iiivnDEii-niEui/s J. Seton Goed, vlug en voordelig werken, Van Rumpt n.v. Buitenland doorzichtigheid is Itijd nodig lAMEA yebrek aan vertrouwen Nuttig en leerzaam De lente begint zaterdagmorgen officieel Ëigeuheimers plantgoed Urgenta A ^^/so Fa. Witvliet blad Vrijdag 20 niBart 1959 No. 2780 JGEZONDEN Speeltuinvereniging Middelharnis WEERPRAATJE Zetelwinst voor hogedrukgebieden Voorzichtigheid is altijd nodig Zondagdiensten artsen Oude Tonge Middelharnis Tel. 277 Te.l 2284 FORDDEALER jonge liennen chauffeur J a wa-motorrijwiel is ook in de landbouw noodzakelijk! Wieden en aanaarden gaf vroeger veel drukte, nu kan dit werk door één man worden verricht. Een Ferguson tractor met Rumptstad-werktuigen laten er geen gras over groeien. Wij zijn gaarne tot uw dienst! Landbouwmechanisatie- •n Garagebedrijf Stad aan't Haringvliet, Telefoon 01871-202 in zijx| oonli]' 1 zo- ij deiis tel iol Jas en elektriciteit ze zijn onmisbaar i onze woningen. Men kan zich onze iizen zonder die gemakken niet in- Inken. Evenwel hoe onmisbaar en gemakke- ooK, bij het gebruik er van dient Èn altijd de grootste voorzichtigheid f acht te nemen. iffant beide „gemakken" kunnen le- nsgevaarlijk zijn. Hoe vaak eisen bei mensenlevens op. Bij vernieuwing Irden we er dezer dagen aan herin- frd door het vreselijke verstikkings- sral te Tilburg. Een man op één slag van zijn gehele ^in beroofd. Een moeder met vier tchtertjes door het gas gedood. 3it zo indroeve geval is bij vernieu- jig een waarschuwing om toch met fe en elektriciteit voorzichtig te zijn. iLeidingen en apparaten dienen wel lorde te zijn. Maar al te dikwijls komt |t voor dat men het er maar op waagt. It men fouten of gebreken maar laat lortbestaan. Het ging altijd nog goed dat zal het wel blijven doen. En zo lat men op onverantwoorde wijze Irder. Vaak handelt men uit sleur. Inder de nodige voorzichtigheid te be- bchten. En men beseft niet, dat de ge- ^kken waar men zo prijs op stelt pte vijanden kunnen zijn waardoor k leven van ons gezin steeds bedreigd |rdt wanneer men niet zorgt voor een gde apparatuur en wanneer men niet nodige voorzichtigheid bij het ge- uik betracht. Zo nu en dan worden door zulke droevige gevallen er aan Irinnerd dat gas en elektriciteit ge- larlijk zijn indien we niet de nodige Ig aan leiding en apparatuur beste- Waarbij nog komt dat we in het bruik met voorzichtigheid te werk fenen te gaan en niet moeten vertrou- fen op de sleur omdat het toch wel éd reneest ruwheid en schraalheid pe transatlantische kabel tussen En- |and en Amerika is gebroken. De herikaanse marine houdt een Russi- |e treiler aan en stelt een onderzoek lof deze treiler iets te maken heeft |t deze kabelbreuk. Het onderzoek de treiler is niet bepaald gerust- [llend. Aan boord vindt men een nog- fongewone peilingskabel. Een kabel ongeveer duizend meter met een ^ren cylinder van ongeveer drie kg. een der uiteinden van de kabel. It nog een extra radio uitrusting. In de conclusie wordt getrokken. Het Iken van de kabel is opzettelijk ge- pn door de Russische treiler. ^■an Russische zijde spreekt men van van te voren beraamde provoce- [ide daad van de Amerikaanse mari- ïet onderlinge vertrouwen in het le der volkeren wordt gemist. Men Idenkt elkaar en acht de tegenpartij |t in staat om opzettelijk sabotage te gen. het verleden zou men aan zo iets gedacht hebben. Iet opzet een kabel vernielen. Daar- werd niets eens gedacht. Die mo- f jkheid bleef ver uit het gezichtsveld. 1 zaak van de kabelvernieling en wat Br verder aan vast zit is een symp- |n van de verhoudingen tussen de ken. Speciaal tussen de twee voor- Imste tegenstanders Amerika en Bland. Het getuigt van een dodelijke Jit. Van het communistische Rusland |en het op afweer bedachte Westen, jrlog is het niet. Ook al spreekt men een koude oorlog. Maar de haat, de llogsgeest behoeft niet meer ge leekt te worden. Die is wel aanwezig. j het ligt heus niet aan de volkeren de vrede nog bewaard wordt. Het ïods inbindende genade die de vol- nog in toom houdt. RIJMEN VAN TIJMEN paar er bij mij een convocatie-biljet de brievenbus werd gestopt met een loep tot bijwoning van de algemene Igadering van de speeltuinvereniging pddelharnis" a.s. maandag des sav. in Hotel Zaayer, wil ik alle leden vekken deze vergadering bij te wo- |oals U weet hebben de initiatief-ne- p het kunnen bereiken om een speel- Ivereniging op te richten, ^eel wordt er van de zijde van het 6tuur gedaan om deze speeltuin zo aantrekkelijk mogelijk te maken voor onze jeugd. Een opwekking aan de ouders om zoveel mogelijk lid of do- Pateur te worden is m.i. dan ook wel op plaats. Zonder geld immers, kan Ijveinig gedaan worden, ^evens zou ik de ouders willen aan- hun kinderen naar de speeltuin |turen, oudere zusjes of broertjes, de 'itjes mee te nemen, of ook kleine n van buren of kennissen. Daar 5n ze het minst gevaar van het druk- verkeer en kunnen ze naar hartelust len. fe hebben het zaterdag j.l. weer kun- zien dat een 3%-jarig jongetje door auto-ongeluk het leven heeft moe- I verliezen. Vees daarom eensgezind en laten de De rede van Eisenhower De Amerikaanse president heeft voor radio en televisie een redevoering uit gesproken over de kwestie-Berlijn, de hereniging van Duitsland en de defen sie van het Westen. Eisenhower ver klaarde dat hij bereid is deel te nemen aan een topconferentie in de loop van de aanstaande zomer, indien de bespre kingen van de ministers van buiten landse zaken aanleidyig geven tot de verwachting van enig resultaat. Amerika is altijd min of meer afke rig geweest van besprekingen op het hoogste niveau, maar Engeland voelde er wel iets voor. Nu de Engelse pre mier Mac Millan daarvan bij zijn be zoek aan de Sowjet-Unie heeft blijk gegeven en nu hij dezer dagen een be zoek aan de Verenigde Staten brengt kan Amerika moeilijk anders, dan met enige tegenzin toestemmen in een top conferentie. Het Westen -kan moeilijk een andere weg gaan, want de Russi sche minister van buitenlandse zaken is een in politiek opzicht weinig bete kenende figuur. Een bespreking met hem zou een te formeel karakter dra gen.- In Amerika ligt de verhouding an ders: daar is juist de minister van bui tenlandse zaken belangrijker dan de president. Eisenhower zei onder meer, dat de Verenigde Staten met betrekking tot de kwestie Berlijn voor drie mogelijkhe den staan: Amerika kan zich door Rus land zó bank laten maken, dat het z'n verantwoordelijkheid prijs gaf, en daar door het vertrouwen dat de vrije we reld in Amerika stelt, verliezen. Een andere mogelijkheid is: een alles-ver- woestende oorlog. Noch het Westen, nóch het Oosten wil dat, maar een oor log wordt niet voorkomen met zoveel mogelijk toegeven. De derde en beste weg is die van onderhandelingen. Amerika wil nieuwe voorstellen doen en ook naar nieuwe voorstellen luiste ren. Ondertussen dient Amerika voort te gaan met het verzekeren van z'n vei ligheid. De Verenigde Staten zullen geen duimbreed wijken voor commu nistische agressie. Zij blijven vrije door tocht naar West-Berlijn eisen. In het tweede gedeelte van zijn lange rede voering gaf de president een overzicht van de militaire macht van de Verenig de Staten. Hij besprak 41 verschillende soorten raketten, waarvan er 17 in ge bruik zijn bij het leger Voorts gaf hij een opsomming van het aantal divisies, vliegtuigen en oorlogsschepen, waarover Amerika en zijn bondgenoten de be schikking hebben. Uit dat alles blijkt, dat het de Verenigde Staten bittere ernst is en dat ze Berlijn niet zonder slag of stoot zullen overgeven aan de Russen. Een belangrijke factor is hier bij vanzelfsprekend, dat men Rusland ontzag wil inboezemen, en zo de deur openen voor onderhandelingen. Na het bezoek van Mac MiUan aan Amerika zal daarover nog wel meer op te mer ken zijn. Frankrqk en de NAVO Frankrijk heeft de wens te kennen ge geven, ook ten tijde van oorlog haar oorlogsmarine in de Middellandse Zee onder nationaal commando te houden, omdat Frankrijk, zo wordt dit gemoti veerd, „bijzondere verantwoordelijkhe den draagt aan gene zijde van de Mid dellandse Zee". Waarschijnlijk zijn het echter niet de Algerijnse belangen, die Frankrijk aanspraak doen maken op de ze zeggenschap, maar juist de eigen be langen: Frankrijk beschouwt zichzelf nog steeds als grote mogendheid en eist van de bondgenoten, dat zij aan Frankrijk in de NAVO de plaats geven, die het toekomt, althans naar het in zicht van de Fransen. De positie van Frankrijk zou immers verstevigd zijn, nu Engeland in het gebied van de Mid dellandse Zee niet meer de plaats van vroeger inneemt. Engeland beheerst niet meer het Suezkanaal, en ook z'n rol op Cyprus is oraktisch uitgespeeld. Frankrijk wil dus van de NAVO de erkenning krijgen, dat z'n marine in de Middellandse Zee van groot belang is voor de verdediging van het Westen. Op grond daarvan zou Frankrijk een groter aandeel moeten hebben in het opperbevel van de Middellandse Zee. Als Frankrijk z'n zin doordrijft, dan betekent dit een ernstige verzwakking van de positie van de NAVO, omdat de NAVO dan zelfs in tijd van oorlog niet zou kunnen beschikken over de Franse marine. Raadsverkiezing in Frankryk Gedurende twee zondagen zijn de Fransen ter stembus geweest om de nieuwegemeenteraden te kiezen. Voor al in het zuiden hebben de communis ten door samenwerking met de socialis ten nogal winst geboekt. In het noorden waren echter de communisten nog aan de verliezende kant. Over heel Frank rijk zouden ze, op grond van een voor lopige telling bijna 4000 zetels hebben verloren. Winst kwam er uit de bus voor de partij van Soustelle, die 5000 zetels meer kreeg dan in de oude raden. Dat ging ten koste van de radicalen en van de socialisten, voor zover die met af zonderlijke lijsten waren uitgekomen. Het is moeilijk, een juist beeld van de uitslag te geven, daar bij gemeente raadsverkiezingen ook in Frankrijk, tal loze combinaties voorkomen en allerlei plaatselijke en persoonlijke belangen een rol spelen. Het reizend Museum, Kwam ook naar Flakkee. Men was over alles, Terdege tevree. Wat men exposeert, Werd door velen benijd. Er is dus voor knutselen, Gelukkig nog tijd. De jeugd heeft vaak hobby's, Maar hier is er een, Waarbij onze jeugd Van de straat weer verdween. Men pakt deze dingen, Vol animo aan. 't Geeft spannende uren. Men is zeer voldaan. Wordt dit door de ouders. Begrepen wel dan Helpt men hierin mede, Zoveel als 't maar kan. Zo'n reizend museum. Heeft ook weer een taak. Het maakt propaganda. En dus is het zaak. Dat men het aanschouwde. Nu brengt in praktijk. Men krijgt op veel zaken. Een andere kijk! TIJMEN. ST. ANNALAND Aardappelveüing van dinsdag 17 maart 1959. Furore maat 40 opw. 17.10 Alles per 100 kg. Aanvoer 133 ton. Scherpenisse, 17 maart 1959. Geen aanvoer. (Van onze weerkundige medewerker) Het komt ons voor, dat er oog bij „het weer" verkiezingen hebben plaats ge had waarbij de hogedrukgebieden een Van zaterdag 21 maart v.m. 12 uur t.m. maandag 23 maart v.m. 9 uur Middeïharnis-Scmimelsdijk: Afwezig de artsen Bakker, v. d. Pep pel en Wieringa. Voor spoedgevallen Dogterom, arts, tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Huisman en Elvé. Voor spoedgevallen Boot, arts, telefoon 01877—227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, de Man en Voogd. Voor spoedgevallen Bouman, arts, tel. 01871—269, Stad aan 't Haring vliet en Kramers, arts, tel. 01873-201, Ooltgensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, tel. 2357, Middelharnis. niet onbelangrijke zetelwinst hebben weten te boeken. Hun activiteit is bij zonder groot enwas ook oorzaak van de totaal mislukte weersverwach ting voor zondag j.l., toen er tot zater dagavond laat nog droog en zonnig weer was verwacht voor de zondag, maar de werkelijkheid vrijwel 100»/o anders was, want het regende een groot deel vah de dag, plaatselijk ongeveer 10 mm. Dit kwam omdat van een bijna sta tionair regenfront boven Engeland niet vóór maandag of zondagavond enig kwaad werd verwacht. Plotseling ont wikkelde er zich van zaterdag op zon dag bij Ierland een hogedrukgebied, waardoor het regenfront in de rug werd geduwd en in versneld tempo de Noord zee en onze omgeving passeerde. Om vijf voor tien! Maar de lente breekt aan. Dat wil zeggen volgens de kalender en de Ster- rengids, want, zo lezen wij, zaterdag morgen om vijf minuten vóór tien be reikt de zon het lentepunt, precies bo ven de evenaar en dat betekent in maartlente, zoals dit in september het begin van de herfst voorspelt. Het betekent niet, dat het nu van za terdag af bij de dag warmer en groei- zamer wordt. Dit zou wel zo moeten zijn maar jammer genoeg worden de perioden met lenteweer dikwijls door koude golven afgewisseld, welke niet zelden ook in de lente nog hagel- en sneeuwbuien (maartse buien!), brengen. Verleden jaar vroor het op 23 maart ook nog 5 tot 7 graden in ons land. Heel bar was het in 1899 toen het in de nacht van 23 op 24 maart in De Bilt nog 12 graden vroor. Doordat de hogedrukgebieden actief zijn en mogelijk ook nog enige tijd blij ven, moet de kans op nachtvorst groot worden genoemd. De temperatuur kan dan in het voorjaar een grote zoge naamde dagelijkse gang te zien geven. Dat wil zeggen een groot verschil tus sen het maximum (soms 15 graden( en het minimum (soms -5 graden C), het geen een verschil van 20 graden is. In maart kan dit schrale en nacht vorstrijke weer nog niet zoveel kwaad als in de grasmaand april. Soms als zomers Een enkele keer gaat de lente op 21 maart ook al zomers van start. Dit ge beurde in 1938 met een temperatuur, die in een groot deel van ons land tot ruim 20 graden C. steeg. Er werd toen al vroege spinazie van de koude grond gesneden en ook al rabarber geplukt. Maar dit zijn uitzonderingen. Ook al komen er nog vorstdagen en sneeuwbuien het rijmpje „Maartse bui en zij willen beduien, dat de zomer aan komt kruien", kan ons zaterdag op de eerste lentedag hoopvol stemmen. (Nadruk verboden) ABONNEERT V OP EILANDEN-NIEUWS grotere kinderen de kleinere meene men! Tot slot wil ik er nog aan toevoegen, indien er weer een oppasser komt, om onder hen te staan, en niet zoals bij wij len 'Shr. Jan van Gelder die met stenen werd bekogeld! Instrueer uw kinderen, dat ze naar hem luisteren! Blijft dus niet achter en laat niet al léén het bestuur het maar opknappen, maar werkt mede tot verbetering van de kas en tot uitbreiding van de speel tuin. Een lid van de speeltuinver eniging „Middelharnis" PE SPEC/AALZAAK TE KOOP: 100 kisten Klasse E. naar keuze in m. 28/35 of 35/45. JOH. GROENENDIJK Dijkstraat 22 Sonmielsdijk Telef. K 1870-2171 TE KOOP: 1500 kg uit N.O.P. bij: CHR. HUIZER Stoofweg 3 Herkingen Telef. 01876-258 Middelharnis biedt aan, door inruil ver kregen. PERSONENWAGENS Ford Zephyr 1955 i.g.s. Ford Zephyr 1954 m. Ford Anglia 1954 i.g.s. Ford Amerikaan '56 i.g.s. Volkswagen 1953 i.g.s. VRACHT- en BESTELWAGENS: Thames 1953, 5 ton F.K. 1000 bestel '57 1 ton MOTORRIJWIELEN Panter 1953 i.g.s. Royal Enfield 1953 i.g.s. Tevens nog enkele gebruik te bromfietsen o.a. Kapteln en Sparta.' Telefoon 01870—2073 na 6 uur 01877—588 TE KOOP: Prima gezonde Wit X Hamps x Rood. Laat broed in volle leg 6.- Jonge hennen 12 weken f 3.50 10 weken 3.—; 8 weken f 2.75 2 daagse jonge haantjes 12 cent. Verpakking vrij. Het van ouds en vertrouw de adres: J. v. d. HEUVEL Maliskampsestraat 40 Rosmalen Biedt zich aan Gehuwd, 34 jaar. Brieven onder no. 2071 bur. van dit blad. Te koop: In zeer staat verkerend goede 150 oc 1954 Deze motor wordt onder volle garantie verkocht. Binnenweg 21 Melissant Daarvoor is nodig, voor de aardappelcul- tuur: een toolbarframe waarin 3 stuks ge reedschappen, b.v.: Voorin: 3- of 5-tanden of in moeilijke grond verende 7-tanden. Midden: Veurschoffels. Achter: Aanaardscharen. De grond in de geulen wordt dan zeer fijn verkruimeld, de zijkanten gewied en de losse grond op de ruggen gebracht. DRIE bewerkingen tegelijk en U voorkomt kluitvorming. Met smalle banden aan de trekker geen aandrukken en kluitvorming in de aardap pelbedden, dus gemakkelijk rooien! Voor het wieden zijn de 3-delige parellelogrammen met ganzevoet en zij mes sen zeer geschikt. Als U dit stel in de wiedbalk plaatst op uw tractor voor de voorwielen, hebt U het beste uitzicht op uw werk. U kunt dan met hogere rij snelheid tot dichter bij de planten wieden. Tot voor kort was het niet mogelijk in de rijen tussen de planten te wieden. Sinds 4 jaar wordt daarvoor thans met zeer goed resultaat het Ferguson-wiedgarnituur ge bruikt. De lange, soepel verende tanden verwijderen het onkruid zo goed, dat het in één woord fantastisch is. (U moet het zelf eens zien!) Landbouwers verzekerden ons, dat zij met dit werktuig in één seizoen meer bespaard hadden, dan de aanschaffingsprijs bedroeg. Elk werktuig kunt U desgewenst op proef krijgen, zo dat U zélf kunt bepalen of het geleverde werk goed is. Ook U zult dan concluderen dat moderne, arbeidsbe sparende werktuigen op uw bedrijf onmisbaar zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9