Rumptstad steigerbegrenzei verkiezings vergadering Fel uitslaande brand te Bruinhi Ho fa, Veertigjarig huwelijk ds. L. Gebraad te St. Philipsland TEELTWEDSTRIJD „Pauli-erwten" Röntgen-fonds Ziekenhuis Dirksland mr. B.W. BIESHEUVEL Een fraaie bescli Advei Gemeenteraad Ouddorp Centrale Teiling Mlddelharni» Kom morgen ZATERDAGMIDDAG naar de belangrijke waar spreekt in JEUGDHAVEN" te Middelharnis Aanvang kwart voor drie De heer L. van Putten koninklijk onderscheiden {*)WED.KÜRViNkJDROG(STER'J Bewoners ternauwernood gered KiNDERHOEST VERDWIJNT D< ZWITSAL KINDER-HONÏNG-SIROOf •oeder:l •uddor: Prijsverlaging Biz. 2 „EIIiANDEN-NIEUWS" Vrijdag 6 maart» 6 (Vervolg van voorpagina) de kosten betreft van deze dienst, voor vergaderingen e.d., deze worden ge dragen door de kring zelf. „Ik heb mijn buik vol van de B.B.", klaagde de heer C. v. d. Bok, „althans van de kring. Spr. was het volkomen eens met weth. Voogd en hij vroeg zich af, waar is men met het geld gebleven? Het gaat er niet om, dat er enkele men sen hier zijn ingeschakeld, maar het gaat over de gehele kring! De voorzitter nam aan, dat er mis schien op verkeerde wijze geld is uit gegeven, maar er komt nu klaarheid in de hele zaak. De heer C. v. d. Bok: Ik heb plaatse lijk alles voor de B.B. over, maar de kring als zodanig zint mij niet!! „We moeten als eiland ons toch ge heel inzetten", betoogde de voorzitter, daar is de kring voor. Weth. Voogd beklemtoonde dat het niet gaat over het kringhoofd de heer Carels, die doet zijn best wel. Maar het gaat over de kring. Ik hoop alleen maar dat die Augiasstal wordt uitgemest! (Noot van de verslaggever. Ter ver duidelijking voor de lezers diene, dat Augias was de mythologische koning van Elis, die een stal met 3000 runde ren had; Hercules moest deze stal in één dag reinigen). De heer Komtebedde: We zitten nu met het tekort van 17.000.— waarom gaat men dan niet met de overheid praten? De voorzitter gaf de geruststelling dat de gemeenten het tekort in geen geval moeten bijleggen. Spreker hamerde dit punt af. Subsidie speeltuin Schrijven van het bestuur van de speeltuinvereniging „de Flipjes", Marij- keweg 37 alhier, houdende het verzoek om de nog openstaande bijdrage van de vereniging in de kosten van toezicht in de speeltuin (G.S.W. arbeider), als subsidie aan de vereniging uit te keren en die subsidie zo nodig ook in de toe komst te verlenen. De heer T. Koek was niet tegen de speeltuin, maar merkte op, dat het maar voor SS'/o van de kinderen van Ouddorp was, omdat het zo ver uit el kaar ligt. Daar is echter niets aan te doen zei spr. Wat het tekort betreft, kan dat niet verholpen worden door verhoging van de contributie met de helft vroeg spreker? De heer Komtebedde meende dat er dan leden zullen worden kwijtgeraakt. Hij wilde het verzoek nu maar inwilli gen en het later bekijken, wat er aan te doen is. Dhr. T. Koek vond dat de ouders be langhebbenden zijn en het niet op de gemeente moeten schuiven. Dhr. Komtebedde zei dat het nu 5.20 was per lid en dan 10.40 werd. Dat is veel te hoog meende hij. „Het kan mijn goedkeuring niet weg dragen", wierp weth. Grinwis in het midden. Er gebeuren dingen, die niet door de beugel kunnen. „Het ontaard in een soort volksspe- len" was de mening.van de heer de Jong. De heer G. Tanis gaf er ook zijn visie op en zei, dat de mensen die de speel tuin hadden opgezet, zich er geheel voor geven. Nu blijkt dat er een tekort is, nu komen ze begrijpelijk bij de ge meente om steun. Spr. meende dat dit moest worden ingewilligd. „Als er een concert is, dan zijn het niet de kinderen, maar de ouderen die dit opzetten", zei dhr. Koek. Het leek hem een verkapte kermis! De heer G. Tanis vond dat sterk over dreven. Het concert is gegeven om het tekort te dekken. De voorzitter wilde het nu inwilligen en later andere condities stellen. „Ze moeten eerst het vorige tekort betalen en afwerken" vond dhr. T. Koek. Spreker was niet tegen de speel tuin als zodanig maar het vorige dien de eerst te worden opgeruimd. Bij stemming waren tegen subsidie de heren de Jong, M. Aleman, T. Grin wis, T. Koek en weth. Grinwis. Aan genomen met 6 stem-men voor en 5 te gen. De verzoeken van Th. Tanis, Hoen- derdijk 15 alhier, d.d. 2 jan. 1959; G. van Koppen Azn., Duikerkerweg 6 al hier, d.d. 6 jan. 1959; C. Tanis CKPzn., Achterweg 1 alhier, d.d. 14 jan. 1959 en Johs. Hameeteman CJJzn., Dirkdoens- weg 9 alhier d.d. 22 jan. 1959 om een tegemoetkoming uit de gemeentekas in de kosten van het vrijwillig beschik baarstellen van woonruimte aan hun bloedverwanten, werden aangehouden tot de volgende vergadering. Kwestie ontslag van een typiste Ter tafel kwam een brief d.d. 9 febr. 1959 inzake de ontslagaanvrage van mej. A. van der Heijde, typiste ter ge meentesecretarie. (Hierover werd een hartig woordje gesproken. Niet over de brief, maar over de toedracht van de zaak, waarbij de uitlatingen van de heer G. Tanis in zijn begrotingsbeschouwing aan de or de kwamen. Eerst werd er over ge sproken om het in besloten zitting te behandelen, maar de raad wilde voor het merendeel openbaarheid). De heer T. Koek meende dat vorige vergadering iets gelanceerd is, dat deze juffrouw niet voor haar taak berekend is. Hij vroeg of het waar was, dat de secretaris dit vooruit gezegd had en ook of b en w toen de ontslagname werd ingediend, hebben gezegd, laten we het nog eens een half jaar proberen. De voorz. zei ieder der raadsleden gelegenheid te geven er over te spre ken. Hij antwoordde de heer Koek, dat er inderdaad in de zin als door hem bedoeld iets in de vorige vergadering is gelanceerd, wat door hem onmid dellijk is bestreden. Dat staat ook in de notulen. Wat benoeming en ontslag aan gaat, had spr. ontraden haar ontslag te nemen, en geraden door oefening zich verder te bekwamen, waardoor zij mo gelijk een vaste benoeming zou krijgen. Zij is naar huis gegaan en teruggeko men waarbij zij meedeelde haar ontslag te handhaven. Spr. heeft toen gezegd dat dit dom was. In het college hebben we aangedrongen, de ontslagaanvrage in te trekken. De heer T. Koek vroeg of het nu werkelijk haar schuld was dat de be groting niet op tijd kon worden inge diend! „Dit is in vorige vergadering meege deeld", antwoordde de voorz. De heer M. Aleman merkte op, dat het zielig is voor dit meisje dat ze in het openbaar is aangevallen. Hij be greep, dat zij ontslag had gevraagd, om dat er geen goede samenwerking was. De heer de Jong: Als er een pijl afge schoten is op b en w door het raadslid is het niet juist, dat die op het hoofd van dit meisje terecht komt. Spr. wilde dat dhr. G. Tanis terugnam wat hij toen in de openbare raad gezegd heeft. De heer C. v. d. Bok meende dit ook, maar vond het niet juist om het in het openbaar te behandelen. Dhr. M. Tanis meende dat ze voor uitgegaan was in haar werk en keurde de handelswijze af. De heer Sandifort vond het geen zaak voor openbare behandeling en de heer Komtebedde vond het nodig dat het eerst terdege diende te worden onder zocht. Het komt ook op het hoofd van de secretaris neer. Weth. Grinwis: Het is toen in het openbaar gezegd en dient in het open baar recht getrokken te worden. Er zal een voetval moeten gedaan en dat valt niet mee. Uiteindelijk heeft G. Tanis ook de ruggen van de raad geschuurd! Spreker wilde dit Tanis wel vergeven, maar het was niet lekker. Ze is ver trokken naar aanleiding van de gezeg- dens in de raad, was sprekers overtui ging. Dhr. Tanis nam niets terug De heer G. Tanis stelde voorop, dat de typiste niet in de critische bedoeling lag. Spr. had meer gedoeld dat het een fout was van b en w om deze soUici- Op 27 febr. j.l. was het 40 jaar gele den, dat ds. L. Gebraad en zijn echtge note op Goeree Overflakkee in de echt zijn verbonden. Behalve zeer vele blijken van belang stelling van de zijde van de burgerlijke was dit niet minder van de kerkelijke gemeente in de kerkdienst die speciaal voor dit doel is belegd. Ds. Gebraad heeft bij deze gelegen heid een herdenkingswoord gesproken en wel naar aanleiding van 1 Kron. 17 16: „Wie ben ik en wat is mijn huis, dat Gij mij tot hiertoe gebracht hebt." Spr. stond stil bij 1. des konings in komen; 2. zijn blijven voor des Heeren Aangezicht. 3. Zijn zelfvernederende en Godverheerlijkende gestalte. Na de predikatie sprak burgemees ter L. de Jonge het jubilerende predi- kantenpaar toe. Hij releveerde iets uit hun leven, hun huwelijk te Stad aan 't Haringvliet, vestiging te Nieuwe Tonge als kleinlandbouwer; daarna roeping tot het predikambt en de standplaatsen Leersum, Tholen, Kapelle a.d. IJssel en thans te St. Philipsland. Spr. wenste hen Gods zegen toe in hun verdere le ven en ambtelijk, dat de prediking des Woords velen tot zegen zou zijn. Ouderling Noorthoek die uiteraard in nauw contact staat met de jubilaris, vertelde dat de kerkeraad in de 2% jaar dat ds. Gebraad hier staat geen enkel verschil van mening gehad heeft. Hij wenste hem toe dat hij tot in grij zen ouderdom te St. Philipsland in de wijngaard van Gods Koninkrijk zal mo gen arbeiden. Ds. Gebraad dankte de sprekers en ook de vele belangstellenden ook van buiten zijn gemeente, die deze dag voor hem en zijn echtgenote tot een onver getelijke hadden gemaakt. Aan de uit gang heeft het jubilerende echtpaar al le belangstellenden de hand gedrukt. Om 7 uur begonnen, was eerst om half 10 uur de plechtigheid ten einde. Landbouwer A. J. Jacobs te Achthuizen prijswinnaar. In 1958 werd een wedstrijd uitge schreven, die zó gesteld was, dat erw tentelers in alle zeeklei-gebieden van ons land daaraan konden en wilden deelnemen. De strekking van de competitie was, een algemeen praktij ktoets uit te voe ren met het nieuwe ras „Pauli". Er kwamen resultaten te voorschijn, die men vroeger voor onmogelijk zou hebben gehouden: opbrengsten van 5500, 6000 en méér kilo's per hectare! Op Overflakkee werd de heer A. J. Jacobs in Achthuizen regionaal prijs winnaar met een oogst van ruim 6000 kg per hectare. Bepalend waren echter niet alleen de opbrengsten, maar cok de factoren pik- sel- en vocht-percentage, kiemkracht, beteelde oppervlakte en kleur. Kort, stevig en vertakt stro is type rend voor Pauli. Daardoor biedt de plant groter weerstand tegen neerslag door regen en wind, en wordt het ri sico van slecht weer in de bloei- en rijpingstijd van de erwt veel geringer. Dit heeft Pauli wel op frappante wij ze getoond in een jaar als 1956, toen de regenval voor de erwtenteelt fataal Wij feliciteren de heer Jacobs met het behaalde succes, dat de kroon op zijn langjarige praktijk als boer zette. Benieuwd naar zijn ervaring met dit nieuwe ras vroegen wij de heer Jacobs o.a. Die sterke vertakking van Pauli, al in het begin van de groei, hebt U daar geen last van gehad bij het eggen?" „Absoluut geen last", zei Jacobs Jr „Eerst ben ik er overlangs door-ge gaan en toen dwars." „En de kook van Pauli?" „Best!" riep iedereen, „ze koken pri ma, ze zijn lekker!" En om ons te overtuigen kregen we van mevrouw Jacobs het overschot van de erwtensoep van die middag. tante te benoemen. Hij had inlichtingen gekregen, waarbij het op zijn zachtst gezegd een hopeloos geval was. Er is een geroutineerde typiste gevraagd waar inderdaad een sollicitante voor was en die is niet benoemd. Spr. meen de dat zijn kritiek geoorloofd was. Toen de gem. begroting getypt moest worden, is aan de vorige typiste mevr. Bezuyen gevraagd dit te doen. Ze deed het niet, het moest toen door mej. v. d. Heyde gebeuren en daarom v/as de begroting te laat. De voorzitter las de situatie uit de notulen voor, zoals in de desbetreffende vergadering is behandeld. Spr. betwist te niet dat er geen kritiek mocht v/or den uitgeoefend. U hebt, aldus spr. te gen dhr. G. Tanis gezegd dat er iemand was met een negen op de cij ferlijst voor het diploma, terwijl die dame toen nog geen examen gedaan had! Als er sollicitanten zijn besluit b en w. Het kan goed en kan minder goed uitkomen. U gaat echter het intieme naar buiten uitdragen! Dit is het verkeerde. Nu komen we tot het punt, dat de pijl die U meende op b en w af te schieten op het hart van het meisje terecht geko men is. Dat dient U nu te verduidelij ken aldus spreker. U hebt het welover- dacht op papier gesteld, een slip van de tong was het dus niet aldus spreker. De heer G. Tanis: Als ik kritiek le ver op b en w dan doelde ik, dat deze het beste moet zoeken, wanneer er een betrekking vrij is. Dat heeft b en w niet gedaan. De voorz. antwoordde dat volgens de gemeentewet b en w aan het hoofd staat van de administratie. Er is be noemd in de overtuiging dat ieder die hier komt een zekere aanloop nodig heeft om zich in te werken. Er is geen enkele bijbedoeling geweest al zijn er vergissingen mogelijk. De kern is: waarom hebt U deze aanval gericht? Spr. zelf staat er volgens zijn ambt voor om deze mensen te verdedigeft, zowel de goede als minder goede. Dhr. Tanis bleef er bij dat niet de beste kracht was benoemd. Het was niet zijn bedoeling pijlen af te schieten op mej. V. d. Heyde, maar wel op het college van b en w. „Ik wens dat U die woorden terug neemt, wierp de heer T. Koek in het midden. Hierbij sloten meerdere heren zich aan. De heer de Jong vond het onmenselijk de heer C. v. d. Bok zei nogmaals, dat het jammer was, dat het openbaar werd behandeld. De heer Komtebedde betwijfelde dat er geen bijbedoelingen bij b en w ge zeten hebben. Hij had de sollicitatie brieven gezien, en dan was z.i. de keus niet moeilijk. Weth. Grinwis: „Bij ons zijn geen bij bedoelingen geweest, jullie vertrouwen b en w niet!" Weth. Voogd betreurde dat men als raadslid de draagkracht van zijn woor den niet weet te overzien. De voorz. hamerde de kwestie af. Na de zitting gaf hij gelegenheid om 'ër verder op terug te komen. (Slot in volgend nuvimer) complete korrelmest. Voor uw aardappelen, moes- en siertuin. 'f Drog. HisschemoUer Telef. 2441 Middelharnis Van zaterdag 7 maart v.m. 12 uur t.m. maandag 9 maart v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogtermo, v. d. Peppel en Wieringa. Voor spoedgevallen Bakker, arts, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Elvé. Voor spoedgevallen Huisman, arts, telefoon 01877—412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd én Bouman. Voor spoedgevallen Kramers, arts, tel. 01873—201, Ooltgensplaat en de Man, arts, tel. 01875—301, Nieuwe- Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, tel. 2357, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 8 mrt. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips land en Oud Vossemeer dienst dr. P. J. Duinker, tel. 40, Tholen en dr. H. Men ger, tel. 20, St. Philipsland. MEDEDELING Namens het Streekcomité wordt me degedeeld, dat giften voor het Röntgen- fonds TOT 18 MAART kunnen worden gestort op GIRONUMMER 265968 van de Rott. Bank te Middelharnis, met vermelding „RÖntgenfonds Ziekenhuis Dirksland". Uienveiling van vrijdag 6 maart 1959 Handafgestaarte uien: Middel 6.49 6.18, drielingen 6.picklers 9.61. Machinale afgestaarte uien: middel 6.42—6.68, drielingen 6.—; picklers 9.61. Aanvoer 50.000 kg. MIDDELHARNIS Afscheid consulent. Ds. H. van Gilst te Dirksland heeft op de gehouden bid- dag bij de Ger. Gemeente alhier in de avonddienst afscheid genomen als con sulent. Hij werd daarbij toegesproken door de praeses van de kerkeraad dhr. Beversluis, die dank zegde voor het ve le dat hij voor de gemeente gedaan had. Ds. van Gilst heeft tijdens zijn con sulentschap in de Ger. Gem. te Middel harnis 124 maal voorgegaan. SOMMELSDIJK De heer L. van Putten, hoofdknecht op de boerderij van de landbouwer J. A. Struijk onder Sommelsdijk, heeft gisteren donderdagavond een Konink lijke onderscheiding ontvangen voor 40- jarige trouwe dienst. Het verslag van de toespraken op de feestelijke bijeen komst gehouden, volgt in ons e.k. nummer. DIRKSLAND Boekenruilen. In verband met de le denvergadering der per. Gemeente die heden vrijdagavond gehouden werd is het boekenruilen der J.V. De Zaaier ver zet op zaterdagmiddag van 12.30 tot 1.30 uur. Opbrengst. De huis-aan-huis-collec- te die gehouden is voor de Reumabe strijding heeft 194.80 opgebracht. Ge vers en geefsters hartelijk dank. Ook de collectantes hartelijk dank. OUDDORP Geref. Kerk te Ouddorp krijgt weer predikant Door de kerkeraad der Ger. Kerk werd een beroep uitgebracht op cand. G. van Driel uit Utrecht, die het be roep heeft aangenomen. Groene Kruis. Op maandag 9 maart sav. 7.30 uur zal de vereniging „Het Groene Kruis" vergaderen in de Oude School. -^ Beursbericht. Op de beurs van don derdag golden de volgende noteringen: haver 23—24, gerst 24—25, tarwe 29—30, groene erwten 3550, schokkers 6078, uien 56, eigenheimers 12%13 et., al les per kg, furoren 10 gld. per hl. Haven. Vorige week vielen drie sche pen de Ouddorpse haven binnen, een met olie voor de GULF en twee ledig. Visserij. Aan de vismijn voerden de garnalenvissers dagvangsten aan van 30 tot 70 kg, ze werden gemijnd voor 2.10 tot 2.22 per kg, schol deed 35 cent per kg. Van 10 t.m. 14 maart 1959 wordt in de bebouwde kom en op de vuilnis stortplaats vergiftig lokaas uitgelegd ter bestrijding van de bruine rat. Het uitleggen geschiedt op de daartoe geschikte plaatsen zodanig dat het ver gif niet op normale wijze bereikbaar is voor mensen en dieren. Voorzichtigheid blijft echter geboden, vooral met het oog op kinderen en kleine huisdieren. T^^;;KÉFlKSTR.166,-ÖÜDboRP NIEUWE TONGE Polio inenting. De polio-inenting te gen kinderverlamming zal te Nieuwe Tonge plaats vinden op 11 maart a.s. in het Groene Kruisgebouw aan de Ring van 24 uur. Het zijn de jaar klassen 1945, '46, '47, '48, '48 1958. Gevallen. De echtgenote van P. K. alhier kwam met haar fiets zo ernstig te vallen dat zij zich onder geneeskun dige hulp moest stellen. Krotwoningen afgebroken. De wo ningen in de Ie Westerstraat die baan moesten maken voor een nieuwe straat zijn allen gesloopt. DEN BOMMEL Filmavond B.B. Op maandag 9 mrt. a.s. des sav. om 7.30 uur zal in het ver enigingsgebouw aan de Beneden Oost dijk alhier een filmavond worden ge houden in het kader van de Bescher ming Bevolking. Deze film is getiteld: „De atoombom". Handenarbeidtentoonstelling. Het is voor ouders wel eens een moeilijke vraag: „Wat moet mijn kind in zijn vrije tijd doen?" Ga eens met uw kinderen op deze tentoonstelling kijken. Het kost niets. U ziet daar prachtige voorbeelden van knutselen met waardeloos materiaal, het maken van poppen, speelgoed enz. enz. Deze tentoonstelling is geopend: vrij dag 6 maart van 24 uur voor de scho len; zaterdag 7 maart van 24 uur en van 68 uur voor ouders en kinderen. Deskundige voorlichting is aanwezig. Kinderen zonder geleide geen toe gang! De inwoners van Bruinisse werden in de nacht van dinsdag op woensdag 3 4 maart opgewekt door het geloei van de brandweer sirene en het bleek dat brand was uitgebroken aan de rijks weg te Bruinisse in de woning be woond door 7 personen namelijk de heer J. Griep en gezin, het gezin van de heer C. Jumelet, schoonzoon van Griep en de heer M, Wesdorp schoon vader van Griep. De heer Griep is eigenaar van de be- tonwarenfabriek aan de Rijksweg, naar mate de zaken groeiden groeide in de loop der jaren ook de van hout opge trokken woning. De heer Griep werd ongeveer 2 uur gewekt door de hond, het was toen al te laat om nog iets anders dan het vege lijf te redden. De vlammen grepen zo snel om zich heen dat naast de gehele inboedel ook het aanwezige geld en de geldswaardige papieren verloren gin gen. De heer Griep zette de in zijn bedrijf aanwezige sirene in het w^erk en door de landbouwer J. Flohil werd de brand weer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Aan behoud van de wo ning viel toen al niet meer te denken, het gebouv/ brandde als een fakkel, het vuur werd van tijd tot tijd aangewak kerd, door het gas van een gaslle in de huishouding dienst deed. j! weerlieden en omstanders zochW hun heil in een haastige aftocht i voorkomen, dat men door wegviv de stukken zou worden getroffen, de flessen schenen wel leeg te str maar niet uit elkaar te springen. De brandweer die onverschroklt; vuur bestreed, met drie stralen, bruikte enkele stralen om de gebr, van de belendende betonfabriek houden. Ook voor de pas gebouwtï ning van de familie Mol, ruim i(j: ter verder was wel gevaar aan;... gezien de vonkenregen die doo;!^' straffe wind in die richting ge/ werd. Toen de woning tot de grond tt afgebrand kon de brandweer zii de nablussing beperken. De hond die de familie Griep en hen daardoor het leven redde, j ook de oorzaak van de brand te Vermoed wordt althans, dat he: een stoel waarop kleren lagen omgegooid, waardoor deze klerer! aanraking zijn gekomen met de dende kachel. Ondanks het nachtelijk uur, vele getuige van het drama dat t drie kwartier voltrok. MIDDELI ds. J. ds. T. Bouwfoi ds. G. C 10 en 6 1 10 en 6 gemaakt Deursen SOMMEL! A. Gooy van We ding G. ds. Wes Rotterdi DIRKSLA dhr. C. maandel voogdij.) H. van Evangel Hotel Vi half acl HERKING J. den Dijk vai 6 uur Ie MELISSA cand. J. Ger. Ger. Ger. Gei lezen. Evangeli Verenigi half ach' STELLEN ds. H. J serij en stondcoli uur ds. town (C; D. D. K ds. G. en 2.30 bed. H.. Ger. uur ds. lezen. V. Stadu [lEUWE ds. T. P( ren. ude to J. van D (Bidston collecte) Daar ligt een bestuurder onder! Gelukkig is het geen levend mens, maai'r pop van papier maché en deze tractor had men met opzet achterover Ie steigeren om aan te tonen hoe gevaarlijk het kan zijn als dit landbouwwe tuig niet voorzien is van een thans bij de wet voorgeschreven steigerbegt zer. Het schouwspel behoorde tot een demonstratie, die ter voorlichting i de landbouwers van Goeree-Overflakkee werd gegeven op een perceel t: van de heer A. W. van Kempen te Melissant en welke werd georganiss door het Landbouw Instituut te Wageningen. De mechanisatie in de landbouw dringt steeds verder door. Telkens ver schijnen er nieuwe machines en werk tuigen, maar daarmede stijgt ook het gevaar voor degenen, die er mede wer ken moeten. De arbeidsinspectie is zich dan ook intensief met veiligheidsmaat regelen gaan bemoeien en thans is voor geschreven, dat tractoren niet meer zonder steigerbegrenzer gebruikt mogen worden. Tot heden waren alle typen trekkers onvoldoende gewaarborgd te gen steigeren en achterover slaan. In meerdere gevallen is gebleken, dat een bestuurder, zodra een tractor gaat kan telen geen tijd meer krijgt om er af te OOLTGENSPLAAT Kollekte „Het Hoogeland". Van 9 t.m. 14 maart a.s. wordt hier ter plaatse voor de Vereniging „Het Hoogeland" een kollekte gehouden voor haar Ver- zorgings-, Opvoedings- en Reclasserings werk. Gaarne bevelen wij deze kollek te, voor het uitgebreide werk in 3 land- kolonies en 5 tehuizen, bij u aan. Reuma-kollekte. De huis-aan-huis- koUekte voor de Reumabestrijding heeft opgebracht f 62,63. Gevers en kollek- tanten hartelijk dank. De „Prinses Beatrix" weer in de vaart De veerboot „Prinses Beatrix" die een poos naar de werf is geweest, is don derdag 5 maart weer in de vaart ge bracht in de veerdienst Den Bommel Uumansdorp. Thans is de veerboot „Van der Schuyt" naar de werf om te wor den nagezien. Derhalve zal de „Prinses Irene" voorlopig nog in de vaart blij ven tussen Ooltgensplaat (Sluishaven). Dintelsas. De „Van der Schuyt" zal on geveer 3 weken op de werf blijven. Reisje ouden van dagen. De verkoop middag, welke werd georganiseerd door de afdeling Ooltgensplaat van de Fe deratie V. Vrouwelijke Vrijwillige hulp verlening en gehouden is in het vereni gingsgebouw Elthato, heeft het mooie bedrag van 330.opgebracht. Zoals bekend, is deze opbrengst be stemd voor de financiering van het reis je voor ouden van dagen. Het ligt in de bedoeling daarvoor t.z.t. nog een collecte te houden. De prijzen van de verloting zijn gevallen op de nrs. 158, 7, 435, 185, 349, 434 en kunnen worden afgehaald bij mevr. v. d. Harst. 50ste verjaardag Koningin Juliana. Ten gemeentehuize heeft een bespre king plaats gevonden over de viering van de 50ste verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april a.s. Daartoe waren de besturen van alle plaatselijke verenigingen uitgenodigd door de voorzitter van de verenigings raad. Op verzoek van de oranjevereniging werden diverse aspecten en wensen be sproken m.b.t. de nationale feestdag, aan welks welslagen alle aanwezigen met hun verenigingen beloofden mede te werken. Op 19 maart a.s. wordt het definitieve feestprogramma in een algemene leden vergadering van de Oranjevereniging vastgesteld. springen. In de laatste twee ,1aar hierdoor alleen al op de Zuid-Hols. eilanden vijf ongelukken met dodi' afloop voorgekomen. Begrijpelijk halve, dat de landbouwveiligheidsi een besluit heeft uitgevaardigd, vcE- hetwelk nu geen enkele tractor bij paalde, tot steigeren of kantelen, leiding gevende werkzaamheden, der steigerbegrenzer mag werken. Het ontwerpen van zo'n steij: grenzer stelde natuurlijk bepaalde: blemen. Enige constructeurs fe: zich er mede ingelaten en op de dt: straties, die de week op Voorne en; ten. Hoekse Waard en Flakkee zi,i:.i houden zijn een drietal typen naar ren gebracht. Flakkee zelf leverde-' een steigerbegrenzer en wel cenÈ komstig is uit de machinefabriet Rumpt N.V. te Stad aan 't Haringt Aan een dikke, diep in de 'tï gedreven paal wordt een zv/are; ketting bevestigd, welks andere aan een bepaald punt van de I- werd vastgemaakt. Zonder steiS' met pak Paula beschuit f5 f 1,09 tijdelijk voor ft; met 10 Vraagt DEN B Is e grenzer kiepte de tractor telkens terover en kwam de ledepop er ow- liggen. Met de steigerbegrenzers-''^ het gevaar opgeheven; een br^^^fc»;.^ een sterke stalen arm achter detB; hangende schoen, riep het stei-' een onvoorwaardelijk halt toe. De demonstraties hebben veel V'^^jSÊ stelling getrokken en algemeen *Mj de landbouwers het nut van dez6''||» we voorziening in. Trouwens al *;g^. zij dit niet, de tractoren zullen er';j,;,;^/ 1 februari toch van voorzien ff* zijn zodra zij gebruikt worden biJ dat het gevaar van kantelen en a" overslaan in zich heeft. Het apparaat als men het z»; men mag dat door Van Eufflp'; is ontwikkeld, is van oerdegelijke V^ structie, snel en eenvoudig aan k^ gen en voldeed bij de demcnstrati'; heel aan de zware eisen. - waarborgt de bestuurder tegen lukken en het voldoet aan de schriften. ,,.i.y. Ook hier bleek eenvoud kenm0>||i; het ware en mede hierdoor kon dSi tot een minimum worden l^^pew (Men zie ook de adv. van Van b N.V. elders in dit blad.) ALDRIN STUIF 2V2«/o 1-25 P^' Fa. C. V. èl. MEIDE Telef. 2778 en 2346 Midtie"" i'S^\ Tever w.o. gepas glasg( heeft vloerl SOMl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2