NIPIUS luk ;en DALSTRA geen spreekuur Geen nood; Nieuwe toren voor Ouwerkerk (Z.) )s Roode Kruisborden „Zon" Knalapparaat Advertenties bekijken ^^ieuwó in ket kort Ooitgensplaat door hout It men «f^ kken voo' Idigd voor 1 van !ioK- Houtver- iddel f» h mam* ttjke köS' Naast onze Velo wonderwasmachine wringer levensmiddelen hazewindhond huishoudster gereedschap Hebt u last van vogels en ander schadelijk gedierte? „De Klaverbloem" N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij GROEP GOEREE-OVERFLAKKEE 1909 - 30 april - 1959 1 Teken- en opstelwedstrijd 2 Fotowedstrijd voor amateurs enkele meerdaagse- en dagreizen in Nederland voor 2 personen met volledige verzorging Aangifte bj_l959HRdag 21 april 195Ó. „EILANDEN-NIËÜWS" Blz. 3 synode! en Per.! lin aan.i student! dat hijl Iwas eii| besloot! willejl Statenl ptilstanj llig haJ 1st hielJ traktel dat hi ledragei fiten zoiil |d moesll .ïen, IderricliJ let rechl N raal pankzeg.I eid heml Jering ij en dJ len Haai ardigdej bezoek j die et| |nnes ie StaJ |jaar zot" op ziii| Jredikanll mogetl Ingegaanf 3ord leling. Islecht al' Irgaderdtj Ide Vries Eenkomsl pn ook t( dat hijj twam, |iuw naa:^ en ein-é Nieuw-I Je omge-- len. Hier- phten ds jn en di ide hal van het raadhuis zullen de iekers vanaf heden een rek met 6 pagneherinneringsborden kunnen ^htigen, die de afdeling Ooltgens- It van het Ned. Roode Kruis we de hoogste collecte opbrengsten „t verworven. Dit is wel een unicum kom we er hier een foto van geven. Iverslag kunt U elders in ons blad [IpvolgeK ar ds. A ^nd hier-i rie jaren kn 1623- Zundei- lleef hier laar Stel- der Zee |lot volgt) Cerp te ardingeni I het oefe- had. Bi Iniet goed |en flinke C. Bia- De klap }iet huii jewon'i opger.o- elijk nair bvoerd. gebruik- Izeer dure 1 zijn aan- J bedrijfs- lerduurza; 1 boerderij |>ut wordt oelang. onderhe- worden. worden, ^rverings- loepen z* Tge midde lten en 01- L groep» lantal ver- Tien waar ben keuzt ich maaiö waat a'- grootst' ie meeste Iconserv't'; ordig vee- rbolineum Ie kleuree Llukt ooi I nabijhei* Iten, dial» Iden wer >pgebractf zegt f MIDDELHARNIS jussen geplaatst. Teneinde een ieder fe gelegenheid te stellen aan het ver- Sgeschenk voor H.M. de Koningin 'ie dragen, zijn op het gemeentehuis Jj verschillende winkeliers bussen iaatst. Men wordt verzocht zijn bij- :e vóór 28 april a.s, in één dezer __^en te deponeren. i'anet hand tussen machine geraakt. Zaterdagmorgen omstreeks half 8 had de heer van der Wende het ongeluk met zijn rechterhand tussen een der machi- nmte geraken. De heer van der Wende vefoor hierbij zijn rechterwijsvinger. Eerste hulp werd verleend door dokter Arends, waarna hij zich in het zieken huis te Dirksland moest laten behande len»; De heer van der Wende kon na de beÖindellng, naar zijn woning terugke ren. Reeds eerder verloor de heer van der Wende zijn linker duim en wijsvin ger. DIRKSLAND '.B.H.B.O.-wedströd. Ter bevordering Vant E.H.B.O. zal a.s. donderdagavond 7 uur in het gymnastieklokaal der Chr. school een vriendschappelijke wedstrijd worden georganiseerd tussen E.H.B.O.- verënigingen van Ouddorp, Goedereede, Middelharnis, en Dirksland. De daar voor bestemde prijzen zijn beschikbaar gesteld door het transportbedrijf G. van Dongen en de zangvereniging Excelsior en zullen na afloop uitgereikt worden door burgemeester H. Bos. De jury zal bestaan uit de doktoren P. Boot en G. Huisman. Burgerlijke stand. Geboren: Willem z. V. A. Bakker en W. Luijk; Frans z. v. G. van Lenten en J. van Dam. Overleden: Frans van Noord 83 jaar wedn. van C. van den Ouden; Hendrik Pièter van der Velde 69 jaar man van A. Matsinger; Marina Bestman 89 jaar wed. van P. van Bodegom. HERKINGEN Filmavond. Op 25 april a.s. zal in het verenigingsgebouw „Ons Huis" de film worden vertoond „Het verleden keert terug" met vooraf een film over Zuid- Afrika, waarin opgenomen een bezoek aan de Niagara-watervallen en het Kruger wild park. Aan vang 7.30 uur. Toegang alle leeftijden. Raadsvergadering. Een vergadering van de gemeenteraad is uitgeschreven tegen a.s. vrijdag 24 april om half acht. De agenda vermeldt o.a. Ingekomen stukken en mededelingen. Voorstelling tot vaststelling van de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 en art. 101 bis der L.O.-wet 1920 over het ja^ar 1958 voor de School met de Bijbel voor de Ned. Herv. gemeente. Idem voor de Christelijke school op Geref. grondslag. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening ad f 29.000.— bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten te 'a-Gravenhage. Voorstel tot het beschik baarstellen van een crediet voor de bouw van 8 bejaardenwoningen aan de afrit van de Molendijk. Voorstel tot het verhuren van een perceel grond aan de 1-februariweg aan dhr. A. Huizer voor de duur van 1 jaar. Voorstel tot wijzi ging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1959. Voorstel tot wijziging van de kindertoelageverordening voor het gemeente-personeel. Voorstel tot het aanschaffen van een abri-wachtlokaal ten behoeve van buspassagiers. Rond vraag. STELLENDAM Legerpredikant. Ds. W. Netjes, Geref. predikant alhier is op 20 april j.l. voor de duur van Vk jaar vertrokken naar Budel als legerpredikant. ■- Geslaagd. Dhr. F. Verhoeve slaagde een dezer dagen voor het theoretische gedeelte „Vakbekwaamheid spuiten in de Landbouw". Het examen werd af genomen in hotel Zaayer te Middel harnis door ir. Schipstra en ir. Bakker- -Arkema van Wageningen. Doopzitting. Op zondag 3 mei a.s. zal er bediening zijn van de H. Doop. Doop- aangifte hiervoor kan gedaan worden ?P vrijdag 24 april 's avonds om 8 uur in de consistorie. Verjaringsfonds. Het verjaringsfonds m de Ned. Herv. kerk bracht over de maand maart 191.80 op. Collecte Deze week hoopt men alhier ae Emmabloemcollecte huis aan huis te nouden. Wij bevelen deze een ieder aan. NIEUWE TONGE -■ Programma. De Vereniging Ned. "ranje op 30 april 8 uur aankondiging herauten te paard; 9 uur zang- auöade voor het gemeentehuis; 12.12 uur Kinderspelen aan de Kerkring na af- i,£ wactatie aan de schoolkinderen; t uur gecostumeerde voetbal- weastnjd op het sportterrein hieraan wordt tevens verbonden een wedstrijd voor versierde fietsen opstellen te 13 uur bij „Ons Dorpshuis"; 15-17 uur hinderniswedstrijd met bromfietsen op het sportterrein; 18-19 uur ringrijden met bromfietsen aan de Kerkring; 20.21 volkspelen aan de kerkring; 21.15 uur lampion optocht met muziek. Lampions worden gratis beschikbaar gesteld door de middenstandsvereniging alhier, Uitreildng der lampions en op stelling bij de brandweergarage. Aan melding tot deelname aan diverse wed strijden bij de postcommandant der rijkspolitie J. P. N. van Vliet, J. L. Meijer en W. Kievit. Raadsvergadering. De burgemeester alhier maakt bekend dat een openbare raadsvergadering is belegd op vrijdag 24 april nam. 19.30 uur ten gemeente huize. OOLTGENSPLAAT De heer C. de Vos overleden. In het rusthuis „De Goede Ree" te Sommels- dijk, waarbij al enkele jaren inwonende was, is maandag morgen op de leeftijd van 71 jaar overleden de heer C. de Vos Johz. De heer de Vos is in zijn vorige woonplaats Ooitgensplaat jaren lang ouderling geweest in de Ned. Herv. kerk en leider van de zondags school. Van de Kolenbond „Algemeen Belang" was hij 32 jaar secretaris-pen ningmeester en onder zijn leiding is deze vereniging- sterk uitgebreid. Van beroep was de overledene zaad handelaar. De begrafenis zal plaats hebben te Ooitgensplaat op donderdag 23 april a.s. Oudste inwoner overleden. Ten zijne huize Kerksingel 30 is maandagavond op de leeftijd van 94 jaar en 6 maan den overleden de heer E. Hotting. De heer Hotting was de oudste inwoner van Ooitgensplaat. Als oudste inwoner wordt de heer Hotting thans opgevolgd door de heer L. de Vos, Stoofstraat 21, die slechts 3 weken jonger is. De begrafenis vindt vrijdagmiddag plaats. veegvaste pakken plastic crème en wit hebben wij ook bussen AF- WASBARE PLASTIC MUURVERF. WED. KURVINKS DROGISTERIJ is goed gesorteerd in schoonmaak artikelen. Kwasten, Boenwas, Ver nis, Motballen enz. Wat horen we de laatste tijd tamelijk veel van diefstallen op ons goede eiland. Men kaapt ^en complete brandkast met inhoud weg en verdwijnt er mee in de mist of „ongenode-gasten", zoals men die vroeger in de krantenberichtjes be titelde, verschaffen zich toegang tot een woning en gappen er opgespaarde cent jes. Een en ander is alweer geruime tijd geleden, dat wil zeggen toen de nachten nog lang en donker waren, en Schram heeft er nog niet van gehoord of ge lezen dat de dader(s) gevat zijn. Het schijnen dus nog al gladde jongens ge weest te zijn die hun slag geslagen hebben en bij de brandkasteigenaa'- moeten het er geweest zijn met stevige handen aan 't lijf, om zo'n gevaarte zonder meer weg te slepen- Bovendien schijnen ze hun voorzorgsmaatregelen goed genomen te hebben omdat bij de laatste kleinere inbraken zelfs de neus van de speurhond niet scherp genoeg was om de dieven op te sporen. Dat is wel heel jarnmer, want Schram ziet maar liever dat zulke heerschappen worden achterhaald en gest"aft. Toch komt het me voor, dat de dieven plaat selijk wel goed bekend geweest moeten hebben met de situatie er. er van wisten dat de bewoners afwezig waren. In elk geval lopen de dieven nog vrij rond en bij vele mensen heeft dat de rchrik er in gebracht. Ik hoorde dat na de dief stallen de banken heel wat klanten za gen verschijnen, die hun contant bezit daar vlug in veiligheid gingen stellen. Anderen nemen hun buidel 's avonds mee naar bed. Er moet dan al eeo ge haaide dief komen, die de portefeuille onder hun hoofdkussen vandaan haalt! Schram had echter graag gezien dat,ons politiecorps de eer gekregen had deze stelende eilandgenoten (of overlanders?) in te rekenen. Het lijkt me voor een po litieman 'niet prettig om het gevoel te hebben dat er dieven om hem heen lo pen, die hij niet ontmaskeren kan. Zo'n akkevietje opknapppen is weer iets heel anders dan iemand wiens ach terlichtje kapot is een bon geven. Na tuurlijk moet dat ook gebevuren, maar dat gaat vrij gemakkelijk. Zulke over treders komen je per fiets tegemoet. Maar om te vangen die zich met de buit uit de voeten maken, daar komt weer speurzin voor kijken. En Schram twij feit er niet aan of elke marechaussee heeft 's avonds op z'n bed liggen prak- kezeren hoe het toch mogelijk is, dat de dieven niet achterhaald werden, 't Is tenslotte hun vak. Misschien hebben ze vandaag of morgen geluk, dat hun de draad van de geschiedenis in han den valt, want zeer zeker staan hun oren naar alle kanten open. Een klein foutje van de daders maar en 't zaakje wordt opgerold. Wel geloof ik, dat ons politie-apparaat niet over voldoende „bedrijfsmateriaal" om het zo eens te noemen beschikt. Eén motorrijwiel met zijspan, dat juist in reparatie kan zijn als er iets ernstigs gebeurt, is zover ik weet het enige vervoermidd^ waarvan de poli tie in de centrumgemeente van het eiland gebruik kan maken. Dat is wel heel pover. Men diende toch minstens een auto te hebben, waarin zo nodig een heel stel agenten kan worden ver voerd. Men moet paraat zijn als het no dig is en nacht en dag de beschik king hebben over voldoende vervoers- gelegenheid. Ook was het wel noodza kelijk, dat er verkeerspolitie bij de hand was. Naar ik meen ressorteren we hier onder Dordt en als er een aanrij ding van belang is, moet men uren wach FAMILIE-BERICHTEN Heden middag 5 uur overleed onverwachts, zacht en kalm, onze lie ve en zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, MARINA BESTMAN Weduwe van Faulus van. Bodegom in de ouderdom van 89 jaar en bijna 4 maanden Ons van uw deelne ming overtuigd hou dend, Loosduinen: A. Markwat- van Bodegom A. Markwat D. van Oosten van Bodegom J. J. van Oosten Dirksland: Joh. Bette- van Bodegom B. Bette J. van Bodegom M. van Bodegom- Ardon Dordrecht; Joh. van Bodegom S. van Bodegom- Broere Loosduinen: Abr. van Bodegom W. van Bodegom- Hoogstrate Den Haag: A. Hulspas S. Hulspas-Schraag Dirksland: H. Lodder van Bodegom P. Lodder Loosduinen: S. van der Helm van Bodegom J. van der Helm Adr. van Dien- van Bodegom G. van Dien Zaandam: M. C. de Vries- van Bodegom D. de Vries Dirksland: Adr. van Bodegom D. van Bodegom- Wielaard Loosduinen: P. van Bodegom H. van Bodegora- Du-Chatenier Klein- en achter kleinkinderen Dirksland, 17 april 1959. Prins Bernhardlaan 23 De teraardebestelling heeft heden dinsdag 21 april plaats gehad nam. 3 uur. Bestuur en corrunissa- rissen van de Coöp. Kolenbond „Algemeen Belang" te Ooitgens plaat geven met leed wezen kennis dat op de leeftijd van 71 jaar in het Rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk is overleden, de heer C. DE VOS Johzn. die voorheen gedurende 32 jaar de belangen van onze vereniging als se cretaris' penningmeester voortreffelijk heeft be hartigd.' Wij zullen zijn nage dachtenis in hoge ere houden. Namens de Coöp. Kolen bond „Algemeen Belang" Adr. de Vos Johzn., voorzitter P. Luijendijlj, secretaris Ooitgensplaat, 20 april 1959. Praktisch nieuwe 110.— z.g. als nieuwe 5 houten met dikke rollen 25. C. DE MOOIJ Voorstr. 16 Middelharnis Kade Middelharnis Extra aanbiedingen 3 p. Koude pudding 76 et 3 r. Chocolade 39 et 3 st. Toiletzeep 39 et 3 p. Prè 90 et 1 bl. Appelmoes 58 et 1 bl. Doperw. en wortelen 44 et 1 bl. Appelstroop 52 et 1 bl. Sperciebonen 69 et 1 bl. Doperwten 58 et 1 bl. Leverpastei 35 et 2 bl. Tomatenpuree 30 et 200 gr. Zuurtjes 35 et 500 gr. Kaakjes 58 et 500 gr. Willemientjes 100 et 500 gr. Frou-Frou 98 et 500 gr. Choc, korrels 69 et 200 gr. Flikjes' 59 et 500 gr. Pinda's' 90 et 1 p. Pindakaas 52 et 1 fl. Advocaat 295 et Bij aankoop vïin 1 pakje soep 1 bl. soepballen voor 55 et Tandarts Middelharnis houdt vrijdagmiddag 24 april en zaterdagmorgen 25 april TE KOOP: 1 gekruiste 6 maanden oud, Reu. Te bevragen bij: G. VAN KOPPEN Boekhandel én Rookartikelen Telef. 276 Ouddorp Gevraagd een nette liefst uit de boerenstand m.l. Prot. Godsd. bij vader met twee zoons. H. BERCULO Hoogl. weg 11 Gem. Nijkerk (Gld.) MET GOED IS HET PRETTIG WERKEN Een prachtige sortering ligt voor V gereed: Spaden vanaf 5. Harken met en zonder steel Schoffels Hakken Krabbers Cultivators Handhakjes Plantschopjes Grondfrees] es Wiedmachient j es Zaaimachines Loopt U eens binnen, wij staan voor U gereed. TUINBOUWHUIS „DE KLAVERBLOEM" Fil.: Gebrs. de Jongh Telef. 540 Dirksland Plaatst uw familieberichten in EILANDEN-NIEUWS Wij hebben voor U: TUINNETTEN IN VELE MATEN BLINKENDE VOGELVERSCHRIKKERS „MORKET" KRAAIENDOOD „ARBINOL" WILD AFWEERMIDDEL TOMORIN POEDER EN LOKAAS MVIZENKORRELS het allerbeste op dit gebied. Nu 100.—. Alleenverkoop GEBRS. DE JONGH TUINBOUWHUIS Fil.: Gebrs. de Jongh - Tel. 540 DIRKSLAND l8 even prettig werli als WINKELEN Ter gelegenheid van het feit, dat het op 30 april a.s. 50 jaar geleden zal zijn, dat de opening plaats vond van de R.T.M, diensten op- en naar Goe- ree-Overflakkee worden de volgende jubileum wedstrijden uitgeschreven: voor de leerlingen van het lager onderwijs. Iedere deelnemer mag maximaal twee foto's in zenden, welke op enigerlei wijze betrekking heb ben op het bedrijf van de R.T.M, op Goeree- Overflakkee en/of de veerdienst Middelharnis- haven-Hellevoetsluis. De foto's moeten zijn: zwart-wit, minimum af meting briefkaart formaat, maximum 18 x 24 cm. De negatieven moeten eveneens worden ingezon den. De foto's en negatieven worden door inzen ding eigendom van de R.T.M.; zij is gerechtigd daarmee naar goeddunken te handelen. Inzending moet plaatsvinden uiterlijk 10 mei 1959 aan de Directie van de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, Rosestraat 3a, Rotter- dam-20. Op de achterzijde van de foto('s) vermelden: onderwerp, naam, volledig adres en beroep. De beoordeling van de ingezonden foto's ge schiedt door een deskundige jury, bestaande uit drie leden, waarvan één lid van de staf van de R.T.M. Als prijzen worden beschikbaar gesteld: DE DIRECTEUR Christelijke (Middelbare landbouwschool (voorheen Christelijke Landbouvi^winterschool) Haarlenunermeer - Hoofddorp voor het vóórtoelatingsexamen voor de cursus 1959/1960 dat, D.V., zal worden gehouden op VRIJDAG 8 MEI a.s., kan plaats vinden tot uiterlijk 1 mei a.s. De candidaten moeten vóór 1 januari 1960 de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Zie het betreffende artikel in dit blad. Nadere inlichtingen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Julianalaan 46, Hoofddorp Telef. K 2540-6439 De directeur, Ir. L. TROOST ten eer er verder gereden kan wórden. Bij het steeds drukker wordende ver keer ook op ons eiland mag daaraan wel aandacht worden besteed. In de steden is de politie uitgerust tot-en-met, maar op het platteland laat een en ander nog wel wat te wensen over! Als er inbraken gebeuren wordt er over vroegere diefstallen ook weer eens gepraat. Dan komen oude verhalen weer op de proppen, want er zijn al de eeuwen door dieven geweest. Trouwens, ieder steke de hand in eigen boezem. Al verrijken we ons niet met ons naas ten goed, het gebod „Gij zult niet ste len" reiktveel verder. Daar moet U de catechismus maar op nalezen! Om echter op de vroegere diefstallen terug te komen, daarvan hoorde ik een oude baas uit een onzer dorpen nog een ver haal vertellen. Het is al zo'n 70 a 80 jaar geleden dat er nog al eens inbra ken gepleegd werden in landbouwschu- ren, waar het om tarwe te doen was. Het ging er dus hoofdzakelijk over dief stal om de buik te vullen, maar dat komt ook niet te pas. Zo was een land bouwer die zelf in de gemeente vertoef de en z'n schuur buiten 't dorp had waarbij een arbeider woonde er achter gekomen dat men het ook op z'n graan gemunt had. Hij gaf een andere arbei der bevel zich 's nachts naar de schuur te begeven, teneinde de dief of dieven af te wachten, 's Avonds ging hij naar stee en na met z'n maat nog een bord kamemelkse pap gegeten te hebben en de beesten verzorgd, maakten ze een plekje in 't hooi om af te wachten wat er gebeuren zou. Ze namen elk een scherpe riek mee en de een zei tegen de ander: als je nu niet vlug genoeg prikt wanneer er onraad komt, prik ik 't eerste naar jou, hoor! De uren ver streken en jawel, na middernacht werd er aan de schuurdeur gemorreld men wrikte de schuurdeur van onderen wat open zodat er schrijlings een der dieven zich door kon wringen en deze maakte de deur van binnen open. Er kwamen nog twee mannen binnen en bij het licht van de lantaarn die ze aanstaken zagen de wachters in 't hooi, dat ze ieder een geweer op de dorsvloer neer zetten. Nu begint men met een riek niet veel tegen een geweer, dus durfden ze deze ongelijke wapens niet tegen el kaar uit te spelen. De dieven namen de windmolen ter hand en draaiden zo veel tarwe als ze konden dragen, waar mee ze zich uit de voeten maakten. Toen ze een eindweegs vertrokken waren Irwamen de wachters uit hun schuilhoek en begonnen lawaai te maken om de dieven te laten horen dat ze werden opgemerkt. Deze schroltken op hun beurt en schoten toch hun geweren nog af. Met de last die ze bij zich hadden ieder had driekwart mud tarwe op de schouders konden ze niet hard ge noeg lopen en smeten ze de zakken neer om ijlings in de duisternis te verdwij nen. Toch is het later uitgekomen wie de diefstal hadden gepleegd en bleken het mannen te zijn, die meer dan tien kilometer van de plaats van de diefstal Over een vlaggend Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland Idonken zaterdag blij klinkende klokketonen uit de gloed nieuwe toren. De directeur van het Na tionaal-rampenfonds, de gep. luit.-ge- neraal P. Alons, had even tevoren de toren officieel aan de gemeente over gedragen met de woorden: „Ontvang, behoed en bewaar deze toren als een symbool van wat eenheid vermag." Beschouw het als een geschenk van geheel ons volk en niet van het Ram penfonds, zo verklaarde de directeur van dit fonds. Ouwerkerks burgemeester, de heer J. Romein, vsdlde dit geschenk ook als zo danig zien. Met de oude toren was het hart uit Ouwerkerk verdwenen, aldus de burgemeester, die er in zijn toe spraak aan herinnerde, hoe in 1943 eerst de iilok uit de toren werd geroofd, waar na de Duitsers kort voor de bevrijding de toren opbliezen. In Groningen werd later de geroofde klok teruggevonden en het was deze klok, die in de rampnacht van 1953 de bewoners wekte, waarna ze later bij de sluiting van het laatste dijk- gat via de radio haar blijde klan ken over de gehele wereld uitgalmde. En van het Rampenfonds kwam de toe zegging dat behalve de kerk ook de to ren zou kunnen herrijzen. (N. Rott. Crt.) afwoonden. Men zag toen niet op zo'n wandelingetje met een gevulde graan- zak op de schouders. Het zullen wel mannetjes-putters gevireest zijn! Hadden ze geen geweer bij zich gehad, dan had den die arbeiders zelf wel voor poli tieman gespeeld. Men nam toen zelf de maatregels maar ter hand om de eigen dom te beschermen! De minister van Justitie heeft ons ook een nadere kennismaking met de poli tie in het vooruitzicht gesteld. Als zijn toezegging uitkomt, zullen we dit jaar nog bij de een of andere overtreding op straat meteen- de boete voor onze fou ten moeten betalen aan de politie. Als dat nu maar geen wedstrijd wordt on der de marechaussees, wie de grootste buit binnen sleept! Tenslotte wordt hier de rechtspraak in handen gelegd van de politie en zou het kunnen gebeu ren dat men voor een minimale overtre ding een maximale boete moet betalen. En hoe zal het gaan met de overtre ders die op dat moment geen portemon nee bij zich hebben? Opbrengen naar 't bureau en niet vrij voordat de schuld aangezuiverd is? De praktijk zal ook hier moeten leren of deze regeling, die al lang in de maak is een verbetering van ons stelsel betekent! SCHRAMMETJE Konijnen voor de Papoea's van Nieuw Guinea. Op Nieuw-Guinea lijdt het volksvoedsel over het algemeen aan een tekort van dierijke eiwitten. Om hierin te voorzien overweegt het gouvernement de invoer van konijnen. Momenteel wor den proeven genomen met de aanfok van konijnen in hokken. Het tekort aan dierlijke eiwitten doet zich voorname^ lijk voor in het gebied van de Wissel- meren. Vermoedelijk is het klimaat voor de konijnen hier te nat. Aan de andere zijde dient men grote voorzichtigheid te betrachten met de import ,van konij nen. In Australië heeft de invoer van konijnen geleid tot een ware landplaag. en dat dient voor Nieuw Guinea ver meden te worden. -Italië stopt de invoer van vers rund vlees. Italië heeft de invoer van vers rundvlees uit alle landen gestaakt zon der enige waarschuwing is dit verbod per 1 april ingegaan. Zo geheel onver wacht was deze maatregel, dat op 1 april een Rotterdamse vleesexporteur de vleeswagens normaal naar Italië deed vertrekken. Enkele dagen is deze vleeszending aan de Italiaanse grens opgehouden, maar dank zij de bemoeiingen van de Neder landse ambassade kon de zending later ingeklaard worden. Deze stopzetting van de vleesexport is voor de Nederlandse vleesexport een lelijke tegenvaller, daar Italië in 1958 de grootste afnemer was van rund- en kalfsvlees, n.l. voor een waarde van 30 miljoen. In 1957 werd 250 ton rundvlees uitgevoerd naar Ita- liën, in 1958 heel wat minder n.l. 1874 ton. Door daling van de prijzen daalde de export naar Italië geregeld. Verder is Italië een flinke afnemer voor kalfs vlees. In 1957 werd 3700 ton kalfsvlees en in 1958 niet minder dan 670 ton uit gevoerd uit ons land naar Italië. Voor levend vee is Italië ook de grootste af nemer van ons land nl. 10798 stuks in 1958. De Italiaanse maatregel houdt verband met de voortdurende daling van de binnenlandse vleesprijzen in Italië en zal worden opgeheven wanneer die prijzen zich tot een zekere hoogte heb ben hersteld, wat neer komt op de vast stelling van een minimumprijs voor het binnenlands Italiaans vlees. Auto door hond gestart in het water gereden. Met een kalm gangetje reed dinsdagmiddag de bestelwagen van de heer A. W. M. uit Waddinxveen van de brug bij de Peperstraat in Gouda het water in. De oorzaak daarvan was de herdershond Hertha, die zich geheel al leen in de wagen bevond. Wellicht on geduldig over het uitblijven van zijn baas en speels vanwege het mooie weer begon de hond in de wagen rond te springen. De riem van zijn halsband kwam achter de versnellingshandle, waardoor de wagen uit de versnelling werd getrokken. De riem raakte achter de greep van de handrem waardoor de rem losschoot en de wagen in beweging geraakte en te water reed. Dapper meisje van 11 jaar redt kind uit het water. Dank zij het flink en doortastend optreden van het 11-jarige meisje R. M. te Zaandam is de drieja rige kleuter M. B. van de verdrinldngs- dood gered. De kleuter was in de Ha- nepadsloot geraakt. De kinderen, die daar speelden riepen om hulp. Dit hulp geroep werd door de moeder van Ria H. gehoord. Dadelijk snelde ze naar de plaats des onheils waar haar dochter tje, dat goed zwemmen kan zich zon der bedenken in het water begaf. Ge lukkig kon ze de kleuter, die het be wustzijn reeds verloren had spoedig grijpen en behouden aan wal brengen. Spontane hulpactie. Het zevenjarige meisje Ingrid Haime, dochtertje van een buschauffeur te Suriname is hart- patiëntje. Een hartoperatie is dringend nodig, zal ze in het leven kunnen blij ven. Voor deze hartoperatie zijn de zie kenhuizen te Suriname echter onvol doende uitgerust. Daarom werd beslo ten dat de operatie te Amsterdam plaats zal vinden. Een dezer dagen is ze te Amsterdam gearriveerd. Om de kosten bijeen te krijgen werd enige maanden geleden te Paramaribo begon nen met een grootscheepse geldinzame ling. Deze geldinzameling slaagde ten volle. Niet minder dan 50.000 werd bijeengebracht. De K.L.M, stelde een gratis retour vlucht beschikbaar en ook de gemeente Amsterdam heeft beloofd bij te zullen dragen in de ziekenhuis- en verblijf kosten, omdat het bijeengebrachte geld de kosten van de medische behandeling ver overtreft heeft men er een fonds voor hulp aan ernstige zieke kinderen van gemaakt. Daarvan zal ook profite ren de 17-jarige Surinaamse jongen Eddy, die aan een soortgelijke hart kwaal lijdt en die binnen enkele weken te Amsterdam hoopt te arriveren. De operaties zullen in het Binnengasthuis plaats vinden. UIT DE PERS „Noodgebied" - Bekentenis van eigen onmacht Neen geen noodgebied ergens in de uithoek van één of andere provincie van ons land. Neen, het betreft hier de hoofdstad van ons land, Amsterdam. Waar de rode bestuurders zo'n grote in vloed hebben. Waar de P.v.d.A. met haar wethouders een dominerende in vloed heeft. Waar „rood" het voor het zeggen heeft. En dan Amsterdam een noodgebied? Ja op het gebied van de woningbouw. Volgens de uitlating van een socialistisch raadslid. Een uitlating bij de behandeling van de gemeentebe groting, waarbij dit raadslid betoogde dat Amsterdam eigenlijk tot „noodge bied" moest worden uitgeroepen. Aan wie de schuld? Conservatieve invloe den", die belemmerden? Neen, want in Amsterdam heeft de P.v.d.A. een domi nerende positie. Een klacht derhalve over eigen bestuur. Alzo een bekentenis van eigen onmacht. Vrij naar Elseviers Weekblad

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 3