rt Nieuwe Tonge heefi weer een eigen herder en leraar Nieuwe predikant Ds. Zaal hartelijk begroet Bevestiger was Ds. L. Vroegindeweij van Gameren kcrt Machteloos toezien Terecht gestelde vragen van lid Tweede Kamer De intrede Toespraken Congres Gereform, Jeugdraad Generale Synode der Geref. Gemeenten Belangrijke medische ontdekkingen van de laatste tijd Ie jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Versch^nt tweemaal pet week: dinsdag- en vrijdagavond iJ Dinsdag 21 april 1959 No. 2788 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870^2629 Na 6 uur 'B avonda Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. nkfe de der ten- achting dat de indrul! rton. In an moe eek van .26 uur; .23 uur; .26 uur; .15 rur; .00 uur: .45 uur; .31 uur; 1 te 6.13 'ng. 'n 14-]a- om naat besloot 1 de po- ent van woning er nie' wam en s het de de jon- tond de ijn zoon ^an bliji' Het communisme ontziet niets en niemand. Het enige doel is de wereld heerschappij. De wereldrevolutie. Geen middelen, van welke aard dan ook, worden daarbij ontzien. Zonder genade, zonder moreel. Alleen het ene doel staat voor ogen. Daarvan wordt niet afge weken. Hoe ook de taktiek wordt ge- tjzigd en aangepast aan de omstandig- jden het doel, de overheersing van de ..tereld blijft voor ogen staan. Daar heeft de jongste historie tal van blij ken van gegeven. Na de tweede wereld oorlog heeft het Russische communisme Oost-Europa in zijn macht gekregen. Landen en staten zijn opgerold, zijn ge trokken binnen de communistische machtssfeer. Zo is het de drie Baltische staten gegaan. Opgeslokt in het grote Russische rijk. Anderen zoals de satel- Betstaten hebben een schijn van zelf standigheid maar worden overheerst door de geweldenaar uit Moskou. Zo is het communisme voortgeschreden tot midden Europa tot de boorden van de Elbe. Enige honderden kilometers $lechts verwijderd van de kust van de Atlantische Oceaan. "Wat zich er tegen verzette werd neergeslagen. Medogen- loos. Op brute niers ontziende wijze. Door terreur en geweld. Met roof, plundering, moord en brand. Europa, de gehele wereld heeft het enige jaren fte- leden zien gebeuren in Hongarije. Schrik, angst, medogen heeft de vrije mensheid vervuld. De sympathie van alle vrije volken ging uit naar het mishandelde, naar het neergeslagen volk van Hongarije. Maar daar bleef het bij. Machteloosheid, een vreselijk gevoel van machteloosheid vervulde de vrije mensheid. Alle hulp bleef uit. Noch de Verenigde Naties, noch Amerika, noch het verbonden vrije Westen stak één hand tot hulp uit. Het Hongaarse volk, dat in opstand kwam tegen zijnjiverheerser, tegen zijn beu len werd neergeslagen. Spijt alle ver ontwaardiging en sympathie werd Hon garije bij vernieuwing geknecht en ten onder gebracht. Een vrij volk werd op nieuw hetslavenjuk opgelegd en on derworpen aan een vreselijke terreur. Onderworpen aan roof, moord en de portatie. En in de Verenigde Naties blijft men voortgaan met samen te werken met de geweldenaar. Uitstoting en uitbanning van de geweldenaar ware toch het minst dat gedaan had moeten worden ten op- richte van een geweldenaar, die alle rechten van de mens, zo menigmaal aanvaard en toegejuicht, komt te ver trappen. Zo ging het met Hongarije. Zo gaat het nu met Tibet. Een klein volk van enige miljoenen. Acht jaar geleden door de communisten van China bezet. Het Ideine Tibetaanse volk door de Chine se communisten overweldigd is nu in opstand gekomen. Tracht de slavenke- tenen te verbreken. Ook deze opstand, deze strijd voor de vrijheid wordt neer geslagen. Te harder en te wreder zullen de slavenboeien ook dit volk weer gaan knellen. Wie kan ontvlucht het geboor teland. Zo ook de bestuurder van dit volk. Als een veldhoen is hij door de communistische honden nagejaagd. Ge lukkig is hij ontkomen. Hoevelen zullen dat geluk niet hebben. Welke bange toekomst wacht hen. Het is verschrik kelijk. Iedereen vindt het ontzettend. Evenals met Hongarije. Maar niemand steekt een hand uit. Ook dit volk wordt opgeofferd aan het communisme en zijn vreselijke dictatuur. Door onbetrouwbare gasslangen en niet of niet deskundig „aarden" van wasmachines vallen gedurig slachtof fers. We hebben er in onze kolommen ter waarschuwing vaak melding van gemaakt. __Gas en elektriciteit ze zijn in onze tijd voor het huiselijke leven onmis baar. Het gewone huishoudelijke leven is niet denkbaar zonder deze twee „ge makken." Maar voorzichtigheid is er mee ge boden. De zaken dienen in orde te zijn. Leidingen, kranen, slangen, aardingen e.d. het dient betrouwbaar te zijn. Door deskundigen aangelegd met gebruik van prima materiaal. Geen improvisatie op dat gebied onverantwoord „zelf maar doen, omdat dat ook wel kan". Neen men behoort er een vakman, een des kundige bij te halen. Anders speelt men raet zijn leven. Het kan goed gaan. Maar het kan ook verkeerd gaan. En dan is het te laat. Het Tweede Kamer lid mejuffrouw Olte heeft over deze materie schriftelijke vragen aan prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken gesteld. Daarmede heeft ze dit „gevaar" dat onze huisvrouwen bedreigt onder de aandacht van de regering gebracht. Asn net antwoord van de minister ontlenen we het volgende. Door het los- of defect raken van gasslangen hebben in 1953 zes personen het leven verloren. Voor net eerste kwartaal van 1959 waren het one personen die op die wijze het le ven verloren. Tengevolge van het niet 01 niet deskundig aarden van elektri- ^Z, wasmachines gebeurden in dat zeltde tijdsbestek drie ongelukken met aodehjke afloop. Over het aantal niet oodelijke ongelukken licht de minister w^s niet in. In zijn antwoord deelt de minister ook mee dat hij bereid is tot siandkommg van alle passende maatre- Het was zondag voor de Hervormde gemeente van Nieuwe Tonge een blijde dag, dat zij weer een eigen herder en leraar mocht ontvangen. Zoals be kend is de vakature ontstaan door het overlijden van ds. Hop (1957) waardoor de gemeente IVa jaar vakant is geweest. Er was in beide diensten, zowel bij de bevestiging als bij de intrede zeer grote belangstelling; des middags inzonder heid, was de kerk stampvol en moesten vele banken en stoelen worden bijge zet. Bij de Intrede waren van Ouddorp tot Ooltgensplaat predikanten en afge vaardigden opgekomen om deze plechtige dienst mee te maken; er waren ook gemeenteleden uit Houten, de vorige standplaats van ds. Zaal, burgemeester Chr. van Hofwegen met de wethouders, vertegenwoordigers van de Geref. Ge meente en vele anderen. Ook de oude vader van ds. Zaal was aanwezig. Na de intrede-predikatie werd de nieuwe leraar door de burgemeester, door ds. J. van Drenth namens classicaal bestuur, ringpredikanten en door de kerke- raad, hartelijk begroet. De bevestiger van de nieuwe predi kant was ds. L. Vroegindeweij van Ga meren, die dit ds. Zaal reeds voor de derde keer deed. Allereerst in diens eerste gemeente Wijngaarden, daarna te Houten (U.) en zondag leidde hij hem te Nieuwe Tonge tot zijn dienstwerk in. De voorzang in deze dienst was Ps. 118 12, waarna de Wet des Heeren werd gelezen, waarop de gemeente plechtig zong: „Och, of wij Uw gebóón volbrachten." De Schriftlezing was uit Matth. 13 123, waarna gezongen werd Ps. 119 52-53. Ds. L. Vroegindeweij koos tot tekst voor deze bevestiging Matth. 13 18: „Gij dan hoort de gelijkenis van de zaaier." Schriftuurlijk-bevindelijk wer den deze woorden verklaard, o.a. de verschillende vruchten van de predi king, waarbij hij noemde het zaad dat in steenachtige plaatsen gezaaid wordt en geen wortel heeft, of in de doornen en door de zorgvuldigheid der wereld wordt verstikt, maar ook het zaad dat in de goede aarde valt en honderd-, zes tig- en dertigvoudige vrucht voort brengt. Spr. wees er op, dat God in Nieuwe Tonge oudtijds door de predi king wonderen van zijn genade heeft gewrocht en nog zijn Hand niet terug trekt omdat Hij weer een dienaar zendt om hier het zaad des Woords te zaaien, waarvan hij hoopte dat diens bediening rijk gezegend zal mogen worden. Na de ontvouwing van het tekst woord ging ds. Vroegindeweij tot de bevestiging over. Plechtig en krachtig klonk het uit de mond van de nieuwe dienaar: „Ja ik, van ganser harte", waarmee ds. Zaal aan de gemeente was verbonden. De bevestiger richtte zich in hartelijke bewoordingen tot ds. Zaal en ook tot de gemeente, waarna nog een toespraak volgde van de consulent ds. P. van Wakeren van Stad aan 't Haringvliet, die des middags (om ge zondheidsredenen) niet aanwezig kon zijn. De slotzang was Ps. 126 3. Voor een volle kerk, die tot in de uiterste hoeken was gevuld, trad ds. Zaal des middags voor de eerste maal in zijn gemeente op. De voorzang was Ps. 95 12, waarna Z. Eerw. het votum en de zegen uitsprak. Na de geloofsbe lijdenis werd gelezen 2 Cor. 5 en ging de prediker voor in gebed. Ds Zaal begon met te zeggen, dat het hem moeilijk viel de verandering in te denken; verleden zondag afscheid van de gemeente Houten wat pijnlijk was omdat er banden waren gelegd en nu intrede te Nieuwe Tonge, een gemeente gelen te bevorderen, die tot verhoogde veiligheid kunnen leiden. Voor het ge meentelijk bouw- en woningtoezicht ligt hier o.i. wel een taak. Gemeentelijke bouwverordeningen dienen deze materie wel te regelen. Voorschriften te geven en controle toe te passen. Een afdoend controlesysteem in het leyen te roepen. Nog meer effect zal het" hebben wan neer iedereen doordrongen is van de noodzakelijkheid om te zorgen dat aan leg en onderhoud van gas en elektrici teit slechts door de vakman plaats heeft en dat men er voor waakt om een en ander maar niet te improvise ren omdat het ook wel goed gaat. Zo'n mentaliteit ontmoet men wel eens. Maar de courantenberichten en nu de mededelingen van de minister wijzen er op dat zulk een gemakkelijkheid in het gebruiken van gas en elektriciteit niet straffeloos kan gebeuren. Dat de gevolgen vaak niet uitblijven. En dan is het te laat. Dan heeft men zelfverwijt. Dan betaalt men een hoge prijs voor zijn „gemakkelijkheid" en achteloosheid. Gebruik van goed materiaal, deskun dige aanleg, geregelde controle, het niet maar laten lopen bij mankement, om dat het toch nog wel goed gaat, maar bovenal ook grote voorzichtigheid is on misbaar voor de gebruikers van gas en elektriciteit. waarvan hij niet gedacht had te zullen komen. Het beroep had hem de eerste weken weinig gezegd, maar later was het hem van Godswege op het hart ge bonden, dat hij er niet onderuit kon. Hij moest er 's Heeren weg in erkennen al was die weg niet gemakkelijk voor het vlees. Van Houten naar Nieuwe Tonge is een grote overgang aldus spr., maar het ambt blijft hetzelfde en de Zender blijft Dezelfde! En van de ge meente die hij niet kende moest hij zeggen, gelijk Augustinus van zijn ge- gemeente zei: „een massa verlorenen", van nature vijanden Gods! Niet in een handboek voor sociologie of in een boek over „confrontatie met de jeugd van Goeree-Overflakkee" valt te lezen hoe Nieuwe Tonge is, aldus spreker, maar in het onfeilbare Woord Gods: er is niemand dié naar God vraagt, tezamen zijn ze afgeweken. Dit is een ontzettend getuigenis en omdat dit zo is, moet de prediking uitgaan naar twee zaken n.l. zonde en genade; de armoede van de zondaar en de rijkdom van het werk van Christus moet gepredikt worden. Gewezen moet worden op de nood zaak van wedergeboorte om te komen tot de Borg- en Zaligmaker en om Hem in al Zijn gepastheid en dierbaarheid te leren kennen. Een groot wonder dat er nog zo'n weg ter behoudenis gepredikt mag worden en de Heere Zich nog met diepgevallen zondaren wil inlaten. Spr. nam tot tekst 2 Kor. 5 20 „Zo zijn wij dan gezanten van Christus wege alsof God door ons bade; wij bidden van Christus wege, laat U met God ver zoenen". Het thema was: „Het wonder der prediking" en wel ten Ie vanwege de boodschap; ten 2e vanwege de op drachtgever; ten 3e vanwege de predi ker en ten 4e vanwege de hoorders. Spreker schetste mede naar Paulus prediking dat de mens goed en vol maakt is geschapen, dat het schepsel zijn Schepper de rug heeft toegekeerd en God daarom t.o. de mens ook anders moest komen te staan, n.l. heilig en rechtvaardig. De mens leeft maar rus tig voort maar gaat toch weer op God aan, aan 't eind van het leven moet hij verschijnen voor de rechterstoel van Christus om rekenschap af te leggen, over alles wat hij gedaan heeft. De zonden der jeugd, van middelbare leef tijd en ouderdom staan in Zijn gedenk boek opgetekend. Dit mocht ons ver vullen met ontzaggelijke ernst; de eer ste prikkel mocht zijn, dat de schrik des Heeren ons mocht bewegen tot de zaligheid. De tweede prikkel die de Apostel noemt is: de liefde van Christus dringt ons. Die onmetelijke liefde van Chris tus tot de ontzettende verlorenheid van de mens kon spr. niet onder woorden brengen; als ze gepredikt en uitgedra gen is, zou ze toch wel tot wederliefde moeten nopen. Indien wij er niet aan beantwoorden, zullen wij met dubbele slagen geslagen worden. De boodschap van Gods verzoening wordt nog op het eiland gebracht; spr. had het vernomen van de nieuwe prediker in Goedereede en ook te Nieuwe Tonge komt de Heere nog met het aanbod van Zijn genade. Hij betoont daarmee, dat Hij in gunst en niet in wraak Zijn lust heeft. Spr. kon die geweldige zaken, dat- Christus de zonden van een diep verloren volk overneemt en in hun plaats gaat staan maar even aanstippen, maar wilde toch wijzen op de rijkdom die er in ligt en wat het betekent, dat de verloren mens gebracht kan worden van het hoogste kwaad tot het hoogste goed. Het is een rijk Evangelie voor de mens die zichzelf schuldig leert kennen, die verzoening onmogelijk acht, die de noodzaak van betaling der schuld gevoeld en voor wie nu, door genade, de deur der hope open gaat. Gods genade is uitgegaan tot ge vallen mensen en niet tot gevallen en gelen aldus spreker, het is een eenzij dig Godswerk, waar de mens zelf niets aan kan toebrengen. Voor de bekom merde kerk is het hoopvol, dat deze wondere boodschap der verzoening er is en tot hen komt. In de tweede plaats bezag spreker de opdrachtgever; de tekst zegt: wij bid den U van Christus' wege. Als deze din gen zijn uit God; de partij die beledigd is gaat zelf weer voor verzoening zor gen. Een mens kan en begeert het ook niet! De Heere zorgt zelf voor betaling, voor een Advocaat, die in de plaats gaat staan van de schuldige. God, die naar recht zo anders kon handelen, bidt er ook om: Wij bidden U van Christus' wege. Kan het liefdevoller vroeg spr.? Een smekende Christus! Dat moest toch wel de grootste vijand in het hart grij pen, vertederen en vernederen! Het zal wat zijn, zo grote zaligheid te versma den, riep spr. uit. De Heere zendt zijn gezanten nog uit om te onderhandelen en bidt door Zijn dienaren om toch de vijandschap af te leggen en met Hem te verzoenen. Over „de boodschapper" zei spr. dat God een mens met onreine lippen tot Zijn spreekbuis maakt. Zijn gezant. Zijn ambtsdrager. En het gezag van de ambtsdrager brengt mee, dat het in overeenstemming is, met Hem, die hem gezonden heeft. Hij moet dan ook spre ken naar de wil van God en niet zoe ken mensen te behagen. Niet Zichzelf aanbevelen, maar Zijn Koning. Een mens is nooit in staat dit ambt naar waarde te vervullen, het is altijd vol gebrek. Maar Paulus zegt, ér gaat auto riteit van uit: die U verwerpt, verwerpt Mij en die U hoort, hoort Mij! Spr. gaf de raad: ziet niet op de dienaren des Woords maar op hun Zender. Het Woord Gods is niet naar maar voor de mens. Al is het niet naar uw zin, hebt U het toch te aanvaarden. Wie is er toe bekwaam? riep spr. uit. Een mens is tot U gekomen, vol zwakheid, vol gebrek. Wat doet gij met de prediking en de boodschap der verzoening? vroeg spr. bij het vierde punt aan zijn hoorders. De Heere wil onze verzoening vre selijk zal het zijn van God gebeden en gesmeekt te zijn en onbekeerd te leven en te sterven. God heeft zich dan van U vrijgemaakt; nu bidt Hij nog, ver- A hard Uniet, maar laat U leiden. Spr. stond nog een ogenblik stil bij de vreselijke tegenstelling, de verant woordelijkheid van de mens enerzijds en de souvereiniteit Gods aan de andere zijde. God wü de zonde niet toerekenen en de mens wil dat wel. Vreselijk is het zich te verharden tegen een God die tot verzoening bereid is en op eigen zaligheid geen acht te geven. Spr. sprak verder van de ruimte die in Christus ligt en eindigde met de wens dat velen er deelgenoot van zouden mogen zijn of worden. Na de tussenzang uit Ps. 86 vers 3 en 8 richtte ds. Zaal zich tot burgemeester en wethouders en sprak zijn erkente lijkheid uit over hun tegenwoordigheid. Hij hoopte op een goede samenwerking; op beide terreinen zijn wij dienaren Gods om het heil voor Nieuwe Tonge te zoeken. Spreker drukte de wens uit dat de plaatselijke overheid naar de grond wet van Gods Koninkrijk zou regeren. Zich tot zijn bevestiger richtend zei spr. dat hij ds. Vroegindeweij had leren waarderen en veel steun in zijn ambte lijk werk van hem had ondervonden. Hij bracht hem dank dat hij hem ook nu weer had willen bevestigen. Tot de afgevaardigden van de classis Op 23 en 24 oktober a.s. zal de Ne derlandse Gereformeerde Jeugdraad voor het eerst in zijn bestaan een con gres beleggen. Behandeld zal worden het zeer belangrijke onderwerp: de si tuatie van „de groep" in het gerefor meerde jeugdvormingswerk. De titel voor dit congres zal zijn: „Een dozijn is meer dan 12". Over dit onderwerp zullen ds. J. Firet en prof. dr. ir. H. van Riessen refereren. Het is de be doeling, het aantal deelnemers eniger mate te beperken, teneinde te voorko men, dat door te grote omvang de be sprekingen onvruchtbaar zouden wor den. De Generale Synode der Gerefor meerde Gemeenten zal op 24 en 25 juni te Utrecht bijeenkomen. Naar de Gene rale Synode die om de drie jaar samen komt, vaardigen de Particuliere Syno den van Oost, West en Zuid elk twaalf leden af, n.l. zes predikanten en zes ouderlingen. Maar aangezien niet in elk ressort zes predikanten worden gevon den zal de Part. Synode van het Zuiden vijf predikanten en zeven ouderlingen afvaardigen. Ook in het ressort van het Oosten zijn maar vijf predikanten en komen dus zeven ouderlingen. Onder de afgevaardigde ouderlingen van het Zuiden is ook het Tweede Kamerlid de heer D. Kodde, burgemeester van Zou- telande. Brielle zei spreker, dat de „ligging" wel eningszins anders zal zijn op het eiland dan aan de overkant. Hij hoopte tot opbloei van de kerk, die aan alle kan ten rammelt, te mogen meewerken en ook dat de ringpredikanten (onder wie vele jongeren) hem in hun kring zou den willen opnemen. Verder dankte spreker ds. van Wakeren (die zoals reeds gezegd niet aanwezig kon zijn) voor al het werk als consulent in de gemeente verricht. De afgevaardigden van de Herv. kerken uit de omgeving dankte hij voor hun tegenwoordigheid, waaruit grote saomhorigheid bleek. Tot de afgevaardigden van de Geref. Ge meenten zei spr., dat hij niet kerkistisch was; het komt er niet op aan of wij van kerk A of B, of wij Ned. Herv. of Geref. Gemeente, maar of wij van C. van Christus Zijn. Spr. hoopte dat de kerk muren geen scheiding zouden geven, maar een eenheid in Christus gevonden zal worden. Voorlezer en organisten werden begroet; de koster dank gezegd voor de reeds veel bewezen hulp. Jeugdverenigingen, zondagsschool en Bijbelkring hoopte hij te steunen bij hun vormend werk. Dank bracht spr. ook, mede namens zijn vrouw, aan hen die de pastorie hadden schoongemaakt; bij de begroe ting van de catechisanten zei spr. dat er in Houten een trouwe opkomst was, wat hij ook hier verwachtte. De vrien den uit Houten wenste hij toe, dat de ledige plaats onder hen spoedig zal worden vervuld. Kerkvoogden en nota belen was hij erkentelijk, dat zij zich hadden ingespannen om hem en zijn gezin zo goed mogelijk te ontvangen. Inzonderheid dhr. v. d. Wende bracht hij oprechte dank. De eerste kennisma king met de kerkeraad was van pret tige aard; hij hoopte met hen het heil voor de gemeente te zoeken. Tenslotte sprak Z. Eerw. de gemeente (die tweemaal zo groot is als te Houten) toe met de wens dat de prediking der verzoening ingang zal mogen vinden in hun harten. Het gaat niet om de die naar beklemtoonde spreker, maar om de Koning der Kerk. Weest getrouw in uw Bijbellezen, gebeden, opkom.en on der het Woord maande spreker, die be sloot met te zeggen dat er geen engel naar Nieuwe Tonge gekomen is, maar een mens, met zwakheden en gebreken, die nodig heeft, dat hij van hen die bid den hebben geleerd door het gebed ge dragen wordt. Burgemeester van Hofwegen riep ds. Zaal namens de burgerlijke ge meente een welkom toe. Hij schetste hoe er ook blijdschap was toen ds. Hop kwam, waarmee de band door de dood werd verbroken. U kunt er van over tuigd zijn, aldus de burgemeester, dat de bevolking U met alle vriendelijkheid tegentreedt. Onvermijdelijk zal daarbij zijn bij het betrekken der stellingen, dat de toegenegenheid enerzijds zal toene men en anderzijds zal verflauwen. Maar wij zijn allen kinderen van één Vader betoogde spreker en bij alle tegenstel lingen zal gezongen kunnen worden: „Vaste Rots van mijn behoud." Classis eu de Ring Als assesor van de classis Brielle riep ds. J. van Drenth de nieuwe predikant een welkom toe. Het is weer een zorg minder, dat deze vakature is vervuld, aldus spreker. De classis zelf noemde spr. een tweedelige: Voorne ligt geheel anders dan Plakkee. Als Ring Som- melsdijk moeten we er wel eens gewa pend heen om de lijn der belijdenis vast te houden. Spr. hoopte van zijn nieuwe collega dat hij, waar nodig, deze wapenen zou helpen hanteren. Wat de Ring betreft kon spr. getui gen van grote saamhorigheid onder de kerkeraden en ook onder de Ringpredi kanten heerste een goede geest. Om de twee maanden kwam men bij elkaar; openhartig en broederlijk gaat men met elkaar om. Wij prijzen ons gelukkig al dus spreker, dat in vergelijking met an dere streken in ons land het kerkelijk leven niet geheel taant en het Woord Gods op het eiland zijn invloed nog doet gelden. Ook sprak ds. van Drenth nog een welkomstwoord namens de consu lent ds. van Wakeren van Stad aan 't Haringvliet en releveerde nog even het trieste verscheiden van ds. Hop in wiens plaats ds. Zaal nu getreden was. Hij besloot met de wens, dat zijn dienst werk te Nieuwe Tonge van lange duur zou zijn en God hem daarbij zal steu nen en schragen. Als oud-consulent wist spreker dat de kerkeraad achter hem staat en van de collegae zegde hij toe dat zij hem zo nodig met raad en daad zullen bijstaan. Namens de kerkeraad sprak tenslotte ouderling van Heemst, die ds. Zaal een hartelijk welkom toe riep. De kerkeraad hoopte in broeder lijke liefde en eensgezindheid met el kaar om te gaan om het goede voor de gemeente te zoeken. Spreker beval de Chr. school in de aandacht aan en ook het jeugdwerk als het voornaamste ker- kewerk. Hij hoopte dat de nieuwe leraar met zijn gezin spoedig in de ge meente zal zijn ingeburgerd en dat de pastorie een centrale plaats in hun mid den zal vormen. Als een goede en ge trouwe dienstknecht van Jezus Chris tus ontvangen wij U aldus spreker die zich tenslotte tot de gemeente richtte, die in zo grote getale was opgekomen. Hij besloot met de wens dat die op komst niet zal verflauwen en dat er ge bed in de gemeente voor de nieuwe dienaar gevonden zal worden. Staande zong de gemeente daarna Ps. 122 3: „Dat vrede en aangename rust en milde zegen U verblij." Na het dankgebed van de pastor loei door John Kerigan Washington, 16 april Terwijl de ruimtevaart, reizen onder het Poolijs en andere spectaculaire gebeurtenissen de aandacht van het grote publiek ge vangen hielden, hebben Amerikaanse geleerden op een ander front zonder opzien te baren grote vorderingen ge maakt, die eveneens schitterende resul taten beloven op te leveren. Zoals b.v. de bemoedigende aanwij zing verleden week dat de medische wetenschap, die onverdroten haar strijd tegen de ziekten die het mensdom teis teren voortzet, in belangrijke mate het gestelde doel reeds genaderd is dichter dan door velen worden gerea liseerd. Omdat kanker naast hart- en vaat ziekten de grootste uitdaging is aan de medische wetenschap hebben de rus tige en vertrouwenwekkende medede lingen op de jaarvergadering van het Amerikaanse Kankergenootschap grote belangstelling gewekt. Het waren dit maal niet de geneesmiddelen, die de grootste aandacht vroegen, er zijn nu wel een twintigtal betrouwbare midde len, die de uitbreiding van kwaadaar dige gezwellen een tijdelijk halt kun nen toeroepen maar het was meer het feit van de gewaagde nieuwe toe passingen. Een daarvan is de injectie van geneesmiddelen in de bloedbaan van de patiënten, teneinde de versprei ding van de zieke cellen tijdens de ope ratie te voorkomen. De meest radicale behandeling, waar van tijdens de vergadering gewag werd gemaakt was de wanhopige strijd om bij een vierjarig meisje leucaemie tot staan te brengen door de kankercellen door middel van een grote stralings dosis in hetb loed van het kind te ver nietigen. De behandeling vond drie maanden geleden plaats en momenteel vertoont het meisje geen symptomen van leucaemie of nadelige gevolgen van de bestraling. Ongeveer op hetzelfde tijdstip dat het Amerikaanse Kankergenootschap haar vergadering in de staat Missouri hield, werd door de Universiteit van Wiscon sin bekend gemaakt, dat een daar werkzame internist dr. James Price er in geslaagd was een met succes bekroonde behandeling toe te passen van een weinig voorkomende ziekte acrosclerosis. Dertig maanden geleden had hij een jonge vrouw bij wie de huid aan armen, borst, gezicht en hals het voor deze ziekte kenmerkende rode, harde en lederachtige uiterlijk had aan genomen en wier handen stijf en ge zwollen waren, het middel EDTA toe gediend. Na tien dagen was ze weer in staat haar voorhoofd te rimpelen, al leen is er een zekere gevoeligheid in de polsen overgebleven. In die week werden er nog een aan tal andere berichten op medisch gebied gepubliceerd die van groot algemeen belang zijn. Uit Los Angeles kwam het bericht, dat, onder het gebruikelijk voorbehoud van wetenschappelijke zij de, een doeltreffend vaccin tegen ma zelen mogelijk is, vervaardigd uit een levend afgezwakt virus, dat in kippe- eieren wordt gekweekt. Een pharmaceutische fabriek in het Midden-westen heeft naar verluidt een ultra-snelwerkend anaestheticum ont wikkeld, methohexital genaamd, dat het voordeel zou hebben geen onaangename nevenwerking te hebben en waarmee een snelle terugkeer van het bewustzijn mogelijk is. Volgens mededelingen van twee ge leerden in regerigsdienst is een middel ontwikkeld dat het optreden van licha melijke vermoeidheid voorkomt, door dat het de verwijdering van de giftige stofwisselingsprodukten uit het lichaam bespoedigt. Uit deze berichten van diverse fron ten van de medische wereld gedurende één enkele week blijkt op welk een enorme schaal het onderzoek door Ajne- rikaanse geleerden wordt verricht. Op het gebied van de gezondheidszorg is in de verenigde Staten reeds veel bereikt. Zo is het sterftecijfer tengevolge van de acht belangrijkste besmettelijke ziekten in tien jaar met 56 procent verminderd; aan de levensduur van de Amerikaanse burger is sinds 1940 ongeveer zeven jaar toegevoegd en bovendien zijn de uit gaven die voor een geneeskundige be handeling gedaan moeten worden ge middeld gedaald doordat meer en meer de mogelijkheid wordt geschapen een snelle behandeling buiten het zieken huis te krijgen. Naast het onderzoek, dat ten behoeve van de volksgezondheid in alle delen van de Verenigde Staten wordt ver richt, dient vermeld te worden de sa menwerking in en deelneming aan in ternationale programma's, o.a. dat van de Wereldgezondheidsorganisatie en van de Malariabestrijding, dat onder de V.N. ressorteert. Evenmin mag het werk voorbij worden gezien dat door stichtingen wordt verricht op het ge bied van internationale medische re- arch of het werk van de talloze dok toren en geleerden, die zich in vele de len van de wereld aan het menselijk welzijn wijden. werd nog gezongen Ps. 89 7 en de ze gen op de schare toehoorders gelegd. Het was voor de gemeente Nieuwe Tonge een zeer aangename en blijde dag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1