Voorjaars - show Modehuis Roadzdnd FA. WITVLIET V. De Mogelijkheden voor particuliere woningbouw Bloemkool- planten vrije woning De nieuwe voorjaar- en zomerkollektie 1959 Met f 2,— boven de huur kan men al zelf bouwen Ledenvergadering „Groen van Prinsterer- school" Parijs dicteert de mode Fa. Gebr. Buijsse 31e jaai DEZE RRTIKELEN NAAR] WESTD!JK4547-TEL:Z5<7 H. L VAN KAMPENHOUT Denrwaarder ddelharnis Telefoon K 1870-2073 CA M P F E N S Middelharnis Tel. 2190 O N F E C T I E Westdijk 22-24 ADVERTEER MEER I MAAR DAN IN EEN GOED VERZORGD NIEUWSBLAD uit binnen- en buitenland tonen wij u op onze op dinsdag 7 aprü in „ONS DOKPSHUIS" te NIEUWE TONGE Aanvang: 8 uur n.m. op woensdag 8 april in onze zaak aan de ZOMERSTRAAT 2. Aanvang: 3.30 uur, 6.30 uur en 9 uur n.m. op donderdag 9 april in het „HAEGSE HUUS" te STELLENDAM. Aanvang n.m. 7 uur. Kaarten verkrijgbaar aan onze zaak a 1.inclusief thé-complet. Eveneens kaarten verkrijgbaar bij onze vertegenwoordigers, de heren A. M. Wesdorp, Kerkstraat 7, Nieuwe Tonge en A. R. v. d. Spaan, Julianaweg 31, te Melissant. Dirksland, Telefoon 01877-396 Plaatselijk Nieuws «ix^SiaatKsiiiaoiimsaasma» MIDDELHARNIS voor KWALITEIT en KLASSE l 61,50 84,75 Biz. 2 „EILANDEN-NIËUWS" Vrijdag 20 maart 1959 IKADW ^t.ECTRICITElT ASMJEXESS INCASSO'S PACHTZAKEN VERKOPINGEN VOORSTRAAT 13 - SOMMELSOIJK Telefoon 231S (01870) b.g.g;. 2S12 Reparaties kunstgebitten Sneller, beter engoed koper I R. DE GROOTE Dubbele Rins 15 Telef. K 1870—2149 SOMMELSDIJK Prijzen vanaf f 398.— Volautomatisch vanat f 445. Vraagt gratis proefrit Adres: C. DE WACHTER Kraiingen 3 Dirksland TE KOOP: bouwjaar 1955. Hellevcet- sluis. Leeg te aanvaarden. Kanaalweg (O) 32A Telefoon 1883-239 Zojuist ontvangen het nieuvsrste in Pullovers, vesten (bloussons) v.a 9.75in zuiver wol PEINS" Kedacti Na 6 J De wen onze tijd, men ze b het toneel Cyprus, C maar door er wel voi iets aan d het nieuw! kend land. hoe leeft nu eigenlij Tibet is noorden v door het reld, de Hi het aan de den en oot na. Het h miljoen kn derland. E onbekend, van 3 tot houdt men Tibetanen eigenlijk n Het leve lijk, want 1 gen met hi die zelf 3C piegel lig erbergzas ;eer ijl va: larometer 'rondom 76 de 500 mn niet veel z vreemdelir den. Voori streng; er van 40° o stormen. Ii er zeer hef heel welni men temi wan 30° C, [gehard mo Door de .eel van h waar ht erst en e even de T voornaams dat voor e bruikt. In ven, wilde De bevol ze is fami] is het Tibe, daar men f een deel huidskleuri van stuk, van het Ij 50.000 ii[ de gehele i hoofd. Beh routes, die India lope ;spoorwege] .eeft de e n strenge bergzame is van alle iis het een ■aparte bev Ook de heet het Boeddhism vanuit Ind ligie speell priesters d perpriester enkele eeu geestelijke uit. De Til de incarna god. Een n ook door c manier ge; genwoordi; gevonden priester as natie. Hij opperpries' is Ling-Erl thans een woont in e stad LhasE Een groi priester of plicht celil zo erg nau recruteerd dus veel sommige monniken. I dat echter! De rest ini Wat nul tenland bel den, zochtl 'geen contaT de Chinezêi den. Ook ^eizers we et te ond ieuwen g( maar stee( opstand. 7 toen Chini door de communisi den er do Mao-tse-tc er troepen gedwongei China te s dat Tibet t P-a zou zijl Wijven „ri ^Van Pekir eens een s; maar er e( Het ligt standig en betanen zi communisl het Chine; blijkt te z J.l. maandag werd op uitnodiging van het college van burgemeester en wet houders door de directeur van het kan toor Zuid-Holland van het N.V. Bouw fonds Nederlandse gemeenten te 's-Gra- venhage, de heer Udema in samenwer king met een tweetal inspecteurs van dat fonds in „Ons Huis" een inleiding gehouden over de mogelijkheden om te komen tot het bouwen van woningen door particulieren en in het bijzonder voor hen, die momenteel eigenaar/be woner zijn van een krotwoning. Een dertigtal inwoners liet van hun be langstelling blijken. De burgemeester opende de vergadering en heette de he ren van het bouwfonds en de belang stellenden van harte welkom en zei, dat het college gemeend had deze vergade ring te moeten beleggen om de inwo ners bekend te maken met de mogelijk heden die het bouwfonds biedt. Het is bekend, aldus spreker, dat het met de woningbouw zeer mondjesmaat toe gaat, wat tot gevolg heeft, dat veel mensen moeten wachten op een woning Daarom is het gewenst, dat men iets meer afweet van de mogelijkheden wel ke het bouwfonds biedt, in het bijzon der ook voor wat betreft de financiële faciliteiten bij krotopruiming. Spreker zei, dat deze avond als een voorlich tingsavond moet worden gezien en hoopte, dat er zaken gedaan zouden kunnen worden. Voor hen, die in een verwijderde toekomst misschien willen overgaan tot het doen bouwen van een eigen woning is het wel het overwegen waard. Hierna nam de heer van Baerveldt, inspecteur van het bouwfonds het woord om iets mede te delen over de gang van zaken bij het bouwfonds. Spreker memoreerde, dat aanvanke lijk het Bouwfonds in Assen is opge richt met een achttal aangesloten ge meenten. Wilde vroeger iemand een woning kopen, dan was dat een groot avontuur, want men was geheel onbe kend met de materie. In deze gevallen hielp het bouwfonds en zette een bere kening op wat men moest betalen. Bij het voornemen om een eigen huis te bouwen zorgde het bouwfonds voor alle mogelijke faciliteiten. Hierdoor werd bereikt, dat de spaargelden op zo goed mogelijke wijze werden belegd. In het eerst stond de aannemerswereld er niet zo gunstig gestemd tegenover, doch later is dat wel bijgedraaid. Deze von den het ook prettiger om met deskun digen samen te werken. Al spoedig ble ken andere gemeenten ook behoefte te hebben om deel te nemen aan het bouw fonds en thans zijn 60 gemeenten aan gesloten, zijn reeds 14000 woningen ge bouwd en tot een bedrag van 100 miljoen aan hypotheek verleend. Door spaarder te worden bij het bouwfonds wordt alle mogelijke hulp verleend bij het bouwen van een eigen woning. Er zijn standaardplannen van woningen en men kan ook naar eigen idee een plan laten maken. De kosten worden uitgerekend en men betaalt per maand. De hypotheekverlening is gun stig want men betaalt terug in annuï teiten, wat wil zeggen, dat men ieder jaar evenveel betaalt, terwijl de moge lijkheid om versterkt af te lossen even eens aanwezig is. Oofe»kan de rente niet worden verhoogd, deze blijft op het zelfde percentage als bij de afsluiting. Men betaalt een entreegeld van 27.15 en men krijgt de zelfde rente als bij de rijkspostspaarbank. Ook kan men zijn geld terugvragen met de rente. Indien men overgaat tot bouwen wordt het rentepercentage voor het sparen ver hoogd. Het bouwfonds mag geen winst maken. Men is ook niet verplicht de aangeboden hypotheek te aanvaarden. Kan men elders goedkoper terecht, dan is dat geen bezwaar. Dit geldt ook bij het kopen van een woning. Spreker rekende voor, dat men bij een meerdere uitgaaf van 2.per week boven de huur van een woning van tegenwoordig zelf een woning kan doen bouwen. Bij een huurhuis wordt men nooit eigenaar. De heer Vreugdenhil merkte hierbij op, dat alsdan geen rekening wordt ge houden met de kosten van het onder houd welke toch niet te verwaarlozen zijn. De heer Udema zei daarop, dat de eigen woningen met veel meer zorg worden onderhouden dan de huurwo ningen en dat men van het Bouwfonds adviezen geeft inzake schilderwerk enz. om dit zo goedkoop mogelijk te houden. Ook bestaat de mogelijkheid om voor een Va'/o een onderhoudsfonds te vor men waaruit de kosten van onderhoud kunnen worden bestreden. Bovendien mogen diverse onkosten aan een eigen woning worden afgetrokken voor de berekening van het fiscaal loon. Bij het bouwen met krotopruimingspremie be draagt deze toeslag 30»/o van de premie van het rijk, terwijl men ook nog een gezinsledentoeslag lïrijgt, welke varieert naar de grootte van het gezin, dat de woning betrekt van 25 tot 35"/o. Bij de bouw van een normale woning bedraagt de premie en gezinsledentoeslag onge veer 4209.waarbij komt de krot opruimingspremie ad 1012.Hierom trent ontwikkelde zicli nog een langdu rige discussie met de aanwezigen over de diverse mogelijkheden van bouwen. Tenslotte sloot de burgemeester de vergadering en drukte de belangstellen den op het hart hierover nog eens goed na te denken, want het bezit van een eigen huis is heel wat waard. Het ge meentebestuur is bereid alle mogelijke medewerking te verlenen. In de afgelo pen jaren hebben de bezitters van een eigen huis al diverse voordelen gehad, o.m. met de huurverhogingen, die ei genlijk voor hen een dubbel voordeel betelïende. In de verhoging werd bij het loon tegemoetgekomen en men be hoefde het niet uit te geven. De heren van het Bouwfonds werden door de burgemeester bedankt voor de moeite die zij zich getroost hadden om naar Herkingen te komen en deze voorlich ting te geven. Door het trekken van kiezen weer ziende. De 28-jarige Siciliaan Umberto Pintaudi werd enige jaren geleden blind tengevolge van een auto ongeluk. Verschillende operaties om hem het ge zichtsvermogen terug te geven mochten niet baten. Dezer dagen was hij door hevige kiespijn genoodzaakt twee kie zen te laten trekken. Hij raakte zijn kiespijn kwijt, maar groter wonder, hij kreeg zijn gezichtsvermogen weer. De artsen, die hem na deze wonderlijke ge nezing onderzochten verklaarden dat bepaalde zenuwen die met de gezichts zenuw zijn verbonden door de wortels van de kiezen ineengedrukt waren, zo dat de gezichtszenuwen niet meer kon den functioneren. MIDDELHARNIS Dinsdag 24 maart hield de „Groen van Prinsterschool" haar algemene leden vergadering, zoals gewoonlijk ook dit maal in de school. De leiding berustte bij de voorzitter, de heer S. W. de Heer die in zijn openingswoord zijn teleur stelling uitsprak over de geringe op komst, met inbegrip van bestuur en leerkrachten waren slechts 23 leden aanwezig. Hij wijst op de moeilijkhe den, die er ook aan deze school zijn wegens de wisseling van personeel. Gelukkig is het nog niet zo erg als de voorbeelden die „Trouw" in zijn ar tikelenreeks over het onderwijzerste kort gegeven heeft, toch kan het be stuur altijd niet die beslissing nemen bij benoeming van personeel, zoals zij dit zou willen, hij vraagt de leden hier voor begrip te hebben. Ten aanzien van de vacature schoolhoofd deelde hij mee dat er enkele sollicitanten zijn. Het be stuur doet ook hierin wat het kan. Het personeel der school wordt dank ge bracht voor het vele werk, dat zij in het afgelopen jaar hebben gedaan. Wegens ziekte van de secretaris wordt het i aarverslag uitgebracht door de heer J. Erkelens. De belangrijke ge beurtenis uit het verenigingsjaar is wel geweest de definitieve afscheiding van de V.G.L.O. afdeling. Bij notariële akte is zij op 5 juni 1958 overgedragen aan de nieuwe vereniging voor Chr. Voort gezet Onderwijs voor Goeree en Over- flakkee, welke vanaf 1 januari 1958 de exploitatie voor haar rekening heeft ge nomen. Bestuurswijziging vond plaats door het vertrek van de heren J. P. Smith en A. de Bloeme, hierin werd voorzien door de verkiezing van de heren J. Er kelens en Iz. Driesse. De secretaris re leveert, dat op de gehouden bestuurs vergaderingen naast de normale onder wij sbelangen in het bijzonder het be zetten van ontstane vacatures een on derwerp van bespreking uitmaakte. Bij de bestuursverkiezing werden beide af tredenden, de heren A. L. v. d. Tol en B. de Korte herkozen. Als reserve voor de kascommissie wordt aangewezen de heer J. v. d. Meide. Het financieel verslag, uitgebracht door de penningmeester, geeft voor het eerst na jaren een zeker evenwicht te zien tussen ontvangsten en uitgaven. Nu er echter door het afstoten van de v.g.l.o.-afdeling en verhoging der con tributie een klein batig saldo is, moet dit niet tot optimisme leiden. Noodge dwongen heeft de laatste jaren geen af schrijving op de schoolwoning plaats gevonden, wat toch wel een eerste ver eiste voor een goed beheer is, en zo worden nog enkele punten genoemd. De Unie-collecte heeft dit jaar opgebracht 582,75, de opzet van het hoofdbestuur der Unie is, dat hiervan een deel aan hen wordt afgedragen ter ondersteuning van het Chr. Onderwijs in die plaatsen, waar dit met financiële moeilijkheden te kampen heeft. Goedgevonden was, dat de laatste jaren de gehele opbrengst ten goede van onze vereniging kwam, doch het bestuur streeft er naar de op zet van de Unie-collecte recht te doen en dus ook weer haar aandeel af te dragen. Een beroep wordt door de pen ningmeester dan ook op de leden ge daan, en over hun hoofden heen op alle voorstanders van het Chr. Onderwijs, de opbrengst nog meer op te voeren. Het hoofd der school geeft een uit voerig verslag over het schooljaar. Het kan niet anders of ook hij ziet de per soneelswisseling en de daarmee ge paard gaande moeilijkheden ter voor ziening van de vacatures als een be zwaar voor een goed verloop van het onderwijs. Het gemiddeld aantal leer lingen was 245^/3, een teruggang van bijna 6 wat een gevolg is van het om schakelen van de cursusaanvang van 1 april naar 1 sept. Sprekend over de opleidingsklas voor Techn. school, U.L.O. en H.B.S. zegt hij het een groot bezwaar te vinden, dat voor de Chr. U.L.O. een toelatingsex amen moet worden afgelegd. Volgens hem is dit de enige U.L.O. in ons land waar deze situatie gevonden wordt. Verder werden nog genoemd het schoolreisje, de weinige animo voor de schoolconcerten en de leermethode in klas 1. Alvorens over te gaan tot de rond vraag volgt een demonstratie met het nieuw aangeschafte projectie-aparaat. Duidelijk blijkt hierbij het nut van dit aanschouwelijk onderwijs. Er wer den strips vertoond over Zuid-Afrika, Bijbelse geschiedenis en leren lezen in de eerste klas. In de rondvraag wordt door de heer J. E. Groen aandacht gevraagd voor de adviesbureaus inzake beroepskeuze, het nut hiervan dient niet te worden on derschat en kan later veel teleurstel ling voorkomen. Als deskundigen op dit gebied te willen verstrekken, welk aanbod door het bestuur in dank werd aanvaard. Nadat nog enkele vragen zijn beant woord wordt de vergadering door de voorzitter gesloten en eindigt het hoofd der school met dankgebed. HERKINGEN Groene Kruis. De algemene verga dering van de afd. „Het Groene Kruis" zal plaats hebben op woensdag 1 april a.s. des avonds 19.30 uur in „Ons Huis". Wegens vertrek van D. van Heijst en M. Visser, zal in deze vakatures van be stuursleden worden voorzien. Daar dit een belangrijke vergadering zal wor den in verband met te nemen besluiten wordt elk lid verzocht aanwezig te zijn, opdat men later niet zal zeggen waarom dit of dat, want dan moet men er zijn als men belangen heeft. NIEUWE TONGE Opbrengst collecte. De bidstond-col lecte in de Ned. Herv. kerk heeft opge bracht de som van 1323,05. OUDE TONGE Vakantiebonnen. Inleveren vakantie bonnen op zaterdag 28 maart a.s. van nam. 56 uur is er gelegenheid vakan tiebonnen voor de Bouwvakken te ver zilveren over 2e Paasdag, bij de verte genwoordiger van het Sociaal fonds Bouwnijverheid dhr. C. Volwerk, Kerkring 21. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bibliotheek. De leesbibliotheek is in verband met Goede vrijdag, geopend zaterdag 28 maart van 3 tot 4 uur. DEN BOMMEL Feestviering verjaardag H.M. de Koningin. Het comité ter viering van de verjaardag van H.M. Koningin Juli ana op 30 april 1959 maakt bekend, dat het navolgende programma is opgesteld onder voorbehoud van wijzigingen. 9.15 uur zangaubade door de school kinderen voor het gemeentehuis; 10.30 uur Alegorische optocht op te stellen aan de Beneden Oostdijk; 13.00 uur Kinderspelen te houden aan de Beden Oostdijk; 15.00 uur Volksspelen te houden aan de Beneden Oostdijk; 18.30 uur Gecostumeerde voetbalwed strijd op het sportterrein aan de Mo lendijk; 20.00 uur Brandweerdemon stratie op een nog nader aan te geven plaats; 20.30 uur Zang en muziekver eniging op de Voorstraat; 21.05 Lam pionoptocht. Opgaven tot deelname aan de alle gorische optocht kunnen worden ge daan bij de heer M. Goudkamp, Konin gin Emmaplein 1 alhier. Inschrijfgeld. 2.50 per wagen. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. De maandelijkse bejaardenmiddag zal worden gehouden op woensdag 1 april des nam. 2.30 uur in „Elthato". Medewerking zal worden verleend' door mevr. A. v. Hassent en haar muziekclubje, terwijl enkele heren die regelmatig de middagen bezoeken enige liederen van Hazeu zullen zin gen. Alle bejaarden zijn hartelijk wel kom. Polio-inenting. De polio-inenting (2e injectie) zal plaats hebben te Oolt- gensplaat in het Groene Kruisgebouw op donderdag 2 april a.s. van 2 tot 5 uur nam. Het betreft de jaarklassen 1945, '46, '47, '48, '49, en 1958. Uitbreiding kerkeraad Herv. ge meente. De kerkeraad van de Herv. gemeente heeft de wenselijkheid onder ogen gezien, om in verband met het vele werk en de dringende eis de ge meente intensiever te kunnen bearbei den, het aantal ouderlingen met twee uit te breiden. Stierenkeuring. Op donderdag 2 april v.m. 11.20 uur zal te Ooltgens- plaat een stierenkeuring worden ge houden. Zang kerktelefoon. Via een bandre corder zal zaterdagavond om 6.30 uur weer enige liederen voor de kerktele foon ten behoeve van de zieken en jaarden ten gehore worden gebracht, Collecte jubileum ziekenhuis, Ooltgensplaat heeft de huis aan hi collecte voor het 25-jarig jubileum v, het ziekenhuis te Dirksland opgebrat: 3.046.60. Gemiddeld is dit ruim 1, per inwoner. POORTVLIET B.B. oefening. Begunstigd door weer hield de B.B. zaterdagmiddag deze gemeente een zeer geslaagde oei: ning. Alle posten, nodig tot het welsl: gen der oefening, waren volledig bez; Nadat door de brandweer een dei:: beeldige brand was geblust in de M: lenstraat, werden gewonden per bra: card en ziekenauto vervoerd naar h: Groene Kruisgebouw, waar de Eei; hulp zetelde. De oefening die de gehele middag: beslag nam en veel publiek op de be: bracht, mag als goed geslaagd wore: beschouwd. Na afloop werd door Kringhoofd een speech gehouden, waa: in ook eventuele fouten werden bespn] ken en allen, die aan het welslai hadden medegewerkt een woord vi dank ontvingen. Komt U onze grote sortering zien. U slaagt zeker! Ook japonnen, rokken, blouses enz. 2wart/wit rouwjaponnen v.a. f 16,75 Mndern wijd pakje in boucié tweed met ruimte- plooi in de ruq. Japon met jasje in matting (linnen-effect), ook ge schikt als mantel-cosfuum lil 3e

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 10