Gemeenieraad Middelharnis Buitenland KARELI De samenstelling der kandidatenlijsten Subsidie voor vlasserij verzocht Rieioogsi is begonnen -k Discussie over levering van hang en sluitwerk -jfcr Krediet voor verlichting toren uurwerk toegestaan I31e jaargang ijk Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER MEDITATIE Het Priesterschap van Christus Vrijdag 6 februari 1959 No. 2768 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op woensdag 28 januari j.l. moesten ■in de 18 kieskringen, waarin ons land lis verdeeld, door de diverse partijen ■de lijsten met de door hen gestelde kan- Ididaten worden ingediend. Dit is inmid- Idels gebeurd en we hebben nu kennis Ikunnen nemen van de samenstelling ■dier lijsten. I Men weet, hoe dit gebeurt. Elke par- Itij heeft haar organisatie, die bestaat luit plaatselijke kiesverenigingen of af- Idelingen, die weer bestaan uit de le iden der partij. Het aantal daarvan is ■slechts een klein deel van het totaal Ider kiezers. JVoor schatting is maar 10"Io ïïvan ons kiezerskorps lid ener partij. iDe A.R. partij staat daarbij aan de kop, Iwant zij heeft naar verhouding van het ■aantal kiezers het grootst aantal leden. I Dat dus 90Vo der stemgerechtigde Ne- jderlanders geen invloed heeft op de lijs- Iten, waaruit ze moeten kiezen, is hun leigen schuld, doordat ze ongeorgani- Iseerd zijn. 1 Binnen de kring van een partij wordt |volgens vastgestelde richtlijnen de kan didatenlijst opgemaakt. Dat gaat op pa- erg democratisch, maar de leiding ider partij weet meestal wel zo handig Ite manoeuvreren, dat vrijwel altijd de llijst volgens haar inzichten wordt sa- Ijnengesteld. Nu is het inderdaad onmo- Igelijk de kiesverenigingen in het wilde Iweg te laten stemmen en volgens de ïopgestelde punten de lijst in elkaar te jzetten. Er zou dan immers uiteindelijk •zeer waarschijnlijk een fractie uit de fbus komen, die niet evenwichtig zou [zijn samengesteld. Elke partij moet met [verschillende factoren rekening hou- iden: er moeten specialisten in de frac- Itie zitten: juristen, onderwijsmensen, Imilitaire deskundigen, vertegenwoordi- Igers van de vakbeweging, financiële lexperts, economen enz. Voorts moeten look de verschillende bevolkingsgroepen vertegenwoordigd zijn: middenstand, landbouw, werkgevers en werknemers, hetzij door mensen uit deze kring zelf, hetzij door specialisten-organisatielei ders. Bij de P.v.d.A. moet enigermate rekening gehouden worden met de doorbraak-Protestanten en de door- braak-Katholieken, terwijl bij de Pro- testants-Christelijke partijen ook ker kelijke factoren een rol spelen. Zo ziet ^men, dat er bij een goede, evenwichtige |en taktische samenstelling ener lijst ■heel wat komt kijken. En daarom is pieiding van bovenaf onmisbaar. Aan de andere kant kan deze ook ffe ver gaan en dan blijft er praktisch ?an de democratie, waarvan alle par- [tijen zo hoog opgeven, niet zoveel over. Zo is het voor de partijleiding niet zo'n grote kunst om een zittend kamerlid. Sat niet al te best in het gareel wil lo pen, uit te schakelen. Men zet hem dan pp de advieslijst aan de kiesverenigin gen op een niet-verkiesbare plaats of M hem er helemaal niet meer op. Het ps n.l. zo, dat de leden over 't algemeen nogal volgzaam zijn en meestal het ad- Vies wel ongewijzigd aanvaarden. Het komt echter ook voor, dat door de Stemmingen in de kiesverenigingen de Volgorde wel eens iets gewijzigd wordt, fn elk geval is het voor iedere partij yan het grootste belang een kandida- 'enlijst samen te stellen, die niet alleen Boor de partij aanvaard wordt, doch ook Be kans biedt onder de'kiezers een zo groot mogelijk aantal stemmen te halen. Ook ditmaal hebben enkele partijen net moeilijkheden gezeten. De P.v.d.A. |at ermee, dat Dr. Drees zich niet meer DBschikbaar stelde. Dat was natuurlijk pen zware handicap, want Dr. Drees is ^en populair man, die evenals destijds Mijn voor de A.R. partij, veel stem- nen aanbracht. Bij gebrek aan een ^ven bekende populaire figuur is nu Be Pv.d.A. de enige partij, die verschil lende lijstaanvoerders heeft. Ze heeft flie hoofdzakelijk gezocht in de kring Ser afgetreden ministers. Of dit in het flgemeen erg verstandig is, wagen we fe betwijfelen, want deze mensen heb- en nogal wat boter op hun hoofd en het is in het debat een klein kunstje pm het standpunt, dat ze als minister pebben ingenomen (b.v. Nieuw-Guinea, Soonsverhoging etc.) te stellen tegen over de leuzen, die de P.v.d.A. nu ver kondigt. In de A.K. partij heeft de Deputaten- vergadering het advies van het Centraal Comité aanvaard, maar er zijn toch narde noten gekraakt over de kwestie- Fokkema. Verschillende sprekers, waar onder ook Gereformeerden, hebben ge protesteerd tegen het uitsluiten van het Hervormde Kamerlid Ds. Fokkema van |de kandidatenlijst. Het C.C. motiveer- |de dit met de mededeling, dat deze pre dikant in 1956 had gezegd,- dat hij na gfloop van de zittingsperiode zich niet nerkiesbaar zou stellen en met de nood zaak een leeftijdsgrens te stellen. Men nad zich daaraan gehouden, ook nu de ze periode i.p.v. 4 jaar slechts 2y2 jaar neeft geduurd en ondanks het feit, dat fcDs. Fokkema zich nu nog herkiesbaar stelde. Vanuit de vergadering werd er- pp gewezen, dat het met het oog op het ^ervormde kiezersvolk, dat A.R. stemt, beslist nodig was, Ds. Fokkema alsnog |te kandideren. Het ging echter niet Boor. Er zou over deze kwestie een apart artikel te schrijven zijn, want er „De Heere heeft gezworen en het zal Hem niet berouwen: Gij zijt Priester in eeuwigheid, naar de or dening van Melchizedek." (Psalm 110 4) De Heere Jezus Christus is niet Pries ter naar de schaduwachtige en onvolko men orde van Aaron, maar Hij vindt Zijn type in Melchizedek, de bekende priester-koning van Salem, in wien het oorspronkelijke priesterschap uit het Paradijs, waarin God de mens gesteld had, nog nabloeide. Deze Melchizedek, die leefde in de dagen van Abraham, bekleedde niet naar geslachtsrekening het priesterambt, zoals het in het Aaronietische priester schap was, en toch was hij priester, door de Heere rechtstreeks geroepen. Zie nu de Heere Jezus Christus. Hij was uit de stam van Juda. Dus ook niet van A.ïronietische oorsprong. En toch was Hij Priester. De Priester zelfs. Ja, juist als Melchizedek, door God recht streeks tot Priester geordend. Het Aaronietische priesterschap was erfelijk, van de een op de ander over gaande, rnaar zo was het bij Melchize dek niet. Niemand was hem voorge gaan en niemand volgde hem op. Zó staat ook Christus voor ons, geen priester gemaakt zijnde uit kracht ener vleselijke keuze, maar door eigen god delijke keuze en dat voor eeuwig, en voor welks eeuwigheid Gods eed ons borg staat. „De Heere heeft gezworen het zal Hem niet berouwen." Gij zult verstaan dat God die eed voor Zichzelf niet nodig heeft, omdat Hij de Waarachtige is, maar Hij -doet het om ons de onveranderlijkheid van Zijn Raad te bewijzen. En om alle twij fel ten enen male buiten te sluiten, ge tuigt Hij nog, dat het Hem niet berou wen zal. De Heere Jezus is dus waar achtig, volkomen eeuwig Priester, 's Heeren eed, die Hem niet berouwt, is er ons waarborg voor. Dat is een rijke vertroosting. Het Priesterschap en het Priesterlijk werk van Christus is de enige grond, waarop men, door het geloof rustend, uit de bruisende branding van Gods toorn en vloek en oordeel, zal kunnen komen. Buiten dat Priesterschap eeuwige on dergang. In dat Priesterschap eeuwige behou denis. Gelijk nu het priesterlijk werk onder Israël drieërlei was, n.l. offeren, voor bidden en zegenen, zo heeft ook Chris tus dit drieërlei werk op gans bijzon dere wijze voor de Zijnen verricht en is Hij nog altijd voor hen werkzaam als Priester in het hemelse heiligdom. Aanbiddellijk wonder! Christus is als de enige Hogepriester alles tegelijk. Priester, offer en altaar, zodat wij aan Hem genoeg hebben om uit onze ver vreemding van God, wederom met God verzoend te worden en in Zijn zalige gemeenschap te mogen delen. En dat juist maakt Christus zo heerlijk en zo dierbaar tevens, in de schatting van al len die Hem kennen en die Zijne naam beminnen, dat zij letterlijk alles in Hem hebben ter hunner wederaanneming bij God, alles, schoon Hij de Enige is door Wien wij tot God kunnen naderen. Door Zijn o//er is de toorn Gods gestild voor al de Zijnen. Nu is er een volko men verzoening, een eeuwige gerechtig heid aangebracht. Nu mag van Hem worden getuigd: ,,Die ook ter rechterhand Gods is, die ook voor ons bidt." Hij is dus ook de grote Voorbidder bij de Vader in de he mel en Hij draagt in gans bijzondere zin Zijn geestelijk Israël op het bidden de hart. Hij draagt de Zijnen met al hun noden, met al hun strijd, met al hun zorgen en met al hun zonden. Hij leeft altijd om voor hen te bidden en daarom kan Hij ze ook volkomen zalig maken. Als het van ons bidden moest ko men, dan was het een hopeloos geval. Zelfs als het moest komen van ons bid den na ontvangen genade. Ook dat bid den is met zovele zonden bevlekt en be smet; de zonde van vormelijkheid, ver strooidheid, ongevoeligheid, hoogmoed, traagheid. O, ware er niet zulk een wa kende en biddende Hogepriester, wat moest er van komen! Maar nu vergeet Hij de hoop Zijner ellendigen niet. Hij gedenkt ze. Hij weet waar ze wonen en zuchten en schreien. In Zijn voorbede is rust te vinden voor onze verontruste ziel, ligt troost voor alle treurigen Si- ons. Zo is Christus de eeuwige Priester, voor de ordening van Melchizedek. Die Zich heeft geofferd. Die de Voorbidder is, maar als vrucht daarvan óók de ze genende Hogepriester. Ook het zegenen behoort tot Zijn werk, en nu is Hij alle eeuwen door bezig met dat heerlijke genade-werk, vloekwaardigen ten zegen. Er zijn uit die geopende hemel al wat zegeningen, goede gaven en volmaakte giften, neder gedaald. Elke zegen is van boven, elke zegen voor dit leven, elke zegen voor de ziel en voor de eeuwigheid. Ja, ten slotte is alles, wat uit die zegenende Middelaarshanden komt, zo onbegrij pelijk groot. Lezer, verstaat gij iets van Christus Priesterlijk werk? Is U Zijn eeuwig Priesterschap, naar de ordening van Melchizedek, al tot een bron van rijke troost? Onwaardigen gezegend met Zijn tijdelijke en eeuwige zegeningen, daar wordt ge zo klein onder, dat vertedert en verbreekt het hart. Hoe onuitsprekelijk groot en rijk is het, dat Hij uit vrucht van Zijn Pries terlijk werk, zegenend afdaalt in een amechtige ziel. Dan brengt Hij alles mee voor tijd en eeuwigheid. Jezus Christus is mijn altaar, is mijn offer, is mijn recht; Niets maakt mij in 't bidden stouter, dan dit offer, dan dit outer, dan dit onverdiende recht, waar ik al mijn heil aan hecht. Katwijk aan Zee. Ds. N. de Jong. Rotterdam, Ooslzeedijk 330, Tel. 115255 Utrecht, Janskerkhof 5, Tel. 14223 zitten heel wat kanten aan deze zaak. We zullen dit echter om bepaalde re denen, althans nu, niet doen, maar me nen toch te moeten opmerken, dat de ze gang van zaken van weinig inzicht en tact getuigt en in elk geval de A.R. partij geen goed zal doen. Wat de C.H. Unie betreft, daar is enig rumoer geweest rondom de kandi datuur van freule Wittewaal van Stoet- wegen, maar dit schijnt op een misver stand berust te hebben en is al spoe dig in der minne geschikt. Wel is het ons opgevallen, dat Dr. Schmal, een oudgediende in de C.H.U. en dhr. De Ruiter, onderwijs- en landbouwspecia- list, die dikwijls voor de fractie het woord voert, resp. no. 11 en 12 op de lijst staan en alzo met een lage plaats genoegen moeten nemen. Van de V.V.D. valt niet veel te ver tellen. De kandidatenlijst bevat alle na men der zittende Kamerleden op de bovenste plaatsen. Wel schijnt het vast te staan, dat de heren Ritmeester en Van Leeuwen in verband met hun leef tijd tussentijds hun ontslag zullen ne men. In de kring van de Kath. Volkspartij is nogal ontevredenheid over de plaats, die Mr. Van Rijckevorsel op de lijst gekregen heeft. Deze is n.l. zodanig, dat zijn verkiezing zeer dubieus is. Dit Kamerlid is een zeer bekwaam jurist, die meermalen een van de fractie af wijkend standpunt inneemt en dus nogal onafhankelijk van geest is. Men denke aan de kwestie van de 37 verste kelingen. Hij schijnt door boeren en tuinders naar beneden gestemd te zijn bij de kandidaatstelling, hetgeen met name door vele intellectuelen wordt be treurd. Het is wel waarschijnlijk, dat hij als gevolg daarvan heel veel voor keurstemmen zal krijgen. Voor de Herv. A.R. is dit met Ds. Fokkema niet mo gelijk, want die is helemaal van de lijst geveegd. De S.G.P. heeft geen wijziging ge bracht in de kop van de lijst. Het zijn resp. de Hervormde Ds. Zandt, die on danks zijn hoge leeftijd zich weer een kandidatuur heeft laten welgevallen, de Chr. Geref. Ir. Van Dis en de burge meester van Zoutelande dhr. Kodde, die tot de Geref. Gemeente behoort. Dit is een zeer verstandige samenstelling, waÉtrbij elk der drie kerkelijke gemeen schappen, waaruit deze partij haar kie zers recruteert, tot zijn recht komt. Dat de Communisten met twee aparte lijsten uitkomen, één van de Stalinist Paul de Groot en één van de Titoïst Wagenaar, kan ons alleen maar verheu gen, omdat daardoor het communisme in Nederland, dat buiten Amsterdam toch al niet veel aanhang heeft, weer een nieuwe verzwakking zal ondergaan. En nu maar gewacht tot 12 maart op de uitslag! De reis van Dulles Het buitenlands overzicht lijkt tegen woordig meer op een reisverslag dan op een politieke beschouwing. Nauwe lijks zijn we wat uitgepraat over de reis van de Russische vice-premier Mi- kojan naar Amerika of de onvermoei bare Foster Dulles stapt onverwachts in een vliegtuig met bestemming Euro pa. Terwijl we dit schrijven, vertoeft Dulles in Londen; vandaar zal hij zich ook naar Parijs en naar Bonn begeven. De bedoeling van Dulles' reis is veel duidelijker dan die van Mikojan was. Weliswaar staan ze beide min of meer in verband met de Duitse kwestie, maar voor Mikojan was het meer een politieke oriëntatie, terwijl Dulles' plan meer omlijnd is. Hij zal in de drie ge noemde Westelijke hoofdsteden bespre kingen voeren met zijn collega's van buitenlandse zaken. Het voornaamste agendapunt zal wel zijn de antwoord nota, die de Westelijke mogendheden aan de Sowj et-Unie zullen zenden. In dat licht bezien is de reis van Dul les bittere noodzaak. Iedereen weet, dat er over de kwestie Duitsland, en met name over Berlijn, verschil van inzicht heerst tussen de Westelijke landen. Aan de ene kant staan Bonn en Parijs, die geen duimbreed willen toegeven aan de Rusesische eissn. Zij willen in geen geval de indruk wekken dat het Westen in z'n schulp kruipt voor het Russische ultimatum. Anderzijds zijn Londen en Washington wait gematigder. Engeland heeft er geen bezwaar tegen vóór 27 mei een conferentie met Rus land te beginnen, terwijl de vroeger wat starre houding van Amerika nu milder geworden is sinds Dulles ver klaarde, dat vrije verkiezingen niet het enige middel zijn tot hereniging van Duitsland. Aan Dulles is thans de taak, die verschillen zoveel mogelijk weg te, werken. De starre houding van Parijs en Bonn heeft nog een andere tastbare oorzaak, namelijk de vrees voor Engeland, dat nooit bezwaar heeft gehad, de eigen politieke positie te vergroten en te ver stevigen ten koste van Europa. Ook economische belangen spelen daarbij een rol. In Engeland hoopt en verwacht men dat Dulles het geheel met het Engelse standpunt eens zal zijn. Het is echter te betreuren, dat het Westen blijbaar niet in staat is, één lijn te trekken te genover Rusland. Als Chroestsjow met zijn nota bedoeld heeft, verdeeldheid te zaaien tussen de Westelijke landen (zo als weleens vermoed wordt), dan heeft hij nu al succes geboekt. Het partijcongres in Moskou Het 21ste partijcongres van de Rus sische communistische partij te Mos kou duurt nog steeds voort. Veel be langrijke zaken zijn daarbij niet aan de orde geweest. De afgevaardigden hebben zich voornamelijk beziggehou den met de opstelling van een groot scheeps zevenjarenplan. Verder was opvallend de kritiek van Chroestsjow op de Verenigde Arabi sche Republiek (Egypte, Syrië, Jemen). Dat is een teken dat de vriendschaps banden tussen de Sowj et-Unie en de Arabische staten niet "zo innig zijn als in het Westen wel eens werd gevreesd. Chroestsjow wees op de principiële verschillen tussen de leiding van de Sowj et-Unie en die van de V.A.R. Bo vendien zat het hem hoog, dat Nasser onlangs heeft beweerd dat de commu nisten in zijn land de nationale eenheid ondermijnen. Tenslotte heeft de zogenaamde „anti- partijgroep" nog een felle aanval van Chroestsjow moeten doorstaan. Overi gens schijnt hij tevreden te zijn met een veroordeling en wil hij geen gerechte lijke vervolging instellen. Het betreft hier, zoals bekend mag worden geacht: Molotov, Malenkov, Sjepilov, Zjoekov en Gaganowitsj. Tegen hen werd inder tijd de beschuldiging ingebracht dat ze Chroestsjow en de zijnen van de troon hebben willen stoten. Degenen, die met de anti-partijgroep gesympathiseerd hebben en nog in het zadel zitten, leg den een ootmoedige schuldbekentenis af, o.a. de ambassadeur in Berlijn. Al len betuigden hun instemming met het beleid van Chroestsjow en bedankten hem voor de mogelijkheid, hun leven te beteren! Het rumoer om Krupp In Westduitsland is rumoer ontstaan om de figuur van de Duitse industrieel Alfred Krupp. Deze ging in 1953 tegen over de Westelijken de verplichting aan om uiterlijk op 31 januari 1959 zijn ko len- en staalbelangen van de hand te doen. In die zes jaar tij ds heeft Krupp echter nog geen vierde deel verkocht en daartegenover heeft bij zijn industrie belangen in Westduitsland en daarbui ten nog vergroot. Nu worden de pogingen van Krupp om zijn positie te behouden, openlijk gesteund door de Westduitse regering, met name door minister von Brentano. Dat dit en het geheel niet naar de zin van de Westelijken is, die de overeen komst indertijd hebben gesloten. Bo vendien staat Krupp in een kwade reuk tengevolge van zijn politiek verleden uit de Tweede Wereldoorlog. Maar Westduitsland is weer opgenomen on der de bondgenoten en het is te vrezen dat de Westelijke landen de positie van Krupp voor lief zullen moeten nemen. 15 MAAR EEN Imperial 22 et. Veritable 27 et. In verband met de moeilijkheden die de vlasserij ondervindt, voornamelijk door Russische dumping, subsidies in andere West-europese vlasverwerken- de landen en discriminatie ten opzichte van andere produkten waarvoor ga ranties gelden, heeft het Landbouw schap zich op 21 januari uitgesproken voor een subsidie van 320 per ha. De regering zal dringend worden verzocht deze subsidie te verlenen, opdat de vlas serij het hoofd zal kunnen bieden aan de moeilijkheden en de bestaansmoge- gelijkheden niet verder zullen worden aangetast. In de buurtschap Eisen bij Markelo, waar nog enige grote veenplassen lig gen met een sterke rietbegroeiing, is men nu de plassen zijn bevroren en meer dus in door kan dringen, begonnen met het oogsten van het riet. De mannen oogsten het riet met de zicht en vrouwen binden het met stro tot bossen. De rietoogst is dit jaar zeer goed. Het riet dat voor dakbedekking en het maken van plafonds wordt gebruikt, is veel langer dan vorige jaren. De foto toont de oogst in volle gang. De gemeenteraad van Middelharnis kwam woensdagavond bijeen, ter af handeling van een korte agenda. De heren Koese en de Jong waren afwezig. Het waren meest onderwijszaken en aan- en verkoop van enige perceeltjes grond en verschaffen van een krediet voor een verlicht wijzerbord aan de toren. Over het laatste werd nogal gediscussieerd, inzonderheid door de heer Tieleman, die in elektriciteitszaken deskundige is. Ook waren er vragen van de heren v. d. Berge en Koese (V.V.D.) inzake de levering van hang- en sluit- werk aan de nieuwe B.L.O.-school, waarom dit niet via de middenstand gele verd werd. De heer v. d. Berge, die voorzitter is van de Middenstandsver eniging hield met verbetenheid vast aan het standpunt, dat hetgeen de mid denstand kan leveren niet elders dient te worden gekocht. Na opening door de voorz. burge meester P. W. Hordijk met gebed wer den de notulen goedgekeurd en passeer den de ingekomen stukken zonder be spreking, behalve dan bij het verzoek van dhr. Vroegindeweij, die zijn land aan de Rottenburgerweg had geploegd, en nu daar een verbetering rnoest tot stand gebracht, dit waardeloos is ge worden, waarvoor hij een vergoeding vroeg. De voorz. lichtte toe, dat b en w dit afwijzen, omdat de pacht lang tevoren was opgezegd. Verschillende leden stelden hier vra gen over; de voorz. antwoordde er op dat geen precedent kon v/orden gescha pen t.o. de anderen. De huur was op gezegd reeds door de vorige eigenaar; sommige huurders hadden 't niet gespit of geploegd in afwachting wat er zou gaan gebeuren en anderen hadden het maar gewaagd. Voor vergoeding ko men ze niet in aanmerking aldus de voorz. Het verzoek werd afgewezen. Strenge selectie H.B.S. Ontvangen was het verslag van de commissie van Middelbaar Onderwijs, waarbij mevr. van Groningen opmerkte dat haar gebleken was, dat de eisen voor het toelatingsexamen H.B.S. hier zeer hoog lagen. De voorz. stemde toe dat dit opvallend hoog was. Het aantal afgewezen candi- daten is lOO'/o hoger dan elders. Er wordt dus een vrij strenge selectie toe gepast en ondanks dat doubleren er nog veel bij de overgang van de Ie naar de 2e klas. In totaal zijn er 63 leerl. toe gelaten. De heer Koppelaar informeerde of het aantal onbevoegde leraren daarop van invloed is. Hij miste dit in het rapport. De voorz. kon daar geen antwoord op geven. Een onbevoegde kan toch wel een uitstekende leerkracht zijn. Middenstand uitgeschakeld? Dan werd de schriftelijke vraag be handeld van de heren Van den Berge en Koese, inzake de aanschaf van hang en sluitwerk, benodigd voor de B.L.O. School. Aangevoerd werd dat het toe gezegd was dit van de plaatselijke mid denstand te betrekken (in dit geval fa. Verkerke) maar later bleek, dat het rechtstreeks bij een grossier te Rotter dam betrokken. De voorz. antwoordde dat in het be stek dit materiaal is opgenomen in een stelpost groot 1000.De directie, in casu de architect besteld dit; de aanne mer krijgt er 10"/o van. Het is gewoon te dat de architect (directie) dit doet. De aannemer ging er mee accoord; er heeft dus niets ongeregeld plaats gehad aldus de voorzitter. De heer v. d. Berge: De Techn. Dienst maakt mede de directie uit. De di recteur van de T.D. weet toch, dat dit materiaal hier ook geleverd kan wor den. Bij de fa. Helders is een grote toonzaal; daar kunnen ze uitzoeken en dan loopt het over fa. Verkerke. „Dat verandert aan de zaak niets!" aldus de voorz. Er staat in het dagboek dat de aannemer zich er mee akkoord heeft verklaard. De heer Krijgsman zag ook liever dat bij de middenstand geleverd werd, maar als volgens bestek gehandeld is, hebben wij er verder niet mee te maken. De T.D. heeft maar toe te zien of het goed gebeurd aldus spreker. Weth. V. d. Waal: Die is in dit geval mede-directie! De heer Beversluis meende dat be ter overleg had moeten plaats vinden. De heer v. d. Berge verzuchtte dat het slot is, dat de middenstand er weer naast grijpt. Onderwijs. Vastgesteld werden voor 1959 het aantal lesuren vakonderwijs openbare scholen voor lagere scholen, vergoeding vakonderwijs en exploita tievergoeding bijzondere scholen. Voor het openb. uitgebreid lager on derwijs (U.L.O.) moest een plaatsver vangend hoofd worden aangewezen. Voorheen fungeerde, daarvoor dhr. C. J. Wildenboer-Schut, die inmiddels de school heeft verlaten. In overleg met de Inspecteur van het L.O. werd voor gesteld de heer P. A. van Maarle, on derwijzer aan de Ulo-school daarvoor te benoemen, wat de raad goedkeurde. Het bedrag per leerling voor het V.G.L.O. werd voor 1959 vastgesteld op 60.per leerling. Aan- en verkoop grond. Van de dia conie der Ned. Herv. kerk zijn bij be sluit van 22 okt. 1957 enige perceeltjes grond gekocht; door het college van Toezicht voor Zuid-Holland afdeling Diakönale kamer van de Ned. Herv. kerk te Oegstgeest, van welk college de Diaconie te Middelharnis toestemming voor de verkoop behoeft, berichtte zich met de prijs van 1.40 per ca., zijnde twintig maal de canon, niet te kunnen verenigen daar zij van mening is, dat een rente van 5% te hoog geacht moet worden en de percentage van i^h'/o meer beantwoorden -aan de werkelijk heid. B en w hadden berekend dat dit neerkomt op een prijs van 1.60 per ca. welke prijs weliswaar niet onbelangrijk hoger is dan die waartoe indertijd tot aankoop besloten is, doch dat hij toch nog aanvaardbaar kan worden geacht. Besloten werd het eerste besluit in te trekken en de 512 ca aan te kopen voor 1.60 per ca of totaal 819.20. Ter uitvoering van het bouwplan van 40 woningen door de woningbouwver eniging, werd besloten de daarvoor be nodigde percelen te verkopen a 3.10 per ca voor de totale som van 13491.20 (Zie vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1