R" iiAriDErf-niEuws DE WERKENDE MENS: Een prachiig f oiografisch onderwerp O '9 ^T^eefe van de lotogralie camera- i nruilactie FOTO-ROTSMA TECHNISCH ONDERWIJS Buitenland l" leisjes niet verplicht in de huishouding Wat moet mijn zoon worden blad Vrijdag 1 mei 1959 No. 2791 Het juiste standpunt: Laat de beste winnen" i/EVBN ^1/tw oegartó b&zockt bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht Pluimveemarkt Ter gelegenheid van|deze week houden wij een Wanneer u een toestel koopt tot f 50.krijgt u voor UW oude camera f 7.50, boven de f 50.krijgt u f 10.— en boven de f 100.krijgt u f 15.— terug. Dit aanbod is geldig van 9 t/m 23 mei. Wij hebben een enorme sortering en hebben deze nog uitge breid in verband met deze reklameweek. Twij ie iveren reeds een kleinbeeldcamera van f 57.50 De Flakkeese hengelvereniging „De Krammer" Zondagdiensten artsen op OU' eensl >lijf enj iier inl 5eda inl moment I del f ie ver-l feleerd-f visseWJ [lie van! terug] fr op tel idat del 1533 opj ften van I Heerel 31- Zijni en was| kiezen j fpnieuwl raag inl (rongen, geeft er': patting! 'en eis, te ge en om Inswerk, Ite doen'-jl maatj; fepen enij ling van; dat de' Irdeling (Calvijns lering (hel l". 6. Cd- Ihet strijd- ITauwelijks btste deel. (randoenin- |apier in aan tel I kan be- eebruik- E.N. UN" in i Enige leden van de Eerste Kamer ladden in het „voorlopig verslag" be ieffende de begroting van Sociale Za len de opmerking gemaakt dat het wel ioed zou zijn wanneer meisjes enige L verplicht in de huishouding werk- feam zouden zijn. lEen huishoudelijke dienstplicht voor Lisjes derhalve. Zo'n dienstplicht komt ni°t volgens de minister van Sociale laken a i. prof. Beel. Volgens deze be- lindsman zijn daar voor te veel be- Laren, die hij als volgt omschrijft: 11 Er zou een afdoend ambtelijk con- loie-apparaat in het leven moeten wor- len geroepen. I 2 Een gedwongen samenbrengmg van luisvrouw en huishoudelijke hulp zal leen juiste oplossing betekenen voor de ^ishoudelijke problemen doch aanlei- ling geven tot tal van conflicten. [3 Er zullen ten aanzien van onwerk- tiliige meisjes bepaalde sancties moe- fen kunnen worden toegepast. J4 Wil men de meisjes iets van het luishouden bijbrengen dan zal men, al ius de minister, zeker niet genoeg huis- frouwen vinden, die dit de meisjes kun- len of willen leren. Stromen meisjes lie jaarlijks „in dienst gaan", zouden leen plaats vinden. -^^ I Een vergelijking met de dienstplicht- lervuUing door jonge mannen lijkt de hinister hier niet op zijn plaats. Hier- iiede toch wordt in tegenstelling met len dienstverplichting voor meisjes een llgemeen vitaal belang gediend en zij lehoort overigens als een noodzakelijke lereiste te worden aangemerkt met het log op het bestaan van ons volk. Naar |et ons voorkomt een juist standpunt lat door de minister wordt ingenomen, forming tot goede huishoudster ligt Leer in de particuliere sector, van hoe Iroot belang het ook moge zijn, Daar- loor kan de Staat niet zorgen. Zeker hiet in de vorm van meisjesdienstplicht. M behoort het voor de regering tot Laar taak de mogelijkheid om goede liuisvrouwen te vormen zoveel mogelijk |e bevorderen. In de vorm van goed liuishoudonderwijs. Verder hebben de puders hier hun roeping en verant- Ifoordelijkheid om van de geboden ge degenheid een zo goed mogelijk gebruik Be maken. De vergelijking van de dienstplicht &oor jonge mannen wordt door de mi- hister terecht als niet steekhoudend af gewezen. Hier bij gaat het niet om particuliere belangen waarin door de ouders, bij de Aanwezigheid van de gelegenheid, kan iworden voorzien. De vorming van de Honge mannen tot verdedigers van de Staat is een algemeen belang van de perste orde voor iedereen. Het behoud ivan de Staat is er mee gemoeid. Bij on- ize landsverdediging heeft iedereen het grootste belang. Dat belang kan ook niet fenders behartigd worden dan door de .Staat. Individualiteit en- particuliere ac tiviteiten zijn hierbij niet te hanteren. Mij de dienstplicht voor jonge mannen Is uiteindelijk het bestaan van ons volk gemoeid. Een volk, dat zich niet ver- "dedigen kan is ten ondergang gedoemd. En die verdediging kan niet anders tot stand komen dan door de dienstplicht vervulling door jonge mannen. Een ver gelijking tussen dienstplicht voor meis jes, met die van jonge mannen wordt door de minister terecht afgewezen. II Z.K.H. Prins Bemhard is weer op burnee in Amerika. De goodwill rei den van deze koninklijke ambassadeur lijn voor ons land van grote betekenis. Voor onze betrekkingen met het Wes- lelijk werelddeel Amerika heeft hij ^aanbrekend werk verricht. Speciaal in Zuid-Amerika heeft hij contacten we- |en te leggen, die op de duur voor onze ^conomie van grote betekenis kunnen ijn. Tijdens dit veertiendaags bezoek |al hij de voornaamste spreker zijn op pet wereld-luchtvaartcongres te Las Vegas, verder zal hij een godsdienstig congres toespreken en een aantal vlieg tuigfabrieken bezichtigen. Op het ge- >bied van de luchtvaart is Z.K.H, een .algemeen erkend expert. Na zijn aan komst te New-York heeft hij zijn visie gegeven over de onderlinge positie van .de luchtvaartmaatschappijen. „Alle luchtvaartmaatschappijen moeten op alle vliegvelden ter wereld mogen lan den. Vliegtuigen moeten dezelfde vrij heid hebben als de schepen genieten bij het aanlopen van havens". Aanneming van zijn voorstel zou er toe leiden, dat de onderlinge concur rentie tussen de luchtvaartmaatschap pijen wordt vergroot maar dat mag vol gens Z.K.H, niet als een bezwaar wor den beschouwd, daar dit in feite de grondgedachte van onze vrije wereld vormt." „Laat de beste winnen", als gevolg van de vrije concurrentie. Na de recente beperking van de landingen door de K.L.M, te Singapore en na de weige ring van Amerika aan de Engelse lucht vaartmaatschappij de „Boac" hebben de woorden van Prins Bernard een bijzon der relief. Inderdaad het vrije ongeli- miteerde luchtvaartverkeer dient tot stand te komen in het belang van de luchtvaart zelf. In vroegere eeuwen is gestreden voor de vrije zee, waarbij on ze landgenoot Hugo de Groot baanbre- #P^?'^^ werk heeft verricht en welk be- m"^ rr*°* algemene erkenning is geko men. Ten opzichte van de luchtvaart is Tft ^^'^^l'l n9g zo ver niet. Allerlei be- frmfi "zestal voortkomend uit nati- unaie overwegingen belemmeren de ^nje ontwikkeling van de luchtvaart. K; f 1°.^°' ^^t sen autoriteit op lucht- fc=rP^r®^ ^-L-M. Prins Bemhard bm? «Je aandacht op heeft Bevestigd. II. Ttüee wegen Wil een jongen een technisch beroep kiezen, dan zijn er twee goede wegen. Zoals in het eerste artikel (14 april j.l.) vermeld, kan na U.L.O. en/of H.B.S. voor een technisch ambt verder opge leid worden aan U.T.S., M.T.S. (tegen woordig H.T.S.) en T.H.S. (Technische Hogeschool) of speciale scholen van een zelfde nivo (Autoschool, Zeevaartschool, enz.) De tweede weg is de Technische School, aansluitend op het (Voortgezet Lager Onderwijs. Bi} minder taleTManleg Hierna is niet alleen direkte opname in het bedrijf mogelijk, maar blijft even eens de gelegenheid tot een verdere aansluitende studie op U.T.S., M.T.S. enz. bestaan. Voor leerlingen die te wei nig talenaanleg bezitten om de studie aan een U.L.O. of H.B.S. met sukses te volgen, is dit een gunstige omstandig heid. Jeugd in de bedrijven Voor de jonge werknemers die, op grond van leeftijd, aanleg of financiële bezwaren, na de Teclinische School in het bedrijf moeten worden opgenomen, bestaat mede door het leerlingstelsel (vakopleiding in het bedrijf onder toe zicht van de overheid) en avond-tech nisch onderwijs altijd nog de kans om zich tot een U.T.S.-peil (patroon, mees ter, vestig, wet diplomering) op te wer ken. Beroepsrichtingen uia Technische School Onderstaand is in het kort aangege ven welke technische vakrichtingen en na verdere dag- of avondstudie bereik bare funkties voor de jeugd op Goeree en Overflakkee via de Technische School mogelijk zijn. Voor verdere inlichtingen kan men zich daartoe richten tot de administratie van dit instituut (Schoolstraat 11, tfn. 01870—2282). Metaal-, Auto-, Elektra-, Traktorindustrie Zowel in de partikuliere als over heidsbedrijven (Marine, Spoorwegen, P.T.T., enz.) kunnen funkties worden be reikt als: machinebankwerker, voor man, motordrijver, gezel, meester, (chef) monteur, (land)machinist, schakelbord- beambte, installateur, werkmeester, (hoofd)opzichter, tekenaar, konstruk- teur, scheepswerktuigkundige, techn. ambtenaar. (assistent)bedrijfslMder, pa troon. Aansluitende dagscholen zijn hierbij o.a.: afdelingen werktuigbouwkunde en elektrotechniek aan een U.T.S. of M.T.S. Machinistenschool, Autoschool, Elektro technische School. Bouwbedrijf (hout, steen, beton, verf) Naast geschoold vakman, voorman, gezel kan men in deze branche worden: meester, chef, (hulp)uitvoerder, advi seur, etalagetechnikus, tekenaar, tarief- analyst, (hoofd)opzichter, konstrukteur, bedrijfsleider, techn. ambtenaar, pa troon. Aansluitende dagscholen zijn o.a.: af delingen (weg- en water) bouwkunde aan een U.T.S. of M.T.S., Schilders school, Akademie van Beeldende Kun sten. Konsumptiebedrijf Niet alleen in het brood- en banket- bakkersbedrijf als gezel, chef-bakker, bedrijfsleider en patroon, maar ook in het „horeca" (hotel-, restaurant- en ca fébedrijf) zijn hoog gesalarieerde beroe pen mogelijk: kok, steward, hofmeester en bedrijfsleider. Verschillende van de ze vakken zijn ook in de scheepvaart te vervullen. Een aansluitende dagschool op U.T.S.- peil is bijvoorbeeld de Bakkersc'hool te Wageningen. Wie naar Technische Hogeschool? Normaliter geeft het diploma H.B.S. afd. B. of Gymnasium afd. bèta verder studeren aan een Technische Hogeschool (bijvoorbeeld te Delft, Eindhoven) om te worden opgeleid tot ingenieur. Tegenwoordig worden echter ook be zitters van een M.T.S. (H.T.S.)- diplo ma door middel van een aanvuUings- eksamen toegelaten, d.w.z. een intelli gente jongen, met te weinig aanleg of lust voor talenstudie, kan met ontwij king van het middelbaar onderwijs (H.B.S. of Gymnasium) toch de tech nische universiteit bereiken. „Ik houd van werken; het fascineert me; ik kan er uren naar zitten kijken." Deze geestige opmerking wordt toege schreven aan een geliefde Britse hu moristische verteller uit vroegere tijd, J. K. Jerome. De man had gelijk: het is een menselijk trekje zich te laten boeien door de arbeid van anderen en dan zelf niets te doen. De werkers in een bouwput zijn altijd verzekerd van toeschouwers. De kabelleggers van een energiebedrijf of een telefoondienst heb ben nog nooit over belangstelling te klagen gojiad. Wat een heerlijk kijkspel is het niet om een piano naar een der de etage te zien hijsen of een verkeers agent aan het werk te zien tijdensi het spitsuur op een druk kruispunt. Een werkend mens is altijd de aandacht waard, ook zonder de bijkomende span ning of de piano niet naar beneden komt of het verkeer onwrikbaar vast loopt. Een in zijn werk verdiept mens is zichzelf. Hij heeft zijn omgeving ver geten en is spontaan in zijn bewegingen en reacties. We kunnen daar tegenwoor dig gefascineerd naar kijken, zonder de schijn van ledigheid te wekken. Want dat toekijken krijgt een verantwoorde reden, zo gauw we een fototoestel in de hand hebben. En wie de werkende mens wil foto graferen, moet eerst goed kijken om de plaat te kunnen maken die karakteris tiek kan zijn voor het onderwerp. Van nature zijn we geneigd de ogen wat toe te knijpen als we iets scherp willen opnemen. We bannen de aflei dende omgeving uit onze gezichtskring en concentreren ons geheel op het voor werp van onze aandacht. Niet anders doen we, wanneer ■we ons een beeld trachten te vormen door de zoeker van onze camera. Wie ogen heeft om te zien, constateert dat door die zoeker het ge zichtsveld kleiner, maar ook veel leven diger wordt. Er vallgn details te ont waren, die ons gewoonlijk ontsnappen. Een matje kloppende huisvrouw is zo iets gewoons, dat we er nauwelijks oog voor hebben. Maar bezie deze wer kende mens nu eens door de zoeker van uw fototoestel en ge zult verbaasd zijn over de spanning der bewegingen, de intensiteit der toewrijding, waarmee dit dagelijks werkje wordt verricht. Wie het werk van anderen observeert door de zoeker van zijn camera kan niet anders dan respect krijgen voor de ar beid van zijn medemens. Dat respect ontbreekt nogal eens. Misschien kan de komende traditio nele fotoweek, in de tweede week van mei, daarin wat verbetering brengen. De opdracht voor de wedstrijd, welke aan die fotoweek verbonden is, luidt namelijk: „Richt uw lens op de wer kende mens." Daarmee is een onbe grensd „jachtterrein" opengesteld voor de enthousiaste foto-amateurs, van wie er in Nederland honderd-duizenden zijn. Fotograferen is uitgegroeid tot een dankbare en zinvolle vorm van vrije tijdsbesteding, die ruimschoots tegemoet komt aan de in bijna ieder mens leven de behoefte aan scheppende arbeid. De gehaaste krantenbezorger, de met schotels balancerende ober, de gereser veerd kijkende loketbeambte, de op tempo werkende typiste, de voorzichtig handelende machinemonteur, de ore rende verzekeringsagent, de rustig con trolerende arts, de baby-verzorgende moeder, de gespannen bezige bankwer- ker, de tegen hitte vechtende stoker, zij en nog miljoenen anderen in hun werk verdiepte mensen zijn stuk voor stuk prachtige fotografische onderwer pen. In ieder huis, in iedere winkel, in iedere werkplaats, op ieder kantoor, in iedere fabriek, overal liggen de on derwerpen voor het grijpen. Op straat, op het water, op het wijde land, aan de haven, op het station en waar al niet, bespeelt de werkende mens het toneel van de arbeid met een verve, die altijd weer even boeiend is. Hoe onthullend kan het niet zijn om tijdens de werkuren in de fabriek eens op eikaars werkwijze te letten en die later, bijvoorbeeld in het schaf tuur of tijdens de lunchpauze, eens te laten overspelen „klaar voor opname.' Trou wens, wanneer men de werkende mens scherp observeert, zal m.en weinig moei te hebben met het achteraf treffen van die ensceneringen, waaruit puntgaaf de karakteristiek van de gefotografeerde arbeid te voorschijn komt. En al mag een cynicus dan eeas gezegd hebben, dat werken een vorm van zenuwachtig heid is, de oogst van de wedstrijd „richt uw lens op de werkende mens' zal on getwijfeld weer bewijzen, dat arbeid nog altijd adelt. Wedstry dvoorwaarden De nationale fotowedstrijd „Richt uw lens op de werkende mens" is uitgeschreven door*de Vereniging Ne derlands Fabrikaat in samenwerking met de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie. De wedstrijd staat onder patronage van het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond; het Verbond van Nederland- sche Werkgevers; het Katholiek Ver bond van Werkgevers-Vakverenigingen; het Verbond van Protestants-Christelij- ke Werkgevers in Nederland; het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen; de Katholieke Arbeiders Beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond. 1 Aan deze wedstrijd kan door ieder een, jong en oud, worden deelgeno men. Uitgezonderd zijn degenen, die werkzaam zijn als vakfotograaf. De wedstrijd duurt van 9 mei tot en met 15 juni 1959. 2 De wedstrijd omvat twee groepen: Groep A voor de leeftijd van 10 t.m. 17 jaar; Groep B voor alle overige amateurs. 3 De wedstrijd omvat het onderwerp „de werkende mens" in de ruimste zin van het woord. 4 Het formaat van de foto's moet ten minste 9x9 cm zijn en mag ten hoogste 18 X 24 cm bedragen. De foto's mogen niet op carton zijn ge plakt, ledere deelnemer mag maxi maal 5 foto's inzenden, zowel zwart wit als in kleur. 5 Op elke foto dient duidelijk aan de achterzijde vermeld te worden: naam en adres van de inzender, het totaal der ingezonden foto's en de groep waarin men meedingt. Voor de A-groep moet bovendien de leeftijd en de school waarvan men leerling(e) is, worden opgegeven. 6 Alle inzendingen moeten eigen werk zijn. Het doen afwerken of vergro ten van de in te zenden foto's is toe gestaan. De foto's moeten in 1959 zijn gemaakt en nooit eerder zijn bekroond. In hoofdzaak zal door de jury gelet op de voorstellingen van de foto's en niet in de eerste plaats op de technische uitvoering. 7 De inzending sluit op maandag 15 juni 1959 en moet geschieden aan de Vereniging Nederlands Fabrikaat, postbus 999, Den Haag. Onvoldoend gefrankeerde inzendin gen werden geweigerd. Prijzen groep A Voor de beste jeugdige inzender uit elke provincie, dus voor elf provinciale winnaars: Een vijfdaagse reis langs de Neder landse industrie, als gast van de Cen trale Werkgevers Organisaties. Voorts: Een eerste prijs van 100.in contanten: een tweede prijs van 75. in contanten; een derde prijs van 50. in contanten, beschikbaar gesteld door de Centrale Werknemers Organisaties. Daarnaast worden waardevolle prij zen in natura uitgeloofd. Speciale schoolprijs De school waarvan een leerling(e) de eerste prijs van Groep A heeft gewon nen, wordt door de Vereniging Neder lands Fabrikaat een filmmiddag met tractaties aangeboden. Prijzen groep B Hiervoor zijn beschikbaar: een eerste prijs van 1000.een tweede prijs van 500.een derde prijs van 250. vijf prijzen van 50.—; vijf prijzen van 25.twintig prijzen van 10.vijf en dertig prijzen van 5. Al deze prijzen in de vorm van waarde bonnen te besteden aan fotografisch ma teriaal, naar keuze, bij de Erkende Fo- tohandel in Nederland. Voorts is een aantal prijzen in na tura beschikbaar. Extra premAe De Vereniging Nederlands Fabrikaat stelt als premie voor de beste foto met betrekking tot de Nederlandse indus trie een bedrag in contanten beschik baar van: VIJFHONDERD GULDEN 8 De keuze van de bekroonde foto's is voor alle partijen bindend. Cor respondentie over de toekenning van prijzen wordt niet gevoerd. De jury behoudt zich het recht voor niet alle prijzen toe te kennen, als de kwaliteit van de foto's of het aantal inzendingen hiertoe aanlei ding geeft. 9 Wie prijs stelt op terugzending van foto's dient een gefrankeerde stevige enveloppe, waarop naam en adres zijn vermeld, bij zijn of haar inzen ding mee te sturen. Terugzending vindt plaats na 15 augustus 1959. 10 Alle bekroonde foto's worden het eigendom van de Vereniging Neder lands Fabrikaat en de Stichting ter Bevordering van de Amateurfoto grafie, die het recht hebben deze foto's te publiceren of te doen pu bliceren, zo nodig zonder bronver melding en zonder vergoeding van auteursrechten. Niet bekroonde fo to's kunnen uitsluitend worden ge publiceerd na verkregen toestem ming van de maker en tegen vergoe ding" van auteursrechten. Op ver zoek dient het negatief van een in zending te worden opgestuurd. 11 Door deelneming aan deze fotowed strijd verklaart de inzender de wed strijd voorwaarden te kennen en hiermede volledig accoord te gaan. Op de pluimveemarkt van vrijdag 24 april 1959 werden aangevoerd 7000 kip pen. Kippen (witte) 1.60—1.70 per kg. le vend gewicht; kippen (gekleurd) 1.55^ 1.Ö5 per kg levend gewicht; tamme ko nijnen 4.10.per stuk. Ruimer aanbod van kippen met le vendige handel en de prijzen als vorige week. Naar de ministersconferentie Op maandag 11 mei begint te Geneve de conferentie tussen de ministers van buitenlandse zaken van Oost en West. De gehele diplomatie staat dan ook in het teken van de voorbereiding. De Westelijke ministers komen een week eerder reeds samen teneinde hun ge meenschappelijk standpunt te bepalen. De Amerikaanse minister Herter is al in Europa om besprekingen te voeren met Sellwijn Lloyd en andere West- Europese politici. Aan de vooravond van de conferentie hebben Rusland en Amerika over en weer nog enkele nota's uitgewisseld. De Sowjet-Unie vond het blijkbaar no dig, het Westen er nog eens op te wij zen, hoe verkeerd het is, Duitsland van kernwapens te voorzien. Het capitula tieverslag zou erdoor worden geschon den en de atmosfeer bedorven. Dat Rus land zelf verdragen schendt en de goede sfeer bederft met hatelijke nota's aan het Westen, doet natuurlijk niet ter za ke.... Anderzijds heeft ook president Eisen hower aan premier Chroestsjow brieven geschreven, waarin hij voorstelde, de kemproeven in de atmosfeer te ver bieden. Later zou dan gepraat kunnen worden over proeven op grote hoogte en onder de grond. De Russen hebben dit voorstel zonder meer verworpen. El- moet een algemeen verbod op kernwa pens tot stand komen, volgens Chroests jow; komt dat er niet, dan is er geen andere mogelijkheid dan dat de proeven normaal voortgang vinden en zelfs steeds onavangrijker. worden. Onder deze omstandigheden biedt de tninistersconferentie weinig hoop op werkelijke resultaten. Temeer, daar in het Westelijke kamp slechts een schijn bare eenstemmigheid heerst en het Wes ten niet maar zulke krachtfiguren be zit zoals de pas afgetreden minister Dulles. Amerika moet zich laten verte genwoordigen door Herter, die nog niet eens ingewerkt is, en bovendien Mac Millan als concurrent heft. Weliswaar berust de leiding van de Engelse bui tenlandse politiek formeel bij Sellwyn Lloyd, de minister van buitenlandse za ken, maar premier Mac Millan deelt in de praktijk de lakens uit, en deze streeft naar een grote mate van zelf standigheid voor het Gemenebest. Daar bij komen dan nog de eisen van de an dere bondgenoten, Frankrijk en Duits land. Het ziet er dus niet naar uit, dat het Westen in staat zal zijn, één ge meenschappelijk front te maken tegen over Rusland. De Franse Senaat Zondag is in Frankrijk de eerste Se naat van de Vijfde Republiek gekozen. Er is in de samenstelling haast geen verschil op te merken met de laatste van de Vierde Republiek, met dien ver stande dat de Onafhankelijken, de Rechtse Democraten en de Christen-De mocraten enige winst hebben geboekt, terwijl de Socialisten en de Communis ten geringe verliezen hebben geleden. Ook in Frankrijk wordt de Senaat ge kozen door middel van zogenaamde „ge trapte" verkiezingen. In ons land kie zen echter de leden van de Gedepu teerde Staten die van de Eerste Kamer, in Frankrijk daarentegen worden de senatoren gekozen door ruim 100000 zgn. kiesmannen, die op hun beurt weer aan gewezen worden door de gemeente raadsleden. Over de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen bestond enige tijd gele den in Frankrijk nogal verschil van me ning. Er was een grote groep, die be weerde dat Frankrijk bezig was terug te keren tot de toestand van de Vierde Republiek, dus voordat de GauUe aan de macht kwam. Daar bij gemeente raadsverkiezingen dikwijls persoonlij ke en plaatselijke belangen een rol spe len, was dit niet gemakkelijk uit te ma ken. De Senaatsverkiezingen hebben echter de genoemde groep in het ge lijk gesteld. Het enorme succes van de GauUe blijkt slechts van tijdelijke aard te zijn geweest en zijn ster is reeds aanzienlijk gedaald. De politieke verhoudingen zijn weer dezeKde als die van de Vierde Repu bliek. Dat betekent, dat de politiek van de GauUe, die ten doel had, Frankrijk weer regeerbaar te maken, grotendeels heeft gefaald. Of dat aan de Gaulle ligt of aan de hardnekkigheid van de Fransen is op dit ogenblik moeilijk te zeggen. Rumoer in Panama Dat ook artiesten wleens de politiek kunnen beïnvloeden, is vorige week dui delijk gebleken in Panama. Daar im mers werd de Engelse balletdanseres Margot Fonteyn een dag en een nacht gevangen gehouden. Deze danseres is namelijk gehuwd met Roberto Arias, vroeger Panamees Ambassadeur in Lon den. Arias wordt beschuldigd van wa pensmokkel en van een komplot tegen de regering van Panama. Hij is een neef van Arias, die in 1951 als president van Panama werd afgezet Mevrouw Arias-, Fonteyn nu werd ten laste gelegd, dat zij op de hoogte was van de plannen van haar man, hetgeen ze echter ont kende. Tengevolge van een scherp pro test van Engeland werd ze tenslotte weer vrijgelaten. Hoewel de gevangen schap niet zeer streng was, verklaarde ze toch, dat het hele geval een onaan gename ervaring was geweest. Waar Arias zich bevindt, wist ze niet. Naar verluidt zou hij zich schuil houden op de Braziliaanse ambassade in Panama. Met name in Engeland is er over dit geval nogal wat stof opgewaaid. De verhouding tussen Engeland en Pana ma is er niet beter op geworden. Pa nama is een Zuid-Amerikaanse staat met nog geen miljoen inwoners. Het wordt geregeerd door enkele aristocra tische families. Familieveten zijn er al meermalen aanleiding geweest tot staatsgrepen. Men schrijft ons: De op donderdag 23 febr. j.l. gehou den oprichtingsvergadering in het café Havenzictit te Battenoord, is een succes geworden en heeft tot resultaat gehad dat wij met een flinke club kunnen starten. De belangstelling voor deze avond was groot, dit doet ons bijzonder veel genoegen. Het spreekwoord, zo veel te meer zielen zoveel te meer vreugd is ook bij ons van toepassing. Elke sportvisser is dan ook in onze club van harte welkom. Getracht wordt om reeds tweede Pinksterdag een hen gelwedstrijd te organiseren. Voor nadere inlichtingen kan men zich bij de onder staande personen vervoegen. Dirksland: Dhr. P. J. Luchthart en dhr. J. van Zanten, Schelpenpad. Middelharnis: Dhr. J. v. Mierlo, Bea- trixlaan 22. Nieuwe Tonge: Dhr. C. v. d. Nieuwen- dijk Prins Bemhardlaan 3. Oude Tonge: Dhr. L. Wielaard, Juliana- straat 105. En tevens bij ondergetekende. Namens het voorlopig bestuur: H. Knöps, Battenoord. Van zaterdag 2 mei v.m. 12 uur t.m,. maandag 4 mei v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Wieringa. Voor spoedgevallen v. d. Peppel, arts. Prins Bemhardlaan 37, tel. 2117. Dirksland-Herkingen-Melissamt: Afwezig Boot en Elvé. Voor spoedge vallen Huisman, arts, tel. 01877412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en de Man. Voor spoedgevallen Bouman, arts, tel. 01871—269, Stad aan 't Haringvliet en Kramers ,arts, tel. 01873—201, Oolt- gensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, tel. 01877—281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 3 mei hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dr. A. Kugel, tel. 10, Poortvliet en dr. J. Ver met, tel. 10, Nieuw Vossemeer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9