewijd is in e en zorg voor de medemens, voorzitter van het Wit-Gele-Kruis !e Tonge, de heer C. L. de Wit, be- le eveneens grote erkentelijkheid lank jegens Italië en verklaarde dat vereniging gaarne in het wijkge- ook ruimte ter beschikking stelt het plaatselijke Roode Kruis, dit eenkomstig de bedoelingen en ver- :ens van de schenkers. Voordat de redevoeringen gehouden llesinstalW Hoofd 3i brdam too—79181 Izlen btj: KIASSB 2 - 'i Z' elbnrg JMIVIBI'S'' Op de bouwput in het Haringvliet heeft maandagmorgen een uitzonderlij ke, gebeurtenis plaats gehad, n.l. de ver koop van de eerste Delta-postzegels, van de nieuwe serie van 4, 6, 8, 12 en 30 et., die thans in omloop zijn. Omdat deze zegels speciaal op de Del- |awerken slaan er zijn beeltenissen ^^angebracht van werktuigen (kranen, Idozers etc) die bij het werk ge- ikt worden heeft men de eerste zegels op de bouwput in het Haringvliet willen verkopen. Van de zijde van de P.T.T. waren er noge autoriteiten bij tegenwoordig, o.m. de directeur-generaal prof. ir. Bast, de mr Holboom, hoofddirecteur, de heer ister, directeur postdistrict Rotter- en meer anderen. Van de zijde van 'ijkswaterstaat was er Prof. Ir. P. Jansen, directeur van de Delta- st; verder mr. W. F. Schokking, itter van het comité bijzondere zegels. lp de bouwput is het werk een ogen- f onderbroken; door de directeur jeneraal prof. Bast werd een korte speech gehouden, waarna de eerste post zegels aan de werklieden werden ver kocht. ^r werden ter plaatse geen postzegels fempeld, wat voor philatelisten wel ^er is. Misschien krijgen de Delta- Itzegels die op de dag van de eerste ^eiking te Hellevoetsluis zijn gestem- toch wel een bijzondere waarde. werden hadden de voortrekkers van de St. Tarsiusgroep successievelijk aan voor het wijkgebouw opgerichte hoge masten de vlaggen gehesen van Italië, Nederland, het Rode Kruis en het Wit- Gele-Kruis. Bij het hijsen der beide tricolores speelde de muziekvereniging, gedirigeerd door de heer van Balen uit Nieuwe Tonge, resp. het volkslied van de Italiaanse republiek en het Wilhel mus, terwijl het omhoog gaan der kruisvlaggen begeleid werd door gerof fel van een groep tamboers. De redevoeringen van de burgemees ter en de heej- de Wit werden gevolgd" door een toespraak van de Zeer "Eerw. heer Pastoor A. Oeverhaus van de R.K. Parochie Oude Tonge, die de gasten in het Italiaans toesprak en eveneens ho gelijk dank betuigde voor de bemoeiin gen, die men zich van Italiaanse zijde voor Oude Tonge heeft getroost. De redevoeringen, voor zover deze in het Nederlands waren uitgesproken, werden snel in het Italiaans vertaald door de Z. Eerw. heer Pater Koot uit Nijmegen, welke nadien hef door de president VEin het Italiaanse Roode Kruis gespro)?;ene ook vlot in het Ne derlands vertaalde. De president bleek een eminent spre ker, die met zuidelijke gloed de doel stellingen van het Internationale Roode Kruis stimuleerde en getuigde, dat zijn volk, met grote barmhartigheid ver vuld, blijmoedig heeft gegeven ter le niging van de nood in het Ned. rampge bied en dat Italië dankbaar is de wijze, waarop Nederland gebruik van deze hulp heeft gemaakt. Alhoewel het pu bliek de inhoud van de rede van ,gen. dr. Ferri niet kon volgen werd deze met zulk een pathos en op zo indruk wekkende wijze uitgesproken, dat ieder een er van onder de indruk kwam en een daverend applaus opklonk na de laatste woorden. Kostbaar album aangeboden. Als tastbaar blijk van dank en als blijvend aandenken aan het bezoek bood de voorzitter van het Wit-Gele-Kruis aan de echtgenote van de Italiaanse president, die voorzitster is van het Italiaanse Comité Nationale de Femi- nin, een prachtig album in étui aan met kleuren- en zwart-wit-foto's van Oude Tonge, voor, tijdens en na de grote wa tersnood. Dit album is met buitengewoon veel- zorg samengesteld door de foto-jour nalist G. van Eek te Middelharnis; het geheel gaf een duidelijk beeld van de ramp die het dorp 1 febr. 1953 heeft getroffen en ook van het herstel. Be grijpelijk waren er ook foto's van het nieuwe wijkgebouw in opgenomen en enkele opnamen tijdens een consult voor zuigelingen en kleuters. De sa mensteller heeft alle foto's van passen de bijschriften voorzien, met daarnaast een vertaling in het Italiaans, van bo vengenoemde pater Koot uit Nijmegen. De avond tevoren heeft het bestuur de bevolking van Oude Tonge in de gele genheid gesteld het fraaie album te be-' zichtigen waarvan velen gebruik heb ben gemaakt. Aan de president van het Italiaanse Roode Kruis overhandigde de heer de Wit als grote verrassing een plastic- zakje met eierkoeken, 'n Oude Tongse specialiteit uit de bakkerij van de heer Scheepers. Alle gasten ontvingen later eveneens éen zakje met deze heerlijk heden. Onthulling en opening De onthulling van het mozaïek in het portiek van het wijkgebouw geschiedde door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz, waarna het wijkgebouw werd geopend door de pre sidentsvrouwe van Italië, mevrouw Gronchi, die daarvoor een sleutel op een kussen aangeboden kreeg door het meis je Hennie van Kampen. - Na al deze bijzondere gebeurtenissen werd het wijkgebouw bezichtigd en werd in de grote zaal van dit gebouw, de gasten koffie en andere verversin gen aangeboden. Men verbleef hier ge ruime tijd, totdat het moment was aan gebroken om zich naar het massagraf op de Spuidijk te begeven. Stille omgang In een lange stoet begaf men zich' naar de begraafplaats. De krans, die bij het monument gelegd zou worden, werd vooruit gedragen door dames-colon- nisten van het Roode, Kruis. Van uitputting kon de wal niet meer worden bereikt. Zondagmiddag was een groept van 5 jongens gaan zwemmen aan het eind van het steiger onder Ooltgensplaat. Het was. toen laagwater en met de vloed lieten zij zich meedrijven het Ventjagersgaatje in. Zij bereikten de in aanleg zijnde Volkerakdam en drie van hen besloten lopend naar het steiger terug te gaan. De heren Jan v. d. V. en Jae. S. besloten evenwel om terug te zwemmen, wat hun echter tegen viel tegen de vloed in. Jan v. d. V. gaf het spoedig op, maar Koos S. (17 jaar) hield het nog een poosje vol, maar moest door uitputting ook zijn poging opge ven. Hij kon nog een boltonnetje te pak ken krijgen, dat in de scherpe bocht van het Ventjagersgaatje is gelegen. Het drietal, die het drama vanaf de dijk hadden gevolgd, gingen naar de dichts bij gelegen boerderij van de heer J. M. van Rossum (die evenwel nog ver van de nieuwe dijk is afgelegen) om hulp. De heer van Rossum belde de politie in het dorp en in samenwerking met het gemeentepersoneel werden toen ter stond maatregelen genomen om de drenkeling te redden. Een roeiboot in de haven die de vo rige zaterdagmiddag door de zwem mers onder water was geduwd en nu tegen de wal hing, moest met de ge- meentewagen en een tractor eerst op de kant worden getrokken. Daarna werd de boot op de vrachtwagen ge plaatst en reed men naar het Steiger om de boot daar te water te laten. Rij den gaat vlugger dan de haven uit roeien. Ruw weer Toen men aan de steiger kwdm was er inmiddels een zware onweersbui ko men opzetten die het water zo hevig in beroering bracht, dat het niet mogelijk was en oök niet verantwoord om met de boot, (die van onder plat is) naar genoemde ton te roeien. Men moest wachten tot de bui voorbij was en inmiddels waarschuwde de po litie zijn collega te Willemstad met het verzoek een daar mogelijk gestation- neerde sleepboot te zenden. Toen het weer beter werd gingen de heren K. van Ree J.Jzn. (havenmees ter), D. v. d. Vliet en A. J. Korteweg A.J2n. toch met de roeiboot het water op en slaagden er in de ton te bereiken. De heer Snaauw had kans gezien, on danks de hoge golven waardoor hij meermalen onder water verdween en tevens met flinke kramp in zijn benen, toch'de ton 2V2 uur stevig vast te hou den. Hij greep wel meer moed toen hij zijn redders zag aankomen en met één sprong zat hij in hun boot: geheel uit geput met blauw* stijve benen, maar toch gered. Vanaf het eind van de steiger werd hij door de gemeente-secretaris de heer Vetter en de politie per auto thuis ge' bracht. Leden van de E.H.B.O, die met een zuurstoffles en andere materialen ge reed stonden, behoefden geen dienst te doen, evenals de inmiddels uit Willem stad gearriveerde sleepvlet met schip per Klop en de politie uit deze plaats. Zij waren door de bui, gepaard met veel wind, toch nog vlug op de bewuste plaats aangekomen. De heer Snaauw, die door de kramp vanzelf geheel verstijfd was, lag spoedig op bed en maandagmorgen was hij al op zijn werk, zodat hij vermoedelijk geen nadelige gevolgen van dit avon tuur heeft opgelopen. VflAAG'T EENS IN (HNWED.KURVINKS DROGISTERIJ /^-^ KERkSTIÏ. 160 -:OUDDORP Donderdag a.s. opent de Fotokring Kiekend Flakkee haar tentoonstelling van door eigen leden vervaardigde foto's. 'Deze expositie vindt in het Diekhuus te Middelharnis plaats en het publiek zal er ongeveer 130 zeer fraaie en daar bij vele bijzondere foto's kunnen be wonderen. Aan de bezoekers zal naast het entreebewijs een „stembiljet" wor den uitgereikt, waarop men verzocht wordt het nummer van die foto aan te geven welke men het mooist vindt. Deze foto zal nadien gepubliceerd worden. Wy wensen de fotoclub veel bezoek De tentoonstelling is dat alleszins waard! v Het hoge gezelschap van Itali aanse en Nederlandse autoritei ten voor de deur van het wijk gebouw. V.l.n.r. de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz; mej. Paola Mo- nada, Inspectrice der verpleeg sters in Italië; burgemeester W. V. d. Harst; de voorz. van de Wit-Gele-Kruisvereniging, dhr. C. L. de Wit; mevr. C. Gronchi, echtgenote van de President der Italiaanse Republiek; daarnaast even op de achtergrond Generaal dr. Quido Ferri, Presi dent van het Italiaanse Roode Kruis en verdere autoriteiten. In alle stilte verzamelde men zich rond het monument op het massagraf, de nationale vlag werd halfstok gehe sen en terwijl de muziekvereniging een koraal speelde „Wilt heden nu treden voor God den Heere", legden de presi dent van het Italiaanse Roode Kruis en de'echtgenote van de Italiaanse presi dent de prachtige krans aan de voet van het monument. De plechtigheid werd besloten met een stille omgang langs de graven; de muziek speelde: „Gelijk het gras is ons kortstondig le ven" e.a. koralen. 'Het bezoek eindigde met een rondrit door Oude Tonge, waarna de hoge gasten via het veer Slüishaven het eiland weer verlieten. Van de zijde van het publiek was voor dit bezoek grote belangstelling. Hedenavond 7 uur wordt in het Herv. Verenigingsgebouw te Middelharnis de jaarvergadering van de vereniging tot bevordering van Chr. Middelbaar Land bouw onderwijs gehouden. Ir. L. Troost, directeur van de Chr. Middelbare Landbouwschool te Hoofddorp, zal spre ken over: „Het programma van de Middelbare Landbouwschool". Wij wekken gaarne op deze jaarver gadering bij te wonen. -------O------- A.s. maandag 18 mei wordt er een hengelwedstrijd gehouden door de Hen gelsportvereniging „Krammer.' Deze wedstrijd zal plaats vinden tus sen Battenoord en Hoek St. Jacob. Nadere plaats aanduiding wordt door het bestuur geregeld. Het inleggeld bedraagt 2,— per per soon, beneden de 16 jaar 0,75. Aanvang wedstrijd 10 uur, einde 15 uur. Plaats van samenkomst, café „Havenzicht" Battenoord. Opgeven voor vrijdagavond 10 uur. Verdere gegevens worden U verstrekt bij opgave deelna me. U kunt zich opgeven bij Battenoord: H. Knöps, Battenoord 8; Nieuwe Tonge: C. v. d. Nieuwendijk, Pr. Bernhardstraat 3; Middelharnis: J. van Mierloo, Beatrix- laa n22. Door de Koninklijke vereniging „Het Ned. T'rekpaard" zal binnenkort in de provincie Zuid Holland de premiekeu ringen weer beginnen. De data, waarop de keuringen worden gelaouden, zijn 16, 17 en 18 juni a.s. De. keuringsplaatsen zijn: Bleiswijk, Brielle, Barendrecht, Dubbeldam, Sommelsdijk, Oud Beijerland en Rozenburg. Gekeurd zullen worden 9 categorieën, waaronder begrepen zijn veulens, mer- riën met en zonder veulen, hengsten met afstammelingen en merriën met af stammelingen. Tegelijk met de premiekeuringen wor den de keuringen tot opname in het Keurstamboek gehouden-. Bfj "Wassen" kunt U op Uw ge mak Uw keuze maken uit een verrassend grote collectie char mante, moderne creaties, de één nog leuker don de ander. U slaagt altijd, want "Wassen" weet wat U staat, wat U bekoor lijk maakt. En, wat belangrijk is, de prijzen zijn verrassend laag. Past U eens deze enige jopon van zware kwa liteit, linnen met zeer aparte pi- qué-kraag, die zo'n "gekleed" effect geeft. De wijde rok met "ingebouwde" petticoat, modieus, gracieus en, Bekoorlijk. Voor deze zomer- idylle betaalt U bij "Wassen" als seizoenverrassing de fantas tisch lage prijs van m y In 2 moderne, ^0^9 9 meerkleurige dessins. Maten 36 t/m 42. ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg, tel. 13 93 75 Dotpsweg hk. Katendrechtse Lagedijk. tel. 74 26 9 DEN HAAG: Spui hk. Kalvermarkt, tel. 18 2148 PLAATST UW FAAHLIE-BEIKIGHTEN IN EILANDEN-NIBüWS DIRKSLAND Collecte. De in de Ger. Gemeente gehouden collecte voor de commissie voor bijzondere noden, heeft 1812,44 opgebracht. Steenkolenbond. De Brandstoffen- vereniging „Ons Aller Belang" heeft een stuk grond bij de voormalige gas fabriek aangekocht om daar een brand- stoffenbergplaats in te richten. De be staande bergplaats aan het Spui zal moeten vervallen, omdat dit terrein door het waterschap „De Gemene uit- watering van Dirksland" is bestemd voor de bouw van industrieloodsen, Boezem. Vanwege de Polder Dirks land is men begonnen met het uitbag geren van de Boezem. Deze watering zal over de gehele lengte worden uitge baggerd en op peil worden gebracht. Gezien de omvang van dit werk zyllen hier wel enkele weken mee gemoeid zijn. Burgerl. stand. Overleden: Maarten iggelman 75 jaar man van C. van den Berg; Johannis Doorn 78 jaar, wedn. van D. van Prooijen. .Ondertroviwd: C. van Adrighem 21 j. en M. Albregts 23 jaar; J. van den Tol 23 jaar en J. E. Ohlsen 23 jaar. OUDE TONGE CoUeete. Op zaterdag 16 mei a.s. zal een jaarlijkse, huis collecte gehouden worden ten bate van de samenwerken de kinderbescherming-organisatie „Sa- kor". Geslaagd. Dezer dagen slaagde mej. Bep Stander aan de Modevakschool „Minerva" te Schiedam voor costumière. Zij genoot haar opleiding bij mej. J. Visser te Sommelsdijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht P.D. vereniging „De Rode Duif" vanaf Sittard, afstand 141 km. Aankomst eerste duif 14.15.47. Trommel v. d. Boogert 1, 7, 19, 22, 30; Gebrs. v. d. Valk 2, 3, 4, 9, 12, 26, 31, 32; H. Bevaart 5, 23; Comb, de Gans 6, 15, 16, 18, 21, 27, 33; J. de Vos 8; J. Mijs 10, 28; A. C. Koppenaal 11, 13, 14, 17, 20; Joh. Beijer 24, 25, 29, 34. OOLTGENSPLAAT Cursus in kleuterzorg. Vanaf a.s. donderdag 14 mei zal in het Groene Kruisgebouw een cursus worden begon nen in kleuterverzorging, die zal wor den gegeven door mej. Blom, K.N.O.- lerares. Aanvang 7.30 uur. 55 jaar getrouwd Het echtpaar A. den Braber-Kievit, resp. 84 en 78 jaar en wonende Molendijk 15, hoopt donder dag 14 mei a.s. zijn 55 jarige echtver eniging te herdenken. RIJMEN VAN TIJMEN Een postkantoor in 't Haringvliet, Wie had zoiets verwacht? We hebben het in deze tijd. Wel aardig ver gebracht! De „hoge heren" komen mee. Want d' eerste zomerzegels Gaan in de bouwput van de hand. 't Gaat volgens vaste regels! Geen wonder, iedere zegel geeft Van 't Deltaplan een beeld. Het toont wel aan, hoever dit reeds. Door ons is klaargespeeld. Misschien komt er een brievenbus. Zo maar in het water. Of komt er nog een monument. Hetgeen vermeldt voor later; Hier zijn de zegels 't eerst verkocht. Hier stond de Directeur, En bood de zomerzegels aan, In allerhande kleur. Hier heeft de Directeur gestaan. Van de Rijkswaterstaat. Terwijl het werkvolk eensgezind. De zegels kopen gaat. Tijmen. 3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1