Muurverf Bevolkingsonderzoek Voorjaarsmarkt te Sommelsdijk Bevolkingsonderzoek Ontrouw 2^e(J óckilderen Originele reclame expeditiebedrijf Fa. Both Zoon Nieuws uit Zeeland Een tragisch ongeval Sprookjesachiige verlichiing van hei raadhuis ie Ooiigensplaai H.H. adverteerders en correspondenten Tot in de puntjes... Ook voor muurverven naar uw eigen schilder camera's en toebehoren Verkeerde eetgewoonten leiden tot maagklachten - o---- ZEELAND léér »f J Ettense veemarkt «lions „E.F./ Boekhc' Biz. 2 „BIDl^^NDEN-NIXUWS" Vrijdag 1 mei 195? MIDDELHARNIS B en w van Middelharnis schrijft ons: Evenals enkele jaren geleden zal ook dit jaar de bevolking dezer gemeente op ziekten der borstorganen onderzocht worden, door middel van röntgenfoto grafie. ledere inwoner, uitgezonderd de kin deren, welke de scholen bezoeken, waarvoor een bijzondere regeling zal worden getroffen en kinderen beneden 2 jaar, ontvangt een dezer dagen een oproeping. Het onderzoek zal in deze gemeente in mei plaats vinden (begin mei tot half mei voor de schoolkinderen en om streeks half mei t.m. 21 mei voor de anderen). U zult ongetwijfeld met ons van me ning zijn, dat dit onderzoek van zeer groot belang is voor de volksgezondheid hetgeen het vorige onderzoek ongetwij feld heeft bevestigd. Het is dan ook zeer gewenst, dat ie dere inwoner aan de hem toe te zenden oproep gehoor geeft. Mocht U vóór 19 mei a.s. geen op roep hebben ontvangen, dan gelieve U zich ten spoedigste ter gemeente-secre tarie te vervoegen. Dit bericht is in ons vorig nummer abusievelijk onder Sommelsdijk ge plaatst. MIDDELHARNIS Zaterdagmiddag a.s. Koninginnefeest Door de weersomstandigheden zijn donderdag de feestelijkheden in ver band met de verjaardag van H.M. de Koningin afgelast. Het gehele programma is nu ver schoven naar zaterdag a.s. en zal op de gestelde uren worden afgewerkt. MELISSANT Ke?-fcdienst. Dinsdag a.s. 6.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. in Ndl. voor te gaan ds, M. v. d. Ketterij. STELLEND AM A.s. dinsdag Koninginnefeest. Door de weeromstandigheden zijn de feeste lijkheden in verband met het Koningin nedag niet doorgegaan. De kinderspe len worden nu gehouden van 24 uur op het Raadhuisplein. Benoemd. Tot tijdelijk controleur bij de Keuringsdienst Zuid Holland is be noemd dhr. A. E, Struijk Jz. alhier. Bloemen kweken. Er is in deze ge meente een commissie gevormd die tot doel Heeft een bloemententoonstelling te organiseren. De bloemen en planten zijn dan zelf gekweekt door de leerlin gen van de Herv. School. Zitting in de commissie hebben D. J. Minderhoud, D. L. Kievit Jz., B. Noorthoek, D. Brug- geman. NIEUWE TONGE Geslaagd. Onze plaatsgenote mej. T. Meijer slaagde dezer dagen te Schiedam voor het diploma costumière. Zij genoot haar opleiding bij mej. J. Visser te Som melsdijk. OOLTGENSPLAAT De heer C. Korteweg neemt afscheid van het Groene Kruis. In een buiten gewone bestuursvergadering van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, is woensdagavond j.l. afscheid genomen van de heer Gors. Korteweg Lz., die 25 jaar zitting in het bestuur heeft gehad en die zich wegens zijn leeftijd niet meer herkiesbaar heeft ge steld. De voorzitter, burgemeester W. M. v. d. Harst dankte de heer Korteweg har telijk voor al hetgeen hij in het belang van het Groene Kruiswerk heeft gedaan Alle merken Fotohandel J. Zandstra Sommelsdijk VIT DE PERS „De Chr. Bakkerspatroon", het or gaan van de organisatie van Chr. bak kerspatroons waarschuwt tegen ver keerde eetgewoonten, die aanleiding vormen tot het veel voorkomen van maagklachten. Het orgaan schrijft: „Een fout die vrij veel voorkomt is dat men zonder ontbijt van huis gaat, 's middags niet meer eet dan een boterham, om zich dan 's avonds met eten te overladen. Het li chaam heeft 's morgens ook eten nodig om de energie op te zamelen, die over dag verbruikt zal worden. Bovendien is het beter dat de spijsverteringsorga nen de gehele dag door met mate in werking zijn, dan dat zij plotseling één- of tweemaal per dag moeten „overwer ken". Geen wonder, dat er zoveel lieden met maagklachten rondwandelen." Het komt ons voor dat de Chr. Bak kerspatroon gelijk heeftom te wijzen op het verkeerde van het onregelmatige eten. Het benodigde voedsel verdelen over de verschillende maaltijden zal ze ker voor het lichaam heilzamer zijn dan het met één maaltijd te overladen. Met een te sober maaltijd naar het werk te gaan is een veelvoorkomende gewoon te die het is begrijpelijk, niet goed voor de maag en de verdere spijsverterings organen is. De aandacht hierop te ves tigen kan nuttig zijn waarom we het bericht van de „Chr. Bakkerspatroon", dan ook gaarne onder de aandacht van de lezers(essen) brengen. en bood hem als aandenken een boek aan getiteld: „De Bijbel heeft toch ge lijk." De heer Korteweg nam daarna af scheid van zijn mede bestuursleden en was zeer dankbaar voor het geschenk. Emmabloem collecte. De huis aan huis collecte ter bestrijding van de t.b.c (de zgn. Emmabloemcollecte) heeft op gebracht 68.20. Kerkdienst. A.s. zaterdagavond om 7 uur zal in de Geref. Gemeente voor gaan ds. H. van Gilst te Lisse (bedie ning H. Doop). Slmavi collecte. De huis aan huis collecte voor Simavi heeft opgebracht 71.47. Vijf woningen. Uit de toewijzing wo ningcontingent Z.-Holland, kreeg Oolt- gensplaat voor 1959 van "Ged. Staten 5 woningwetwoningen toegewezen. Het is niet veel maar vele plaatsen op het eiland kregen niets. STAD AAN 'T HARINGVLIET' Tijdens de feestelijkheden op Ko ninginnedag is door 29 leerlingen van de beide scholen verkeersexamen ge daan waarvoor allen geslaagd zijn en waar er negen van met nul fouten wa ren. Prijzen voor puzzlerit met auto's: H. Arensman 9.P. W. Vogelaar 6.50; J. Put 4.50; L. Roos 2.50. Motor: M. Meiaard Az. 3.—; Bromfietsen: C. v. Rumpt 3.50; Joh. Trommel 1.75. Bromfietsen met hindernissen: A. Arensman Ie prijs; C. v. Rumpt 2e prijs H. Smits 3e prijs. Verzilvering vakantiebonnen. Op dins dag 5 mei zal er gelegenheid zijn voor de eerste zomerinlevering van vakan tiebonnen bij de penningmeester van de N.C.L.B. dhr. A. Westdijk Burgem. Sterk straat tussen 7 en 8 uur. ------O------ Aangevoerd werden: Pinken 40 stuks, groot vee 5 stuks, graskalveren 30 stuks Nuchtere kalveren 16 stuks, biggen 50 stuks, lopers 9 stuks, paarden 1 stuk. De prijzen waren als volgt: Pinken 500—650, groot vee 700—1100, gras kalveren 300—390, vaarzen 750— 900, nuchtere kalveren 150—300, big gen 50—60, lopers 70—90. De handel was levendig. Bij de komende ronde van het bevol kingsonderzoek op Goeree en Overflak- kee zullen de kinderen tot en met 15 jaar niet gefotografeerd worden. Bij de schoolkinderen zal na verkre gen goedkeuring der ouders een tuber- culose-x-eactie gedaan worden door de schoolarts. Slechts de kinderen, die daar bij positief reageren, zullen nader wor den onderzocht. INGEZONDEN De Kerk blijft in al haar geledingen strijden voor het reformatorisch karak ter van staat en volk, zo meldt ons de kerkorde, art. VIII, sub. 4. Ordinantie 4341 herhaalt dit: De Kerk blijft in al haar geledingen strij den voor het reformatorisch karakter van staat en volk. Komt hiermee wel de oproep overeen die ons toegezonden werd om op 3 mei van de kansel te lezen? Onze kanselboodschap is eigenlijk Gods Woord. Dat Woord bevat ook een oproep. Een oproep te bewaren het|, pand aan ons toebetrouwd, het pand der Waarheid bij de reformatie weer in het daglicht getreden door de wondere werking van den Heiligen Geest. Ro me heeft zich daar te Trente geheel en al tegen gekeerd en haar anathema's gesproken. Het mag daarom verwonde ren, wat er de inhoud van betreft, en over de bedoeling tot nadenken stem men, wanneer ons een oproep bereikt van allerlei kerkgenootschapjpen, o.a^ ook de Hervormde Kerk, waarna on middellijk genoemd de Rooms Katho lieke Kerk. In die oproep immers van „de Kerken van Nederland" wordt ge sproken van een gescheidenheid, niet zozeer een verscheidenheid, neen, een gescheidenheid, maar men wil daarbij „vasthouden aan de eenheid die in Christus is." Is dat „in gemeenschap met de belij denis der vaderen?" Een ieder die de inhoud dezer belij denisgeschriften en hun bedoeling kent, zal moeten zeggen: neen, eigenlijk niet. Men was toen van Rome wat anders gewaar geworden dan een eenheid, bloed en tranen spraken een duidelijke taal en getuigen ook heden bepaalde voor vallen in andere landen ook niet van iets anders dan van een eenheid in Christus met de protestantse Schrift en Christgelovigen? Hoe wil men het oorlogsgevaar be zweren door een eenheid met Rome te proclameren? Het zou er eerder dichter bij door worden gebracht. Er wordt ge sproken van de verlossende kracht van God, maar zou dan niet de bloedschuld van vroeger tijden door Rome moeten worden erkend? Babel zal vallen: „en in dezelve is gevonden het bloed der profeten en der heiligen en al dergenen die gedood zijn op de aarde" (Openb. 18 24). God wreekt het vergeten bloed, de zielen dergenen die gedood waren om het Woord Gods en om de getuigenis die zij hadden vroegen daarnaar (Openb. 6 9, 10). Hoe zal dit niet bedacht moe ten worden. Daarvan spreekt helaas de oproep niet. Mag men gezien dat ver leden, wel spreken van een eenheid in Christus? Als er die eenheid tussen de kerken is (wij spreken hier niet van de individuele gelovigen) zoals de oproep meldt, is dan de gescheidenheid niet zonde? Dan is ons bestaan als aparte Hervormde Kerk gebrandmerkt als zon de. Daarmee wordt de reformatie als een uitredding door God, eigenlijk verloo chend. Zó mag geen eenheid gesugge reerd worden. Noorden (Zh.) A. v. d. Kooij dan bij uw eigen schilder verf gekocht. VAN ONZE ADVERTEERDERS Een wel zeer originele reclame is op Koninginnedag gevoerd door het beken de Expeditiebedrijf en meubeltransport- bedrijf firma J. Both en Zoon te Mid delharnis. Het gehele wagenpark, ne gen grote gesloten wagens, getooid met vlaggen, is door alle Flakkeese dorpen, straat in straat uit gereden, zodat de bewoners van het vele vervoersmate- riaal kennis hebben kunnen nemen. Met luidsprekers werd de bevolking er op attent gemaakt dat het goed ver zorgen van het vervoer een kwestie is van vertrouwen en moet gebaseerd zijn op ervaring. Zestig jaar geleden ver voerde bode Both reeds goederen naar Rotterdam, wel niet met de snelle en ruime wagens van tegenwoordig maar in deze 60-jarige ervaring is geleerd hoe het wel en hoe het niet moet. Van deze rijke ervaring kunnen de klanten dus profiteren. Het aardige in deze optocht was, dat van tijd tot tijd via een bandrecorder pittige reclame zinnen werden gelan ceerd, w.o. ook zeer goed gestelde llm- mericks. Een paar laten we er hier vol gen. Voor vrachten 't zij lichte of zware Dat bleek in de loop van de jare Voor snel en secuur Voor goed en niet duur Is bedehuis Both toch je ware. En dan: Houdt altijd een ding in de gaten Wanneer U uw huis gaat verlaten Verhuizen is wat Maar 't beste is dat U zoiets met Both gaat bepraten. Firma Both heeft zoals bekend dage lijkse diensten van en naar Rotterdam, van en naar Dordrecht, over het gehele eiland en West Brabant 2 x per week. En voorts voor verhuizingen e.d. door het gehele land. GELEGENHEIDSSTEMPEL Op 7 mei a.s. wordt ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Ned. Vereen, van Postzegelverzamelaars in het Hotel „Hof van Holland",te Hilver sum een postzegeltentoonstelling ge houden. In de tentoonstellingsruimte zal een brievenbus worden geplaatst, de daarin gedeponeerde gewone correspondentie zal van een afdruk van een bijzonder rubber stempel worden voorzien. ZONDAG 3 MEI MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds van Wakeren (H.A.) en 6 uur ds. den Besten (nabetr.) (In beide dien sten collecte voor de kerk.) Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. G. C. Muntingh. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. M. C. Tanis. Ger. Gem. 10 en 6 uur le zen. Ger. Kerk vrijgemaakt) 10 en 16.30 uur ds. P. Veldstra van Leer dam. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. A. Gooyer en 6 uur dhr. G. de Pater van Haastrecht. Rem. Kerk 7 uur ds. Cramer uit Nieuwkoop. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. den Besten (H.A.) en 6 uur dhr. C. J. Kesting (nabetr.) Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. H. van Gilst van Lisse. (Extra collecte voor de commissie voor bijzondere noden.) HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur dhr. de Pater van Haastrecht en 6 uur ds. Wursten van den Bommel. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. Stolk van Nieuwerkerk aan de IJssel. Ger. Kerk 10 en 4 uur ds. Schout van den Bommel. Ger. Gem 10 en 6 uur lezen. Ger. Gem. in Nedl. 10 en 6 uur lezen. STELLEND AM Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. Smit. Ger. Kerk J. Hindriks te Rotterdam 10 en 6 uur. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9.30 en 6 u. ds. Vlijm. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2 uur ds. v. Wakeren (H. Doop). Ger. Kerk 9.30 uur ds. Zeilstra van Monster en 2.30 uur ds. Muntingh van Middelharnis (Openb. belijdenis.) Doopsgez. Gem. 9.30 uur ds. van Sta- dum uit Utrecht. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. B. J. Zaal. (In beide diensten collecte kerkvoogdij). Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. J. V. Drenth (H.A.) en 6 uur ds. A. Gooyer (nabetr.) Ger. Gem. lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 uur dhr. Terlouw van Mid delharnis en 6 uur ds. P. v. Wakeren (H. Doop). Ger. Kerk 9.30 en 6 u. ds. A. Ti-apman (H.A.) Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. Wursten en 6 uur ds. J. de Lange van Utrecht. (Coll. kerkvoogdij). Ger. Kerk 10 uur ds. Netjes van Stellen- dam en 6 uur ds. Schout. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. J. de Lange (Zendingsdirector te Utrecht en 6 uur ds. J. v. Drenth. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. W. Steu nenberg te Rotterdam-Katendrecht. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur dhr. J. Neijenhuis. THOLEN Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. J. den Hoed. Ger. Kerk 10 en 5 u. ds. Klauw (bev. lidmaten). Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. Chr. Ger. Kerk 10 uur lezen en 6.30 uur ds. V. Doom. OUD VOSSEMEER Herv. Kerk 10 en 6.30'uur cand. L. G. Zwanenberg uit Waarder. Ger. Kerk 10 en 2.30 uur ds. A. Koning. Chr. Ger. Kerk 10 en 2.30 uur ds. v. Doorn en 6.30 u. lezen. SCHERPENISSE Herv. Kerk 9.30 uur ds. V. Dieren en 2.30 uur ds. A. Breu- re (voorb. H.A.) Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. POORTVLIET Herv. Kerk 10 en 6.30 u. ds. W. L. Tukker uit Rotterdam. Ger. Kerk 10 uur lezen en 2.30 uur ds. Klauw van Krabbendijke. Ger. Gem. 10, 2 en 6 uur lezen. ST. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Haar. Oud Ger. Kerk 3 x lezen. Ger. Gem. 3 x lezen. ST. ANN AL AND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds Westland Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. Vrije Ger. Gem. 9.45, 2,15 en 6.15 uur lezen. STAVENISSE Herv. Kerk 10 uur ds. A. Breure en 6 uur ds. J. den Hoed. Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur dhr. J. W. Slager. ST. PHILIPSLAND Herv. Kerk 2 x ds. van Dieren. Ger. Gem. 3 x lezen. Oud Ger. Gem. 3 x ds. Gebraad. BRUINISSE Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. H. W. van den Brink. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Chr. Wielemaker. Ger. Gem. 10 en 5 uur ds. F. Mallan. Oud Ger. Kerk 10 en 5 uur lezen. NIEUWERKERK Ger. Kerk 10 en 5 u. dr. J. H. Becker. THOLEN Hoogwaterstanden in de week van 3 t.m. 9 mei. Zondag voorm. 0.17 en nam. 12.55 uur; maandag voorm. 1.20 en nam. 13.52 uur; dinsdag voorm. 2.14 en nam. 14.39 uur; woensdag voorm. 2.55 en nam. 15.19 uur; donderdag voorm. 3.31 en nam. 15.54 uur; vrijdag voorm. 4.06 en nam. 16.30 uur; zaterdag voorm. 4.40 en nam. 17.04 uur. Donderdag 7 mei Nieuwe Maan te 21.11 uur. ST. MAARTENSDIJK -—Kerkdienst. Dinsdag 5 mei a.s. des sav. 7 uur hoopt voor de Oud Ger. Gem. alhier voor te gaan dhr. J. W. Slager. _ST, ANNALAND ,T— Extra kerkdienst hemelvaartsdag. .>-Donderdag 7 mei a.s, hoopt des sav. om 7 uur voor de Vrije Ger. Gem. van St. Annaland voor te gaan in de Dienst des Woords ds. F. Mallan van Bruinisse en voor de Ger. Gem. v.m. 9.30 uur de heer Wisse van Tholen. ST. PHILIPSLAND Jeugdige varensman verdronken Zaterdag 25 april j.l. is de 18-jarige Nelis Kempeneers Wz. in het gekanali seerde riviertje „de Nekart" in Duits land, verdronken. Het sleepschip Dam- co 112 waarop hij dekknecht was, schijnt in aanvaring te zijn geweest, waarbij hij overboord gevallen is. Het lijk is, terwijl wij dit schrijven nog niet gevonden. De diep bedroefde ouders en de familie wachten steeds in angstige spanning op enig bericht hier over. Het medeleven in de gemeente rnet de zwaar getroffen familie is groot. NIEUWERKERK Twee dorpsgenoten geridderd Op dinsdag 28 april vergaderde het Oranje-comité met een aantal ingeze ten in'V,Ons Dorpshuis" voor een speci ale plechtigheid. De voorzitter kon geen tekst en uitleg geven van het doel der samenkomst. Hiertoe gaf de heer Bouman het woord aan burgemeester A. A. van Eeten. De ze zei, dat de heer J. J. van Dijk en kele maanden tevoren met stille trom was vertrokken als voorzitter van het Oranjè-comité. Deze is 33 jaar bestuurs lid geweest. Er was geen feest in het dorp, of hij arrangeerde het. Voorts is hij voorzitter van het plaatselijke mu ziekcorps, het Braamfonds, de Kulture- ie Vereniging en het Leesgezelschap. Als tastbaar bewijs van erkentenis over handigde de burgemeester aan de heer 3. J. van Dijk een boekwerk. Hierna deelde de burgemeester mede, dat het Hare Majesteit de Koningin had be haagd, de heer van Dijk toe te kennen de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hierna spel de de burgemeester de versierselen op. De heer J. L. v. d. Have viel de eer te beurt de onderscheiding in zilver te mogen ontvangen. Van diverse vereni gingen is deze bestuurslid. In het be stuur van Het Groene Kruis heeft hij ongeveer 40 jaar zitting. Ook voor hem was het een groots moment, toen hem de versierselen wer den opgesteld. Beide geridderden wa ren zichtbaar ontroerd. De gedecoreerden dankten hartelijk voor de onderscheiding. BRUINISSE Mosselen. Toen het mosselseizoen 1958-1959 op 14 april officieel werd ge sloten zaten de handelaars in mosselen nog met belangrijke onverkochte voor raden. Er werd toen aan de Minister ver zocht alsnog te verkopen en dit werd toegestaan. Thans is dit doel bereikt en de mosselen zijn alsnog naar Frankrijk geëxporteerd. De voorraden zijn uitge put. Mosselvissers op de Waddenzee. Praktisch alle mosselvaartuigen uit Zeeland bevinden zich thans op de Waddenzee, waar de grote slag om het mosselzaad vandaag weer begint. Tot 15 mei mag op het Friese Wad worden gevist, dit zaad mag alleen in het Noor den worden uitgezaaid, na Pinksteren zal nog enkele weken gelegenheid worden gegeven te vissen op het Gro ninger Wad, dit zaad mag ook naar Zeeland worden gebracht. De geruchten gaan, dat er hier en »d Een paar duizend lamp jes geven het raadhuis, de Voorstraat en de to ren bij avond een sprookjesachtige aan blik, nu ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van H.M. Koningin Juliana aan genoemde gebouwen en straat een schitterende illuminatie is aangebracht. Aan het raadhuis zijn langs gevels en ramen 900 gele lampjes aan gebracht en boven aan de top van het uit 1616 daterende gebouw prijkt met oranje lam pen de jaartallen 1909- 1959. De toren is tot boven aan de spits met ruim 600 witte lampjes ver licht, terwijl de Voor straat van boven naar beneden met 13 slingers van elk 50 lampjes in rood en blauw in een feestelijke illu minatie is uitgerust. Van deze 650 lampjes zijn de rode aan weerszijde van de straat en de blauwe in het midden opgehangen. Zover tot op heden bekend is, zal de verlichting, met in totaal ruim 2000 lampjes, tot en met zaterdag 2 mei iedere avond branden. daar wel zaad aanwezig is, zodat men met goede moed begint. De praktijk zal moeten uitwijzen, of de hoeveelheid van die aard is, dat er voor ieder voldoende is, want 150 vaartuigen kunnen in enke le dagen natuurlijk een enorme hoe veelheid vissen. Vooral met het oog op het bezaaien van de pas uitgegeven nieuwe percelen is het van belang dat er voldoende zaad aanwezig is. Inzaai landbouwproducten. Zes jaar na de februariramp, die de structuur van de grond voor verschillende jaren bedierf, zodat alleen maar verbouw van gerst mogelijk was, in de eerste jaren, begint het bouwplan in Oostelijk Dui- veland weer normaal te worden. Nu begunstigd door fraai voorjaars weer, de gewassen voor de oogst 1959 weer zijn ingezaaid of gepoot, valt het op, dat vooral de gerstzaai sterk is in gekrompen. Een en ander als natuurlijk gevolg van de gedwongen overmatige uitzaai van vorige jaren. Vlas, anders een product, dat iedere landbouwer in zijn bouwplan had op genomen, is thans bijna geheel verdwe nen, als gevolg van de Russische dum ping met dit product op de Europese markt. Slechts twee of drie landbouwers hebben in de polder Bruinisse nog een klein hoekje voor dit product ingeruimd. Een ander product voor de we reldmarkt de uien, ondervinden de te rugslag van de slechte finantiële uit komsten der laatste jaren. De kleine boer, voor wie de „juun" altijd een aan trekkelijk product is of was, gaat het kennelijk meer zoeken in de gladiolen. Evenals uien zijn de gladiolen ook een arbeids intensief gewas, de finan ciële uitkomsten waren de laatste jaren voor de gladiolen stukken beter, dan voor de uien, maar toch blijven velen, zij het dan in mindere mate, nog wel iets voelen voor een gokje met het spe culatieve landbouwproduct bij uit ne- mendheid, dat de uien nu eenmaal zijn. De graanverbouw (tarwe) is evenals de uitzaai van suikerbieten normaal. De goede uitkomsten met de erwten vorig jaar maakten deze peulvruchten tot een willig gewas. Ook de goede uit komsten met de aardappelen, zulks in tegenstelling met het vorige jaar, maak ten dat het aardappel areaal vergele ken met het voorjaar 1958 iets werd uit gebreid. Inplaats van de gerst, komt bij vele landbouwers thans ook een perceel blauw maanzaad voor. In verband met a.s. Hemelvaartsdag, waardoor één dag minder in de druk kerij en zetterij gewerkt wordt om ons blad gereed te maken, verzoeken wij alle copy voor advertenties, berichten en predikbeurten woensdag a.s. in de ochtendpost in ons bezit te doen zijn. Redaktie en Administratie N.V. Eilanden-Nieuws wit, crème en lichtgroen. Vraagt eens in WED. KURVÏNK's DROGISTERIJ OUDDORP uwl ODtd ilopl 31 a te Liempde bant. Bij voldoenii_ me rijden onzer touriJ inbegrip vel f 9.per pe Opgaven gaa Op de veemarkt van woensdag april 1959 werden aangevoerd 181 sfii waarvan 135 runderen, 1 paard en biggen. De runderen werden bij zeer rui aanvoer vlug verhandeld, de prijzen e de hoge kant. In biggen ruimer aanbod met leve dlge handel en de prijzen onveraiide Het slachtvee werd redelijk vlug ïi handeld. Prijzen kalfkoeien 7501075; ks! vaarzen 7001000; guste koeien 750; pinken 45055, graskalve;^^^^^^^^' 350—450; paarden f 600—800; bigs--------------------- 40—60; lopers 60—75; vette koe; 2.60—2.80 per kilo geslacht. .'laatst uw far in EILANDl Autobi! Touringce Oadern.: J. Telef. K 1 Middel verzorgd bent u met een echt bü n passend kostuum en een met zorg gekozen overhemd. In moderne kostuums, vlot en toch gedistingeerd met prachtige overhemden heeft u bij ons zoveel keuze, dat u zeker vindt wat al uw wensen bevredigt. De boeken leesbibliotl totaal 60yL ■j^e zien bijl MlDDELH

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2