.71 .y PU ROL Fa KAPTEIN Opsielwedsirijd jubileum Waterleiding Crisis in de Nederlandse politiek Buitenland Vier hoofdprijzen plus 71 voor andere scholen bruidswerk Ie Huidgenezing Hemelvaart Anke de Ruyter Dirksland stond aan de top Reukloze ui Ble jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILAJNfDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 40 50 40 95 MEDITATIE BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED NAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET TELEFOON 01870-2004 CN'N V .v^ Voor beter Fa. C. Korteweg Zn. Middelhamis Japonnen Vanaf f 13.95 en hoger ia. C van Wezel Zn. Samenvoeging van polders onder Ooitgensplaai 59 Vrijdag 8 mei 1959 No. 2793 PBINS HENDEIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 8 uur '8 avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167BS0 ABONNEMENTSPBIJS l.SO PES KWABTAAIt ADVEBTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tariel s f P- K- N, O, n kunt ateriaal g in de g wordt uil een eft be tuur in -ersnel- mstan- udig. sen en moeten weers- sKiidde- steeds hol ge- ger van en kip- zodanig zieken- st wor- Vermoedelijk zullen er onder onze lezers verscheidene ?ijn, die zich over het opschrift van dit artikel verbazen. L weten wel, dat er op 11 december len Icabinetscrisis ontstond, die op het Inoment, dat we dit schrijven, nog feteeds niet is opgelost, maar betekent dit dat er nu ook een crisis is in de Nederlandse politiek? Tot op zekere hoogte is dit natuurlijk inderdaad vrij- vel steeds het geval, wanneer de for- ,natie op moeilijkheden stuit. Maar wij bedoelen met ons opschrift toch iets Anders. Al wordt er deze week nog een nieuw kabinet gevormd, dan kan er baar onze mening toch nog gesproken vorden van een crisis in onze nationale politiek. Wat is eigenlijk een crisis? Het van (oorsprong Griekse woord wordt aller eerst gebruikt voor het beslissend sta- aium van een ernstige ziekte, waarvoor het ook de betekenis kreeg van wending of keerpunt. Men is het echter ook gaan gebruiken om een periode van ernstige Itoornis aan te geven in het econo- nische of politieke leven. Daarbij kan nen spreken van een conjuncturele of |en strukturele crisis. Met de eerste bedoelt men een voorbijgaande veran dering in het maatschappelijk leven, veroorzaakt door het samengaan van Verschillende omstandigheden, die op- lloei of neergang tengevolge heeft. De Itruktuur is heel iets anders. Daaron- jier verstaat men de wijze van opbouw ban een samengesteld geheel. Zo Ipreekt men van de struktuur van onze hedendaagse maatschappij en in dit ar- pikel willen we handelen over de poli- feieke struktuur in Nederland. F De opbouw van het politieke leven |en onzent in zijn georganiseerde vorm heeft een uitzonderlijk karakter, d.w.z. iie struktuur ervan is anders dan in de andere democratische landen. Het par- fij stelsel is bij ons grotendeels geba seerd op de z.g. verticale antithese, wel ke een scheiding en dus ook een partij keuze inhoudt naar religie en levens beschouwing. De tegenstelling, die als floorslaggevend kan worden beschouwd, 'U. die van rechts en links, valt samen net die tussen de confessionele en de lliet-confessionele partijen. De partijen feer rechterzijde, de K.V.P., de A.R.P., fle C.H.U. en de S.G.P. zijn ieder voor Zich bepaald door een zekere gods- 'flienstig-kerkelijke grondslag. De politieke struktuur in de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk, Canada, Duitsland, Italië etc. kent deze lijnen niet. In de V.S. wisselen Democraten fen Republikeinen, in Engeland conser- Vatieven en Labour elkaar af en in Frankrijk bestaat een complex van par ijen, waar geen enkele buitenlander wijs uit kan. De tegenstellingen ertus sen zijn in elk geval niet van religieuze ^ard. Een uitzondering moet gemaakt vorden voor België, Duitsland, Italië en oostenrijk, waar een machtige Rooms- Catholieke partij bestaat. Het merk waardige van Nederland is, dat hier iaok de belijdende Protestanten politiek ^part georganiseerd zijn. Nu schijnt het ons toe, dat deze po litieke struktuur van ons land de laat- bte tijd aan een zware druk is bloot gesteld en dat er symptomen te be- ipeuren zijn, die er op wijzen, dat er Een tendens is naar verandering. Men kan tegenwerpen, dat deze altijd heeft bestaan en dat liberalen en socialisten steeds gepoogd hebben de antithese te poorbreken, daar deze een doorn in hun pog was, ten eerste omdat zij de religie als secundair beschouwen en voorts uit propagandistische overwegingen. Vooral jde oude S.D.A.P. ergerde zich eraan, dat |duizenden arbeiders in de confessionele partijen bleven. Om hieraan een eind |te maken, heeft men in 1946 de Partij van de Arbeid gecreëerd met voor naamste doelstelling alle arbeiders, ambtenaren etc, in één woord allen, die maatschappelijk of ideëel progressief waren, in haar rijen bijeen te brengen. Huldiuiverheld Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poede( Deze doorbraak-politiek als groots op- gezi^te poging om de struktuur van ons politiek bestel radicaal te wijzigen, is mislukt, al zijn ongetwijfeld vele pro- tesianten en rooms-katholieken de ■i^v.d. gaan steunen. Anderzijds pretendeert de V.V.D. het verzamelpunt te kunnen zijn of worden van allen, die anti-socialistisch of anti- öingistisch zijn. Zij wil blijkbaar de politieke antipode zijn van de P.v.d.A. ,Umdat zowel de K.V.P. als de beide rote Prot. Chr. partijen haars inziens len veel te progressieve sociale politiek 'oeren, meent zij dat de meer behou- ende elementen lüt die partijen beter 'IJ naar onderdak kunnen zoeken. Tot r,"^"^ enkele jaren had de V.V.D. met Ptrekking tot haar doorbraak-politiek g:riter veel minder succes dan de Y-aA. met de hare. wat nu bij de verkiezingen van dit jaar opvalt, is het duidelijk waarneem- Pf verschijnsel, dat de spanningen rassen de progressieven en de „conser vatieven" (beter gezegd de anti-diri- eisien) m versneld tempo toenemen. Het 'S algemeen bekend, dat de K.V.P., de De zegetocht van Sions Koning „Gij zijt opgevaren in de hoogte; Gij hebt de gevangenis gevankelijk gevoerd; Gij hebt gaven genomen om uit te delen onder de mensen; ja, ook de wederhorigen, om bij U te wonen, o Heere God" (Psalm 68 19) „Gij zijt opgevaren in de hoogte" Met deze woorden doelt de dichter eerst op de feestelijke opvoering van de Ark des Verbonds naar de top van Sion. De geschiedenis van de Ark schaduwt de Heere Jezus af. Gelijk de ark een maal gevallen is in de handen der Fili stijnen, zo heeft de Heere Jezus in de lijdensnacht zich vrijwillig overgegeven in de handen der vijanden. En gelijk de ark overwinnaar was op Dagon, die ver brijzeld neerlag, zo heeft de Heere Jezus aan de morgen der opstanding en op de dag Zijner glorierijke hemelvaart over al Zijne vijanden getriumfeerd. Evenals de ark opgeklommen was uit hare vernedering tot Sions top, steeg de Heere Jezus op de veertigste dag op tot het Sion Gods in de hemel. Met eer en heerlijkheid werd Hij gekroond. De scepter over hemel en aarde werd in Zijne doorboorde handen gelegd, en Zijn gemeente, met een oog des geloofs Zijn heerlijkheid aanschouwd, jubelt: „Gij zijt opgevaren in de hoogte!" Gij hebt de gevangenis gevankelijk gevoerd. De dichter zinspeelt in deze woorden op de triumftochten die oudtijds gebrui kelijk waren. Had een veldheer een luisterrijke overwinning behaald, dan werd hij, van het slagveld terugkeren de, en gezeten op een zegekar, plechtig met gezang en jubel door de burgers ingehaald, terwijl de gevangenen van de overwonnen volken in triumf werden opgevoerd. Welnu, zo heeft ook Christus de ge vangenis gevankelijk gevoerd. De vij anden, die Hem gevangen meenden te hebben, moesten Hem loslaten. Zijn dood is de dood der vijanden. Zijn graf is het graf voor de hel en de satan is ver pletterd. De overheden en machten zijn uitgetogen. De wereld is overwonnen en de gevangenis, waarin de zondaar van nature gekluisterd ligt en die hem de vrijheid ontneemt en hem in 't verderf stort, neemt Hij gevangen. Hij voert haar in triumf mede. Zij is aan Zijn ze gekar als krijgstrofé gebonden, en zo stijgt de Koning ten hemel als overwin naar. Welk een troost voor het volk, dat in ware zielsverbrijzeling zijn eigen ge vangenschap heeft leren kennen! Dat daar onder zucht en tot de Heere roept. Hoe bemoedigend is het voor hen, te horen, dat Christus de gevangenis ge vankelijk gevoerd heeft! O, geen vijand kan hen meer deren. Ja, pok die zonde, die telkens weer in het hart van Gods kinderen zich openbaart, wat de telkens weer terugkerende smart in het leven van Gods kind uitmaakt, is ook in be ginsel door Christus overwonnen. Haar veroordelende heerschappij is haar ont nomen; ook van haar macht maakt Christus de Zijnen eens vrij. Hij heeft de gevangenis gevankelijk gevoerd! Gij hebt gaven genomen om uit te delen onder de mensen. Ook hier zinspeelt de dichter op de triumftoch't van de overwinnende veld heer. Als zij uit de strijd kwamen, deel den zij vaak rijke geschenken uit. Dan werd de veroverde buit verdeeld. Dat zien we nu ook bij Christus. Ge zeten op dQ troon Zijner heerlijkheid, deelt Hij de buit uit, de vruchten Zijner overwinning. Het zijn de gaven des Heiligen Gees- tes. Hij werkt in de van God en van zich zelf vervreemde zondaar beide Godsfcen- nis en zelfkennis, dat is de gave der ontdekking. Hij plant in de ziele het ge loof. Hij opent de arme, verlegen zon daar de ruimte, die in Christus Borg- werk is. Hij schenkt de blijdschap en vrede. Hij doet de zonde haten en neigt het hart tot heiligheid en doet in Gods wet wandelen. Hij schenkt de gave der lijdzaamheid, welke de Heere weet dat Zijn volk zo nodig heeft, dewijl het door vele verdrukkingen moet ingaan in het koninkrijk der hemelen. Ook liefde, hoop en ootmoedigheid. Kortom, Hij schenkt alles wat hier behoort tot ver krijging der zaligheid en toebereiding der heerlijkheid. Ja, ook de wederhorigen. Het woord „wederhorig" schetst de onmetelijke rijkdom van 's Heeren goe dertierenheid. In de Heilige Schrift wordt het last dier, dat het juk wenst af te schudden, wederhorig genoemd. Dat is het beeld van de kinderen Gods. Wederhorigen zijn zij, daar zij het lichte juk, dat Christus op hen legt, wensen te verbre ken. Het oorspronkelijke woord wordt ook gebruikt voor een vrouw, die de wetti ge huwelijksband breekt. In Hosea wordt onder dit beeld 's Heeren volk geschetst. Het huwelijks verband verbre ken zij maar al te vaak. Naar de oude boelen, de afgoden dezer wereld, wordt weer heengezien. En toch wordt voor de zodanigen de eeuwige bruilofszaal be reid. Het woord wordt ook gebruikt voor rebellen, die de eed, de koning gedaan, hebben geschonden. De dood verdien den deze wederhorigen. En toch, ze wor den ingelijfd in het huisgezin des Ko- nings, om eeuwig aan te zitten aan de tafel, door Hem bereid. Om bij U te wonen, o Heere God! Wonen, d.w.z. immer vertoeven. Hoe zalig is het reeds voor de ziel, als ze hier eens bij ogenblikken bij de Heere vertoeven mag. Doch eenmaal zal Gods kind het recht hebben, om eeuwig bij de Heere te wonen. Geen macht zal dan in staat zijn om ooit Gods kind uit dien hemelhof te verjagen. Geen cherub met het vlammend zwaard zal daar meer zijn. Daar zal hem 't goede van des Hee ren huis verzaden reis op reis. Dan leren zijn uitroepen: de kroon, alle kronen voor Immanuël! Welzalig, dien Gij hebt verkoren. Dien G' uit al 't aards gedruis Doet nad'ren, en Uw heilstem horen. Ja, wonen in Uw huis. Katwijk aan Zee. Ds. N. de Jong. HAZST-FABRIEKEN ZEVENBERGEN' A.R.P. en de C.H.U., hoewel ieder voor zich samengehouden door bepaalde christelijk-politieke beginselen, in zich een rechter- en een linkervleugel her bergen. De linkervleugel wordt in hoofdzaak gevormd door de vakbond mensen (K.A.B. en C.N.V.), die het so ciale element in de politiek sterk over- accentueren en de rechtervleugel door hen, die allereerst een zo vrij mogelijke maatschappij en economie voorstaan met een gezonde financiële basis vol gens oude beproefde principes. De laat- sten ergeren zich aan het staatsdirigis- me, dat alle vrijheid verstikt, aan de overspannen staatstaak, die de progres sieven geschapen hebben, waardoor Ne derland zulke omhooggeschroefde be lastingen heeft, dat wij IV2 a 2 maal zoveel belasting betalen als zelfs de Amerikanen met hun vele verplichtin gen en de Engelsen met hun enorme staatsschulden uit de oorlog. Zij verzet ten zich tevens tegen de onevenredig grote macht der vakcentrales en tegen een financiële politiek (inclusief loon politiek), die indruist tegen het gezonde verstand, dat zegt: alleen op een sterke en gezonde economie kan een solide fi nanciële basis worden gelegd en een redelijke sociale politiek worden ge voerd. Bij de jongste verkiezingen is geble ken, dat de confessionele partijen aan hun linkerzijde nog altijd verlies lijden naar de zijde van de P.v.d.A., welke verliezen nog aanmerkelijk groter zou den zijn, wanneer zij zich zouden dis- tanciëren van de progressiviteit der vakcentrales. Aan hun rechterzijde gaan ze nu ook steeds meer kiezers verlie zen aan de V.V.D., wat vooral de K.V.P. in Limburg bemerkt heeft. Ook het feit, dat de R.K. Mr. van Rijckevor- sel, die bekend staat als een minder- dirigistisch aangelegd man, 90.000 voor keurstemmen kreeg, waarvan naar schatting 20.000 van niet-katholieken, bewijst, dat velen de rode en rose poli tiek moe zijn. De leiding der diverse confessionele partijen bevindt zich dus in een uiter mate moeilijk parket. Deze partijen brokkelen naar links en naar rechts langzaam af en hoe de leiding ook ma noeuvreert, steeds vallen er stukken. Stuurt ze meer rechts dan spint de P.v.d.A. er zijde bij; stuurt ze naar links, dan de V.V.D. Dat wordt een moeüijk probleem. En de gulden mid denweg bevredigt weinigen, Hoe dit vraagstuk is op te lossen, vermogen wij niet te zeggen. Wij signaleerden slechts de symptomen van toenemende spanningen, die zich achter de scher men ook bij de kabinetsformatie doen gevoelen. En zij gaven ons aanleiding tot het stellen van de vraag of wij ons niet bewegen in de richting van een strukturele crisis in de Nederlandse po litiek. Spanningen in het Midden-Oosten De Arabische wereld is voortdurend in beweging. Tussen de polen van communisme en kapitalisme beweegt ze zich in nationalistische geest voort naar de stichting van één groot Panarabisch rijk. Op deze weg liggen echter vele struikelblokken. Het voornaamste van drie struikelblokken is de staat Israël, niet alleen omdat men de opkomst van de Joodse staat met lede ogen aanziet, maar ook omdat Israël een andere op vatting heeft over het Arabisch nationa lisme dan de omliggende volken. De Arabische wereld staat op het standpunt, dat ze gezamenlijk één front moet maken tegen Israël. De haat te gen dat land is dan ook altijd zeer groot geweest. Israël wordt beschouwd als de grote onruststoker in het Midden-Oos ten, die de harmonische ontwikkeling van de andere landen verhinderd. Israël zelf vond een oprecht streven naar eenheid nog niet zo kwaad, mits het niet voortkwam uit zucht naar ex pansie, en niet gepaard ging met agres sieve bedoelingen. De situatie in het Midden-Oosten ver andert echter ieder ogenblik. De Ara bische volken kunnen, ondanks hun ge meenschappelijk belang, elkaar niet vin den. Momenteel staan Egypte en Irak weer tamelijk fel tegenover elkaar. Hun gemeenschappelijke haat tegen Israël vermag daarin geen verandering te brengen. Israël blijkt helemaal niet het centrale probleem in het Midden-Oos ten te zijn. De oorzaak'van de onenig heid in de Arabische wereld ligt die per; verschillende volken, met een gro te verscheidenheid in ras, taal, zeden en gewoonten, zoeken naar een kunst matige eenheid, maar bij dat zoeken worden ze telkens gehinderd door el- kaars particuliere belangen. Nasser's poging om één groot Panarabisch rijk te stichten met Kaïro als hoofdstad en hijzelf als staatshoofd-dictator is een fictie gebleken. Zijn portret wordt op straat vertrapt en verscheurd en hij mag straks tevreden zijn indien hij zijn po sitie als president van de Arabische Republiek (Egypte, Syrië, Jemen) weet te behouden. In Irak wonen de Koerden, een volks stam, die communistisch georiënteerd is en op het ogenblik door de Sowj et- Unie wordt gebruikt als handlanger te gen Nasser, maar vooral tegen Kassem, de premier van Irak. Nasser wordt niet moe van de aanvallen op Rusland en van de uitvallen tegen Kassem, die communistisch gezind zou zijn. Deze laatste bewering, die wel niet van elke grond ontbloot is, maar toch niet geheel juist is, zal natuurlijk Kassem steeds meer in communistisch vaarwater te recht doen komen, te meer, daar hij bang is voor de Koerden in zijn land. Israël heeft van deze onrust slechts gedeeltelijke schade. Weliswaar blijft de haat tegen het Joodse volk onvermin derd voortduren en is de positie van Is raël nog lang niet beter geworden, maar anderzijds is verdeeldheid onder de te genstanders voor Israël geen ongunstige zaak. Bovendien blijkt de loop der ge beurtenissen de staat Israël in het gelijk te stellen. Een Panarabisch rijk met één leider is een wensdroom gebleken, die niet vervuld zal ktinnen worden ten- gevolge van de Arabische verschillen, alle haatgevoelens tegen Israël ten spijt. Dulles weer in de politiek Sir Winston Churchill heeft besloten, zich ondanks zijn 85 jaren nogmaals aan de politiek te gaan wijden. Hij heeft zich voor de komende verkiezingen weer kandidaat laten stellen voor de conser vatieve partij. Dezer dagen is ChurchUl op reis ge gaan naar de Verenigde Staten, onder andere om een bezoek te brengen aan president Eisenhower. Dat bezoek hoewel het een privé-bezoek wordt ge noemd heeft natuurlijk wel iets te maken met de grote problemen, waar voor de Westelijke staatslieden zich zien geplaatst. Churchill is de grote man van de Tweede Wereldoorlog, met wie voor namelijk Eisenhower nauw heeft sa mengewerkt. Het is eigenlijk niet be kend, hoe Churchill over de verschil lende aktuele kwesties denkt. Hoe staat hij bijvoorbeeld tegenover een „uitgedunde" militaire zone in Europa? Hoe denkt hij over de wens van de Engelse premier Mc. Millan om Engeland meer zelfstandigheid te ge ven in de politiek van het Westen? Wat verwacht hij ten aanzien van de Russi sche plannen inzake Berlijn? Het is niet onmogelijk, dat deze dingen tijdens zijn bezoek aan Washington aan de or de zullen komen. De president van Ame rika en de oude Engelse regeringslei ders zullen stof genoeg hebben voor een gesprek. Eten dergelijke samenkomst op particulier niveau is soms in de in ternationale politiek belangrijker en vruchtbaarder dan een officiële confe rentie. ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de ESMERADO WIJNEN Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Drinkwaterleiding Goeree Overflakkee heeft het bestuur voor de schooljeugd van Flakkee een opstel wedstrijd uitgeschreven, die een groot succes is geworden. Eerst-hebben de schoolkinderen (1900 in getal) per autobus de waterwinplaats te Ouddorp be zocht, waar hun uitvoerig is verteld hoe de waterwinning plaats heeft en hoe het onmisbare vocht uiteindelijk gezuiverd en wel onze kamers binnenstroomt om er een nuttig gebruik van te maken. Gewapend met deze kennis en verder voorgelicht door het onderwijzend personeel, is op de scholen de wedstrijd be gonnen, die tot resultaat heeft gehad, dat ruim 1100 opstellen werden ingele verd. Voor de jury, die bestond uit mevf. baronesse van Knobelsdorff te Goe- dereede, de romanschrijver Jan Knape Mz. te Sommelsdijk en het oud-hoofd der school de heer C. de Glopper te Nieuwe Tonge was het geen gemakkelijke opgave om al die opstellen door te nemen en te waarderen. Het resultaat is geworden dat Anke de Ruyter leerlinge van de Wilhelminaschool te Dirksland aan de top kwam te staan,, vier andere hoofdprijzen konden toegekend, plus voor de beste van iedere 25 leerlingen van een school een mooi boek. Maandag 4 mei zijn aan de winnaars van de opstelwedstrijd de prijzen uit gereikt. De voorzitter van het Drinkwa- terleidingbestuur, burgemeester P. W. Hordijk, heeft deze taak op zich geno men, vergezeld van de secretaris burr gemeester Chr. v. Hofwegen, de direc teur de heer Geerling, de administra teur de heer Kievit en het jurylid mevr. baronesse van Knobelsdorff. Vanzelfsprekend werd eerst de Wil helminaschool te Dirksland bezocht, waar de topprijs gevallen was. Het ge zelschap, aangevuld met burgemeester H. Bos, werd verwelkomd door het hoofd der school de heer Brooshooft en in de klas hield de voorzitter burge meester Hordijk een geestige speech, waarbij hij Anke de Ruyter naar voren trok die het mooiste opstel aantrek kelijk gemaakt met vele tekeningen had samen gesteld Als beloning kreeg zij een prachtig foto-album, waarvan het aardige was, dat haar opstel er voorin stond afgedrukt. Burgemeester Hordijk bracht ook de heer Brooshooft dank, daar zijn leerstof zeker tot dit succes heeft bijgedragen en complimen teerde hem dat zijn school de ereprijs wegdroeg. Burgemeester Bos bracht ook zijn fe licitaties aan Anke over, die niet alleen de eer van de school, maar tevens de eer van de gemeente Dirksland als prijs winnares had hoog gehouden. Cobi Olivier (6e klas), Inez Jessurun en Wim den Eerzamen (5e klas) kregen ieder voor het beste opstel een mooi boek. Nog vele prijzen Een hoofdprijs viel ook toe aan Mar- tje Jansen, leerlinge van de openbare school te Sommelsdijk (hoofd de heer v. Nimwegen) en een tweede aan Cokkie Knape, leerlinge van de School met de Bijbel te Sommelsdijk (hoofd de heer Kommers). Deze en de nog twee vol gende hoofdprijzen bestonden uit een prachtig scrabble-spel met' draaitafel. Te Oude Tonge viel dit te beurt aan Ria Vonk, leerlinge van de R. Kath. School. Ria woont te Middelhamis maar bezoekt van daar uit deze school. Te Goedereede was Rietje Mieras de ge lukkige. Behalve de prijzen zijn dezelfde dag op de diverse scholen nog 71 prijzen uitgereikt in de vorm van een boek werk. Het was voor de schooljeugd dus wel een zeer prettige dag. Bijzondere prestatie De kinderen van de Elias-school te Sommelsdijk en van de Prinses Irene School te Middelhamis (hoofd de heer Groeneveld) hebben ook diverse inzen dingen gedaan, sommige in de vorm van een goed opstel en anderen hebben hun indrukken van het bezoek aan de wa terleiding te Ouddorp weergegeven in leuke tekeningen. De jury heeft voor deze bijzondere prestaties iedere school twee fraaie wandkaarten geschonken; bij de uitreiking waarvan de directeur de heer Geerling een humoristische ver telling heeft gehouden. De kinderen wa ren daar zeer enthousiast over en schon ken als tegenprestatie voor het kantoor van de waterleiding een in handenar beid gemaakte papierbak en een sleu- telrek. Deze opstelwedstrijd is een prachtidee geweest van het bestuur van de Wa terleiding en voor de kinderen was het een nuttige en leerzame bezigheid, waar ze allen wat van hebben opgestoken. De smaak is gebleven, maar de reuk is verdwenen. Dit zijn de eigenschap pen van een nieuwe Canadese ui. Hy heeft de aparte smaak van een ui, maar het bekende luchtje is er af. Anke de Ruiter te Dirksland, vol trots met het album, dat zq als eerste prijs verkreeg voor haar mooie opstel. Fantastische col lectie Dit seizoen bijzonder lage prijzen De nieuwste dessins Werkelijk iets moois en keuze volop. Middelharnis Zandpad 10-14 Telefoon 2596 Tien polders wordt één polder, n.l. polder St. Adolfsland; onder één bestuur Binnenkort zal er een ingrijpende ver andering plaats hebben in het wezen der diverse polders onder de gemeente Ooltgensplaat, althans wat het bestuur lijke orgaan betreft. Van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is bij de besturen van de pol ders Het Oudeland, De Weipolder - Al- teklein, Galathee-Mariapolder, Het Riet veld en Kruisp.older bericht binnen ge komen, dat een ontwerp - besluit is ge reed gekomen tot samenvoeging van de polders: Het Oudeland, Weipolder - Alteklein, Galathee - Mariapolders, Het Rietveld, Adriaanpolder, Grote Adriana Theodorapolder, Kleine Adriana Theo- dorapolder en Kruispolder, alle gelegen onder Ooltgensplaat, tot één polder, te noemen: polder St. Adolsfland, onder één bestuur. Dit ontwerp-besluit ligt ter visie van 6 tot en het 16 mei 1959 op het kantoor van de heer W. Voogd, Voorstraat 23 te Ooltgensplaat. Bezwaarschriften van belanghebbenden kunnen worden inge zonden bij Ged. Staten van Zuid-Hol land te 's Gravenhage, voor 17 mei 1959.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1