Anii-Rev. Verkiezingsvergadering ie Middelhamis °l I Mr. A. B. Roosjen: „Stemmen is getuigen" Engelse straaljager bij Tholen neergestort Bed rijfs voorlichik Plas K LAVE RVI ER Geef met milde ham Regering wil uitkering gemeente! verhogen UIT DE KERKEN „Eenzaam maar niet alleen" uitverkocht fin ééii nacht Uw hinden gaaf Iris zacht INGEZONDEN Zwembad Stellendam Afdeling als Priester-arbeider werd prok mBF' -oujr Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 24 februari Dinsdag 24 Zaterdagmiddag is onder auspiciën van de Hulpcentrale A.R.P. Goeree- Overflakkee een verkiezingsvergadering gehouden in de Ned. Herv. kerk te Middelharnis, waar als sprekers optraden mr. B. A. Roosjen, lid der Tweede Kamer (voorzitter van de Ned. Chr. Radio Vereniging) en Ds Kret, Herv. predt. te Krimpen a. d. IJssel. Ds Kret kwam in de plaats van mr. J. van Aartsen, die viregens een sterfgeval in zijn familie verhinderd was. Mr. Roos jen had tot titel van zijn onderwerp „Stemmen is getuigen," Ds Kret bezag in 't kort hoe andere partijen zowel neutrale als ook wel Christelijke, de A.R.P. te lijf gaan en bracht het Anti Revol. beginsel voor het voetlicht, waartoe bij opwekte getrouw te zijn. De voorz. van de hulpcentrale de heer J. J. C. la Fleur liet bij de opening zin gen Ps. 103 1 en 3, las een gedeelte uit de brief aan de Apostel Jacobus en ging voor in gebed. In zijn openingswoord riep hij de aanwezigen, inzonderheid de beide hierboven genoemde sprekers een welkom toe en betreurde dat mi nister van Aartsen wegens droeve fa- milie-omstandigheden verhinderd was, voor wie nu als vervanger ds Kret op trad. Wel heeft minister Aartsen toe gezegd, dat hij vóór de verkiezing nog een spreekbeurt hoopt te vervullen, waarvan plaats en tijd nader wordt be kend gemaakt. Spr. wekte op om bij de komende verkiezing getrouw te zijn aan het beginsel en gaf dan aan mr. Roosjen het woord. Mistverwekkers Mr. Roosjen begon in zijn betoog met een verwijzing naar de mist van de laatste weken. Iemand had hem schert send gevraagd, of deze mist die volgens het weerkaartje precies boven Neder land bleef hangen, verband hield met de politieke mist bij de a.s. verkiezin gen. Spr, liet die opmerking voor wat ze was; wel waren er z.i. politieke mistverwekkers. Zo had hij van een li beraal Eerste Kamerlid gelezen, dat stemmen op de confessionele partijen vrijwel dezelfde uitwerking had als stemmen op de P.v.d.A. Er zijn ook socialistische mistverweli- kers aldus spreker; eigenaardig is, dat ze nu vóór zijn, waar ze voorheen tegen en tegen zijn, waar ze vroeger voor waren! Uit het Vrije Volk van zaterdag 17 januari citeerde spr. een en ander uit het artikel „Wie zal ons regeren?" o,m. het gezegde dat Drees met de onder soc. ministers uit de Kamer was gedreven! Hier is de historie lelijk scheef getrokken, aldus mr. Roosjen, en geheel in strijd met de werkelijkheid. Hij ging de toedracht na, zoals die zich in de Tweede Kamer heeft afgespeeld, bij de belastingvoorstellen van minister Hofstra. De strijd die toen ontbrandde spitste zich toe of de wet één of 2 jaar zou gelden. Deze kwestie is over be kend, zodat we dit hier wel kunnen voorbijgaan. Spr. noemde echter ook de achtergrond van het geval, n.l. dat op de Fakkeldragersdag te Utrecht de eis was gesteld, dat deze belastingvoorstel len in de Tweede Kamer zouden moe ten aangenomen. Daar de P.v.d.A. zich op dit punt had vastgebeten, had een discussie geen betekenis meer. Simson en de vossen! Toen spr. de geschiedenis van de Fakkeldragersdag vernam, dacht hij aan Simson, die brandende fakkels aan de staarten van een aantal vossen bond, om alzo het koren van de Filistijnen te verwoesten. Hij wilde mr. Burger niet promoveren tot een politieke Simson, maar wel was het zo, dat Simson paniek zaaide onder de Filistijnen en mr. Bur ger met dit doordrijven paniek in de Tweede Kamer. Spr. stelde de zaken voor, zoals ze zich inderdaad hebben afgespeeld, waarbij geen sprake is dat Drees c.s. uit de regering zou zijn verdreven. Een wetsontwerp komt tot stand tussen re gering en Staten Generaal. Spr. meende wel dat min. Hofstra eerst overleg heeft gewild, maar onder partij druk is be zweken. Op 9 dec. voerde min. Hofstra althans redelijke argumenten aan; hij sprak toen nog als bewindsman; maar op 11 dec. was een „partijman" aan het woord! De zaken werden toen zo scherp toegespitst en kwamen hier op neer: „gaat U niet akkoord, dan kan ik mijn taak niet verder voortzetten." De socialisten hebben een andere op vatting van regeren dan wij, aldus spr. Ze scheiden hun regeertaak niet vol doende van partij taak. Daarom zijn de Kamerleden vooruitgeschoven posten van de partij. Mr. Roosjen liet de vraag in het mid den, of bij deze portefeuille-terbeschik kingstelling een vervroegde verkiezing noodzakelijk was. Het had misschien anders gekund; nu liet zo is, blijkt het een felle verliiezingsstrijd te worden. Mr. Burger schreef: „ze zullen nu een nummertje rechtsregeren weggeven!" Spreker noemde het een „numm^ertje- klassenstrijd", het socialisme komt weer in zijn oude gedaante voor de dag. In 1956 had de P.v.d.A. als verkie zingsleus: Romme of Drees? Nu steekt Vermeer de krijgsklaroen met: „Tegen een rechtse regering, links af." Toch vonden ze dit zeker geen gelukkige greep; de leus luidt nu: „Tegen een rechts kabinet." In beide beluisterd men een schrikbeeld; ze moeten dienen als politieke vogelverschrikker. In 1956 wekte de P.v.d.A. op, dat al leen aan Rome kon ontkomen door te stemmen op Drees. Nu is er weer een ander schrikbeeld, Romme is vervan gen door „rechts." Toen bij de 1.1. verkiezing voor Prov. Staten en gem. raden de P.v.d.A. veel stemmen verloor, heeft dhr. de Kat er de aandacht op gevestigd, „koers niet te veel naar links, de winst voor de P.v.d. A. moet komen van rechts. Men heeft de aanmaning blijkbaar in de wind geslagen! Door de antithese te stellen, zal men reclits niet trekken. Spr. was dankbaar dat Vermeer het zó stelt, dan zal men zich tenminste bezinnen wat „rechts" is! Vermeer richt de krijgs- kreet tegen rechts, omdat hij wil voor komen, dat door de rechtse partijen een kabinet gevormd wordt. Gezag niet in de volkswil Spreker ging de programma's van de politieke partijen na, om te zien hoe zij staan t.o. van het gezag. De A.R.P. stelt het: „noch in de volkswil" en ziet in God alleen de bron van alle gezag. De C.H.U. neemt ten deze tot richt snoer Iietgeen de H. Schrift heeft ge openbaard. De S.G.P. stelt, dat het ge zag niet wordt ontleend aan het volk, maar dat geregeerd wordt bij de gratie Gods. De R.K. heeft in haar program, dat alle staatsgezag grondslag vindt in de ordening Gods. De rechtse partijen .stellen dus, dat God de bron is van alle gezag. De linkse partijen reppen er niet van, dat de oorsprong van het gezag ligt in God! De V.V.D. zoekt het in de vrij heid van de mens, de vrije menselijke geest is er de levenskracht. En wat de mening is van de P.v.d.A, las spr. voor uit Herv. Nederland, waar 4 politieke personen van onderscheiden richting aan het woord zijn en waar dhr. Patijn (P.v.d.A.) schreef, dat „partijvorming op confessionele grondslag de werkelijk staatkundige vragen versluiert." Dit vond spr. ontstellend van een mede broeder uit de Herv. kerk: de A.R.P. gaat hier recht tegen in, omdat Gods Woord wél antwoord geeft op staat kundige vragen. Het verschil tussen rechts en links komt hierbij wel uit. Spr. waarschuwde voor de knipoog- jes die mr. Oud (V.V.D.) doet, door het gezegde, onder geen voorwaarde zitting te nemen in een socialistisch kabinet. Spr. maande de voet niet op het liberale pad te zetten; want, als de internatio nale situatie een zo breed mogelijk ka binet nodig maakt, wat doet Oud dan? Hij loopt nu al vooruit op de bespre kingen, die de Koningin dan zal hou den in het belang van het land. Mr. Oud zet de liberale fuik wijd open. Maar zij laten de kiezers in het onzeke re, welke soc. econ. politiek zij denken te volgen. Spr. verduidelijkte dit met voorbeelden uit de Kamer. De A.R. partij wil bij deze verkie zing duidelijk laten uitkomen, dat de vastheid vah ware Chr. politiek in de verwarring van onze tijd meer dan ooit nodig is. In 22 paragrafen is het doel en streven uitgewerkt, uit welk pro gram spr. enkele citaten voorlas. De A.R. partij, die dit jaar 80 jaar oud wordt, streeft naar een christelijk nationaal beleid. Niet het belang van groepen of groepjes wordt gezocht, maar van het hele Nederl. volk, zoals Vondel het kernachtig uitdrukte: „de NED. HERV. KERKEN Beroepen te Polsbroek, Stavenisse en Waspik, kand. C. v. d. Berg te Delft; Willige-Langerak, Goedereede en Schel- luinen, kand. J. Vlijm te Lunteren. Bedankt voor Benthuizen S. Meijers te Hoog Blokland; Oosterwolde en Op- heusden P. J. Lamens te Kamerik. Ds. B. W. B. Bouthoorn, em. predt. en geestelijk verzorger van het Prot. Streekziekenhuis te Bennekom, is lang zaam herstellende. Voorlopig zal hij echter geen preekbeurten kunnen waar nemen, terwl hij voornemens is, deze zomer een familiebezoek te brengen in Australië. De Eerw. heer v. d. Veen, Evangelist voor de Bond van Inw. Zending op G.G. te Kerkeveld (Dr.) ging dezer dagen, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd met pensioen. Binnenkort is de vervulling van deze vacature te ver wachten. Giften: Te Moercapelle ontving de kerk een gift van f 1000.—. Te Baarn werd dit bedrag eveneens ontvangen uit dankbaarheid over het aannemen van 't beroep door ds J. v. Sliedrecht te Putten. Ds W. Anker te Rotterdam, schreef de Ned. Herv. Evangelisatie te Schie dam, de achtergronden van het ver zoek om een keer voor te gaan in de Ned. Herv. Gemeente te Schiedam niet geweten te hebben, daar hij anders voor het vervullen van die beurt zou heb ben bedankt. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalten L. Schuurman te Giessenburg; Borne H. Bade te Valther- mond; Gorredijk A. Prins te Winsum. Aangenomen naar Middelburg J. Boonstra te Zwaagwesteinde; Boeck- hout (B) J. Vegh te Andijk. Bedankt voor Winschoten J. Boonstra te Zwaagwesteinde. Nieuwerkerk a. d. IJssel: Kand. J. Niemandsverdriet van Barendrecht deed hier intrede met Filipp. 3 16, na be vestigd te zijn door ds J. H. Sillevis Smitt, hoofdvlootpredikant. Als bijzon derheid mag vermeld worden, dat ds Niemandsverdriet in 1946 als oorlogs vrijwilliger naar Indonesië vertrok en na zijn terugkeer in 1949 ging studeren voor predikant, waartoe hij eerst staats examen deed en vervolgens de colleges volgde aan de V.U. Tijdens de terug reis uit Indonesië, maakte hij op „De Tabinta" kennis met ds Sillevis Smith die hem thans in 't ambt bevestigd heeft. Giften: De kerk van Zeist ontving voor kerkbouw een gift van 10.000. Voor 't zelfde doel kwam te Musselka- naal een gift van 8000.binnen. Dinxperloo ontving een gift van f 600.Scheveningen van 700.en 's-Gravenhage-Oost één van f 500. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Doornspijk M. Roos te Alphen en D. Slagboom te 's-Graven- zande; 's-Gravenhage-W. W. Heerma te Veenendaal en C. den Hertog te IJmui- den. Beroepen te 'sGravendeel M. Vliet- stra te Eemdijk. Bedankt voor Werkendam B. Bijle- veld te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Capelle a. d. IJssel en te Moercapelle G. Zijderveld te Paterson (U.S.A.); Dirksland C. v. Dam te Rot- terdam-Z.; Benthuizen C. Molenaar te Leiden; Bedankt voor St. Annaland C. van Dam te Rotterdam-Z. Zendingsdag: D.V. 30 april a.s. zal er wederom een zendingsdag uitgaande van de Geref. Gemeente gehouden wor den in het kerkgebouw aan de Booth- straat te Utrecht. Giften: Ds C. Hegeman ontving een gift van 1000.voor de zending. De penningmeester der Theol. School ont ving voor de opleiding van studenten een gift van 4000.en Ds A. Verhage te Gouda voor verschillende doeleinden een gift van 8000.—. welvaert van 't gemeen". Het werk op staatkundig terrein zien we als een op dracht van Hem, die ons daartoe ge roepen heeft. Mr. Roosjen zette de betekenis van „anti-revolutionnair" nog eens uiteen. De A.R.P. is geworteld in het verle den van de historie en van de refor matie en belichaamd in hetgeen Groen van Prinsterer zo kernachtig uitdrukte: Tegen de revolutie het Evangelie! We hebben in Nederland een rood en een rooms blok; daarnaast is een reforma torisch blok nodig, aldus spreker, dat het vaste fundament vormt voor de op bouw van ons staatkundig leven. Laten we ons aaneensluiten en niet hopeloos verdelen! riep spr. uit. Allen, die het met de hoofdwaarheden der H. Schrift eens zijn, dienen schouder aan schou der te staan zei Groen van Prinsterer reeds. Toen mr. Groen van Prinsterer in 1864 bij de verkiezing voor de Tweede Kamer candidaat stond, richtte deze staatsman zich tot de kiezers met een z.g. vliegend blaadje. En wat schreef hij toen? „Zeg het aan de kiezers, zeg het ieder gelovig lid, zeg het man en vrouw, dat ik niet als staatsman, niet als hoofd van een partij, maar als Evan geliebelijder „uw gelovig „Amen" in de Kamer tegemoet zie". Groen prees zichzelf niet, kwam niet met beloften, maar vroeg vertrouwen als Evangelie belijder. Spreker nam dit over en maande zijn gehoor zich niet te laten verleiden door partijleuzen, maar ver trouwen te schenken aan de voorman nen als Evageliebelijders en daarop een gelovig Amen uit te spreken. Zeg dit aan de kiezers! aldus besloot spreker. Tweede spreker ds. Kret Ds Kret wees zijn gehoor op de nood zaak van absolute gehoorzaamheid aan het Woord van God in alle levensver banden. Daarin zijn vaak grote tegen vallers onder de mensen, zowel op de kerkelijke erve als op politiek terrein. Waar de A.R. partij deze absolute ge hoorzaamheid aan Gods Woord voor staat, gaan togh soms Chr. partijen de A.R. te lijf, door b.v. te zeggen, dat de A.R. het met de zondagsheiliging zo krap niet neemt. Hij noemde dit een leugen, omdat hij uit ervaring wist, hoe er geworsteld wordt over de zondags viering. Spr. verbaasde zich, hoe er vaak gesproken wordt over „absolute gehoorzaamheid" en dan toch negatief wordt gestemd. Zeggen wat niet moet, maar dan niet zeggen, hoe het wel moet. Dat vond spr. een aanklacht. Spr. bezag ook het neutralisme; in een neutrale partij is geen klankbodem van Christus, aldus spr. Uit een Chr. politieke partij dient orde uit te gaan in de samenleving; in een „neutrale" kan dat niet. Spr, beklemtoonde dat „absolute gehoorzaamheid" niet bete kent wereldmijding of negativisme. Indien we in de A.R.P. op mensen vertrouwen, zijn we de anderen gelijk, die stemmen op een naam; van ons wordt gevraagd op de Naam des Heeren te vertrouwen aldus spreker. Ons beginsel moet zijn uit dat Woord, om uit te gaan in de kracht van de Heere Jezus Christus. Niet de simpele daad van het stembriefje invullen; het gaat om de geloofsspanning die er in zit, om te strijden de goede strijd des geloofs. De Heere gebruikt mensen voor de opbouw van Zijn Kerk, maar ook om Zijn Koninkrijk op te richten in de samenleving. Daarom regeert niet de helft plus een God regeert en het kan daarom nooit tegenvallen. Een zetelwinst betekent niet dat het Gods rijk goed gaat of een zetelverlies, dat het minder is. Zetelverlies komt niet op Gods', maar op uw rekening aldus spr. De A.R.P. is een partij, die om der geloofs wille krachten wil bundelen in de samenleving. Het kan nooit tegen vallen, het ligt alles in Zijn Hand. Maar wij aldus spr. de schapen zijner weide, laten wij onze stem geven aan die mannen, die voor de Naam des Heeren opkomen in 's Lands' verga derzalen, opdat die Naam worde geëerd ook op staatkundig terrein. Besloten werd met de zang van Ps. 89 7 en 8 en dankgebed van de spreker. Bij het heengaan werden twee couplet ten van ons volkslied gezongen. De op komst was redelijk; we hadden wel een grotere toeloop verwacht. Op 7 maart a.s. hoopt voor de A.R.P. op te treden het Kamerlid mr. Bies heuvel, waar en op welk tijdstip zal nader worden bekend gemaakt. Naar wij vernemen is het boek Een zaam maar niet alleen van prinses Wil- helmina vrijwel uitverkocht. Pas op 10 februari verscheen de eerste druk van 80.000 exemplaren. De uitgever is op dracht gegeven voor een herdruk. Het is nog niet bekend, hoe groot de tweede druk zal zijn. Navigator om het leven geliomen. Een Gloster Javelin van de Engelse luchtmacht is woensdagmorgen om streeks half twaalf op ongeveer honderd meter naast de rijksweg Tholen-Halste- ren neergestort. De slag werd in vere omtrek gehoord en de dichtsbijzijnde boerderij kreeg ook nog wat schade aan het dak. Even voor dat de straaljager zich met een klap in de grond boorde, waren de twee inzittenden er met hun schietstoel uit gevloegen. De piloot de 20-jarige luitenant Richard Carrey, kwam ongedeerd in de Poortvlietpolder terecht nabij de boerderij van de heer M. Burgers. Na een geneeskundig on derzoek door dr. Kugel, verklaarde de piloot aan de burgemeester van Poort- vliet, W. J. v. Doorn, dat zijn stuurin- richting niet in orde was en het vlieg tuig niet op hoogte te houden was. Daarom werd de Gloster verlaten. Over de navigator verkeerde men toen nog in het onzekere waar hij was gebleven. Door de dikke mist was het dan ook moeilijk zoeken. Nadat verschillende instanties tot een speurtocht waren in geschakeld, waaraan ook vele vrijwilli gers deelnamen, werd de tweede in zittende omstreeks drie uur te Nieuw- Vossemeer gevonden. Het bleek, dat hij niet meer in leven was. Men neemt aan dat zijn parachute niet is opengegaan en dat hij dus een vrije val heeft ge maakt. Het stoffelijk overschot van de navigator Maurice Cooper werd met de schietstoel door een landarbeider in de Honderd Gemetenpolder gevonden. Het verongelukte toestel kwam van het vliegveld Bruggen, West-Duitsland en de piloot vloog met dit toestel regel matig deze route. Het was ingedeeld bij de tweede ge allieerde tactische luchtmacht. Bij het erge, dat een jeugdige, vlieger bij dit ongeluk, het leven heeft verloren, mag men nog van geluk spreken, dat het vliegtuig in de polder is gevallen. Tho len is hierbij aan een groot gevaar ont snapt. Hemelsbreed ligt het wrak maar enkele honderden meters van de be bouwde kom. Men schrijft ons: Een zwembroek schafte men des win ters aan en schaatsen behoort men in de zomer te kopen. Zo luidt een oud ge zegde. Men kan hiermede alleen maar bedoelen dat men op zijn qui-vive be hoort te zijn voordat het seizoen van deze sporten is aangebroken, zodat men te gelegener tijd beslagen ten ijs of toe passelijk, gekleed te water zal kunnen gaan. Hoewel de natuur nog allerminst noodt tot een duik in het frisse nat is het dan nu reeds tijd om zich actief be zig te gaan houden met betrekking tot de zwemsportplannen voor de komende zomer. Op 2 maart a.s. des avonds te half acht zal in het verenigingsgebouw het „Haegse Huus" te Stellendam, een aan tal interessante films vertoond worden betrekking hebbende op de zwemsport in het algemeen, training van het Hon gaarse waterpolo-elftal en van onze klasse zwemmers en zwemsters, voorts over het medisch toezicht op de top- zwemmers en opnamen van de olym pische spelen. Ook de brandweer zal van deze films nog het één en ander kunnen opsteken, want de geprojecteer de oefeningen van de brandweerlieden met het springzeil zijn beslist het aan kijken waard. Dit alles houdt verband met plannen om tot oprichting van een zwemclub te komen. De heer Palm, afgevaardigde van de Kon. Nederlandse Zwem-bond is be reid gevonden om de verre reis naar Stellendam te ondernemen en een pro pagandistisch woord voor de zwemsport uit te spreken. Zwemliefhebbers houdt deze avond vrij en toont uw belangstelling, opdat t.z.t. naar we hopen kan worden uitge zien naar middelen tot het creëren van een echt zwembad. Het gemeentebestuur van Stellendam heeft een open oog en oor voor deze RIJMEN VAN tij;; Als men vijf-en-twintig jaren, O zo trouw heeft dienst gedaan, Ja, dan mag men van slijtage, Zeker ook wel spreken gaan. Zie haar eens hoe men 't in Dirkst Stelt met 't röntgenapparaat: 't Wordt hoog tijd, dat daar hetni; Op de oude plaats weer staat. Want daarvan kan heel het eilau Stellig profiteren gaan. Zeker, er zijn grote plannen, Maar 't is er nog ver vandaan, Dat het nieuwe aangekocht is, Zulk een apparaat kost geld. Als er nu eens door ons allen, Een bedrag werd neergeteld, Passend bij dit jubileum, Wel, dan schoten w' aardig op, 't Is voor ons toch ook tenslottf Geen financiële strop. Als we eens iets extra gaven, 't Hoort er toch zo'n beetje bij' Als er dus weer iets gevraagd Niet getalmd, dan geven wij. Dit komt alles weer ten goede, Aan de zieken van Flakkee, Op die wijze leven wij dus. Als gezonden met hen mee. TIJj: De vereniging Bedrij f svoorlici, „Goeree-Overflakkee" zal haar alge ne vergadering houden op maanè maart 1959, des nam. 2 uur in Spee te Sommelsdijk. Agenda: 1. Opening; 2. Notulet Verslag van de Commissie tot n;; van de rekening; 4. Rekening over; 5. Benoeming lid commissie tot k; der rekening. Aftredend de heert Nieuwenhuijzen te Oude Tonge;6.; kiezing bestuursleden. Aftredend heren C. v. Rossum te Ooltgensi (niet herkiesbaar), A. L. v. d. Ti Stad aan 't Haringvliet (herkiesbas P. Breen te Ouddorp wegens bedac 7. Bespreking aanvraag Kon. Goed; ring der vereniging; 8. Lezing doo: Weled. gestr. heer ir. K. W. Kruse de afdeling Akker- en Weidebouw r „Ontwikkeling op het gebied va; Landbouwvoorlichting"; 9. Bespre!; 10. Pauze; 11. Lezing door de Vi'; gestr. heer ir. H. B. Goettsch te Bi: drecht. Directeur v. d. KeuringsJ:: Zuid-Holland over: „Het kweken nieuwe aardappelrassen"; 12. Bk: king; 13. Rondvraag; 14. Sluiting, De regering heeft de Tweede Ke voorgesteld in 1959 aan de gemeer een algemene uitkering te doen er, belastinguitkering aan de gemeente verhogen. De algemene uitkerinS'- de schatkist ruim 842 miljoen gü! kosten en de verhoging van de K tingsuitkering rond 5.1 miljoen, De ministers Zijlstra en Strujc hebben hiertoe een nota van wijÉ gen ingediend op de begroting voor! ss voor het gemeentefonds. Op de jaar Boode Kr - de voorzitt kom heett vreer maar ae vorig j Baron van heeft geda Het Roo overziende dieper in reld-omva' Bij de de jaarlijk ste hoogt" voor de Zuid-HoU zesde heri Spreker recht dan dank over trices die brengen. De voor de de dat het beurt het leden, wa vens ook uitgenodig ;'^omen on gehele Ro 'te nemen, uitnodigt De secr^ las vervol| verslag. Ze moe' viteit van die samei wonnen. 1 IJ. Neels dank gezf Verder leden hei dat de fo streekver woner m kantie gii deed om dat de k de nieuw dames M K. Birkh zich hebl het Henr de lektm men, dat genomen, afgegeve' weinig i: teiten m De voi hartelijk slag. Namen A. C. va adviseei\ 1 }rH -O- In het februarinummer van „t rechte straat" dat geredigeerd t door ex-rooms-katholieke priester-' telt ds H. Hegger dat weer een p naar het protestantisme is overgei Ditmaal betreft het een priester-Ji der, de 25-jarige Gerard Verlot Verlot werd ongeveer anderhall: geleden tot priester gewijd dof aartsbisschop van Parijs. Als prit arbeider deed hij in Brussel die»' tramconducteur. Zijn contacten nï arbeiders brachten hem ertoe de K" katholieke kerk te gaan zien alï kapitalistische instelling, waar*»' steeds meer werd teruggeworpen 5 kernboodschap van de bijbel, lossing door het bloed van Jezus C' tus. Wat de ex-priester in de fo* zal gaan doen weet hij zelf nog niS aangelegenheid en hecht gaavM aan deze bijeenkomst. De burgemeester van Stellen*' dan ook gaarne bereid gevondei; avond met zijn aanwezigheid op tf; teren en de plannen tot oprichting een opwekkend woord te stimuleK- Zwemmers groot en klein, alls' hartelijk welkom. Lezin- van ,De van het op Goer Kalf vaj duidelijl gemaakt naar Pa" sproken de huid- het wer de H. S( worden het kooi land. Ned. de fina: richting Jeugdge houden daarvar nu mee Burj Frederi: merich. jaar mt Twei reformf een twi prediks Gilst g en ds Ver! huis ai C. Stru de Chi woning hoofd Pas aan di pastori kerkbe de hee door W. Schippers 2. „Ik dacht werkelijk, dat er iemand bij je was, 't klonk net alsof er een mannenstem zong; of kun jij je stem zo veranderen? „Me dunkt," vervolgde ze lachend, „dat moet haast wel; ik zie op de weg achter je niemand dan de knecht van de korenmolenaar, die half zit te sla pen op zijn wagen met zakken; en voor je uit, in de richting van het dorp, komt de oude Izaak aangesukkeld met een groot pak op zijn rug. Naar mijn me ning kunnen zij zich niet hebben schul dig gemaakt aan het feit van met ons te hebben meegezongen." Marie moest lachen om de vrolijke snapster, die opeens weer voortging: „Kijk Marie, zou hij het niet kunnen geweest zijn?" Ér liep een voetpad dwars door vel den en akkers van de straatweg af tot aan deze weg, die verschillende dorpen met elkander verbond, doch dit voetpad dat vlak achter de boomgaard van Klit tenhof heen liep, werd slechts gebruikt door de hier goed thuis zijnde landlie den. Langs dit pad was de jonge man ge komen, die door Mina Brakkers ver dacht werd van te hebben gezongen, en juist nu hij van het pad op de rijweg kwam, wendde hij het gelaat naar de beide meisjes, die nog in de poort van de hoeve stonden. 't Was een fors gebouwde jongeman met een frisse gelaatskleur en vrien delijke, donkerblauwe ogen. Beleefd lichtte hij even de slappe, vil ten hoed van het hoofd, zodra hij de beide boerendochters in 't oog kreeg, om daarna met vlugge tred de weg naar het dorp in te slaan. „Wel heb ik ooit!" riep Mina, terwijl ze de vreemdeling nastaarde, „hoe ter wereld heeft die vreemde jongen de weg door het land uitgevonden! Hoe het zij, natuurlijk is hij het geweest, die daareven heeft gezongen." „Dat kan ik haast niet geloven," meende Marie Groskamp. „Waarom zou een vreemde wandelaar zo op de weg zingen?" „Waarom zongen wij^ Maar laten we de kwestie verder laten rusten; als hij het niet gedaan heeft, dan moet of Piet van de molenaar of Izaak de Jood het ons hebben geleverd. Wat maakt het verder uit, kom jij nu maar even binnen, dan drinken we gezellig een kopje 'thee; ik heb een massa nieuws en jij moet me ook vertellen, wat je weet „Wees nu eens even stil. Mien, en trek me niet zo aan mijn arrn." Met deze woorden weerde Marie lachend de stevige knappe boerendeern af, die haar met geweld wilde meenemen. „O, ik weet al, wat je zeggen wilt", meende Mina Brakkers, die in weerwil van de tegenwerping van Marie haar meetroonde op het pad tussen de geu rende meidoornheggen. „Je bent wel dwaas. Marie", ging ze voort, „om het dreigement van mijn broer Bart zo zwaar op te nemen; je kent hem immers van kindsbeen af, en weet, welk een roekeloze driftkop hij is. Hij heeft een grote mond, dat staat vast, maar dergelijke knapen doen lang niet alles wat ze zeggen, dat weet je toch ook wel." „Is er kans, dat ik Bart ontmoet, als ik even met je mee binnen ga. Mien?" vroeg Marie op beslisten toon, terwijl ze stijf bleef staan en geen voet meer wilde verzetten. „Nee, die kans is er niet," luidde even stellig het antwoord van Mien Brak kers, „Hij is nog geen tien minuten ge leden met een vracht aardappels de poort uitgereden, die hij naar de stad moet brengen; vóór de avond komt hij stellig niet terug." „Dan kan ik wel een ogenblik blijven babbelen", sprak Marie en even later zaten de meisjes in de grote huiska mer van de Klittenhof, waar ook Koos- je, de oudste dochter van Tijs Brak kers, zich bij haar voegde. Tijs Brakkers beschouwde het als een bijzondere zegen van God, dat hij twee flinke dochters had, die zijn huishou ding zo uitstekend verzorgden, nadat haar moeder enige jaren geleden ge storven was. Ze was voor haar man een goede vrouw en voor haar kinderen een zorg- volle moeder geweest. Op de Klittenhof zou tijdens haar leven, en nadat zij was heengegaan, het leven zijn voortge vloeid zo kalm en effen als de heldere vliet achter de hoeve op deze mooie meidag, ware het niet, dat Bart, de enige zoon, zijn ouders, en allen, die met hem moest omgaan, onrust en ver driet bezorgde. Onhandelbaar en twistziek als hij was stond hij te allen tijde gereed, zijn ver meend goed recht met de vuist te be wijzen, en hoe dikwijls hij ook moest ondervinden, dat iedere kloppartij niet eindigde met een overwinning voor hem, veranderde dit feit niets aan zijn lastig karakter, noch aan zijn vechtlust. Tijs Brakkers, die veel van zijn eni ge jongen hield, trachtte wel soms door streng en hardhandig op te treden, de kwade bengel zijn gebreken af te leren, doch Bart bleek, zodra zijn drift was opgewekt, voor niets vatbaar. Op de bodem van zijn hart sluimerden wel zachtere gevoelens, want als zijn vader hem soms ernstig onder het oog bracht, welk een verdriet zijn gedrag veroor zaakte aan zijn moeder, die er het meeste onder leed, dan kon Bart met een paar dikke tranen in de ogen zeg gen, dat het hem zo speet en dat hij het niet weer zou doen ook; maar de vol gende dag vocht hij weer op leven en dood, dikwijls om de kleinste nietigheid. 't Werd er met de jaren niet beter op bij Bart die als knaap reeds groot en sterk was voor zijn leeftijd, doch als jongeling zich een geduchten kerel toonde, voor wie de meeste jongelui uit de weg gingen, vooral als hij een glas te veel had gedronken. Een bepaalde dronaard was Bart Brakkers niet, doch al hij zaterdags- avonds in het dorp was, kon hij maar zelden de verzoeking weerstaan, om even in De IJzeren Ruiter een glas bier te gaan drinken. 't Had moeder tranen genoeg gekost, en vader Brakkers had gedaan, wat in zijn vermogen was om Bart aan het verstand te brengen, dat er nergens meer gelegenheid is om in twist te ra ken, dan juist in de herberg en dat Barts temperament steeds aanleiding zou vinden om ruzie te zoeken. 't Had evenmin gebaat als de poging de jongeling het zondige van zijn gedrag te doen inzien, en slechts na de dood zijner moeder was Bart maandenlang niet van de Klittenhof af geweest. Iedereen, behalve zijn vader, dacht dat Bart nu rustiger en kalmer was den, maar 't werd hem op de *- stil op de Klittenhof en op 'j herfstavond was hij naar het do'.; gaan om bij de smid een boodscs doen. Toen vader thuis kwam van 1* vier, waar hij geruime tijd roet Groskamp had zitten praten gemeenschappelijk pachten va» stuk braakliggend land, was Ba: niet terug, en eerst een uur latet» hij, met gescheurde kleren en gelaat, opdagen. Hij had gevocf* het dorp, omdat een paar 3ong*[ spottend hadden gevraagd, of l*, wel uit de polder durfde komeii' genoeg geweest om het bloed va'; op het kookpunt te brengen en j, sultaat van een en ander was, tot groot verdriet van zijn hu''='; thuiskwam in de zoeven genoew^' stand. Kort daarna kwam Marie op zijn pad, of liever Bart «^'J' f bewust, dat als hij ooit een vroj-,. nemen, het niemand anders mocht zijn dan Marie Groskaiï*' als kinderen hadden ze met gespeeld, hun ouders waren sW; de buren en met elkaar bevrj^'- weest, beide families waren rij)\' zou er tegen zulk een verbinte"" nen zijn? Oud avond den hf bouw Oudi telijk Lefl te 5.3e ledenv verkie J. Cw ringe dienst Oud^ (Wordt V'tf' Bif er in Was -v^ kerk 6 uui Geref Netje. uur c Geme ds F.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2