evestiging en intrede Cand. J. H. Vlijm te Goedereede NIEUWS UIT ZEELAND redikantsvacaiure na 13 jaar vervuld artelijke begroeting in stampvolle kerk Persoonlijk woord Toespraken Portretwerk Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Wed. Kurvink's drogisterij Jubileum gemeentebode Hameete reportages FOTO ROTSMA Laatste vergadering Calamiteuze Waterschap te Bruinisse Dinsdag 14 april 1959 No. 2786 PEINS HENDEIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Kedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur '8 avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PEB KWARTAAL ABVERTENTIEPRIJS 12 cent pei mm. B^ contract speciaal tariel dag was het een bijzonder ogenblik in de geschiedenis van de Ned. Ker mde Gemeente van Goedereede. Gedurende bijna dertien jaren is de predi- tsplaats er vakant geweest, zondag kon men er getuige zijn van de bevesti- g zowel in het predikambt als in de Dienst des Woords in deze gemeente, 'candidaat J. H. Vlijm. De 38-jarige nieuwe voorganger werd geboren te versum en woonde laatstelijk te Lunteren. Eerst op oudere leeftijd begaf zich in de theologische studie, aan de universiteit te Utrecht, nadat hij meer- e jaren werkzaam is geweest in dienst van de Ned. «Spoorwegen. Beves- er was ds. G. Boer-uit Lunteren. 's Middags was de belangstelling, toen voor intrede, nog groter, mede, omdat zich onder de genodigden behalve de fa- ie en vrienden van de nieuwe predikant, ook de collega's van het eiland en e kerkeraadsleden enz. bevonden. Na de intredepredikatie, gevolgd door een er persoonlijk woord tot de aanwezigen, is de nieuwe predikant hartelijk gesproken, door burgemeester Van Knobelsdorff ,naniens de burgerlijke ge- nte en voorts door meerdere kerkelijke autoriteiten. Algemeen verklaarde n zich zeer dankbaar voor de komst van ds. Vlijm, die een einde maakt aan langdurige vacature in Goedereede en daarmede tevens het aantal vakante dikantsplaatsen in de Ned. Herv. Kerk op Goeree—Overflakkee doet ver deren. e bevestiger, ds. Boer, sprak naar leiding van 2 Corinthe 5 19—20, in fdzaak zich bepalende tot de woor- n: „Zo zijn wij dan gezanten van ristus wege, alsof God door ons bade; bidden van Christus wege: laat U t God verzoenen!" Ds. Boer wees er dat de gemeente vele beroepen te- rgeefs heeft uitgebracht, maar dat nu dienst der verzoening weer door en predikant gebracht kan worden, rzoening prediken en uitdragen is de k van de Dienaar des Woords. God bruikt daarvoor geen engelen, maar akke mensen, die Hij echter bindt n de enige goede Boodschap, als een gezant, die geen verkeerde boodschap mag overbrengen. Ds. Boer bad de euwe predikant toe, dat deze een ree nde dienaar zal zijn, die bidt en bid- nd predikt. Na het zingen van Ps. 1 en 3 werd candidaat Vlijm met legging der handen, door ds. Boer en De Smit uit Stellendam, als consu- t, in het ambt bevestigd, gevolgd r toezingen van de gemeente met 119 9-17. ij de intrede des middags kon het kgebouw nauwelijks alleen, die van eerste kanselrede van de nieuwe do- getuige wilden zijn, bevatten. Geen ats bleef onbezet en zelfs moesten e stoelen worden bijgebracht. Onder aanwezigen bevond zich ook een de- tatie van de Studentenvereniging oetius" uit Utrecht. Ds. Vlijm liet de dienst aanvangen t het zingen van Ps. 85, „Gij hebt, O er, die gunst betoond, dat Jacobs zaad nieuw in vrijheid woont" en als tekst pr zijn predikatie koos de nieuwe pre- ant de woorden uit Thess. 3 15, oorts broeders, bidt voor ons, opdat t woord des Heeren zijn loop hebbe verheerlijkt worde." Voor de eerste maal mag ik nu het oord onder U bedienen, na een lange riode, waarin U een leraar ontbrak, k voor mij was het een lange en oeilijke weg, maar nu heeft het de ere behaagd ons samen te brengen, ij is de opdracht gegeven Zijn Naam te dragen en U het teken des Ver- nds voor te houden. Dat is een groje dracht met een rijke inhoud, die zich tstrekt tot elk huis en waarmede ik en deur mag voorbij gaan. Voor ieder Goedereede is er het Woord, voor er is er Genade. God geeft de grote nst, dat er een streep gezet kan wor- n door een onbetaalbare schuld en eer nog het geschenk van éen on- hatbaar vermogen. Nimmer kwam and, dan in dit ambt, met zulk een ote boodschap naar Goedereede. Noch tans is er nimmer zoveel verzet als te gen het ontvangen van genade. De Boodschap ontmoet altijd onwil én" te- _genstand. Paulus ondervond dat al, het ook in Goedereede zo zijn. Veel ver- dert er in de wereld, maar het hart n de mens blijft hetzelfde; een steen, ard, koud en ongevoelig voor roep- em en dreiging. Maar de verkiezende efde gaat uit boven de kortstondig- eid van het leven van mens of geslacht, zoekt haar weg tot aan het eind ■^an e wereld. God is altijd bezig. Hij zal "If instaan voor Zijn Woord, ook onder aldus ds. Vlijm. „Wij zullen elkaar moeten verdragen, aar zal ook het Woord van God ver- agen worden in Goedereede?" aldus roeg de nieuwe predikant zijn toehoor ders af. „Die vraag legt een grote ver- twoordelijkheid op U en mij. Op mij, s ik niet rechtvaardig aanzeg en ver aan om de weg naar God te zoeken. ns verstand kent die weg wel, maar oe is het met het hart? Ik zal U er P moeten wijzen als^U met vuur speelt. et is zo menselijk om gewend te ge- Bken aan de Bijbel en bij het predi- en rijst het gevaar van nietszeggende anken. Moeten wij dan niet lezen of erken? Dat zou gelijk staan met de ongerdood sterven. Van elke dienst of elegenheid om God te zoeken, die U erzuimt, zal Hij U rekenschap vragen." Ds. Vlijm wees vervolgens op het door em gekozen 'Bijbelhoofdstuk, waarin aulus schrijft „Broeders, bidt voor ons" n die woorden richtte Paulus tot de erste Christengemeente in Europa, een emeente, die in vervolging en verdruk ing leefde. Paulus riep op tot stand- astigheid en ook tot voorbede voor hem zelf en voor zijn mede-arbeiders. Hij wist, dat de Thessalonicensen be' aard werden door Christus én dat hij hen daarom tot voorbede mocht aansporen. En het doel was: opdat het Woord zijn loop hebbe. Dat gaat uit boven mense lijke strijd en moeite. Het verzoek is een opdracht, want de gemeente is ver antwoordelijk, ook nu. „U hebt uw ver antwoordelijkheid op het hart en in het gebed op te dragen, dat hebben alle dienstknechten zozeer nodig. De vrucht van de prediking hangt van Hem af, maar Hij wil er om gebeden worden en de persoon staat niet op de voorgrond, doch Het Woord. Het gaat er om of het Evangelie voortgang onder U hebbe en dat het daar komt, waar het nog niet geweest is. Een levende gemeente is een zendingsgemeente. Waar Het Woord is, daar moet het alles in beweging zet ten. Zal dat hier zo zijn? Dan zal deze kerk te klein blijken," aldus spr. „Bidt voor ons, opdat stenen harten verbrij zeld worden en dat degenen, die nog buiten staan door de vreze Gods bewo gen zullen worden." {In het doel moet zijn: De Heere lof, eer en aanbidding. Daarbij valt de 4ienstknecht weg en wie de Heere in de weg staat zal vruchteloos werken. Rijk zijn wij eerst als wij we ten, en ervaren, dat in ons de kracht tot zaligheid is geworden. Anders zijn wij straatarm eri ongelukkig. Wat kracht uit God is, dat overleeft dood en graf, geen satan ,,kan het afne men. Ga daarom met uw onwil en on macht tot Hem, Die machtig is gebaan de wegen te maken." „Paulus",' zo vervolgde ds. Vlijm, „spreekt van ongeschikte mensen; dat zijn wij allen. Het grote wonder is, dat God zich niet wil onttrekken van die on- geschikten, maar de mens wil verlos sen, zelfs mensen, die anderen van het Woord willen afhouden. Moge die ver lossing geschieden door inkeer. En wij moeten worstelen om satan zijn prooi te ontnemen. Onderzoek uzelf, biddend voor God, Die trouw blijft, zelfs al zijn er velen, die Genade afslaan. Onae on trouw kan de trouw des Heeren niet te niet doen. Paulus is het voorbeeld van de dienstknecht en moge steeds voor ogen staan, wij vertrouwen van U in de Heere, dat hetgeen wij U bevelen, gij ook doen zult." God is het begin, de voorzetting en het einde. Hij staat klaar om te ont vangen. Mogede liefde Gods in uw harten uitgestort worden, zoekt het in het Woord en de prediking." Spr. ge tuigde dan van zijn wens om het kruis te dragen achter Hem, die aan het kruis voorging en dié nu bezig is plaats te bereiden. Christus kan ook elke dag komen tot degenen, die niet bidden, maar dan tot het oordeel. God geeft nog uitstel, hoeveel roepstemmen zijn deze afgelopen week in Goedereede niet uitgegaan? Bedenk en bidt, opdat U on der de verlosten uw plaats mag heb ben," zo besloot de predikant, die daar op liet zingen Ps. 68 14, „Uw God, O Isrel, heeft de kracht door Zijn bevel, U toegebracht." En na het dapkgebed liet ds. Vlijm dé intrede eindigen met Ps. 84 6, „Want God de Heer, zo goed zo mild." Zoals gebruikelijk na een intrede sprak ds. Vlijm, na de predikatie, een meer persoonlijk woord. Z.Eerw. zegde b. en w. van Goedereede dank voor hun aanwezigheid, er op wijzende, dat de Kerk aan de Overheid eerbied ver schuldigd is en dat het contact helaas meestal alleen maar van formele aard is. De aanwezigheid van het college vond spr. goede moed geven en Z.Eerw. bad het gemeentebestuur wijsheid van God toe, met name vanwege de ontwik keling _en de veranderingen, die de ge meente te wachten staan. Dan zegde spr. zijn bevestiger, ds. Boer, dank voor het bevestigen en voor het onderricht en de hulp in Lunteren. Gaarne zal spr.-een beroep op ds. Boer blijven doen. Hartelijke en ernstige woorden richtte spr. tot de afgevaardigde van de classis Brielle, ds. van Drenth uit Ooltgensplaat De classis omvatten twee eilanden, maar dat zal veranderen. De samenwerking is helaas niet zo gemakkelijk, vanwege de jongste veranderingen in de synodale voorwaarden en spr. hoopte, dat God de weg zal heropenen voor de Nederl. Herv. Kerk. In de kring der collega's en kerkera den van het eiland had spr. een goe de geest bespeurd en hij achtte het zich een voorrecht er een plaats in te mo gen nemen. Spr. hoopte ook, dat de Heere het er toe moge leiden dat in al le vacatures spoedig worde voorzien. „Ds. Smit, de consulent uit Stellen- dam, heeft mij deze gemeente zeer op het hart gebonden," vervolgde spr., die namens de Goereese kerkeraad dank zegde voor alle bemoeienissen en zich vervolgens tot deze kerkeraad wendde, waarvan hij verklaarde al veel steun te hebben ontvangen. Ds. Vlijm zag daar een schone belofte voor de toekomst in- en hij hoopte, dat men niet zal nala ten hem op feilen en tekortkomingen :te wijzen, opdat men elkaar verstaan.;z;al in de dingen des Woords. Kerkvoogden en notabelen uaegde Z.Eerw., mede namens zijn vrouw, dank voor het opknappen van de pastorie en voor het keurige onderhoud van het Be dehuis, evenals aan de koster en orga nist Westhoeve, wiens begeleiding van de kerkzang spr. zeer belangrijk noem de, voorts aan de meisjes, die de pas torie hebben schoongemaakt en aan ouderling Van. Huizen voor het opknap pen van de tuin, alsmede aan diens echtgenote voor de van haar eveneens ondervonden hulp. Tenslotte richtte Z,Eerw. nog w^oorden van vriendschap en dank tot de afgevaardigden van „Voetius" en van afscheid tot de oud- coUega's van de spoorwegen. „Moge de Heere mijn bediening aan U en voor U heerlijk maken, moge U niet vrijblij vend staan tegenover het Woord des Heeren, laat U bewegen tot het geloof en dat geldt in het bijzonder de jeugd van Goedereede", zo besloot ds. Vlijm, „Stelt uw hart open, komt met uw moei lijkheden, de pastorie zal altijd voor U open staan en bedenkt daarbij boven al, dat de Heere een open oog en hart voor ons allen heeft." Burgemeester Van Knobelsdorff richt te hartelijke woorden van welkom tot de nieuwe predikant, wien de beslissing om naar Flakkee te komen zeker zwaar gewogen zal hebben. Het isolement zal over enige jaren voorbij zijn, zoals nu deze kerkelijke gemeente uit een isole ment verlost is. De burgemeester ver bond hieraan, dat het de opdracht van de predikant is om te vertellen, dat Christus aller verlosser uit isolement is. Ds. Van Drenth sprak namens het groot moderamen van de classis en zag met blijdschap, dat in de Goereese va cature nu voorzien is. Deze vacature werd tot een probleem. Dank betuigde ds. Van Drenth aan zijn collega Smit voor het consulentschap. Voorts wees spr. op tegenstellingen in de classis, als gevolg van historische nasleep. De steun van de collega's is daarin nodig. Spr. verwelkomde tevens als praeses van de Ring en wees op een zekere reputatie van dit eiland, die echter in veel op zichten onjuist is. Ds. Van Drenth ver trouwde op de steun van zijn nieuwe collega terzake het juist stellen van de gereformeerde gezindheid. Tenslotte me moreerde deze spreker, dat hij zelf de eerste candidaat is geweest, die dertien jaar geleden in Goedereede op beroep kwam preken. Namens de studentenvereniging Voe tius voerde candidaat Romein, uit Vlaar- dingen, het woord. Deze getuigde, dat de student Vlijm zich voor vergadering- bezoek meestal moest losscheuren van het werk. Vijf jaar geleden vond de eerste ontmoeting plaats en spr. moest toen de woning van zijn medestudent zoeken in de bossen van Lage Vuursche. Hij liep in het duister een verkeerd bos pad in, maar ontdekte gelukkig het schijnsel van de lantaarn, die buiten het huis hing. Spr. hoopte en bad nu, dat de nieuwe predikant een licht op de kandelaar in Goedereede zal zijn, een licht, dat de mensen naar God en de Zon der gerechtigheid leidt. Ds. Smit, de consulent, verklaarde gedacht te hebben, dat nooit meer in de vacature voorzien zou worden. Ge lukkig is dat origeloof en wantrouwen gebleken. Thans is de blijdschap groot en gaarne gaf spr. de herdersstaf over. „Ik heb bemerkt wie U bent", aldus ds. Smit, „rustig, standvastig, bezonnen. Zo iemand is thans meer dan ooit nodig in Goedereede. Maar U behoeft niet bang te zijn voor Goedereede, U zult er veel hartelijkheid en een ontvankelijk oor ontmoeten." Spr. vertrouwde op goede vriend schap; als naaste buur zal men elkaar veel kunnen helpen. Zich tot de ge meente wendend, verklaarde ds. Smit dat hij met nogal gemengde gevoelens het consulentschap op zich nam, maar die gevoelens zijn geheel veranderd. Er was een hartelijke ontvangst en goede samenwerking met kerkeraad, kerk meesters" en notabelen. „Dit is de tijd, waarom wij gebeden hebben" eindigde spr., die een gelukwens tot de gemeen te richtte. Laatste spreker was ouderling Van Huizen, die met dank aan God en blijd schap in het hart de nieuwe predikant namens de gemeente verwelkomde. Spr. hoopte, dat de Koning der Kerk de nieuwe predikant omringen zal met zijn sterkende en bekwaam makende gena de en dat allen tesamen dé gemeente zullen dienen tot Gods eer. Dank bracht de ouderling aan ds. Smit, de ringpre- dikanten en de godsdienstonderwijzers voor de hulp tijdens de langdurige va cature. Op verzoek van ouderling Van Huizen werd ds. Vlijm tenslotte staande toegezongen Ps. 43 3, „Zendt, Heer, Uw licht en waarheid neder", waarna de nieuwe predikant voor de eerste maal zijn gemeente met de zegen huis waarts liet gaan. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Bejaardenmiddag. De N.C.V.B. afd. Middelharnis-Sommelsdijk nodigt alle inwoners boven de 65 jaar van Middel- harnis en Sommelsdijk uit tot het bij wonen van een bejaardenmiddag en wel op dinsdagmiddag 21 april a.s. te half 3 in „Jeugdhaven", Kerkepad te Middel- harnis. Voor vervoer gelieve U zich te vervoegen aan de bekende adressen: voor Sommelsdijk: mevr. Kommers, Jac. Banestraat 6, telef. 2110 of mevr. V. d. Doel, Dorpsweg 43, telef. 2786. voor Middelharnis: mevr. Lodder, Voor straat 6, telef. 2661 of mevr. Moerland, Burg. Boumanpl. 13, telef. 2565. DIRKSLAND Regenmeter. In de maand maart werd door de van de Bilt geplaatste regenmeter 54.4 mm neerslag gemeten. In dezelfde maand van vorig jaar 26.6 mm. Waarnemer K.N.M.Ir Groene Kruis. A.s. vrijdagavond 7.30 uur zal voor de vereniging „Het Groe ne Kruis" een algemene ledenvergade ring worden belegd in het verenigings gebouw aan de Secr. Rooijlaan. Inentingen. Op donderdag 23 april a.s. des v.m. 11.30 uur zal de gemeente geneesheer dr. Boot gelegenheid geven tot kosteloze in- en herinenting tegen pokken en difterie. Verjaringsfonds. Voor het verjarings fonds in de Herv. Kerk werd in de maand maart 132.bijeengebracht. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. Jon ker 24 jaar en L. J. Franke 21 jaar; D. M. Geelhoed 26 jaar en L. A. Tamboer 19 jaar. Knapenmiddag. Zaterdagmiddag j.l. hielden de Herv. Knapenverenigingen van ons eiland, hun knapenmiddag in het koor van de Herv. Kerk te Dirksland De vergadering werd geopend door dhr. Meijer, voorz. der K.V. te Ouddorp, bij wie ook de leiding yan deze middag berustte. De verschillende onderwer^ pen, mede de gezellige sfeer, hebben deze middag tot een succes gemaakt. Het hoogtepunt van deze middag was wel de hersengymnastiek, dié door dhr. Vente, voorz. der K.V. te Middelharnis werd verzorgd. Ds. den Besten van Dirksland sprak in een slotwoord de hoop uit, dat boven het genoten plezier van deze middag het gelezen en be sproken gedeelte uit Gods Woord mocht zegevieren en vrucht afwerpen in de jonge harten. Ds. den Besten sloot de bijeenkomst met dankgebed. C. V. G. Groene kruis. De ledenvergadering van het Groene Kruis en S.B.Z. vast gesteld op 17 april a.s. "is nader vast gesteld op maandag 27 april a.s. zelfde tijd en plaats. Zie advertentie. STELLEND ANM Algemene vergadering. Op vrijdag 17 april des avonds haU acht zal er een algemene vergadering van het Groene Kruis worden gehouden in het wij kge bouw. Agenda: 1. opening; 2. notulen; 3. inge komen stukken; 4. rekening over 1958, begroting 1959; 5. verslag van de zuster; 6. verslag Commissie tot nazien der re kening; 7. bestuursverkiezing: vacature dhr. G. M. Tiggelman, aftredend de he ren L. L. Kreling en C. Roon beiden herkiesbaar; 8. benoeming Commissie rekeningen; 9. herziene contributie voor leden boven de 65 jaar; 10. rondvraag en sluiting. Opkomst dringend verzocht. PLASTIC WATERVERF MUUR VERF GLANSVERF VERNIS STOELENPOLITOER DORPELLAK MOTBALLEN VLEKKEN PASTA. Vraagt eens in: HERKINGEN Oudste manneljgke ingezetene over leden. J.l. vrijdag is in de ouderdom van bijna 91 jaar overleden onze oudste mannelijke ingezetene de gepensioneer de postbode Benjamin van der Linden. De overledene is heden dinsdagmiddag teraardebesteld. Onze vrouwelijke oud ste inwoner is de wed. Joh. Kievit-Me lissant met 91 jaar, wed. Spek 91 jaar en de heer Thomas Polder hoopt met juni a.s. 91 jaar te worden. Huisvesting. Aan de heer C. v. d. Veer is vergunning verleend tot het verbouwen-van zijn woonhuis aan de Stoofweg. De heer E. Struijk zal onze gemeente gaan verlaten en zich in een tijdelijke woning te Melissant vestigen aan de NoUenweg, tot dat voor zijn eigen wo ning een iaouwvergunning is verleend. Kerkdienst. A.s. zaterdag des avonds 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden ds. A. Vergunst te Rotterdam- C, alsdan zal er tevens doopsbediening plaats hébben. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. zondag hoopt voor de Ger. Gemeente 3 voor te gaan theol. student Huisman van Zwijndrecht. De diensten vangen aan 10, 2.30 en 6.30 uur. Tevens zal er een extra collecte voor de kerk worden gehouden. OOLTGENSPLAAT Herijk maten en gewichten. Men wordt er nogmaals aan herinnerd, dat morgen woensdag 15 april in het vereen, gebouw „'t Centrum" aan het Wees pad van 10 tot 12 uur en van 1 tot 4 ur herijk van maten, gewichten en meetwerktuigen zal worden gehouden. Woningbouwvereniging „Beter Wo nen" zal nieuwe voorzitter kiezen. De jaarlijkse algemene vergadering van de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" zal worden gehouden donderdag 16 april a.s. des sav. om 7.30 uur in „Hotel Hobbel." Volgens de agenda stelt de aftreden de voorzitter dhr. S. de Vries zich niet meer herkiesbaar. Door het bestuur wordt als candidaat voorgedragen dhr. J. L. Vetter. In het commissarissenbe- stuur komt ook een vacature voor, nl. van dhr. Ant. van Vugt. Als candidaat wordt voorgedragen de heer L. Hokke Janzn. De andere aftredende bestuurs leden de heer P. Koppenaal, B. Moe renhout en P. V. d. Vliet zijn allen her kiesbaar, eveneens de aftredende com missaris dhr. Ant. v. d. Klundert. Voorts zal het bestuur op deze ver gadering machtiging vragen voor: geld lening, grondaankoop, grondruil, wo ningbouw, aanschaffing geysers, onder houd en verbetering van de woningen tot een bedrag van 500.000.Na me dedeling betreffende nieuwbouw 1959, zal burgemeester W. M. v. d. Harst een lezing houden over: „Het probleem van het woningvraagstuk." Cijfers De rekening over 1958 geeft "aan in komsten de volgende cijfers weer: aan woninghuur werd ontvangen 67.627.60, aan voorschot van de gemeente 398. 718.84, aan rijksbijdrage 102.669.89. Voor nieuwbouw werd uitgegeven 390.466.35, aanleg W.C. en douche 1595.53, aan onderhoud en verbetering 7208.03, aan verfmateriaal 4299.27, aan arbeidsloon '5379.70, aan annuïtei ten 185.958,14, aanschaffing geysers 5570.—, aan dijkringbelasting 3526.87. Aan kassaldo was aanwezig 51.12 en aan een banksaldo (lopende rekening) 10.718.37. De rekening sluit met een ontvangst en uitgaaf van 650.745.91. DEN BOMMEL Na afloop van de gemeenteraadszit ting, die maandagavond te Den Bom mel is gehouden is de heer Jac. Ha meete gemeentebode en havenmeester alhier, gehuldigd wegens 25-jarige be trekking in Overheidsdienst. De heer Hameete is eerst,bij de posterijen ge weest en kwam ria de oorlog in dienst van de gemeente. Met burgemeester, wethouders en raadsleden was het secretarie- en tech nisch personeel van de gemeente aan wezig, de Rijkspolitie, meerdere dames en verdere genodigden. De jubilaris en zijn echtgenote had den vele gelukwensen en ook vele ca deaus in ontvangst te nemen. Het ging er zeer ongedwongen en hartelijk naar toe. In ons volgend nummer hopen we verslag en ook een foto van deze ge beurtenis te brengen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Uitslag van de Huisvlijtwedstryd j.l. vrijdag en zaterdag gehouden in het „Trefpunt" is als volgt: Jeugd van 8 10 jaar: W. v. d. Welle 2e prijs poppen- kamer; J. Mackloet Ie prijs pijpenrek; C. Peekstok 3e prijs 2 eenden; Coc. v. d. Welle Ie prijs schortje. Jeugd van 1014 jaar: W. Bevaart Ie prijs poppenhuis; P. Grinwis 2e prijs kannetjes rek; Ria Tanis Ie prijs kus sen. Jeugd van 1417 jaar: WilUe v. Pelt 26 prijs kussen; Dinie Trommel Ie prijs poppenwieg. 17 jaar en ouder: G. Tiggelman 2e prijs naaibox: mevr. Maliepaard-Baas 2e prijs mouwschortje; A. Vroegindeweij (Middelharnis) 3e prijs jacht; mej. B. Arensman 3e prijs gehaakte sprei; A. Nipius Ie prijs smeedwerk anker; P. Versteeg (Numansdorp) 3e prijs hert hond; Ria Mulder Ie prijs ontbijtlaken; K. Tanis Ie prijs bloembak. Wed. P. V. Mieróp eervolle vermel ding Ie prijs 3 broekjes; Wed. A. v. Neuren 85 jaar eervolle vermelding Ie prijs gebreide trui; M. v. Sprang eer volle vermelding. Ingezonden werden er 80 stukken. De tentoonstelling is bezocht door 188 volwassenen en 156 kinderen. Totaal 344 personen. Demonstratie. Heden dinsdagavond zal er een handenarbeid demonstratie gegeven worden door dhr. P. Versteeg van Numansdorp in het „Trefpunt" uit gaande van de Federatie van vereni gingsraden Goeree Overflakkee. Prima en niet. te evenaren De vergadering van Ingelanden van het calamiteuze waterschap alhier keur de in haar woensdagavond gehouden vergadering de rekening over het jaar 1958 goed. Waar dit de laatste vergadering was, die in deze vorm door de ingelanden van het waterschap werd gehouden, omdat door de polder concentratie, het zelfstandig bestaan is opgeheven, werd door de Dijkgraaf, de oktrooibrief voor gelezen, die A. van Borssele van Phi lips van Bourgondië in 1467 verkreeg, om met verschillende andere edelen, waaronder die van Haamstede en Roer mond, de schorren oostelijk van 't oude land van Duiveland in te polderen. Na enige bijzonderheden over de stichting van de polder en de strijd die tegen het water in de 18e en 19e eeuw moest worden gevoerd omdat in die jaren vele malen dijkvallen voorkwa men langs Zijpe en Mastgat te hebben gëhioreerd, bepaalde spreker zich tot de laatste 50 jaar en memoreerde de Dijk graven, de ontvangers Griffiers en de wegwerkers, alsmede de v^aterbouw- kundigen die in deze jaren de polder hadden gediend. Vervolgens besprak hij de gebeurtenissen, die aanleiding waren geweest, dat thans "de polder (Binnen- beheer) als zelfstandig lichaam was op geheven, om te eindigen in een hartelijk woord van dank aan allen met wie hij als gezworen of als Dijkgi'aaf had sa mengewerkt. Woorden van dank voor de goede sa menwerking werden ook gesproken door de heren S. A. Jurnelet, Ontvanger- Griffier en M. Krijger secretaris ont vanger van de waterkering, die tijdens de ziekte van Jumelet diens functie tij delijk waarnam. De heer W. van den Berg Dz. een van de beste kenners van de historie van Bruinisse, sprak als vertegenwoor diger van de ingelanden en ook hij lardeerde zijn speech met talrijke his torische bijzonderheden. Na hem spra ken nog de heren Homan van de Dienst Herverkaveling en Pikkaart, water bouwkundige, die eveneens dankten voor de samenwerking en aldus werd deze historische laatste zitting een waardige afsluiting van een lange pe riode van eigen beheer, en bestuur. Toewijzing. Op de Waddenzee is de toewijzing begonnen van de uit te ge ven nieuwe mosselpercelen aldaar. De ergst gedupeerden kregen de eerste keus en deze week werden 17 percelen toegewezen. ST. MAARTENSDIJK Nieuw onderwijzend personeel Chr. School. De voorzitter van het schoolbestuur van de christelijk lagere school alhier, dhr. Jobs. C. Knuist, heeft nu maan dagmorgen het nieuw benoemde onder wijzend personeel van deze school ver welkomd en met enkele toepasselijke woorden tot hun werk ingeleid. De onderwijzer dhr. Weijler van St. Annaland werd tot waarnemend hoofd dezer school benoemd en mej. Pollie uit Oud-Vossemeer tot tijdelijk onderwijze res. Mej. Meerten uit Veenendaal werd in vaste dienst benoemd. Op 1 mei D.V. a.s. zal het nieuwe schoolhoofd dhr. Aamoudse zijn functie aanvaarden. Het tijdelijk hoofd der school dhr. Weijler dankte de voorzitter voor zijn hartelijke verwelkomende woorden. Actie „Jeugd Rode Kruis". Om de jongeren te doordringen van de Rode Kruis gedachte van menselijkheid en naastenliefde, is er een actie onder de jeugd ingezet van het Jeugd Rode Kruis, om de jeugd te leren, altijd be reid te zijn in tijd van nood te helpen, aan wie en waar dan ook. Zo zullen dan de kinderen van leden van de vrouwenbond alhier, met dames van het Roode Kruisteam op zaterdag middag 18 april a.s. een inzamelactie houden alhier, ten bate van het Jeugd Rode Kruis, opgehaald zullen worden: speelgoed, boeken vooral kinderboeken, tijdschriften, handwerkmateriaal, woj en borduurzijde, zilverpapier en ge bruikte postzegels, enz. Maar geen oud papier. THOLEN Onderscheiding. Mej. J. van Elsacker alhier ontving dezer dagen een bronzen medaille van de Orde van Oranje Nas sau, haar uitgereikt door burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven voor 40 jaar trouwe dienst als modiste bij de firma C. A. van Splunter-Blaas. Zendingsavond. In het kerkgebouw van de Geref. Gemeente alhier zal vrij dag 17 april a.s. een zendingsavond worden gehouden uitgaande van de Geref. Gemeenten van het eiland Tho- len. Sprekers zullen zijn ds A. Vergunst van Rotterdam-C; en de heer M. Nijsse te Middelburg. Aanvang te 7.45 uur. Woningbouw. De fa. Gebr. de Korte is dezer dagen begonnen met de bouw van 4 woningen aan de Ten Ankerweg, terwijl aannemer Lindhout het voorne men heeft daar ook enkele woningen te bouwen. Brand. Zaterdagmorgen ontstond in de afdeling Solexrijwielen van de ga rage C. Duine alhier een kleine brand. De inmiddels opgeroepen brandweer behoefde geen dienst meer te doen, daar men het met eigen middelen kon blus-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1