iiAnDEn-niEuws BRieven uit nieuw-Quinea Voederbieten zijn een besmettings bron voor de vergelingsziekte Fa. Roodzand introduceerde de zomermode Bevestiging en intrede van Ds. H. van Gilst te Lisse NIEUWS UIT ZEELAND Mistvormer voor nacht vorstbestrij ding Blauw en wit ziin de kleuren maar ook eendensnaveltint lad Vrijdag 10 april 1959 No. 2785 7'/. Poolvlucht 2 Voor Pootaardappelen C> Mourilc, Middelharnis feorg Friedrich Handel febr. 1685 - 14 april 1759 Italiano, de heerlijke versnapering hij hoest en verkoudheid 19 cent per rol. Meer dan 2000 jaar oude mest Weinig comfort in boeren en arbeiderswoningen ion zijn! U enkele '.VA kg kg 13'/4 kg Het eerste wat U over de Pool leerde, «waren wellicht de boeiende verhalen uit ïuw schooltijd. Troosteloze vlakten van ilks en sneeuw, ongelooflijk lage tempe- "'^raturen, en lange lichtloze winters. 1 Dan Eskimo's in sneeuwhutten, vech- 'tend om hun karig bestaanDit lalles werd bijna angstaanjagend wer- «Ukaffikheid. Misschien wilde U, evenals fntdekkingsreiziger werden, toen U ^__^^rd had van mannen, wier namen ^vöaTaltijd verbonden zijn aan het J eeuwenoude streven om eens op het dak —de oude wereld te staan. Nansen 'zijn „FRAM", Amundsen, Peary, en zoveel anderen, die tot meer dere glorie van hun land de vlag plant ten in het poolijs. Dit alles was nu werkelijkheid ge len. We vlogen over de pool. Ge- in geriefèlijke stoelen in echt ■armde drukcabine van de luxu- CT,^ DC 7 C. Polaire stormen woed den ver beneden ons en op het radar scherm zag de bemanning de route al 250 kilometer vooruit. En toch ..ondervonden wij op deze tocht iets van het geheim van de noord pool en zijn uitdaging aan de moed en het vernuft van de nietige mens. Zon der de mensen, die hun leven waagden voor dit witte continent, zou deze vlucht een onmogelijkheid zijn. Zij hebben met hun primiteve middelen de weg ge baand voor onze- moderne techniek. We vlogen voort. Behaaglijk leunend in onze stoelen, koffie drinkend, genie tend van een uitgebreid maal of een glas bier. Het uitzicht was soms adem- imend, een staalblauwe zee met hier aar ontelbare ijsschotsen, grote en e. Zo nu en dan vlogen we over wolkendek, of we over de sneeuw nLinks en rechts werd druk tografeerd en gefilmd. De Captain het toestel gaf tekst en uitleg over kimo's, die dit gebied in wezen rsen. .ütijd op zoek naar betere en nieu were jachtgebieden zwierven de Eski- i langs de kusten van Groenland en jka. Groenland hadden ze ontdekt het ijs over te steken, ze noemden zich eenvoudig weg: INUITS, dat wil ;en. Mannen. Niet omdat zij wilden :heppen, maar om de eenvoudige 'x\, dat zij dachten, dat zij de enige wezens op deze aarde waren. Hadden de diverse geesten hen niet ~:elijk voorzien van zeehonden? En er op het land niet een overvloed beren, kariboes en sneeuwhoenders? Men hoefde ze alleen maar te gaan ha loen kwamei} de blanken. Handela- werden gevolgd door missionaris- anuit Halle ging Handel naar Ham- rg, Italië en Hannover naar Londen ar hij het grootst gedeelte van zijn "en heeft gewoond. Deze grote tijd- oot van Joh. Seb. Bach heeft ook or het orgel verschillende orgelcon- _'en gecomponeerd. Deze zijn voor de elkultuur van grote waarde. Deze elconcerten speelde Handel als tus- 'pelen tijdens de uitvoeringen van n oratoriums. Het is als echte ver- ingsmuziek geschreven voor het volk enals de meeste composities,van Han- '1, zijn ook deze orgelconcerten groots pompeus van opzet, met felle con- sten, rijke kleurschakeringen, snelle ssages en prachtige muzikale span- ngen. Echte stijlvolle populaire mu- Arie J. Keijzer zal op deze a.s. orgel speling een geheel Handelprogramma elen, o.a. een viertal volledige orgel- ncerten, waaronder het populaire oekoek en Nachtegaal" concert. Ieder s die van Handel houdt kan tijdens ze orgelbespeling veel schoons van -ze grootmeester beluisteren, vooral aar ook het orgel in de Ned. Herv. erk zich zeer goed leent voor de ver- -Iking van Handels' orgelconcerten. Orgel-, muziek- en zangliefhebbers -Oudt dus dit uurtje vrij om te genie- n van deze echte verpozingsmuziek an Handel. De aanvang is gesteld op 7.15 uur •tn., zodat er na afloop weer een pri- la aansluiting op de busverbinding is anaf station Middelhamis om plm. 8.40 ur nam. Programma's 50 cent aan de kerk erkrijgbaar. Deuren" open plm. 6.45 u. amiddag. Meester Knape maakt het zich ge- makkelyk in het vliegtuig, terwijl hij over de Pool vliegt. De heren zitten in shirt men zou niet zeg gen, dat het buiten zo geweldig koud is! sen. Ontdekkingsreizigers kwamen en gingen. In de laatste tientallen jaren werden de Eskimo's overstroomd door geleerden en militairen. Maar zoals overal bleek de bescha ving sterker te zijn dan de natuur. Bin nen 30 jaar heeft de Pooleskimo de overgang beleefd van het stenen- naar het atoomtijdperk. Van de gelukkige jager zonder enige zorg, dan om in het leven te blijven, werd hij een van 's we relds vele loontrekkers. Een oude Eskimo, die onlangs werd 'gevraagd, wat hij deed voor de kost, antwoordde: „Ik speel in de film voor Eskimo". Van de blanken; die het Poolgebied hebben bedwongen, hebben de ontdek kingsreizigers het minste kwaad ge daan. Zij waren er niet op uit om roem of rijdom te vergaren, zij ontdekten en stierven zaak, waarom? Was het alleen om te kunnen zeggen, Ik ben er geweest? Kan men hier wer kelijk zijn? Ja en neen. Want de noord pool is slechts een punt. De ene dag ligt dat punt midden in een onafzienbare zee, de andere dag op een ijsschots. De noordpool waar U van daag een vlag plant, drijft morgen voor bij Groenland. En over dit land, over deze streken vlogen wij. Het land, dat eens werd ont dekt, waar mensen hun leven gaven, waar kameraadschap werd geboren uit gemeenschappelijke strijd. Een mannenland! Hadden wij van dit alles in de scheme ring kennis genomen, toen de captain zijn interessante uitleg besloot, met de woorden: „En nu gaan we binnen het kwartier landen in Anchorage", was het licht geworden en scheen een waterig zonnetje over Alaska, ver beneden ons. We maakten nu de stoelriemen vast, doofden de sigaretten en even later hot ste het toestel over de landingsbaan van Anchorage, een van de meest moderne steden van de wereld. We stapten uit. Van te voren had men ons aangeraden een vliegdeken om te slaan, omdat het hier 25 graden vroor en er een ijskoude wind over het vliegveld stond. En in derdaad, dit was meer dan genoeg en we haastten ons naar de wachtkamer- restaurant, waar we werden verwel komd met warme koffie. Aangezien Anchorage militair terrein is, was fotograferen hier ten strengste verboden, alhoewel men in de winkel op het vliegveld voor vele dure dollars foto's kon kopen van de luchthaven. Maar dat is hogere politiek. Het werk in Alaska is zwaar, de kos ten van levensonderhoud zijn hoog, maar er wordt heel goed betaald. In vele opzichten is het nog een land van pioniers. Op Anchorage vindt men blok hutten naast wolkenkrabbers van 15 verdiepingen. Het reizen per hondenslee is er gewoner dan dat per tram en een auto wordt er nog een helling op getrok ken met een paar span rendieren. Doch men heeft met deze 49e Staat van de Verenigde Staten grootse plannen. Een stad als Anchorage werd uit de grond gestampt, 30 jaar geleden was het slechts een station voor een een voudige spoorweg paar de kust, nu telt de stad meer dan 60.000 inwoners. Ame rika zegt heden ten dage: „Wie Alaska bezit, bezit de wereld." Of dit waar is, weten we niet. Een ding weten we wel, de K.L.M, be heerste het luchtruim, de navigator zal het op deze route erg druk hebben. De Eskimo vond zijn weg door terreinken nis en de ontdekkingsreiziger stippelde zijn weg uit op gegist bestek en hij schoot zon en sterren als die te zien wa ren. Elke minuut betekent bijna 10 km, in de DC 7 C. Zaak is echter de goede richting te vinden, want een normaal kompas is op de poolroute onbruik baar, omdat,we te dicht bij de pool zitten. Men maakt daarom gebruik van het GRID systeem en van de GY- RO-tel. Intussen is de poolroute alweer een platgetreden pad geworden en het vlie gen over dit gebied is louter routine voor de ervaren bemanning. Sorong, 30 maart 1959. M. H. KNAPE. Vele gegevens dankt de schrijver aan Ltnt. Col. Alan Innos Tayler. POLAR CONSULANT U.S.A. Tel. 2380, Wilhelminastraat 17 Arie J. Keijzer geeft een Hdndelconcert bp zaterdagavond 18 april a.s. zal op het grote 3-klaviers orger in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis door de organist Arie J. Keijzer weer een or gelbespeling worden gegeven. Deze be speling zal geheel in het teken staan van de „Handelherdenking". Op 14 april a.s. is het 200 jaar geleden dat deze groot meester van de muziek overleed. G. F. Handel werd op 23 febr. 1685 te Halle in Duitsland geboren. Als jongeling toonde hij al spoedig grote muzikale gaven te bezitten wat later tot zeer gro- ontplooing werd gebracht. Op 17- 'ge leeftijd werd organist der Dom- k te Halle. Een specifieke orgelmees- is Handel echter nooit geworden. 1de hij zich eerst het meest aange- kken tot de operakunst, op latere f tijd zette hij zich geheel neer tot componeren van kerkelijke en we drijke oratoriums. Zijn oratorium ïie Messiah" is wel de meest beroem- ^^s ■EEN P'ROBÜGT ,VAN,KiNG- EN RANGFABRI.EKEN TONNEMA N:V. SNEEK Ds. H. van Gilst, die uit de gemeente Dirksland naar Lisse vertrok heeft al daar verleden week donderdag onder grote belangstelling zijn intrede gedaan Na des middags tot zijn dienstwerk te zijn ingeleid door ds. K. de Gier te Den Haag deed de nieuwe pastor des avonds zijn intrede. Tus?en de beide diensten werd in de vergaderzaal van de kerk een broodmaaltijd \gehouden, waarbij velen uit Dirksland, tiie met een speci ale bus naar Lisse waren getrokken, mede aanzaten. De intrede werd bijgewoond door af gevaardigden van de Hervormde, Chr. Gereformeerde en Gereformeerde Kerk, van de Oud Geref. Gemeenten en clas sis gemeenten. De tekstwoorden waarmede ds. van Gilst zich aan zijn nieuwe gemeente verbond waren uit Handelingen 17, de verzen 30 en 31: „God dan, de tijden der onwetendheid overzien hebbende, verkondigt nu alle mensen alom, dat zij zich bekeren. Daarom dat Hij een dag gesteld heeft, op welke Hij de aardbo dem rechtvaardi'glijk zal oordelen door een Man, Die hij daartoe verordend heeft, verzekering daarvan doende aan allen, dewijl Hij Hem uit de doden op gewekt heeft." De ontvouwing van de ze woorden, sprekende- van zonde en bekering, gerechtigheid en oordeel, werd met grote aandacht beluisterd. Ds. van Gilst gewaagde in een per soonlijk woord van de vele banden die te Dirksland moesten verbroken wor den. Het verheugde hem dat zovelen uit Flakkée waren gekomen om deze intrede mede te maken, hij sprak hen voor de laatste maal hartelijk toe. Hij dankte zijn bevestiger en de vertegen woordigers der andere kerken voor hun aanwezigheid en wekte op de kerkmu ren niet te hoog op te trekken, al dient ieder bewust te zijn van de plaats, waarop hij is gesteld. Voorts richtte hij woorden van dank tot de afgevaardig den van de classis, de studenten van de Theologische School en richtte zich tenslotte tot kerkeraad en gemeente. Ds. A. Verhagen, de nestor van de predikanten der Ger. Gemeente, die voorheen jaren te Lisse heeft gestaan, sprak over deze gemeente dat zij voor haar herder en leraar bijzondere liefde koestert. Ouderling H. van Rossum uit Dirksland richtte zich mèt een laatst vaarwel tot de predikant waarna ouder ling Oudshoorn de nieuwe predikant en de gemeente verzocht hem toe te zingen Ps. 132 6. In Zuid-Afrika heeft men een machi ne in gebruik genomen om in boom gaarden of plantages met vorstgevoeli- ge groentengewassen de nachtvorst te weren. Met één apparaat is het mogelijk een gebied van 6 vierkante mijlen te be schermen. Bovendien kan dit apparaat nog gebruikt worden voor de toepas sing van enkele chemische spuitmidde- len. De machine werkt zeer goedkoop. Hij maakt enorme mistwolken, die het beschermende effect geven. De kosten zijn ongeveer 8000. ST. MAARTENSDIJK Slachtvergunningen. Vorige maand werden alhier 14 vergunningen voor huisslachting afgegeven. Been gebroken. Bij het spelen op blokken stro kwam verleden week het zoontje van dhr. W. L. alhier zo onge lukkig te vallen, dat deze een been brak. Nadat in het ziekenhuis te Ber gen op Zoom zijn been van een gipsver- band was voorzien, kon hij weer direct naar huis terug keren, waar hij wel enige tijd rust zal moeten houden. Benoemd. Als Ie ambtenaar ter grif fie bij het Waterschap Tholen is be noemd dhr. J. E. Slager te Poortvliet momenteel adjunctcommies te Poor- tugaal, voorheen volontair te Stavenisse en ambtenaar ter secretarie te St. Maar tensdijk. Wat op het eiland Tholen wordt ge slacht. Volgens de jaarcijfers van de vleeskeuringsdienst kring St. Maar tensdijk waarbij alle eilandgemeenten zijn aangesloten, werden in 1958 totaal geslacht 1 paard, 691 runderen, 43 kal veren, 30 nuchtere kalveren, 274 var kens, 3 schapen en 1 geit. Dat is dus tezamen 3483 dieren. THOLEN Hoogwaterstanden in de week van 12 t.m. 18 april 1958. Zondag v.m. 6.04 uur, nam. 18.28 uur; maandag v.m. 6.38 uur, nam. 18,58 uur; dinsdag v.m. 7.10 uur, nam. 19.29 uur; woensdag v.m. 7.44 uur, nam. 20.10 uur; donderdag v.m. 8.38 uur, nam. 21.04 uur; vrijdag^.m. 9.41 uur, nam. 22.18 uur; zaterdafg v.m. 11.00 uur, nam. 23.45 uur. Donderdag 16 april Eerste Kwartier te 8.32 uur. BRUINISSE Burg. Stand over de maand mrt. '59 Geboren: Adriana Cornelia, dochter van M. van Duivendijk; Jan Leenedrt, zoon van Joh. Olree en W. de Jong, Adriana, dochter van Pr. Mallan en B. Bakker; Pieter Christiaan, zoon van E. Bodbijl en M. van der Have; Overleden: Wouter Okkerse 78 jaar, weduwn. van Pieternella Vane; Wil lem Kik, 73 jaar, echtg. van Johannes Stouten, te Zierikzee: Dingeman de Ronde 13 jaar. Franke Dingeman van Vossem 74 jaar. Gehuwd: B. W. Schot 23 jaar j.m. van Zierikzee en P. J. Hoogerwerf 23 j., j,d,; Joh. van der Bijl 27 j., j.m. en C. Wesdorp 19 j., j.d. Adr. Jac. van Strien 20 j., j.m. en M. M. Knop 18 j. j.d. Vertrokken: Adr. Bosma en gezin naar Hasselt, P. J. Hoogerwerf naar Zierik zee, C. L. Sieling (echtg. van P. Quaak) en gezin naar Haarlem. De oude haven. De oude haven van Bruinisse gezien van de kant van wat .eens de spuisluis was biedt een troos teloos en triest gezicht nu alle palen, alle bruggetjes die toegang gaven tot de schepen en alle schepen zelf daaruit zijn verdwenen. De mosselvaartuigen zijn bijna allen naar de Waddenzee, zodat zij voorlopig geen last hebben van wat zich gaat vol trekken. Het laatste binnenschip dat maandag voor de laatste maal zijn lading in deze haven loste was het motorschip Altena van schipper A. Cornet uit Wer kendam. De lading bestond uit Maas- grint uit Roermond en schipper Cornet was met zijn dalingen grint of zand een geregelde verschijning in de haven. Nadat reeds vorige week een zich zelf volzuigende zandbak enkele malen in de haven had gelost is men nu ook begon nen met het eigenlijke dichtspuiten door middel van een leiding van een in de Grevelingen liggend schip om de zaak grootser aan te pakken en in de nabij heid van de persbuis begint zich al een zandrug te vormen. PaascoUecte. De zgn. paascoUecte in de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse bracht plm. 460.— op. Kerkelijk ontvanger. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer M. Beekman, die deze functie 35 jaar heeft bekleed, is benoemd tot kerke lijk ontvanger van de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse, door kerkvoogden benoemd de heer B. de Groot te Bruinisse. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Bruinisse zal op zaterdag 11 april des voormiddags om 9 uur in openbare zit ting bijeenkomen. Op de agenda staat onder meer een voorstel tot afschaffing van de jaarlijk se kermis ingediend door de fractie van de S.G.P. Gezien de samenstelling van de raad is te verwachten dat dit voorstel zal worden aangenomen. Verder komen in de agenda verschil lende voorstellen voor tot verkoop van voor de gemeente niet meer bruikbare grond of van grond aan de gemeente behorende, waarop door betrokkenen is gebouwd, alles een gevolg van de oor logsschade en de daarop gevolgde her bouw van het dorp. Daarnaast koopt thans de gemeente weer nieuwe percelen tuingrond in het kader van het uitbreidingsplan West. En omdat de Herverkaveling wil dat boerderijen en veeschuren uit de kom der gemeente verdwijnen worden zelfs gehele boerderijen aangekocht (Land- bouwschuur met huis en erf aan de Nieuwstraat tot dusver in gebruik en eigendom van H. Hoogerwerf en een schuur toebehorende aan mevr. Wed. Bal-Hoogerwerf aan de Dreef, Terwijl men voor het eerste pand nog geen be stemming heeft stelt men zich voor de schuur aan de Dreef af te breken. Een dezer dagen werd door het Be drij f slaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek te Oosterbeek een mon ster mest onderzocht afkomstig van een Keltische hoeve uit de periode van de Ijzertijd (2 a 300 jaar voor Christus). De hoeve werd gevonden bij opgravin gen in de Broekpolder te Vlaardingen. De gehalten van fosfaat en kali van deze (schape?)- mest bleken zeer laag te zijn, ofschoon de mest goed gecon serveerd was. Nader onderzoek zal nodig zijn om na te gaan of deze lage gehalten te wij ten zijn aan uitspoeling of dat de mest arm was aan deze plantenvoedingsstof- fen omdat ook het voedsel dat de die ren ontvingen zeer arm aan deze mine ralen moet zijn geweest. Dit laatste staat wel haast vast omdat de bemes ting die toentertijd werd gegeven ook te verwaarlozen is. De vergelingsziekte is een van de meest schadelijke ziekten in de suiker en voerbieten. Wij behoeven hiervoor slechts het beruchte vergelingsziekte- jaar 1957 in herinnering te brengen. Waar komt deze ziekte ieder jaar vandaan? Vergelingsziekte gaat niet met het zaad over. Dit betekent dat wij ieder jaar beginnen met een gezond gewas. Dit gewas wordt besmet door blad- luizen die het virus de smetstof uit de over-winteringsbronnen naar het veld brengen en het daar verspreiden. De belangrijkste overwinteringsbronnen van de vergelingsziekte zijn de voer- bietenkuilen. Gemiddeld zijn de voer bieten in 6 van de 10 jaar in een vrij hoog tot hoog percentage met het ver- gelingsziektevirus besmet. In de voer- bietenkuilen overwinteren ook de blad- luizen. Deze leven op de spruiten van de voerbieten en worden door het zui gen hieraan met het virus besmet. Zo dra het voldoende zacht weer is vlie gen de bladluizen naar het veld en be smetten op deze wijze de jonge bieten gewassen. Wat is het resultaat van tijdig opruimen van de bietenkuilen? Als de voerbieten vóór de opkomst van de bieten zijn geruimd en ook het afval van gedeeltelijk verrotte bieten is vernietigd kan er op deze wijze geen besmetting plaats vinden. Nu is het niet zo dat het tijdig, volledig opruimen van alle kuilen garantie geeft dat er geen vergelingsziekte komt. Er zijn nog andere besmettingsbron nen zoals bietenopslag, uitlopende bie- tekoppén en enkele onkruiden, o.a. muur Doch deze besmettingsbronnen staan niet in vergelijking met de voerbieten- kuilen. Tijdig opruimen van de voerbieten- kuilen heeft tot gevolg dat het aantal vroege infecties lager wordt. Dit is uit de op Tiengemeten en Goeree Overflak- kee genomen proeven duidelijk geble ken. Dit is een belangrijke winstpunt om dat juist de vroege infecties het gevaar lijkst zijn. Minder vroege besmetting kan leiden tot vermindering van de be- spuitingskosten en van de totale be smetting van het gewas. Nu is het in de praktijk zo dat er nog lange tijd na de opkomst van de bieten voerbieten worden gevoerd en dat het opruimen van de resten van de kuilen plaats heeft wanneer dit eens een keer gelegen komt. Ieder jaar zien wij dan ook weer bieten, waarvan in de omgeving heel lang de resten van voerbietenkuilen zijn blijven liggen en die daardoor veel vroeger en ernstiger ziek zijn dan daar waar deze besmet tingsbronnen niet aanwezig zijn. Zijn bezwaren van het tijdig opruimen te ondervangen? Voerbieten zijn een gezond voer en daarom is het begrijpelijk dat de prak tijk deze zo lang mogelijk -wil blijven voeren. Vooral aan melkvee en ook daar waar geen te best drinkwater is. Nu is er geen bezwaar de bieten lang te bewaren mits er maar geen spruiten op voorkomen. Theoretisch is het mo gelijk te koppen doch daar komt in de pralttijk weinig of niets van. Ook het gebruik van een antispruitmiddel heeft mede door de prijs geen ingang gevon den. Dan rest nog de mogelijkheid om de voerbieten te vervangen door ingekuil de bietekoppen en -blad of gedroogde pulp. Voor mestvee is dit zeker moge lijk, voor melkvee is het minder ge wenst om na 1 april kuilvoer te voeren. Of gedroogde pulp te duur is valt moeilijk te zeggen, het hangt er van af hoe u dit berekent. Als u het zo bekijkt dat waar de voerbieten hebben gegroeid ook suikerbieten hadden kunnen groeien en u neemt de opbrengst van deze sui kerbieten als uitgangspunt dan zijn vierbieten vooral als er een behoorlijk percentage rot in voorkomt, minstens zo duur. Ons advies. De voerbietenkuilen zijn de voor naamste besmettingsbron voor het eer ste optreden van de vergelingsziekte in de bieten. Tijdig opruimen vermindert de eerste infectie en dit kan leiden tot vermindering van de totale infectie en tot vermindering van de bespuitings- kosten. Uit veevoedingsoogpunt zijn hieraan bezwar.en verbonden, doch in meerdere gevallen is hieraan tegemoet te komen. Rui-m daarom, tijdig op zo veel als mogelijk en verantwoord is! Rijkslandbouwconsulentschap Dordrecht. De bezoeksters van de mode-shows, welke modehuis Roodzand te Dirksland, de ze week in Nieuwe Tonge, Dirksland en Stellendam gegeven heeft, hebben zich gedurende enkele uren kunnen «wanen in een echte zomersf eer, zij het dat het buiten nog koud voorjaarsweer is en de radio nog elke dag spreekt van be wolking en wind. Modehuis Roodzand kijkt wat verder, evenals de bezoeksters, die al volop aan de schoonmaak zijn, om maar zo spoedig mogelijk als het weer daartoe lokt van de mooie voorjaars- en zomerdagen te kunnen ge nieten. Daartoe genoopt, had de explicateur van de shows, de heer J. Littooij, het toiieel in Nieuwe Tonge laten veran deren in gezellig samenzijn van manne quins, die de zomer al in de zin en zich gekleed hadden voor een fikse wande ling langs het strand en een frisse dou che in de zee. Natuurlijk bracht firma Roodzand nog veel meer, en daar komt het veelal op aan, n.l. de kleding van alle dag. Ge lukkig is er niet al te veel veranderd en behoeven we ons niet angstig te ma ken voor bijzondere lijnen of kleding, die we graag eerst een ander zien dra gen. Deze zomer zullen we ve^l het flat- teuse blauw-wit zien. Fa, Roodzand wist deze kleuren vaak keurig samen te brengen, zoals de witte terlenka rok en het blauwe jasje. Het was een frisse combinatie en de draagster zal er steeds eer mee in leggen, Terlenka-eigenschap- pen zijn er te over; plooihoudend, ge makkelijk te wassen, snel drogend en het voornaamste, beslist niet strijken!! Ook in japonnen waren de kleuren blauw en wit vindingrijk verwerkt. Niet alleen het jonge meisje, maar ook de rijpere vrouw zal deze combinatie goed staan. Het kan zijn, dat de kleu ren in strepen verwerkt zijn, maar ook in bloemen, ruiten, ballen en alle mo gelijke soorten fruit, met blauw of wit fond, al naar gelang de keus van de draagster. Het jonge meisje heeft het maar voor het zeggen. Voor haar is er veel keus We zagen op de show een bijzonder aardig Tirolerpakje, met vierkante halsuitsnijding en het vetertje. Enfin, men kent dat! En dan de tuinoverall. Weer blauw met wit! In dit geval de overall met bovenstuk je blauw en de blouse wit. De mannequin die het toon de oogstte veel bijval. Met blouses behoeven we dit jaar niet in de war te zitten. We hebben ze in alle kleuren en maten gezien, maar allemaal van perfecte snit Eenvoudig en prima Natuurlijk werd er meer getoond dan bovengenoemde kleuren en veel dames hadden waardering voor de eenvoud en prima afwerking van de middag- en uitgaansjaponnen in effen tinten en vaak ingewerkte motieven. Dit jaar zullen we veel structuur weefsels zien, dat de goede pasvorm wellicht ten goede komt. In ieder ge val zien de japonnen er duur uit, maar die prijs bleek bij nader bezien wel mee te vallen. Rokken, blouses en truitjes waren er te kust en te keur en de jongere garde kon niet nalaten af en toe een „oooh" te laten horen. Mantels De mode laat zich wel gelden voor de mantels. In de eerste plaats viel ons de kleur op. Ze zijn dit jaar voor de jon gere vrouw en het meisje licht getint. •Er werd een mantel getoond in „een densnaveltint". Heel mooi en voor wie de kleur staat, zeer te appreciëren. Ook Lindegroen zullen we dit jaar kunnen dragen. Velen zullen hiermee staan en de mantels, die we niet zagen, waren prachtig. De mouwen zijn meestal prachtig in gewerkt, aangeknipt, of ook wel pre cies op de plaats waar ze eigenlijk be horen, Hoe het ook zij, een strikje al dan niet op de rug, één of meer plooien uit de hals, ruimte vanuit de hals of ergens anders, er is keus volop en ieder wat wils. Ook de oudere dames hebben keus genoeg. De stof is mooi en de kleuren gedekt, zoals grijs, in verschil lende tinten, beige en andere voor hen geschikte kleuren. De maten lopen tot 56 en de modellen zijn aangepast aan de draagster. Mantelcosuums werden er vele ge toond. Het klassieke model doet nog al tijd opgeld en ook het moderne pakje oogstte veel succes. De kragen hierin zijn van bijzondere snit. De jasjes wa ren meestal kort, maar de driekwart modellen zullen dit jaar beslist nog in trek zijn. Er werd een pakje getoond voor de oudere dame van mosgroene stof met bijpassende kleur afgezet. En het blau we pakje, met plisée-rok en witte ma- trozenkraag kreeg een daverend applaus Na de pauze maken de japonnen al tijd veel opgang en zo kwam firma Roodzand met een uitgelezen collectie coctail- en uitgaanstoilétten die de moeite waard waren. Stola's, cape's, en losse, prachtig verwerkte bolero's, die de japonnen en pakjes vervolmaakten. Het waren succesvolle shows voor modehuis Roodzand, waar de vaardige pianiste, mej. Vroegindeweij te Dirks land, niet weinig toe heeft bijgedragen, evenals de nieuwe mannequin die Flak kée rijk is, mevr. Jongeling, die zo juist haar diploma mannequin behaalde en fa. Roodzand de primeur gaf van haar nieuw verworven kennis. Zo heeft de voorjaars- en zomermo de haar intrede op Flakkee gedaan. In het Tijdschrift Nederlandse Heide maatschappij lazen wij het volgende: Een kleine 70.000 boeren- en landar beiderswoningen beschikken nog altijd niet over waterleiding. In 1956 was 57 pet, van de boeren- en tuinderswonin gen nog steeds niet voorzien van water leiding en 12 pet, niet van elektriciteit. Meer dan 32.500 landarbeiderswonin gen hebben slechts drie vertrekken en 51.5 pet. van de boerderijen is ouder dan 50 jaar. Wij menen dat het met de stand van de boeren- en landarbeiderswoningen op Flakkee nogal meevalt. Dan leven we op' ons eiland heus niet in een achterlijk gebied.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9