e Rehrmaiie op oeree-Overflakkee Saval rugsproeiers arbeiders BREUK A. A. V. d. Wekke Enkele leerling- verpleegsters Van der Have voor Uienzaad Balsem- pillen Van Aken Arie Keyzer's leerlingen gaven een geslaagde orgelbespeling Boekbespreking Het ontwerp-inkomstenbelasting 1958 NIEUWS UIT ZEELAND 1 Advertenties bekijken lijders(sters) Depot suikerbieten zaad moderne trouwjapon Bloemkool- planten „MAJESTIC" Handschoenenaleller 1. Bekwaam instrumentmaker 2. Ongeschoolde werk- kraciiten 3. Naaisters en ieeriing-naaisters 4. Typiste-Telefoniste J In het zlekengaslhuis Ie Gorinchem J OOR HET PISJKAN Uw"lPAAmNK ...U ^mteien^éocA^éett,. nette juffrouw flinke knecht Lever's zeep-maatschappij n.v. Vlaardingen .J Aldrin stuif 2% pet. Aldrin vloeibaar 25 pet. A. A. VAN DER WEKKE ^U^uj oogartó bezocht bli KEUVELAAR uw BRIL gelcochl Onreinheden in üw bloett veroorzaken die Rheumatische Pijnen. Daarom zal zo'n büoedzuiverende Kruschenkuur U goed doen. Bij het us nog aar een Wat zei En Cor- je hier ook op buurt? -n graag dat kan eer uit- ger ook. ag naar ze het egint al acht je oord in r in één avenisse geleden, en. Dat jn? Niet s opnoe- s, kleer- "en, fo- itzoek? zeg! Op "enk ik, En zal n de en- eer een- "S, Mid- ordt Ik was ant dan bij mijn middags n vroeg an moe- t is nog evaller- penma- tdat hij de mist. 'e hem!" de weg, and dan moeder ken aan Nou kan 'er. ik haast in." n wilde zat er er niet er er af "e buren naar toe SOMMELSWJK (23) De Hervorming ustreeks 1574 brak de reformatie baan op ons eiland, of beter gezegd lie eilanden. Zo ook te Sommelsdijk. Joers en Van Alphen hebben gelijk v^ anderen predikantenlij sten samen- ^eld maar op die alle ontbreekt de Sste predikant van Sommelsdijk, het- /ijn oorzaak heeft in het feit, dat de klassikale akta en die van de nude niet hebben graadpleegd en ook niet konden doen. Ds. Arnoldus Fransz -Kjr een zich pas reformerende ge-, Kte was het wel jammer, dat bij de l^ang der hervorming zich direkt al |e moeilijkheden openbaarden en dat wel met de predikant. De klassis ivees deze zaak naar de synode. Ds Arnoldus Fransz wordt be straft. [—Jet verhaal hierover lezen wij in de ^vinciale notulen van 22 juni 1574, toen zijn zaak diende ter synode te Dordrecht. Daar werd hi] onder handen geno- over de volgende „sonden". in eerste was hij uit Engeland over- imen met een vrouw, die hij niet telijk getrouwd had. Een kwaad dat leze tijd zeer dikwijls voorkwam. ir hij wilde dit verbloemen door te „^en, dat hij haar wel getrouwd had. Hij vlil echter door de mand en werd op leugens betrapt. Vervolgens had hij gedaan evenals de pastoor voorheen, door geld te nemen voor de bediening van de H. Doop en andere kerkelijke diensten. Dit is met i de reformatie afgeschaft omdat de pre- i dikanten aangesteld werden op trakte- Bt en niet op bezoldiging van losse szaamheden. idat hij zijn schuld bekend had, ueeit de synode besloten hem te hand haven, zodat hij naar Sommelsdijk te- t mocht ker^n. Echter zou men naar- op hem letten en informeren of hij in andere opzichten ook misdragen had. Indien hij goed van leven was, dan zou de synode hem een tijdlang in zijn dienst laten, tenzij hij zich weer ergerlijk aanstelde. Indien zulke af dwalingen weer aan het licht kwamen, dan zou de synode hem overplaatsen naar een andere gemeente, die het meest geschikt zou worden geacht Nog datzelfde jaar vinden wij zijn handtekening onder de akta. Daar staat Arnoldus de Stuer, pre dikant-in Sommelsdijk. Dit is dezelfde als Arnoldus Fransz. Na de bestraffing der synode, ver scheen Arnoldus Fransz. op 5 juni 1574 ter klassikale vergadering te Brielle, waar hij zijn schuld beleed. Daarom mocht hij naar Sommelsdijk terug met de mededeling dat men naar zijn ge drag zou informeren. Indien hij onbe rispelijk van wandel was, dan mocht hij blijven, maar zo niet, dan zou men hem daar vandaan halen en een ander in zijn plaats stellen. Een week later kreeg hij ter samen komst der predikanten de opdracht de Dijkgraaf te vermanen wegens hoererij. Indien dit geen baat gaf, dan moest hij de plaatselijke overheid daarvan in kennis stellen en aan de klassis ant woord geven. Het gaat niet goed. Ds. Arnoldus past niet in en bij Sommelsdijk. De klassikale notulen van 15 juli 1574 melden wel, dat hij de ver maning der broeders heeft aangeno men, maar dat hij gehoorzaam wil zijn, zo men hem wil overplaatsen. Dan zal hij ook zijn dochter van zich verwij deren. Inmiddels zou men schrijven aan de Baljuw van Sommelsdijk om bericht te mogen ontvangen aangaande beroe- pingswerk, waarna de klassis daartoe alles in het werk zou stellen. De klassis werkte door. De voorzitter ds. Gallinaceus van Brielle stelde zich in verbinding met de klassis Delft, Dordt en Rotterdam ten ein,de de pre dikant van Sommelsdijk daar vandaan te krijgen. Al zou deze dan ook wat minder onderhoud hebben dan te „Somerdijck", hij moest en zou weg. Daarom ging de volgende brief uit naar de drie genoemde klasses. Maarssen. Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) THOLEN Burgerlijke stand. Geboren: Johan nes z. V. M. V. d. Brink en M. J. Deur- loo. Indertroawd: S. Janse 28 jaar en M. |lager 23 jaar. etrouwd: C. M. Quist 25 jaar en T. )uine 26 jaar. Iverleden: L. Deurloo 89 jaar, echtg. Moeliker; P. C. Kr. Looker, 59 jaar |:g. van E. Hoek. >pbrengst collecte. De alhier gehou- coUecte ten bate van het N.V.V. ;.-fonds heeft 149.68 opgebracht. Hoogwaterstanden in de week van 15 tot en met 21 maart. Z v.m. 7.00 uur en nam. 19.24 uur; M. v.m. 7.35 uur en nam. 20.00 uur; D v.m. 8.14 uur en nam. 20.46 uur; W. v.m. 9.10 uur en nam. 21.50 uur; D. v.m. 10.30 uur en nam. 23.11 uur; V. v.m. 11.50 uur en nam. ------ uur; Z. v.m. 0.36 uur en nam. 13.10 uur; Eerste kwartier dinsdag 17 maart te 16.10 uur. en meer 'bij voor s kan ik hoop ik olgende OM KO. reserve man Dz. tallatie daarna nde de ie voor an Boe- k inge- eri door ank be doel. Na n werd bevol- best uit dit be- b.— (dus st welke ij mon- ke com- - gezegd gedeeld, lag voor ede en 1.25 en enkele voorzit- de geld- hetwelK geld bü de rente d is op de aan- dit pret or. eeld dat boekjes versche- s alsnog verlies ST. MAARTENSDIJK Bijeenkomst mussengilde. In de jaar lijkse bijeenkomst van het mussengilde zijn tot bestuursleden herkozen de he ren L. A. Kampman en W. Langejan. Ditmaal werd dhr. J. Nelisse tot ko- i ning uitgeroepen met de hoge vangst 1 van 56 ratten en 3 wezels. Hoofdman werd dhr. P. Noordijke, die 212 mussen en 4 ratten ving. Tevens werd het 40- j jarig bestaan herdacht. Van degenen, die in 1919 toetraden, is alleen W. M. tófcgejan nog lid. Ter gelegenheid van BwO-jarig lidmaatschap, werd hij door PfflPvoorzitter dhr. J. W. Hoek een doos sigaren aangeboden. Door burgemeester Bouwense werden ter afwisseling enige filmpjes vertoond. SCHERPENISSE Kijkavond Chr. school. Donderdag 5 maart j.l. werd in de Chr .school de j k^avond gehouden, waarvan door vele widers en bezoekers werd gebruik ge maakt. Het personeel der school, had de lokalen heel keurig met het werk der leerlingen versierd. Er waren ook keu rige tekeningen op de schoolborden aangebracht, waar veel bekijks voor Inzonderheid mocht de onderwij ze- tmej. Hendrikse, voor de handwerk [naaiwerk en ook voor het pitriet lof van de moeders der kinderen vangen. Naar schatting werd de kijk avond wel door plm. 200 bezoekers be zocht. Het onderwijzend personeel en het schoolbestuur, mag wel op een wel geslaagde avond terug zien. De collecte bij de uitgang der school, bracht de mpdie som op van 58.33. ST. ANNALAND Ledenvergadering Bijz, school. Deze vergadering werd geopend door de voorz. dhr. P. Quist, met het zingen van Ps. 66 vers 3 en 4, gebed en Schriftlezing n.l. Hebreeën 1. In zijn openingswoord wijst spr. er "P do plichten t.o.v. het bijz. onderwijs 6n op de kortstondigheid des levens. Na een woord van welkom te hebben toegeroepen aan de talrijke aanwezigen, deelt de voorz. o.a. mede dat het de laatste keer zal zijn dat hij de verga dering zal leiden, i.v.m. zijn aftreden en bedanken als voorzitter. Spr. releveert de moeilijkheden ge durende ongeveer 36 jaar dat de school bestaat (waarvan hij mede-oprichter Was) en roept een hartelijk welkom toe ^onderheid aan boekhouder van Luijk die van een ernstige ziekte is hersteld. De notulen worden door de secretaris gelezen en oiiveranderd goedgekeurd .en getekend. Daarna volgt jaarverslag van dezelfde waaruit blijkt dat er momenteel 195 leerlingen de school bezoeken en dat er heel wat moeilijkheden waren en nog zijn ten opzichte van de personeelsbe zetting. Vervolgens krijgt men het jaarverslag van de penningmeester te horen, bij monde van de heren van Luijk en den Engelsman. Achtereenvolgens worden secretaris, penningmeester en boekhou der door de voorz. dank gebracht voor hun werkzaamheden in het afgelopen jaar. De periodiek aftredende bestuursle den de heren J. B. van Dijke (secretaris) en J. A. den Engelsman (penningmees- tef) worden beide herkozen. In de plaats van de voorzitter P. Quist wordt als bestuurslid gekozen de heer A. J. Duijzer. Als lid van de commissie van school toezicht wordt gekozen (in de plaats van dhr. J. C. Hage, die niet herkiesbaar is) de heer Chr. W. Heijboer. Desgevraagd nemen alle her- en ge kozenen hun benoeming onder dank voor het in gestelde vertrouwen aan. De aftredende voorzitter wordt op voorstel van de heer D. den Haan tot erelid benoemd, welke benoeming door betrokkene wordt aanvaard. Ds. Westland is wel de tolk der ver gadering als hij de scheidende voorzit ter hartelijk dank zegt voor het vele werk dat deze, eerst als vice-voorzitter en daarna als voorzitter der vereniging heeft gedaan. Namens het bestuur zal dhr. Quist een boekwerk worden aan geboden, aldus spr., in overleg met de scheidende voorzitter, daar deze reeds vele boeken bezit. I Het hoofd der school, dhr. Kalle zegt eveneens, als vriend en namens het personeel der school, dhr. Quist har- I telijk dank voor de vele vriendschap, ondervonden gedurende bijna 30 jaren. Ook namens dit personeel zal een boekwerk worden geschonken. Op voorstel van bestuurslid Slager wordt de heer Quist staande toegezon gen Ps. 134 vers 3. Nadat deze laatste allen, geroerd, heeft gedankt voor de vele en goede woorden, sluit ds. Westland op verzoek deze goedbezochte vergadering met het doen zingen van Ps. 72 vers 11 en dankgebed. BRUINISSE Wilhelminafonds. De ledenwerfactie voor het Koningin Wilhelminafonds, de vereniging tot bestrijding van de kan ker, onlangs gestart door het organise ren van een propaganda filmavond, heeft alhier een behoorlijk resultaat op geleverd. Er werden 151 leden geno teerd en 296 contributanten gewonnen. Het financiële resultaat was 673,50. Jongenswerk C.J.V. Alhier is het jongenswerk van de C.J.V. weer ge start. Leiders zijn de heren W. A. Ju- melet en J. Dalebout. NIEUWERKERK Bejaardenmiddag. In „Ons Dorps huis" werd een bejaardenmiddag ge houden. Uit Bruinisse waren de bejaar den gebracht door diverse autobezitters. Mevr. van Eeten-de Vries spreekt een welkomstwoord. Dr. Becker laat zingen Ps. 89 7, leest enkele verzen uit Jesaja 53 en gaat voor in gebed. Hij wijst op het bloed van het Paaslam. Als we dit bloed aan ons levenshuis hebben, dan is er behoudenis. Een zestal leden van het damescomité voert een stukje op, getiteld „Grootva ders klok." Het Chr. Zangkoor „Een Naam is onze Hope" geeft onder leiding van de heer Schouls een tiental nummers ten ge hore, o.^. het Bondslied, enkele Psalm bewerkingen en natuurliederen. Mevr. IJzelenberg uit Bruinisse verr gast de aanwezigen op een dialectisch WESTDUKIS - NIDDEIHRRNIS BLOEMBOLLEN dahlia's, planten, rozen, heesters. Vraagt gratis in kleuren geïllustreerde ca talogus no. 73. Kwekerij P. Bakker N.V., Hillegom. Ook geschenkpakketteh bloembollen naar het bui tenland. Agenten gevraagd voor het gehele land. Inte ressante bijverdienste. Wist U, dat door hat dragMi vmii Scholte's Patent-Luchtbrcuk apparaat tl Uw breukbezwaren verdwijnen Vraact Cratis boekje met afbeelding «n priji. Fa. Scholte, Prinses Margriotlaan 55a, Rotterdam-Noord Tefafoon 83622. V.C.S. bij: J. G. BORN Stad aan 't Haringvliet Telef. 215 TE KOOP: wit, zijde en kant, niet op het eiland gedragen. Maat 40. Bijzonder koopje. Brieven onder no. 1980 bur. van dit blad. Firma BIJLEVELD Telef. 2336 Sommelsdijk vanaf 80.— tot 100.— met 1 jaar garantie. FLAKKEES LAND- EN TUINBOUWHUIS Julianalaan 1 Dirksland Telef. K 1877—511 GALLASPLEIN 1 HELLEVOETSLUIS vraagt voor zo spoedig mogelijk: die bereid is zich te gaan specialiseren op onderhoud en revisie van naai- en speei- aalmachines en verdere onderhoudswerk zaamheden. Het betreft hier een zelfstan dige positie, welke goed wordt betaald. ter opleiding, uitsluitend gehuwde perso nen, minimum leeftijd ongeveer 30 jaar. met Mulo- of H.B.S.-opleiding, Steno di ploma's event, ook Duits en Engels strekt tot aanbeveling. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan ons kantoor Gallasplein 1, Hellevoetsluis. (instelling met volledige opleiding voor het diploma A Ziekenverpleging) kunnen worden geplaatst: Sollicitaties te richten aan de Directrice. Zo, msfmr! En hoe lang had U wel gedacht dat V hier zou kunnen blijven it^an? Oh, agent alleen even naar 't postkantoor om te sparen. Hoesten, die nare kwaal. Bestrijd haar toch met het probate middel. Bij Apoth. en Drogisten ZELF SCHILDEREN is geld verdienen. Bestel nu uw TUINMEtlBELEM: vier fauteuils en tafel, v. 62.50 franco huis, onder remb., bij Enschede's Tuinmeubel In dustrie, Perikweg 61 te Enschede. Tevens in enkele plaatsen nog een VERKOPER ge vraagd. Gevraagd nacht voor dag en voor de huishouding. Bij 2 bejaarde mensen. Goed loon. Woning geriefe- lijk. Gelegen aan het water. J. HEEMSKERK v. Hemessenkade 43 Woubrugge Gevraagd per 1 april een op veehouderijbedrijf. Goed kunnende melken en alle werk verstaande. Goede behandeling en goed loon. N. Herv. Godsdienst. D. van Dam, Rondweg 24, Zegveld (U.). Tel. 03489-264. Gevraagd zo sp. mogelijk een huishoudster; N. h.; m. 1.; hoog loon. Adres: F. Sterk, Prov. weg Oost 133, Haastrecht. vraagt op korte termijn voor tijdelijk een aantal voor algemene fabriekswerkzaamheden. Voor kosthuizen zal van bedrijfszij de worden gezorgd met een ver-gaande tegemoetkoming in de kosten. Beisgeld wordt eveneens eenmaal per week ver goed. Inlichtingen en aanmeldingen vóór 17 maart a.s-. bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelhar- en voor grondbehandeling van Gladiolen, koepeen, plantuitjes enz. Vraagt inlichtingen bij: FLAKKEES LAND- EN TUINBOUWHUIS Julianalaan 1 Dirksland Telef. K 1877—511 Is even prettig werk als VV INKELEN Het is een goede gedachte van de leermeester geweest weer eens enige leerlingen een orgelbespeling te laten verzorgen, zodat wij eens een blik kun nen slaan in hun muzikale opleiding, waarover veel goeds gezegd mag wor den. Ook wat betreft hun keuze van de te spelen werken mochten wij met ge noegen constateren dat deze keuze door hem gevallen was op werkjes der klas sieke orgelmeesters, die een schat van muziek hebben achtergelaten, waar het nageslacht van profiteren mag. Muziek die de eeuwen heeft getrotseerd, en die het dan ook altijd zullen winnen van het goedkope genre, zoals liedfanta sietjes enz. getoonzet in harmonisaties van dertien in één dozijn. Voor derge lijke prullaria's hebben gelukkig de jeugdige concertgevers gewaakt. Na het zingen van Ps. 33 1 en 2 speelde Wim van Kempen uit Melissant 2 pittige va riaties uit Bachs partita „Allein Gott in der Höhe sei Ehr", die door een tin telende registratie zeer goed klonken. Ook Piet Tanis uit Sommelsdijk speelde uit deze partita enige variaties o.a. 10 en 16. Giel van Dam uit Ooltgensplaat speelde de Toccata in C van Pachelbel. Deze toccata die weer hogere technische eisen stelt kreeg door haar mooie voor dracht in puntig tempo een levendige vertolking. Ook de jeugdige Jan van Dijk uit Middelharnis, die 2 variaties uit de partita „O Gott die Grommer Gott" van Bach had gekozen gaf door een mooie registratie en een strak tem po het echte karakteristieke aan Bach's schepping. Vooral de bicinium (2e var.) klonk zeer beschaafd. De mooie koraal bewerking over Herr Christ die eninig Gottes Sohn" van Dietrich Buxtehude gespeeld door Peet Wessels uit Middel harnis had een mooie rustige voordracht wat het karakter dezer bewerking zeker ten goede kwam. EUy Breeman uit Ooltgensplaat besloot als leerling met „Wer nur den Lieben Gott lasst walten" van Bach. Deze bewerking met haar mooie melodie die uitkomend op het pedaal werd gespeeld, heeft een prach tig vloeiend contrapunt, wat ons heeft geboeid. Jammer dat het tongwerk in het pedaal hier en daar ontstemd was. schetsje in dichtvorm. Mevr. van Eeten-de Vries spreekt een dankwoord uit aan allen, die medege werkt hebben aan het slagen van de sa menkomst. Tot besluit wordt gezongen gezang 132. Het Groene Kruis. De jaarlijkse le denvergadering zal worden gehouden op woensdag 18 maart in ,Ons Dorps huis". Na het huishoudelijke gedeelte vertoont de heer J. v. d. Berge uit Haamstede zijn nieuwste serie kleuren dia's, genaamd „Ons Schouwse land". Getracht wordt het ledental op te voeren. Arie Keyzer vervolgde deze bespeling met een 3-taI bewerkingen op het prachtige „passie" koraal „O Lamm Gottes unschuldig" van Bach. Vooral de 2e var. heeft een schitterende melo dische gang die ons heeft getroffen. De bespeling werd besloten met de popu laire 6e orgelsonata gebouwd op de me lodie van het „Gebed des Heeren" van Felix Mendelsohn-Bartholdy. De organist gaf aan deze bewerking een pittig levendig tempo en een wei- overdacht gekozen registratie. Vooral de Se, 56 en 6e bewerking kregen een sprankelende vertolking met een mach tig climax wat zich oploste in het grootse slot. In deze sonate beluisterden wij gezonde romantiek die zeker niet veracht mag worden, daar ook deze werken een schone erfenis zijn. Leerlingen en leeraar kunnen weer op een geslaagd orgeluur terug zien, dat t.z.t. zeker herhaald moet worden. M. S. SCHOENEN VOOR ONDERWEG In verband met Pasen zal dezer da gen bij La Rivière Voorhoeve te Zwolle een boek verschijnen van de hand van ds. A. G. Barkey Wolf onder de titel „Schoenen voor onderweg." Dit boek over de koers in ons leven is ge schikt voor jonge belijdende leden. De 18 hoofdstukken, vol kernachtige, vaak geestige gezegden, zijn afgestemd op de tijd waarin wij leven. Het is fris en origineel geschreven. Wij noemen enkele hoofdstukstitels: Het mysterie in ons leven Een vrouw met een „plus" De man achter de deur Het gebed om de noordenwind van Gods Geest Religie als uitno diging enz. PLUIM VEEMARKT Op de pluimveemarkt van vrijdag 6 maart 1959 werden aangevoerd 5000 kippen. Kippen (witte) 1.70—1.80 per kg le vend gewicht; kippen gekleurd) 1.65 1.75 per kg. levend gewicht; oude hanen f 3.4.per stuk; tamme konijnen 4.50 11.— per stuk. Ruim aanbod van kippen met leven dige handel en de prijzen als vorige week. Wereldcommunicatie-netwerk reeds met huidige kunstmaan mogelyk. Washington Een ingenieur van de General Electric Comp., R.P. Haviland, verklaarde vorige week ten overstaan van een Congrescommi'isie inzake Ruimtevaart, dat een bruikbaar ver bindingsstelsel, dat de gehele aarde omspant, reeds met de tegenwoordige ruimtevaartuigen en instrume ten mo gelijk is. Hij zei dat met behulV van 16 klein kunstmanen, die de seinen aan elkaar doorzenden de gehele aarde van radio- en televisieprogramma's kan worden voorzien. Hij schatte dat elk zendstation in de ruimte op ongeveer 2.500.000 zou komen te staan. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrij dende gevoel dat over U komt, naar mate de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en ingewanden doet gel den en zo Uw bloed sneller gaat stroo men. Stramheid en pijn vallen ai'-'-'ï wa re vp", en p-s voelt Uzitólf allengs ^..-ar helema... ue oude.Tvraag Kruschen bjj Uw apotheker of drogist. Op 2 december 1958 werd door ex- minister Hofstra bovenstaand wetsont werp ingediend. Sinds jaren werd de mogelijkheid be studeerd om tot een vereenvoudiging te komen van de belastingwetgeving. Als resultante van deze studie is thans het betreffende wetsontwerp ingediend. In het ontwerp wordt hierover ge zegd, dat een belangrijke vooruitgang op het gebied van eenvoud, duidelijk heid en overzichtelijkheid zal worden bereikt, mede door dat in het ontwerp van de algemene wet inzake rijksbelas tingen (een afzonderlijk ontwerp) het formele recht werd opgenomen. Men heeft getracht een eenvoudiger opbouw te verkrijgen door wijzigingen van re dactionele aard en uit een meer ratio neler opbouw van het belastbaar inko men. Naast de formele wijzigingen bevat het ontwerp ook een groot aantal mate riële wijzigingen. De voornaamste zijn: 1. De landbouwvrij stelling met betrek king tot externe waardeveranderingen van onroerende zaken zal worden in getrokken. Een en ander zal zeer zeker een onaangename verrassing zijn voor de landbouwers. 2. De Minister stelt voor het probleem van de eigen studiekosten op te lossen, door deze als buitengewone last aan te merken. 3. Als tegemoetkoming voor de wer kende gehuwde vrouw, alsmede voor de in eigen bedrijf meewerkende echt genote, mag per jaar ten hoogste 624.in mindering worden gebracht op het belastbaar inkomen. Als bijzon-i derheid kan vermeld worden, dat een in eigen bedrijf meewerkende vrouw minimaal 4 uren pei' dag werkzaam moet zijn. 4. De Minister heeft aanleiding ge vonden een regeling voor te stellen, die als strekking heeft de progressie te ma tigen in gevallen v/aarin sterk wisse lende inkomens worden genoten. De Minister heeft er op gewezen, dat de voorgestelde regeling slechts ten doel heeft een voorziening te treffen voor gevallen waarin de gevolgen van het ongelijkmatig genieten van het .inko men sterk spreken. 5. Buiten heffing zal worden gelaten de rente begrepen in uitkeringen uit levensverzekeringen, die niet tegen betaling van een koopsom zijn geslo ten. 6. Bepaling van de winst over een gebroken boekjaar zal in de toekomst slechts toegestaan zijn aan hen die thans een boekjaar aanhouden en aan hen die aannemelijk kunnen maken, dat de aard van de onderneming een boek jaar rechtvaardigt. 7. Slechts bij volledig staken van de onderneming kan aanspraak gemaakt worden op de belastingvrije som ad 7500.—. 8. Het zal mogelijk zijn de boekwinst (ontstaan bij vervreemding) op duur zame bedrijfsmiddelen te reserveren. Het zeer grote fiskale bezwaar, dat de stille reserves direkt werden belast, bij verkoop of inruil van het bedrijfsmid del, is hiermede grotendeels opgeheven. Per bedrijfsmiddel zal de ondernemer vrijeiyk kunnen beslissen of hij al of niet tot reservering zal overgaan. 9. Het zal niet meer toegestaan zijn de vervroegde afschrijving toe te pas sen in het jaar van bestelling. Slecht de betaaldatum vormt thans het crite rium. 10. Het z.g.n. „bijzondere" tarief is gebonden aan een minimum grens van 1000.en zal ook van toepassing zijn op voorraden. Dit laatste is van zeer veel belang. 11. Men zal een mogelijkheid schep pen om in geval van het staken van een onderneming door het overlijden van de ondernemer onmiddellijk fiskale af rekening achterwege te doen blijven. 12. Herkapitalisatie wordt permanent mogelijk gemaakt. De huidige kabinets crisis heeft de behandeling van ge noemd ontwerp voorlopig doen uitstel len. In fiskaal opzicht gesproken be looft 1959 een opwindend jaar te wor den. De parlementaire geschiedenis zal leren hoe uiteindelijk de definitieve vorm van de nieuwe wet zal worden. Sommelsdijk, S maart 1959. P. van den Ouden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 7