iiArfDEn-niEuws Ui kt Eindles en -diploma's Lagere Landbouwschool ïeninar LAVE RVI ER blad Vrijdag 17 april 1959 No. 2787 JIT HET MO^dCT Baby-huidje TBABYDERME-^fEV^ Uitreiking geschiedde door inspecteur Het boek „Eenzaam maar niet alleen" voor best geslaagde Kinderhoekj e 1. xxxxxxxx Alle merken camera's en toebehoren Blus Brandend Maagzuur met een of twee Bennies! blies Dr. Zaalberg in de Breedstraat te 's-Gravenhage Contra-preek op straat Tegengif gratis De pepermuntdoos van juffrouw Mietje. [onze gedachten blijven zich nog wat j het vorstelijk 's-Gravenhage richten, hs centrum van landsbestuur is het Ier belangrijk. Er is daar op sommige faatsen geschiedenis-in-steen. Ja, als Ie stenen van Gevangenpoort en Vij- brberg, Plaats en Kerken eens spreken bnden, dan zoudt ge wat horen! fcelukkig zijn er ook nog vele be- louwbare geschiedenisboeken, die ons 'pel vertellen. En dan is er toch ook ons, Hagenaar of niet, een band aan j vaderen, een keuze van het hart, ge- fetermineerd, bepaald, in onze geboorte die bepaalde familie, met die be- ialde opvoeding in huis en kerk en fehool, waardoor wij weten te waarde- In en te verwerpen op maatschappe- |k en politiek en kerkelijk terrein. IVeel is er nauwkeurig bewaard in Ijks- en Gemeentearchieven. Daar ggen nog de oude, vergeelde documen- fen.... Ja, ge moet band aan het ver- Iden hebben om er van te houden en pfde tot de worsteling der vaderen om gereformeerde waarheid tot heer- fehappij te brengen. JMaar waartoe U langer op te houden iet een „voorafspraak?" Het gaat nu teer om de omgeving van de Prinse- lacht. Om de Breedstraat, in het ver- Ingde van de Assendelftstraat. En wij loeten in gedachten even terug naar it jaar 1864. (In 's-Gravenhage had de kerkeraad 'er Ned. Herv. kerk dr. Zaalberg be- bepen, Johannes Cornells Zaalberg, ge uren 18 maart 1828 te Nieuw-Beijer- tid. Zijn eerste gemeente was Hendrik io Ambacht. Zijn komst aldaar had al bote beroering gewekt bij „manne, die pet spreeke nog schrijve kune" en die der Waarheid wil protesteerden, frant dr. Zaalberg, dat grote, nieuwe pht, was van de Groninger richting, de Drieëenheid geloofde hij niet. En viel bij hem het ene geloofsstuk na ^t andere. U begrijpt het wel. Er bleef vat niets meer over. Onze ruimte is bperkt; als ge het nauwkeurig wilt reten lees daij dr. W. Volger, „om de Vijheid van de kerk", of dr. Posthu- |us Meijes: „Herv. 's-Gravenhage in 19e eeuw." lok in Den Haag gaf zijn komst grote "eroering onder - het kerkvolk. Men _eefde in heel de stad nog met de kerk mede. Er kwamen vele protesten, appèls dachten, beroep op hogere vergaderin- |n, brieven van 't gelovig volkje, neekbrieven aan de Koning zelfs |ets mocht baten, 1 nov. 1854 preekte intrede met 1 Cor. 2 2. iDezelfde dag, met dezelfde tekst, ed ds. Meijboom, met hetzelfde theo- |gisch sop overgoten, intrede in Am- erdam. [Wat er nu volgt steunt op een brief an 25 mei 1864 aan Keesbuur, die voor leent gedrukte samenspraken verzond, ie erg recht-op-de-man-af gingen. Zij \dden onder het waarheidlievend volk pote invloed. Alweer om ruimte te finnen kunnen wij niet heel de brief Fan de kerkganger A. v. B. overnemen. Ér blijkt uit dat de gereformeerde Ha genaars met gedrukte circulaires bij de gerk stonden om tegen de leer van dr. Zaalberg te waarschuwen. Zij waren aog met ij vervuur ontstoken! Nu uit Bedoelde brief: „Een der Broeders begaf zich Zon dag 1.1. naar de Nieuwe Kerk op het Spui, waar Zaalberg voor een ontzag lijke menigte den Christus stond te mlskeimen, doch onze vriend predikte Iden Christus in geheel zijne Godde- llijke volheid op de straat bij het uit- Igaan van de Kerk en deelde daar den Ibrief gratis rond aan zijne hoorders. jGij kunt begrijpen lieve vriend dat de Istrijd geducht was; doch het ogenblik Iwas zalig en de dag vol vreugde IMaar nu komt de Breedstraat; ook uit |e brief: „Onze mijnheer Zaalberg moest [toen de middagbeurt vervullen in de lArmenkerk, genaamd Bethlehemkerk [in de Breedstraat, daar begaf zich een j andere broeder heen en sprak met (luider stem op de straat bij het uit- Igaan der kerk: „wie met mij de Op- istanding van Christus gelooft, en wie [het vergif van Zaalberg heeft ingezo- [gen, kan van mij tegengif verkrijgen". Toen riepen die arme slokkers, die daar gedwongen worden ter kerk te gaan: ik geloof, ik geloof! Dat was de algemene kreet, doch andere kwaadwilligen grepen onze vriend bij de keel en sloegen hem; intussen was de politie toegeschoten Het relaas vertelt verder dat onze vriend werd „opgebracht", dat hij bij de Commissaris van Politie kostelijk zijn opgestane Heiland beleed en 's avonds weer met twee vrienden en met twee aanvallers bij de Commissaris moest komen. De vriend kieeg nu 't ge lijk aan zijn kant, de twee mannen zouden gestraft worden. Maar dat wil de de aangevallen broeder niet, hij wil de alles vergeven. Ook werd hij bij de Commissaris genodigd eens te komen praten. Een der twee boze mannen kwam la ter bij de broeder vergiffenis vragen voor de mishandeling en vroeg: „wat moet ik doen?" Het antwoord was: „ge loof het evangelie der genade dat alleen in Jezus Christus het leven te vinden is." Men voelde in die dagen scherp aan dat de moderne leer zelfs de staat on dermijnt. Men was van oordeel, dat iemand als trouwe kerkganger onder de preekstoel de deugdenleer kon ho ren en toch een dronkaard of echtbre ker zijn. Keesbuur b.v. toornde zeer te gen de modernen. Hij besluit zijn sa menspraak no. 255 van 31 mei 1864 met mede te delen, dat er voor het in Hui zen te bouwen Oranjeweeshuis was in gekomen van mejuffrouw Mietje een zilveren pepermuntdoos en een zilveren priem. Van een weduwe 0.25. Later van een „koeyenheujer" te Nieuwer- brug 10 cent. Toch kwam er wel eens een biljet van honderd gulden in. Soms wel eens een van duizend gulden! Waarnemer. Dinsdagmiddag vond in de Lagere Landbouwschool te Sommelsdijk de uit reiking van diploma's plaats aan de leerlingen, die de 4-jarige cursus met succes hebben doorlopen. Het was de dertigste keer, dat deze school gedi plomeerden afleverde en voor het hoofd de heer den Eerzamen, de 22e maal. Een verdere bijzonderheid was, dat de diploma's voor de eerste keer in de ge schiedenis van dit onderwijsinstituut werden uitgereikt door de inspecteur, de heer I. J. Schroevers uit Alkmaar, die zich op wel zeer prettige en voor de jongelui zeker onvergetelijke manier van zijn taak kweet. Vele ouders woonden de eindles bij, die als gewoonlijk door de heer den Eerzamen werd geleid en waarbij heel wat landbouwtechnische vraagstukken en kennis aan de orde werd gesteld. Een boek en thans een zeer bijzonder boek voor de met het hoogst aantal punten geslaagde leerling werd ook nu weer uit gereikt vanwege de vereniging van oud-leerlingen en evenmin werd gebroken met de traditie, dat namens de leerlingen dank werd betoond aan de heer en mevrouw den Eerzamen en de leraar landbouwwerktuigen, de heer Scher- penisse. Het welkomstwoord werd gesproken door de voorzitter van de vereniging ter bevordering van Landbouwonder wijs, speciaal de inspecteur. Spr. feli citeerde de gediplomeerden en gaf daar na de heer den Eerzamen de leiding van de eindles, waarmede deze zich in hoofdzaak tot zaad en zaaien bepaalde en toevalligerwijs of misschien ook niet sneed de eerste ondervraagde de ui aan, het specifiek Flakkees pro- dukt. Het uienzaad werd ontsmet, zo luidde o.a. het antwoord. Maar een volgende geëxomineerde deelde mede, dat bij hem thuis niet ontsmet was! Met ont smetten staat de kiemkracht in nauw verband en om die kiemkracht te we ten kan men zich tot het rijksproefsta- tion voor zaadcontrole wenden. De proeven geschieden onder zo gunstig mogelijke voorwaarden, die in de prak tijk zelden zullen voorkomen, zodat men de kiemkracht van het proefstation niet bereikt. Van uien stapte men over op erwten en de uitzaai daarvan, die vroeg kan geschieden, evenals van gerst, waarme de men ook weer op de kiemkracht kwam, maar ook op de voorwaarden waaraan brouwgerst moet voldoen, daarvan o.a. laag eiwitgehalte, in te genstelling met voergerst, dat veel ei wit moet bevatten. Nader ging de heer den Eerzamen dan in op het wezen van het zaad en plant via bestuiving, vruchtbeginsel en het ontstaan daarvan in de bloem of vrucht kwamen de peulvruchten en hun kenmerken naar voren. En zo ging het met vragen en antwoorden verder naar keuren van zaden, selecteren en kwe ken van goede rassen (een moeizaam en langdurig werk), opname mogelijkheden in de rassenlijst, het vinden van het aardappelras Eigenheimer en de betere rassen van tegenwoordig, die weer be tere opbrengsten tot gevolg hebben vanwege betere ontwatering, bemesting, grondbewerking en verpleging. Waarna ook de bemesting werd ontleend, o.a. met vragen over groenbemesting en ge bruik van kunstmest, van welke laatste men de dosering het gehalte enz. dege lijk dient te kennen en te kiezen. Hier bij legde de heer den Eerzamen een sterk accent op het samenspel van the orie en praktijk en vooral op het in praktijk toepassen van het geleerde. Bespreking van het kaligehalte leid de tot korte bespreking van een bijzon dere teelt, n.l. van tabak die bij toe dienen van teveel chloor niet wil bran den, zoals veel stikstof de smaak van aardappelen nadelig beïnvloedt. Zelfs de polyploïde rassen bleven niet onbe sproken evenmin als het stimuleren van het suikergehalte van bieten, waarover de heer van Gastel van de voorlich tingsdienst (vroeger op Flakkee) heden middag een radiopraatje zou houden. De jongelui bleken er in elk geval ter dege van op de hoogte aan welke voor-, waarden, van kracht, struktuur enz. de grond moet voldoen voor een hoog sui kergehalte. Overigens wist- men ook te' weten welk een rol het rooien speelt (lichten!) in stimuleren van het suiker gehalte (na lichten gaat de suiker uit het blad naar de wortel!) Tot slot be handelde de heer den Eerzamen nog ge segmenteerd en gecalibreerd eenkiemig bietenzaad. Gedurende de gehele eindles werden de antwoorden vlot en vrijwel zonder uitzondering op de juiste wijze gege ven. Na korte pauze, waarin thee met ge bak werd geserveerd, volgden de bij een eindles en diploma-uitreiking beho rende toespraken. Kennis nodig De inspecteur, de heer Schroevers, was blij nu eens in Sommelsdijk de di ploma's te mogen uitreiken. De gedi plomeerden mogen trots zijn. Vroeger ging de kennis alleen van vader op zoon over in het boerenbedrijf, maar dat kan niet meer, want boeren eist we tenschappelijke kennis. De ondergrond daarvoor is nu gelegd op deze school, evenals het leren van problemen te lijf te gaan. Een boer moet datgene kunnen kiezen wat zijn eigen bedrijf dienstig is. Men moet ook bij de tijd blijven. Spr. vond, dat Flakkee een prachtige school rijk is, met een directeur, wiens leven geheel met het boerenbedrijf vergroeid is! Als eerste ontving Anth. J. van der Sluys het diploma. Deze behaalde de hoogste cijfers. Een dikke pluim ont ving ook Henk Bestman, omdat deze gedurende de vier jaar van de cursus geen enkele dag verzuimde. Vervolgens konden ook de anderen het diploma uit handen van de inspecteur in 'ontvangst nemen. Beste jongens en meisjes Het raadsel voor deze week werd in gezonden door Mientje van der Sluys, Oude Tonge. Hier is het, APRIL-RAADSEL 3 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 1. Bijbelboek, geschreven door Salomo; 2. Als de kinderen Israels vanver reisd waren legerden zij zich te Sukkoth (Numeri 33); 3. Zoon van Jozef; 4. Ko ning en Psalmdichter; 5. Abraham moest zijn zoonofferen; 6. Filippus zei tot hem: en zie; 7. Wie kan eentot zijn lengte toedoen? 8. Let ter. Op de kruisjeslijn, van boven naar beneden, moet het woord komen te staan dat gevraagd wordt bij 1. CORRESPONDENTIE Eerst weer een paar nieuwelingen: Aad van D. Dirksland. Hartelijk wel kom in ons midden! Best, dat je al een oplossing tegelijk in je brief deed. Nu bewaar je ze maar tot het inzenden is, hé? Dat is op het einde van deze maand. Zal je voortaan „Oom Ko" op de enve loppe zetten? Het adres is heel eenvou dig: „Oom Ko, Eilandennieuws, Mid- delharnis." Aja den B. Herkingen. Ook hartelijk welkom, hoor Aja! Zit jij nog maar in de eerste klas, en dan zulk mooi werk al? Dan zul jij best geregeld kunnen schrijven! Ik heb er alle moed op! Met je rapport gaat het ook goed. Co S. Herkingen. Nog een nieuweling die welkom is! Ja, je vriendin heeft een poos meegedaan, maar toen was ze in eens onder gedoken. Houd je veel van beesten? Van de kalfjes, dat zal wel! Je poesieversje krijg je nog, hoor! Ik wou je eerst maar eens welkom heten. Corry V. St. Philipsland. Was je moe die avond? Uit je schrijven merk ik, dat het veel op schoonmaken leek. Maar het behoeft altijd geen schoonmaak te zijn, want het is in een huishouden al tijd druk, nietwaar? En hier is het versje: VOOR CORRIE C orrie, hier is dan een versje 0 p je dringende verzoek. R aar is zo een krantenversje, R aar staat 't in je poesieboek. 1 k heb aan 't verzoelt voldaan, E n hier zie je mij dan staan. April 1959 Oom Ko Annie den B. Herkingen. Ja, ja, die portemonnee was van leer! Wat dacht je wel? De prijzen zijn niet mis, hoor! Als ik had moeten raden naar het aan tal lammejtes, dan had ik zeker nooit zoveel gezegd. Een kijkavond moet wel veel bekijks hebben! Leneke v. d. S. Oude Tonge. Die krant, waar je ook in stond, lees ik ook. Ga je al lang voor de zending rond? Is je busje al een keer geleegd? Dat vind ik flink van Magda, om al mee naar de kerk te gaan. En wat ging jij al vroeg, zeg! Neeltje S. Stavenisse. Ik denk, dat je „eendagskuikens" bedoelde, inplaats van „eendrachtskuikens". Nu is er wel een „Eendracht" bij het eiland Tholen, dus je weet maar nooit! Flink hoor, om te helpen schoonmaken bij je zuster en bij opoe. Je weet zeker niet wie het blijst was, je zuster of opoe! Jammer dat je zo'n hoofdpijn had bij het schrij ven. Heb je dat wel meer? Lenie den B. Herkingen. Had je de prijs nog eerder dan de krant, waarin stond dat je een prijs had? Dan moest je niet ongeduldig wachten: waar blijft die prijs toch? Leest tante Dien het „kinderhoekje" ook? Dan zal ik aan je verzoek voldoen: Tante Dien in Amerika! Hier zijn Annie, Lenie en Aja van je broer Jan, om je de hartelijke groeten te doen. Je kan wel merken dat het spreekwoord „uit het oog, uit het hart" voor deze kinderen niet opgaat! Janny de K. St. Philipsland. Een blaadje met vier oplossingen! Meer zie ik niet. Nog eens in de enveloppe kij kennee, ik zie niets meer. Niet eens een naam! Heb je misschien het briefje vergeten er in,te stoppen? Daan K. Ooitgensplaat. Nu moet ik óók wel rijmen, Daan, want dat is bij jou goed gegaan! Zo'n lang stuk rijm kan ik niet schrijven: 'k Moet altijd binnen perken blijven. Een prijs wacht zeker niet meer lang; heb wat geduld en wees niet bang, dat ik mijn rijmvriend zal vergeten: je bent er naastje moest eens weten! Stientje G. Den Helder. Wat ziet je rapport er best uit, Stientje! Ik kan wel merken, dat je je best doet. Dat vind ik heel goed. Die dominee heb ik de laatste tijd ook een paar keren met veel genoegen gehoord. Bij zijn vader heb ik nog catechisatie gegaan. Verma ningen om de zonde te laten, horen we niet zo graag, omdat we de zonde lief hebben. Maar als de zonde een last gaat worden, dan zijn we nog blij dat we vermaand zijn geworden. Jannie de V. Nieuwerkerk. Dat mag ik wel horen, dat je vooruit gegaan bent met je cijfers. Ging het zemen op de duur vervelen? Ja, het kan ook te lang gaan duren, nietwaar? Dat avondje verveelde niet zo gauw, denk ik. Maar wat was dat erg van die prikkertjes! Of liever van hetgeen er aan vast zat. Wat deden jullie ook om een poes uit te nodigen! Allemaal de hartelijke groeten en tot o neen, eerst komt het lijstje nog van de prijswinners. Die zou ik nog ver geten. Hier zijn ze: Suus Neele, St. Philipsland Aria van Koppen, Ouddorp Betsie Krijger, Melissant Minekee Sandifort, Ouddorp En nu groet ik jullie, hoor! Oom Ko. Fotohandel J. Zandstra Sommelsdijk In een handomdraai bent U van die schrijnende pijn verlost. Rennies zijn smakelijk, makkelijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong Geen wonder dat die legioenen van zuurbrandlijders zweren bij Rennies, het ongeëvenaarde, meestgebruikte maagtablet over de hele wereld. Ja Rennies zijn een prachtmiddel en bo vendien hygiënisch en gemakkelijk ver pakt om in Uw zak of handtas mee te nemen. Namens „Excelsior" Als oud-voorzitter van „Excelsior", de vereniging van oud-leerlingen, wek te de heer A. H. Mijs de gediplomeer den op om de band met de school en met elkaar te behouden. Namens de vereniging bood de heer Mijs aan Anth. van der Sluys het gebruikelijke ge schenk aan, ditmaal het boek van H.K.H. Prinses Wilhelmina „Eenzaam maar niet alleen". Dank Anth. van der Sluys bedankte daarop in het bijzonder de heer en mevrouw den Eerzamen, alsmede de heer Scher- penisse voor de vele goede lessen, on der aanbieding van geschenken. Aan de heer van Nieuwenhuijzen overhandigde Anth. van der Sluys de ook gebrui kelijke ^jfoto van de klas. die wel een plaats zal' krijgen naast alle andere uit de voorgaande jaren. Mevrouw den Eerzamen bedankte hartelijk voor de hartelijke woorden en geschenken en vooral voor de prettige sfeer, waardoor deze klas zich steeds kenmerkte. De heer van Nieuwenhuyzen sprak het slotwoord, met nogmaals de beste wensen voor de toekomst van de jon gelui. De gediplomeerden Leen Hoek, Kees Tanis, Dirk Voogd Ouddorp; Bas Rosmolen, Melissant; Henk Bestman, Ad van Rossum, Dirks land; Jaap van Eek, Herkingen; Piet Tanis, Roeland Tanis, Leen Wielhouwer Sommelsdijk; Jan Coolbergen, Anton Jacobs, Map Looij, Leo Peeman, Mid- delharnis; Bas Arensman, Rien v. d. Boogert, Teun v. Splunter, Stad aan 't Haringvliet; Kees van den Doel, Gerrit Groenendijk, Toon van der Sluys (met lof), Gaab Winkels, Oude Tonge; en Leen Beije, Ooitgensplaat. VERZONDEN In de maand maart werden verzon den naar: Engeland West-Duitsland Frankrijk Ierland België Afrika Zweden Noorwegen West-Indië Luxemburg Gibraltar Italië Engels leger Diverse bestemmingen Totaal RECAPITULATIE Juli t.m. februari maart 5.872.004 kg 2.325.255 kg 1.434.645 kg 1.116.725 kg 531.145 kg 397.000 kg 192.560 kg 163.350 kg 114.077 kg 10.550 kg 2.000 kg 275 kg 11.500 kg 1.181.420 kg 13.352.506 kg 171.600.346 kg 13.352.506 kg 184.952.852 kg FLAKKEE Vanaf het eiland Flakkee verzonden: Juli t.m. februari 62.805.980 kg 2 maart t.m. 7 maart 1.506.950 kg 9 maart t.m. 14 maart 1.225.375 kg 16 maart t.m. 21 maart 1.337.900 kg 23 maart t.m. 28 maart 1.136.250 kg 68.012.455 kg PRIJSVERLOOP 2 mrt. t.m. 7 mrt. 6.25—4^50 et p. kg 9 mrt. t.m. 14 mrt. 4.50 et p. kg 16 mrt. t.m. 21 mrt. 5.-----5.30 ctp. kg 23 mrt. t.m. 28 mrt. 5.------4.75 et p. kg De hierboven genoteerde cijfers zijn de gemiddelde prijzen voor de teler. Vanaf half maart, brachten de met de hand afgestaarte en machinaal afge- staarte uien, dezelfde prijs op. ALGEMEEN Het overzicht van de geëxporteerde uien, toont duidelijk aan, hoe het marktverloop geweest is. Engeland en Duitsland onze voor naamste markten, verliepen in verband met aanvoer van verse uien uit Egypte. Duitsland ook nog veel door aanvoer uit Italië. Frankrijk bleef normaal afnemen, Ierland alsmede België lieten import toe. België bleef in vergelijking met vroe gere jaren achter. Nu dit overzicht geplaatst kan wor den, schrijven wij 15 april, De uienmarkt loopt op haar einde. Naar Engeland en Duitsland gaan praktisch geen uien meer. Frankrijk blijft nog wat afnemen. Verschillende commissionairs sluiten hun pakhuizen. De uien raken versleten. Enkele boeren, die nog wat hebben liggen, geven de uien weg, omreden het opdoen, rijden enz. soms meer kost, dan de uien opbrengen. De commissionair kan er soms net mede uitspringen en zijn vaste mensen door aan de gang houden. De prijs blijft schommelen rondom 4 tot 5 cent. Met ons volgende overzicht, zullen wij wel, de slotbeschouwing kunnen hou den. De uitvoercijfers werden ons welwil lend verstrekt, door het U.C.B, te Den Haag en Middelharnis. (NADRUK VERBODEN) door W. Schippers 16 [et ernstig bedaarde Koosje zat tegen- iver de boer en de altijd vrolijke, le- 'enslustige Mien haastte zich om de laast haar vader liggende couranten op ruimen en voor de boer van Klaver- 'ier een stoel bij te schuiven. „Goeien avond, Rokus, zeker naar de j.,^l^6™eenteraadsvergadering geweest; nou S.^e doet er goed aan, dat je even komt ipstappen; 't is buiten niet erg lekker, naar ik geloof wel, dat het weer gauw •Pknappen zal." Met deze woorden verwelkomde 'rakkers de oude vriend, en 't was aan :roskamp wel te zien, dat hij zich hier ip zijn gemak gevoelde. „Geen prettige vergadering achter de ig, is het wel, Rokus," merkte Brak kers terloops ^p, terwijl hij de pas ge bilde tabakspot over de tafel naar zijn 'iend toeschoof. Deze haalde enigszins verdrietig de ichouders op. Hoe Tijs Brakkers zo gauw tot die tevolgtrekking kwam, was Groskamp jen raadsel. De boer van Klavervier toch had de aangeboren gewoonte, om onder alle omstandigheden van het le ven zo min mogelijk te laten blijken, wat in hem omging, maar het ging niet gemakkelijk, iets te verbergen; het was alsof diens scherpe geest doordrong in iemands gedachten. Brakkers was ongeveer van dezelfde leeftijd als zijn bezoeker, doch zo op het oog leek hij veel ouder. Gebogen was zijn lange, schrale ge stalte en het donkere haar begon aan de slapen grijs te worden, evenals de bakkebaarden, die zijn gebruinde wan gen bedekten. De vriendelijke, blauwe ogen keken vaak enigszins dromerig door de glazen van zijn bril, doch indien men daaruit zou afleiden, dat Brakkers niet zo heel erg bij de pinken was, vergiste men zich zeer. Er waren niet veel dingen, ook buiten zijn beroep, waarover Tijs Brak kers niet met helder oordeel kon spre ken, als hij wilde. „Waaruit maak je op, dat het geen prettige raadsvergadering zou geweest zijn?" vroeg Groskamp, terwijl hij zijn doorroker uit de borstzak van zijn vest te voorschijn haalde. „'t Doet er niet toe, Rokus, je weet, dat ik niet nieuwsgierig ben naar de verhandelingen van de gemeenteraad, laten we daarom over iets anders pra ten." Bart, die inmiddels het paard van de bezoeker had bezorgd, was ook binnen gekomen en hoewel zijn gezicht donker genoeg stond, nam hij toch spoedig deel aan het gesprek. 't Liep aanvankelijk ovsr de boerderij en wat daarmede in verband staat; over de prijs en het gehalte van de ver schillende sborten zaaikoren; over aan staande veemarkten en de veehandel, kortom over onderwerpen, waarover boeren uren lang kunnen praten. Doch het waren niet deze dingen, die in hoofdzaak het gemoed vervulden van Rokus Groskamp, en spoedig bracht hij de aanleg van de nieuwe spoorweg ter sprake. „Ik wenste achteraf w^l, dat men dat spoorwegplan nooit opgevat had," merk te hij gemelijk op, „de zaak heeft in haar voortgang %en richting genomen, die mij geweldig tegen de borst stuit." „Je waart het er aanvankelijk toch nogal tamelijk mee eens," merkte Brakkers op, „en als ik mij niet vergis, hebt ge er destijds nog al voor geijverd". „Dat stem ik volkomen toe, maar door veranderde omstandigheden krijgt men soms andere inzichten in een zaak; dat zul je mij moeten toegeven, Tijs." „Waarin bestaat dan die verandering van omstandigheden?" vroeg Brakkers. „Je weet dat er eerst sprake van was om de spoorlijn westelijK van de pol derweg aan te leggen en daar had ik niets tegen, maar nu is men op dat plan teruggekomen; gisteren zijn heren van de commissie bij mij geweest en nu bleek het, dat men oostelijk van de weg wil gaan beginnen. „Dat betekent dus", ging Groskamp voort, „dat de spoorlijn juist een hoek van mijn bouwland zal afsnijden en om het geval nog lastiger voor mij te ma ken, zou juist op die hoek het station komen te staan met de daaraan ver bonden goederenloods." „Je zult toch niet toestaan, dat één van die kerels een voet op je eigendom zet, buurman Groskamp," zo mengde Bart zich driftig in het gesprek. „Praat niet mee ovei' dingen, waar van jij niet het minste verstand hebt, Bart." Met die woorden wees Brakkers zijn zoon terecht, doch deze was als gewoonlijk voor geen terechtwijzing vatbaar en ging door met bij hoog en laag te verzekeren, dat, als iets derge lijks bij hem zou moeten plaatsvinden, hij zijn eigendomsrecht zou handhaven tegenover wie dan ook. Groskamp liet Bart even uitrazen, zonder veel acht op zijn woorden te slaan, doch toen het hem begon te ver velen, maakte hij er een eind aan door de jonge man toe te voegen, dat hij nu niet bepaald hem om raad gevraagd had. „Nu" mopperde Bart, „ik wilde ook enkel maar zeggen, wat ik in zulk een geval doen zou." „Ik heb de h..en te verstaan gege ven," zo wendde Groskamp zich tot Brakkers, „dat ik in geen geval genoe gen nam met het schenden van mijn eigendom en dat ik er mij met alle mij ten dienste staande middelen tegen zou verzetten." „Goed gesproken, mooi zo," kon Bart niet nalaten uit te roepen, „indien het soms nodig mag blijken, dat je land van vreemd volk moet worden vrijgehouden dan kun je op mij rekenen, en voor een paar stevige knapen om een handje te helpen, als dat gewenst blijkt, kan ik ook wel zorgen," voegde hij er op luide toon bij. Met een stroeve glimlach om de lip pen schudde de boer van Klavervier het hoofd. Hij wist zeer goed, dat hiilp van de soort, die Bart hem wilde verlenen er niet toe zou bijdragen, de zaak, waarover hij sprak, voor hem gemak kelijker te maken, maar toch was hem de bijval van Bart niet onwelgevallig. Tijs Brakkers echter scheen er anders over te denken; tenminste zijn scherp getekend gelaat stond ernstig, toen hij tot Groskamp sprak: „Laten we eens even de zaak bekij ken, zoals ze is; als ik het niet helemaal mis heb, ben je gekomen, om ook mijn mening te horen, is het niet zo?" Toen Groskamp met een hoofdknik zijn veronderstelling had beaamd, ging hij voort: „Het hoofdbestuur der spoorwegen heeft het nodig en nuttig geoordeeld, dat deze streek door een nieuw aan te leggen lijn aan het grote spoorwegnet zal worden verbonden, en nu dat be sluit eenmaal genomen is, zal de lijn er komen ook, dat moet je vóór alles vast houden, Rokus. En dan," ging Brakkers voort, „heeft het onderzoek van de bo dem en de ligging der verschillende landerijen stellig uitgewezen, dat het wenselijker is, aan de oostelijke dan aan de westelijke kant van de polder weg de lijn aan te leggen. „Geloof mij, Rokus, ze zullen hun gegronde reden wel hebben voor deze regeling, en volgens mijn mening doe je verstandig, om hun geen moeilijk heden in de weg te leggen; je zult on vermijdelijk het onderspit delven." Onwillig schudde de boer van Kla vervier het hoofd. Heel dikwijls luister de hij wel naar de raad van zijn on baatzuchtige vriend, doch in dit geval verzette zich zijn trots, heerszuchtig ge moed, met kracht tegen wat hij als een inbreuk op zijn recht beschouwde. „Je weet zeer goed, Tijs", sprak hij met harde stem, „dat de hoek bouwland waarom het gaat, geen pachtgrond is, doch wèl onbelast eigendom en daarvan wil ik geen voet afstaan!" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 5