[ubiieumviering Paulina van 'eel en Bethesda ziekenhuis Fa. KAPTEIN Uitslag Buitenland verkiezingen Spit, Spierpijn Ie jaargang im fein tel Inbank Ibank Tongej riTeerwl üe heer v^^ PBINS ITRNDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-H0TT,4NDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Donderdag 19 maart herdenking in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland MEDITATIE Jezus voor het Sanhedrin Herdenking en receptie BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED TEL. 01870-2004-2704 Vrijdag 13 maart 1959 No. 2778 «Uerlijj,! tSLAM)| rgemees-l Nt open, Istel ver-1 Ithouders 1 lellendam I 7 uur llans 1958, I gehouden an het be- liggen ten fuR ledenver- Is avonds ponge. Balans worden voor de [itore der SSTUUR. pnstelling de schooi ■e. Jaraniff lond voor Ook zateti [jevredigeni dat zaterl |ling zondaT bekend gH Ind zou zijl pnd geslote[ Itip had zei J moesten alj Is keren. ItentoonstelJ geen. blaami hn geen enl [ten. Burnt den Boni-| paar voord In en raeet-l 1-den gehoii| |59 van l(l-[ het verenif Itdijk 82. brezee f £n de Voor| leen perceel In het Kui| Jweg, onder-l Iheer L- 1*| tmemen im en Eele nieuw| rj. A. Mul-I Achthuize»! I parochie WoensdaM l? uur zal ifl Idstond VOO I ^en, waa" I [van Drentf kisatie Goe-I Jl op woens'l rom 7.30 uuj Idijk in ee I Ikomen. "'I Ide huisho^l een nabtl gelever*! Lverslag Aeteren. »«l f hadden ling, dat .J (volle lOf 1 let kwart^'I Iwas al vWSI tals bekend bestaat het Paulina v. Weel en Bethesda ziekenhuis te Dirksland I donderdag 19 maart a.s. vijf en twintig jaar. Het bestuur of beter gezegd besturen willen er geen groot feest van maken, de herdenking zal op er bescheiden voet worden gehouden. Dit, omdat nog zo kort geleden het Lkenhuis in het middelpunt van de belangstelling heeft gestaan, bij de ope- Jig van het nieuwe aangebouwde kinderziekenhuis in november 1957. Op de ferboven genoemde datum zal in de Hervormde Kerk een herdenkingsdienst orden gehouden en 's middags zal er in het ziekenhuis worden gerecepieerd. pdanks deze bescheiden opzet lijdt het geen twijfel of er zal op die dag een èststemming zijn en we verwachten grote toeloop uit het gehele eiland, om it het ziekenhuis bij ons als Flakkeeërs een grote plaats inneemt, mede om it het van zo grote betekenis is voor de gehele bevolking van ons geïsoleer- eiland. |nu het gecombineerde ziekenhuis een varteeuvv bestaat willen wij nog eens liar het verleden teruggrijpen, en in 't prt releveren hoe het tot stand is ge- Imen. De „beroemde envelop" die in 1928 het gemeentebestuur te Dirksland hnen kwam, waarin de mededeling In het legaat van Vrouwe Paulina van feel, groot één miljoen gulden heeft de doorslag aan gegeven. De lega- |ring hield in een half miljoen voor gemeente en een half miljoen voor diaconie der Ned. Herv. Kerk ter |aatse, om een stichting te creëren voor bouw van een verpleeghuis, waar- lor van 150.000.kon worden uitge- bkken. Van de rente van de resteren- 8V2 ton kon de exploitatie worden ^voerd en tevens was bepaald, dat de - en minvermogenden ter plaatse in gemeente Dirksland kosteloos zou- In worden verpleegd. Iwij zeiden hierboven dat het legaat pn mej. Paulina van Weel de doorslag de totstandkoming van dit zieken- his heeft gegeven teveel leeft ech- |r in de verbeelding van ons Flakkee- volk, dat het daaraan alleen te dan- bn zou zijn. Wij zouden de geschiedenis len recht doen, indien wij niet ver leidden, dat reeds in 1925 een Her- prmde Diaconale Commissie aan het erk was voor de totstandkoming van In ziekenhuis op Flakkee. Deze com- lissie had inmiddels een kapitaal bij- |n groot 85.000.en ofschoon de Etie een poos heeft gesluimerd, werd Eze opeens weer levendig door het Bt spectaculaire legaat. |Het inmiddels gevormde bestuur van Paulina van Weelstichting, naden- ^nd over de wilsbeschikking van de aaatster, in de oorspronkelijke vorm Irst plaatselijk bedoeld, zag het grote Èlang in om tot een ziekenhuisstich- ]ig voor het gehele eiland te komen, fezien de bestaande Hervormde diaco- fele commissie van de 13 gemeenten van |t eiland is het tot een samenbunde- Jig van krachten gekomen, waardoor |n gecombineerd ziekenhuis „Paulina Weel" en „Bethesda" kon worden fevormd. De Hervormde diaconieën pnden voor de bouw 80.000.inbren- pn. Bestuursvorm iDe bestuursvorm werd als volgt sa- lengesteld: eerst het groot van Weel- Istuur, bestaande uit 7 leden van de Imeenteraad (dit behoeven niet altijd ladsleden te zijn, maar, ook leden door I gemeenteraad aan te wijzen) 7 leden Bn de pi. Hervormde kerkeraad, waar- p de pi. burgemeester (in dit geval p burgemeester Bos) qualitate qua borzitter is. Van de leden van de Her- prmde diaconieën, 13 in totaal, een festuur van 7 leden. Ipagelijks bestuur. Het dagelijks be- luur van de Van Weelstichting bestaat It 5 leden, w.o. de voorzitter; van de lerv. diaconale Stichting „Bethesda" jeneens 5 leden w.o. de voorzitter, de laatselijke Herv. predikant, in dit ge- fel ds. den Besten. Deze twee bestu- In van 5 vormen het dagelijks gecom- pieerd bestuur (10 leden) waarvan Tibtshalve de burgemeester voorzitter lAls de twee grote besturen vergaderen zijn er dus 14 leden van de Stichting van Weel en 7 Bethesdaleden. Om even- j redigheid in het stemrecht te hebben. heeft van Weel 1 en Bethesda 2 stem men. Van deze 2 instanties is de heer T. van Oortmerssen secretaris. De staf, bestaande uit de represetan- ten van de besturen, geadviseerd door de beide hoo.Cden van dienst met de me dische staf, komt reeglmatig eens per kwartaal bijeen. De medische staf bestaat momenteel uit de doktoren dr. G. Stoel, chirurg gynaecoloog; dr. C. H. Jes.surun, inter nist; dr. J. van Loo, kinderarts. De be sturende zuster is dr. Korver; de heer T. van Oortmerssen thesaurier-econoom Kerk zag zijn taak Het mag hierbij opgemerkt, dat de kerk in de dertiger jaren hier zijn taak goed heeft verstaan. Bij het oorspron kelijk doel van een „plaatselijk ver pleeghuis" is men door samenbunde ling van krachten met de Herv. diaco nieën kunnen komen tot een zieken huis voor de gehele streek, dat in de afgelopen kwarteeuw bewezen heeft in een grote behoefte te voorzien. Voor heen immers was men op de ziekenhui zen van Rotterdam en elders in ons land aangewezen, wat bij ernstige en spoed eisende gevpllen geweldige moeilijkhe den gaf. Het is meer dan eens voorge komen, bij acute gevallen, dat de pa tiënt reeds overleden was eer hij of zij bij het lange en moeilijke vervoer in het ziekenhuis was aangekomen. Met de visie die de Hervormde diaconieën hierop hebben gehad, waren ze zelfs vele streken in ons land ver vooruit. Bijzonderheden Vrouwe Paulina van Weel overleed 24 mei 1928 te 's Gravenhage. Na de ontvangst van het legaat had de op richtingsvergadering plaats op 24 jan. 1930 en een half jaar later op 15 sept. 1930 kwam de Van Weel-Stichting tot stand, n.l. op 15 sept. 1930. Op 10 december 1931 werd de over eenkomst bekrachtigd van de beide, rechtspersoonlijkheid bezittende instan ties om tot exploitatie over te gaan. De bouw van het ziekenhuis vergde een bedrag groot 360.000.gulden 280.000.— Van Weel en 80.000.— Bethesda). De architectuur werd opgedragen aan Ir. Hanrath en Ir. Briët, die een zeer efficiënt gebouw heeft weten te cre ëren dat nu, na 25 jaar nog zeer doel matig is en waarop het nieuwe kinder ziekenhuis in 1957 prachtig kon wor den aangesloten. De eerste steen voor het Van Weel- Ziekenhuis werd gelegd door burge meester Visser en voor het Bethesda ziekenhuis door ds. C. v. d. Wal. De Stichting Van Weel werd 9 maart 1934 door prof. Slotemaker de Bruine, de toenmalige minister van Binnenl. Za ken geopend en op 12 maart werd door de pastor loei ds. C. v. d. Wal een dankdienst geleid voor detotstandko ming van het Bethesda ziekenhuis. Op 19 maart 1954 werd de eerste pa tiënt opgenomen, welke datum men als maatstaf heeft genomen voor de jubi leum-viering. De Hogepriester dan vraagde Je zus van Zijn discipelen en van Zijn leer. (Joh. 18 19) Jezus staat voor de Raad van de Jo den. Het is een waardige vergadering, die zich heeft vergaderd om de verach te Jezus van Nazareth te vonnissen. Er is naar deze gelegenheid lang uitgezien. Jezus toch heeft Farizeeërs en de schrift geleerden in verontrusting gebracht. Het volk, dat zich zo lang door deze leiders heeft laten leiden, keert zich in toenemende mate van deze leiders af en volgt Jezus. De schare van Zijn disci pelen wordt met de dag groter. De in druk, die Hij op het volk maakt, laat zich steeds sterker gelden. Daarom zijn de leden van het Sanh,edrin verontrust. Het gaat over hun reputatie. Nog wel de reputatie, waarop zij het meest ge steld zijn. Namelijk die van „de godza ligen bij uitnemendheid" te zijn. Jezus heeft met die reputatie openlijk gespot. Heilig gespot. Hij heeft hen toch verge leken bij de witgepleisterde graven, die van buiten wel schoon zijn, maar van binnen vol van dorre doodsbeenderen. Daar moet toch werkelijk niet gering over gedacht worden. De Farizeeërs worden vergeleken bij de graven, die door de dood gevuld zijn. Nu dan heb ben zij de gelegenheid om Jezus te von nissen. Het oordeel is reeds besloten. Het is reeds afgesproken: Het is beter dat één voor het volk sterve, dan dat het gehele volk verloren gaat. Ja, dit oordeel is door God besloten. In Zijn eeuwige wijsheid is dit over dacht. Het wonder van de plaatsbekle ding is door Gods genade op aarde ge openbaard als hetgeen in Zijn raad is besloten om de uitverkorenen te zali gen. Geheel de ceremoniële bediening heeft deze plaatsbekleding gepredikt. De profeten hebben die plaatsbekleding vermeld. Maar, het oog van de Fari zeeërs is voor de noodzakelijkheid van de plaatstaekleding gesloten. Zij toch hebben de gerechtigheden, waarin zij roemen en waarin zij de grond van hun zalige verwachting in menen te kunnen vinden. Daarom verachten zij Hem, Die hun gerechtigheden heeft aangewe zen als een wegwerpelijk kleed. Niet zozeer Zijn daden, maar de woor den, die Hij sprak, hebben hun afkeer opgewekt. Het gaat over de leer van de vrije genade, zoals die door Jezus op de aarde gepredikt werd en die lijnrecht staat tegenover de leer van de verdien stelijkheid van de werken van de mens. Nu zullen hier de aanhangers van de leer van de waarde van de eigen werken des mensen voor God oordelen over de leer die Jezus verkondigde en waarvan Hij als de waarachtige Zoon Gods, Die mens geworden is, de grond en de in houd is. Nu, die leer wordt ter dood verwezen. Er is een onverzoenlijke vijandschap tussen die beide. Zij kunnen niet naast elkander bestaan en zij kunnen nooit met elkander in overeenstemming wor den gebracht. De mens, die door eigen werken zalig worden wil, acht de vrije genadeleer een verderfelijke en dode- lijlce leer. Daartegen briest men, omdat de vrije genade de doodsteek geeft aan êen leer, die de mens nog vermogens ten goede wil toekennen. En ziet, het resultaat van het onder zoek is dan ook niet anders, dan be sloten was. Jezus wordt veroordeeld, omdat Zijn leer veroordeeld is; de in houd van Zijn leer was dan ook niet anders, dan dat Hij de Eeuwige Zoon Gods is en daarop is de leer van de zaligmakende genade gegrond. Toch moeten wij meer in dit gebeu ren lezen. Geheel de lijdensgeschiede nis toch staat in het licht van: Deze naar de bepaalde Raad en voorkennis Gods overgegeven zijnde. In elk onder deel van Zijn lijden staat Jezus borg x'oor de Zijnen, want bij elke stap, die Hij doet op aarde, vervult Hij de Hem verleende opdracht des Hemels. Ook, wanneer Hy voor de Joodse Raad staat. Hier toch zal het openbaar worden, dat geen andere beschuldiging tegen Hem kan worden ingebracht, dan dat Hij zegt de waarachtige Zoon Gods te zijn; dan dat Zijn leer, die de vrije genade Gods predikt, door de eigengerechtigde Joodse leraren veroordeeld w^ordt. Hij laat Zich ook hier veroordelen. Hij is ook hier de grote Onderworpene. Juist door Zijn onderwerping toch kan alleen maar Zijn leer triumferen. Zijn onder werping toch zal de doodssteek voor de eigengerechtigden betekenen. De zonde der eigengerechtigheid, waarmee de Joden vervuld waren, heeft Op deze foto ziet men de besturende zuster Korver met dr. van Loo in een van de afdelingen in het nieuwe kinderziekenhuis. Uitbreidingen Vanaf 1934 tot 1944 was het een rus tige periode voor het ziekenhuis. In 1944, door de evacuatie onder de bezet ter bereikte men in de exploitatie een dieptepunt. Na de oorlog in 1946 werd eeri t.b.c. paviljoen bijgebouwd, met een capaci teit van 12 bedden. In 1948-'49 volgde uitbreiding van de laboratoria en in 1957, door de schenking van Radda Bar- nen uit Zweden, het kapitale kinder- .ziekenhuis. Om enige cijfers uit de exploitatie te Fe geven hier nog een foto van de kunstvoïle graffito in de hal van het aan- fbouwde kinderziekenhuis. De receptie op donderdag 19 maart a.s. zal in deze Kl plaats hebben. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met noemen vermelden we, dat in 1934 (drie kv/art jaar) begonnen werd met 8000 verpleegdagen van de beide inrichtin gen, terwijl in 1958 30.500 verpleegda gen werden geregistreerd. De norma le bezetting was in 1935 12000 verpleeg dagen en vóór 1957 24 25000.— Met de nieuwe vleugel is er in 1958 een stij ging waar te nemen. Finantieel gezien beiiep de exploita tie in 1935 40.000.— en in 1958 niet minder dan 600.000! Een groot ver schil dus. De totale bezetting was in 1934 25 man en in 1957 85. Normaal is, dat voor 2 patiënten één verpleegster is. Wat de salarissen van de verpleegsters be treft, die voorheen zwaar werden on derbetaald, is daarin ook een verande ring ten goede gekomen. In 1934 be droeg dit voor een gediplomeerde 300 tot 600 per jaar; in 1958 2400 en 4800 per jaar, benevens kost en in woning. Gestart met 50 bedden zijn er nu 100 bedden en 30 voor reserve. Met het nieuwe kinderziekenhuis behoeft het Flakkeese ziekenhuis niet voor de mo dernste in ons land onder te doen. Zoals reeds gezegd is de jubileum viering in een zeer bescheiden vorm ge goten. Gezien het Chr. karakter, wordt het hoofdaccent gelegd in een herden kingsdienst in de Hervormde Kerk, die door ds. C. v. d. Wal van Muiden zal worden geleid. Ds. C. v. d. Wal was de eerste voorzitter van het Bethesda zie kenhuis. Deze dienst vangt aan te 2.30 uur, waar ieder die belangstelling wil tonen toegang heeft. Na afloop van deze kerkdienst wordt gerecipieerd in de hal van het kinder ziekenhuis waar eveneens ieder die het bestuur wenst te complimenteren, van harte welkom is. Wij attenderen er op, dat aan niemand uitnodigingen worden verzonden. Wij twijfelen niet of heel de bevol king van Flakkee zal met het 25-jarig bestaan van het ziekenhuis meeleven. Men doet dit nu reeds, door giften en gaven te schenken aan het comité, dat namens de bevolking een geldsom zal aanbieden voor de aanschaf van een nieuwe Röntgen-installatie. Wij verna men van terzijde dat op de dag van de receptie dit bedrag, waarvan de grote ons nog niet bekend is, aan het be stuur zal worden aangeboden. De burgerij van de gemeente Dirks land zal er goed aan doen op donder dag 19 maart de vlaggen uit te steken om een feestelijk tintje aan deze blijde herdenking te geven. Het moge èn voor het bestuur, voor de medische staf, voor de patiënten èn voor onze eilandbewo ners een vreugdevolle dag worden. Jezus aan het hout des kruises gesla gen. Maar, en dit is het wonder. Hij zal aan dat hout des kruises hangen om ook de zonde der eigengerechtig heid te niet te doen. Om Zijn volk een verzoening van alle zonden te veroor zaken. Daarin ligt zo'n sterke vertroos ting voor een volk, dat in zichzelf deze zonde ontdekt. De zonde der eigengerechtigheid is toch een zonde, waar in het bijzonder de godsdienstige mens voor open ligt. Uit de werken der wet willen wij ge zaligd worden. Uit ons doen en laten opklimmen tot God en om Hem alzo welbehagelijk te zijn. En in die geestes gesteldheid zijn wij, evenals de Joodse leraren en leiders, de bitterste vijan den van de leer van Jezus. Want tot op deze dag predikt Jezus de eigengerech tigde mens, dat hij een witgepleisterd graf is. En in die prediking onder graaft de Heere al de gronden, waarop de zaligheidsverwachting van de mens, die in zijn werken opgaat, rust. Het is een begrijpelijke ergernis, die opgewekt wordt, wanneer men öame- lijk meent de Heere te behagen en hoort, dat uw werken voor Hem de adem des doods zijn. Dan briest het hart; dan breekt de vijandschap uit; dan wenst men Jezus met Zijn leer uit te bannen, omdat men het leven in eigen hand wil vinden. Maar hoe gelukkig, wanneer de mens het leven niet meer in eigen hand vin den kan. Wanneer door overtuigingen des Geestes al onze werken voor ons een wegwerpelijk kleed worden; wan neer wij ook de zonden van onze vij andschap tegen vrije genade in ons ont dekt zien. Wanneer het praktijk wordt in ons hart. wat Mc. Cheyne in zijn gedicht zo kostelijk uitdrukte: Dat wij Zijn beker hebben gevuld en Zijn kroon hebben gevlochten. Voor dezulken zal een Zich onderwerpende Jezus voor werp van aanbidding en bewondering worden, want dan wordt het vervuld: En die zijn ziel bij het leven, nu niet meer heeft kunnen houden, ook die zal voor Hem nederbukken en dan zal het zijn: Het vrome zaad van die op God be trouwden. Zal door Zijn kracht, Hem dienen voor Hem leven. Het zal de Heer eens worden aange schreven, In het nageslacht. (Ds. A. Vergunst) Opstand in Irak In het noorden van Irak is een groep militairen onder leiding van kolonel Sjawaf in opstand gekomen tegen de re gering van premier Kassem. De berich ten over die opstand waren aanvanke lijk nogal tegenstrijdig. De radio van de opstandelingen meldde dat de rebellen geheel Noord-Irak in handen hadden, terwijl de zender van de regering be kend maakte, dat de opstand in beginsel was onderdrukt. Het laatste bericht bleek dichter bij de waarheid te zijn dan het eerste. Het radiostation van de opstandelingen zond althans niet meer uit en volgens berichten uit Bagdad zou de opstandige kolonel door zijn eigen soldaten zijn gedood na een bombarde ment op zijn hoofdkwartier. De regering van premier Kassem is nog maar acht maanden aan het be wind. In juli van het vorige jaar was hij bij een andere opstand aan de macht gekomen, na de moorden op koning Feisal en premier Noeri-es-Said. Het iHAZET-fABRIEKEN MVENBERGEN. beleid van Kassem werd in Irak bij een groot deel van de bevolking maar matig gewaardeerd, vooreerst omdat het te veel steunde op het leger en ten tweede cmdat het zich teveel richtte naar de communisten in het land. In het leger bevinden zich vele pro- Nasseriaanse elementen. Deze groep wordt echter door Kassem volkomen genegeerd. Dat het leger zich vorig jaar bij de revolutie heeft neergeled, vond z*n oorzaak in de verwachting dat Kassem zou aansturen^ op een groot Panarabisch rijk. Maar Kassem's re giem was te communistisch georiënteerd om nog nationalistisch te kunnen zijn. Voor de nationalisten betekende dat een teleurstelling. Daarbij kwam nog de vrees voor communistische invloeden. Dit alles is de reden waarom legerauto riteiten in verzet gekomen zijn. In een land als Irak, waar het leger zoveel macht heeft, bepaalt dat leger de koers van de regering. Het slagen van de opstand was dus afhankelijk van het aantal militairen, dat achter Sjawaf zou staan. Dat aantal blijkt te gengevallen te zijn, zodat de opstand spoedig onderdrukt was. De officieren, die bij de opstand betrokken waren en gevangen genomen zijn, krijgen allen de doodstraf. Het is te verwachten dat het beleid van Kassem, na de mislukking van de opstand, nog linkser zal worden dan het tot-nog-toe geweest is. Hieruit blijkt dat de verhoudingen in de Arabische wereld toch weer voor elk land verschillend zijn. Tegen Kassem ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuv/e ESMERALDO WIJNEN De uitslag van de verkiezingen van Goeree-Overflakkee vindt U aan de binenzijde van dit blad. Een overzicht over de uitslag konden we in dit num mer niet meer opnemen. We komen daar in ons a.s. dinsdag- nummer breedvoerig op terug. Redaktie. brak een opstand uit van aanhangers van Nasser, die anti-communistisch zijn terwijl Nasser zelf dikwijls verweten -'s, dat hij zich te nauw bij de Sowj et- Unie aansluit! Meer of minder pro- communistisch, alle landen van de Ara bische wereld zijn bang voor een rege ring die onder invloed staat van de gro te mogendheden. Boven elk ander be lang gaat het nationalisme, dat geen te grote invloed van buiten af duldt. Chroestsjow in Berlijn De Russische premier en partijleider Chroestsjow heeft een bezoek gebracht aan de Leipziger Messe en aan Oost- Berlijn. Men kan, zoals helaas al te dik wijls gebleken is, Chroestsjow's uitla tingen altijd op twee manieren uitleg gen, zodat we voorzichtig moeten zijn met het trekken van conclusies. Te Leipzig heeft hij o.a. verklaard, dat de Sowj et-Unie niet halsstarrig zal vast houden aan 27 mei als datum voor on derhandelingen. Dat zou dus aanleiding kunnen geven tot een gematigd opti misme. Maar anderzijds maakte Chroestsjow bekend, dat Rusland, als het Westen niet wil onderhandelen, een eenzijdig vredesverdrag met Oost- Duitsland zal sluiten. Dat betekent dus, populair uitgedrukt: „Uitstel is nog geen afstel." In Berlijn heeft Chroestsjow een schijnbaar nog grotere concessie ge daan. De vrije stad West-Berlijn zou onder toezicht moeten komen van neu trale troepen, of wel door troepen van Amerika, Frankrijk, Engeland en Rus land. Op grond van dit voorstel zou het dus niet nodig zijn, dat de Westelijken zich uit Berlijn terugtrekken. De troe pen mogen blijven, ze krijgen alleen een andere taak, ze zouden het toezicht der Verenigde Naties uitoefenen. Maar dat alles vloeit voort uit de veronderstelling van een vredesverdrag. Oost- en West-Duitsland moeten zelf maar uitmaken hoe ze zich willen her enigen. En juist tegen dit uitgangspunt bestaan in het Westen ernstige bezwa ren, omdat de Westelijke defensie er door in het gedrang komt. Het Westen zal wel geen zand in de ogen laten strooien, hoe acceptabel Chroestsjow's voorstel ook lijkt. 'Toege ven is in de hogere politiek een bewijs van zwakte. Wél staat vast, dat nóch het Oosten, nóch het Westen, oorlog wil; oorlog zou voor beiden ondergang betekenen. Maar hoever ze kunnen gaan om de kwestie zonder oorlog op te los sen, is een zaak, die we moeten afwach- ter. Alleen krijgt Chroestsjow hoe langer hoe meer de wereldopinie op z'n hand door zijn gematigde voorstellen. Het Westen komt daardoor steeds meer in een moeilijke situatie. Bestrijding van het duikbootgevaar. Washington, De Geallieerde Op perbevelhebber van de Atlantische Strijdkrachten, Admiraal Jerauld Wright, heeft afgelopen week tijdens een symposium dat aan, de strijd ter zee was gewijd gezegd dat meer dan 80 procent van de Amerikaanse en NATO zeestrijdkrachten in de Atlantische Oceaan bestemd zijn om de gevaren van een aantal met duikboten te be strijden. Hij voegde er aan toe dat er nog heel wat werk verzet moet wor den om deze bestrijding doeltreffender te kunnen uitvoeren. Hij zei dat de Verenigde Staten een centrum in Italië financiert dat zich toelegt op de oor logvoering tegen duikboten. De Sowjet duikbootvloot is een grote bedreiging omdat zij ten doel heeft de verbindingswegen ter zee af te snijden, waardoor de aanvoeren uit de Verenig de Staten ten behoeve van Europa zou den uitvallen, aldus Wright.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1