t Herkingen krijgt geen enkele woning te bouwen de vlaggen uit! K LAVE RVI ER H.M. de Koningin 50 jaar Rioleringswerk moet ook nog wachten kleuren porireiien C. F. Handel in 't maandelijks orgeluur herdacht De Fl Plan voor 8 bejaardenwoningen kan ook niet uitgevoerd worden Thans ook Fotohandel J. Zandstra Op Koninginnedag nzii^n: door W. Schippers Bl2. 2 „BltANDlN-NIBUWS'» Dinsdag 28 april 195. J.;,,Hag 28 a De raad van Herkingen kwam vrijdagavond 8 uur bijeen. Alle leden waren tegenwoordig en het ging er zoals altijd weer erg gemoedelijk naar toe. Alleen was de raad zeer ontevreden dat men voor dit jaar geen enkele te bouwen woningwetwoning krijgt toegewezen. Het plan dat ter tafel kwam voor de bouw van 8 bejaardenwoningen werd wel aangenomen, maar zal daardoor met uitvoering moeten wachten. Voor het rioleringsplan, waarvoor Herkin gen op de urgentie'-lijst staat en wat t.z.t. als aanvullende vrerkgelegenheid zal worden uitgevoerd was nog geen bericht om te kunnen starten ontvan gen. De stemming was over een en ander nogal in mineur. De voorzitter burgemeester H. Bos opende met gebed, waarna de notulen van 12 dec. en 2 maart werden vast gesteld. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingeko men was o.m. de rekening van de vleeskeuringsdienst, kring Dirksland, over het jaar 1958. Het nadelig slot be draagt f 2.845,41. Het aandeel van Her kingen hierin bedraagt 164,05. Bij de jaarrekening over 1958 van de stichting De Drinkwaterleiding Goeree-Overflak- kee te Middelharnis kregen wij te horen dat de verlies- en winstrekening over 1958 sluit met een winst van 3637,77, Onderwij szaken Vaststelling gemeentelijke vergoedin gen art. 101 en lOlbis l.o.-wet 1920 over 1958 voor de Herv. school en voor die Gerei Grondslag. Het gemiddeld aantal leerlingen der Ned. Herv. school bedroeg over 1958 95V3. Het bedrag per leerling bedroeg over dat jaar f 37.50, zodat recht be staat op een bedrag van 3575.Het voorschot bedroeg 3712,50, zodat ge restitueerd moet worden een bedcag van 137.50. Het bedrag der voor ver goeding in aanmerking komende uitga ven bedraagt 3817,49. De vergoeding voor het vakonderwijs bedraagt over 1958 1121,90, terwijl ontvangen is aan voorschot 1055,77, zodat het school bestuur nog tegoed heeft een bedrag van 66,13. Dit betreft het dienstjaar 1957 en is nader vastgesteld wegens ver hoging van de jaarwedde m.i.v. 1 jan. 1957. Over het jaar 1958 heeft het schoolbestuur nog tegoed een bedrag van 127,14. Het gemiddeld aantal leerlingen der school van de Geref. Gemeente bedroeg over 1958 84, zodat de vergoeding be draagt 84 X 32. 50 per leerling is 2730.Het voorschot beliep een be drag van 2740,83, zodat gerestitueerd moet worden 10.83. Voor het vakon derwijs is eveneens wegens afrekening over 1957 nog een bedrag te ontvangen van f 41.26 en over 1958 van 77,57. Geldlening. De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage bood uit de opbrengst van de 4V2"'/o obligatiele ning een vaste geldlening aan van f 29.000,— tegen de koers van 99,250/0 met een looptijd van 30 jaar tegen 4V2''/o rente. Aangezien de gemeente dit geld kan gebruiken voor consolidatie van de vlottende schuld werd dit gaarne aan vaard. Krediet voor 8 bejaardenwonin gen. Nu de bouw van de 4 bejaardenwo ningen aan de Scharloodijk binnen kor te tijd zal zijn beëindigd, hebben b en w beraden over de vraag met welk type woningen verder gebouwd zal worden. Het college is van m_ening, dat voor bejaardenwoningen in deze gemeente nog wel plaats is en stelde daarom voor een bedrag van 85.000.krediet be schikbaar te stellen voor de bouw van 8 be jaarden woningen aan de afrit van de Molendijk. Zoals bekend, is deze bouwgrond reeds in het bezit van de gemeente en kan daar zonder veel kos ten reeds gebouwd worden. De voorzitter lichtte verder toe dat er een ontwerp van de technische dienst was, dat gegolden heeft te Melissant en precies zo zal kunnen worden overge nomen. Dit bespaart tijd en geld. Het worden twee blokken van vier wonin gen, die zeer praktisch bleken ingericht. Ze komen geheel op de zonzijde te staan. De heer J. C. Kalle informeerde of in de f 85.000.alles was inbegrepen, waarop de voorz. zei, dat de kosten van ophogingen er bij kwamen. De heer T. Kalle vroeg of het volume er voor was toegestaan. Hierop antwoordde de voorzitter, dat juist van Ged. Staten bericht was ge komen dat Herkingen dit jaar geen enkele toewijzing krijgt om woningwet woningen te bouwen. Daar vallen de bejaardenwoningen ook onder. Dit is een grote teleurstelling aldus de burge meester, hoewel het wel te voorzien was. „Dan moeten Ged. Staten maar eens komen kijken!" meende de heer J. C. Kalle en de heer v. d. Wende wilde de hoge heren aan het verstand brengen dat voor deze bejaarden woningen een uitzondering diende te worden gemaakt. De voorz. antwoordde dat hij het a.s. week op de griffie ter sprake zou bren gen. Herkingen was er tot dusver goed afgekomen; voor alle plattelandsge meenten is het nu een tegenvaller. Par ticuliere bouw is ongelimiteerd aldus spreker; de woningwetwoningen gaan naar de grote centra. Voorlopig kan al leen het plan voor deze bejaardenwo ningen worden klaar gemaakt en moet de toewijzing om te bouwen worden af gewacht aldus spreker. Het voorstel zelf keurde de raad goed. Verhuur grond. Door de heer A. Hui- zer, telagebedrijf, alhier is verzocht om de naast zijn bedrijf gelegen grond aan de 1 februariweg, voor de duur van één jaar te mogen huren. Aangezien be trokkene veel belang heeft bij deze grond en ook voornemens is deze in de toekomst van de gemeente te kopen, is hem reeds het recht van optie verleend voor de duur van een jaar. Tegen de verhuring van genoemde grond voor die tijd bestond dan ook geen bezwaar. Met loetrokkene is reeds mondeling overeengekomen het perceel van een behoorlijke afscheiding te voorzien. De heer J. C. Kalle informeerde naar de huurprijs, die op 25.bleek be paald. Men keurde het voorstel goed. Begrotingswijzigingen. Deze begro tingswijziging betrof meest administra tieve af- en overschrijvingen van pos ten welke overschreden zijn of worden. Tevens zijn er in verwerlit de restitu tie van de N.V. Emgo van een bedrag van 400.wegens herverdeling van de aandelen van die maatschappij (te ruggebracht van 10 op 6 aandelen) en de verstrekte geldlening aan het Groe ne Kruis ten bedrage van f 5000.als mede de opname van de thans gesloten vaste lening van 29.000.Voorts is de post vongno. 12 verhoofd met f 57. wegens aandeel in de kosten van het aanbrengen van centrale verwarming in de ambtswoning van de bui-gemeester. Het is wel gebleken, dat deze aanleg noodzakelijk is om de woning gerieflijk bewoonbaar te maken. De investering van een vol-automatische oliestookin- stallatie met bijkomende kosten be draagt 8000.Berekend naar een af schrijving in 20 jaar bedraagt de jaar lijkse annuïteit 7,5219»/o van 8000.—. In dit bedrag is deze gemeente ver schuldigd ^/o deel of 57.Voorts is de post volgno. 234 vehoogd met 125.- tot 225.wegens het beschikbaarstel len van ƒ1.per leerling (ook van de kleuterschool) ter gelegenheid van de verjaardag van onze Vorstin. Het is de bedoeling iedere leerling een herinne ringsbeker met versnaperingen aan te bieden. Door een comité uit de vereni gingen zullen op die dag kinderspelen worden georganiseerd. Bovendien is be sloten om ter gelegenheid van het so- listenconcours, dat op 4 april j.l. alhier plaats vond een bedrag uit te trekken voor de aankoop van 2 prijzen. De be treffende uitgaaf bedraagt 36.20. De raad ging met deze wijziging ak koord, inbegrepen het jaarlijks te vo- teren bedrag voor de centrale verwar ming van de ambtswoning te Dirksland waarvoor de burgemeester dank zegde. Tenslotte werd een krediet van f 1300.beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van een z.g. „abri" een wachtlokaaltje voor de buspassagiers. Deze zijn in de handel verkrijgbaar en zijn hoofdzakelijk gemaakt van beton en glas. Dit lokaaltje kan geplaatst worden aan de Groene Kruisweg naast de vloeddeuren in het talud van de dijk. Het zal zeker in een behoefte voorzien daar de bushalte in een ongunstige plaats is gelegen wat betreft regen en wind. Aan de directie van de R.T.M, is in middels een verzoek uitgegaan om een bijdrage te verlenen in deze kosten, v/elke steeds wordt verleend en meestal 500.— bedraagt. De raad stemde er wel mee in maar stond toch wel even bezwaarlijk, ge zien het vandalisme van de jeugd, dat er zoveel glas in was. De burgemeester bleek echter ten deze wel vertrouwen in de jeugd van Herkingen te hebben. Rondvraag De heer J. C. Kalle informeerde naar de uitgangen van de vier bejaarden woningen die ze aan het bouwen zijn, waarop weth. Witvliet antwoordde dat men er aan weerskanten weg kon. Dan hebben de mensen zo weinig mogelijk met elkaar te maken. De heer Hogerwerf attendeerde er op dat er wel naar de riolering aldaar ge keken diende te worden. De voorz. antv/oordde dat dit al een punt van overweging was; er zal zeker in worden voorzien. Weth. Witvliet merkte op dat het niet zo zeer in de riolering zat, maar in het betreffende slootje, dat het vuil niet kan verwerken. De heer v. d. Wende had op de agen da nog niets gezien over he aanleg van het grote rioleringplan. De voorz. antwoordde dat het college er achter heen had gezeten; het moet gezien worden als een aanvullende werkgelegenheid. Wat de uitvoering zelf betreft konden geen mededelingen worden gedaan. Het plan is verder ge heel rond ook de goedkeuring van de polder. De heer v. d. Wende merkte op, dat er thans wel mensen beschikbaar wa ren. Die werken nu bij de Heide Mij. Spr. vond het jammer dat het zo afremt. De voorz. betreurde dit ook al wilde hij het geen „afremmen" noemen. Hij had al op de urgentie gewezen, maar het speelt zich alles af op het ministerie. Er zijn ook andere delen in het land waar het ook heel nodig is. De toewij zing is niet alleen afhankelijk van de beschikbare arbeidskrachten maar meer van de grote investering die er in zit. Het is een vrij duur geval. Spr. achtte het al een groot voorrecht dat Herkin gen er voor op de urgentie stond. Het wordt met 90»/o Rijksgeld uitgevoerd en kost de gemeente vrijwel niets. De voorz. sloot daarna de openbare ver gadering. Sommelsdijk 14 april j.l. was het 200 jaar geleden dat de grote componist uit de Baroktijd Georg Friedrich Handel overleed. Arie Keijzer heeft deze componist tijdens zijn gehouden orgelbespeling zaterdagavond 18 april j.l. herdacht. Voor deze gele genheid had de organist een Handel- programma samengesteld uit enige zeer bekende orgelconcerten van deze be roemde componist. De belangstelling voor deze „Handelherdenking" was ge zien bij andere bespelingen goed te noe men. Gok heeft de concertgever o.i. een spannend luisterend publiek gehad. De vertolking van de prachtige orgelcon certen heeft hieraan zeer veel bijge dragen. De muziek van Handel „pakt" de luisteraars veel vlugger als die van zijn grote tijdgenoot Joh. Seb. Bach, daar Bachs muziek een diepzinniger karakter draagt dan van Handel. Het karakter van Handel o.a. geestig, on stuimig en oppervlakkig, hebben hun weerklank in diens composities. Van daar dat dit een vaak boeiend effect heeft wat het publiek de spanning geeft. Na de samenzang over Psalm 75 1 wat vooraf ging aan een rustig gekozen improvisatie op deze melodie, boeide Met instemming van H.M. de Konin gin en H.K.H. Prinses Beatrix (Be scherm vrouwe nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming) geeft het Prinses Beatrix-Poliofonds bij zonder fraaie kleurenreprodukties uit ter gelegenheid van de 50e verjaardag van onze Vorstin. De kleurenfoto van onze Landsvrou- we is speciaal ter gelegenheid van Haar 50e verjaardag gemaakt en is dus van historische waarde. De Actie Koninginnefoto Prinses Bea trix-Poliofonds heeft de mogelijkheid geschapen deze kleurenreproduktie als één geheel, op natuurkarton en op een royaal formaat (plm. 33 x 47 cm) ver krijgbaar te stellen tegen de opmerke lijke lage prijs van f 2.50, waarvan een Foto M. C. Meyboo: gulden ten goede komt aan het Prinse Beatrix-Poliofonds. Het Actie-adres is: Actie Koninginnefoto Prinses Beatrix-Poliofonds Postbus 7101, Amsterdam Z II Postgiro 23 - telef. (020) 79.09.49 U helpt toch mee deze actie te doei slagen? Handels allegro uit diens Ie orgelcon cert in G moll al dadelijk. Dit mooie 2e deel heeft ons ook nu weer, door het strakke tempo en de glanzende re gistratie bekoord. Met het vertolken van Handels muziek staat de concert gever aan een groot gevaar bloot n.l. het gevaar van het „opjagen" der tempo's. Dit is een gebrek dat al veel is voor gekomen. Daarom is zelfbeheersing der bespeler bij Handels muziek onontbeer lijk. Gelukkig hebben wij dit euvel niet waargenomen. Ook het laatste deel uit de Ie orgelconcert, de andante deed het zeer goed met de uitkomende stem op het rugpositief gespeeld. Ook de Allegro (zeer bekend) uit or gelconcert no. 4 in F dur kreeg een mooi en puntig karakter. De diverse contrasten werden door snelle passages en vlugge klavierwisselingen nog ver hoogd. Het spelen der licht en schaduw partijen met een tintelende registratie ^gaf ook hier een boeiend effect. Ook als Handel deze concerten als verpozings- muziek improviseerde werd het adem loos stil in de zaal. Jammer dat het pedaal in de allegro met een Fuga karakter (laatste deel) nogal eens overheersend was. De orgelconcerten hebben allen een eigen thema, doch het typische is dat zij toch allen gezien hun muzikale opbouw en voordracht zeer veel op elkaar gelij ken. Ook dat beluisterden wij in orgel concert no. 6 in Bes dur. De prachtige Larghetto gaf een echt verpozingska rakter. Na het zingen van Gezang 280 1 op welke melodie Arie Keijzer een mooi voorspel bouwde met de melodie uitko mend en een beweeglijke doch be schaafde en knappe contra-punt, besloot hij dit Handelprogramma met 2 delen uit het vijfde orgelconcert in F dur. Na het rustige beschaafde Adagiodeel volgde het AUegrodeel met „Koekoek en nachtegaal" effecten. Deze zeer populaire bewerking deed het prima. Alleen de „nachtegaal" im- mitatie was o.i. met de gekozen regis tratie niet geslaagd. De zeer hoge fluit- stemmen kregen hierdoor een soort klokkenspel karakter. De diverse mach tige pompeuze tussendeeltjes in deze Allegro deden het daartegenover zeer goed. Arie Keijzer heeft o.i. een geslaagd orgeluur gegeven waarin hij de schoon heid van Handels scheppingen op een boeiende wijze heeft uitgestald. Zou het niet wenselijk zijn, als wij over enige maanden bij de sterfdag van Joh. Seb. Bach stilstaan dat ook dan de organist een Bachprogramma speelt? Ook daar voor zal c.i. een behoorlijke belangstel ling bestaan. M. T. S, Het gemis aan vrijheid, zoals we dit hebben gekend in de bezettingstijd, zou na de oorlog zeker geleid moeten heb ben tot een toeneming van de waarde ring voor de vrijheid. Helaas moet geconstateerd worden, dat het ongestoorde bezit ervan gedu rende een 14 tal jaren deze waardering al weer heeft doen verminderen. Het waarderingsoordeel zou tot uiting kunnen komen op de verjaardag van onze Koningin, 30 april, op de herden kingsdag 4 mei, op de nationale feest dag 5 mei. In de bezettingstijd had men spon taan wel elke dag de vlag willen uit steken om eens uiting te geven aan de drang naar vrijheid. Zeer in 't bijzon der op de verjaardagen van de leden van ons Koninklijk Huis. 't Zal in die periode en op die verjaardagen, zij het heimelijk, ook wel een punt van ge sprek geweest zijn. Het uitsteken van de vlag was streng verboden. De Duitsers waren niet mals met hun straffen, daarom zocht men het meer in de vormen die verkapt de gevoelens moesten vertolken. Oranje- bloemen, die we in velerlei variaties kennen, zowel in de voortuin als voor het raam. Deze periode van onderdrukking is voor ons voorbij. Vele volken leven thans nog in de toestand van terreur. Wij mogen weer uiting geven aan onze vrijheidsdrang en liefde voor ons Oran jehuis. Wij moeten het doen voor onze jeugd, die zich klaar maakt om op 30 april de verjaardag van onze Koningin te vieren. Deze dag heeft een bijzonder accent, 't Is een kroonjaar voor onze Koningin. Albert Verweij vertolkte in 1936 onze gedachten in zijn gedicht „Het kind van het Land", aldus: „Ieder volk behoeft, gedurig zichtbaar en als tolk van eigen eenheid een symbool. Dit luidde wel schoon, maar 't als symbool door hem geduide Huis van Oranje is mij een werkelijkheid," Het voorbeeld van de Oranjes heeft ons volk in zijn vrijheidstrijd telkens weer bezield. Van deze bezieling moet onze jeugd worden doortrokken. Wij moeten de jongeren stimuleren in hun waardering voor onze vrijheid. In hun waarderingsoordeel moeten de ouderen, omdat ze het zo van nabij hebben meegemaakt, voorgaan. De 30s april moeten zij voor onze kinderen, door hun voorbeeld tot een onverge telijke dag maken. Dat begint al bij optocht voor schoolgaande kinderen Die optocht moet geen wandeling zijs door verlaten straten met kale gevels. Het moet voor de kinderen een feeste lijke tocht zijn. En wij helpen mee om hem feestelijk te maken door de vlaj uit te steken. De vlag, het hoge sym bool van de eenheid en de onafhairke- lijkheid van het Koninkrijk der Ne derlanden. Als het kan, voorzien van een oranjewimpel om bij deze feeste lijke gelegenheid de twee-eenheid Ne derland-Oranje tot uitdrukking tf brengen. Als van elk huis onze vla? wappert is het voor onze kinderen al een feestelijke dag. Ze zingen daarvan, uit volle borst, in hun liederen vooi het gemeentehuis: „O schitt'rende kleuren van Nederlands vlag" en vervolgens: „Ontplooi U, waai uit nu Bij nacht en bij dag Gij zijt ons het teken, o heilige vlas Van trouw en van vroomheid en moed." Helaas, hoe moeten ze deze spontane zang, alsook het „Wij leven vrij, wij leven blij" in overeenstemming bren gen met de wijze waarop de burgeii; dit soms beleeft. Hier en daar eet vlag! 't Zet een domper op hun kinder lijke vreugde. Het ontbreken van df vlag van zovele huizen, waarvan de be woner verzuimd heeft een vlag, al ii het nog zo'n klein formaat, aan tf schaffen of uit te steken, moet voor it kinderen wel een desillusie zijn na eei tocht door de gemeente. Opgemerkt moge worden dat het ge bruik is tijdens het spelen van oni volkslied het hoofd te ontbloten. Aas dit verzuim maakt men zich nog al eeni schuldig, hetgeen temeer opvalt doci de correcte houding van militairen c politie. Laten wij het ons tot een eü- taak rekenen vooral onze kinderen t' laten delen in de feestvreugde en ös gemeente om 8 uur 's morgens in een feestgewaad te steken. Dit kan als ieder spontaan de vlsi uitsteekt. P. W. HORDIJÏ Burg. van Middelharnis-Sommelsdij» Den dao noe fu' Toe hien heel w Toe heit d'r feê In klonk een nie Het tram van de Geen kat naedat De R.T.'" hêeren De Burg leèjen Polderbe kortom Een fijn in z'n In de re een gla In op de 't jong Toe kwa mit de Van 't e deur 't De meest versjes In die m mit de De mens in groó Voor d' i was ie In 't wier toe ied Dat uze op dien In dat er van Or Wat wae de mèn Dit feit diep in In dezen echt on De R.T.M alle he Nog op e „in nog Deer is ik weet Mar heel hae d'r Zo6 is de inewijd In was het nie Een groö is tot Want ied wel es Al was h 't eilan Voórlaop' mit êen Mar wat was in Dat wen het tra- Wat wist van De Van Ou- of Stad In Oost-" in van In ielk g op de s Noe kon goö be Al weund" in ofgel Je kon in nog al Aster zoo de tran De klomj in 't w; Dat en nc zonger Hie zat a mar stil In zag hel zo6 mar Een ouwe vertelde Ze zagge echt W! Je gaf 't haelde Was je in die 't h Mar och, duurde De hekke genogt De kondi Bunnik Van Hees het alle. Och, och, dichte r Want 't V al gauw De êeste i; most Om al de 't krakli Het tremi op de Onmeugel mensen Ze dronge in beês- Geen mèn ze stonr 't Leek v ineens i In geen d dat 's 't Wier iri rommel! Jongens el as blaeteil Wat of 'tl deer keP As ze me dan vor Zoo is he dichte In Ouddu die dae; 19 „Ik was", ging van Limmen voort, „die half dronken kerel, die halswerk had, zijn jong paard meester te blijven, reeds vrijwel vergeten, doch nu staat hij mij weer duidelijk voor de geest." „Mijnheer van Limmen," sprak juf frouw Rijnberg op bezorgde toon, „was die boerendochter niet dezelfde, die mij kwam bezoeken op die dag dat U voor 't eerst hier kwam?" „Juist, hetzelfde aardige boerinnetje", lachte de jongeman. Doch juffrouw Rijnberg lachte niet, en ernstig sprak ze: „Nu, mijnheer van Limmen, laat ik U dan waarschuwen voor Bart Brakkers want die heeft zijn zinnen gezet op Marie Groskamp en hij zal niet dulden dat een andere jonge man ook maar ee.i woord met haar wisselt." „Wel, dat is toch wonderlijk," merk te van Limmen op, „ik ben nog maar zo korte tijd hier, en reeds twee keer word ik gewaarschuwd voor een per soon, die mij volkomen onbekend is, en met wie ik nog nimmer een woord ge wisseld heb." „Mag ik vragen van wie die eerste waarschuwing kwam?" vroeg juffrouw Rijnberg op bescheiden toon. „De eerste waarschuwing kwam van het meisje, dat U Marie Groskamp noemt. „Toen de kerel ons wat toeschreeuw de, scheen zij wel te hebben verstaan, wat hij riep. „Als U soms enige tijd hier in de om trek blijft," zo sprak zij mij toen toe, „blijf dan die jonge man daar uit de weg; hij zal stellig twist met U zoeken." „En vóórdat ik vragen kon, waarom die beleefde jonge heer mij die eer wilde aandoen, vertelde ze mij op haastige toon, dat ze de vriendin was van zijn zusters en daardoor goed met hem be kend, en dat hij wellicht daardoor zich het recht aanmatigde iedereen, die hem niet aanstond, te verbieden met haar te spreken. „Nu waarde juffrouw Rijnberg", ging van Limmen lachend voort, ,moet U zelf niet toestemmen, dat het een aar dig geval is voor een jongmens, dat hier nog schier wildvreemd is? Doch laat ik U nog even vertellen, wat ik juffrouw Groskamp ten antwoord gegeven heb op haar goedgemeende waarschuwing. „Allereerst heb ik er haar natuurlijk voor bedankt, evenals ik het bij deze ge legenheid ook U meen te moeten doen, en daarna heb ik zo ongeveer gezegd, dat ik een afkeer heb van ruwheid en geweld, doch dat ik als Fries veel te koppig ben om ook maar een haar- breed uit de weg te gaan voor zo'n dronken lummel." HOOFDSTUK VI Tante Barbara De zomer was reeds weer voorbij en het begin van de herfst kondigde zich aan met storm en regenvlagen. Met de aanleg van de nieuwe spoor lijn was in het begin van de zomer een aanvang gemaakt en er werd steeds met kracht aan gewerkt. Op ongeveer een half uur afstand van het dorp werd on der leiding 'van opzichter van Limmen een baanwachterswoning gebouwd en zodra deze gereed was, zou men kunnen beginnen met het graafwerk voor de goederenloods en het stationsgebouw. Hierbij waren echter moeilijkheden ge rezen tussen de spoorwegcommissie en de eigenaar van de grond, waarop deze gebouwen moesten komen te staan, na melijk Rokus Groskamp. 't Ging de machtige eigenaar van Kla- vervier niet naar de zin en het scheen wel, dat de onbestemde vrees van zijn vrouw in betrekking tot de reeds ge noten voorspoed tot werkelijkheid zou worden. Enige maanden geleden, in 't begin van juni, brak een vreemde ziek te uit onder het hoornvee en menig waardevol beest ging verloren. Doch Rokus Groskamp kon wel tegen een stootje! Ook in zijn huiselijke kring ging het niet naar wens en er waren daar in de laatste maanden meer harde woorden gewisseld dan vroeger jaren. Na het bezoek van Groskamp aan de Klittenhof, vertoefde Bart Brakkers nogal eens op Klavervier. Wat men van Bart zeggen kon, hij was boer Rokus tot een krachtige hulp geweest bij de behandeling van diens zieke vee, en daar deze hem dikwijls uitnodigde aan de maaltijd, kon het niet anders, of Bart moest in tegenwoordigheid komen van Marie. Dikwijls probeerde hij bij die gele genheden, op zijn altijd enigszins ruwe manier, haar in het gesprek te betrek ken, doch altoos stuitte die poging af op de duidelijk merkbare onwil van het meisje. De houding van Marie ten opzichte van Bart Brakkers ergerde haar vader in hoge mate en herhaaldelijk gaf hij er dan ook Marie zijn misnoegen over te kennen. „Je kunt in elk geval beleefd zijn te genover goede buren, die daarenboven mij nog in verschillende dingen be hulpzaam zijn," had Groskamp de laat ste keer nog op harde toon tot zijn dochter gezegd, „ik verkies niet dat iemand, die mij welkom is op Klaver- vier, door jou bits wordt behandeld." Marie had altijd haar vader liefgehad en hoog tegen hem opgezien, maar thans nu telKens die jonge boer van de Klit tenhof zich aan haar zocht op te drin gen en haar vader hem klaarblijkelijk genegen was, nu kwam er verzet op in haar fier gemoed, en ze kon niet anders doen dan Bart Brakkers telkens laten gevoelen, dat in haar eenmaal tegen hem geuite mening nog niets te zijnen gunste was veranderd. „Zover ik weet, ben ik nimmer bits of onbeleefd geweest tegen iemand, die bij ons aan huis komt, vader," had Marie de laatste keer geantwoord op diens scherpe verwijt. „Vroeger heb ik dat Bart ook nooit gedaan, maar thans is hij mij onuitstaanbaar. Waarom hij dat voor mij is, behoef ik niet te her halen." Het gelaat van Rokus Groskamp was nog donkerder geworden dan het de laatste tijd reeds was. Tot dusver had hij nog niet laten blijken, dat het hem bekend was, met wie ze op de polder weg liep te praten, toen Bart haar de bedreiging toeriep, waarover ze nu nog zo diep verontwaardigd was, doch thans schoot het hem in de gedachte en hard en scherp duwde hij haar toe: „Neen, waarom Bart jou onuitstaan baar is, behoef je niet te herhalen, dat zal ik je wel even zeggen. „Het komt, omdat hij je op zijn ma nier stoorde in je gesprek met die op zichter, die ook al met die verwenste spoorlijnaanleg in betrekking staat. „Het schijnt wel," voegde de boer va' Klavervier er toornig bij, „dat zij, d'' in mijn oog onuitstaanbaar zijn, jf- aantrekken; doch wees gewaarschm' dat je nooit of nimmer in nadere Ice»' nismaking komt met iemand, die gee' boerenzoon is van goede familie." Driftig was de boer de deur uitge gaan en die middag was hij voor zij' volk ongenaakbaar, en 's avonds toe'' de boerin met zachte woorden iets i' 't midden bracht ten gunste van Maii*; had Rokus Groskamp zijn vrouw tn'':. verbittering te kennen gegeven, dat M haar sterk verdacht, Marie te stijv«'' in haar verzet tegen zijn goede bedof lingen. De zachtzinnige, goedhartige boeri» was er geheel van overstuur geweeS' en de volgende morgen had ze Man' dringend aangeraden om ter wille va" vader toch maar vriendelijk te zijn te gen die bullebak van de Klittenhof. D' verontwaardiging tegen Bart Brakke'' was echter bij het meisje nog toegen"' men, omdat ze zeer goed begreep, da' niemand anders dan hij haar vader k"" hebben medegedeeld, dat van Limm^" het was met wie zij zich op de poldei' weg bevond toen hij voorbijreed. Vreemd toch, dat ze telkens in onrus' verkeerde, dat Bart Brakkers zicli zo" vergrijpen aan de opzichter. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2