I FORD waardebons BOLLETJE EIERBESCHUIT HOOGSTIIAIIT 32-34 Verenigingsgebouw wordt spoedig gerestaureerd uis Practische verkaveliog in de polder „Het Rietveld" Nog witter..» stralend wit... Boekbespreking Plaatselijk Nieuws chten in weilanden en sloten recht gemaakt 200 leden VOORWINDE tuinbouwbedrijf Fa. Witvliet, Middelharnis, Tel. 1870-2073 van huis aan huis (alleen voor Goeree en Overflakkee). Bij Uw bakker inleveren. Gemeenteraad DEN BOMMEL Nog vele onvervulbare wensen Verolme mag werf in Brazilië bouwen OOLTGENSPLAAT BYSET >EN „Veilig Verkeer" Oude Tonge starte met Van Kampenhout STOPPAGE Te koop bij inschrijving Uil ZIE... DE AMERIKAANSE met goud bekroond* dank zij de weloverwogen bouw en de elegante Bekroond met de Gouden Medaille van het Comité Frangais de l'Elégance op de wereldtentoonstelling te Brussel „Pour proportions exceptionnelles et Ia ligne elegance". o^jmsy. Rectificatie gemeenteraads verslag Ooltgensplaat |dag 6 februari 1959 „EILANDEN-NIEtrWS" Bldz. 3 r' cijfers q. Ie fout zij, laar Kajiaj Jermoord Itdekt Anisj pt werk df ■toor te Bd |lvijn iiete, in Witten Bfstand vJ een zacht. 1 Karel v. J de victorij thool. |illem vpf. phtig jarigd Ben door lël, Jeruza. T>as, Jezus, Jedrin, Cle- Rebekka, |n de slag! /ragen aan |e broer of op school. Oom Ko. I Weel Zie- lons eiland Itie. De eo- Loud: ponder ge- üiet weten fbaar zie- ubileum ongemerkt bar wat te Eschonken, lat iemand Ike schen- Jdat, mede ttatie-kos- |at er nog aangebo- lallatie is aschaffing Izal in de ^zijn, doch uitgave jfuldig ge- en zulk It gebruik jrendabel. I, dat liet toch een is. Aan- boting zou J behande- Irüke stij- It om, ter 1 jubileum aankoop liogelijk te een co- nité ver- pcomité. gift ge- iRöntgen- lop, dat U lellen, genodigde en? ivoord." COMlTé. nelsdijk "Mfti de Dolder Het Rietveld" te Ooltgensplaat is de laatste maanden als 'wprkverschaffingsobject een zeer praktische verkaveling uitgevoerd, die voor ^milder als zodanig en voor de landbouwers die daar hun weilanden heb- ppn doeltreffende verbetering betekend. In de westelijke hoek, bij de en grenzende aan de Adriaanpolder, is 13 ha. weiland bij de verkave- y betrokken geweest en dien tengevolge zijn alle grillige bochten in de Lriien en sloten kaarsrecht getrokken, waarbij iedere eigenaar en pachter rPPl mogeliik zijn zelfde hoeveelheid kon behouden. Eén dezer dagen zal werk keurig worden opgeleverd door de uitvoerder de N.V. Grontmij de opdracht ontving van de Cultuurtechnische dienst en de uitvoering isidiëerde. komstig uit Ooltgensplaat en Ben Bom mel. Met de voorbereidingen begon men op 24 oktober 1958, het machinaal werk starte op 27 oktober en begin december werden de mensen ingezet. De nieuwe sloten werden machinaal gegraven met een atlasgrijper door dhr. Anth. van Dam Abrzn. te Ooltgensplaat. Met deze grijper is mooi werk geleverd en het voldeed uitstekend bij het gra ven van sloten. In totaal werd 1210 m nieuwe sloot gegraven. Met de uitko mende grond dempte men 1660 m be staande sloten. In totaal werd 5100 m^ grond verwerkt. De bodem van de slo ten hebben nu een diepte van 1 m N.A.P. Een bochtige dreef van 350 m werd verlegd en op 230 m gebracht. Naast genoemde dreef is op een an der perceel nog een kleine dreef aan gelegd en een nieuwe dam. In de sloten is op de bodem aan weerszijden een betuining (vlechtwerk) aangebracht om het inzakken te voor komen. De grond werd met kipkarren (op rails) naar de plaats van bestem ming gereden, wat door mankracht ge schiedde. Bij een wandeling over het werkter rein kregen wij een goed beeld van deze tot in de puntjes uitgevoerde ver kaveling, waarbij de heren van Lum mel en de Koning ons de nodige inlich tingen verstrekten. Duidelijk was te zien hoe of men van veel hoekige stukken weiland en bochtige sloten, mooie vier kante en enigszins langwerpige stukken weiland en rechte sloten heeft gemaakt. Jammer is het, dat de z.g.n. heuvel wei niet tegelijk is geëgaliseerd, maar de eigenaar had hierbij geen belang. Al met al hebben de 7 eigenaren, t.w. Het Burgerlijk Armbestuur, mevr. wed. A. van Rossum en de heren H. H. Land heer, J. M. v. Rossum, Abr. v. Dam, L. C. Korteweg Czn., allen te Ooltgens plaat en dhr. J. Mijs Jzn. te Achthui- zen, een goed verkaveld stuk weiland voor het oude in de plaats gekregen. De afwerking zal nog enkele weken duren, maar nu met de vorst ligt het werk stil. Na de vorst hoopt men even wel het object spoedig af te werken en het dan kant en klaar op te leveren. Veel besprekingen iver de sanering van de waterhuis- Bijding in het Rietveld is men reeds 3 jifer bezig, administratief al veel vroe ger vertelde ons de heren H. J. van immel, te Middelhamis, rayonchef op •ree-Overflakkee van de N.V. Gront- en C. de Koning te Oude-Tonge uitvoerder bij genoemde maatschappij. Voor enkele jaren zijn de primaire sloten geheel uitgediept en voor de Ideine kavelsloten was ook een plan om deze met subsidie uit te doen, maar door de ingelanden werd dit afgestemd, daar men liefst dit werk met eigen krachten wilde uitvoeren. Evenwel bleef de zaak zitten totdat de Cultuur technische dienst een voorstel deed een subsidie te verstrekken met de bepa ling dat er van bovengenoemd stuk weiland een redelijke verkaveling werd gemaakt. Toen volgde een periode van wel doen of niet doen, maar uiteinde lijk ging de zaak door. De Cultuur technische dienst keurde goed dat sgVo tan de totale kosten werden vergoed en prachtige subsidie) en de eigena- in moesten zorgen voor de resterende Werkverschaffing De verkaveling is in werkverschaf fing uitgevoerd en gemiddeld waren er 40 man aan 't werk, voornamelijk af- '**«5B. Nederlandse Schippers-almanak 1959. Uitgeverij Bom N.V. te Assen. 63e jaargang. Prijs 2.35 I Twee en zestig jaren heeft de Ned. t Schippersalmanak kort gezegd de |Schuttevaer aan de schippers zijn «jensten bewezen. Men schrijft nu de I 63e jaargang en de uitgave voor 1959 ziet er weer keurig verzorgd uit. Het belangrijkste van deze schippersalma nak is echter, dat deze tot en met „bij" is; doen er zich veranderingen voor, met betonning, bakens, lichten, vaar- diepten enz. dan moet dit nauwkeurig Worden aangegeven, want de schipperij gaat op die gegevens af! Zo is deze almanak weer bijgewerkt ook met het oog op het Oostelijk deel van het IJsel- meer met de toegangswegen en havens van Lemmer tot Nijkerk, als ook t.o.v. de werkhavens van het Deltaplan en de vaarweg bij Kats. Het bijgevoegde kaartje is alléén al de kosten van de almanak waard. Zon- 'en maanstanden, hoogwaterge- p]den, ligging van vrijwel alle havens m ons land valt er uit af te lezen. De „Schuttevaer-almanak" is nog al tijd het meest gehanteerde naslagwerk voor iedere varensman! De almanak is sterk gebonden, dat hij vlot een jaar mee kan. Na een flinke start met meer dan 200 leden, is de afdeling Veilig Verkeer Oude Tonge vorige woensdag voor de eerste maal in vergadering bijeengeko men. De opkomst was zeer goed. Be halve het kiezen van een definitief be stuur hield men zich deze avond ook bezig met het aanhoren van een inte ressante inleiding van adj. Benedick en het aanschouwen van een tweetal films. Opper van der Wal, opende de avond en gaf een overzicht van de werkzaam heden die al achter de rug zijn. Er is van vele zijden medewerking gekomen om het eerste werkstuk de verkeers- tafel te vervaardigen. Spr. verheug de zich daarover en kon verklaren dat deskundigen deze tafel tot een van de best geoutilleerde van het land hebben gekwalificeerd. A.s. week gaan de di verse cursussen beginnen en wel op dinsdag en vrijdagavond in het ver- keerslokaal van de oude school aan de Willemstraat, Spreker zegde vooral ook hartelijk dank aan het adres van het gemeente bestuur en stelde voor burgemeester van der Harst te verzoeken het ere- voorzitterschap te willen aanvaarden, hetgeen met algemene instemming werd besloten. Bij de daarop volgende verkiezing van bestuursleden werden gekozen: 1. Benedick, voorz.; J. v. d. Wal, 2e voorz.; A. W. van Dop, secr.; mej. M. Verreijp, 2 secr.; A. van Peer, penn.; A. de Geus, 2e penn.; L. Kievit alg. adjunct. Hierna hield de adjudant der Rijks politie I. Benedick een inleiding over de verkeersveiligheid en -onveiligheid. Als oorzaken van de vele verkeers ongevallen noemde spr. alcohol-mis bruik, het verschijnsel dat vele oude mensen die zich moeilijk meer per fiets kunnen voortbewegen, zich thans een bromfiets aanschaffen, waarvoor hun reactie vermogen te gering is. Een derde oorzaak is het slechte onderhoud van voertuigen. Ontstellend is het hoge aan tal doden, gewonden en invaliden, die door deze ongevallen ontstaan. Het Verbond voor Veilig Verkeer organi seert regelmatig acties ten behoeve van de verkeersveiligheid door de aandacht van de weggebruikers te vragen voor grotere aandacht aan het verkeer te willen besteden, door cursussen die de weggebruikers een grotere vertrouwd heid met hun voertuigen te geven enz. Dhr. Benedick vroeg aandacht voor de grote ontwikkeling die deze streek binnen afzienbare tijd te wachten staat, met grote wegen en grotere snelheden. Spreker wekte op om ook in Oude Tonge veel aan veilig verkeer te gaan werken. Hij richtte eveneens woorden van hartelijke dank aan het adres van de vele medewerkers alsook het ge meentebestuur, voor de grote medewer king die de jonge afdeling al heeft ont vangen bij de eerste werkzaamheden. Ad ministratiekantoor Administraties Boekhoudingen Alle verzekeringen Voorstraat 13, Sommelsdijk Tel. 2313 (01870) b.g.g. 2312 WefltzeedQk 8S, Rotterdam Het beste adres voor STOPPEN VAN KI^EDING Keletoon K 1800—022878 Het volledige te Sommelsdijk, aan de Mo lenweg, groot ongev. 82 a., met de daarop staande 2 druivenserres, (groot 50 x 8 m) 100 jonge vrucht bomen enz. Thans in huur bij de heer Th. Wielaard te Sommels dijk. Dadelijk te aanvaarden. De bezichtiging kan dage lijks geschieden. Ten verzoeke van de heer C. V. d. Meide, Middelhar- nis. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op 10 febr. 1959, ten kantore van No taris J. DE VRIES te Dirks- land, alwaar ook nadere in lichtingen te verkrijgen zijn ANTIEKE MEUBELEN te koop gevraagd, o.a. kabi netten, gebogen, bureaus, kisten, tafels e.d. Kan ook ingeruild worden voor nieuwe meubelen. A. J. V. d. Sanden, Wouwsestr. 12, Bergen op Zoom, Telef. 01640—4561. Centrum J. F. de Regt Zn. ALLES op dit gebied, met en zonder snoer. Erkend Philips Service-dealer. (bij het Oostplein) Tel. 11.22.22 - Rotterdam Dit model is de Fairlane 500. U vindt dezelfde Thunderbird- styling terug in alle nieuwe 1959 Amctiksaase Fords 1 Zie! De nieuwe Amerikaanse Ford is strak en toch vloeiend gestyleerd. Op de Expo met goud bekroond om zijn even wichtige verhoudingen. Wie een 1959 Ford koopt uit Amerika - „The worlds most beautifully proportioned car", zeg gen de Amerikanen - koopt geen klater goud, maar met goud gekroonde ele gantie! DE NIEUWE AMERIKAANSE FORD... WAGENS MET THUNDERBIRD-ELEGANTI.E ReeJs snellen de nieuwe Amerikaanse Fords langs Amerika's wegen. En hier? U kunt ze nu bewonderen bij Uw Official Ford. Dealer. MEER AUTO VOOR UW GELDI Het moge ogenschijnlijli alleen maar gewichtig zijn als een burgemeester in de eerste raadsvergadering van een nieuw jaar de raadsleden toespreekt en de belangrijkste feiten uit het jongste verleden en de aspecten voor de toe komst voor ogen stelt, voor de bevolking van een gemeente kunnen zulke beschouwingen toch wel zeer verhelderend zijn; deze indruk hebben wij al thans van de betogen, die burgemeester van der Harst eerst in Ooltgensplaat, daarna in Oude Tonge en laatstelijk in de gemeenteraad van Den Bommel ge houden heeft. Hier wees de burgemeester er op, dat Den Bommel geen dorp is met spectaculair gebeuren en dat de Raad ook gaarne rustig en zakelijk de gemeentebelangen dient, maar dit sluit geen belangrijke aangelegenheden uit, zoals b.v. het kwart miljoen, dat is uitgetrokken en geleend voor het riole- ringsplan, de aanleg van het sportterrein (men kan er vanwege de nog jonge grasmat eerst pas in 1961 op sporten) en de vele voorzieningen, die in de Katholieke buurtschap zijn getroffen o.a. rioollozing, woningbouw, bouw diepvrieskluis enz. terwijl een verheugend verschijnsel is, dat de haven druk door kustvaarders wotdt aangedaan (een 50-tal vorig jaar). Overigens valt er een teruggang in het zielental der inwoners te constate ren n.l. van 1957 tot 1917 in het vorige jaar en kan men niet zoveel woning bouw plegen als nodig is; er staan nog te veel krotwoningen in Den Bommel, terwijl de woningbouwvereniging over een indrukwekkende lijst van gegadig den beschikt. En het verenigingsleven kwijnt door de pendelarbeid, terwijl het jeugdvraagstuk mede knelt. Gelukkig wil men nu komen tot organisatie van een instuif op zaterdagavond en jeugd werk op meerdere avonden van de week, welk particulier initiatief de bur gemeester zeer loofde en alle medewer king van het gemeentebestuur toezeg de. Voor wat de toekomst betreft viel het burgemeester van der Harst moeilijk zich aan voorspellingen te wagen, maar een feit is, dat op enkele kilometers af stand de afdamming van het Volkerak aan de gang is en dat Ben Bommel in het rijks- en provinciaal wegenplan niet ongunstig gesitueerd zal zijn. De dam zelf wil men fraai beplanten en waar schijnlijk ontstaat er recreatiegelegen- heid van meer dan plaatselijke beteke nis. Wat de herziening van gemeentelijke grenzen en gemeentelijke indeling be treft prepareerde burgemeester van der Harst op nieuwe voorstellen van het provinciaal bestuur en daarnaar te ne men besluiten door de raad. Als wensen leven thans nog een ver enigingsgebouw, brandweergarage, krachtdadige woningbouw en misschien ook nog een muziektent. Een verenigingsgebouw bezit Den Bommel wel, maar het is klein, en daarom is bouw van een nieuw herhaal delijk overwogen. Maar de bouwkosten zijn zo hoog, dat het niet exploitabel kan zijn. Inmiddels heeft de commissie jeugdwerk en zorg ouden van dagen om beschikbaarstelling van localiteit ge vraagd en b en w stelden nu de raad voor om het bestaande verenigingsge bouw geheel te restaureren. De kosten daarvan zullen zich rond 10.000 gld. be wegen en omdat men nog kan rekenen op 7.000 gld. uit het restant rampen fonds, resteert voor de gemeente 3.000 gld., welk bedrag en w van de raad vroegen. Dit voorstel werd min of meer uitvoerig besproken en daarna aange nomen. De stichting neutrale Ideuterschool verzocht afrekening van de vergoeding over 1956, maar de burgeineester moest mededelen, dat nog niet afgerekend kan worden hoe gaarne b en w het willen omdat het rijk de bere kening niet stuurt en de grootte van het tegoed nog niet bekend is. Men moet zolang maar een lening sluiten of een rekening-courant openen, ant woordde de voorzitter op een vraag van de heer De Baar (K.V.P.) Ged. Staten hadden de begroting 1959 nog niet goedgekeurd en verzoch ten deze nog eens aan nauwkeurig on derzoek te onderwerpen teneinde het tekort terug te brengen. B en w had den nog f 8.738 kunnen schrappen van de uitgaven en daarmede moest de raad zich wel akkoord verklaren. De heer C. Verolme, directeur van Verolme's Verenigde Scheepswerven te Rotterdam, die op het ogenblik in Bra zilië vertoeft, heeft toestemming van de Braziliaanse regering gekregen om een werf te bouwen aan de baai van Jacua- canga. Tut dusver hadden alleen Japanners vergunning gekregen om werven in Brazilië te bouwen. MIDDELHARNIS Burgerlijke stand over januari 1959. Geboren: Japhet z. v. J. H. Koppelaar en M. Stam; Pietronella d. v. L. Buur- veld en J. M. Kardux; Neeltje Geertrui- da d. V. S. Pille en B. Molenaar; Leen- tje d. V. B. Vroegindeweij en J. Brug- geman; Jacoba Lijntje d. v. W. Hart man en L. J. van der Slik; Johanna d. V. A. Hameeteman en A. Tanis; Ro nald z. V. H. J. van Meeteren en M. Broekhuizen; Cornells z. v. H. P. van der Velde en E. J. Aupperlee; Maaike d. V.' M. Driesse en T. E. Mans; Jacoba Neeltje d. v. K. de Gans en A. Over woei. Huwelijksaangiften: Abraham Sander Keijzer oud 29 jaar en Cornelia Maria Anthonia Tieleman, 25 jaar; Jacob Kik oud 30 jaar en Cornelia Dingena van Gent 23 jaar; Kommer Tanis oud 25 jaar en Dina Witte 21 jaar. Gehuwd: Gerrit van der Mast 24 jaar en Maatje de Leeuw 22 jaar; Abraham Sander Keijzer 29 jaar en Cornelia Anthonia Tieleman 25 jaar. Overleden: Bouwen Kruik 80 jaar e. v. J. M. Noordijk; Marcelus de Koning 87 jaar; Gerrit Jan van Strien 71 jaar e. V. K. van Wezel. Ingekomen personen: B. Wesdijk en gezin van Nieuwe Tonge; J. Jurjaanz van Sommelsdijk; B. Stok van Hilver sum; A. S. Keijzer van Sommelsdijk; A. Hollaar en echtg. van Utrecht; H. Stuurman en gezin van Dirksland; N. Noordijk-van den Nieuwendijk van Sommelsdijk; J. W. de Blok-Koert van Nieuwe Tonge; D. Mijnders van Melis sant; J. van Éck-HoUeman van Som melsdijk; A. van Dorst van Bergen op Zoom. Vertrokken personen: W. Verhoek naar Rozenburg; J. Polak en gezin naar Hoge en Lage Zwaluw; K. Vis naar Apeldoorn; H. Dubbeld naar Valburg; J. H. Dirkse naar Amsterdam; J. L. Jassies naar Losser; B. Wesdijk naar Vlaardingen. SOMMELSDIJK Bevolking. Op 1 jan. 1959 was het aantal inwoners van deze gemeente 3674 personen (1811 mannen en 1863 vrouwen). Vertrokken zijn 70 m. en 96 vr., totaal 166 personen. Gevestigd zijn 64 m. en 76 vr. totaal 140 personen. Geboren zijn in 1958 28 m. en 27 vr., totaal 55 personen. De toestand op 1 jan. 1958 was 3692 personen en thans 3674, alzo een ver mindering van 18 personen. HERKINGEN Burg. Stand. Geboren: Jannetje Maaike, dochter van A. Huizer en M. de Gast; Hendrik Jan, zoon van D. Struijk en A. de Boom; Cornells Jan, zoon van J. W. de Geus en M. E. Droo- ger. VertroJcfcen: G. Polder naar Moor drecht. Clubs vn „Ons Huis". Op de laatst gehouden vergadering van het bestuur van de stichting verenigingsgebouw „Ons Huis" met de inwoners zijn de vol gende clubjes opgericht voor: dammen, schaken, kaarten, ping-pong, toneel en damesgymnastiek, terwijl heren, die zich voor gymnastiek hebben opgege ven zullen worden opgenomen in de In door-training van de leden van de voet balvereniging. De dagen en uren waar op de leden van deze clubjes in „Ons Huis" terecht kunnen zijn vermeld op een bekendmaking, welke zowel aan het gebouw als aan het gemeentehuis is geplaatst. Jaarvergadering Chr. Landarbei- dersbond. Op dinsdag 10 februari a.s. houdt de Nederlands Christelijke Land arbeidersbond, afd. Herkingen haar jaarlijkse ledenvergadering in het Ver enigingsgebouw „Ons Huis", terwijl op vrijdag, 13 februari a.s. de zangvereni ging een uitvoering daarin geeft. Op zaterdag, 14 februari wordt voor een ontspanningsavond gezorgd door het bestuur van het gebouw met het optre den van het Mandoline-orkest, ter sterkte van 30 personen „De Tokke- laars" uit Stellendam. Aanvang 7.30 u. DEN BOMMEL Bevolking. Op 31 december 1958 was het aantal inwoners 1917 (991 m. en 926 vr.) Vertrokken zijn 43 vr. en 38 m.; inge komen 18 vr. en 13 m. Geboren zijn in 1958 50 personen (25 m. en 25 vr.) en overleden 18 (w.o. 13 m. en 5 vr.) De toestand op 31 dec. 1957 was 1935 personen en thans 1917, zodat er een vermindering is van 18 personen. In het raadsverslag van Ooltgensplaat opgenomen in ons nummer van vrijdag 30 jan. j.l. heeft de verslaggever zich bij een bepaald punt verschreven. Bij de bespreking over het sneeuwruimen is door de burgemeester een rapport van de Techn. dienst voorgelezen, waar uit de verslaggever opmaakte, dat door de voorman „geweigerd" was, dit op zondag te doen. Bij een nadere toelichting, die onze redaktie ontving bleek het geval heel anders te liggen, waarom we dit gaarne nader uiteenzetten. De gemeente-opzichter was ziek, die zich die zondag telefonisch in verbin ding heeft gesteld met de voorman, de heer J. de Vos. Deze deelde mede, dat hij in de 32 jaren dat hij in dienst was bij de gemeente nog nooit op zondag sneeuw had geruimd en er zal toch in die jaren op zondag wel eens sneeuw zijn gevallen of hebben gelegen. Ook voerde de heer de Vos aan dat er méér kritiek zou komen van de zij de van de bevolking wanneer er wèl dan wanneer er geen sneeuw (op zon dag) werd geruimd. Zo staat het ook in het rapport. Van een „weigering" is dus geen sprake, de heer de Vos heeft alleen deze argumenten aangevoerd en niet gezegd, dat hij het niet wilde doen. We menen de kwestie hiermee juist te hebben gesteld. (Red.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 7