De uitslag [op Flakkee De landelijke uitslag De a.s. kabinets formatie Tragisch ongeluk te Middelharnis slagerij chauffeur toebeh Plaatselqk Nieuws Zal brug over Haringvliet in 1964 gereed zijn? ^uitnodiging W. Lugthart&Zn. Kantoorruimte fa. J. Both Zn. Onderhandelingen voor bouw met particulier geld „De nieuwe Pachtwet" Eigenheimer poters «Je jaargang Dinsdag 17 maart 1959 No. 2779 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Versch^nt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Wk ging. Bf ;niging t« .engesteW I. Goede- VroegoP' vormden)' n Bngels- z. Gunter >ts AUe merken cameras en oren Fotohandel J. Zandstra SVj jarig jongetje overreden en dood opgenomen Schouwen Duiveland werkt mee aan de aktie Centrale Teillng mddelharnis BOERENI TE KOOP: 45 kisten groengerooide Expeditie Nieuv/dorp 2, Middelharnis Kerkb^bels Zakbijbels Taf elbij bels PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefooa K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel •;m lend 19 ir de Ger. M. Heer ijkspoliti« tingen i*^ gevonden asjes, een jongens- alpino- en een maart '5^ -9 Uien .50; uie" Aan- 159. 5," t)ver de uitslag van de jongste Ka merverkiezingen op Goeree-Overflak- kee valt ditmaal niet veel te schrijven. Het lijkt er veel op, dat de verhoudin- op ons eiland zich de laatste jaren lelijk wel hebben geconsolideerd. betekent, dat de Partij van de Ar- zich heeft gestabiliseerd op 28»/o het totale aantal kiezers, de K.V.P. "6»/o, de A.R.P. op ruim 22»/o, de LU. op 7»/o, de S.G.P. op 25»/o en de .'.D. op 9 a 10°/o. Nemen we alleen de i\ca van de laatste verkiezingen, dan blSkt, dat de Prot. Chr. Partijen geza menlijk bijna 55»/o der kiezers achter rich hebben, zodat rechts in de meer derheid is. Flakkee is nog altijd een or thodox-Protestants bolwerk, gezien het feit, dat het totaalcijfer voor de Prot. Chr. partijen in heel Nederland niet hoger komt dan ruim 20'>/a 'óór de invoering van de evenredige ;egenwoordiging regeerden in onze len vrijwel overal de liberalen, irna is Flakkee zeer overwegend lts geworden. Het liberalisme is ver een. Maar een andere linkse macht is [ral na de oorlog sterk opgekomen: P.v.d.A. Ze is de grootste partij op I eiland geworden, al heeft dit dan „„men geschieden door de verdeeld- hefd der Prot. Chr. partijen, die tenslot te samen nog tweemaal zo sterk zijn. Hoewel een groot deel der arbeiders en ambtenaren, die op de P.v.d.A. stenri- men, principieel links is, weet ieder uit eigen omgeving, dat er menig kerks en keiijk arbeider is met kinderen op [chr. school, die nochtans op de id.A. stemt. Dit is een situatie, die principiële voorlichting alleen kan inderen. Zeer waarschijnlijk zijn de landarbeidersionen van vroeger er vreemd aan, terwijl ook het pende- [vele honderden in aanraking brengt het socialisme der industriearbei- ien ander punt van onderzoek is de vraag, of de Flakkeese kiezers de al- geaiene tendens van het hele land ge volgd hebben inzake de verschuivingen onder de diverse partijen. Verleden jaïff was dit inderdaad bij de Staten verkiezingen het geval, toen ook op Fl^kee de P.v.d.A. aanmerkelijk terug liep, zij het niet zoveel als landelijk, terwijl toen ook de V.V.D. in stijgende .Ji^ig ging, vergeleken bij 1956, maar in "'"""idere mate dan het hele land (CBVo in 2.6"/o). Hetzelfde deed zich voor de A.R.P., die iets terugliep en bij iC.H.U., die enigermate vooruitging, nu bij deze verkiezingen dezelfde ituaties te bespeuren op Flakkee als lelijk te zien waren? Dit is inder- het geval. Beide thermometers lo- aardig parallel. de P.v.d.A. trad in vergelijking de Statenverkiezingen van 1958 ook een gedeeltelijk herstel in: bijna de heUt van het verlies werd ingelopen. De rode kiezers, die gedeserteerd waren zijn blijkbaar onder invloed van de P.v.d.A.-propaganda bang geworden, dat een eventueel rechts kabinet, dat nu als boeman dienst moest doen, de sociale verworvenheden zou aantasten, waar voor natuurlijk helemaal geen reden was. Verder won de V.V.D. ook op Flak kee weer enig terrein, doch lang niet in die mate als in heel het land. In Neder land steeg zij van 1956 op 1959 met 3,5'/o, op ons eiland slechts met l,3»/o. ,Met name in Ooltgensplaat was de voor- 'uitgang aanmerkelijk. De winst van de V.V.D. is grotendeels gegaan ten koste van do C.H.U. Deze was de laatste jaren enigszins groeiende, maar dit bleek slechts van tijdelijke aard te zijn. Alleen in Stellendam bleef de groei aanhou den, hetgeen met plaatselijke verhou dingen zal samenhangen. De K.V.P. loopt permanent iets terug, de A.R.P. idem. De S.G.P. verloor de helft van haar winst in 1958 doch hand haaft zich overigens zeer goed. De Boe renpartij had helaas op het eiland nog 81 stemmen, die verloren zijn gegaan; de Commun. Partij, die niet veel bete kent, werd bijna gehalveerd en de P.S.P. bleek weinig aantrekkingskracht te hebben op P.v.d.A.-mensen, wat we een gelukkig verschijnsel achten. Alles bijeengenomen, zijn we tevreden, maar niet voldaan Qpze lezers hebben in de bladen van ]J. vrijdag de volledige uitslag der jong ste Kamerverkiezingen kunnen lezen. Gaarne willen we ook onzerzijds daar aan enige beschouwingen wijden. De verwachting was, gezien de stem- öusuitslagen van verleden jaar, dat er ditmaal grotere veranderingen zouden plaats hebben dan voorheen het geval Was. Voor een land als het onze, waar grote politieke aardverschuivingen vrij wel onmogelijk zijn, omdat alle partijen ^en zeer aanzienlijk vaste kern heb- pen, zijn de veranderingen deze keer mderdaad wel de moeite waard. We |Willen wijzen op de volgende feiten: kg. er 100 kê' 59. Geen f 1. De V.V.D. heeft een spectaculaire Werwinning behaald, die zich reeds in 1958 aankondigde. Deze moet beschouwd Worden als een 'reactie op het veel te Ver doorgevoerde dirigisme der vree sere regeringen, dat in alle partijen weerstanden opwekte. Prof. Oud heeft Oaarvan het hoofdthema van zijn pro paganda gemaakt. Men kan er zeker van zijn, dat zijn winst afkomstig is uit aUe partijen, zij het van de één meer dan van de ander. De V.V.D. is daarmee de derde partij ^worden in ons parle ment. Deze uitslag moet een waarschu wing zijn, voor ae rechtse partijen spe ciaal, om wat minder te varen in het zog van de socialistische progressiviteit. 2. De P.v.d.A. heeft vergeleken bij 1956 haar verlies van iP/o van verleden jaar voor 40*/o ingehaald, maar ver loor toch nog 3 zetels. Wij hadden op veel groter verlies gerekend, maar ge bleken is, dat ze tijdig in de oppositie is gegaan, waardoor ze de kiezers gou den bergen kon beloven en daar vlie gen er nog steeds velen in. Intussen heeft ze nu haar eerste plaats moeten afstaan aan de K.V.P. Ze blijft noch tans een partij met een enorme aan hang, die een dankbaar gebruik maakt van de eenzijdige materiële instelling van de grote massa. Intussen is uit de verkiezingscijfers te concluderen, dat de P.v.d.A. radicaler moet zijn gewor den, want waarheen zijn de gedeser teerde communisten gevlucht? Gedeel telijk naar de P.S.P., maar voor een aanzienlijk deel ook naar de P.v.d.A. Daarvoor is haar kiezerscorps linkser geworden en mede door de opkomst van de P.S.P. zal ze een straffer socialis tische politiek moeten voeren. Het is daarom zeer waarschijnlijk, dat ze ook met het oog op algeheel „herstel", in voortgezette oppositie haar heil zal zoeken 3. De Prot. Christelijke partijen boek ten verlies, procentueel wel niet veel vergeleken bij 1956 (de A.R. Va'/o, de C.H. V3"/o, de S.G.P. 0,l»/o) maar het resultaat was verlies van 1 zetel bij A.R. en C.H. De S.G.P. behield haar 3 zetels. Deze gang van zaken bij de A.R. en C.H. betreuren we. Als we de percentages van de A.R., C.H., S.G.P. en G.S.P. van 1956 en 1959 totaliseren, dan blijkt een gezamenlijke achteruitgang van 21,25''/o op 20,32"/o. In politicis vormt het Pro testants Christelijke volksdeel dus nog slechts l/s der bevolking. Het is geen wonder, dat katholisme, socialisme en straks ook het liberalisme ons geheel overweldigen. 4. De K.V.P. bleek stabiel. Ze Had wel op een winst van 1 of 2 zetels ge rekend, maar ze liep nog iets achteruit (0,l<>/o). Het zeteltal (49) bleef gelijk. In Brabant en Limburg vooral verloor ze stemmen aan de V.V.D. De stabiliteit van de K.V.P. is te danken aan de stren ge kerkelijke dir^cjpline en de enqrme invloed van de geestelijkheid. Toch zit ten er vooral in/ het zuiden nog steeds aardig wat doorbraak katholieken. 5. Vrijwel het enige verheugende feit in deze uitslag is de debacle van de communisten. Ze kwamen van 7 op 3 zetels. Hun onderlinge ruzies, hun ori ëntatie op Moskou en de koude-oor- logpolitiek rondom Berlijn van Chroest- sjow zijn er niet vreemd aan. Wagenaar en Gortzak verdwijnen alzo uit de Ka mer, doch helaas houden we de fana tieke russofielen Paul de Groot en Bakker nog over. 6. Tenslotte doen twee nieuwe partij tjes hun intrede in het parlement, het Geref. Politiek Verbond (art. 31-men- sen), dat net llstemmen boven de kies deler was en dus met de hakken over de sloot erin kwam en de Pacifistisch Socialistische Partij, die 2 zetels haalde. De Boerenpartij kwam er slechts ruim 600 tekort. De 39.000 kiezers, die op haar stemden, zullen wel afkomstig zijn uit liberale, A.R. en C.H. kringen. Bij een nadere analyse van de stem- buscijfers blijkt, hoe moeilijk het is, ook voor ervaren politici, de volksopi nie vooraf en ook achteraf in haar fluc tuaties te peilen. Elke prognose faalt min of meer. Zo hebben wij destijds de teruggang van de P.v.d.A. veel groter geschat dan ze nu blijkt te zijn. Haar demagogische propaganda heeft blijk baar meer opgeleverd dan we dachten. Oppositie' wordt nu eenmaal belo>ond (zie V.V.D.),deelname aan de regering gestraftAlleen de K.V.P. maakt hier op schijnbaar een uitzondering. Maar ook daar is grote ontevredenheid in de rechtervleugel, doch ze openbaart zich door de straffe kerktucht niet gemak kelijk. Overigens heeft o.i. de P.v.d.A. haar gedeeltelijk herstel niet alleen aan haar korte oppositie en demagogische propaganda te danken, maar vooral aan de debacle van de Commn. Partij. Wanneer deze ongeveer intact geble ven was, zou de P.v.d.A. zeker 1 of 2 zetels minder gekregen hebben dan nu. De verloren communistische stemmen zijn deels naar de P.S.P. en deels naar de P.v.d.A. gegaan. Wanneer men de partijen groepsge wijs beziet, komt men tot de volgende conclusie. De K.K. is gelijk gebleven. De Prot. Chr. zijn van 15 13 H- 3 21 gedaald op 14 12 -I- 3 1 20, dus 1 verloren. De rode partijen hadden in 1956 een aantal zetels van 50 7 57 en nu 47 -f- 3 2 52, dus een verlies van 5. De V.V.D. heeft 6 zetels gewon nen. Derhalve moet deze haar winst zeker voor 80"/o uit de P.v.d.A. gekre gen hebben Misschien oude vrijzinnig democraten? Een volgende maal hopen we de cij fers der diverse partijen nader te ana lyseren. Naschrift. P.v.d.A. kreeg één zetel meer. Bü hertelling bleek Geref. Pol. Verbond beneden kiesdeler te lig gen. Bovenstaand artikel was reeds ge schreven toen het bericht kwam, dat wegens gevolg van een mistelling, het Geref. Politiek Verbond haar enige zetel aan de P.v.d.A. heeft moeten afstaan. De eerste officieuze uitslag was, dat het G.P.V. 41 stemmen boven de kiesdeler lag; bij hertelling bleek men er 25 stem men onder te liggen. Dit is dus een grote teleurstelling voor deze partij en voor de lijsttrekker de heer L. P. La- ning. Het moet nog nooit voorgekomen zijn, dat de eerstberekende samenstel ling van de Tweede Kamer zo ver bleek mis te zijn. De P.v.d.A. valt de zetel als restzetel ten deel, waardoor het aantal socialistische Kamerzetels cp 48 is ge komen. Nu de uitslag der Kamerverkiezingen bekend is, zet heel Nederland, voorzo ver het politieke interesse heeft, zich aan het puzzelen met betrekking tot de vorming van een nieuwe Regering. De eerste factor, waarmee rekening moet worden gehouden bij de formatie, is de partij sterkte, voorts de tendens, die in de jongste verkiezingen te constateren is en verder de wil of onwil der partijen pm in bepaalde combinaties samen te werken. Daar de K.V.P. de grootste partij is geworden, ligt het voor de hand, dat de formateur uit haar midden voortkomt, hoewel H.M. de Koningin daarin grond wettelijk volkomen vrij is en b.v. ook Prof. Oud zou kunnen aanwijzen. De positie van de K.V.P. is in zeteltal de zelfde gebleven, maar ten opzichte van de P.v.d.A. is zij versterkt en eveneens tegenover de A.R. en de C.H., die ook beide achteruit gingen. Men kan ervan verzekerd zijn, dat welk kabinet er ook komt, de K.V.P. altijd meedoet en zeer waarschijnlijk nog meer invloed zal krijgen dan ze al heeft. Het staat ook vast, dat er van een ka binet in de zin van de oude coalitie (R.K., A.R. en C.H.) geen sprake kan zijn, daar deze drie partijen slechts 75 zetels bezetten, dus precies de helft. Daarmee kan niet geregeerd worden. Bovendien is het de vraag of de C.H. zouden meedoen. En van de S.G.P. (3) is geen permanente steun voor zulk een kabinet te verwachten. Rest dus een regering op één of an dere brede basis. De V.V.D. zou naar we verrnoeden heel graag een kabinet zien van de drie confessionele partijen plus de V.V.D. met uitsluiting van de P.v.d.A. Zulk een regering zou over 94 stemmen beschikken en een oppositie tegenover zich hebben van 52 (P.v.d.A. 47, Comm. 3 en P.S.P. 2).' Ze zou dus een ruime meerderheid hebben. Het is echter zeer de vraag, of de rechtse par tijen zulk een combinatie wensen. Het is bekend, dat Prof. Romme liever met de P.v.d.A. samenwerkt ondanks de fel- Sommelsdijk Ie strijd tussen die beide partijen in en buiten het parlement. Van de beide Prot. Chr. partijen geldt, dat ze princi pieel de V.V.D. en de P.v.d.A. op één lijn stellen en derhalve ook weinig of niets voelen voor samenwerking met de V.V.D. Met name de K.V.P., maar ook de A.R. en de C.H., zijn bevreesd, dat ze door zulk een combinatie de socia listische propaganda wapens in de hand geven om de rechtse partijen in de con servatieve hoek te manoeuvreren en dat schijnt tegenwoordig het ergste te zijn, wat een politieke partij kan overkomen. Daarbij komt nog, dat Prof. Oud een minstens even lastig en veeleisend man is als mr. Burger,, zeker nu hij zulk een grandioze verkiezingsoverwinning heeft behaald. Men moet dus beslist niet den ken, dat zulk een combinatie, die voor velen voor de hand ligt, realiseerbaar is. Tenslotte zal ook veel afhangen van de houding die de P.v.d.A. aanneemt. Haar oppositie van de laatste maanden heeft haar geen windeieren gelegd. Ze heeft zich gedeeltelijk daardoor kunnen herstellen. Oud en Burger zullen beiden weigeren, samen in één kabinet te zit ten. Toch gaat het moeilijk de grote winst van de V.V.D. te negeren. Maar de verlangens van de P.v.d.A. zijn voor een groot deel onaanvaardbaar voor de anderen en misschien blijft ze ook voorlopig liever in oppositie. Voor de A.R. en de C.H., in wier ge lederen veel ontevredenheid heerst over de te progressieve koers, die gevaren wordt, zou een oppositie-periode zeker niet kwaad zijn. Ook dit is een factor, dit kan meespreken. Als zij enige tijd in retraite gaan, kunnen ze zich wellicht enigermate herstellen. Als het niet zo onverantwoordelijk was, zou het niet kwaad zijn als men de P.v.d.A. eens gelegenheid gaf, in de regering waar te maken wat ze alle maal aan de kiezers heeft beloofd. We zouden werkelijk wel eens willen zien hoe ze dat zou klaarspelen. Het zou al leen kunnen als de defensie werd ver waarloosd, de belastingen tot een moor dende hoogte werden opgevoerd, de economie in het honderd liep en de gul den door nog diepere inflatie praktisch devalueerde. De P.v.d.A. begrijpt dit ook wel en daar er bovendien rekening moet worden gehouden met een a.s. economische depressie, zal zij gra^g buiten de regering blijven. In zekere zin kan hetzelfde gezegd worden van de V.V.D. Als deze de toon kon aangeven in het regeringsbeleid. Zaterdagmorgen heeft een wel zeer tragisch ongeluk te Middelharnis plaats gehad, waarbij het 3V2 jarig zoontje van de familie Joh. Buth-v. d. Groef om het leven is gekomen. Addy Buth, zo heette het ventje, was in de omgeving van de „Rival"-wasserij aan de Steneweg op de treeplank van de open vuilnisauto gaan zitten, om op deze wijze een eindje mee te rijden. De bestuurder reeds telkens een stukje door, terwijl een van zijn collega's het afval ophaalde en in de wagen wierp. Het ventje schijnt bij het rijden van de treeplank te zijn gevallen, waarbij on gelukkigerwijze het achterwiel hem over het hoofd is gegaan. Het ventje werd zwaar verminkt opgenomen; het bleek op slag te zijn gedood. De be stuurder die niets heeft bemerkt, treft generlei schuld. In het gezin Buth-v. d. Groef zijn nog tw^e kinderen; één van plm. twee en één van vijf a zes jaar. Addy was de middelste van de drie, die aan het toe ziend oog van zijn moeder was ontsnapt. De vader van het slachtoffertje is ma troos-conducteur op de R.T.M.-veerbo- teril Hij was niet thuis toen het ongeluk gebeurde en moest het ontzettende ge- betjren bij aankomst aan de haven Middelharnis vernemen. Het medeleven met de zwaar getroffen ouders is groot en,heel de gemeente rouwt er in mee. He4enmiddag (dinsdag) is de kleine ter aarde besteld. MIDDELHARNIS -^ Lezing voor Chr. Geref. Jeugd. Don derdag 19 maart a.s. zal in de Chr. Ger. Kerk voor de jeugdverenigingen voor gaan, ds. Keuning van Veenendaal met het onderwerp: „Een vuurbaken in zee". Ieder is van harte welkom. DIRKSLAND Schaken. Uitslag van de schaakclub M.A.T. van dinsdag 10 maart. P. van OostenbruggeA. Lugtenburg 10; H. de Zout—D. Keuvelaar 0—1; W. Mark wat—S. V. d. Waal 1—0; A. de Blok— A. van 't Geloof 10. Dopen. Ouders die hun kinderen wensen te laten dopen bij de Geref. Gemeente kunnen a.s. vrijdagavond van 8 tot 8.30 uur aangifte doen in de consistorie. Doopsbediening zal dan ge- houd enworden a.s. zondagavond. Inenting. Vrijdag 20 maart a.s. wordt de laatste groep kinderen opgeroepen voor de 1ste injectie tegen de kinder verlamming. Ouders van kinderen ge boren in 1957, '56, '55, '54, '53, '52, '51, '50, '49, '48, '47, '46 en 1945 die, om wel ke reden dan ook, niet op hun oproe pingsdatum geweest zijn, kunnen op deze nog komen om 5 uur in het Groe ne Kruisgebouw. Dit is de laatste gele genheid. HERKINGEN Afscheid als consulent. Zondag 22 maart hoopt des middags twee uur voor de Geref. Gemeente op te treden ds. H. van Gilst te Dirksland, alsdan zal er bevestiging van niéuwe lidmaten plaats hebben en doopsbediening. Tevens hoopt ds van Gilst afscheid te nemen als consulent wegens vertrek naar Lisse. STELLENDAM Opbrengst collecte. De collecte welke vorige week zondag in de Ned. Herv. kerk gehouden tijdens de bidstond voor gewas en visserij heeft opgebracht 1493.—. Inleveren. Vrijdag 20 maart a.s. van 79 uur zal er gelegenheid zijn vakan tiebonnen te verzilveren tot een bedrag van 50.bij de Penn. van de N.C.L.B. M. V. d. Ree, Voorstraat 78. Ouderavond. A.s. woensdag 18 maart hoopt D.V. de Herv. School hun ouder avond te houden in het 't Haegse Huus. OUDDORP Inleveren vakantiebonnen v. d. land bouw. Van 20 tot 28 maart is er gele genheid tot het inleveren van vakantie bonnen. Men mag inleveren tot een be- zou ze evenmin haar beloften kunnen waarmaken. Daarom is het jammer, dat in ons land niet zoals b.v. in Duitsland, Engeland en Amerika bij een stembus- omkeer de oppositie gedwongen wordt te gaan regeren. Misschien zouden de partijen dan met hun beloften wat voor zichtiger zijn. Alles bijeengenomen ziet het er voor de kabinetsformatie ditmaal wel heel somber uit. De zaak schijnt muurvast gelopen te zijn en ook deze uitslag heeft de oplossing zeker niet vergemakkelijkt. Het lijkt onmogelijk dat uit deze situa tie een parlementair kabinet te voor schijn kan treden. Maar politici zijn erg knap in het sluiten van compromissen en beloften vergeten ze spoedig. In elk geval is het te hopen, dat de formatie niet lang duurt en overigens moeten we er ons maar op voorbereiden, dat we in welke vorm ook een regering krijgen, die niemand bevredigt. Maar kan men in ons politiek zo verdeelde land wel iets anders verwachten Zoals onze lezers bekend, zal de brug aansluitend op de Hellegatdam (vanaf „De Ezel" bij Ooltgensplaat (eerst in 1967 gereed zijn. Dit betekent gelijk we reeds eerder schreven dat ons eiland Goeree-Overflakkee nog acht jaar in het isolement zal moeten blijven. De N.V. „De Brug" in samenwerking met „De Flakkeesche Gemeenschap" heeft daarop direct onderhandelingen aangeknoopt met het ministerie van Waterstaat, om de bouw van de zo vu rig begeerde brug te bespoedigen. De pijlers voor deze brug zouden dan wel alle gelijk worden geplaatst; om echter de verbinding Flakkee met de vaste wal spoediger tot stand te brengen, zou alvast één rijbaan kunnen worden aan gelegd en later, bij het gereedkomen van de sluizen en de Volkerakdam, de brug in zijn totaliteit worden afgebouwd. Bovendien is toegezegd, dat de lo- caliteiten van de eilanden Goeree en Overflakkee en ook van Schouwen-Dui- land genegen zijn tot 1967 tol te betalen ongeveer gelijk aan hetgeen thans aan veergelden moet worden opgebracht. Naar wij vernemen blijken de onder handelingen er gunstig voor te staan, te meer, daar door de betrokken instan ties is voorgesteld, dat onder garantie van het Rijk, ook voor het benodigde kapitaal plm. 40 a 50 miljoen kan worden gezorgd. Het staat nu vrijwel vast, dat in 1964 de Grevelingendam die het eiland Schouwen-Duiveland met Flakkee zal verbinden zal gereed zijn. Waar Schouwen-Duiveland wat het vervoer betreft méér op de randstad Holland is aangewezen dan op Brabant, ligt het voor de hand, dat er in 1964 een over belasting op de bestaande veren zal ko men. De gemeentebesturen van Schou wen-Duiveland hebben zich daarom dan ook volledig achter de aktie van de N.V. Brug en „De Flakkeesche Gemeen schap" gezet. Kort geleden is er op ons eiland een conferentie geweest, waar aan diverse burgemeesters uit Schou wen-Duiveland hebben deelgenomen. Voorlopig eigen financiering? In het thema van de Deltawerken, komt de financiering van de brug niet voor 1967 op de Rijksbegroting te staan. Uit dien hoofde is het aanbod gedaan, dat genoemde instanties voor het beno digde kapitaal zullen zorgen wat dan later door het Rijk wordt overgenomen. Naar wij vernemen zou bij de onder handelingen gebleken zijn, dat de mi nister niet ongunstig t.o. deze voorstel len staat. Een beslissing hierop kan binnen enkele weken worden verwacht. Tijdelijke tolheffing Wat de tolheffing betreft, vernemen wij dat de N.V. De Brug zich daarover met de gemeentebesturen en met diver se vervoers-instanties zal verstaan. Tot op heden is het nog in geen enkele ge meenteraad ter tafel gekomen. Wij twijfelen echter niet of dit zal allerwe- ge instemming vinden, omdat men an ders toch tot 1967 de hoge veertarieven zal moeten betalen. Al valt „tol" ook niet mee, de vervoerders zijn dan al thans van de lange wachttijden af. Bo vendien speelt een grote rol, dat bij het gereedkomen van de weg over de Gre velingendam in 1964, het vervoersaan bod over dè huidige veren niet zal kunnen worden verwerkt. Wanneer op de aan gang zijnde on derhandelingen gunstig wordt beslist, zal volgend jaar reeds met aan de bouw van de brug kunnen worden begonnen. Alle berekeningen, tekeningen enz. zijn er voor gereed. Bij de bevolking be staat zeer begrijpelijk grote belangstel ling voor bespoediging van deze brug- bouw, omdat daardoor het eiland enige jaren vroeger uit zijn isolement zal zijn verlost. Vermelden we nog dat blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer enkele leden ook al vragen hebben ge steld voor een snellere bouw van de brug, aansluitend op de Hellegatdam. De minister heeft hierop nog geen ant woord gegeven. drag van 50.bij D. v. d. Linde, Ju- lianaweg 22. NIEUWE TONGE Opening zaak Tamboer. Van de nieu we zaak van de heer Tamboer, die don derdag a.s. wordt geopend, hopen wij in ons eerstvolgend nummer een beschrij ving te geven. In dit nummer konden wij het niet meer opnemen. OOLTGENSPLAAT Bidstond. Donderdag 19 maart zal in de Geref. Gemeente om 2.30 uur nam. en 's avonds om 7 uiïr bidstond voor het gewas worden gehouden. Voorgan ger ds H. van Gilst te Dirksland. Voetballer brak een been. Tijdens een voetbalspel j.l. zaterdagmiddag tus sen O.F.B, uit Ooltgensplaat en W.F.B, uit Ouddorp, op het terrein Boomgaard pad te Ooltgensplaat, kwam de speler P. Moerkerk Dzn. uit Ouddorp in aan raking met een speler van O.F.B., waar bij het contact 74> hevig was dat dhr. M. een been brak en tevens zijn be wustzijn verloor. Daar de plaatselijke arts afwezig was werd dr Voogd uit Oude Tonge gealarmeerd die spoedig ter plaatse was. Hij achtte overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Uienveiling van 17 maart 1959. Machinaal en handafgestaarte uien één prijs. Grove 7.09; Middel 7.10; Picklers 8.24. Aanvoer 56 ton. Vcor de Nederl. Bond van Landpachters zal op 20 maart a.s. te 7.30 uur, de heer mr. v. d. Woerd van Meppel in de zaal v. Haren te Dirksland spreken over: Het is ons een groot genoegen U hiermede uit te nodigen voor een bezoek aan onze geheel 'gemo derniseerde die DONDERDAG 19 MAART a.s. zal worden HEROPEND. Wij hebben keus uit een ruime sortering vlees en fijne vleeswaren. Alles van eigen geslacht vee. Tevens leveren wij partijtjes vlees kant en klaar voor de diepvriescellen, tegen zeer concurrerende prijzen (dagprijs). Profiteert van onze reclame tijdens de opening. Beleefd aanbevelend, Voorstraat 48 Dirksland Telefoop 01877-225 te huur gevraagd te Mid delharnis (eventueel Som melsdijk) door de Stichting Nederlandse Uien-Federatie Brieven met opgave van adres alsmede beschikbare ruimte en huurprijs te zen den aan het kantoor dezer Stichting, Voorstraat 41, Middelharnis. Iz. v. d. SLIK Ring 52 Middelharnis vraagt om spoedig in dienst te treden,- een bekwaam Sollicitaties uitsluitend schriftelijk met vermel ding van leeftijd en vorige werkkring. Grote keus in Boekhandel DE WA AT. Zandpad 118 - BDddeUuunia

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1