Kaniongerechi Sommelsdijk i Klavervier I 'II kinderfoto's Opening nieuwe vis- en patatzaak Jagen op Bommelse Gors en met snuffelende honden in de duinen Vrijspraak inzake aanrijding met brommer FOTO ROTSMA UIT DE KERKEN Plaatselijk Nieuws Diek-huus nieuws Streeksamenkomst del Ni6U| Ned. Herv. Vereniging] op Goeree-Overflakw Jaarvergadering Coöp. Landbouw Vi te Melissant SiiS Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 13 maart iB Vrijdag 1 De kantonrechter te Sommelsdijk, mr. P. J. Groeneboom, behandelde vrijdag j.l., in een openbare terechtzitting, zaken van uiteenlopende aard, zoals jagen op verboden terrein, aanrijdingen, arbcidsovertredingen, het zonder daartoe bevoegd te zijn houden van een stier en het afbreken van een schuur. De eerste zaak betrof het vroegtijdig van de boot springen door J. M. Buijs. Verdachte was niet aanwezig, docli als getuige werd gelioord, de verbalisant, wachtmeester iVioerland te Middelhar- nis. De verdachte J. M. Buys had ont kend als passagier van de boot gespron gen te zijn, maar wachtmeester Moer land verklaarde het tegendeel. „Ik heb hem gewaarschuwd, maar verdachte deed of hij mij niet hoorde of zag." De officier van justitie eiste tegen verdach te 5 gld. of 2 dagen en de kantonrechter hield zich aan de eis. Speech op het gors A. Keijzer te Oud-Beijerland moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij op verboden terrein gelopen had bij het jagen op ganzen. Verdachte voerde aan de scheiding niet gezien te hebben, maar de kan tonrechter las uit het procesverbaal dat verdachte gezegd had „ik ben fout ge weest". Verdachte vulde deze uitspraak aan met „als de domeinen gelijk heb ben". Verdachte toonde aan de hand van een kaart van het domeingebied aan, dat de scheidingslijn niet overtre den was, rnaar dat de verbalisant had gezegd, dat er een stuk weggeslagen was, zodat de lijn niet juist kon wor den aangegeven. „Ik ben niet van het gras af geweest, en de lijn loopt daar precies langs", aldus verdachte. Als getuige werd gehoord W. Marle- veld te Barendrecht, monteur. „U hebt tegen Keijzer gezegd dat hij fout geweest is, was dat in een opwel ling?" vroeg de kantonrechter. Marle- veld ontkende dit maar de kantonrech ter wees er op dat meineed erger is. Verdachte: „Als de lijn daar werkelijk ligt is hij fout geweest, maar daar gaat het juist over", meende Marleveld. De kantonrechter geloofde niet dat er op het gors tussen Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet zulk een speech is afgestoken. „Het is jammer dat de verbalisant niet aanwezig is, want dan worden ze meestal voor leugenaar gezet. Waarom zegt U niet dat U te ver gelopen is, waarom al dat gedraai. Ik geloof niet dat de politie het uit zijn duim gezo gen heeft. Ik zou het verstandiger vin den als U maar gelijk gaf. Nu moet de verbalisant gehoord worden", stelde de kantonrechter vast. Tot 10 april werd deze zaak aangehouden om de verba lisant te horen. Aangereden In de volgende zaak had Fr. van Nimwegen, Sommelsdijk, zich te ver antwoorden vanwege het met zijn brom mer aanrijden van de fietser L. Lodder. In deze zaak werd St. Looij, matroos conducteur bij de R.T.M, te Mlddelhar- nis ondervraagd. Get. verklaarde dat hij met de heer Lodder van de haven gekomen was, naast elkaar fietsende totdat uit tegenovergestelde richting twee brommers waren genaderd, zodat Lodder en Looy achter elkaar waren gaan rijden. „We hebben het al van te voren ge roepen „jo kijk uit", maar het was al te laat. Hij pas.seerde me en greep al slin gerende, Lodder, die bewegingloos bleef liggen. Als hij recht gereden had was er niets gebeurd", aldus Looy. „Was hij dronken?" wilde de kanton rechter weten. „Ik ben niet deskundig, dus dat kan ik niet zeggen", welke op merking de kantonrechter kon waarde ren. De raadsman van verd. mr. L. J. den Hollander informeerde n;;ar de stand van zaken op dat moment. „Hebt U naast elkaar gereden en daarna achter elkaar, hoe kan het dan dat U gezien hebt dat van Nimwegen Lodder aan reed?" Looij zei terdege op de hoogte te zijn met het gebeurde. De kantonrechter: „U houdt vol dat U niet gedronken hebt? Waarom?" Verdachte hield voet bij stuk. De heer Looij kon alleen verklaren dat verd. zich schandalig gedragen had. Mr. den Hollander liet verdachte nogmaals ver klaren, dat hij in drie cafe's geweest was, waar hij limonade gedronken had. „Bent U zo verslaafd aan limonade?" merkte de kantonrechter op. Getuige voor Van Nimwegen, van Antwerpen, verklaarde dat verdachte, de avond van het ongeluk alleen maar limonade gedronken had. „Hoe het ge gaan is weet ik niet, want ik reed 75 a 100 m. achter v. Nimwegen aan, ik zag het uit de verte", verklaarde van Ant werpen. „Hebt U gezien dat hij slingerde, hebt U fietsen zien naderen, waarom gingen de fietsers achter elkaar rijden en re den ze uiterst rechts?" wilde de kan tonrechter weten, maar van Antwerpen kon niet anders zeggen als „de afstand was te ver, ik weet het niet." Ook op de vraag van mr. den Hol lander of get. verdachte had zien slin geren moest getuige van Antwerpen ontkennend antwoorden. De officier van justitie, mr. Wendels, vond dat de heer Looij een zeer be trouwbare indruk maakte en het de enige was die licht kon verschaffen. Mr. den Hollander hield een pleidooi voor van Nimwegen en meende dat Looij niet heeft kunnen zien wat er achter hem gebeurde. „Lodder is schuin achter hem gebleven", aldus pleiter. Wegens ontbreken van overtuigend bewijs pleitte de raadsman voor vrij spraak en officier en rechter conclu deerden ook hiertoe. In de volgende zaak trad mr. den Hollander op als gemachtigde voor J. E Mijs te Sommelsdijk, die zonder, ach terlicht gereden had. Mr. Wendels rekende dit als verzuim en eiste 25 gld. of 10 d. Mr. den Hollander vond deze boete veel te hoog voor een defect achterlicht. „Het achterlicht is doorgebrand van het Havenhoofd naar Middelharnis", meende pi. en hij vroeg daar rekening mede te houden. Uitspraak 20 gld. of 3 dagen. Schuur P. Westhoeve te Ouddorp had even eens mr. den Hollander als raadsman inzake het afbreken van zijn schuur. Verdachte heeft indertijd opdracht ge kregen zijn noodboerderij af te breken Leuke op 't atelier en vlotte reportages hij u thuis ea heeft aan zijn verplichtingen nog niet voldaan. „We hebben Westhoeve al medewer king gegeven. We hebben hem in de gelegenheid gesteld een vergunning aan te vragen, maar dit is tot heden niet gebeurd. Hij heeft een voorwaar delijke straf gekregen en die tijd is nu verstreken. Hij is gewaarschuwd. Hij heeft gezegd er een begin aan te ma ken. Als hij het niet doet, maken wij er een eind aan", waarschuwde de Jcanton- rechter nogmaals. Mr. den Hollander hoopte dat het nu werkelijk in orde zou komen en vroeg een maand uitstel, dat door de kanton rechter verleend werd met de opmer king meer vertrouwen in de raadsman dan in Westhoeve te hebben. Rijden van veerboot S. B. Vroegindeweij, chauffeur te Middelharnis, werd ten laste gelegd dat hij op het Havenhoofd te Middelharnis een stilstaande personenwagen had aangereden. Vroegindeweij kreeg gele genheid zich te verdedigen en voerde aan dat het niet mogelijk geweest is dat de wagen stil gestaan heeft. „Toen de kapitein van de boot wenkte ben ik weggereden en hij ook, waardoor we met elkaar in botsing gekomen zijn. Als hij op de rem en in versnelling gestaan had, had dit nooit kunnen gebeuren." B. van Eijkeren te Oude Tonge, be stuurder van een personenwagen, werd als getuige verhoord en verklaarde dat hij de motor heeft laten draaien, maar niet reed. De mede-inzittende van de heer van Eijkeren kon hetzelfde getuigen. „Hij mocht volgens mij wel rijden, maar zonder auto", meende getuige Sala. „Gaat dat dan", wilde de kanton rechter weten. „Ik bedoel, hij had onze auto niet mee moeten nemen. Hij stond schuin achter onze auto", verduidelijkte Sala". Get. Sala verklaarde dat de afstand tussen de voorzijde van beide wagens 30 cm was, van Eijkeren hield het op ongeveer 60 cm en Vroegindeweij schat te de afstand op 1.50 m, omdat hij meende dat geen enkele chauffeur toe zou staan een auto naast zich te hebben die dichter bij staat. Mr. Wendels vond het feit bewezen en eiste tegen Vroegindeweij 20 gld. of 8 d en hoewel de handrem niet was ge- biuikt voor van Eijkeren, vrijspraak. De kantonrechter was het er mede eens e.r veroordeelde conform de eis. Snuffelaar L. K. Tanis en M. Sandifort, landbou wers te Ouddorp, hadden met een hond gelopen op verboden terrein en de hond had kennelijk snuffelende bewegingen gemaakt. „De hond mocht niet speuren en U niet jagen", vond de kantonrech ter. „Ik heb hem herhaalde malen terug geroepen maar hij is nog jong" Ver weerde Tanis zich. „De politie heeft hier niets van ge hoord", hield de kantonrechter zich aan het verbaal. NED. HERV. KERK Beroepen te Houten en Oosterwolde P. de Jong te Kootwijk; Vreeswijk H. N. V. Hensbergen te Renkum; Sliedrecht T. Langerak te Vinkeveen. Aangenomen naar St. Anthoniepolder kand. J. J. Tighelaar te Veenendaal; Ouderkerk a. d. IJssel R. T. Huizinga te N.-Beijerland. Bedankt voor Ouddorp en Waddinx- veen R. T. Huizinga te N.-Beijerland; Bodegraven A. de Hartogh te Amers foort. Zowel te Bennekom als te Leerdam, besloot men tot de bouw van een twee de kerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Bennekom S. de Vries te Buitenpost; Midsland W. Jelsma te Woudsend; Bleiswijk M. Grashof te Aardenburg; Aduan J. Dijkstra te Schermerhorn; Rotterdam A. Nagelker ke te Zweeloo. Aangenomen naar Utrecht P. Heinen te Noordwijk; Haamstede C. Boerma te Bergen op Zoom; Bedankt voor Gorredijk A. Prins te Winsum; Borne H. Bade te Valther- mond; Garijp A. IJkema te Tweede Exloërmond; Wormerveer A. Prins te Winsum. De kerkeraad van Sassenheim heeft gepleit voor een verkort doopsformu- lier. De classis heeft adhaesie betuigd. Prof. dr. mr. G. M. den Hartogh t. In de ouderdom van 60 jaar overleed te Kampen prof. dr. mr. G. M. den Hartogh Hoogleraar aan de Theol. Hogeschool te Kampen. Na eerst in de rechten gestu deerd te hebben en gepromoveerd te zijn, koos hij theologie en werd in 1929 predikant te Hazerswolde. Reeds in 1933 werd hij tot Hoogleraar benoemd, welke functie hij dus ruim 25 jaar be kleed heeft. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Maassluis M. Roos te Al phen en C. V. d. Weele te Leiden; Schie dam F. Bakker te Huizen en G. Buys te Papendrecht; Ermelo B. Bijleveld te Noordeloos en N. de Jong te Katwijk; St. Jansklooster F. Bakker te Huizen en G. Buys te Papendrecht, Beroepen te Doornspijk D. Slagboom te 's-Gravenzande; Red Deer (Canada) J. Geels te Haarlem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tholen C. v. Dam te Eotterdam-Z.; Aangenomen naar Capelle a. d. IJssel G. Zijderveld te Paterson. Bedankt voor Moercapelle G. Zijder veld; Middelharnis H. Rijksen te Vlaar- dingen; Benthuizen C. Molenaar te Lei den. „Ik heb ook de politie toen niet ge zien", merkte Tanis op. „De politie heeft het gezien door een verrekijker" wist de kantonrechter. „Als U hem dringend terug geroepen had, had de verbalisant dit moeten ho ren, want zover was hij nu ook weer niet weg en het was stil weer", las mr. Groeneboom uit het verbaal. Sandifort vertelde dat de honden, er waren er twee, zusters waren en erg speels. „Ze horen me niet eens als ze aan het spelen zijn", voerde Sandifort aan. Het op zig-zag gewijze snuffelen met de neus in de wind en dan zonder aan de lijn te lopen deed de beide jon ge mannen de das om. Mr. Wendels eiste voor Tanis 15 gld. of 6 dagen en voor Sandifort, die in mi litaire dienst vertoeft, dus minder gage heeft, 7.50 gld. of 3 dagen. De kantonrechter geloofde niet dat de soldaat zoveel te kort komt en veroor deelde ze beiden tot 10 gld. of 4 d. K. Vroegindeweij, kapitein te Mid delharnis, zou schuin over de weg ge stoken zijn, waardoor hij op min of meer hardhandige wijze met een auto in aanraking gekomen was. Bij gebrek aan getuigenverklaringen werd de zaak aangehouden tot de volgende zitting. (Slot in volgend nummer) MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Opbrengst collecte. De collecte, wel ke gehouden is bij de stemlokalen ten behoeve van de afdeling Middelharnis- Sommelsdijk van het Centraal Genoot schap voor uitzending van kinderen naar gezondheids- en vekantiekolonies heeft opgebracht 604,37. De afdeling kan met deze collecte op een groot succes bogen. De uitzending van kinderen vindt plaats op advies van de huisarts of de schoolarts. Belanghebbenden kunnen zich in ver binding stellen met mevr. Visser- Breeman, Voorstraat 37 te Middelhar nis of mevr. Knape-Groen, Koninginne- laan 32, Sommelsdijk. Kerkdienst. A.s. zaterdagavond, om kwart over zeven uur, hoopt de heer Ligtenberg, student aan de Theol. school te Rotterdam voor de Geref. Ge meente alhier voor te gaan, Bejaarden. Donderdagmiddag 26 maart om half drie houdt het Diekhuus zijn Paasmiddag voor bejaarden. Het is mogelijk dat enkelen geen uit nodiging ontvangen; omdat door de wisseling van kader de administratie wat in de war is, maar alle oudjes zijn van harte welkom. Ledikantje. Wie kan er een gezin aan een kinderledikantje helpen? Als U er één werkeloos op de zolder heeft staan en U wilt hem wel missen, wilt U het ons dan even berichten? Muziekclubs. Nu de uitvoering achter de rug is gaan de clubs weer verder met het studeren. Op de gitaarclub voor beginners en de mandolineclub voor beginners is nog plaats. Lijmklemmen. Op het Diekhuus mis sen al enige tijd enkele lijmklemmen (voor het drogen van gelijmde hout werkstukken); ze zijn indertijd uitge leend en nog niet teruggebracht. Wilt U eens bedenken of U misschien die leenman was en het leengoed terug brengen? NIEUWE TONGE Bij de Nieuwe Tongenaren Zit het bouwen in het bloed Daar ze geld nog moeite sparen Doen ze het vanzelf goed. Mooie huizen als paleizen En ook winkels keurig net Ziet men telkens daar verrijzen En worden prima neergezet. Weer is er een zaak verrezen Zoals men nog nergens ziet Zoiets was er niet voor dezen Op vis- en op patatgebied. Tevens kan men er verkrijgen Alles voor de hengelsport Volop paling binnenkort. En, om. dit niet te verzwijgen Morgen wordt die zaak geopend Zuiddijk dat is het adres Wij gunnen Tamboer daar doorlopend Met dit mooie pand succes. M. T. (Adv.) OUDE TONGE Landbouwvereniging. De Coöp. land- bouwvereniging „Landbouwbelang" hield jaarvergadering in café van der Vliet. In het jaaroverzicht constateerde de secr. dat 1958 een zeer vruchtbaar jaar v/as. Alle produkten waren goed. De aardappelprijs was kort na de oogst niet best. Later werd deze beter. De uien- prijs bleef van begin tot eind slecht. Toch werd er zeer veel geëxporteerd. Ook in andere landen was de uienoogst goed wat tot grote concurrentie aan leiding gaf. Meer en meer wordt duide lijk aldus het verslag, dat de kleine be drijfjes gedreven worden in de richting van de teelt van gladiolen en bloemza- den alsook van tuinbouwgewassen. Het is van belang, dat men alvorens om te schakelen, stil te staan bij het ri sico dat men bij deze teelten loopt, deze kan zeer groot zijn. Goede voorlichting door deskundigen is hier vooral nodig. Ook inkoop van plantmateriaal dient met overleg te geschieden en bij bona fide handelaren en men zal zich steeds moeten afvragen wat de marktpositie in de toekomst kan zijn, dit heeft het ar tikel uien dit jaar wel bewezen. Een goede organisatie acht men nodig voor het goed functioneren van de kleine landbouwbedrijven. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat in het afgelopen jaar o.a, is omgezet een bedrag van f 33784,76 aan kunstmest en 3196,90 aan poot- aardappelen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P, Groenendijk herkozen, Prijzen der vcldvruchten. Haver 23- 24, gerst 24-25; erwten schokkers 60-78; kleine groene 39-50; tarwe 29-30; maan zaad 120-150; karweizaad 60-84; uien 5-6 et; aardappelen, eigenheimiers 12-13. Handel matig. Rekening diaconie. De rekening over 1958 van de diaconie der Ned. Herv. kerk ligt ter inzage vanaf heden tot en met zaterdag 22 maart a.s bij diaken K. J. de Bruin, Voorstraat. STAD AAN 'T HARINGVLIET Gevonden: 3 sjaals. Terug te halen bij de postcommandant der rijkspolitie dhr. Mulder. OOLTGENSPLAAT Reizend museum voor ouders en opvoeders eindigt tournee op Flakkee. Op uitnodiging van de Federatie van Verenigingsraden op Goeree-Overflak- kee heeft de vereniging Nat. Reizend Museum voor ouders en opvoeders, ge vestigd te Rotterdam, gedurende een maand op tournee geweest over het eiland met een zeer uitgebreide ten toonstelling handenarbeid. Onder het motto „Het kind en zijn vrije tijd" werd de expositie op alle plaatsen getoond. Op 16 februari werd de eerste tentoonstelling geopend en j.l. vrijdag en zaterdag waren het de laat ste dagen van het tournee en sloot men te Ooltgensplaat de rondreis af. Volgens één der leidsters mej. Vink, is de belangstelling in iedere gemeente zeer goed geweest. Overal was er in tense belangstelling voor het diverse knutselwerk, dat in vele schakeringen werd getoond. Alle scholen bezochten onder leiding van het personeel de ten toonstelling en ook zeer veel ouderen kwamen een kijkje nemen. Het aantal bezoekers van klein en groot loopt in de duizenden. Heel aardig vond mej- Vink de spontaniteit van enkele kinde ren uit Ooltgensplaat, die zelf gemaak te werkstukken kwamen aanbieden en die onder veel dank in de tentoonstel ling werden opgenomen. Er kwam zelfs een kaartje bij met opschrift: „van kin deren uit Ooltgensplaat". Een dergelijke geste had zij in geen enkele plaats op het eiland ondervonden. Vrijdagavond kwam burgemeester Chr. van Hofwe- gen uit Nieuwe Tonge en gemeente-se cretaris J. van der Ster uit Herkingen, resp. voorz. en secr. van de verenigings raad op Flakkee nog voor het laatst in het gebouw „'t Centrum" een kijkje nemen. De tentoonstelling heeft zeer zeker aan zijn doel beantwoord. De jongeren, maar ook de ouderen zijn geïnspireerd om hun vrije tijd te besteden in nuttige bezigheden, waarbij men veel nieuwe ideeën heeft opgedaan door middel van de reizende tentoonstelling. Voor verdere inlichtingen etc. kan men zich ten alle tijde wenden naar het landelijk voorlichtingscentrum: 's-Gra- vendijkwal 60, Rotterdam. Vergadering Oranjevereniging. In aansluiting op een vorige week gepubli ceerd bericht van de Verenigingsraad, delen wij thans mede, dat de Oranje vereniging een vergadering heeft uitge schreven tegen donderdag 19 maart, 's avonds om 7 uur in Hotel Hobbel. De bespreking is in hoofdzaak gewijd aan de viering van het Koninginnefeest op 30 april a.s. Trouwe opkomst gewenst Het streekyerband „De Top" belJ d.d. een samenkomst in het koor f Ned. Herv. kerk te Dirksland, waarl H, S, J. Kalf van Bennebroek si over zijn reis naar Palestina. Deze samenkomst was uitstekend zocht. Het grote koor was tot ijj uiterste hoeken gevuld. Onder stille aandacht werd ruii uur geluisterd naar de spreker, (jiJ buitengewoon boeiende wijze wis' vertellen over de relatie tussen] Heere en Zijn Bonds volk; de belt die er nog voor liggen en de verw; ting die wij op grond van de H, Sci daartoe kunnen koesteren om ons volgens de totstandkoming en ont; keling van de huidige staat Israj^ schetsen. Met talrijke voorbee' lichtte spreker toe, hoe de hand Heeren thans kennelijk met dit vo' en hoe men door Schriftonderzoelil kennis der Messias komt. Een serie geprojecteerde foto' duidelijkten deze boeiende voordrai De gehele avond stond onder leii van de voorzitter van het verbatK Eerw. heer C, J, Kesting, die de ai opende met het lezen van Ps. U voor te gaan in gebed, nadat gezo; was Ps, 147 10, Ds, Kalf sloot doj laten zingen Ps. 89 8 en voor te in dankzegging. Het vervoer van en naar de verj ring was prima geregeld en werd zorgd door de fa. Buysse. De collecte aan het slot van de a, gehouden, bracht op 231.Een deelte hiervan zal bestemd worden de Prot. Christelijke Kraaminricl in Noord Galilea. De Coöp. Landbouw Vereniging, lissant en Omstreken" G.A, hield: dagmiddag 1,1, haar jaarvergadcvi; café V. d. Werf. De voorzitter, de heer P. D. Si| heette de aanwezigen welkom enl het aan het mooie weer dat de opS| niet groter was. Met dankbaarheid kon spreker' stateren dat het afgelopen jaar vot: len gunstiger is geweest dan 1951b in de agrarische sektor was besteif beperking harde noodzaak. Meiip echter over het algemeen zo vei: dig deze niet te zoeken in de vo: bedrijven noodzakelijke uitgaven,: in die waar geen winst mee te ber was. Van de bestedingsbeperkim dit z,i, niet in alle opzichten v;: gezegd. Een woord van dank aan het g: personeel was volgens dhr. Sielinj zeker op zijn plaats. Het bestuursvoorstel om de iii op het ledenkapitaal bijgescte winst kontant uit te keren, werd: genomen. Als bijzonderheid were vermeld dat de aan de leden uit;: ren bedragen variëren van 0,1- 1.010,25. Na gehouden verkiezing werd 4 tredende penningmeester herkoze:: heer M. J. den Boer aanvaardde benoeming. Aan de balans- en verlies- en i: rekening, welke, evenals de voors: de winstverdeling onveranderd v;: goedgekeurd, ontlenen we de vol; cijfers: van de winst ad 18; werd 969,64 aan de algemene rt toegevoegd, die daarmede op f 2l- komt. De resterende winst ad Vii wordt aan de leden uitgekeerd ij vorm van bijschrijving op hun let:^ kening. Dit geschiedt op basis omzet waarvan 2% wordt schreven. Het ledenkapitaal stijgt I door tot 72.628,91. De waarde der goederenvoorraaj droeg per 31 december 1958 Vif Het saldo debiteuren was per r datum 59.826,33 (v. j. 90,563,211 vaste bezittingen met een aankoop:' de van 380,088,72 zijn op de: voor 216,049,12 opgenomen. Uitfi:^ zetcijfers blijkt o.m, dat ruim f' graan werd gedroogd. De omzeil granen en peulvruchten bedroejj 1430 ton, Aan kustmest werd 1' aan brandstoffen werd ruim omgezet. Besproken werd de inoj heid om tot coöperatieve afzet poot- en konsumptieaardappelen raken. Na verschillende suggesties vsl zijde der leden werd besloten ih bestuur deze nader zou onderif om daarna met defintieve vooïsüy, komen, waartoe t.z.t. weer emy mene vergadering zal worden 1 T: X :ediB ;;:::3::^::r door W. Schippers 8. Altijd waren de oude grootvader en de breedgeschouderde knaap bij elkan der en eens, toen de oude man op een guren winterdag binnen moest blijven, omdat een gevatte koude hem pijn in de borst en koorts had bezorgd, kwam Wulfert wel tienmaal in een uur kijken en vragen, in een voor ieder ander on verstaanbare taal, of grootvader nog niet kwam. Tenslotte scheen hij te denken, dat het zondag was en na het ontbijt trok hij zijn Engelsleren werkvest uit, en vroeg om zijn beste kleren. Alleen kwam Wulfert slechts zelden van het erf, doch als zijn moeder naar een der verspreid liggende hoeven m.oest, gebeurde het nog al eens, dat ze Wulfert meenam, hoofdzakelijk met de bedoeling, dat hij niet zou toegeven aan zijn neiging tot mensenschuwheid. Rustig kuierde hij dan naast zijn moeder, en bedaard keek hij om zich heen zonder echter enige blijk te ge ven, dat er iets was, dat zijn opmerk zaamheid trok. Toch was er iets, dat indruk maakte op zijn doffe, als het ware sluimerende geest, iets dat hem kon doen opschok- ken uit zijn blijmoedige, kalme stem ming. Dat geschiedde, als de onnozele Wulfert Bart Brakkers in 't oog kreeg. Reeds een paar maal was het gebeurd dat hij met zijn moeder door het dorp ging en dat Bart alléén, of in gezel schap van andere jongens, hen tegen kwam in de dorpsstraat. Zodra Wulfert hem in 't oog kreeg, bleef hij staan en 't leek, alsof hij een voet groter werd, zó hoog richtte zich zijn sterke gestalte op. Zijn adem ging sneller, en de zware vuisten balden zich. „Kom mee, Wulfert! Kom mee!" had zijn moeder op gebiedende toon tot hem gezegd, doch terwijl ze hem anders zo gemakkelijk kon leiden als een kind, scheen hij zich nu aan haar gezag te willen onttrekken en zelfs toen ze hem bij de arm greep, scheen hij het niet te merken, maar keerde zich met een snel le beweging naar de kant van de straat waar Bart Brakkers hem moest passe ren. 't Was vreemd, doch de boerenzoon van de Klittenhof, die anders niemand vreesde, voelde, zodra hij de strakke blik van de onnozele op zich zag gericht en hij het doffe, toornige gebrom hoor de, dat uit diens keel opsteeg, al zijn moed verdwijnen en 'n niet te overwin nen angst noodzaakte Bart, zich on middellijk uit de voeten te maken. Zodra Bart uit zijn gezichtskring ver dwenen was, ging Wulfert weer rustig en gemoedelijk naast zijn moeder voort met dezelfde blijmoedige kalmte als daar straks vóór de ontmoeting met Bart. Als de oude Rijnberg hout ging ko pen, nam hij eveneens de jonge Wulfert mee en hij had een paar keer dezelfde ervaring met de onnozele opgedaan als diens moeder, en ook in deze gevallen kon Bart zich slechts door een snelle vlucht onttrekken aan een botsing met de ongelukkige, voormalige schoolmak- ker. „Nel wees altijd maar voorzichtig, dat Wulfert niet in aanraking komt met Bart Brakkers van de Klittenhof; ik vrees, dat hij nog eens met hem zal afrekenen, en dan zal het raak zijn; jullie weten niet half, hoe sterk hij is." Zo sprak de oude man op een late zon dagavond tot zijn schoondochter, en de toon van zijn stem klonk zó waarschu wend, dat zij hem met enige bevreem ding aankeek. Toen viel het haar op, dat de oude man zo ineengezakt op zijn stoel zat en dat zijn ogen zo diep in de kassen wa ren gezonken. „Bent U niet goed, vader?" vroeg ze enigszins bezorgd. „Och, ik voel me helemaal niet ziek. doch ik ben vermoeid Nel, en dat is de laatste tijd bijna voortdurend het geval. Ik geloof niet, dat het weer beter zal worden." „Maar vader, waarom scharrelt U dan ook de ganse dag nog in de tuin of in de werkplaats; blijf liever hier op je gemak zitten of houd mij gezelschap." Met een weemoedige glimlach schud de de oude het hoofd. „Ach Nel, ik blijf gaarne zolang het mij mogelijk is bij Wulfert; als hij mij maar ziet, werkt hij rustig en genoeg lijk, doch als ik maar een uur langer binnen blijf dan mijn gewoonte is, wordt hij al ongedurig en staat naar de ach terdeur te kijken, of ik nog niet kom." Terwijl de oude man zo sprak, rustte het oog der moeder vol medelijden op de onnozele, die, rustig als een kind, op zijn stoel was ingeslapen, en ze kon niet nalaten, de gedachten, die woelden in haar brein, in woorden uit te drukken. „Zie hem daar toch zitten, vader, in de volle bloei van zijn leven, zo flink, zo sterk, als geen andere jongen op het dorp, en dan onnozel. O vader, ik ben niet opstandig, dat weet U wel, maar wat is het toch verschrikkelijk, dat die steen hem zo ongelukkig tref fen moest." De grijsaard richtte zich op in zijn stoel. „Neen mijn kind, opstandig ben je niet, je hebt leren berusten in de wil van Hém, die niet slaat uit lust tot pla gen, en daarom kon je leven na elke slag weer opbloeien en je kon weer ge lukkig zijn, en ook het pad van hen, die om je heen zijn, zonnig maken, maar daarom begrijp ik heel goed, dat het je wel eens heel zwaar valt, je enige zoon te zien, zoals hij is; doch als hij nu eens was als andere jongens en hij handelde zoals zijn vader deed, mijn Nard, toen hij zo oud was als Wulfert? „God weet, hoe gaarne wij hem bij ons gehouden hadden, maar 't mocht niet zo zijn, weg moest hij naar 't vreemde land. „Sterk als een jong paard was hij, toen wij hier afscheid van hem namen en je weet hoe hij terugkwam, Nel. Met één arm en een geknakte gezond heid." Na dit lange gesprek bleef het lange tijd stil in de vriendelijke huiskamer; in 't hart der moeder werd het weer rustig, ze had immers haar jongen nog bij zich! En de oude man peinsde over het verleden en hij daclit aan de lange weg die achter hem lag, en zijn gelovig hart speurde de vinger Gods op die afge legde levensbaan. „Willen we gaan slapen, vader?" sprak tenslotte de weduwe. Als uit een droom ontwakend, zag de grijsaard haar aan. „Je Nel, 't wordt tijd," mompelde hij, e.n zijn hand op Wulferts brede schou der leggend, sprak hij: „Wordt eens wakker, mijn jongen groo lezen." Aanstonds richtte Wulfert zi|- 5 keek glimlachend zijn grootva'g' dan zijn moeder aan, en kreeg dat iemand hem het opdroeg Bijbel van de hoekkast, die hijv*' grootvader neerlegde. j. Zo waren ze het al jaren toen de van ouderdom klankloS| de woorden van troost, van te'ï ging, van vermaning las, luistertl de onnozele met alle aandaclitlj hem waren het echter sleciits tó', zij het dan ook van een geliefden Langzaam ging het met de ou(lf| berg achteruit en vóór dat Ik'j: kwam, was de onnozele Wulfci'j. zo'n beetje aan gewoon, alléén ken, omdat de oude man niet m~ zijn stoel en tenslotte ook niet bSJ bed kon komen. Totdat deze v*l de ogen sloot en Wulfert voor al leen kwam te staan. Met nog meer ijver dan werkte hij voort, precies zoalsj vader het hem geleerd had. En bracht het de tranen in zijns fl ogen, als ze zag, hoe hij kan sta"[| aan de kant van de sloot, aa" overzijde, onder de hoge olm^Hï vader de lange doodsslaap slieP' (Wordt Ongevj yerseke, i bureau B: zijn kostl Jonge wi sen de g spannen ment, da1 de wagen bij hij de Met inwe borstkas ziekenhui voor nadt Burgei retha Ma D. A. Jer C, van St thea d, v. de; Huibj en M, M'. Getrouii Maria Jaj Cornells J Janna Scl OndertS en Janny! Overleef wed, varw Algen: both" k-w een met 1 terschool, de avond kom. De ling las c de heer van de si tig saldo heren Ja hadden c In her: schoolrei Kerstfee„ Uit de of er ge bij het SC deren si Hoewel 1 steunden de heer afstuiten Zowel H, Wand heid van Na de Westerh zeer in vielen. Dinsda langstell:' nieuwe Oudeslui Talrijk prachtigf verschuil dessins r wondere wezigen, Ie wethi Toen 1 stroomdf tot zelfs allen ge' De he het woo. het gem vlotte m gunning overtuig' zijne tot ken en deze op toonzaal een prat zich aa' verf laa zijn zaal in zijn v evi daad zaak tot gemeen'' Daarn woord, voor Wc dezer met ve geen d verhoog zo is g ring m heer O volgens zelf va- de vrij het met Vanaf tebestu zien me ze onze in de r' fraaie s ruime Heeft februar: weer ve met vr« export Want de Frai schaal gint hij ken en Vands evenmii dagen r van v( VQorrad groter gedane thans weten. Op voor d^ sloten, j bij dez^ binnen Het nier zi Na 2' nog ve voorraq dat wd dearvorf Het zich ge! naar li van hi zonde land. veel m om hi Frank Daar

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2