BAiX Sensationele raads vergadering te Ouddorp De beloften van de P-v.d.A- pet. Buitenland Weer ihuis Tekort Bescherming Bevolking onder de loupe genomen Lijdens meditatie ER Rattenverdelging in de polders Wethouder Voogd: „Augiasstal moet worden uitgemest!" No. 2776 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 15 et 12 et 10 et 110 et 110 et 82 et 12 et 13 et eide Verootmoediging KLAAR VOOR BABY'S ONTVANGST MET EEN BABYSET Spreekbeurt Staatk. Ger. Partij BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED levert j duidelij t „voord, lant" oordeel bijvo, verlaagj ubbel V- 1 en 2 altijd korti PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870-2017 - Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel .olitiek is een merkwaardig be- ,ij, die het beoefenen, staan bloot ile'rlei verleiding: lieerszucht met t voortvloeiend streven naar een redige machtspositie ondanks al- iocratische betuigingen, eerzucht _s gevolg een permanent verlan- geanaar publiciteit, oneerlijke concur rentie met andere partijen, opzettelijke verdraaiing van anderer standpunt, het doen van beloften aan het volk, waar van men zelf weet, dat men ze toch niet kan nakomen, zelfverheerlijkmg enz. enz. Het is dan ook geen wonder, dat zeer veel mensen niet veel eerbied AI llkunnen opbrengen voor het politiek be- *'^lllariif en voor hen, die er hun beroep ie van maken. De specifieke ondeugden IQ den zwakheden der heren politici, die m nt kalme perioden niet zo tot openbarmg komen, zijn echter wel heel duidelijk te ~Üvp Signaleren in de huidige verkiezings- VOOR. DEEL 6 et gne, veel meer zelfs dan anders >val is. De heren zijn namelijk „_r zenuwachtig, omdat als niet alle 13 et vooWekenen bedriegen, er vermoedelijk ■oog ons land tamelijk ingrijpende ver ingen in de partijverhoudingen st zijn. Dit geldt in het bljzon- Jêr^e P.v.d.A., die naar links veel stemmen zal verliezen aan de P.S.P. en Kechts aan diverse andere partijen, ze haar positie van grootste par- igt te verliezen. Dat is natuurlijk héèl wat voor een partij, die in 1946 meende de absolute meerderheid van ons volk achter zich te zullen krijgen. "V.P. hoopt stemmen te winnen, is daar toch niet al te gerust op, de stroom van beloften, die de Ja. tot de arbeiders richt, toch wel êêns verleidelijk zou kunnen werken, [Zien nu eenmaal een groot deel ezers meer hecht aan 5"/o loons- ;ing dan aan een principieel ge- politiek. De A.R. zitten in span- ver de vraag, of ze verder ter- ilen verliezen dan wel tot sta le van hun positie zullen komen. ;.U. en de S.G.P. zijn rustig. Deze zijn vrij zeker van hun aan- AUeen dreigt er voor de A.R. en H. gevaar van de zijde van de in deze zin, dat de partij van ;oede kans maakt de derde partij lotte te worden, waardoor de A.R. 3e en de C.H. van de 4e plaats worden verdrongen. Men be- dat door al deze vooruitzichten nervositeit bij de meeste partijen oot is. Het meest valt dit op bij de P.v.d.A., .er kansen er niet zo best voorstaan. :et man en macht probeert men daar ook door een enorme propaganda redden, wat er te redden valt. Het ide beproefde middel daartoe is: 1. de lezers allerlei schoons, begeerlijks en itrekkelijks te beloven; 2. alle reeds it stand gekomen mooie dingen voor :chzelf op te eisen en 3. de schuld voor nog niet ingevoerde begeerlijkheden de „conservatieven" te schuiven. Op ize drie zuilen is in hoofdzaak de pro- iganda gebaseerd van de P.v.d.A. ■In dit artikel zullen we ons beper- n tot het vuurwerk van schone he lften, dat thans wordt afgeschoten en aarvan men kennis kan nemen uit —-het verkiezingsprogramma. Dat begint natuurlijk met de sociale paragraaf, want de sociale sector is voor een goede jJMklist primair (voor ons niet, omdat boekweriJMBfcpgjigigyg.jg^gjjg^jgggjiouwelijk as- theologteBBpok in de politiek nummer één is). InzonderliR^^ zijn dan een aantal beloften, I waarmee de goedgelovige kiezers wor- )ud, o.a.. jg„ gepaaid. kinderen Loons- en salarisverhoging, hogere enz. enz. sociale uitkeringen, geen huurverhoging zonder verlaging der bouwprijzen, waar devaste pensioenen, korter arbeidstijd, hoge werkgelegenheid, tegengaan van MaartensiViDflatio, verlaging kosten van levens- - onderhoud, voortduring van de consu mentensubsidie op melk, industrialise- tegen dej ÏATIS. pi. 25»/o, uif en Em 778 en 2346 iet landbou; ran dit of niet VI ïewezen w( n te hoog ssing is n de Boei der expulsie-gebieden, belasting- ';ing voor ongehuwden, hoger suc- irechten, winstdeling voor werkne- afschaffing der classificatie, snel- hoienbouw, verlaging leerlingen- verlenging leerplicht, méér ^^lubsidies, verkorting militaire le&ttijd, beperking militaire uitgaven, ;weetal ^'''f^^ dienstplichtigen van land- en édrijf van [jjHfaiacht naar Nieuw-Guinea, meer humoristis'l'^^fcan de minder ontwikkelde gebie- t gebruik "^^^Iders in de wereld, stichting van iel no. ^en nationaal bouwbedrijf, sprak daaC Ziezo, dat is het dan. Weet U soms hand van nof één en ander lezer? Dan kan dat ize moeten jeven zü", end wore; rtie. Getrai net minim' lijke winst eelden Van de i vragen en deze zei en werd «f^ herkozen dbouwvere"»] nog wel bij. B.v. ieder gezin op kosten een t.v.-toestel en een va- ireis naar Zwitserland! Welja, it maar, geld speelt geen rol. Daar ;en de „kapitalisten maar voor zor- 'aar, alle gekheid terzijde: is die an schone beloften, die de leids- van de P.v.d.A. voor ons volk en, nu eigenlijk niet een bewijs, ie politieke moraliteit wel op een laag peil is komen te staan? Deze in moesten zich toch schamen om iegeneerd de kiezers te verlakken, loeten ons volk, inbegrepen onze iders, toch wel heel laag taxeren rzitter de ''"^''^de intelligentie betreft, want is er essante vof'Sjmèn zinnig mens, die gelooft, dat al leden '"^^■appetijtelijkheden ons deel zullen hetgeen ^^H^ii als d P.v.d.A. overwint! Jilmoper^'f^B kunnen helaas de lijst niet punt lals de leo^WIPPunt bespreken, maar we stellen vast, dat bij realisering ervan de hele ïmanciëel-economische basis van onze maatschappij in-een minimum van tijd totaal in de war zou zijn, waardoor de soaale verworvenheden, waarvan voor- firGPi ''^"lelijk de werknemers profiteren, moeilijk zouden zijn te handhaven. We IJïïlÉ voorts vast, dat al spoedig de gP(j|ZI*^^culiere bestedingen weer zo hoog „Gij zult uwe zielen veroot moedigen!" (Leviticus 16 29m) Ootmoed of hoogmoed, welk een te genstelling ligt daartussen! De mens stikt van zichzelf van hoog moed. Hij gaat eraan ten gronde. Hoge gedachten heeft de zondaar van zich zelf. Hij zal dit, en hij kan dat, en hij mag eigenlijk alles. Wie zal hem in de weg treden? Hij wil zich door niemand laten gezeggen en door niets zich tot de orde laten roepen. Hoogmoed! Is dat niet dè wortel-zonde van ons mensen? Het beter-willen-weten, dan God de Heere? Het zijn nek verhar den tegen Hem in? Sprak één der Gods- getuigen niet van „o, gij hardnekkigen en onbesnedenen van hart en oren"? Daar had Stefanus door ontdekkend en overtuigend werk des Geestes last van gekregen, dat hij zelf zo'n onwil lige was, en zulk 'n eigene, zo'n eigen- willige weg betrad van nature. Hetzelf de geldt al het volk des HEEREN, de eeuwen door. Vandaar in onze medita tietekst de oproep, de eis tot veroot moediging. Anders gaat het met ons verkeerd. Dat loopt zo fout af met de mens, die niet luistert, en deze wek- roep in de wind slaat, en zijn oren toe stopt voor de waarschuwingen, die tot hem komen. De oproep tot verootmoediging komt inzonderheid tot ons in deze lijdens weken vóór Pasen. O, dat wij ernaar hoorden! Dat het voor velen een har- te-zaak werd, een zielsworsteling zich onder en voor den Allerhoogste te ver ootmoedigen. Wie durft zichzelf te handhaven, wan neer hij ervan hoort, dat Gods eigen Zoon zich vernederde onder Gods wet en vloek? Wie gevoelt zich langer veilig op het voetstuk van zijn farizeïstische werk-gerechtigheid, wanneer hij dien enigen Borg ziet neervallen, voorover, in de hof der olijven? Het is te vrezen, dat wij er zo aan gewoon geraken, aan het telken jare weer nieuw aansprekende bericht van Christus' Middelaars-arbeid, tot ver zoening van de zonde der gehele we reld. God de HEERE weet dat wel. Daarom Bcliic*^ Hij voor, en achtte Hij het zo noodzakelijk, dat Zijn bonds volk, Israël, vóór de viering van de plechtige Verzoendag, zich op die dag voorbereidde. Het uiterlijke lichamelij ke vasten moest voor de vrome Israëliet dienen tot ondersteuning van zijn ge bed. Hij moest zijn ziel, zijn innerlijk, zijn hart voor God vernederen. Zich veroot moedigen. Voor grootse gedachten van zichzelf kon totaal geen plaats zijn wan neer de hogepriester voor Gods Aange zicht de plechtige handelingen verricht te op de Grote Verzoendag. Aaron moest immers verzoening doen voor de zonden van zichzelf èn van zijn volk. Buiten die verzoening om was er geen mogelijkheid, om God te ontmoe ten. Daarom die oproep tot ootmoed! O, mens, ken uw ongerechtigheid, dat ge tegen de HEERE gezondigd hebt! Van der jeugd af aan. Met gedachten, woor den en werken. Ge maakt uw schuld da gelijks meerder. We zouden ons kunnen verbazen, over het grote getal zond-, schuld-, 'slacht- en brand-offers, onder Israël gebracht. Het verwarre ons niet. De zonde en overtredingen, ook van het volk des verbonds, zijn onnoembaar ve le. Ze zijn legio. Maar het ritueel van de Grote Ver zoendag wijst heen naar het gans bij zondere, eigensoortige: het eni^e Offer, dat Gods Zoon, Christus Jfe- zus gaat brengen, in de volheid der tij den. En met het oog op die wondere weg van verlossing en verzoening: Chris tus' PLAATS BEKLEDEND lijden en sterven, is er bij het volk ootmoed, ver nedering van het zo trotse hart vereist. O, mens, beween uw zonden, zo groot en zo vele in getal; talrijker dan de ha ren van het hoofd! Twee geitenbekken moest het volk verschaffen voor de hogepriester. En zinnebeeldig moest hij op beide de zon de des volks leggen, voor 's Heeren Aangeziclit. De ene bok was voor Jehova: hij werd geslacht. Zijn bloed riep om het reini gende zoenbloed van Christus Jezus. En de andere bok was voor Azazel. Hij ging de vrijheid in. Wie denkt niet, als ter stond, aan Jezus Christus, door Pilatus op een tal gesteld: naast Bar-abbas. Christus aan 't kruis, en Bar-abbas, 'n moordenaar en oproerling, de vrijheid tegemoet? Verootmoediging Luisteren wij ootmoedig, in diepe dee moed van het hart, naar Gods heilige eis der Wet? Weten wij ons schuldig daaraan? Zingen wij met woord en hart waarlijk: 'k Gevoel de zware schuld, die mij met schrik vervult? Of gevoe len we er niets van? Werken we niet aan ons behoud met vrees en beven? De ootmoed verdiept en verinnigt zich, wanneer in het Evangelie des kruises wordt afgekondigd, van Christus' wege, aan de verloren, schuldige zondaar: IK vóór u! daar ge anders de eeuwige dood had moeten sterven.Ziende op Gods recht, is er dus door Geestes-werking, het buigen, het zich eronder veroot moedigen; het verbrijzeld worden en erkennen: Ja, Heere, zó is het; ik heb mij Uw eeuwige gramschap waardig gemaakt. Kent gij iets van dit geeste lijk vasten en bidden? Is er voorberei ding op de ontvangst van het Evange lie van vrije genade? Hoe reizen wij de Grote Verzoendag de Goede Vrij dag) tegen? O, wij zoeken het niet in „raak niet, smpak niet en roer niet aan", zoals Rome leert in de vastentijd. Wij kun nen ons ook niet een schijn-ootmoe- dig pakje van vrome ceremoniën voor de lijdens-weken aan laten me ten om daarmee voor God te verschij nen. Maar het schijnt, dat we nog wel aardig met de wereld, en haar verma kelijkheden i n de voorbereiding op Christus' zoendood kunnen meedoen. Vast, roept God ons tegemoet! Neen, zegt gij, ik zoek vermaak, pret en jolijt. Bidt, smeekt de HEERE, om verzoe ning, om vernieuwing van uw hart om Christus' wil en' om uw behoudenis wil. Maar de mens weet het alweer be ter: dat bidden komt wel goed, lacht ge de zorgen weg; dat heeft de tijd nog.Bekering, ootmoed, overgave aan Christus, geloof! allemaal best voor oude, zieke mensen; en.dierbare stof voor de zondag. Maar kom me er door de week niet mee aan. Val me a.u.b. er nu niet mee lastig. Ik heb het te druk. Ik vergader schatten op aarde. Ik heb geen tijd langer naar u te luisteren. La ter komt het misschien beter gelegen. Wie heeft onze prediking geloofd en aan wien is de arm des HEEREN ge openbaard? klaagt de lijdende Christus ook nu nog, met de woorden van Je- saja 53 1. O, weet het, beken en beleef het: Zijn werk voor zondaren, moet i n hen vol bracht en toegepast worden, zal het eenmaal voluit gezongen worden: Gij hebt mijn droefheid en geschrei, veran derd in 'n blijde rei. St. Maartensdijk. Ds. J. v. d. Haar zouden oplopen, samen met die van de overheid, dat een nieuwe „bestedings beperking" alias bezuiniging, nodig zou zijn. Zouden al die schone beloften worden gerealiseerd, dan zou dat samen met de kosten van het Deltaplan, de IJsselmeerpolders, de tunnels, woning- bouwsubsidies, wegenverbetering, kern energieprojecten etc. een ondraaglijke last op ons volk leggen, die tot een vol ledige inflatie zou leiden. En dat wil de P.v.d.A. ook weer niet, want dat staat zo aardig tussen al die verlangens in. Hoe rijmt zich dat? Denkt dhr; Hofstra die de laatste jaren met een begrotings tekort van meer dan een miljard werk te, dit alles zonder inflatie te kunnen financieren? Bepaald ergerlijk is de afbraak van onze defensie, die de P.v.d.A. voorstaat, nog wel onder aanvoering van twee militaire specialisten. In een tijd, dat de internationale spanning rondom Berlijn angstwekkend toeneemt en het er op lijkt, dat het Sowjet-communisme het Westen voor een krachtproef zal stellen, wil de P.v.d.A, de „Karel Doorman" en onze kruisers maar af schaffen en de diensttijd verkorten! Hebben deze heren niets geleerd uit de jaren vóór 1940? Dit is nu toch je rein ste demagogie. Men speculeert op de natuurlijke aversie en trekt zich niets aan van de verdediging onzer vrijheid. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de P.v.d.A. met dit pro gram welbewust elke toekomstige sa menwerking in een nieuwe regering on mogelijk wil maken. Men behoeft geen politicus te zijn om te begrijpen, dat op deze basis geen kabinet te vormen is. Met al deze eisen kan dan de P.v.d.A. vrolijk oppositie voeren, onte vredenheid kweken en de regerings partijen van conservatisme beschuldi gen. Misschien hoopt ze er dan later weer wat bovenop te komen. We geloven echter, dat ons volk dit spelletje doorziet en zo verstandig zal zijn dit onverantwoordelijk gedoe ra dicaal af te wijzen door niet op lijst 1 te stemmen. Rollerdam, Oostzeedijk 330, Tel. 115255 Utrecht, Janskerkhof 5, Tel. 14223 Dinsdag 10 maart, 's avonds 7.30 u. zal voor de Centrale van Kiesverenigingen Goeree Overflakkee, in het Herv. Ver enigingsgebouw, Ring Middelhamis, als spreker optreden de heer P. Kuit, direc teur van de Chr. Kweekschool te Gou da, met het onderwerp: Medeverant woordelijkheid voor het bestuur van ons land. Aanvang half acht. De reis van MacMUlan Het bezoek dat de Engelse premier Mac Millan aan de Sowj et-Unie heeft gebracht, is geen onverdeeld succes ge weest. Schreven we in ons vorige over zicht nog, dat de besprekingen in een vriendschappelijke sfeer werden gehou den, op dat ogenblik was die sfeer al bedorven door de hoogst-onaangename houding van de onberekenbare Chroest- sjow. In een toespraak op een partij- vergadering heeft de Russische premier onvriendelijke dingen aan het adres van Engeland gezegd, terwijl het be zoek van Mac Millan nog in volle gang was. De volgende dag zou hij zijn gast vergezellen op de reis naar Kiev, maar hij liet weten, dat hij wegens kiespijn verhinderd was! In diplomatieke krin gen achtte men het niet onwaarschijn lijk dat Mac Millan toen onmiddellijk naar Engeland zou terugkeren, doch ondanks de onheuse bejegening bleef de Britse premier in de Sowjet-Unie, wellicht om de Russen niet het argu ment in handen te geven, dat Engeland de besprekingen had afgebroken. Chroestjow liet ook al spoedig weten, dat Rusland niet akkoord wenste te gaan met een ministersconferentie, maar dat het vasthield aan besprekin gen tussen de regeringsleiders. Op de laatste dag van Mac Millans bezoek echter hadden de beide premiers nog een bespreking en deed Chroestsjow weer wat water in de wijn. Het slot communiqué, dat aan het eind van de besprekingen werd uitgegeven, sprak althans van de mogelijkheid, een con ferentie van de ministers van buiten landse zaken te houden. Toen Mac Millan vertrok, stonden de Russische gezichten weer vriendelijk en van beide zijden werd verzekerd, dat de bespre kingen nuttig waren geweest. Tegelijkertijd heeft de regering van de Sowjet-Unie in nota's aan Amerika, Engeland en Frankrijk verklaard, het mogelijk te achten, dat er in april te Geneve of te Wenen een ministerscon ferentie gehouden wordt, tenminste, in dien het Westen dan nog niet bereid is om deel te nemen aan een conferentie van regeringsleiders. In feite komt dit neer op aanvaarding van het Westelijke voorstel, namelijk om de Duitse kwestie te laten behandelen door de ministers van buitenlandse zaken. Daaruit blijkt dat Rusland toch niet tot het uiterste zal gaan. De Sowj et-leiders zien wel, dat het ook de Westelijken ernst is en dat ze inzake Berlijn geen duimbreed zullen toegeven. Of dat een gevolg is van Map Millans reis, is de vraag. Was dat het geval, dan was die reis zeker niet zonder resultaat geweest. In West-Duitsland was men algemeen opgelucht, toen het nieuws over de Russische nota bekend werd. In Frankrijk echter is men niet optimis tisch gestemd. De Fransen hebben van te voren al gesuggereerd, dat de reis van Mac Millan weinig resultaat zou hebben, en hoewel er van leedvermaak bij zo'n ernstige kwestie geen sprake kan zijn, nemen ze toch de houding aan van: „Hebben wij het niet gezegd?" Tot-op-heden zijn nog geen Weste lijke reacties op de Russische nota be kend. Ook over de reis van Mac Millan wordt gezwegen, totdat hij voor het Engelse parlement een verklaring zal hebben afgelegd. De opstand in Nyassaland In Nyassaland een van de drie landen van de Rhodesische federatie is een hevige opstand uitgebroken. Reeds enkele weken zijn daar stakingen en andere onlusten aan de gang. De aanleiding tot deze opstand was, dat de gouverneur van deze Britse kolonie de noodtoestand had afgekondigd en een groot aantal Afrikaanse leiders had ge arresteerd of verbannen. Onder de ge deporteerden bevond zich echter de leider van het Nationale Congres, Dr. Banda, die nog maar pas uit balling schap was teruggekeerd. Deze volkslei der staat bekend als een voorvechter van het nationalisme en heeft de ge voelens van antipathie tegen de blan ken nogal aangewakkerd. Het volk kwam terstond voor de leider in op stand. De gevechten waren hevig en een aantal Afrikanen sneuvelde, terwijl een veel groter aantal min of meer ernstig werd gewond. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de arrestaties en deportaties ge heim zouden blijven, maar het plan lekte uit. De Britten hebben zelfs de luchtmacht ingeschakeld, terwijl ge vechtswagens de strategische punten bezet houden. De situatie in het land is zeer verward. Op verzoek van enige polderbesturen heeft op 4 maart j.l. in Hotel Spee te Sommelsdijk een bespreking plaats ge had tussen bestuursleden van verschil lende polders op Goeree-Overflakkee met de hoofden van gemeentewerken teneinde op korte termijn gezamenlijk tot rattenverdelging over te gaan. Hierbij werd de afspraak gemaakt om deze actie in de week van 9 t.m. 14 maart a.s. te houden en alléén gebruik te maken van cumarine-derivaten. Het lokaas zal in de polders en in de bebouwde kom door het personeel der polders in samenwerking met de hier voor opgeleide rattenbestrijders van de gemeente worden uitgelegd. Aangezien cumarine-derivaten op de duur dodelijk zijn voor alle warmbloe dige wezens (ook voor m.ensen), doch De Engelse Eerste Minister Harold MacMillan en de Minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zijn, na een bezoek aan de Sowjet-Unie, weer in Lon den teruggekeerd. Tijdens een persconferentie, welke direct na aankomst op het Londense vliegveld werd gehouden, verklaarde Mac Millan, dat hij hoopte, President Eisenhower persoonlijk verslag uit te kunnen brengen van zijn besprekingen met de Russische leiders. De gemeenteraad te Ouddorp kwam woensdagmorgen in openbare zitting bij een. Het werd een min of meer sensationele bijeenkomst, al direct kwam het punt in 't geding van het grote tekort van 17.000.op de begroting van de B.B., waarover de hei-en nu wel eens opheldering wensten. Maar het bleef o.i. nog maar erg in het duister. Dan was er nog een sensationeel punt n.l. een kwestie over ontslag van een typiste ter secretarie, aan welk ontslag uit latingen van een der raadsleden in een vorige openbare vergadering verbonden waren. Burgemeester Kleynenberg wenste het liever niet openbaar te behan delen maar de meerderheid stond daar anders tegenover. Zij meenden dat over hetgeen openbaar is gezegd, dan ook maar een openbare discussie moest volgen. De heer G. Tanis, die de gelaakte uitdrukkingen had gebezigd, nam echter zijn woorden niet terug. Van de verdere belangrijke zaken, die werden af gewikkeld noemen we nog de machtiging die aan b. en w. werd verleend voor aankoop van de Cichoreidrogerij „De Eendracht", die voor bergplaats brandweer, technische dienst en vele andere doeleinden kan worden gebruikt Wij vernamen, dat de aandeelhouders van „De Eendracht" de inschrijving van de gemeente voor ruim 26.000.(inclusief de bijbehorende grond) hebben gegund. De voorzitter burgemeester Ifleijnen- berg opende met gebed. Op deze eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar hield de voorz. een korte speech waarin hij hoopte dat in het komende jaar de gemeenschap met volle krachten zal ge diend en het goede worden gezocht voor de burgerij. Al is er verscheidenheid in principe, en levensovertuiging, kan er toch een prettige samenwerking zijn die spr. hoopte dat zal worden be stendigd. Op dé notulen, die ter goedkeuring werden voorgesteld stelde de heer de Jong een vraag die door de voorz. werd beantwoord. De ingekomen stukken die voor het merendeel terugontvangen goedgekeurde raadsbesluiten bevatten, gingen zo onder de hamer door. Het tekort op de B.B. Bij het punt begroting 1959 informeer de de heer M. Aleman hoe het zat met het tekort groot 17.000.—. Dat vond hij verbazend veel. De voorz. antwoordde hierop, dat deze dienst te zwaar is. In de steden, met vele duizenden inwoners krijgt men het zelfde bedrag per inwoner. Het kan mo gelijk zijn dat het geld bestemd is ge worden voor andere doeleinden; dat het tekort nu zo demonstratief is verwerkt, is gedaan om een dubbele bijdrage te 'HAZÉTrfABRIEKEN ZEVENBERGEN. vooral varkens gevoeliger zijn dan an dere dieren, worden veehouders gead viseerd elke morgen de varkenshokken te controleren op dode of zieke ratten. Aangeraden wordt om honden en kat ten gedurende deze periode vast te hou den. Dode ratten vernietigen of diep begraven. Alle deugdelijke bestrijdings middelen moeten op het etiket voorzien zijn van de aanduiding: „P.D. no Wanneer allen medewerken, moet deze actie slagen. verkrijgen. Onder geen beding zal dit ten laste van de burgerij komen. Het bedrag per inwoner zal er niet door be hoeven te verhoogd. „Dus het Rijk draagt bij en dekt het tekort?" aldus vroeg de heer T. Koek. De voorz. antwoordde bevestigend. „Of het Rijk nu betaald blijft eender" aldus weth. Grinwis, „de gemeenschap moet het doen en dan komt het toch per inwoner. „Ik heb de indruk dat het hier het zelfde is als met de helmen-affaire" zei de heer de Jong. „Zo ligt het niet", was het antwoord van de voorzitter. Weth. Voogd: Maar wat voor werk is er voor de gelden van het tekort ge presteerd? Dat zou ik wel eens willen weten! De kosten van een voorlichtings avond hier moest uit eigen kas worden betaald! Waar blijft men met die 2000 die Ouddorp betaalt? Is de administra tie topzwaar? Ik wil de raad advise ren niet meer aan de B.B. te betalen, vóór dat deze scheve wagen recht ge trokken is, aldus weth. Voogd. Zó kan het niet blijven doorgaan. De voorz. antwoordde dat men zeker niet met een tekort kan doorgaan. Het is geen bodemloze put. Maar er is veel arbeid door de B.B. verricht. Spreker vergeleek de uitgave van de gelden van de B.B.. met de miljoenen die onder water worden geschoven voor de bouw van de bouwput in het Haringvliet het komt later pas uit waar het nuttig voor is. De B.B. werkt, ook voor de dingen die nog komen moeten en komen kunnen. Het is een aftasten naar hetgeen nodig kan zijn. De mensen zijn aangesteld met onvol ledige instrukties; nu groeit het uit. Spr. zei dat in de grote steden zelfs de militairen de funkties voor de B.B. moeten vervullen om de dienst te laten funktioneren. Spreker had daarom wel oor voor kritiek; als het niet goed zou gaan, zal hij niet schromen het te ber de te brengen. Waar is het geld? „Alles goed en wel, maar U draait om de zaak heen", zei wethouder Voogd. „Er is te Ouddorp aan de reddingsploeg niets gebeurd; ze is er niet, waar is dan het geld gebleven? De voorz. antwoordde, dat toen dhr. Caron aan de bTb. was, alles goed liep. Daarna zijn fouten gemaakt. Uit de mobiele reddingsploeg zijn leden over gegaan naar de mobilofoonploeg. Wat (Zie vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1