Feestelijke heropening gemoderniseerd ODEHUIS NIPIUS SoleX 'ef streekmuseum doeree en Overfakkee NIEUWS UIT ZEELAND Méér verkoopruimte Alle afdelingen overzichtelijk Aparte sfeer door licht- en kleureffect Ettense veemarkt KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP Plaatselijk Nieuws Uw nieuwe staat voor U klaar bij: Jst. van Loon SOLEX deluxe, nu slecMs f 375.- JST. VAN LOON I Solex|Service Station m^m Oude Tonge Tel. K11874-312 Meerkamerverwarming als schakels lussen centrale verwarming en één warmtebron Nog eens: de visserij van Middelharnis laatste weken was uit de advertenties van Modehuis Nipius te Middelhar- merkbaar, dat er iets bijzonder aan de hand was. Om ruimte te krijgen is "een totale uitverkoop van alle goederen gehouden en intussen is hevig ge voegd en gewerkt om de zaak te vergroten en geheel te moderniseren. Men 'aft dit, doordat de aannemers alle zeilen hebben bijgezet in zes weken tijds or elkaar gekregen en wat zij onder architect Coorts van Rotterdam hebben eten te creëren, is wel de moeite waard om even bij stil te staan. De gehele venbouw is totaal veranderd, het woonhuis van de familie Nipius (dat bo- -n was) is afgebroken en zo is er een geweldige verkoopruimte ontstaan var,, lim 200 vierkante meter, met overzichtelijke afdelingen zowel voor de dames-, ren- en kinderconfectie; met een aparte sfeer door een modern kleuren- en -•hteffect. Donderdag j.l. is deze herbouw feestelijk in gebruik genomen, aarbij wethouder M. K. van Eek, door afwezigheid van burgemeester Hór- jk, de opening heeft verricht. Het kolossale pand waarin het Mode- lis Nipius aan de Kade te Middelhar- is gevestigd, dateert van mei 1930. .t is een van de oudste en bekendste ken op ons eiland, die reeds 150 jaar staat. Omstreeks 1800 deed de over- ootmoeder van de huidige eigenaar eds zaken aan de Kade in kruide- erswaren en manufacturen (In het nd waar nu de heer P. Nipius woont) -en was de visserij nog in volle bloei werd er een levendige handel gedre- -n in baaien hemden en onderbroe- n en duffelse jekkers! Er is sinds- wel heel wat veranderd! 3ezat het nieuwe pand van Mode- Nipius in 1930 reeds een grote ver- opruimte, sindsdien is deze firma i in confectievorm te blijven let- ■lijk en figuurlijk uit de jas gegroeid! n nieuw pak werd dringend nood- :kelijk! Daarom werden besprekingen ge- -erd met een bekwaam architect; de aststaande oude huizen van mej. Jo Boer, Verhulst, Looij en A. de Boer ngekocht, waar een riante woning ;n huis met veel zon) voor de heer mevr. Nipius werd gebouwd, waar- or zodoende de bestaande woning in t pand zélf kon worden afgebroken bij de verkoopruimte getrokken. Zware stalen kolommen en balken ;rden met een dragline naar boven haald om de zoldering van deze gro- ruimte te kunnen dragen. In record- d is dit alles voor elkaar gekomen er is een ruimte gekomen met zo'n :oi effect wat kleur en licht betreft, het ons werkelijk heeft doen ver- .asd staan. Het oude is er absoluut niet te herkennen en alle afdelingen n nu veel meer overzichtelijk gewor- -n. We zeiden reeds, dat de gehele .de voorraad eerst is uitverkocht, zo- er in de gehele branche'een nieu- collectie gekomen is. Kan de ene zijde bevinden zich de standen voor de herenconfectie; en zijn tal van moderne rekken voor dames-, bakvis- en kinderafdeling, ;t een keurcollectie voorjaarsgoede ren. Deze verchroomde rekken hebben van boven een glazen dak, met zij- schotten van kunstleer en kunnen aan weerszijden worden belopen, zodat men niet op elkaar behoeft te wachten maar vrij keus kan maken. Vermeldenswaard is ook, dat er aan de bruidjes veel service wordt ver leend; in de afd. bruidstoiletten is een prachtcollectie aanwezig. Een speciale bruidskamer (boven) kan hen aan al te nieuwsgierige ogen onttrekken. Aan de jonge moeders is ook gedacht; er is een aparte afdeling voor positie-japonnen e.a. kleding. De totale ruimte beslaat 220 m^, met de niet minder dan acht luxe en 'geriefelij- ke paskamers en kantoor inbegrepen. Het geheel is met zeer mooie, zachte tinten geschilderd en de aangebrachte „gemengde" verlichting is op een wijze aangebracht, dat de kleuren van de kle ding als bij daglicht te onderscheiden zijn. Aan de vloer is veel werk besteed; eerst is er beton en bitumen op aan gebracht waarover glad en soepel lino leum (in vakken) is gelegd. De kleur en lichtcombinatie van het geheel geeft een zeldzaam mooi effect. Er is een aparte rustige sfeer door ge schapen, die de kopers en koopsters prettig zal aandoen. De opening Donderdagmorgen heeft de herope ning op feestelijke wijze plaats gehad, waarbij met de familie Nipius de beide wethouders (de burgemeester was ver hinderd) de gem. secretaris, de direc teur van de Technische Dienst, vele handèlsrela'Hes, 'de aannemers en meer dere genodigden tegenwoordig waren. Er werd druk getoast, de heer en mevr. Nipius en hun zoon Aike, hadden vele handen te drukken, ook de oudsten van het personeel, die zulk een belangrijk aandeel in het op tijd gereedkomen hebben gehad. Wethouder van Eek hield een vlotte speech en bracht veel lof voor de ondernemingsgeest van de firma en voor wat zij hebben weten tot stand te brengen ten gerieve van het kopend publiek. Hij wenste hen veel succes in zaken en betrok daarbij ook het personeel, die hun steentje in de totstandkoming hebben bijgedragen. Een zee van bloemen en bloemstuk ken, w.o. kostbare orchideeën, gaven aan deze opening een feestelijk cachet. Het modehuis Nipius viert echter niet alleen feest, maar laat ook de clientèle er in meedelen, daar reeds bij aankoop tot een bedrag van 25.een sma kelijke taart wordt verstrekt Als redaktie bieden wij de firma Ni pius met deze moderne uitbreiding on ze hartelijke gelukwensen aan. De bouwers Architect van deze modernisering was de heer J. H. Coorts te Rotterdam; hoofdaannemer dhr. C. Kroos; metsel werk H. J. Boeter; schilderwerk Jonge- jan; elektriciteit Huibrechtse; vloerbe dekking fa. Campfens. De stoffering heeft men begrijpelijk geheel zelf ver zorgd. (We attenderen nog op de foto's elders in ons blad). Op de veemarkt van woensdag 18 maart 1959 werden aangevoerd 269 stuks, waarvan 221 runderen, 4 paar den en 44 biggen. De runderen werden bij zeer ruime aanvoer vlot verhandeld, de prijzen iets hoger. In biggen matig aanbod met vlugge handel en de prijzen onveranderd. Het slachtvee werd redelijk vlug verhan deld. Prijzen: kalfkoeien 7501075; kalfvaar- zen 650—975; guste koeien 625—775; pinken 450—675; graskalveren 250—350; paarden 600—800; biggen 40—50; lopers 60—75; vette koeien 2.70—2.90 per kg. geslacht. THOLEN ZondagsdieTist artsen. Zondag 22 mrt. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philps- land en Oud Vossemeer dienst dr. A. Kugel, tel. 10, Poortvliet en dr. J. Ver met, tel. 10, Nieuw Vossemeer. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Zaterdagavond kwart over zeven, hoopt in de Geref. Gemeen te alhier voor te gaan student Ligten- berg van Rijssen. Verzilvering vakantiebonnen. Op maandag 23 maart tussen 7 en 9 uur is er gelegenheid tot het verzilveren van vakantiebonnen voor de bouwvakken. Er kunnen voor de 2de Paasdag wor den ingewisseld 9 dagzegels bij J. C. V. d. Made, Nieuwstraat 63 te Middel- harnis. HERKINGEN Overleden: Kaatje Daale 61 jaar, echtgenote van Jan van Wageningen. Gevonden voorwerpen. Een paar blauwe wollen kinderwanten met grijs boord; een blauw kinderhoedje. Inlich tingen bij de postcommandant der Rijkspolitie alhier. Bekendmaking. Sluiting mosselzaad- banken. Het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de bij pu blicatie van 30 augustus 1958 voor de publieke visserij opengestelde mossel- zaadbanken zullen gesloten zijn met zonsondergang van 31 maart 1959. Particuliere woningbouw. Op maan dag 23 maart a.s. zal een bespreking worden gehouden in het verenigingsge bouw „Ons Huis" door het college van burgemeester en wethouders en de hoofdinspecteur van het N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten inzake de particuliere woningbouw en de bouw van premiewoningen door eigenaars krotbewoners. Deze bespreking vangt aan om 20.00 uur en alle belangstellen den worden uitgenodigd deze bij te wo nen. OUDE TONGE Vakantiebonnen. Vakantiebonnen voor de landbouw kunnen tot een be drag van 50.verzilverd worden op de navolgende adressen: N.C.L.B. maan dag 23 maart tussen 7 en 8 uur, Bem- hardstraat 21; A.N. A.B. dinsdag 24 maart, Wilhelminastraat 10; K.A.B, dins dag 24 maart tussen 7 en 8 uur. Nieuw straat 16. Gemeenteavond. Op dinsdag 24 maart nam. half acht, zal er een ge meenteavond gehouden worden in het Ned. Herv. verenigingsgebouw aan .de Kolfweg. Ds. C. A. Korevaar van Rot terdam zal spreken over zijn reis naar het Heilige land. Opbrengst collecte. De collecte ten behoeve van het jubileumgeschenk voor het ziekenhuis te Dirksland heeft opge bracht 3498,65, hetgeen bijna 5.— per gezin is De collecte welke tijdens de bidstond voor het gewas in de Ned. Herv. kerk werd gehouden, heeft 800.opge bracht. De collecte voor het Prot. Inter kerkelijk Thuisfront in deze kerk ge houden bracht 115.02 op. OOLTGENSPLAAT Echtpaar P. Snaauw-Overbeeke 71 jaar getrouwd. Dinsdag 24 maart a.s. zal het 71 jaar geleden zijn, dat het echtpaar P. Snaauw-Overbeeke, Molendijk 107 te Ooltgensplaat, getrouwd zijn. Vorig jaar is de 70-jarige echtvereniging on der grote belangstelling herdacht. De heer Snaauw, die 30 maart a.s. 94 jaar hoopt te worden, is lichamelijk nog aar dig gezond. Zijn geheugen is alleen niet meer zo het wezen moet. Zijn vrouw die 92 jaar is, is lichamelijk en geestelijk nog uitstekend in tact. Gerekend na vorig jaar, heeft de ouderdom haar nog niet veel gedaan na een jaar tijds. Jaarvergadering kolenbond. In „Hotel Hobbel" had maandag avond een ledenvergadering plaats van de Coöp. Kolenbond „Algemeen Be lang", die werd bezocht door 50 leden. Daar de voorzitter de heer Adr. de Vos Johzn. wegens andere werkzaam heden niet aanwezig was, werd de ver gadering voorgezeten door de tweede voorzitter de heer Jac. Fun. Deze be treurde het dat de belangstelling maar zeer gering was in verhouding tot het aantal leden, dat 500 bedraagt. Bij een grotere opkomst is het moge lijk om de belangen van de vereniging beter te behartigen, aldus de heer Fun. Ga eens praten met: Zoekt U een bromËets waar U zich werkelijk veilig op voelt? Een bromfiets waar U altijd van op aan kunt, die zuinig, betrouwbaar en onversliitbaar Is? Dan kiest U óók SOLEX (zoals 300.000Nederlanders hebben gedaan). En... de SOLEX is in prijs verlaagd; SOLEX het laagst.geprijsd,het hoogst geprezen) A Voor diegenen, die een centrale ver warming wat duur vinden en toch graag meer dan één kamer verwarmen zal de nieuwe meerkamerverwarming een uit komst zijn. Het gaat hier om een oliestookinstal- latie, die zonder veel breekwerk in één a anderhalve dag is aan te brengen en waarbij de warmtebron in de vorm van een sierlijke oliehaard in de woonkamer wordt geplaatst. In de aangesloten vertrekken staan 'de warmteverspreiders (zg.g convecto- ren in smalle plaatstalen kasten). De oliehaard in de kamer en deze warmte- De secretaris de heer P. Luijendijk las de notulen en zijn jaarverslag. Namens de commissie nazien reke ning bracht de heer A. Duim Jaczn. verslag uit en adviseerde tot goedkeu ring. Als bestuurslid werd herkozen dhr. Jac. Fun en als corhmissaris de heer P. de Vos Jaczn. Na de pauze gaf de voorzitter een toelichting over de algemene gang van zaken en drong tevens aan op een spoe dige betaling van de brandstoffen. Hierna volgde sluiting. Oud-burgemeester ernstig ziek. Naar wij vernemen is de oud-burge meester van Ooltgensplaat, de heer W. J. Donkersloot, thans wonende te Schiedam, ernstig ziek. Hij is in een ziekenhuis in zijn woonplaats ter ver pleging opgenomen. De heer Donker sloot is 78 jaar oud. Polio-inenting. De inenting tegen polio (2e injectie) zal te Achthuizen plaats hebben op donderdag 26 maart a.s. in het Wit Gele Kruisgebouw des nam. van 3 tot 5 uur. Het betreft de jaarklassen: 1945, '46, '47, '48, '49, en 1958. Nieuwe regeling ophalen huisvuil. Met ingang van 24 maart a.s. zal het huisvuil in de dorpsdelen Langstraat en Achthuizen tweemaal per week worden opgehaald en wel des namid dags op dinsdag en vrijdag. Verzocht wordt de vuilnisemmers tijdig gereed te zetten. Met ingang van gelijke datum zal het huisvuil in de kom der gemeen te Ooltgensplaat 's morgens worden op gehaald, eveneens op dinsdag en vrijdag verspreiders zijn verbonden door een leidingnet (van zeer smalle buizen) met circulatiepomp, die geheel geruisloos werkt en zonder enig toezicht of sme ring het warme water naar de warmte- spreiders en weer terug door de water mantel pompt. De waterinhoud is zeer klein, dus de opwarmtijd is kort. Gaat U verhuizen, dan is het gehele systeem gemakkelijk mee te nemen. Wat kan nu met deze meerkamer verwarming worden bereikt. Wel, behalve de woonkamer kunnen nog één of twee vertrekken (naar keu ze) worden ingeschakeld die op een be paald moment verwarmd moeten zijn. B.V.: woonkamer, kinderkamer en kan toor of woonkamer, slaapkamer en bad kamer of welke andere combinatie ook wordt gewenst. Het olieverbruik is praktisch gelijk aan het verbruik bij verwarming van één kamer, terwijl men zich olietanks van verschillende grootte kan aanschaf fen, al naar gelang men deze wil plaat sen in de tuin, op een balcon of naast de kachel. De fabrikant, de Davohaardenfabriek N.V. te Deventer, houdt de installatie voorlopig in eigen hand tot de installa teurs hiermede vertrouwd zijn geraakt. Alle inlichtingen worden dan ook door de fabrikant gegeven.' THOLEN Hoogwaterstanden in de week van 22 t.m. 28 maart 1959. Z. v.m. 1.42 uur en nam. 14.09 uur; M. v.m. 2.33 uur en nam. 14.98 uur; D. vm. 3.16 uur en nam. 15.42 uur; W. v.m. 3.57 uur en nam. 16.21 uur; D. v.m. 4.40 uur en nam. 17.04 uur; V. v.m. 5.21 uur en nam. 17.48 uur; Z. v.m. 6.00 uur en nam. 18.31 uur. Volle maan dinsdag 24 maart te 21.02 uur. BRUINISSE Inschrijving woningbouw. Te Brui- nisse werd deze week door de Bouw- kas der Ned. Gemeenten op uitnodiging aanbesteed het bouwen van een wo ning aan de Dorpsweg voor rekening van de heer A. van den Berg Dz. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Ge broeders van Oeveren Bruinisse 24.287.—; fa. S. Capelle en Zonen 23.990.—; fa. J. en C. Deurloo Brui nisse 23.090.Gegund aan de laag- uij de we'l is wedef'l d om zS?'! Tevens "1 t de le«e'f -t het aan-L takten nie'l 10.- I iingen me'l ragen treedt "PI II. btto: Rust, ongelukkigen, rust zacht 't hart der baren! ioll. Natie, III zang, bl. 60 (kl. 8. v.o. Lik). 0 zong, op ed'le wijs, eens Neêrland brave zanger, tens hart niets dierder hield dan Deugd en Vaderland; -O zong hij Claasens toe, die toen zijn moed niet langer jn scheepsvolk redden kon uit 's Spanjaard's wreede hand, ji wrangsten dood verkoos, eer dan in slaafse boeijen kruipen voor den beul, die 't zwaard steeds dreigend zwiert! wie, die Helmers kent, voelt niet zijn boezem gloeijen, ;n hij van 't voorgeslacht de graven dus versiert? aar ons ook past het woord, aan Claasens toegezongen; :ch wranger is de traan, die aan ons oog ontrolt; tg sterker wordt ons hart tot diepe smart gedrongen. Daar 't thans een dertiental van onze burgers gold; brave Jacob Bree, zoo dierbaar aan ons harte, man, bij rijk en arm, om zijne deugd gezien, die den guren storm en 't woen der golven tartte, aar hem de hoop op God den besten steun mogt biên; werd aan ons ontrukt met zijne lotgenoten, weeüw en wees betreurt nu vader, echtgenoot, |aar elke nieuwe dag hun wanhoop doet vergroten, liun geen uitkomst biedt in hunnen bittren nood. ons ook past het woord aan Claasens toegezongen, En wreeder nog was 't eind van die ons hart betreurt! een zelf-opoffering was 't die hen ons heeft ontwrongen, een koen beraden daad heeft hen aan ons ontscheurd; een! onverwacht en bang was 't einde dat hen beidde, ^een hartvertróostend woord ontglipte aan hunnen mond; Geen beê voor gade en kroost, van wie men hoopvol scheidde, Verligtte 't zwoegend hart in hunnen jongsten stond! Rust, ongelukkigen! rust zacht in 't hart der golven! Uw gade, uw minnend kroost brengt U nog meen'gen traan; Uw ligchaam ligg' dan vrij in 't bruisend nat bedolven Uw nagedachtenis blijft nog lang op aard bestaan! Ja, ongelukkigen! rust zacht in 't hart der baren! Geen dons verstrekt uw lijf ten zachte legerstee; Uw ligchaam moog' thans vrij het hart der zee bewaren. Uw ziel, waart gij steeds braaf, is reeds aan bet're reê! En gij, o edle Bree, wen gij mijn taal kunt hooren, Wen uw ontbonden geest nog om deez' aarde zweeft. Hij, Wien uw minnend hart ten helper had verkoren. Zorgt wis nog voor uw heil, daar ge in den hemel leeft! De visschen mogen vrij dan op uw ligchaam azen, Uw leven strekt nog steeds ten toonbeeld op deze aarde. Uw godsvrucht en uw deugd, die vaak ons deed verbazen. Zijn steeds ons treurend hart en onze liefde waard! Dus was dan 't lot van Bree en zijne lotgenoten, Wien echtgenoot en kroost nog steeds om 't zeerst betreurt! Welaan dan, droogen wij de tranen hun ontvloden. Om 't lot van gade en kind, zoo wreedlijk hen ontscheurd! Ginds zien we een gade, die, haar kroost aan 't harte drukkend, Wanhopend neerziet op haar treur'ge levensbaan, Daar 't on-meêdoogend nat, haar gade aan haar ontrukkend. Haar tevens 't middel nam van 't schamele bestaan! Daar schreit een hulploos wicht, wien 't woen der wreede baren Zijn vader heeft ontroofd, geen moeder troost het meer! Ginds treft een moeder 't oog, wiersmart niets kan bedaren, Wier rouw haar kloppend hart zo wreedlijk drukt ter neer; Een hoopvol zonen-paar werd aan dat hart ontwrongen Met hen verliest zij thans haar een'gen laatsten troost. Maar zwijg, mijn zwakke lier, vergeefs dien rouw bezongen, Vergeefs met zwakke klank haar smarte nagebootst! Welaan dan! dat wij thans hun bange tranen droogen. Ons weldoen strekk' hun nu tot zoon en echtgenoot! Geen traan van bange zorg ontroU' meer aan hunne ogen. Geen armoe tast hen aan in dezen bitt'ren nood! Dan zal eens Jacob Bree met al zijn volk te gader, Wien thans het bruischend meer als met een doodkleed dekt, Dan zal eens weeüw en wees ons zeeg'nen bij den Vader, Dien steeds weldadigheid ten lieflijk reukwerk strekt. L. KOLFF Czn. IV. A. In de eerste plaats moet er op ge wezen worden hoe belangrijk het is, dat ons eiland een Streekmuseum heeft. Hoeveel oude zaken, zo op het oog waardeloos, zijn al niet in het Museum ondergebracht om voor het nageslacht bewaard te worden. En dat niet alleen. De activiteiten van de mensen, die ons Streekmuseum dragen, zijn oorzaak, dat veler ogen zijn opengegaan voor de waarde van veel voorwerpen en papieren, die zeker in de vuilnisemmer zouden zijn terecht gekomen. Nu ja, zo'n oude kruik, zo'n oude kandelaar, zo'n oud en verfofti- faaid boekje; wat heb je d'r aari. Waar deloos! Het ligt maar in de weg en je kunt het bij iedere schoonmaak maar weer oppoetsen. Weg er mee! Sinds het Streekmuseum zijn werk zaamheden begon zijn de mensen voor zichtiger geworden. Ze zijn zich gaan afvragen: heeft dit of dat waarde? Het zij historische waarde of anderzins. Zo zag ik enige tijd geleden bij iemand een prachtige Baardman-kruik op de schoorsteenmantel staan. De kruik had jarenlang in het schuurtje gestaan om te dienen als petroleum-reservoir. Het had die mishandeling gelukkig over leefd! Een tentoonstelling van ons Museum had de vrouw de ogen ge opend voor het feit, dat de kruik, die in haar bezit was, een betrekkelijke zeldzaamheid was. Het ding werd schoongemaakt en van petroleumlucht gezuiverd en nu staat het als een antiek pronkstuk in de kamer! Het Streekmuseum heeft ook de be langstelling van velen gewekt voor de geschiedenis van het eigen eiland. Dat is van grote betekenis. Er wordt te genwoordig veel over ons eiland ge praat en geschreven, maar hoe kan men de tegenwoordige tijd verstaan en ver klaren als men niets van vroeger af weet? Als men niet weet hoe de om standigheden vroeger waren. Als men niet weet hoe de mensen waren; hoe ze leefden, hoe ze werkten en dachten. Want de problemen van vandaag vin den hun verklaring in het verleden. En wie, die liefde heeft voor zijn eigen streek, zal de geschiedenis van die streek niet willen kennen? Het Streekmuseum brengt de ge schiedenis van het eiland bijeen in een tastbare vorm. Er zal eens een tijd ko men, waarin men opnieuw de geschie- beschrijving van het eiland ter hand zal nemen. De boeken van Boers en Van van der Waal Vervoorn zijn verouderd. We zijn dankbaar, dat we deze boeken hebben, maar onze opvat tingen omtrent geschiedbeschrijving zijn geheel anders, dan die van de ver melde auteurs. Als straks met de geschiedbeschrij ving van het eiland zal worden begon nen, dan zal het blijken, dat ons Streekmuseum daarbij een belangrijke rol zal kunnen spelen. De twee verzen B. En nu de twee gelegenheidsverzen. Het boekje is een publicatie van G. Jongejan te Sommelsdijk. We komen deze naam herhaaldelijk tegen op drukwerk uit die tijd. Deze drukkerij was gevestigd op de Oostdijk (tot voor kort boekhandel de Mooy). Later ging deze drukkerij over in handen van een zekere Harnack. Deze naam leeft als plaatsaanduiding nog voort in het spraakgebruik. Men hoort soms oude mensen nog zeggen: „bie Harnack", of „daers in de buurt bie Harnack." C. Het behoeft niet te verwonderen, dat een gebeurtenis als het vergaan van een vissloep of het verdrinken van een zeeman stof gaf tot het schrijven van verzen. Hier is misschien nog nawer king van de Rederijkersinvloed te be speuren. De dichtkunst was nog altijd oefening en vlijt gebleven. Aan de poë zie werd hogere waarde toegekend dan aan het proza, de taal van alledag. Bij zondere gebeurtenissen moesten dan ook in dichtmaat worden bezongen en voor het nageslacht bewaard worden. Grote vreugde en grote droefheid moes ten in verzen worden uitgezegd. We ko men in die tijd dan ook herhaaldelijk gelegenheidsverzen tegen. Wè zijn dbar dankbaar voor, want ze geven een hel der inzicht in de maatschappij van toen. D. Dat het boekje werd uitgegeven met het doel op te wekken tot welda digheid jegens de arme weduwen en wezen behoeft al evenmin verwonde ring te wekken. En we moeten wel voorzichtig zijn met voor deze proeven van weldadigheid hoog de -neus op te halen. Want als we dat doen dan blijkt daaruit, dat we nog niet hebben ge leerd om historische lectuur te lezen. We moeten ons bij de beoordeling van deze en dergelijke zaken verplaatsen in de tijd, waaruit ze afkomstig zijn. De gelegenheidsverzen, waarover het thans gaat, zijn afkomstig uit de tijd, dat het patriarchale in de verhouding werkgever-werknemer nog in sterke mate aanwezig was. Sociale voorzienin gen waren er zo goed als niet. In de plaats daarvan was er in eerste instan tie de aansprakelijkheid, die de werk gever zelf op zich nam, en die evenver ging als zijn hart hem in gaf. Dat de vrouw van de werkgever hier een be langrijke rol zal hebben gespeeld is wel zeker. En verder was er de liefdadig heid van familie, vrienden en bekenden. Het was goed om die met verzen op te wekken en aan te moedigen! En als dit alles niet voldoende bleek, kwam de Burgerlijke Instelling voor Armen zorg te hulp of de Kerkelijke Diakonie. Het op de liefdadigheid aangewezen zijn had toen uit de aard der zaak een andere klank dan nu. Uit de verschijning van het boekje blijkt, dat er een sterk medeleven was tussen de werkgever en zijn werkne mer. En dat men de nagelaten betrek kingen van de omgekomen werkman maar niet zonder meer aan z'n lot over liet. Daar werd wat voor gedaan. Dat deze dingen niet meer passen in het raam van onze tijd spreekt vanzelf. Maar daarvoor leven we ook meer dan honderd jaar later! Liberalisme en Orthodoxie E. Bij aandachtige lezing van de béi de liederen zal men de sfeer van die tijd voor zijn ogen zien opkomen. Ik wil een enkele aanwijzing geven. In die tijd kon men twee grote gees telijke stromingen onderscheiden, die elk hun eigen nuances hadden: het li beralisme en de orthodoxie. De beide liederen ademen geheel de geest van het liberalisme. Let maar op de wijze waarop de Christelijke deug den van de omgekomen schipper breed en verdienstelijk worden uitgemeten. De gedachte: „wen Uw ontbonden geest nog om deez' aarde zweeft," is wel ver van het Calvinisme verwijderd. F. Als een van de voortreffelijkhe den van De Bree wordt ook genoemd zijn lidmaatschap van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Dat Nut was ook al zo'n teken des tijds. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, geboren uit eerlijke drang om iets te doen voor de behoeftige en noodlijdende naaste, is ontstaan in li berale kringen. En het heeft op ons eiland in liberale kringen sterk ge bloeid. Het heeft in grote mate het ge- zelschapsleven van de society beheerst. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat het Nut in handen was van de notabelen. Het heeft mij dan ook verwonderd te lezen, dat De Bree toch slechts een eenvoudig vissersman, al was hij dan schipper niettemin als een voornaam lid van het Nut wordt geroemd. Ik kan daar geen verklaring voor vinden. Wel is het bekend, dat een nauwe be trekking bestond tussen het Nut en de vissersmensen van Middelharnis. Het Nut heeft zich zeer verdienstelijk ge maakt door het verstrekken van lec tuur aan de vissers. Er ging met elke sloep een kist boeken mee van het Nut. Op de soms wekenlange zeereizen, die men destijds maakte, zal die lectuur zeker goed van pas zijn gekomen. En om goed te begrijpen wat die lectuur- voorziening zeggen wil, moet men zich goed realiseren hoe spaarzaam de boe ken in die tijd waren. Tegenwoordig vindt men in elk gezin een bibliotheek- je, maar dat was toen heel anders, in werkmansgezinnen was vaak geen boek te vinden. G. De beide verzen herinneren sterk aan de mode-poëzie van die dagen; godsdienst, burgerdeugd, naastenliefde, en vooral het roemrijke verleden. Het vers van de heer Kolff heeft als motto een regel uit de „Hollandse Natie" van Helmers. Het verwijst ook telkens naar dat destijds alombekende en bewonder de lied. In 1822 was nog een nieuwe druk verschenen van het verzamelde werk van de nu totaal vergeten zanger. De „Hollandse Natie" bezong het grootste verleden van ons vaderland. Het lied verscheen in 1812 ten tijde van de Napoleontische overheersing. Latere critici hebben Helmers van vals gevoel beschuldigd en inderdaad doet het werk zeer pathetisch aan. De beide Flakkeese dichters hebben in De Bree en zijn mannen gelijkenis gezien met de hel den, waaraan het verleden zo rijk was, door Helmers en anderen bezongen. H. Mochten er lezers zijn, die schrif turen van deze aard in hun bezit heb ben, voorkom dan dat ze verloren gaan. Sta ze af aan het Streekmuseum, dan zijn ze op zijn plaats. Te eniger tijd zal er een nuttig gebruik van worden ge maakt. JAN KNAPE Mzn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 11