m Zilveren jubileum van de Chr. Landarbeidersbond aid. Dirksland |De mislukking van Prof. De Quay ting Vijf en twintig jaar zegenrijk werk *^^7loederda^, 10 tnel foto van haar kinderen Hei besiuur in de bloemen! Vriendelijk verzoek Feestelijkheden op Koninginnedag Balley-bruggen naar bouwput in .'t Haringvliet |31e jaargang W8 steml PoldeJ slid Bij "(il lopenJ n aanj Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUED-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILAITOEN Verschijnt tweemaal pet week: dinsdag- en vrijdagavond der Foto-Rotsma Dinsdag 5 mei 1959 No. 2792 laat PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoo» K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BU contract speciaal tariel i hoopll ente opl terdami ndriksel chinisj d afge-[ ctie del en gel- dea za-[ e Herv.l elegen-F ize vanl nd Arb.f 21 Her der M.l 21 big-| L. op derwijs rd ver-; voordel ""Xiis te; nomen. rken de en het tprijzen 'f. Door: motor- reskem -ht eent e afme- i vanuit deelne- de mo- kan als de vloot de on- "angsten an vrij- i. Uitbe- zaterdag uwbon- ij D. V. foerisme eigen .t'.vijïeld midden- kan. veel mo- •A'erisen te aan- ing (Jok erscliJ!- skrediet ikking!). ten. aaltijden "e hore- het öÜ- e beste langri]'-' kan tofr van 6'* t aange- an goe- ,nirii) f" /iee zi.i" leri. Itó etalage- et hooti ien het cte '«vij- te ver- Algeme- Vreein- in het ederland .V.'s, die erzorgen het bij van be- verdient n vesti- worden, at dege; of cafe en moe- ichtings- s geves^ over de desge- n geven, scorres- de heer 12 te 's- De poging van Prof. de Quay tot de Ivorming van een nieuw kabinet is mis- llukt na ruim vier weken taaie en vol- liardende arbeid van de formateur. IToor onze politiek geïnteresseerde lezers villen we daarover gaarne een kritisch beschouwing geven. De persoon van de formateur. Prof. de Quay, Commissaris der Ko- -ningin in Noord-Brabant, zijn geboor testreek, is een man, die voor de func- |ie welke hij thans bekleedt, bijzonder Èeschikt is. Hij staat bij de Brabanders En hoog aanzien, want hij is sympathiek irenisch en een knap regent. Als R.K. Es hij aangesloten bij de K.V.P. In de borlog heeft hij echter een ietwat vreemde rol gespeeld als één der per sonen van het befaamde driemanschap der Nederlandse Unie. Tijdens de meidagen van 1940 was hij met zijn gezin vanuit Brabant uitge weken naar Middelharnis, waar hij ruim een jaar ergens in de Hobbema- straat heeft gewoond. Ifandaaruit nam hij mede deel aan de leiding der Ned. Unie, die een een- lieidspartij wilde zijn voor heel het volk én niet zuiver democratisch was. Daar ^ij de Duitsers niet genoeg ter wille vas, werd ze opgeheven en Prof. de juay kwam als gijzelaar in Sint Mi- 'fchielsgestel terecht. Na de bevrijding «van het zuiden was hij enige tijd Mi nister en later werd hij Commissaris. ..In de tijd van zijn ministerschap slechts enkele maanden was er nog geen parlement, dus had hij geen gele genheid parlementaire ervaring op te doen en voldoende thuis te raken in de geheimen van de landelijke politiek op hoog Haags niveau. Deze onervaren- .heid is hem nu vermoedelijk fataal ge- worden. Zijn richtlijnen Uit het verloop der mislukte formatie •ïs gebleken, dat Prof. de Quay allereerst •uitging van het principe, dat er geen formele binding dient te zijn tussen het kabinet en de fracties en de laatste on derling. Dit achtte hij staatsrechtelijk niet of minder juist. Vier van de vijf grote partijen gingen met deze metho de akkoord, doch de P.v.d.A. niet, met als gevolg, dat deze buiten de formatie kwam te staan. Tot op zekere hoogte achten we dit systeem juist. Een binding op een gede tailleerd program is o.i. in strijd met goed christelijk staatsrecht, omdat het te voel riekt naar de leer der volkssou- vereiniteit. Wel zal er in grote lijnen overeenstemming moeten bestaan tus sen de samenwerkende groepen, daar anders het kabinet in de lucht komt te hangen en zich al spoedig politieke on- jjelukken kunnen voordoen. Nu is het de vraag, of deze minimum-homogeniteit tussen de K.V.P., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. inderdaad bestond en be staat. In elk geval scheen Prof de Quay daarvan overtuigd, want hij ging al spoedig over tot het aanzoeken van per sonen uit deze partijen. Zijn begin was dus goed: geen parle- ment-en-kabinet-bindend program en geen opneming van de P.v.d.A. in het nieuwe ministerie. De R.K. veilig gesteld In het oude kabinet-Drees zaten 5 P.v.d.A.-ministers, 5 van de K.V.P., 2 van de A.R. en 2 van de C.H. Na de ontslagname der eersten vielen er dus 5 zetels open, maar de V.V.D. eiste er daarvan 3 op, een eis, die gezien haar zeteltal, billijk kan worden genoemd. De formateur besloot het Deperatement van zaken Overzee op te heffen, zodat er 13 te verdelen waren. De verdeel sleutel werd vastgesteld op 6 R.K., 3 V.V.D., 2 A.R. en 2 C.H., waarmee alle partijen genoegen namen. Tot dusver liep dus ook alles nog vlot. Maar toen begon het deraillement. Het viel ieder op, dat de zittende K.V.P. ministers eerst veilig werden ge steld. Struycken en Witte stelden zich niet beschikbaar, de eerst naar men zegt, omdat hij niet met De Quay kan opschieten en de laatste, omdat hij een andere functie ambieerde. Zij gingen dus vrijwillig. Maar de heren Luns en Cals, benevens mej. Klompé kregen een vaste plaats! Bovendien had Prof. Eomme een ministerzetel geëist in de sociaal-economische sector. Daarvoor werd gezorgd: Mr. van Campen kreeg Economische Zaken en Prof. Zijlstra verhuisde naar Financiën. Justitie was vakant en dit departement werd gege ven aan Prof. van der Grinten (even eens R.K.) Het zestal was compleet. De intocht van de V.V.D, Ook deze nieuwe regeringspartij S *^^''«<3en gesteld worden. Dhr. ^rthals wilde persé Verkeer en Water- at, dus moest Minister Van Aertsen R.), die zijn wethouderschap van Den pag verleden jaar met veel aarzeling lofferde, wijken. En Prof. Witteveen -onoom) kon blijkbaar alleen op Fi- mcien geplaatst worden. Dat was al i* Zijlstra toegewezen, maar nu Jh^ t> het veld ruimen. Met Oorlog »u Prof. de Quay geen moeilijkheden J zim verschuivingen, want daarvoor V n^^o" liefhebbers dan alleen de Z'^' ^ï^^ydney van den Berg. Zo was de V.V.D. content. De A.R. en de C.H. Aan de A.R. Hazenbosch werd So ciale Zaken aangeboden, geen erg dankbaar departement, want op hem zou zich uiteraard een groot deel van de kritiek der socialistische oppositie ontlasten. En toen Prof. Zijlstra uitviel, werd dhr. Bieuwenga voor Landbouw gepolst, ook een moeilijk departement vanwege de subsidiepolitiek. De C.H. minister Helders werd met zijn hele departement weggewerkt en tenslotte moest de C.H. het dan maar met 2 rest zetels doen. De goedmoedige dr. Tilanus nam dit alles, zij het onder groot pro test van vele zijner partijgenoten, maar hij slaagde er niet in uit zijn kring kandidaten te krijgen, die zich beschik baar wilden stellen. Kardinale fouten Voor een goed waarnemer werd het meer en meer waarschijnlijk, dat Prof. de Quay met zijn legpuzzel zou vast lopen. Tenslotte kan geen enkele partij, die nog enig zelfrespect heeft, ermee akkoord gaan, dat zijn bekwaamste mannen worden weggepuzzeld (de A.R. ministers Zijlstra en Van Aertsen) of als een sluitpost worden behandeld, zo dat ze met wat overschiet genoegen moet nemen, (de C.H.) Het is dan ook niet te verwonderen, dat er in deze twee partijen de laatste dagen een enor me ontevredenheid ontstond ten opzich te van dit weinig verheffend gemani- puleer met ministerterszetels. In de A.R. partij deed het „ontslag" van Min. Zijlstra de deur dicht en deze partij weigerde dan ook resoluut, op deze grondslag verder mede te werken, naar onze mening zeer terecht. Bij de C.H. demonstreerde de ontevredenheid zich in het feit, dat niemand zichtenslotte voor een zetel beschikbaar wilde stellen onder deze omstandigheden, een stand punt, dat we evenzeer volledig kunnen billijken. De Quay pion van Romme en Oud? Prof. de Quay is dus maar aan het verschuiven geweest. Maar het ligt er dik op, dat hijzelf ook slechts een pion was in dit politieke schaakspel. De twee doorgefourneerde en geroutineerde po litici Romme en Oud wisten achter de schermen zó te manoeuvreren, dat hun partij volledig aan haar trekken kwam. De formateur heeft vermoedelijk te laat ingezien, dat hij op deze wijze moest vastlopen. Romme en Oud dachten de buit biimen te hebben, maar tot eer van de A.R. party moet gezegd worden, dat zij door haar resoluut besluit om zich geheel te onttrekken deze ongelukkige formatie tijdig heeft getorpedeerd. Weinig liefhebbers. In het geheel schijnt Prof. de Quay tezamen met zijn „medeformateurs" uit diverse fracties ongeveer 40 personen voor een ministerszetel te hebben ge polst. Zoiets is nog nooit vertoond. Er blijkt uit, dat juist de meest bekwame personen weinig gebrand zijn op het ministerschap. Wat zouden daarvan de oorzaken kunnen zijn? Naar onze mening allereerst de on zekere positie van een minister. De po litiek is een onbarmhartig bedrijf. De parlementaire geschiedenis bewijst, dat op de meest onverwachte momenten een conflict ontstaat, waardoor aan het politieke leven van een minister een eind wordt gemaakt. Mr. van Aertsen b.v. was met hart en ziel wethouder van Den Haag, stelde zich tenslotte be schikbaar en kreeg nu na een half jaar zijn congé. Minister Helders was notaris in Hilversum, heeft een paar jaar heen en weer gereisd, kreeg enkele maanden geleden een huis in Den Haag en werd nu met zijn hele departement politiek geliquideerd! Anderen moeten een pro fessoraat of een lucratieve functie in het bedrijfsleven loslaten om na enige tijd weer aan de kant te staan. Geen wonder, dat niet velen zich in deze risico's willen storten. In de tweede plaats is niet ieder hard en taai genoeg om een permanen te kritiek in parlement en pers op zijn beleid te verdragen. En al zou men daartegen kunnen, niet ieder is bereid zich daaraan bloot te stellen. Ten derde komt er ditmaal nog een andere factor bij. De P.v.d.A. zal een felle oppositie voeren, zodat de minis ters in het nieuwe kabinet het heel wat moeilijker krijgen dan die in het Kabinet-Drees. Nu zou dit zo erg niet zijn als de nieuwe brede basis een sterk team vormde. Maar daaraan ontbreekt heel wat. Prof. Romme met een groot deel van zijn fractie, benevens de Kath. vakcentrale (de K.A.B.) gingen veel lie ver met de P.v.d.A. in zee dan met de V.V.D. En bij een deel van de C.H. is het ook zo. Dit betekent allereerst, dat er gemakkelijk interne verwikkelingen in het kabinet kunnen ontstaan en voorts, dat de basis maar wankel is. Het moet bestaan uit progressieven en „realisten" (een beter woord voor con servatieven!) en het is de vraag of deze samenwerking in de praktijk mogelijk zal blijken. Alles bijeengenomen behoeft het niet te verwonderen, dat er weinig animo is om in zulk een combinatie te stappen. Een sterk kabinet nodig! Gezien de vele moeilijke problemen, die zijn op te lossen, de te verwachten zware oppositie van de P.v.d.A. en de internationale situatie is het nodig, dat ons land een regering krijgt van ener gieke en bekwame mannen. Dit nu was bij de formatie-de Quay niet het geval, althans voor een aantal hunner. Ook Prof. de Quay zelf achten wij niet ge heel tegen deze taak opgewassen. Zijn formatie-poging reeds openbaarde een teveel aan dilettantisme. Het was een grauwe tijd, waarin de Chr. Landarbeiders op Goeree-Over- flakkee en daarbij in het bijzonder die te Dirksland tot eigen organisatie ge dreven werden. Dat is nu vijf en twintig jaar geleden, zodat de afdeling Dirks land van de Ned. Chr. Landarbeiders bond woensdagavond het zilveren jubi leum kon vieren, met dankbaar terug zien op de resultaten van veel en moeizaam werken volgens de overtuiging, dat Gods Woord richtsnoer dient te zijn op het gebied van het maatschappelijk leven en in die verhouding tussen werkgever en werknemer. Hoezeer die verhouding er een van weder zijds begrip en van liefde, van de een tot de ander, behoort te zijn, is neer gelegd in een der indrukwekkendste geschiedenissen uit de Bijbel, die van Boaz en Ruth en deze geschiedenis is het geweest waarmede de voorzitter van de afdeling, de heer J. H. Bestman, een kwarteeuw geleden de oprichtings vergadering in het koor der Ned. Herv. kerk opende en die hij nu, bij het begin van de jubileumavond weer las uit Ruth 2, om vervolgens in een openings woord kort terug te zien op het werk, dat gedurende deze vijf en twintig jaren in het belang van de Chr. Landarbeiders, van hun gezinnen, de kerk en ook van de werkgevers door een kleine groep van pioniers is verricht. Dat dankbaarheid en lof jegens God hierbij en in het verdere van de avond meermalen op de voorgrond werden geplaatst was begrijpelijk. De jubileumviering vond plaats in het gebouw van de Chr. kleuterschool. Vrij wel alle leden van de afdeling, de meesten met hun vrouwen of verloof den, waren, aanwezig en daarnaast gaf het gemeentebestuur blijk van belang stelling in de personen van burgemees ter Bos, wethouder Zoeteman en ge meentesecretaris Zoeteman, Het hoofd bestuur van de N.C.L.B.werd verte genwoordigd door de heer B. Doör- laard, het rayonbestuur door de heer H. van Dam. Voor de C.B.T.B. Goeree- Overflakkee woonde de heer L. J. Vo gelaar de avond bij, terwijl de heer Grootenboer uit Melissant het district Goeree-Overflakkee want de N.C.L. B. telt afdelingen in alle gemeenteifc van het eiland vertegenwoordigde? Natuurlijk ontbraken de dames van de Vrouwenclub niet, evenmin als de jon gelui van Werkende Jeugd, die het laatste gedeelte van de avond vulden met een vrolijk toneelstukje, waarvan door alle aanwezigen zeer genoten is. Ds. den Besten woonde de herdenkings avond bij als vertegenwoordiger van de Herv. kerk en de kerkeraad. Niet alleen de afdeling jubileerde, twee bestuurders konden het feit herdenken, dat zij sinds vyf en twin tig jaren de bond trouw zijn gebleven, voorzitter Bestman en penningmees ter J. Slis. Hun beiden werd namens het hoofdbestuur door de heer Doo laard het gouden insigne van de bond op de revers gespeld. Voorzitter Bestman liet de bijeen komst aanvangen het het zingen van Het mooiste geschenk voor moeder, is een Wg maken er het allerbeste van Wat nu? Men moet nu weer van voren af aan beginnen. Daarbij hopen we van harte dat de P.v.d.A. uitgeschakeld blijft. Iedereen vraagt zich af, waarom Prof. Romme niet als formateur wordt aan gewezen. Maar deze schijnt evenals één zijner voorgangers mgr. Nolens liever als „de grote souffleur" te willen fun geren dan zelf de last der regering te dragen. Dit gaat toch eigenlijk niet. Als leider van de grootste partij is hij moreel verplicht de leiding der regering op zich te nemen. Laat hij maar eens tonen een even knap minister-president te zijn als handig parlementairiër. Vreugde bij de P.v.d.A. Natuurlijk is er groot leedvermaak bij de socialisten. Men zou het zonder hen wel opknappen en nu blijkt al, dat de „conservatieve" partijen daartoe niet in staat zijn. Maar ten eerste is dit nog niet definitief bewezen, ten tweede mo gen ze zich wel eens herinneren, dat dr. Drees er nimmer in geslaagd is zelf een ministerie te vormen en tenslotte, dat bij inschakeling van de P.v.d.A. de moeilijkheden nog wel groter zouden zijn. De nieuwe formateur Op het ogenblik, dat we dit schrijven, is deze nog niet bekend. Het lijkt ons echter niet onmogelijk, dat hij rekening houdende met het gebeurde, ten dele voortbouwende op het werk van Prof. de Quay en diens fouten vermijdende, in korte tijd zal kunnen slagen. Naschrift van de redaktie. Prof. Beel is de nieuwe formateur geworden, die nu de kloof zal zoeken af te bakenen. Op zoek naar een spoedige oplossing van de kabinetscrisis heeft hij zaterdag de voorzitters van de twee grootste ka- merfrakties bij hem thuis te Wassenaar ontvangen, n.l. mr. Burger van de Partij van de Arbeid en Prof. Romme van de K.V.P. Ps. 75 1, „U alleen, U loven wij. Ja wij loven U, o Heer", las dan voor het hoofdstuk 2 uit Ruth, ging voor in ge bed en richtte dan een hartelijk wel komstwoord tot alle aanwezigen. De voorzitter memoreerde vervolgens dat het begin maar heel bescheiden is geweest; men begon met slechts zes le den, maar het waren mensen, die er van doordrongen waren, dat Gods Woord richtsnoer behoort te zijn in het maatschappelijk leven en op het gebied van de arbeidsverhoudingen. Het be gin is moeilijk geweest en de afdeling werd uit de nood geboren, in een tijd van crisis, werkloosheid en armoede. Thans kan men op de resultaten zien, vooral op een gezegende samenwer king en verstandhouding met de werk gevers. De afdeling is gegroeid. Het le dental is wel niet zo heel groot, maar te bedenken valt, dat in de laatste ja ren ook C.N.V.-afdelingen ter plaatse werden geformeerd van de metaalbe werkers, werkers in de genotmiddelen industrie enz. Spr. hoopte, dat ook in de komende jaren tot eer van God ge werkt zal mogen worden. Belangrijke feiten Meer gedetailleerd dan de voorzitter gedaan had, gaf de secretaris van de afdeling, de heer A. Klink, een over zicht van de belangrijkste feiten uit deze 25 jaar. Hij memoreerde de oprich tingsvergadering in het koor van de Nèd. Herv. kerk onder leiding van hoofdbestuurder Stokman (die deze avond in verband met het afscheid van een naar Nieuw Guinea vertrekkende dochter niet aanwezig kon zijn) en het, feit, dat de jonge, heel kleine afdeling toch al spoedig van zich kon doen spre ken en resultaten voor de arbeiders wist te bereiken, o.a. nadat ter plaatse een wilde staking bij een der commis- sionnairs was uitgebroken. Er werden overeenkomsten getroffen met de werk gevers, de lonen verbeterden, de om standigheden voor de gezinnen even eens. Helaas brachten oorlog en bezet ter donkere jaren, maar na de bevrij ding groeide de afdeling snel tot twin tig leden en deze groei zette zich nadien voort. De secretaris memoreerde de in de loop der jaren verkregen rechten op het gebied van lonen, werktijden, va-' kantie enz. en ging voorts nauwkeurig na welke personen gedurende deze 25 jaren deel van het bestuur hebben uit gemaakt. Thans wordt het gevormd door de heren J. Bestman, A. Klink, J. Slis, Joh. Jelier en A. Knöps. Er zijn 98 vergaderingen gehouden, telkens worden propaganda-acties gevoerd, de Vrouwenclub werd gevormd, in 1950 begon men met de zomeruitstapjes voor de leden en hun vrouwen enz. enz. De secretaris eindigde met felicitaties te richten tot de jubilerende voorzitter en penningmeester, voor wie hij hoopte, dat God hen nog vele jaren van gezond heid en voortdurende belangstelling voor het afdelingswerk moge geven. De heer Doolaard, sprekende namens het hoofdbestuur, memoreerde eveneens de zwarte crisisjaren, waarin deze afde ling werd geboren, uit nood eensdeels, maar ook uit het geloof in het erbar men van de Hemelse Vader. Spr. uitte gelukwensen en woorden van dank voor het werk, dat tot zegen der arbeiders gezinnen in Dirksland, op het eiland en van het Vaderland is verricht. Spr. dacht hierbij ook aan allen, die hun gaven van hoofd en hart in dienst van het organisatiewerk stelden, daarbij in het bijzonder ook aan degenen, die door de dood ontvallen zijn. Uitvoerig schet ste de heer Doorlaard de omstandighe den van vroeger en nu om vervolgens te viijzen op de ontwikkeling, die te wachten staat, op Flakkee en in de we reld en bij dit laatste doelde spr. vooral op het atoom. Men zal bij dit alles ze ker betrokken worden. De kracht, die de ouden gedreven heeft, moet de jon geren van nu aanvuren om te getuigen van hetzelfde fundament, het enige dat de wereld kan vernieuwen, als waar door die ouderen gedreven werden. „God geeft ons kansen" aldus de heer Doolaard, „wij moeten het Evangelie in onze samenleving voorop stellen en in alles geldt: Ons geleidt des Heeren hand!" Huldiging Aan de heer van Dam, de rayonbe stuurder, viel de eer te beurt om de beide jubilarissen het gouden bonds- Van links naar rechts de heren: A. Knöps; A. Klink (secr.); J. H. Bestman (voorz.)J. Slis (penningm.)Joh. Jelier. Voorzitter Bestman en secretaris Klink behoren tot de oprichters van de vereniging. speltje op de revers te steken. Hij liet dit van een bijzonder geestige speech en van welgemeende gelukwensen ver gezeld gaan, waarna de heer van Dam eindigde met een wel heel sterke op wekking tot de afdeling en vooral tot de jongeren, n.l. met het citeren van de woorden der Pelgrimfathers toen deze het onbekende land intogen: „In de Naam Gods, des Vaders, Amen, voorwaarts." Felicitaties Na de pauze volgde gelegenheid tot feliciteren. Als eerste sprak burgemees ter H. Bos, die constateerde, juist deze avond, dat de Christelijke vakbeweging een wel zeer eigen karakter heeft, dat door alle jaren heen gehandhaafd blijft, ook en juist in deze gematerialiseerde tijd. En beter dan te verlangen naar veel leden, achtte de burgemeester het te volharden in het erkermen van de leiding Gods in het maatschappelijk le ven. Spr. wenste bestuur en leden nog meer jubilea toe en hoopte, dat het werk vande afdeling (fider Gods zegen voortgang moge hebben. Gelukwensen richtte de burgemeester ook tot de beide jubilarissen. Ds. den Besten mede sprekende na mens de Herv. kerkeraad, herinnerde er aan, dat de oprichting in het koor der kerk heeft plaats gevonden, was niet maar voor de vorm, maar van stonde af heeft er een nauwe band bestaan tussen kerk en afdeling. Er wordt wel eens verschillend over de Chr. Vakbe weging geoordeeld, maar de predikant getuigde, dat de kerkeraad achter de afdeling staat, dat de kerkeraad hoopt, dat de bezieling blijve en dat men kracht zal vinden om nieuwe proble men aan te vatten, waarbij voorop staat dat het Woord des Heeren een licht op het pad zal zijn. Sprekende namens de C.B.T.B. feli citeerde de heer Vogelaar de afdeling en jubilarissen. Deze memoreerde dat de C.B.T.B. op Flakkee 28 jaar geleden ook uit nood is geboren; de Chr. boeren werden geknecht door de liberale orga nisaties. Helaas beseffen de Christelijke jongeren dat niet; die hebben het nu te gemakkelijk. Spr. wekte op om voor de beginselen uit te komen en hoopte voorts dat N.C.L.B. en C.B.T.B. nog steker naar elkaar zullen toegroeien, mede vanwege het vele werk dat wacht en hierbij stip te spr. de gerechtvaardigde verlangens naar een Chr. landbouwschool en huis houdschool aan, waarin men de Schep per wèl zal erkennen. De heer Grootenboer uit Melissant was de laatste spreker. Deze verklaar de 25 jaar geleden niet verwacht te hebben, dat op een bijeenkomst van een der afdeling zoveel burgerlijke en ker kelijke belangstelling aan de dag zou worden gelegd als nu het geval was. Spr. zag op de moed van do beginners en was Gode dankbaar, dat ieder dorp van Flakkee thans zijn afdeling heeft. Namens de Vrouwenclub kwam mevr. Joh. de Jong-Breur de afdeling felicite ren, onder aanbieding van een bloem stuk, dat een plaats kreeg naast de grote, door het gemeentebestuur ge schonken bloemenmand. Voor de afdeling Dirksland van de Chr. Bouwarbeiders kwam de heer KI. van den Hoek gelukwensen aanbieden, waarbij deze voorzitter Bestman een geschenk in enveloppe overhandigde. En dan was het officiële gedeelte van de avond ten einde. Er werd koffie en gebak gepresenteerd en dan was het woord aan het groepje van „Werkende Jeugd", dat de aanwezigen nog gerui me tijd zeer geboeid heeft. Met het oog op a.s. Hemel vaartsdag, waardoor wij deze week een dag minder kunnen werken om onze krant gereed te maken, verzoeken wij de adver teerders vriendelijk hun copy a.s. woensdag in ons bezit te doen zijn. Ook van de correspondenten zien wij hun copy in de woens dagochtend post tegemoet. Redaktie en Administratie N.V. Eilanden-Nieuws Over de feestelijkheden op Koningin nedag (en daarna) gehouden ontvingen wij uit diverse plaatsen van ons eiland verslagen en uitslagen van gehouden wedstrijden, die we echter zeer tot onze spijt niet kunnen opnemen. Van Mid delharnis alleen ontvingen we 4 getypte vellen en uit andere plaatsen waren er ook ijverige correspondenten die ons daarover copy zonden. Hoewel we eerst getracht hebben om het verkort op te nemen (o.m. Ooltgensplaat) moesten wij er verder vanaf zien, omdat we er dan nog wel een blad bij zouden moeten drukken. Het gure weer op Koninginnedag heeft meerdere besturen van Oranje verenigingen doen besluiten hun pro gramma's op een andere dag uit te voe ren. Ondanks de koude heeft Ooltgens plaat, Dirksland en Oude Tonge op de datum van de jaardag van onze Vorstin zeer spontaan feest gevierd. De Boe renloods aan het Spui was te Dirksland een uitkomst. Middelharnis werkte zaterdag j.l. een groot programma af en trof daarbij ta melijk goed weer. Optocht en kinder spelen werden een waar succes. Des middags zijn er behendigheidswedstrij- den gehouden voor tractoren, georgani seerd door de Landbouwjongeren club. Dit was wel het meest spectaculaire van het dagprogramma. Dan was er nog een vliegerwedstrijd en rolschaatswed- strijd. De aannemerscombinatie N.V. Nes- tum, die de Deltawerken in het Haring vliet uitvoert en bezig is met het enor me complex van kunstwerken die in de bouwput zullen komen heeft plan nen om voor eigen rekening tussen de Goereese oever en de twee bouwputten een vaste verbinding tot stand te bren gen. Deze zal dan bestaan uit twee Baileybruggen één van 500 meter die de 2 bouwputten, de Noordelijke en de Zuidelijke met elkaar zal verbinden. Om de verbinding met de Zuidelijke bouw^ put, waarin de scheepvaartsluis wordt gemaakt, tot stand te brengen, ligt het in de bedoeling eerst een zandlichaam te spuiten (dat later als onderdeel van de weg over de dam kan dienen) en van daaruit een baileybrug van 200 meter te leggen naar de Goereese wal. Dit tweede gedeelte zou dan een klapbrug moeten worden om de vissersvaartuigen van Stellendam en ook de reddingsboot door te latend' Bedoeling van deze bruggen is, om aanvoer van materiaal en arbeiders vlotter te laten verlopen en veilig te stellen bij minder gunstige weers omstandigheden, vooral bij mist. Te vens ligt er in om van ons eiland met zijn hoge werkloosheidcijfer meer arbeiders aan te trekken. Het is echter zo, dat nog geen be slissing is genomen, omdat eerst moet worden berekend of het finantieel ver antwoord is. Valt dit gunstig uit en wordt er toe besloten, kan de brug reeds in september gereed zijn. Zie voor plaatselijk nieuws en predik beurten pag. 4 van dit blad. 's Avonds gaf „Sempre Cresendo" een concert op het schoolplein van de Openbare Lagere school. Het sluitstuk van het Middelharnisse feest was een groots vuurwerk aan de Oost-Havendijk dat duizenden bezoekers trok, ook uit de verschillende plaatsen van ons eiland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1