goodwill De toestand op Madagascar 1 Fa. KAPTEIN Buitenland \i.» litiek achter de schermen uken Graanmaalderij te Dirksland uitgebrand De vroegere korenmolen te Dirksland Fa. C. van Wezel i Zn. jaargang Chi. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond \fles. sengas. gauw en op lordelën f 375, Iddeler MEDITATIE De Opstanding en het Leven Grote schade aan gebouwen en opgeslagen graan BINNENVERINGBED SCHUIMRUB.BERBED Zondagdiensten artsen TELEFOON 01870-2004 (N^ V K^^ V FABLO overhemden f 10.90 Middelhamis Federatie van verenigingsraden op Goeree-Overflakkee '^-'^^^^J'iC^v^w.' Vrijdag 10 april 1959. No. 2785 EINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS tedactie en Advertenties uitsluitend TelefooB K 18702628 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAI. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent petr mm. Bt] contract speciaal tarlel Ia 6 uur '8 avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 f Pe werkzaamheden van de twee Ka mers van onze Staten-Generaal liggen thans vrijwel stil. Gedurende de eerste fase van de kabinetsformatie heeft de Eerste Kamer nog enkele resterende begrotingen met het demissionaire Ka- bipet afgehandeld en de Tweede Ka mer heeft zich haar nieuwe samen stelling geconstitueerd. Meer kan het parlement nu verder bijna niet doen en het wachten is derhalve op een nieu- .regering. st schijnt dus, dat het politieke le- "thans stil ligt. Maar dat is inder- id meer schijn dan werkelijkheid. »t speelt zich nu achter de schermen jnder een klein aantal prominente ren. Men kan ervan verzekerd zijn, [er een zeer interessante strijd gaan- is, die zich aan onze waarneming .^^irekt en die zich concentrueeert rond de persoon van Prof. De Quay als kabinêtsformateur. Deze is nu im- mers de man, die uiteindelijk aan de I hand van zijn informaties, conferenties ■■fcapporten zal vaststellen, welk type ^■inet gevormd moet worden, welke "tij of partijen buiten spel zullen komen en welke personen de diverse de partementen zullen gaan beheren. Hij is dus een zeer belangrijke persoonlijk heid en het spreekt vanzelf, dat men poogt hem te beïnvloeden. De forma teur moet temidden van de zeer intel ligente en geroutineerde politici, met wie hij te maken heeft, zoals Romme, Burger, Oud, Bruins Slot en Tilanus, wel zelf ook een doorgefourneerde po- ike rot zijn, wil hij niet de speelbal dit illustre gezelschap worden. Wij en er geen oordeel over uitspreken, of Prof. de Quay aan deze eisen vol- !t. Vast staat, dat hij een bekwaam int is: hij was in 1945 enige tijd ^^ister en is al jarenlang Commissaris zó h iêr Koningin in Noord-Brabant. Het U dpnl- ^y professor is, waarborgt zijn hoge intelligentie. Maar op één punt erSOLEÏ heeft hij in elk geval een zwakke plek: hij heeft geen parlementaire ervaring. In hoeverre dit voor hem een handicap ekent, zal de tijd moeten leren, ns land moet dus een nieuwe reg^- hebhen. Deze komt voor allerlei problemen te staan: 1. Onze defensie. Moet daarop be knibbeld worden wat betreft de finan ciën en de miltaire diensttijd? Ziedaar de eerste controvers tussen de P.vd.A. en de andere partijen. 2. de kwestie-Nieuw-Guinea. Moet op een internationale oplossing worden Qgestuurd of behoudt Nederland de ling over de Papoea's naar hun zelf- Idigheid? Weer dezelfde tegenstel- m noi ■Hkis Iprezenl enstruikeil in plant- Jaden, enzj Onze economie. Moet deze in de iting van steeds meer dirigisme en ning of moet de overheid terugge- gen worden? Alweer verschil tussen de P.v.d.A. en de anderen. 4. Sociale problemen. Moet er loons verhoging komen, huurverhoging met ^zonder looncompensatie, blokkering Steeds dezelfde tegenstelling. de belastingen. Zullen deze einde- eens verlaagd worden of moeten ze iwege het steeds meer opgeschroefde irheidsapparaat nog zwaarder wor- „aux irs arige (g»| telde sala-l Directie! totterdai»! iet in, ten me artiit^ in zijn ojj j hier en" het gevalj dan de op ander] iit op de komt n.l erkers 1958 pf geboren. )evolkin|3 .eente ;1 babyrul !t men ni»! O blz. I Jezus zeide tot haar: Ik ben de Opstanding en het Leven. (Joh. 11 25a) I. Het vraaggesprek tussen Jezus en Martha is zeer belangwekend. Laten wij er met elkander eens over medite ren, vooral nu wij zo kort na de herden king van de opstanding van de Heere Jezus Christus leven. Jezus spreekt toch in dit gesprek over de opstanding en het daaruit voortvloei ende leven. Ge kent de aanleiding tot het gesprek. Lazarus is gestorven. Je zus is te laat gekomen, althans naar de gedachte van Martha, want zij zegt met droefheid: „Heere, waart Gij hier geweest, zo ware mijn broeder niet ge storven"; waarin zij het geloof in de macht van de Heere Jezus ('Christus openbaart. Zij twijfelt echter niet aan Zijn ver mogen om ook nu een wonder te ver richten, want zij belijdt: „Maar ook nu weet ik, dat alles wat Gij van God be geren zult, God het U geven zal". Wanneer Jezus zegt, dat Lazarus zal wederopstaan, meent zij, dat Hij spreekt vaii de opstanding in het laatste der da gen en daarom zegt de Heere dit won derlijke woord: „Ik ben de Opstanding en het Leven"- Niet allereerst zal er sprake zijn van opstanding in het laatste der dagen, want die opstanding is nog ver verwij derd, maar de Opstanding is er reeds nu, is reeds tegenwoordig in de Per soon, Die zegt, dat Hij Zelf de Opstan ding is. Wat moeten wij onder deze Opstan ding verstaan? De opstanding waarvan in dit woord sprake is, is de geestelijke opstanding uit de geestelijke dood. Uit het vervolg van het gesprek blijkt duidelijk, dat Je zus hier niet allereerst van een natuur lijke, lichamelijke opstanding weten wil, maar dat Hij van een geheel an dersoortige opstanding spreekt, want Hij voegt er aan toe, dat die in Hem gelo ven niet sterven zullen, maar leven, ja, dat al ware het, dat zij gestorven zijn, dan toch leven zij. Niet natuurlijk een aards leven, maar een geestelijk en eeuwig leven. Tot dat leven moeten wij nu opgewekt worden. In de geestelijke zin van het woord zijn wij allen dood. De zonde heeft de dood over allen gebracht en wij zijn allen gestorven in de gemeenschap met onze vader Adam. Uit die geestelijke dood zullen wij moeten opstaan zal het wel met ons zijn, opdat wij een nieuw en waarach tig leven zullen leiden. In die geestelij ke doodstaat zijn wij onderworpen aan dat alles wat die doodstaat meebrengt. De Schrift duidt die doodstaat van de mens op velerlei wijze aan. Soms wordt die genoemd een blindheid, waardoor wij niet zien kurmen; soms een doof heid, waardoor wij niet horen kunnen; soms een vijandschap, waardoor wij te gen God en Zijn wet gekeerd zijn. Maar ook menigmaal spreekt de Schrift van de dood, waarin de mens nederiigt, om daardoor aan te duiden, dat door een geheel bovennatuurlijke kracht de mens tot het waarachtige leven met God moet gebracht en geleid worden. De mens kan niets tot het leven toe doen; hij kan ook niets verrichten, waardoor hij zich uit zijn geestelijke doodstaat zou opwekken. Die hem alleen maar opwekken kan is Degene, Die hier spreekt, dat Hij de Opstanding is. Hij wekt op uit de dood, omdat Hij daartoe het recht verworven heeft, toen Hij de schuld der Zijnen betaald heeft. Hij heeft de macht daartoe, omdat Hij dat in Zijn opstanding uit het graf be wezen heeft. Toen heeft Hij de dood en de onverderfelijkheid aan het licht ge bracht. Maar Christus zegt hier niet al leen, dat Hij opwekt, maar dat Hij de Opstanding is. Rotterdam. Ds. A. Vergunst (Wordt vervolgd) dagen vi»| Oostelijk I meter op| len 64^ veelheid het onderwijs. Zal in de z.g. mam moetwet van Min. Cals het voortgezet onderwijs bij „planning" of volgens het „automatisme" geregeld worden? Hier een tegenstelling openbaar gekomen len de Prot. Chr. partijen en de R.K. 'atuurlijk zijn er nog veel meer pun- ;ën. Het is duidelijk, dat een kabinet op de breedste basis zou moeten zetelen op een monstrueus complex van com promissen. En dat is men in de meeste 'tijen moe, zowel links als rechts, de andere kant zitten er aan een ismalling van de basis hoe dan ook ■oor sommige partijen ook weer be tren. De zaak is dus verre van een- '■Vóudig en de formateur staat voor een T moeilijke opgaye. et gaat daarbij bovendien niet al- om het samenstellen van een re geringsprogram. Achter de besprekin gen rondom de formatie schuilen nog ere factoren, n.l. het standpunt der ';ijen ten opzichte van het al of niet slnemen aan een regering en zo ja, welke partners. Daarbij zijn allerlei tieke en vooral taktische overwegin- in het geding. We willen eens na- hoe de grote partijen over deze igen denken, althans voorzover daar- ir iets naar buiten gekomen is. beginnende met de P.v.d.A. kan wor-- gezegd, dat deze partij wel graag T aan de regering zou deelnemen, pat ze dan zeker is van een grote in- d op het beleid en op velerlei be- mingen. Anderzijds is zij tot de con- "ie gekomen, dat meeregeren stern- kost en dat is zeer vervelend. De .A. zou wel de lusten, maar niet lasten van de regeringsverantwoor- ijkheid willen hebben. Maar aange- dit nu eenmaal niet te scheiden is, ze moeten kiezen. Haar taktiek is blijkbaar: hoge eisen stellen, want is zeaan haar kiezers verplicht. Tden deze afgewezen, dan kan ze T de pleitbezorgsters van „het volk" 'aderen en vertellen, dat ze zelf wel aar verantwoordelijkheid wilde dra gen, maar door de anderen is uitge schakeld. Deze overwegingen bepalen 0-1- de gedragslijnen van Mr. Burger. e K.V.P. jioet altijd mee. Die prak- [eert er niet over om in de oppositie gaan ten einde stemmenverlies op lalen. Prof. Romme kan zich dit ver loven, omdat hij het hele kerkelijk araat achter zich heeft. Het verloop liet van die aard, dat men de directe 'loed in de regering er tijdelijk voor Woensdagmorgen is brand uitgebroken in de graanmaalderij van de heer Jac. van Seters aan de Westhavendijk te Dirksland. Het gebeurde ongeveer tussen half acht en acht uur 's morgens deheer van Seters zat zijn morgenboter- ham te nintiigen toen ih het bedrijf, waarin de motor draaide het vuur om"'"'- zich heen greep. Onmiddellijk werd het vrijwillig brandweercorps in touw ge roepen en reeds vier minuten na het alarm kon-met drie stralen op de mo torspuit water worden gegeven. nieuwe zakken, die op een van de zol ders lagen opgeslagen, verloren. De eigenaar was tegen brand- en bedrijfs schade slechts laag verzekerd. Binnen een uur was de brandweer het vuur meester en kon men overgaan tot nablussen. Burgemeester Bos heeft de brandweerlieden en in het bijzon der commandant Spaan en de heer Blok die het initiatief tot de alarme ring nam voor hun snel en kordaat optreden een verdiende pluim op de helm gestoken. De oorzaak van de brand vermoed men in het warmlopen of doorbranden i van de bedrijfsmotor. Aangewakkerd door de harde wind, sloegen de vlammen, verwoed om zich heen, zodat ondanks het kordate optre den van'de brandweer niet kon worden voorkomen dat de maalderij geheel uit brandde. Ook het dak van de aangren zende woning waaruit ijlings zoveel mogelijk meubilair werd gesleep[t werd door het vuur ernstig aangetast. De schade aan de gebouwen en het op geslagen graan is dan ook zeer aan zienlijk; bovendien ging een grote partij Zó was de situatie aan de Westhavendijk te Dirksland, waar nu de graan maalderij is afgebrand, omstreeks het eind van* de vorige en begin van deze eeuw. De laatste eigenaar van deze molen was de heer J. U. van Nieuwen- huizen. In 1912 is de molen afgebroken, maar in contreien is toch altijd een graanmaalderij gebleven. Voor de curiositeit hebben we deze oude foto er bij geplaatst. zou moeten prijsgeven. Wat de samen werking betreft met de P.v.d.A., prof. Romme is met een groot deel van zijn frattie en met de Kath. arbeidersbewe ging daar nog steeds vóór. Maar er is ook een groeiend aantal R.K., die deze zou willen beëindigen en liever met de V.V.D. in zee zou gaan. Dit blijkt wel uit het groot aantal Roomse stemmen, dat Prof. Oud kreeg in Brabant en Lim burg en uit de vele voorkeurstemmen op Mr. Van Rijckevorsel. Dhr. Romme is bang van de P.v.d.A. in oppositie! Maar de prijs, die deze vraagt, kan te hoog zijn. De A.R. partij voelt niets voor samen gaan met de socialisten, maar evenmin voor die met de V.V.D. Dat wordt dus moeilijk. Zeker is o.i. echter dat deel name van A.R. voormannen aan een kabinet met P.v.d.A.-ministers haar la ter wéér heel wat stemmen zou kosten. De C.H. Unie is erg soepel. Ze legt zich niet tevoren vast en kan alle kan ten uit. Ze is een centrum-partij en denkt erg nationaal. Met nam© Dr. Tila nus is een irenisch man. We hebben de indruk, dat de C.H. verdeeld zijn op dit punt. Een defel zal liever met de P.v.d.A. in zee gaan (vooral de vak bondmensen), een ander deel met de V.V.V.D (de meer conservatieven). De V.V.D. heeft bij monde van Prof. Oud medegedeeld, dat hij weigert met de P.v.d.A. in een kabinet zitting te nemen, doch wel bereid is met de con fessionele partijen samen te werken. Aan die verklaring, vooral het eerste deel, heeft de V.V.D. ongetwijfeld haar stembuswinst grotendels te danken. Dit alles overziende, is het niet on waarschijnlijk, dat er een rechtsliberaal kabinet uit de bus komt met grote vrij heid t.o.v. de fracties en omgekeerd. Op het ogenblik dat we dit artikel schrij ven, is dit nog niet bekend. Misschien wel, als het onder de ogen van onze lezers komt. De geest van de Acte van Navigatie herleeft. Uit onze Vaderlan(Jse Geschiedenis herinneren we ons de uitvaardiging van de Acte van Navigatie. Een maatregel van Engeland om de handel en scheep vaart van het eigen land tot bloei te brengen, maar ten koste van anderen, speciaal van de republiek van de Zeven Verenigde Nederlanden. Een besluit waaraan de afgunst op de bloei van de handel van Holland ten grondslag lag. Ook in deze tijd beleeft ons land wei nig plezier van onze vriend en bondge noot Engeland. Daar is in de eerste plaats het terug brengen van het aantal vluchten van de K.L.M, op Singapore tot één per week. Een protectionistische maatregel van Engeland om de belangen van de eigen luchtvaartmaatschappij veilig te stellen. En in die lijn wordt ook reeds ge sproken over het beperken van de lan dingen van de K.L.M, op de Engelse luchthavens Prestwich en Manchester. Maatregelen zo ze onverhoopt worden doorgevoerd, die een gevolg zijn van de vrees voor concurrentie van de K.L.M., zoals dat ook met de beperking te Sin gapore het geval is. Maar ook op ander gebied treedt dit protectionisme op. Door de jongste Engelse maatregelen wordt de export van snijbloemen uit Nederland naar Engeland zwaar getrof fen. Het invoerrecht op Hollandse bloe men wordt aanzienlijk verhoogd. Voor anjers, rozen en anemonen zelfs met ongeveer 50 procent en voor andere bloemen met ongeveer 20 procent. De betekenis van dit Engelse besluit komt sterk naar voren als men bedenkt dat voor iedere anjer een invoerrecht zal moeten worden betaald van zes cent. Engeland neemt deze maatregel om zijn eigen bloementeelt te beschermen, maar geheel ten koste van de Neder landse bloemkwekers. Door deze Engelse maatregel wordt aan de Hollandse bloemenkwekerij, speciaal aan die te Aalsmeer een zware slag toegebracht. Engeland in betekenis voor onze bloe menexport het tweede land. Uitwijk- mogelijkheden voor onze bloemenex port naar andere landen zijn slechts in zeer beperkte mate aanwezig, zodat het voor de kwekers te Aalsmeer al zeer moeilijk zal zijn om deze zware slag te boven te komen. Na de Engelse concurrentiemaatrege- len tegenover de K.L.M, in de beper king van het aantal landingen te Sin gapore wordt nu aan de Hollandse bloe- m.enkwekers een zware slag toege bracht. We leven in een tijd van het streven naar het slechten van tolmu ren. Naar een Euromarkt en een vrij handelszone. Integratie en vrijhandels zone komen door deze scherpe Engelse protestionistische maatregelen wel in een eigenaardig licht te staan. Woorden en theorie maar genoeg, maar praktijk spreekt een heel andere taal. Dan blijkt het wel, dat ook in de internationale verhoudingen het eigen belang domi neert en dat er geen bereidheid ge vonden wordt om de schone leuzen in praktijk te brengen. HAZEI-FABRIEKEN ZEVENBERGEN NAVO De Noord Atlantische Verdrags Or ganisatie heeft vorige week haar tien jarig bestaan herdacht. Op 4 april 1949 werd het bondgenootschapsverdrag te Washington ondertekend. Bij het opmaken van ie balans over deze tien jaar is men geneigd tot pes simistische beschouwingen. Men kan zich met enig recht afvragen of toen jaar NAVO wel enig positief resultaat heeft gehad voor de politieke en mili taire verhoudingen in de wereld. Van officiëele zijde is er echter op gewezen dat twee maanden na de oprichting van de NAVO de blokkade van Berlijn is ge ëindigd; dat in hetzelfde jaar de Griek se burgeroorlog ophield; dat de Rus sische expansie tot stilstand is gebracht en dat de druk van het conmiunisme is verminderd. Het is echter de vraag of deze feiten ook niet zonder NAVO tot werkelijkheid zouden zijn geworden. Men zou daartegenover kunnen stellen, dat de NAVO nog steeds innerlijk ver deeld is over het te volgen defensiebe leid; dat de Russische politiek van angstaanjaging nog steeds doorgaat; dat de NAVO nog maar gedeeltelijk com pleet is en dat er geen eenstemmigheid bestaat over de integratie der comman do's. Nog slechts kortgeleden heerste er onder de NAVO-landen ongerustheid over het Franse besluit, dat het in geval van oorlog z'n zee-strijdkrachten niet onder NAVO-gezag zou plaatsen, even min als zijn luchtstrijdkrachten. Dat deze weigering fatale gevolgen zou kunnen hebben voor de verdediging van het Westen is zonder meer duide lijk. Dat het Franse eigenbelang hierin een rol speelt is even doorzichtig en dat pleit niet voor de onderlinge eensge zindheid in de NAVO, alle schone leu- Twee beelden van het eiland Madagascar, waar tengevolge van een orkaan en een daaropvolgende overstromingsramp 143 mensen het leven verloren en duizenden dakloos werden. De bovenste foto laat zien hoe gevluchten uit de hoofdstad Tananarive onder dak hebben gevonden in het militaire tentenkamp te Betongolo. Foto onder: Getroffenen krijgen voedsel in hetzelfde kamp. zen ten spijt. Voegt men daar'nog aan toe het feit dat Frankrijk graag z'n eigen atoombommen wil hebben, dan is Frankrijk wel het eerste zorgenkindje van de tienjarige organisatie! In de tieiï jaren van het bestaan van de NAVO zijn de politieke en militaire verhoudingen in de wereld wel radicaal gewijzigd. Bij de oprichting van de NAVO had Amerika het nog voor het zeggen: het beschikte over atoom- en waterstofbommen en nam daarmee een monopolieposite in. Sindsdien hebben ook de Russen de modernste wapens in hun bezit en hebben er zich zelfs een belangrijke voorsprong verworven op het gebied van de ruimtevaart en de intercontinentale raketten! Nog steeds is echter in de NAVO zelf Amerika de invloedrijke deelnemer. Sommigen schijnen dat te betreuren, anderen ergeren zich eraan, maar als we de nuchtere werkelijkheid onder ogen zien, dan kan dat ook moeilijk anders. De Atlantische bondgenoten zijn nu eenmaal niet gelijk in sterkte en het is logisch dat het sterkste land de mees te rechten heeft. De NAVO is niet slechts een militaire bondgenootschap. Krachtens artikel 2 van het verdrag zijn de leden ook tot samenwerking verplicht op sociaal en economisch gebied. Tengevolge van de nadruk op militaire zaken in deze eer ste tien jaar van het bestaan van de NAVO is echter deze bepaUng nog niet in praktijk gebracht. Behalve militaire heeft echter de NA VO ook politieke betekenis. Weliswaar heeft ze nog geen eigen „Atlantisch par lement", doch over politieke kwesties wordt ook steeds in de NAVO-raad be raadslaagd. In zoverre staat ook de po litiek van de grote mogendheden direct of indirect onder invloed van de NAVO. Op het ogenblik is het meest actuele punt in de NAVO de kwesties-Berlijn en rjuitsland, waarover thans vrij grote eenstemmigheid schijnt te bestaan. Als zodanig is de NAVO voor de Russen een struikelblok op hun weg naar de we reldheerschappij Van. zaterdag 11 april v.m. 12 uur t.m. maandag 13 april v.m. 9 uur Middelhamis-Som/melsdijk: Afwezig de artsen Dogterom v. d. Peppel en Wieringa. Voor spoedgeval len Bakker, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Huisman. Voor spoedgevallen Elvé, arts, telefoon 01877-262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth,, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen Kramers, arts, tel. 01873-201, Ooltgensjplaat en de Man, arts, tel. 01875—301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, tel. 2357, Middelhamis. ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de ESMERADO WUNEN A.s. dinsdag 14 april zal de heer P. Versteeg uit Numansdorp in het ver enigingsgebouw „Trefpunt" te Stad aan Haringvliet een handenarbeid demon stratie geven. De heer Versteeg maakt daarbij in hoofdzaak gebruik van een goedkoop materiaal als schuimplastic. H.H. hoofden van lagere scholen en dames en heren jeugdleiders wekken wij gaarne op tot een bezoek aan deze demonstratie des avonds van 19 tot 22 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1