Stellendamse raad nam nieuwe politieverordening aan Winter maakte in het Westen slappe, in het Noorden diepe indruk Pi No. Zilveren jubileum Ziekenhuis Dirksland Bo Raadslid Brinkman trakteerde gebak op de geboorte van zijn drieling Winter gemiddeld nog ruim één graad boven normaal TECHNISCH ONDERWIJS Uit het jaarverslag van de Technische School te Middelharnis Rolf ilm - postservice Bocht KLAAR VOOR BABY'S ONTVANGST MET EEN BABYDERM-BABYSET Toestemming om 8 woningen te bouwen WEERPRAATJE Er hoeft maar iets verkeerd te vallen en de zuurbrand laait op. UIT DE KERKEN Kinderhoekj e Comité's gevormd om groot gesehenk aan te bieden P. VAN DEN OUDEN ZO Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 6 februari i; Vrödag 6 De gemeenteraad van Stellendam kenmerkt zich op de zittingen in grote gemoedelijkheid. Niet, dat men niet zakelijk is, want men weet zich op vlugge wijze door stapels papperassen heen te werken. Dat er vaak niet veel bespre king op valt, ligt wel daaraan, dat op ieder voorstel aan de raadsleden een breedvoerige toelichting wordt gezonden. Men weet echter het aangename aan het nuttige te paren. Dat bleek in de zitting van vorige week vrijdag, toen het raadslid Brinkman gebak tracteerde op de geboorte van zijn drieling. Wat daarop weer met een glas wijn van gemeentewege werd beklonken. De heer Brinkman bracht bijzondere dank aan. het gemeentebestuur bij de ge boorte van zijn drieling betoond en voor het fraaie geschenk dat hem was aangeboden. Burgemeester van Knobelsdorff uitte goede wensen op de voor spoedige groei van de baby's. Ze waren volgens vader Brinkman flink verkou den, maar overigens zeer welvarend. "Van de voornaamste besluiten die wer den genomen noemen we de aanname van de politie-verordening, de goed keuring voor de bouw van 8 woningen en het realiseren van de bouw van een muziektent. In de eerste vergadering van het nieuwe jaar stond de voorz. naar ge woonte stil bij het afgelopen jaar 1958 en memoreerde hoe op prettige wijze de belangen der gemeente waren behar tigd. Sinds de ramp zijn vele publieke voorzieningen tot stand gekomen; zo mocht vorig jaar het mooie verenigings gebouw van de Haagse adoptie worden overgenomen, waardoor het vereni gingsleven zich verder kan ontplooien. Dit geldt ook voor de werkplaats van jongens, waar zich vrijwilligers mee be zig houden. Ook het Groene Kruisge- bouw kon worden overgenomen. Spr. bracht verder in het openbaar een ere- saluut aan schipper de Jager, die door de Koningin de eremedaille verkreeg. Het reddingswerk te Stellendam kwam er wel door in de belangstelling. Aan straten en wegen is veel gedaan; in de woningsector was het niet gunstig omdat maar 3 woningen konden wor den gerealiseerd. Gelukkig zal dit voor 1959 beter gaan, daar er 8 woningen op stapel staan. Ook kan de muziektent worden gebouwd, hiervan is juist he denmorgen de aanbesteding geweest zei spr. Mede dank zij een gift van het Anjerfonds kon de tent tot stand ko men. Het inwonertal is dalend, wat niet rooskleurig is, hoewel er voor de toe komst perspectieven liggen door de vol voering der Deltawerken. Getracht zal worden zoveel mogelijk mensen uit de gemeente bij de Deltadienst te werk te stellen. De visserij staat er niet ongunstig voor aldus de voorzitter er werd 200.000.aan de visafslag besomd; de garnalenvisserij blijft het zorgen kind. Langzaam aan komt er sanering voor de zeevisserij. De voorz. hoopte dat wanneer de nieuwe havens gereed zullen zijn, de visserij van Stellendam zich daar zal concentreren. Het ver heugde spreker dat de heer Snijder van Goedereede lessen gaat geven aan de vissers, waarvoor grote belangstelling blijkt te bestaan. Hieraan zal door de gemeente zeker medewerking worden verleend, o.m. voor lokaliteit om de lessen te geven. Wanneer Stellendam binnen 10 jaar een vaste oeververbinding zal hebben, brengt dit voor de gemeente zeker grote mogelijkheden. Spreker wenste de raadsleden en hun gezinnen Gods zegen toe en compli menteerde in het openbaar nog eens het raadslid Brinkman, die kort voor de jaarwisseling met de drieling zulk een belangrijke gezinsuitbreiding ge kregen heeft. Als oudste raadslid was de heer Keijzer de tolk van de raad om dank te zeggen voor het gesprokene. Hij bracht de burgemeester en zijn echt genote wederkerig zijn gelukwensen voor het nieuwe jaar. De notulen hadden geen bezwaar, de lange lijst van ingekomen stukken meest terugontvangen goedgekeurde raadsbesluiten en diverse jaarversla gen gingen zo onder de hamer door. Van de Stichting voor Maatsch. en cultureel werk ter plaatse en de afd. Groene Kruis, was een dankbetuiging voor de grondschenking en de realise ring van de bouw van het Haegse Huus en Wijkgebouw. Door het Ministerie van Volkshuis vesting werd bericht dat voor de bouw van 8 woningwetwoningen toestemming is verleend. Belangrijk was ook de mededeling van het Anjerfonds, dat een bijdrage van 500.werd geschonken voor de bouw van de muziektent. Aangegaan werd een vaste geldlening groot 48.750.— met de Bank van Ned. Gemeenten. Dit bedrag zal mede aan gewend worden voor herbestrating Voorstraat, kleedgelegenheid sportter rein enz. de rente bedraagt i^WU. Vastgesteld werden de slotwijzigin- gen van de gem. begroting 1957. Dhr. Keijzer merkte op, dat bet zo geheel anders was dan voorheen; vroeger had men dergelijke wijzigingen niet toege staan. Het loopt vaak alles achter de begrotingen aan, wat thans waarschijn lijk ook niet anders kan, aldus spreker. Dan volgde goedkeuring betreffende het besluit uitgaven openbaar onder wijs voor 1957 en het jaarl. tijdvak 1953 t.m. 1957. Vastgesteld werden de bedragen vergoeding Herv. en Chr. Nat. school over 1957. Het bedrag per leer ling bedraagt 46.18. De 5 jaarl. afre kening van beide scholen werd even eens goedgekeurd. Alg. Politie-verordening Volgde vaststelling van de Alg. Po litieverordening; spr. zegde de Commis sie (bestaande uit alle raadsleden) dank voor de moeizame arbeid die zij er aan hadden gehad om zich door al die ar tikelen heen te werken. Het was een lijvig boekdeel geworden; de oude ver ordening, daterend uit de vorige eeuw, zal na goedkeuring door het Prov. be stuur komen te vervallen; de voorz. hoopte dat de nieuwe zóveel ontzag zal (Van onze weerkundige medewerker) Oppervlakkig zou men zeggen over zo'n klein landje als Nederland, als het daar in het Oosten winter is het daar in het Westen weinig anders. De eer ste helft van januari heeft dit jaar het tegendeel bewezen, want de winter kan in het Westen van Nederland tot op heden niet anders dan een slappe in druk hebben gemaakt, terwijl het Noor den van Nederland er heel anders over denkt. De oorzaak van dit grote ver schil, waarbij men na een reis van Groningen of Leeuwarden naar Scheve- ningen de indruk kreeg aan de Riviëra te zijn gearriveerd, moet worden ge zocht in het feit dat er van koude-aan- voer uit het Oosten geen sprake is ge weest. Eigenlijk waren het enkele de pressies, die door de wat wonderlijke route die zij volgden in het Oostelijk deel veel sneeuw en winter en in het Westen regen brachten. Noch boven Rusland, noch boven Scandinavië werd een hogedrukgebied aangetroffen, hetgeen nog steeds als eerste voorwaarde moet worden gezien voor een vorstperiode van betekenis. Daarbij komen dan koude Oostenwin den voor, die de strenge vorstlucht ook tot Cadzand, Hoek van Holland, IJmui- den en Texel blazen. Dit keer was er maar weinig wind en.vaak van zee, waarbij dan zach te lucht van boven het Noordzeewater, met een temperatuur van drie tot vijf graden, het kustgebied binnenstroom de. Het allerkoudst werd het in Gronin gen en Drenthe, waar enkele nachten twaalf tot veertien graden vorst voor kwam. Daar was het ook, waar grote hardrijderijen op de schaats konden plaats hebben, zelfs zondagmiddag nog toen men met regen en wind in het Westen zich vrijwel geen winterweer meer kon voorstellen. Vlak langs de Noordzeekust heeft het tot nu toe deze winter nog geen twee graden gevroren. Daar kwam nog bij dat het Noorden van het Oosten van ons land ook veel sneeuw kreeg. De stad Groningen kreeg totaal bijna 60 cm sneeuw te verwerken waarmee men, getuige de zeer slechte berijdbaarheid van de straten, dan ook de grootste moeite had. Vorige maandag dooide het, maar de sneeuw lag in het midden van de week in Groningen, Drenthe en een deel van Friesland nog vijf tot tien cm hoog en zal het komende weekeinde nog niet geheel zijn verdwenen. Zeer naX Januari is nu op de meeste plaatsen al veel te nat. Normaal mag er maar 55 tot 60 mm neerslag vallen, maar op enkele plaatsen is de 100 mm al be reikt. De eerste helft van de winter ligt inmiddels al weer achter ons met te veel nattigheid, te weinig zon en een gemiddelde etmaaltemperatuur, die in De Bilt nog ruim één graad boven nor maal ligt. Er zal dan ook nog een fikse koude- periode moeten komen wil deze winter gemiddeld naar de te koude kant uit vallen. Maar is er geen vorst, dan zijn het meestal Oceaandepressies, die met wind en regen het weer onaangenaam maken en voor de nodige afwisseling blijven zofen. Voorlopig overal in Ne derland de schaatsen maar weer in het vet. (Nadruk verboden) inboezemen bij de bevolking, dat men zijn uiterste best zal doen deze na te leven. Er kwam geen bespreking op; men keurde de verordening z.h.s. en zonder enige wijziging goed. Vastgesteld werd een nieuw regle ment van orde voor de raadsvergade ringen; hier bestond een commissie voor, die bij monde van de heer Keij- mel tot goedkeuring adviseerde, waar toe werd besloten. De verordening brandveiligheid be hoefde een wijziging inzake een bepa ling betreffende het rookverbod (o.m. in lokaliteiten) wat door de voorz. werd toegelicht. Bij art. 69 wordt een nieuw artikel 69a ingevoegd wat als volgt luidt: „Het is verboden in een lokaliteit, tent of andere overdekte ruimte, waar in een voor het publiek toegankelijke bijeenkomst wordt gehouden, te roken of zich in een dergelijke ruimte te be vinden met een brandende sigaret, si gaar of pijp, wanneer in die ruimte duidelijk zichtbaar is aangegeven, dat het verboden is te roken." Men keurde het goed. Kleuterschool Aan de orde kwam een aanvraag van het bestuur der Ned. Herv. Kleuter school, ingevolge art. oO der Kleuter- onderwijswet. Het aantal kleuters op deze school heeft een zodanig peil bereikt, dat een tweede leidster kan worden benoemd door het schoolbestuur, maar hiervoor dient ook een ingericht lokaal aanwe zig te zijn. Momenteel is nog een hulp kracht (onbevoegd) aan de school werkzaam, maar dit meisje zal zo spoedig mogelijk worden vervangen, nu bevoegde krachten zijn aan te trekken. De aanvraag van het schoolbestuur om vat een bedrag van 2.130.60, daaren- tgen blijkt uit het advies van de In- spectricé, dat 2.000.voldoende moet worden geacht. Daar overigens aan alle op deze aan vraag betrekking hebbende bepalingen van de Kleuteronderwijswet is voldaan, werd de aanvrage ingewilligd. Voor de aanschaf van een nieuwe schrijfmachine ter secretarie werd een bedrag uitgetrokken, groot f 483.50. Voor de oude werd voor inruil 250. verkregen. Ook werd een bedrag uitge trokken groot 75.voor het gemeen telijk foto-archief. Tenslotte werden enige besluiten ge nomen inzake huurcompensatie en duurtetoeslag gemeentepersoneel waar na de vergadering werd gesloten. Brandend maagzuur oprispend soms tot hoog in de keel, kunt U met Ken nies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand. Een-voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maar laten smelten op de tong. En nog sma kelijk bovendien. Bestuur Daar men wat de verenigingshuishou ding betreft, verkeert in een overgangs stadium in verband met een ingrijpen de wijziging van Statuten en Huishou delijk Reglement, hadden geen be- stuursmutaties plaats. Personeel Wegens drukke werkzaamheden werd op zijn verzoek aan de heer R. Drenthe eervol ontslag verleend uit de funktie van leraar lich. oefening. Zijn plaats werd ingenomen door de heer S. Ver biest te Sommelsdijk. Door de groei van de school werd de aanstelling van een speciale teken- en theorieleraar voor de afdeling werktuig bouwkunde nodig. Hiervoor werd aan getrokken de heer A. T. Robijn te Her kingen, voormalig tekenaar-konstruk- teur bij de R.D.M. Het aantal personeelsleden bedraagt nu 20. Gebouw Naast vele kleine voorzieningen en reparaties aan gebouwen en terreinen, verricht in eigen beheer, werden nog door de pralrtijkafdelingen een geheel nieuw meetlokaal gebouwd en inge richt, alsmede montageboxen voor elek trotechnisch onderwijs, een aparte gar derobe voor de banketafdeling. Lokalen en aula werden verhuurd aan de B.B., Veilig Verkeer, Rode Kruis, Ver. van Huisvrouwen, Reserve Rijks politie en vakkursussen uit het bedrijfs leven. Gymnastieklokalen werden gehuurd van de gemeente Middelharnis en de Rijks H.B.S. Inventaris Kostbare aanvullingen van het ma chinepark betroffen onder meer: stof- afzuiginrichting voor slijpbanken, bei telslijpmachine, magnetische opspan- plaat, hefbok voor automotoren. De verdere outillage werd verrijkt met een nieuwe typemachine, bandrekorder, on derscheidingsmateriaal voor lich. oef. en hand- en meetgereedschap. Veel schoolmeubilair werd in eigen beheer vervaardigd. Leerlingen en onderwas Het aantal leerlingen bedroeg van de dagschool op 1 september 256 (avond school op 1 oktober 122). Gerangschikt naar woonplaats kwa men zij uit Den Bommel 10 (avondschool 3), Dirksland 25 (13), Goedereede 14 (4), Herkingen 10 (4), Melissant 12 (9), Mid delharnis 50 (26), Nieuwe Tbnge 17 (16), Ooltgensplaat 10 (7), Ouddorp 23 (12), Oude Tonge 26 (8), Sommelsdijk 33 (12), NED. HERV. KERK Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJssel P. J. F. Lamens van Kamerik; Eist J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Schiedam: In Schiedam zijn nieuwe moeilijkheden ontstaan tussen de ker- keraad en de afd. der Geref. Bond. Eenmaal per maand werd een avond dienst gegeven voor de Herv. Geref. De kerkeraad nodigde dan op voorstel van de Evangelisatie de predikant uit, die 's morgens in de Evangelisatie voorging. Voor 1959 kreeg de Evangelisatie ech ter bericht, dat een drietal voorgangers niet in de kerk mochten voorgaan n.l. ds H. Goedhart van Delfshaven, ds D. B. V. Lokhorst van Monsterbroek en ds J. J. Timmer te Woerden. De ker keraad had inmiddels reeds in plaats van één van deze drie, ds W. Anker van Rotterdam-Charlois uitgenodigd. Het bestuur van de afd. der Geref. Bond heeft thans een brief geschreven aan ds Anker, waarin zij hem verzoekt uit het oogpunt van collegialiteit t.o.v. ambts broeders, die, evenals hij zelf tot de Geref. Bond behoren, deze uitnodiging om vóór te gaan af te slaan. De Evan gelisatie zal vanzelfsprekend in deze beurten zelf voorzien. Geslaagd. Voor het prop. ex. aan de R.U. te Utrecht slaagden de studenten J. V. d. Bank te Veenendaal en F. Moll te Huizen. Voor het cand. ex. theologie, de he den F. de Jonge te Voorburg; W. Krui denier te Eist en J. Koppenal te Rijs wijk. Voor 't kerkelijk examen: de Candi da ten M. Ruster te Borssele; G. Rebel te Huizen; J. de Bie te Sprang; D. van Wijnen te Rietveld; J. v. Dijk te Pa- pendrecht; H. Binnenkamp te Utrecht en R. E. Kuus te Zeist. Het aantal studenten en kandidaten van de zijde der Geref. Bond is thans zo groot, dat binen enkele jaren alle vacatures van deze zijde wel vervuld zullen zijn, tenzij men nieuwe predi- kantsplaatsen weet te creëren. GEREF. KERKEN Beroepen te Beverwijk J. IJkema te 2de Exloërmond. Aang. naar Heerlen A. ter Hoeve te West Terschelling; Anna Jacobapolder, kand. W. Haverkamp te Kampen. Bedankt voor 's-Gravenhage en Utrecht J. Wilschut te Zeist. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Haarlem-Noord J. Prins te Groningen en H. Toorman te Den Haag. Dordrecht: De kerkeraad ontving een gift van 1000.voor kerkbouw in de Wiel wijk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen W. C. La- main te Grand Rapids. Gift: Voor het kindertehuis „De Be- renbosch" te Nunspeet werd een gift ontvangen van 4000. Curatorium. Het curatoriumi heeft aan de studenten L. Huisman en G. Schipaanboord, na afgelegd examen toe stemming verleend in de gemeenten te proponeren. Verzoek om preekbeurten moeten echter tot de docenten der Theol. School worden gericht. VARIA. „Kerknieuws" geeft een berichtje, waarin gezegd wordt, dat er geen poli tieke partij is, op wien kandidatenlijst zowel predikanten staan als de Staatk. Geref. Partij n.l. 3 Ned. Herv.; 2 Oud- Geref. en 1 Chr. Geref. predikant. Bo vendien nog 1 godsdienstonderwijzer. Hier heeft het overigens altijd zo goed geïnformeerde „Kerknieuws" het echter niet goed. Er staat n.l. niet één godsdienston derwijzer, op de kandidatenlijst, maar naast de heer de Redelijkheid uit Ou derkerk a. d. IJssel, komen ook nog voor de Eerw. heren J. Verboom te Kollum en W. v. Oostende te Culem- borg. Overigens kunnen wij deze kan didaten méér waarderen, dan de Ned. Herv. Predikant dr. K. Strijd te 's Her- togenbosch die zich nota bene liet plaat sen op de lijst van de Pacifistische So cialistische Partij, de, zoals men weet, afgescheiden linker vleugel van de Partij van de Arbeid. Wij zorgen dat de ons per post toege zonden rolfilms weer spoedig kant en klaar in uw bezit zijn. FOTOHANDEL J. ZANDSTBA SOMMELSDIJK Beste jongens en meisjes! Er is weer al een maand om van het nieuwe jaar; we zitten in februari. Een nieuw viertal raadsels kan weer wor den geplaatst. Ik weet dat er kinderen zijn, die een duwtje moeten hebben om mee te gaan doen met het raadselwerk. Ze talmen nog zo'n beetje: zou ik het doen of zou ik maar wat wachten. Ze hebben eens naar het raadsel gekeken, en op het eerste gezicht viel het niet mee; het is te moeilijk. En weg ging de krant en het potlood werd opgeborgen. De tweede keer van de maand staat er een erg gemakkelijk raadsel. Dat kun nen ze zó! Maar ja, dat eerste, weet je! Had ik dat nu maar gekund; dan had ik er al twee en dan zou het misschien tot inzenden kunnen komen op het eind van de maand. Zo wordt er veelal gehandeld. En jullie weten: van uitstel komt afstel. Weet je wat die twijfelaars nu eens moeten doen? Ze nemen een stukje pa pier en een potlood en lezen het raadsel dat straks komt, eens rustig over. Veel op te schrijven is er dit keer niet. Jullie moeten enkel het nummer opzetten, waar een fout in staat. Het is dus gauw gebeurd. Het papiertje met het antwoord be waren jullie goed, want op dat papier moet volgende week de oplossing ko men van het tweede raadsel, en straks van het derde en het vierde, totdat het inzenden is. Wanneer er inzenden wordt „gebla zen", dan nemen jullie een nieuw stuk papier, zetten de oplossingen daar op, met naam adres en leeftijd, en dan is de zaak klaar: dan kan het werk wor den verzonden. Of nee.Jullie doet er nog een klein briefje bij. Over die brief moet je niet een kwartier zitten piekeren, hoor! Welnee, je schrijft maar wat er het eerst in de gedachten komt: hoe het op school gaat, wat je beleefd hebt met je vriend of vriendin, hoe het gaat met de zieke poes en of de konij nen het nogal goed doen, enz. enz. Er is zoveel te schrijven. Vertel ook maar gerust wat vader of moeder het eerst lezen als de krant komt. Afijn, dat behoef ik allemaal niet te zeggen. Het kan een leuk babbel briefje worden. En meer zeg ik niet. Voor de kinde ren, maar wel voor de nieuwelingen en voor hen, die zo'n beetje op de grens staan: het kan vriezen, het kan dooien: ze weten het zelf niet. Die kinderen weten nu alles en ze behoeven niet eerst te vragen of ze mee mogen doen, want het mag! En nu gauw aan het nieuwe raadsel beginnen. Het is FEBRUARI-RAADSEL 1 In de volgende zinnen, die allemaal gaan over de vaderlandse geschiedenis, zitten fouten. Misschien is de helft wel fout. Kijk maar goed. Nu moeten jullie alleen de cijfers r schrijven van de zinnen, die fout i Hier komen ze: 1 De Batavieren waren knapper t de Romeinen. 2 Omstreeks het jaar 400 had een j; te volksverhuizing plaats. 3 Karel de Grote werd in het jaar; tot Keizer gekroond. 4 De kruistochten gingen naar Kan; 5 In 1496 werd Floris V vermoord, 6 Jan Pieterszoon Coen ontdekt At rika. 7 Maarten Luther begon het werkt Kerkhervorming. 8 Jan de Bakker was pastoor te degraven geweest. 9 De volgelingen van Calvijn hei Luthersen. 10 Johannes Calvijn woonde in 'Wittt berg 11 Karel V deed in 1555 afstand V; de regering. 12 De hertog van Alva was een zac; zinnig mens. 13 Filips II was de zoon van Karel y 14 1573: van Haarlem begint de victo: 15 Leiden kreeg een Hogeschool. 16 In 1584 werd Prins Willem vf moord. 17 1700: Slag bij Nieuwpoort. 18 1648: Einde van de Tachtig jait oorlog. 19 1650: Vrede van Munster 20 1672: Het rampjaar. Dit raadsel werd ingezonden door Kees Janse Meeuwen. OPLOSSINGEN I. BESNIJDEN IS EDOM lETEN SAFFRAAN N E H E M IA IJ V E R I G DWAAS E L I M NUL I K S II. Absalom, Simson, Daniël, Jeruz; lem, Jericho, Jozef, Barabbas, Jezij Golgotha, Jericho. III. J LAM INDE N U A R WAAS ARM I In de r vrerkvers' de polder ben een vest en f ling betre landerijer zoveel me het werk die de o subsidiëei Over df houding jaar bezi; ger, vert Lummel, Goeree-C toij en uitvoerde Voor e sloten g kleine ka deze me' door de i daar mei krachten bleef de technisch subsidie ling dat weiland gemaakt, wel doer lijk ging techniscV van de (een pra ren moe; lio/o. De ve: fing uitg 40 man IV. Jonathan, Ezechiël, Sanhedrin, Cis opas, Habakuk, Uitspansel, Rebekfc Uzzia, Ninevé. Jeschurun En nu, jongelui, maar aan de slaf! Weet je iets niet, dan maar vragen aa; vader, moeder of een oudere broer d zus. Desnoods aan de meester op schot! Maar eerst zelf proberen! De hartelijke groeten van Oom „19 maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat het ziekenhuis te Dirksland in gebruik werd genomen. Dit kon, dank zij de miljoenengift van mej. Paulina van Weel, waardoor de Stichting van Weel ziekenhuis ontstond en de activiteit van de Herv. Diaconieën die de Herv. Diaconale ziekenhuisver eniging „Bethesda" oprichtten. Na de uitbreiding op 27 november 1957 mogelijk geworden door de schenking van Radda Barnens Riksför- bund zijn er nu, normaal, 100 bedden beschikbaar, welk aantal kan worden uitgebreid tot 130. Het aantal perso neelsleden bedraagt 83, waarvan 50 ver pleegsters. Het jaar 1958 bracht ruim 30.000 verpleegdagen en sinds de ope ning werden 20.000 patiënten, meer dan de helft van het aantal inwoners van ons gehele eiland, opgenomen. Aan het ziekenhuis zijn 3 specialisten vast ver bonden, terwijl nog 5 andere specialis ten regelmatig spreekuur houden. Deze cijfers geven een indruk van het belang van deze instelling. Er blijkt uit wat dit ziekenhuis voor ons geïsoleerde eiland, voor ieder van ons, betekent. Stad aan het Haringvliet 10 (3) en Stel lendam 16 (5). Het landelijk gemiddelde van 7 leer lingen/1000 inwoners voor het dagon derwijs handhaafde zich ruimschoots. De jongste afdeling van dit onder wijs-, brood-banketbakken, ontwikkeld zich in de gewenste richting dank zij nauwe samenwerking met de Nederl. Bakkersbond, afd. G. O. Er meldden zich voor de dagschool 101 kandidaten aan (avondschool 64). Eksamens Op de dagschool ontvingen 49 leer lingen een schooldiploma (avondschool 43). Hiernaast behaalden nog 14 dagschool leerlingen een landelijk vakdiploma voor automontage. 59 avondschoolleerlingen behaalden verschillende erkende vakdiploma's (ge zel, monteur, patroon, e.d.) Een erkenning van het onderwijs op G. O. waren de landelijke eksamens voor automontage, brood- en banket- bakken en bouwkunde die door de Vak stichtingen en Rijksgekommiteerden in de school werden gehouden! Financiën In samenwerking met het Gew. Ar beidsbureau en Vakstichtingen (Leer lingstelsel) konden alle gediplomeerde leerlingen op verantwoorde wijze in het bedrijfsleven worden opgenomen. Zo nodig zal in de toekomst van de z.g. migratieregeling gebruik moeten worden gemaakt (overheidssubsidie voor pensi- onkosten jeugdige werknemers die „aan de overkant" werken). O.a. door een uitgebreidere toepas sing van Rijksstudiebeurzen konden no/o van de afgestudeerde dagschooUeerlin- gen naar aansluitende dagscholen gaan (U.T.S.), Machinistenschool, Akademie Beeld. Kunsten). 39"/o vond een plaats bij overheidsbe drijven of grootindustrie en 44*/o bij kleine bedrijven. Ouderavonden Twee druk bezochte ouderavonden werden gewijd aan algemene en opvoed kundige problemen (zakgeld) bijbren gen verantwoordelijkheidsbesef, huis werkcontrole, voortgezette studie). Ekskursies-films Bezocht werden: een fabriek, een le geronderdeel, 2 scheepswerven en de Deltawerken. 5 middagen werden gewijd aan tech nische films. Voorlichting werd gegeven door de Marine, Landmacht, Gew. Arbeidsbu reau en Kontroleurs van Leerlingstel sels. Ter gelegenheid van het 25 jarig jubileum van het Paulina van Weel Zie kenhuis te Dirksland, in maart a.s., worden in alle plaatsen van ons eilanJ comité's gevormd voor aanschaf van een kostbare Röntgen-installatie. De co mité's zullen een circulaire laten verspreiden van de volgende inhoud: Deze cijfers zijn in het bizonder ge noemd voor de jongeren, die niet wetei wat het is geen direct bereikbaar zie kenhuis te hebben. En nu het zilveren jubileum!! Het is ondenkbaar, dat dit ongemerkl voorbij zou kunnen gaan. Maar wat te doen? Het, nu er zoveel is geschonken, bij woorden laten? Wij kunnen niet aannemen, dat iemand dit zou willen. Ondanks de zeer omvangrijke schen kingen blijft het feit bestaan dat, mede door het isolement, de exploitatie-kos ten hoog liggen. Bij navraag is gebleken, dat er nos iets zeer nuttigs kan worden aangebo den. De bestaande Röntgen-installatie is verouderd en versleten. AanschafM van een nieuwe installatie zal in naaste toekomst noodzakelijk zijn, docli dit vergt een zeer hoge uitgave 60.000.—). Alleen bij veelvuldig ge bruik is dit te verantwoorden en zulk een apparaat is hier, daar het gebruik beperkt is, feitelijk dus niet rendabel- Ieder kan echter begrijpen, dat bé wel zeer gewenst is dat hier toch een Röntgen-installatie aanwezig is. Aan schaffing via de normale begroting z* met zich meebrengen, dat de behande- lingskosten een niet onbelangrijke stij ging zouden vertonen. Daarom is het plan opgevat om, tei' gelegenheid van het zilveren jubileum een fonds te vormen om de aankoop van deze kostbare installatie mogelijk 'f maken. In elke gemeente is hiertoe een co mité gevormd, terwijl elk comité vö- tegenwoordigd is in het streekcomité. Binnenkort zal er van U een gift ge vraagd worden voor „het Röntge"' fonds" en wij vertrouwen er op, dat zilver tegenover zilver zult stellen. Zou het mogelijk zijn het benodig* bedrag ineens bijeen te brengen? In maart weten wij het antwoord." Ondertekend: HET COMiTé i BELASTINGCONSULENT Voorstraat 18 - SommeUtliik Telefoon 01870-2737 Geen verzekeringen Nede' Uit Twe Schipp Schutt dienst 63e ja ziet e belang nak is is; do met b diepte' worde gaat alman oog O" meer van L de we vaarw kaart] alman Zon tijden in on De tijd h voor sterk mee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6