IIAIIDEn^lEUWS Chr. Jeugdwerk ie Nieuwe Tonge floreeri Viering Koninginnedag ie Ooiigensplaai Voorjaarssireekvergadering Herv. zondagsscholen Zijn uw vakantieplannen al klaar Italiaanse delegatie naar watersnoodgebied -Naar meer gemeentelij ke belastingen? Een noodzakelijke aanvulling kleuren porireiien Stichting Het Vierde Prinsenkind Ondanks het slechte weer grote belangstelling Dinsdag 5 mei 1959 No. 2792 RIEVE ^'Vm Naar betere beveiliging bij de spooroverwegen ----o~. GOEREE-OVERFLAKKEE Thans ook Fotohandel J. Zandstra Tentoonstelling van fraaie werkstukken druk bezocht WEER PR AATJE Waddeneilanden het droogst In de voorzomer Zaken die adverteren, hebben meer klandizie Ook Oude Tonge zal fworden bezocht IS .N.P.B.) een Iharnis -k 6.30 «t 10 uur» hr. GeB is. - Gf 10 uurt .30 uurt em. 10 u: O uur can: O UUT 1M« o uur/" v.m. Haag. 10 uur* s. Bartó- 3* 7 uur lezen. rk 9.30 «i: 10 uur -erk 9.3 Kerk r. Geffl''' -IET Hef akeren-: Trap""' en. 10 uur* 3.30 llli ur lezen- s V. 0°"' erk 10 rk 2.30 u^ rg. 10 uur Ger. iCetk ds. 7 uur -n. oud Ger- 10 uur df' Voorzichtigheid altyd vereist. Gedurig lezen we van ongelukken bij spooroverwegen. Volgens mededelingen tran minister Van Aartsen aan de Eerste Kamer, was het aantal ongelukken op pbewaakte spoorovergangen in 1958 loger dan in 1957. I Helaas was wel het aantal daarbi] Ijngekomen personen in 1958 aanzien- *k hoger. In 1957 vonden bij onge- Skken op onbewaakte overwegen 19 iersonen de dood terwijl in 1958 dat fental bijna tweemaal zo hoog was. Immers in het jaar 1958 verloren 37 iersonen op onbewaakte overwegen de ^od. Aan de veiligheid van het verkeer bij let passeren van spoorovergangen ont breekt dus nog veel. Hoewel de directie |an de spoorwegen er naar streeft om |e veiligheid op de spoorwegovergan- |en zo veel mogelijk te bevorderen. Het Amerikaanse systeem van beveiliging der spoorovergangen door automatisch Y?erkende halve sluitbomen vindt meer ia meer toepassing. De ervaringen, die ïiarmee worden opgedaan worden door minister gunstig genoemd. Het Ame- Ékaanse systeem vindt toepassing zo wel op overwegen, die bewaakt waren als op onbewaakte overwegen. Midden maart 1959 waren reeds 72 overwegen door middel van automatisch werkende halve bomen beveiligd, waaronder 60 overwegen, die voorheen waren be waakt. ^Spoorovergangen blijven voor het Verkeer altijd gevaarlijk. Bij het pas- pren er van is de grootste oplettend- l|eid noodzakelijk. Niet alleen bij de on- lewaakte overgangen, maar ook bij de iewaakte spoorkruisingen. Immers bij leze laatste overgangen speelt de men- ftlijke factor een grote rol. Mensenwerk S nooit volmaakt. Fouten en vergissin- fen kleven er aan. Daar zijn maar al veel voorbeelden van. En ook het „erikaanse systeem van automatische iveiliging, hoe goed het ook moge vol- Joen, geeft geen absolute veiligheid, ©aarom is het nodig dat men bij het ifasseren van spoorovergangen grote voorzichtigheid in acht neemt. Vooral .gis men met de omgeving niet bekend :fe. Want zoals in alle gevallen bij het ■ferkeer, de grootste voorzichtigheid is geboden. De veiligheid van het verkeer wordt, afgezien van de beste veilig heidsmaatregelen, het beste gediend door het verantwoordelijksheidsbesef van de individuele weggebruiker. Ge&n verhoging van belastmgen Op belastinggebied hebben de ge meenten al zeer weinig „armslag" over gehouden waardoor de zelfstandigheid der gemeenten wel in het gedrang is gekomen. "De belastingen zijn erg gecentrali seerd. Het gemeentelijk belastinggebied is zeer ingeschrompeld. Het Rijk heeft ée belastingen en doet aan de gemeen ten daarvan een zeker bedrag per hoofd der bevolking uitbetalen. 'Dit systeem van belastingen voldoet niet omdat de zelfstandigheid der ge meente vereist, dat ze op belastinggebied meer vrijheid heeft. Daarom is er een ^atscommissie ingesteld om deze ma- tfrie te bestuderen. Deze Staatscommis sie heeft tot voorzitter het Tweede Ka merlid, de heer Oud en wordt de com missie Oud genoemd. De conclusie waartoe de commissie Oud komt is dat hét gemeentelijke belastinggebied uit gebreid dient te worden, omdat daar door de zelfstandigheid der gemeenten wordt gestimuleerd. Door de commissie G>ud was onder meer voorgesteld een Woonplaatsbelasting. jOok de regering deelt de mening van commissie Oud en acht het noodza kelijk dat op korte termijn het belas tinggebied van de gemeente wordt uit gebreid. Maar een enigszins belangrijke uitbreiding van de gemeentelijke belas tingscapaciteit betekent echter een ze kere verzwaring van de fiscale druk, althans indien het Rijk niet tegelijker tijd een gedeelte van zijn heffingscapa citeit aan de gemeenten zou afstaan, wat bij de tegenwoordige positie van 's Eiijks financiën niet te verwezenlijken is. De regering wenst dergelijke be langrijke financieel-economische beslis singen over te laten aan het kabinet, dat binnenkort zal optreden. Dit laat ste ligt voor de hand. Overigens meerdere zelfstandigheid voor de gemeenten op belastinggebied IS ter stimulering van meerdere zelf standigheid ten opzichte van het voeren van een goede gemeentehuishouding zeer wenselijk. Als daarvan verhoging van fiscale druk het gevolg moet zijn dan IS het beter dat ze uitblijft. De be lastmgen hebben daartoe een te grote hoogte bereikt. Als de gemeenten meer nnmte op belastinggebied zal krijgen aan dient het Rijk terug te treden. Dan «ent het Rijk een gedeelte van zijn hef- tnngscapaciteit aan de gemeenten af te gen. Indien dat gebeurt, wat door de fenng wordt verworpen, dan is uit- oreiding van de heffingscapaciteit der S^eenten alleszins wenselijk. Meer armslag voor de gemeenten maar ..Xi?^* het gevolg, dat de fiscale druk wordt verhoogd is verwerpelijk daar de ??^«nsen al tot een hoogte zijn ge- ._^ommen dat er van nog hogere belas- geen sprake kan zijn. 1* terwille van verhoogde be- i^mgcapacit^ten voor de gemeenten, a® Wenselijk uitbreiding van die zelf- raige belastingheffing ook moge zijn. irvoor zijn de belastingen tot een te p hoogte geklommen. De leerlingen van de lagere scholen worden regelmatig op tuberculose ge controleerd. Een noodzakelijke maatre gel. Immers door het bijeenbrengen van veel kinderen kan hun gezondheid door andere Idnderen worden bedreigd. Ook, van de zijde van de onderwijzers. Waar de school de kinderen aan het besmet tingsgevaar bloot stelt daar heeft ook de school, besturen en het gemeentebe stuur de taak, dat gevaar tot de klein ste proporties terug te brengen. Geregeld onderzoek en controle zijn de aangewezen middelen voor allen die door de school bijeengebracht worden. Want de tuberculose is nog steeds een gevaarlijke volksziekte en al is er in de loop der jaren met haar bestrijding veel bereikt toch mag de waakzaarnheid niet verslappen. Nog ieder jaar worden 7000 7500 nieuwe gevallen van tuberculose geregistreerd. De laatste jaren gaat de daling van dit aantal gevallen niet verder. Een aanwijzing dat men voor de bestrijding van de tuberculose op zijn qui vlve moet blijven. De controle op de tubercu lose strekt zich tot heden alleen nog maar uit over de lagere scholen. Bij het voortgezet onderwijs ontbreekt die con trole nog geheel, althans is ze niet wet telijk voorgeschreven. Ook daar worden vele leerlingen bijeengebracht, zodat het besmettingsgevaar waaraan de school de leerlingen bloot stelt ook daar aanwezig is. Hier bestaat een leem te in de ontdekking en bestrijding van de tuberculose. Dat ook hier geregelde controle noodzakelijk is en dat hier een gevaar dreigt voor de volksgezondheid is de laatste maanden wel gebleken door het uitbreken van t.b.c. „explosies" op middelbare en andere scholen, zoals die zijn voorgekomen te Neede, Millin- gen, Ter Apel, Alkmaar en Haarlem. Naar het zich laat aanzien zal in de toekomst die leemte in de t.b.c. bestrij ding aangevuld worden. Aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid is n.l. een plan voorgelegd om ook de leerlingen van scholen van voort gezet onderwijs regelmatig aan een con trole op t.b.c. te onderwerpen. Indien het plan wordt uitgevoerd dan zullen in de toekomst ongeveer 600000 leerlingen van het voortgezet onderwijs aan de controle op t.b.c. onderworpen worden. De kosten van deze voorziening worden op 600000 gesteld, waardoor het uit getrokken bedrag op de rijksbegroting van 6 miljoen met tien procent ver hoogd zal moeten worden. Een verho ging die vanwege het grote belang al leszins verantwoord is. In het verenigingsgebouw te Middel- harnis werd vorige week de Voorjaars- streekvergadering van de Herv. Zon dagsscholen gehouden, waar," naast de jaarverslagen, door de Eerw. heer J. Nijenhuis van de Langstraat werd ge refereerd over „Het Gezag". De voorz., de heer P. A. Leijdens van Melissant, kon in zijn openingswoord een groot aantal vertegenwoordigers der zon dagsscholen welkom heten. Het jaar verslag van de secretaris en dat van de penningmeester werd zonder aanmer kingen goedgekeurd. Bij de hierna vol gende bestuursverkiezing werd het af tredende bestuurslid herkozen en in de vacature, ontstaan door het bedanken, van de heer J. Erkelens, werd gekozen de heer Vreeswijk van Nieuwe Tonge. De heer Nijenhuis wijst in het begin van zijn onderwerp er op, dat in de huidige samenleving het gezag in het brandpunt van de belangstelling staat. Ook op het feit, dat in het bijzonder de jeugd zo weinig eerbied heeft voor het gezag. Hoe droevig staat het niet met de eerbied tegenover het Woord en de Dienaar van het Woord. Toch is gezag zo belangrijk, juist ten opzichte van de jeugd. Van Jezus lezen wij, dat Hij zijn ouders onderdanig was. De bron van het gezag De bron van het gezag wordt vaak gezien in de eigenschappen van de per soon, in de kwaliteit van het individu. Zo is meestal een ouderling minder in, tel dan een predikant. Toch is dit fout. De bron van het gezag ligt niet bij de mens, maar bij God en Zijn Woord. Hij is de grote Eigenaar van elk schepsel en nu belieft het God ons te regeren door de hand van hen, die Hij over ons gesteld heeft. Zo is dus God de bron van het gezag en niet de kwaliteit of eigenschappen van een bepaald per soon. Gelukkig maar, want zonder dit gezag zou de aarde nu al een hel zijn en zo gezien is het gezag dus ook gena-. de Gods. Daarom is het goed, dat er Koningen en overheden over de volken' zijn gesteld. Het onderwerpen aan het gezag. De belijdenisgeschriften en de cate chismus leren ons, dat wij de over ons gestelde Overheid zullen eren, alsmede Sommelsdijk MEN SCHRIJFT ONS: In de komende zomer zullen door de Stichting Het Vierde Prinsenkind weer vakantiekampen' voor minder valide kinderen worden georganiseerd. De kampperioden zijn als volgt bepaald: „Ahoy" te Oostehout 11 juli tot en met 25 juli R.K. jongens van 15 t.m. 21 jaar. „Marijke Hoeve" te Hattem, 4 juli tot en met 15 juli. Prot. meisjes van 15 t.m. 21 jaar; 15 juli tot en met 27 juli R.K. jongens en meisjes van 9 t.m. 14 jaar; 27 juli tot en met 7 augustus Prot. jon gens en meisjes van 9 t.m. 14 jaar; 7 augustus tot en met 18 augustus Prot. jongens en meisjes van 9 t.m. 14 jaar; 18 augustus tot en met 29 augustus Prot. jongens van 15 t.m. 21 jaar. „Lage Hoenderberg" te Groesbeek, 20 juli tot en met 1 augustus R.K. meisjes van 15 t.m. 21 jaar. De directe kampkosten bedragen 125.— per kind. Voor velen zal het waarschijnlijk niet mogelijk zijn dit be drag in zijn geheel op te brengen. Op een redelijke bijdrage van de ouders moet echter wel gerekend kunnen wor den. Het geld mag echter nooit een be zwaar zijn om het kind te kunnen laten deelnemen. Vaak kan er op de een of andere wijze een oplossing gevonden worden. Mocht U voor één en ander belang stelling hebben dan kunt U de beno digde formulieren aanvragen bij: J. P. van Splunter, Willemstraat 4, Oude Tonge. Giften gaarne op postgiro 477800 ten name Stichting „Het Vierde Prinsen kind" te Dordrecht. liefde en trouw zullen bewijzen, aan hun straf ons zullen onderwerpen en met hun zwakheden en gebreken ge duld zullen hebben. Eren staat dus voorop en gaat boven alles, het is ons aller roeping. Niet om hun kwaliteiten, maar om Gods wil. Liefde en trouw bewijzen wil zeggen geven en dienen, zichzelf geven, dank aan Jezus Christus. Zo dienen wij ons ook te onderwerpen aan de straf. Dit is naar Gods Woord, al horen wij het niet graag. In het boek Spreuken lezen wij „Tuchtig Uw zoon als er nog hoop is." God acht de straf dus nodig, zij is heilzaam voor de mens, daar zullen wij onder moeten bukken, ook op de zondagsschool. Wij zullen ook geduld moeten hebben met het gezag. Ieder mens heeft zijn zwakheden, het is alleen genade, dat God die zwakke mensen toch nog wil gebruiken in Zijn Koninkrijk. De mens heeft van nature geen geduld met de zwakheden van een ander, alleen hij, die eigen zwakheden kent, zal dit trachten te volbrengen. De begrenzins van het gezag Voorwaarde bij het gezag is, dat de leer goed moet zijn. Doch dan rijst on middellijk de vraag, wat is goed? Hier is maar één antwoord mogelijk, alleen datgene is goed, wat overeenkomstig Gods Woord is en al het andere zal geen dageraad hebben. Dan geldt, wij moeten Gode meer gehoorzaam zijn dan de mensen. In het begin van zijn onderwerp stel de de referent, dat het gezag een bran dend vraagstuk is in onze dagen. Hij onderstreepte dit nog eens door de vraag: Waar vinden we nog onderwer ping, geduld en gebed voor het gezag? Als leidsters en leiders van de zondags school hebben wij tot taak de kinderen te leren zich aan het gezag te onder werpen, dus ook aan Gods Woord. Hoe zullen wij dit doen? Door ons woord en door ons voorbeeld. Het voorbeeld kan soms nog belangrijker zijn dan de beste preek. Tenslotte waarschuwt spr. voor te slappe leiding en dringt er bij de leiders en leidsters op aan voor alles zelf te luisteren naar wat God ons in Zijn Woord dienaangaande leert. De Stichting Hervormd Jeugdwerk te Nieuwe Tonge, mag zich in een grote belangstelling van de dorpsjeugd van 716 jaar verheugen. De afgelopen winter zijn in het Herv. Jeugdgebouw aan de Molendijk weer veel fraaie en nuttige werkstukken gemaakt, waarvan bij het sluiten van het seizoen verleden week een tentoonstelling is gehouden, die zeer druk werd bezocht. Vele ouders kwamen een kijkje nemen wat hun jongens of hun meisjes hadden gepres teerd. En dat was werkelijk de moeite waard! We zagen er ook de kerke- raadsleden van de Herv. kerk en van de Geref. Gemeente het werk is in terkerkelijk en ook de nieuwe predikant ds. Zaal toonde belangstelling. Dat dit vrije jeugdwerk hier zo floreert ligt wel in hoofdzaak aan het kader dat leiding geeft en vele avonden opoffert om de jeugd nuttig en leerzaam bezig te houden! Nieuwe Tonge geeft wel een voorbeeld aan veel andere dorpen op Flakkee. Toen in 1954 de School met de Bijbel te Nieuwe Tonge werd geopend, heeft men van kerkelijke zijde aan het perso neel gevraagd zo mogelijk zich ook voor de jeugd in te zetten om hen naast het gereglementeerde verenigingswerk in hun vrije tijd bezig te houden. Het was wel een zware opgave maar de onder wijzers en onderwijzeressen van de Chr. School hebben met hulp van an deren een kader gevormd en zijn begon nen in het Herv. Jeugdgebouw jongens en meisjes bijeen te brengen om hen in verschillende groepen handen-arbeid te leren en uit te voeren. Het begin was moeilijk, maar gelukkig gaven meerdere ouderen er zich voor op en kon een flink kader worden opgebou-\^d. De Herv. kerk plaatste er zich finan- tieel geheel achter, zodat steeds alle be nodigdheden voor werkmateriaal kon den worden aangeschaft. Het resultaat is geworden dat weke lijks 130 a 140 kinderen, verdeeld over bijna alle avonden in de week be halve wanneer het catechisatie is in het jeugdgebouw komen om met enthou siasme aan een of ander werkstuk be zig te zijn. Het werk is verdeeld in verschillende groepen: voor jongens handen-arbeid, b.v. timmeren, figuurzagen, draadvlech- ten enz.; voor meisjes werken met pit- riet, raffia, viltwerk enz. Dan een groep voor blokfluiten (onder leiding van het hoofd der school de heer A. Graven deel) en voorts speelgroepen, dammen, schaken, sjoelen tafeltennis enz. Het gehele jeugdwerk staat overigens min of meer op een Evangelische basis: iedere avond wordt met gebed begon nen en gesloten. Veel gepresteerd Op de tentoonstelling was te zien dat er in het afgelopen seizoen weer veel is gepresteerd. We zagen o.m. op een grote tafel een compleet vliegveld met han gars, landingsbanen, vliegtuigen, dat met een serie lampjes keurig was ver licht. Dit werkstuk is uitgevoerd in groepsverband, onder leiding van de onderwijzer de heer L. Dorsman. Het had veel bekijks. Maar niet minder mooi was het an dere werk van de jongens, prachtige Het in groepsverband gebouwde vliegveld met landingsbanen, commandoto- ren, compleet met allerlei modellen van vliegtuigen door de jeugd van Nieuwe Tonge gecreëerd. Tweede'van rechts dhr. A. Gravendeel, hoofd der Chr. school, leider van het Chr. Jeugdwerk en daarnaast (3e van rechts) de onderwijzer dhr. L. Dorsman, de „techniker" die de jongens bij de samenstel ling en verlichting hielp. draadfiguren, sommige onzichtbaar ge soldeerd, fijn figuurzaag en timmer werk en veel andere dingen meer. De meisjes hadden b.v, een keurige serie pyamazakken gemaakt, die grappig waren opgehangen. Allerlei werk van pitriet, raffia, kraal- en viltwerk enz. Ook voor het zieke kind Het mooie van de jeugd van Nieuwe Tonge is ook, dat zij ook aan de zieke en blinde kinderen denken; zo is door de Stichting het Blindeninstituut „Bar- timeus" te Zeist geadopteerd, waarvoor damborden in reliëf worden gemaakt en men nu bezig is met het maken van wandkaarten. Onder auspiciën van het Roode Kruis is een afd. van het Jeugd Rode Kruis opgericht, waar een alleraardigst stand je voor was ingericht met plakboeken en veel andere dingen meer voor de kinderziekenhuizen. Met het Jeugd Rode Kruis in Canada (Halifax) heeft men zelfs contact aangeknoopt; we zagen er een prachtig album uit Canada, met kindertekeningen, plakprenten en briefjes in het Engels en in het Hol lands. Als tegenprestatie zal het vol gend seizoen een dergelijk album wor den samengesteld en naar Halifax wor den gezonden. De bezoekers en bezoeksters waren zeer voldaan over het mooie werk, meer nog, dat hun kinderen op zo nut tige en leerzame wijze hun vrije tijd kunnen besteden. Zonder enige kosten werden in een van de vertrekken koffie met koek, si garen en sigaretten gepresenteerd en onder gezellige kout werd daar het ge ziene nog eens besproken en het accent gelegd op het belangeloze werk van de leiding, die zich weer de gehele winter voor de jeugd van Nieuwe Tonge heeft ingezet. Het zag er 's morgens op Koninginnedag maar erg somber uit. Om acht uur, toen door klokgelm het feest werd aangekondigd, viel de regen in stromen neer. Even later klonk de reveille van de toren en de twee. hoornblazers Jac. V. Dam en P. Hokke Jz. trotseerden zelfs heel hoog de kou en de regen. De SOste verjaardag van H.M. de Koningin was aangekondigd en door de spontaniteit van de reveille blazers is het bestuur van de Oranjevereniging beslist aangemoedigd om verder te gaan. Heel even is het opstellen van de Allegorische optocht uitgesteld, maar toen het even om 9 uur droog werd kwamen de auto's, de tractoren en de bandenwagens te voorschijn. De opstelling geschiedde op het Weespad en het publiek verdrong zich om alles goed op te nemen. De organisator de heer M. Heykoop met zijn mannen wisten even voor 10 uur de stoet van 26 wagens in beweging te zetten. De politie zorgde voor een ordelijk verloop en zo ging het eerst door het dorp, vervolgens naar Achthuizen en Langstraat. (Van onze weerkundige medewerker) De overgrote meerderheid van de Nederlanders, die straks met vakantie gaan, heeft zijn plannen al lang vast gesteld. Meestal in de winter al wor den afspraken gemaakt wat betreft het in de zomer te betrekken zomer huisje of pension. Het heeft dan ook feitelijk geen zin voor hen adviezen te verstrekken over de kansen op mooi of slecht weer in dit of dat tijd vak van het a.s. zomerseizoen. De nu volgende bijzonderheden zijn dan ook in de eerste plaats bestemd voor hen, die „nog alle kanten uit kunnen". Hetis maar een klein sprongetje om van de Friese vastewal op Ameland te komen. Naar Terschelling en Vlieland is een wat grotere „afzet" nodig. Toch is het strookje Waddenzee al voldoende om de Waddenzeebfewoners vaste zo goed als tijdelijke gedurende de zo mermaanden een van de rest van Ne derland afwijkend klimaat te geven met wolkenformaties, die in het oog lopend anders zijn dan op het vasteland, een vooral in de voorzomer williger zon netje en een ook al van de rest van het land afwijkende regenproduktie. De voorzomer met name de maan den mei en juni lokt beslist uit, om de tent op te slaan op één van de Wad den-eilanden. De kans, dat een vakan tie hier verregent, is in deze tijd be slist klein en in plaats daarvan be schikt een prille zon over belangrijk meer zendtijd dan in het binnenland, ja, maakt hij meer overuren. Wie dit jaar vroeg naar de eilanden oversteekt, zal van deze voordelen misschien wel profiteren, maar keer zijde van de medaille is de over het algemeen heel povere temperatuur. De zee bibbert nog wat na van het afgelo pen winterseizoen, wat voor een duik in de Noordzee niet bepaald aanlokke lijk is. Feitelijk vormt die lage tempe ratuur van het zeewater de verklaring voor het doorgaans mooie voorzomer weer. De lucht geraakt er maar moeilijk in een opstijgende beweging door en de vorming van convectieve bewolking, resulterende in buien, blijft uit. In het binnenland, waar de (koude) zeewin den niet bestaan, heeft de zon wel suc ces en daar ontwikkelen zich in deze tijd de eerste buien. Gaan we aan de hand van waarne mingen tussen de jaren 1885 en 1930 na, welk Waddeneiland in april het droog ste is, dan blijken Terschelling en Ameland hiervoor in aanmerking te ko men (38 mm.). Ameland is ook nog in mei te prefereren (38 mm.), maar in juni komt Vlieland als droogste gebied naar voren met een gemiddelde regen val van 46 mm. De onderlinge verschil len zijn echter zeer gering: ten hoogste 1 of 2 mm., en het is dwaasheid om de vakantieplannen hiervoor te wijzigen. In juli is te merken, dat Pluvius meer belangstelling begint te krijgen voor de eilanden. Met nam» Ameland wordt dan natter (64 mm. tegen 58 mm. op Ter schelling en Vlietland). Toch is er in deze Friese vakantie-oorden altijd een heel wat kleinere kans op natregenen dan in het binnenland. Veenhoop (nabij Drachten) heeft dan n.l. al een regen- cijfer van 73. (Nadruk verboden) Mooie wagens Nu iets over de optocht zelf. Laten wij vooropstellen dat aan iedere wagen de meeste zorg was besteed. Daarom was het voor de jury moeilijk de prij zen toe te kennen. Voor de eerste prijs was dit evenwel geen punt van dis cussie. De Jongeren Landbouworganisa tie L.T.J. uit Achthuizen bracht iets ori gineels. De wagen stelde voor een kerk toren omgeven door weiland en bouw land waarop diverse veldvruchten zoals aardappelen, uien, tarwe, bieten en erwten waren aangebracht. Men kreeg hiervoor als prijs 35. De 2e prijs was voor de met bloemen versierde wagen „ontluikend leven" van de O.L. School te Langstraat (prijs 25.No. 3 17.50) ging naar de even eens met bloemen afgezette wagen voorstellende „bloemenkoningin". De 4e en 6e prijs waren resp. voor „kabou- terland" en „matrozenwagen", beiden van de openbare kleuterschool in de kom der gemeente. De wagen „verbroedering" van de O.L.S. te O'Plaat kreeg de 5e prijs. Van de overige wagens noemen we nog „het koninklijk huis", die aan de kop van de stoet reed, de beide wagens van de Chr. Nat. School, voorstellende ouderwets en modem ondetwijs, de padvindersgroep L. Bazerque, de gidsen- wagen uit Achthuizen, de tiroler wagen uit Langstraat, de brandweer, die een in brand staande woning bluste, de Roode Kruiswagen die de stoet sloot en niet te vergeten de ponnywagen van het gezin. W. Buth met koe en varken. Verder waren er nog de voetballers en de smeden uit Langstraat. „Wie metie grootste hamer slaat, die wordt het meest bekeven" stond op laatstgenoem de wagen. Een algehele opsomming hebben we hiermede niet gegeven, dit zou te veel plaatsruimte nemen. Evenwel had alles de volle belangstelling van het publiek. Zang en muziek Om 2 uur 's middags zongen de school kinderen voor het raadhuis, die echter de muziekvereen. U.D.I. hier naar toe waren gemarcheerd. Ook speelde de mu ziek en zongen de kinderen gezamelijk. Burgem. Van der Harst hield een kor te maar pittige toespraak. Teruggekeerd op de scholen kregen Vertegenwoordigers van de Italiaan se regering en van het Italiaanse Roode Kruis zullen op uitnodiging van het Nederlandse Roode Kruis op Hemel vaartsdag een bezoek brengen aan de gebieden in ons land die in 1953 waren getroffen door de watersnood. Destijds heeft het Italiaanse volk 200 miljoen lire bijeengebracht voor de slachtoffers. Het Italiaanse Roode Kruis maakte toen de bepaling, dat aan deze gelden een besteding van blijvende waarde moest werden gegeven. Een be stemming werd gevonden door middel van een plan voor de oprichting van 35 wijkgebouwen in de getroffen gebieden, die ten dienste zouden staan van de ter plaatse werkende kruisverenigingen (Groene- en Wit-Gele Kruis). De uitvoering van dit plan nadert thans zijn voltooiing. Op vele plaatsen is het kruisgebouw reeds in gebruik genomen; in andere zal dit binnenkort gebeuren. De Italiaanse delegatie, die deze wijk gebouwen zal bezichtigen, zal als volgt zijn samengesteld: Het Italiaanse Roode Kruis zal zijn vertegenwoordigd door zijn voorzitter Ferri, door zuster Menada en door de heer Nonis. De regering zal zijn vertegenwoordigd door de onderminister van gezondheid Giardina, diens particulier secretaris Troyani, de onderstaatssecretaris van buitenlandse zaken, Folchi, en de heer Finzi, gevolmachtigd minister en hoofd ambtenaar van het ministerie van soci ale zaken. Verder zal de burgemeester van Triest, Franzil, de reis meemaken. Het Nederlandse Roode Kruis biedt een maaltijd aan in het Mauritshuis in Den Haag. Verder zullen de Italiaanse gasten drie kruishuizen bezoeken, n.l. te Dinteloord, Bergen op Zoom en Oude Tonge. Hier zal de delegatieleider van het Italiaanse Roode Kruis op het kerk hof een krans leggen ter nagedachtenis aan hen, die in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 hun leven lieten. In Middelburg zal nog een diner worden aangeboden door de colleges van gedeputeerde staten in de drie door de ramp getroffen provincies. aUe kinderen een herirmeringsbeker aangeboden door het gemeentebestuur, benevens een sinaasappel en een stuk chocolade van de oranjevereniging. Volksspelen Op de Voorstraat had om 3 uur de volksspelen plaats, waarbij verschillen de prijzen waren uitgeloofd. Ook hier bij was de belangstelling groot, evenals 's avonds toen op de muziektent aan de Voorstraat de diverse zangverenigingen en U.D.I. een concert hebben gegeven. Een vreugdevuur op de kaai om 10 uur sloot de rij van feestelijkheden. Van zelf trok de verlichting van raadhuis. Voorstraat en toren (ook van buiten de gemeente), ontzettend veel bezoe kers. Ondanks kou en regen toch een Oranjefeest in Ooltgensplaatü

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 5