Kaniongerechi Sommelsdijk Gemeenteraa bah Zwaardere straffen voor verkeersovertreders Zuster Bos te Ooltgensplaat al 16 jaar in de wijk TECHNISCH ONDERWIJS kinderfoto's J Raadslid Prins stelde vragen over tekort op begroting B,B. Voor nadelig saldo groot 117.890 komt een rijksbijdrage Nieuwe openbare school komt op een andere plaats In één nacht Uw Handen gaaf en zacht FOTO ROTSMA Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWiS" Dinsdag 17 februari 1955 De kantonrechter te Sommelsdijk, mr. P. Groeneboom, hield vrijdag de maan delijkse strafzitting en ook nu zag Z. Edelachtbare in hoofdzaak delinquen ten op het gebied van het verkeer voor de balie komen. Tevelen blijken nog moeite te hebben met zich houden aan de bepalingen van het wegenverkeers reglement en zelfs de eenvoudigste voorschriften b.v. voorrang voor rechts niet te volgen. Dat heeft dikwijls nare gevolgen en leidt naar het kantongerecht, waar zowel de officier van justitie als de rechter straffer tegen al die hardleersheid gaan optreden, zoals blijkt uit de boeten en de daarmede gepaard gaande ernstige vermaningen. Behalve verkeersovertredingen kwam deze dag ook een overtreding van de ijkwet naar voren, die door de garage bedrijven wel in het oog mag worden genomen, want blijkens het vonnis vol doen de veelvuldig ingebruik zijnde schenkkannen niet aan de bepalingen van de ijkwet, zijn het geen maten en mogen ze dus niet gebruikt worden, tenzij het geijkte schenkmaten zouden zijn. Joh. K. Verduin, Ouddorp, reed met een motor zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs A. Hij had wel een oefen vergunning. Het was om voor een Ija- meraad te demonstreren. Op het mo ment staat hij in militaire dienst. Eis en uitspraak 10.of 14 d. Chr. Maliepaard, Stad, reed eveneens zonder rijbewijs, maar had het intus sen veroverd. Eis en uitspraak f 5. of 2 d. Kannen Voor H. J. Campfens, Middelhamis verscheen als gemachtigde mr. L. J. den Hollander. Verd. had ongeijkte ma ten in zijn garage. Gem. betoogde dat het geen maten maar schenkkannen waren. De benzinemaatschappijen ge bruiken die aan. Als dit mag zou men alle kannen of moeten ijken, of weg gooien. De rechter vond, dat ze niet gebruikt mogen worden. „Dat is jammer, want dat heeft con sequenties", stelde gem. vast. „U ziet ons er toch niet voor aan dat we de B.P.M, niet aandurven?" kwam de rechter terug op het door gem. aan gevoerde. „Daar gaat het niet om!" meende gem., „die vertelde dat de olie e.d. eerst in een maat gaat, daarna in de schenk kan, want anders lian men niet bij het carter. Gem. vond het er om gaat of men die kannen voorradig mag hebben" „En of er geijkte zijn!" vulde de offi cier aan. De rechter hield deze zaak aan voor nader onderzoek. Naar links P. V. Nimwegen, Sommelsdijk, brom- fietste over het rijwielnad naar het Ha venhoofd en week naar links uit, waar door een botsing volgde met een tegen- liggende bromfietser. Verd. zou ver blind geweest zijn door een tegenligger. Als verdediger voerde mr. den Hol lander aan, dat er tegenstrijdigheden zaten in de getuigenverldaringen. De rechter vond, dat verd. in elk ge val verkeerd gereden heeft. PI. vond nergens uit blijken, dat verd. links heeft gereden. Zijn bloedspoor lag ook rechts. De autobus, die ook tegen verd. in reed had gedimd licht, stelde de rechter vast. Z. Edelachtbare hield ook deze zaak aan voor getuigenverhoor. H. V. d. Mast, Melissant, had op nieuwjaarsdag in een diep glaasje ge keken. Eis 15.— of 10 d. Veroordeeld conform maar voor de helft een proef tijd van 1 jaar. Grote weg W. S. Mulder, Sommelsdijk, reed met een bromfiets op de grote weg en niet op het fietspad, omdat dit z.i. niet te berijden was. „Het grote verkeer had er hinder van" las de rechter. Eis 7.50 of 3 d. Uitspraak idem. M. Verduin, Ooltgensplaat haalde met een bromfiets zodanig in, dat een botsing ontstond met een auto. Als get. werd gehoord A. Gestel, Dirksland, die met zijn auto geheel rechts zat. De bromfietser is tegen zijn auto opgereden. Volgende getuige was A. Nipius, Middelharnis, die zat achter op een scooter in de ricliting Nieuwe Tonge. Er kwam een auto aan, die geen richting aangaf en daarna kwam de bromfietser. De officier eiste 20.— of 8 d en de uitspraak was confoi'm. Zware straf. W. Polie, Ouddorp, reed ook al op een bromfiets en deed dat in de Fortuinweg zig-zag, zodat een chauffeur van een bus er grote last van ondervond. Ook reed hij loshandje en met kapot ach terlicht. Verd. ontkende pertinent. Gehoord werd L. Kastelein, Goede- reede. Deze herkende verd. „Was het om de buschauffeur te sar ren?" vroeg de rechter. Get. antwoordde bevestigend. E. Melissant, Stellendam, herkende verd. positief. „Zelfs zijn broer zat er in en herkende hem", aldus deze get. „Mijn broer heeft later gezegd het niet te weten", verweerde verd. „Dan is hij zeker bang van je!" dacht get. en daar stemde de officier mede in. De officier wilde nog eenmaal met boeten volstaan. Maar gezien de vele voorgaande delicten was de eis 100, of 40 d., plus tweemaal 10,— of 4 d. en verbod om een bromfiets te berijden. De rechter ging verd.'s straf lijst na en week daarna aanzienlijk af van de eis. De uitspraak was: 75,boeten en een voorwaardelijk hechtenis van 1 mnd met een proeftijd van 2 jaar, alsmede ontzegging voor de duur van 6 mnd om een motorvoertuig, incl. bromfiets te berijden. Verd. schrok hier blijkbaar van en vroeg of een auto ook onder de ontzeg ging valt. „Natuurlijk, elk voertuig met een mo tor, daar hoort ook een auto en een bromfiets bijscherpte de rechter in. A. H. Jacobs, Ooltgensplaat, week van de rijweg af, tegen een lichtpaal aan en reed zonder rijbewijs met de auto. Eis 35,— subs. 14 d. en 30,— Of 12 d. Uitspraak conform. Eerst rechts. Th. I. van Zielst, Nieuwe Tonge, week inet auto naar rechts uit waardoor het verkeer in gevaar werd gebracht. Verd. zei niet naar rechts te zijn uit geweken. Hij ging voorsorteren om naar linliis te gaan. „Maar U ging eerst naar rechts". „Hij snelde achter me heen en eerst verderop kwam hij in de berm." „Omdat hij geschroklien was, zeker." Eis en uitspraak 30,— of 12 d. M. Witte, Goedereede, reed een trac tor met een 4-wielige en een 2-wielige wagen er achter. De voorste had man kement aan de reminrichting. De officier eiste 7,50 of 3 d. en dat sprak de rechter ook uit. C. V. d. Linde, Middelharnis, reed met een autobus te Stad aan 't Haringvliet en zou niet voldoende voorrang hebben verleend. De rechter las het verbaal er op na en concludeerde dat verd. voorrang had moeten geven. Verd. zei dat hij de auto nog ver weg zag. De officier eiste 30,— of 12 d. Verd. betoogde, dat de ander er wel langs gekund had, maar de rechter ver oordeelde conform. Landbouwvervoer? M. Taaie, Middelharnis, zou met een gescheurde koppeling, zonder spiegel, kenteken- en rijbewijs hebben gereden op een tractor. Hij vervoerde bouwma terialen voor derden. Met hem werd zijn vader, J. Taaie, voor de balie ge roepen. De officier achtte de feiten bewezen. Het was geen landbouvirvervoer. Maar er ligt wel onkunde aan ten grondslag. Voor de koppeling eiste de officier 20,of 8 d. voor de chauffeur, voor de rem 5,of 2 d. en het ontbreken van de spiegel 10,of 4 d., het ken- telten- en rijbewijs elk 2,50 of 1 dag. X Tegen de vader luidde de eis 25,' of 8 d. en overigens gelijk- aan die te gen de zoon. Stenen voor schuur.. Mr. Den Hollander pleitte voor ver dachten en wees er op dat de Hoge Raad aanneemt, dat een tractor dient voor het landbouwbedrijf. En hier ging het om stenen voor een landbouv/schuur die Taaie vervoerde met de tractor. Het merkwaardige is dat deze overtredin gen niet aanwezig zouden zijn als een boer hetzelfde zou hebben gedaan. Het lag in het kader van het landbouwbe drijf. Maar als men voor woningbouw zou vervoeren, dan golden al die voor schriften. PI. vond het een vreemde wijze van regeling. Taaie heeft al vijf jaar zo gereden. De k oppeling is voldoende sterk. Er zit een beschermingsplaatje aan. PI. vroeg ontslag van rechtsvervolging. Mr. Wendels betoogde, dat de Hoge Raad uitgaat van direct belang bij de landbouw. Melk valt er wel onder. Maar steen zou alleen er bij gerekend kun nen worden als het door de boer zelf vervoerd werd. Mr. Den Hollander voerde aan, dat ook vervoer door derden het karakter van vervoer van landbouwgoederen niet aantast. PI. vond het onder de uitzon deringsbepalingen vallen. De rechter vond het zwaartepunt lig gen op vervoer voor derden.. De land- bouwbelangen doemen maar in de verte op. Vader en zoon vervoeren regelma tig en Z.E. vond het eis van billijkheid tegenover de collega's, dat het voertuig aan alle eisen moet voldoen. Met de officier en de raadsman gaf Z.E. toe, dat het niet elegant geregeld is. De rechter sprak uit tegen de zoon in totaal 40,tegen de vader 42,50. Voorrangsweg. L. Kattestaart, Sommelsdijk, reed een uitweg uit aan de Langeweg met een met paarden bespannen wegen, waarbij hij wel op verkeer van rechts, maar niet van links rekende, zodat een scoo ter onder de paarden terechtkwam. Ver dachte was niet verzekerd en moet de schade betalen. Eis en uitspraak 23,— of 10 d. en dat viel de oude baas kennelijk mee. Ook scooter C. Gebraad, Nieuwe Tonge, reed met een tractor, waarachter een wiedma- chine. Hij week naar links en sneed een scooter de pas af. Verd. zei richting te hebben aange geven. Hij moest naar rechts en ging even naar links, sorteerde voor. De scooterberijder begon te slaan na het ongeluk. De eis luidde 25.— of 10 d. De rechter sprain; dezelfde straf uit. „En dat slaan dan?" vroeg verd. „Dan moet U dat maar aangeven", raadde de rechter aan. P. Sieben, Middelharnis, reed door het rode stoplicht op de Kaai. De offi cier eiste 25,— of 10 d. en dat sprak de rechter ook uit. Hfl had gewaarschuwd. J. Bruggeman, Goedereede, reed te Ouddorp met een vrachtauto, waaraan enige euvels, zodat de wagen omkiepte. Verd. zei zijn baas gewaarschuwd te liebben. De officier vroeg 10,— of 4 dagen. Verd. zei zich van geen kwaad be wust te zijn geweest, maar de rechter vond het een billijke boete en hield het bij de eis. Minderjarigen In café. Th. Schipper, Sommelsdijk, zou in zijn café minderjarigen hebben toegelaten. De officier vond het een ernstig feit. Verd. had zich van de leeftijd moeten vergewissen. De officier eiste 25,of 6 d. plus 150,— waarvan 100,— voor waardelijk. Verd. vond het een vreselijke eis. Het ging om twee flesjes bier en één flesje limonade. Het waren grote jongens. De rechter nam het geval hoog op en stelde het vonnis op 15,of 6 dagen plus 75,of 30 d., waarvan 35,— subs. 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. „Daar zat geen winst aan", verzuchtte verd. bij het verlaten van de zaal. J. M. Buys, Oude Tonge, zou van de veerboot zijn afgesprongen. Verd. ont kende. Hij stapte er normaal af en wen ste dat de verbalisant gehoord zou worden. „Welja, dan nog maar eens!" gaf de rechter wrevelig toe. P. Bosma, Dirksland, overtrad het stopverbod. Hij was een pakje sigaret ten gaan kopen. Verd. vond de eis van 7,50 heel hoog maar de rechter hield het er bij. Niets van geweten Jac. Vroegindeweij, Middelharnis, liet vee op een dijk van de Dijkring weiden. Verd. zei nooit van een verbod gelioord te hebben. Andere gebruikers kregen wel een waarschuwing. Eis 2,50 of 1 dag. Verd. zei op schuldig verklaring zonder toepassing van straf gerekend te hebben. „Laat ik dat dan maar doen" stemde de rechter begrijpend in. C. Tanis, Ouddorp, had ongeijkte ge wichten in de drogerij. Verd. voerde aan dat die drogerij geheel aan de Caa- go verhuurd was. De rechter wilde daar meer van weten en hield de zaak aan. KI. de Jong,, Dirksland, reed door 't stoplicht op de Kaai van Middelharnis. Het kostte hem 10,— of 4 d. P. L. Osseweijer, Den Bommel, reed auto zonder verlicht kentekenbewijs. De eis was 5,— of 2 d. Uitspr. conform. Te snel. M. A. Boshoven, Stellendam, reed op een bromfiets sneller dan 40 km. Verd. geloofde het niet. Hij had iemand ach terop en de bromfiets was 4 jaar oud. De rechter sprak uit 15,of 6 d. zich houdend aan de gegevens van het pro ces verbaal. Reeds 53 jaar Groene Kruiswerk te Ooltgensplaat. Het Groene Kruis te Ooltgensplaat heeft er 55 jaar opzitten en heeft al die jaren haar zegenrijk werk voor de gehele be volking gedaan. Zuster Bos vertelde hiervan in de ledenvergadering van j.l. donderdagavond. Zij is reeds 16 jaar in de Plaat, maar uit de rapporten van vroeger jaren wist zij ook nog veel te vertellen uit de geschiedenis van het eerste begin. Veel is er veranderd in de loop der tijden. Was het vroeger alleen maar hulpverlening bij ziekte en dok- tersassistentie, thans is de veelomvat tende taak in diverse takken verdeeld. Er is allereerst nog, als altijd, de hulp aan zieken en ouden van dagen,, maar daarnaast staat nu de kleuter- en zui- gelingenzorg, de t.b.c.-consulten, de di verse bestralingen, de hoogtezon en de polio-inentingen. Met diverse cijfers gaf zuster Bos de omvang van het Groene Kruiswerk aan. Te kort. De voorz. burgemeester W. M. v. d. Harst dankte de zuster voor haar inte ressante en betekenisvolle uiteenzetting. Ook stond de voorz. nog een ogenblik stil bij het 55-jarig bestaan en merkte hierbij op, dat op een enkel gezin na de gehele gemeente bij het Groene Kruis is aangesloten. Na lezing der notulen door de secre taris de heer P. Bom, bracht de penning meester de heer A. de Vos Joh.z. ver slag uit van zijn beheer en op advies van de heer P. Luijendijk werd de re kening en balans goedgekeurd. Op de begroting 1959 komt een tekort voor van 1300.Na een toelichting door de voorzitter, stelde de heer Joh. Birkhoff voor een circulaire onder de leden te verspreiden met het verzoek om een vrijwillige bijdrage of indien mogelijk de contributie te verhogen tot 10,— of 12,50. Het bestuur zal zich nader beraden. In de commissie nazien rekening 1959 werden benoemd de heren C. Nattekaas en P. in 't Veld Czn. en als reserve dhr. Jac. Korteweg Dzn. Veel dank. Het bestuurslid de heer C. Korteweg Lzn. had een schrijven gezonden met de mededeling, dat hij door ziekte de ver gadering niet kon bezoeken en tevens dat hij wegens zijn leeftijd bedankte als lid van het bestuur. De heer Korteweg heeft 28 jaar de vereniging gediend, aldus de voorzitter en bracht hem daarvoor hartelijk dank. Hij stelde voor de heer K. een herinn- ring aan te bieden, en hoopte dat hij spoedig hersteld mocht zijn. De beide andere aftredende bestuurs leden, de heren Adr. de Vos Johz. en W. M. de Vos werden herkozen en de vaca ture van dhr. Korteweg werd vervuld door de heer Jac. Buscop C.Wzn., die samx met de heer M. Kreeft Azn. op de voordracht stond. De voorz. zegde vervolgens de aanwe zigen dank voor hun belangstelling en de heren Ridderhof en Schoenbergen, die samen een grote serie lichtbeelden vertoonden over waterstaatkundige on derwerpen vanaf de St. Elisabethsvloed tot heden. Aanwezig waren 65 ledpn. Een van de vorige artikelen in deze rubriek was gewijd aan de naamswis seling van Middelbaar Technische school in Hogere Technische School. Zoals vermeld, werd hiermede een ge lijkstelling met in het buitenland ge bruikelijke aanduiding van scholen na gestreefd. De bezitters van de Neder landse diploma's ondervonden namelijk door de aanduiding „middelbaar" een onvoldoende waardering. In het buitenland twee ingenieurs graden. Akademisch gevormde ingenieurs ont vingen hun opleiding in Duitsland op de Technische Hochschule, in Amerika via een universitaire „master-degree"- studie en in België door middel van een soortgelijke opleiding voor „Ingenieurs civils". Deze studie en graad komen praktisch overeen met de Nederlandse Technische Hogescliool, waar men de graad Inge nieur (ir) kan behalen. In het buitenland worden echter de afgestudeerden aan scholen, waaraan de Nederlandse Middelbaar Teclmische Scholen (tegenwoordig Hogere Tech nische Scholen) zeker gelijkwaardig zijn, eveneens „ingenieur" genoemd. In Duitsland studeert men daartoe via een Höhere Technische Lehranstalt of Ingenieurschule, in Amerika door mid del van een bachelor-opleiding (een undergraduate study is opleiding tot de academische ingenieurstitel) en in Bel gië als „Ingenieur-techniciën." De mogelijkheid tot het voeren van een soortgelijke ingenieurstitel voor technici op het zelfde niveau bestond tot voor kort in ons land niet. Dat hierdoor de diskriminatie van wege de vroegere naam „Middelbaar" werd versterkt, is duidelijk! Titelatuur-rapport Deze toestand leidde in 1953 tot het instellen van een commissie door de Minister van O.K. en W. niet als taak voorstellen te doen inzake de titelatuur van niet-akademisch gevormde techni ci. Twee jaar later werd dientengevolge de minister een rapport aangeboden, die zich daarna bereid verlclaarde aan de verwezenlijking van de daarin genoem de voorstellen zijn medewerking te ver lenen. Aanduiding „ing." in Nederland Met behulp van Rijkssubsidie werd een stichting in het leven geroepen tot de registratie van lien die gereclitigd zullen zijn, de aanduiding „ing." aciiter hun naam te voeren, mits liun techni- sclie ontwikkeling overeenkomt met de Professional Engineer in de Angelsalc- sische landen (Engeland, Canada, Aus tralië en Nieuw-Zeeland). Hoewel de eisen nog niet gelieel en al vastliggen en overgangsbepalingen noodzakelijk zijn, streeft men in i, richting bezitters van een diplonn M.T.S. (nu H.T.S.) geheel of gedeeltelij^ vrijstelling van het register-examen ts verlenen. „Netherland ProfessioanI Eajj. neer" Zij die zich in ons land dan ,registet. ingenieur" kunnen noemen, mogen it het buitenland de titel „Netherland pn, fessional engineer" voeren. Hoewel men in Nederland, door jji nuchtere volksaard, in het algemeer weinig waarde hecht aan titelatuur, ma; men niet uit het oog verliezy, dat voor' noemde regelingen met betreltl(;ing to; schoolnamen en aanduidingen voor oii> technische wetenschappelijk krediet in, het buitenland nodig zijn. Nederlanders die tijdelijk of blijvenj (emigratie) in het buitenland werkzaair, zijn of nog zullen worden, zullen ir, ieder geval niet meer met onverdiend; onderwaardering bejegend worden!! Leuke op 't atelier en vlotte reportages bt) u thuis De gemeenteraad van Melissant kwam vrijdagmiddag j.l. voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen. Bij de ingekomen stukken kwam direct al een be langrijk punt in bespreking, n.l. het tekort van bijna 18.000.op de be groting van de kringraad Bescherming Bevolking. De zekerheid werd gegeven dat dit tekort niet op de bevolking zal worden verhaald, maar door een Rijks bijdrage zal worden gedekt. De wethouderswedde werd met 20°/o verhoogd. Voor de bouw nieuwe openbare school werd een andere plaats aangewezen. Er werden een aantal woningen onbewoonbaar verklaard en meegedeeld werd, dat de plannen gereed zijn voor de bouw van 8 bejaarden-woningen. De woonruimte-commissie werd opgeheven. De „mist-moeilijkheden" en de boten zonder radar kwamen ook nog ter sprake. De nieuwe voorzitter liet de heren raadsleden veel ruimte en gelegenheid hun mening kenbaar te maken waarvoor oud-wethouder Leljdens hem dank bracht. Na opening met gebed door burge meester Bos sprak deze op de eerste raadszitting die hij presideerde wat tevens de eerste vergadering was in het nieuwe jaar een kort inleidend woord. Reeds bij zijn installatie had spr. be merkt dat er onderling een goede ver standhouding was in de raad; spr. hoop te dat dit zo zal blijven en men elkan der zal vinden in wederzijds respect, ook al is men het niet altijd met elkaar eens. Van de gewoonte om een over zicht te geven wat zich in het afgelopen jaar op bestuurlijk terrein heeft afge- .speeld moest spr. zich onthouden, om dat hij daarvoor te kort hier was. Spre ker drukte de wens uit dat in openhar tigheid en vriendschap de gemeentebe langen zouden worden behartigd, dat de Allerhoogste daar Zijn zegen over zou gebieden. Hij besloot met zijn beste wensen voor het nieuwe jaar voor de raadsleden en hun gezinnen. Als oudste raadslid dankte de heer Van der Spaan met een wederkerige heilwens. De notulen werden vastgesteld. Er was een lange lijst van ingekomen stukken, meest terugontvangen goedge keurde raadsbesluiten. Ged. St. meldden de ontvangst van de vastgestelde Alg. Politieverordening, waarbij dhr. D. Leij- dens vroeg of deze later tegen kostprijs voor het publiek zou worden verkrijg baar gesteld. Hierop antwoordde de voorzitter bevestigend. Groot tekort op B.B.-beffroting. Bij een voorstel tot wijziging van de begroting van de kring Bescherming Be- volging 1959 stelde de heer Prins (P.v.d. A.) een aantal vragen. In hoofdstuk 3 was het hem opgevallen, dat de salaris sen van 7000,voor 1959 waren ge steld op 17.000,—. Hij vond die 10.000 gulden meer een enorm verschil. Het bevreemdde hem verder dat in hetzelfde hoofdstuk (no. 22) de post voor het na zien en schoonhouden van het materiaal van 600,en 800,ineens was ge stegen tot 5600,—. Nu de begroting toch al niet kloppend en er zo'n groot tekort is, stelde hij de vraag ho« dat in elkaar zat. De voorzitter antwoordde dat hij niet aan de totstandkoming van deze begro ting had meegewerkt. (Van redaktiewe- ge merken wij op, dat de begroting van de B.B. wordt opgemaakt door de kring- raad, waarin alle burgemeesters van het eiland zitting hebben. Deze begroting was reeds samengesteld eer burgemees ter Bos hier was.) De verschillen waren de voorzitter ook opgevallen. Er is een nadelig saldo van 17.890,De vraag zal bedoelen, hoe wordt dit gedekt, aldus spreker. Op de 1.1. gehouden vergadering van de kringraad heeft hij daar navraag naar gedaan. Deze begroting is opgezet naar de reëele behoefte van deze dienst. Spr. kon de vraagsteller gerust stellen, dat het tekort niet zal worden gevonden in verhoging van het bedrag per inwoner, dat momenteel 60 et. p.i. bedraagt, maar in een verhoogde Rijksbijdrage. De heer Prins had gelezen in de „Pa ladijn" (het blad van de B.B.) dat een verhoogde Rijksbijdrage alleen wordt verleend op bijzondere gronden. „Er is toezegging, dat hierop gerekend taas word^", antwoordda d« Yoorïit- ter. De begroting is op een reëele be hoefte gebaseerd. De heer Prins: Maar dan begrijp ik toch niets van die 10.000,méér voor personeel! „Dat is ook in die begroting geraamd" aldus de voorzitter. U behoeft niet be vreesd te zijn, dat de verhoogde kosten door de bevolking zullen moeten ge dragen, het zal door een Rijksbijdrage gedekt worden. „En zit daar dan het bedrag van ver hoging onderhoud materialen ook in?" vroeg de heer Prins. De voorz. antwoordde dat dit mogelijk gedaan is om zekere beleidsbepalingen waarvan hij de juiste toedracht niet wist en hij het daarom beter achtte er niet verder over te spreken. De ingekomen stukken werden daarna alle voor kennisgeving aangenomen. Verhoging wethouderswedde. Ook hier volgde het bekende voorstel om de wedde van de wethouders die thans 675,— bedraagt, te verhogen met 20 Vo. De voorz. lichtte toe, dat Ged. Staten het met terugwerkende kracht willen vanaf 1958. B. en w. heeft dit niet ge wenst geacht en het met ingang van 1959 gesteld. „Is het een voorstel van b, en w.?" vroeg dhr. v. d. Spaan. De voorz. beaamde dit, maar weth. Keijzer zei, dat dit in feite niet zo was. B. en w. wilde het niet met terugwer kende kracht. De voorz. antwoordde dat de wethou ders moeilijk met dit voorstel konden komen, hij stelde het naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten per soonlijk voor. En wel daarom, dat van de wetliouders veel tijd gevraagd wordt, wat spr. nader toelichtte. De heer Leijdens die jaren wethouder geweest is, zei uit ervaring te weten dat er inderdaad veel tijd in zit. Hij was voorstander om de wedde te verhogen. Hiermee stemde dhr. Leijdens Jr. in. Dhr. Prins informeerde waarom b en w het niet vanaf 1 januari 1958 wilde. „Il dit geweest omdat de kasmiddelen het toe niet toelieten?" vroeg spr. De voorz. antwoordde dat Ged. Staten verhoging van de wedde voorstellen, waarmee het college, gezien het meer dere werk dat er is, akkoord kan gaan. Maar niet, om het met terugwerkende kracht te laten gelden. Dhr. Prins vond het alleen een beetje sneu voor oud-wethouder Leijdens, die er nu buiten valt. Hij moet nu evenwel helpen beslissen. „Het is bekeken buiten het persoon lijke om en uitsluitend uit zakelijk oog punt", aldus de voorzitter. Een drin gende grond voor verhoging met terug werkende kracht is er niet. „We hebben een tekort op de begro ting" wierp dhr. v. d. Spaan in het midden. Om het nu zo maar weg te ge ven, daar was hij niet voor. Het voorstel werd daarna z.h.s. aan genomen. Voorstel met betrekking tot de bezol diging van de ambtenaren van de bur gerlijke stand. Ged. Staten hebben te kennen gege ven, dat zij voornemens zijn de bezoldi ging van de ambtenaren van de burger lijke stand, gerekend met ingang van 1 januari 1957, t« bepalen op 130,^- par pe; jaar plus een beloning van voltrokken huwelijk. B. en w. zijn van oordeel, dat, gezieii de omvang der werkzaamheden, de aaj liet ambt verbonden verantwoordelijk heid en de bestaande bezoldigingsrege- ling in b.v. de provincie Zeeland, de voorgestelde bedragen te laag zijn. Zij stelden voor aan Ged. Staten med; ta delen, dat de bezoldiging behoort ts v/orden bepaald op 350,per jaar plii! een beloning van 7,50 per voltrokkcs liuwelijlc. De heer Leijdens informeerde vooi hoeveel ambtenaren dit geldt? De voorz. antwoordde, dat de 2e ambt het bedrag krijgt van 130,En dan is er een bezoldiging voor liet bedrag per huwelijk, dat aan iedere ambtenaar wordt verstrekt, die het huwelijk vol trekt. Na enige bespreking nam meii het voorstel aan. handcrêrr Bij de Emgo was er een vacature als afgevaardigde in de vergadering van aandeelhoudsters wegens vertrek van ds heer H. van Rossum. Voorgesteld werd in diens plaats wetiiouder C. Keizer te benomen, die dit ook aannam. Wegens haar aanstaand huwelijk was er een verzoek van mej. A. Boogermaii als onderwijzeres aan de openb. lagere school. De voorz. deelde mee, dat er reeds sollicitanten waren opgeroepen. Er was nog niemand op gekomen. Moeilijkhe den brengt het voor het eerste half jaar niet mee, omdat een tijdelijke kracht iï te krijgen. Het ontslag werd eervol ver- leend. Vastgesteld werd een verordening als bedoeld in art. 17 der Destructiewet. Tot leden van de commissie belast met het onderzoek der rekeningen dienstjaar 1958 werden aangewezen de heren P. en D. Leydens, Th. v. d. Spaan en Molenaar. Dan volgden voorstellen betreffende salarismaatregelen secretarissen en ont vangers. Salarissen per 1 april 1958, voor het personeel der lagere en publiel-crechtelijke lichamen en de huurcompensatie voor het perso neel na 1 januari 1959. De heer Leijdens Jr. plaatste de op merking dat die salariskwestie eer. ^elt legpuzzle is. Spr. was er niet tegen, maar men moet er wel goed in thuis zijn, om er uit wijs te kunnen. „I" dienst zeiden ze: waarom zal je het moeilijk doen als het makkelijk kan?" Er moeten hele landstreken ontbost om er papier voor te maken! aldus spr De voorz. stemde die omslachtigheid toe en gaf er een nadere toelichting op. Men nam daarna de voorstellen aan. Nieuwe openbare school Goedgevonden werd een voorstel in zake voorschot gemeentelijke vergoe ding bijz. lagere school. Dan kwam aan de orde een voorst;. tot intrekking van het raadsbesluit van 13 september 1956, waarbij als plaa** waar een nieuwe openbare lagere school zal worden gesticlit werd aangewezeij het terrein waarop de bestaande school staat. De aanwijzing van de bouwplaat' heeft tot gevolg gehad, dat de architec ten bij de uitwerking van hun plannen gebonden waren aan de bestaande si tuatie van het bouwterrein. Mede door' de aanwezigheid van de woning van h^j hoofd der school zijn zij daardoor niej kunnen komen tot een bouwplan d^» henzelf en het college van b en w be vredigt. Met de architecten zijn b en w va» mening, dat de aangewezen plaats gee" ideale oplossing kan bieden voor bouw van een school naar de tegen woordige inzichten wat betreft vorrogs- ving en toetreding van licht en lueW' Zij stellen derhalve voor het beslu" van 13 september 1956 in te trekken en advies in te winnen van de ontwer per van van uitbreidingsplan omtreni een meer geschikt bouwterrein. De heer v. d. Spaan: In 1956 is ma'^; besloten om de school daar wel te zet ten. Nu is het college misschien ge zwicht voor het standpunt van de af' chitect. Spr. wa« daar niet voor. A" (Zia vervolg pag. 3, 1« kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2