Hervormd Verenigingsgebouw ie Dirksland in aanbouw De politiek van de V.V.D. ^^rooisie boom van Flakkee geveld J Ria den Besten legde eerste steen Belang voor het hele eiland kinderfoto's afUTSüPAARBAlirK Plataan van 120 jaar oud te Ooltgensplaat Brand in de „Gouden Leeuw" te Goedereede Zanguitvoering in de Ned. Herv. kerk te Dirksland No. 2767 Clir. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond drijf ■2292 kou gevatgriep FOTO-ROTSMA Lezing Ds. H. J. S. Kalf over Palestina Streekvergadering Mannenverenigingen PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870-2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. eten Uw amine A en jks nodig? e A carolcen ,E. 1200/,g ,E. 1350^8 .E. 1600 ;ig ,E. 1600 ;,g Meer cijfers, aide blijven. We hebben in ons blad tot dusver ruimschoots aandacht gewijd aan de Partij van de Arbeid, omdat ons dit be- sÖst nodig leek in verband met de pre tenties, die deze partij heeft om alle arbeiders en ambtenaren onder haar so cialistische hoede te nemen, ook zij die van christelijke levensovertuiging zijn. Het is nog geen 12 maart, dus we ho pen op deze P.v.d.A. af en toe nog wel ^ns terug te komen. Maar het schijnt ons toe, dat er ook wel reden is om p»f onzerzijds de V.V:d. eens op de korrel te nemen, omdat er ook van die zijde zij het kwantitatief in mindere mate gevaar dreigt voor de christelijke par tijen. Het is namelijk zo, dat de laatste tijd sommige mensen in de war raken met de termen links en rechts. Men kan te genwoordig de mening horen verkon digen, dat de socialisten en communis ten links zijn en de hele rest, dus K. V.P., A.R., C.H., S.G.P. en V.V.D. rechts. Dit is natuurlijk totaal onjuist. We be grijpen wel, lïoe deze foutieve ziens wijze in de wereld gekomen is. Ener zijds berust ze op het feit, dat de par tij van Prof. Oud samen met de Chr. partijen in één front stond tegenover de P.v.d.A., althans bij de eindstrijd in december en daaruit hebben sommigen "ftijkbaar enige geestverwantschap ge- )ncludeerd. Van socialistische zijde brdt bovendien deze begripsverwar- ,g gaarne in de hand gewerkt, door- ,t men de liberalen met de.„christe- Jke" op één reactionaire of conserva- [eve hoop gooit, waarmee allicht wat 'opagandistisch effect is te bereiken. Intussen is het nodig, de dingen goed elkaar te houden en daarom zullen e de V.V.D. eens aan een korte be- ihouwing onderwerpen. Zij is namelijk Ij^lemaal geen rechtse partij. Onder de j;'Matste rekent men in Nederland van- P^'.Mlds alleen die partijen, wier begin- ™lprogram gebaseerd is op een reli- euze levensovertuiging, dus de A.R. rtij, de C.H. Unie, de Staatk. Geref. rtij, het Geref. Politiek Verbond en [ok de Kath. Volkspartij. Alle andere irtijen baseren hun politieke begin- f^len op humanistische of maatschap- tslijke idealen en deze worden links ge- öemd. In de tijd van de Coalitie gin- ^n de christelijke partijen aan de rech- ^rzijde van de voorzitter der Tweede ^amer zitten en de andere aan zijn lin- ■ferhand. Dit gebeurt nog altijd. Daar- n zijn de uitdrukkingen rechter- en kerzijde eigenlijk oorspronkelijk ont iend. Uit het bovenstaande volgt, dat de "^.V.D. dus een linkse partij is. Zij is de idige politieke belichaming van het leralisme, een staatkundig-econo- isch systeem, dat in de 19e eeuw ont- ;aan is, toen een geweldige invloed jeeft uitgeoefend, in ons land opper- achtig is geweest, maar dat later door ieverlaging Bovendien n een ver gewas op- voorraad. ak dat het enstellini te wijzen. e basisbe- oudt. e hoofdbe- bestandde- anmerking procentigfi dend Kaï- omasslak- agnesiuiüi kkenbloei» bemesting grijke rol het opkomend socialisme, dat er de re actie van was, is overvleugeld. De vo rige eeuw heeft zich o.a. gekenmerkt door een enorme verbreiding van het modernisme, de vrijzinnige richting in de theologie, waarvan het politieke li beralisme de exponent was. Er is een tijd geweest, dat de liberalen in stad en land vrijwel exclusief de lakens uit deelde. Hun politiek kenmerkte zich door een volledige uitschakeling van de christelijke beginselen uit de staatkun de. Men denke slechts aan de uitspraak van één hunner staatslieden: Verknoei met uw Bijbelteksten ons staatsrecht niet! Men propageerde de z.g. neutrale staat, die in wezen helemaal niet neu traal was, maar liberalistisch. Met na me heeft dit liberalisme zich geworpen op het onderwijs en door haar neutra- liteitsprincipe de Bijbel van de staats school verwijderd, waardoor ons chris telijk volksdeel voor de geestelijke be scherming en opvoeding van zijn kin deren genoodzaakt was over te gaan tot stichting van eigen christelijke scholen. Onze voorouders zijn daarin door al wat liberaal was, fel tegengewerkt en ook nu nog in iedere goede liberaal een overtuigd voorstander van de openbare school. We kunnen de ontwikkelingsgang der liberale partij niet op de voet volgen, omdat ons dat te ver zou voeren. Vóór de laatste oorlog was haar macht reeds lang vergaan. Door herhaald-» splitsin gen, door de opkomst van hi socialis me en de organisatie der chr, partijen was er van haar niet heel veel overge bleven. Er waren toen nog twee libe rale partijen: de Vrijheidsbond ên de Vrijzinnig-Democratische Bond, resp. in 1937 met 4 en 6 Kamerleden. Na de oorlog probeerden de socialisten een doorbraak te forceren door de oprich ting van een nieuwe partij, die alle vooruitstrevenden uit alle partijen moest omvatten. Deze partij kwam tot stand in de vorm van de Partij van de Arbeid en tot haar trad ook de oude Vrijz. Dem, Bond toe, waarvan Mr. Oud voorheen lid en Kamerlid was geweest. Prof. Oud is dus één der medeoprich ters van de P.v.d.A. geweest. Iedereen verwonderde zich daarover en dhr. Oud blijkbaar zelf al spoedig ook. Vele oude vrijz. democraten voelden er zich niet thuis: de sfeer was socialistisch en ook de Indonesische kwestie gaf wrijving. Gevolg was, dat men toenadering zocht tot de Partij van de Vrijheid, die on der leiding van mr. Stikker in 1946 met 6 leden in de Tweede Kamer gekomen was. Men kv/am tot een accoord en zo werd in 1948 opgericht de huidige V.V.D., de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Enkele jaren later brak een conflict uit tussen mr. Stikker, die toen minis ter van Buitenlandse Zaken was en mr. Oud en dit heeft ertoe geleid, dat de eerste uit de leiding van de V.V.D. ver dween en mr. Oud, later Prof. Oud, de voorzitter werd van de V.V.D. Wanneer we nu het politieke optre den van de V.V.D. bezien, dan blijkt, dat ze zeer duidelijk een liberale par tij is en dat ook wil zijn. Dit betekent, dat zij een verklaard tegenstander is van christelijke partijformatie en de christelijke godsdienst alleen in haar algemeen-zedelijke waarde erkent. Zij staat in feite op humanistische grond slag. Voorts houdt dit in, dat zij voor stander is van de openbare school en ofschoon ze de gelijkstelling accep teert, nochtans de bijzondere school per manent bestrijdt. Ze is verder vóór cre matie, staatsloterij, voetbaltoto en te gen beperking van de bewegingsvrij heid op zondag voor sport etc. Wat de principiële dingen betreft, is er dus voor iemand, die bij de Schrift wil le ven, geen plaats in deze partij. Hij zou absoluut zijn beginsel verloochenen, in dien hij op haar stemde. Het gevaar, dat van de zijde van de V.V.D. dreigt, ligt praktisch echter mo menteel in haar pretentie, dat zij de enige partij is, die radicaal anti-socialis tisch is. Daarom roept zij ook via een soort doorbraak allen, die zich verzetten tegen de progressieve idealen van P.v.d.A. en vakbeweging, op haar te steunen. Prof. Oud is de laatste ja ren in de oppositie geweest en kon dus naar hartelust de regering kritiseren. Zelf hebben de liberalen echter, on danks herhaalde sommatie, nimmer hun sociaal-economische beginselen bekend gemaakt. Hij poogt nu stemmen te win nen door te verklaren in geen geval in een regering te gaan zitten samen met de P.v.d.A. Dit trekt velen wel aan. Maar het zal duidelijk zijn, dat nie mand van christelijke levensovertuiging om die reden op de V.V.D. kan stem men, want dan steunt hij een partij, die momenteel wel erg anti-socialistisch is, doch anderzijds uitgesproken vrijzin nig. Ook deze doorbraak is naar on ze mening principieel ongeoorloofd en daarom kan de V.V.D. nimmer de stem men krijgen van hen, die de Schrift aanvaarden als regel voor geloof en le ven. FL. 6.45 PER FLES VOOR DE HANDEL: H. VAN TOOR IZ. VLAARDINGEN VERkftIJDBAAR BIJ ELKE GOEDE SLIJTER Rente 3,60 procent over uw gehele tegoed Voorstraat 36 Postrekening 355905 MIDDELHARNIS Onder rooildureude contzöle van de Nederlandse Spaarbankboud eo de Nederlandse Bank, wanneer f „Ik weet nog dat ik hem met mijn |rmen kon omvangen," zei ons de 90 arige maar nog krasse oude baas L. "orsman Jzn., die ook een van de vele beschouwers was op het kerkhof van J)oltgensplaat, waar woensdagmiddag |m precies vijf minuten over half drie ien meer dan een eeuw oude plataan irerd geveld. Nu kon de heer Dorsman hem alleen |iet meer met zijn beide armen omvat- pn, want drie personen met flinke lan- |e armen waren thans nodig om deze lolossale boom te omvatten. Maar onze |egsman ging dan ook een 75 a 80 jaren prug toen hü met zijn vader, die koster iokluider en grafdelver was, vanzelf reel op de begraafplaats kwam. Midden lp het kerkhof aan het eind van een |ad met grind, stond deze oude plataan lis een eenzame wachter tussen alle raven. Hoelang hij daar heeft gestaan? Dat veet eigenlijk niemand. Men neemt |venwel aan dat het ongeveer 120 jaar "i geweest. Deze gegronde redenen leidt pen af uit de beschrijving van ds. Boers lie in zijn boek over „Flakkee" op- nerkt, dat in 1839 het kerkhof zeer verd verbeterd door ophoging en het geheel werd versierd met bomen en Beesters. Toen zal ook de plataan wel fijn geplant met de vele iepen bomen fondom het kerkhof. Deze iepenbomen zijn in 1939 gerooid de Plaatse klompenmaker dhr. P. lans maakte van het hout 700 paar iompen. De plataan bleef staan, hij yas nog ftiooi en in z'n takken sjirpten s avonds duizenden spreeuwen hun |ied. Gesneuveld In 1944 met de oorlog, toen het dorp werd geïnundeerd, kwam het water Venwel niet aan de boom, maar zijn wortels kwamen wel met het zoute wa ter in aanraking. Hiervan heeft de plataan erg geleden, maar was nog niet dood. De ramp in 1953 gaf de ge nadeslag. Het zoute water deed grondig zijn werk. De plataan sneuvelde. Door de technische dienst van de ge meente werden de laatste jaren al enkele grote takken uit de boom ge zaagd en deze week begon men om de reus geheel te vellen. Met wortel en tak uitroeien was geen denken aan en juist boven de grond afzagen ging ook niet. De stam was hier maar eventjes 5V2 meter in omvang. Alzo besloot men om 1.30 m boven de grond de zaag er in te zetten. Men verwijderde enkele grote stukken op genoemde hoogte en na vele voorzorgsmaatregelen, o.a. het In het Hotel „De Gouden Leeuw" te Goedereede is zondagmiddag brand uit gebroken. Door kordaat optreden van de brandweren kon het oude historische gebouw worden gered, hoewel er van binnen veel werd verwoest. Zoals be kend heeft dit gebouw in het begin van de 16e eeuw tot pastorie gediend voor pastoor Adriaan Floriszoon, die in 1522 Paus is geworden, de enigste Ned. Paus die er geweest is. (Voor verslag zie binnenzijde van dit blad). j verwijderen van grafstenen en het aan weerszijden goed vastzetten van de ko los met staatdraden, begon men voor zichtig het laatste houvast door te za gen. Tenslotte viel de plataan met een zwaar maar dof geluid op de aarde neer. Alle takken die reeds geheel dood waren, braken in stukken. De boom was geveld, en is niet meer, als voor heen, in de verre omtrek te zien. Wat voor reus het wel was blijkt uit on derstaande gegevens. De omvang waar hij werd doorgezaagd was 4V2 m, de middellijn is l'/a m en op plaatsen 1.75 m, zijn hoogte werd geschat op 20 m en zijn draagwijdte op 40 a 50 meter. De boom bestreek een zeer groot deel van het kerkhof. Op deze foto is duidelijk de dikte van de grote boom te zien. Vrijdagmorgen is de eerste steen gelegd voor het Hervormd Verenigingsgebouw dat aan de Ring (bij de doorbraak aldaar) zal verrijzen. De plechtige daad werd verricht door het oudste dochtertje van ds. den Besten, zoals op neven- staande foto te zien is. Met ds. en mevr. den Besten, waren leden van de ker- keraad en van de kerkvoogdij aanwezig, de heer Kesting en de bouwcom missie, burgemeester Bos met de wethouders Zoeteman en van 't Geloof, de gemeente-secretaris dhr. Goemaat en meerdere genodigden. De architect ir. Landman uit Leiden, moest wegens de mist verstek laten gaan. Het nieuwe verenigingsgebouw dat recht t.o. de Herv. Kerk komt te staan, zal ruimte bezitten voor bijeenkomsten van ca. 300 personen. Alvorens Ria den Besten tot de plech tigheid overging, sprak haar vader ds. den Besten de genodigden toe. Hij be klemtoonde de grote noodzaak die er was aan een eigen verenigingsgebouw, omdat de restauratie van de Herv. kerk (onder auspiciën van Monumentenzorg) staat te worden uitgevoerd, waarbij ook het koor wordt betrokken. In het koor wordt catechisatie gehouden en vindt het verenigingsleven onderdak, waarvoor dan geen plaats meer zal zijn. Daarom brengt dit nieuwe gebouw uit komst en spreker was verheugd, dat thans de eerste steen kon worden ge legd. Hijdankte de architect, de aan nemers, de bouwcommissie voor het werk tot heden verricht; inzonderheid de heer Kesting, die als contactman er zoveel bemoeienissen mee heeft. Met waardering gewaagde spreker van het legaat van mej. Paulina van Weel, mede waardoor de bouw moge lijk is geworden. Behalve de bouwsom is er echter nog veel meer nodig; om de inrichting te kunnen financieren gaat men met lijsten bij de gemeenteleden, die spr. voor intekening bijzonder aan beval. Omdat dit gebouw tevens ver gaderruimte voor alle Hervormde bij eenkomsten voor het eiland biedt, is bij het Prov. Bestuur om subsidie verzocht. Hij besloot met de wens dat Gods ze gen op de arbeid zal mogen rusten. Daarna metselde Ria, met een mooie troffel en met cement uit een fraai versierde bak de eerste steen, wat haar handig afging. Het gezelschap begaf zich daarna naar het koor van de kerk, om de koffie te gebruiken. Burgemeester Bos hield in het kort een toespraak en zei zich eerst te heb ben afgevraagd, of er nu wel noodzaak was" voor twee verenigingsgebouwen in de gemeente. (Zoals bekend wordt in de naaste omgeving een groot gemeente lijk verenigingsgebouw gebouwd, waar in eveneens de helft van het legaat van wijlen mej. Paulina van Weel, oor spronkelijk bedoeld voor een naai- en breischool, wordt verwerkt). Spreker wist dat nu al vast stond, dat dit nieu we gebouw voor Hervormd Vereni- gingswerk, avond aan avond zal zijn bezet. De bouw is ook daarom nood zakelijk, omdat bij de restauratie van de kerk, voor catechisatie en ver enigingsleven geen ruimte meer zal zijn. Bovendien achtte hij het ook een eiland belang, omdat Hervormd Flakkee hier voor vergaderingen e.d. een plaats van samenkomst zal vinden. Daarom had hij gaarne zijn medewerking verleend, om van het Prov. Bestuur subsidie te ver krijgen. Het gemeentebestuur is er van overtuigd, dat hier een eilandbelang op het spel staat. Spreker had grote waar dering voor het initiatief en de opof feringsgezindheid van de gemeentele den, die zelf het grootste deel moeten financieren. Het ligt in de gemeente Dirksland anders dan in de rampgemeenten, aldus Met de bouw zal een bedrag gemoeid zijn, dat niet ver van honderd duizend gulden af ligt. Een aanzienlijk deel van de kapitaalslast wordt zoals reeds ge zegd weggenomen door het legaat Pau lina van Weel, maar er moet toch nog veel gefourneerd worden door de ker kelijke gemeente. Ds den Besten sprak daarom de hoop uit, dat Herv. Dirksland niet slechts één maar veel steentjes aan het ver enigingsgebouw zal bijdragen. Voor de bouw is een contact commis sie in het leven geroepen, waarin zit ting hebben twee leden van de kerke- raad en twee van de kerkvoogdij, ter wijl de heer Kesting als contactman optreedt. Deze commissie en de heer Kesting hebben al heel veel bemoeie nissen gehad met de voorbereiding en gaan voort alle zorg en aandacht aan een goed verloop van zaken te wijden. spreker; daar heeft men in vrijwel alle plaatsen een verenigingsgebouw gefi nancierd gekregen. Dirksland viel daar buiten. Spreker hoopte dan ook, wan neer van de gemeenteleden een -gift wordt gevraagd voor de inrichting, dat niet tevergeefs wordt aangeklopt. Spr. hoopte dat het ruimtelijk pro bleem met deze bouw zal worden op gelost en wenste mede namens het ge meentebestuur, dat de bouw goede voortgang zal vinden en binnen niet al te langen tijd in gebruik zal kunnen worden genomen, tot zegen van de kerk en van de burgerij in het algemeen. De bouwers Architect van het gebouw is ir. Land man, aannemers de fa.'s P. A. Duhen, metselwerk, P. v. d. Tol, timmeren, W. Nieuwland, elektriciteit, C. Mulder, sa nitair, Gebr. Nieuwland, smeden," en J. B. Groenendijk, schilderwerk. Door ziekte van de heer Duhen, treedt thans de heer J. W. de Geus als uitvoerder op. Ria. den Besten schept met zorg vuldigheid cement uit de ver sierde bak, om de eerste steen te leggen. De heer de Geus geeft aanwijzingen; Ds en mevr. den Besten kijken belangstellend toe. Leuke op 't atelier en vlotte reportages bij u thuis Wij herinneren nog even aan de be langrijke uitvoering die de Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" van plan is te houden op zaterdag 7 sept. a.s. Deze vangt aan om 7.15 uur, terwijl de deuren opengaan om 6.45 uur. Naast het koor, verlenen medewer king, de organist A. J. Keyzer, de so praan Emmy Verolme-Kesting en de Neger-bariton Henry Blackman, een zanger van internationale vermaard heid. Het programma vermeld koorwer ken en Terstegen Adema v. d. Roovaart v. Alphen, Otto de Vaal en Karsse- meijer. De organist zal ons 1 uur bekende werken van J. S. Bach laten horen n.l. „Wachet auf ruft uns die stimme" en „Werde munter mein gemühte", alsme de het Piece Heroique" van Cesar Frank. De sopraan-soliste heeft op haar pro gramma staan „Er weidet Seine Herde" uit „De Messias" van Handel en het be kende lied „Leid vriendelijk licht---- van Joh. de Heer. De Neger-Bariton doet ons naast aria's uit Bach en Handel enkele Neger psalmen horen. Al met al een buitengewoon mooi programma. Daar het aantal plaatsen beperkt en de belangstelling ongetwij feld zeer groot zal zijn, doet U goed tijdig aanwezig te zijn. Voorverkoop van programma's bij de heer S. C. Kranse, Zomerstraat 1 te Dirksland. Verder zijn programma's 's avonds aan de kerk verkrijgbaar. Op uitnodiging van „De T'.p", het Overkoepelend orgaan van het Ned. Herv. Verenigingsleven, op Goeree- Overflakkee, hoopt de bekende predi kant ds. H. S. J. Kalf van Bennebroek een lezing, verduidelijkt door projectie van door hem gemaakte foto's, te hou den over zijn reis naar Palstina, waarbij inzonderheid gesproken zal worden over de situatie van de huidige staat Israël i.v.m. het wereldgebeuren en in 't licht van de H. Schrift. Hoewel alle aangesloten verenigin gen geconvoceerd zijn voor deze lezing, die D.V. donderdag 5 maart a.s. in het koor van de Ned. Herv. kerk te Dirks land wordt gehouden, willen wij ook langs deze weg er nog even de nadruk op leggen, dat degenen die gebruik willen maken van de extra-vervoers- gelegenheid, dit via de penningmeesters Tot onze grote spijt kon de aan^- kondigde streekvergadering van onze Hervormde Mannenverenigingen, waar Ds J. C. Maris, Europees secretaris van de I.C.C.C, zou spreken, wegens de weersomstandigheden op vrijdag 30 januari geen doorgang vinden. Hopelijk heeft het bericht van verhindering al len nog tijdig bereikt. We hebben inmiddels Ds Maris be reid gevonden alsnog zijn belofte in te lossen, doch waar hij in maart a.s. voor geruime tijd naar Zuid-Afrika vertrekt, kon dit alleen op donderdag 12 februari. Wij hopen dan om 7.30 uur nam. in het zondagsschoolgebouw aan de v. Aers- senstraat te Sommelsdijk bijeen te ko men. Willen onze mannenverenigingen, de kerkeraden van de diverse kerken en andere belangstellenden hiervan goede nota nemen? Het is ons in dit korte tijdsbestek n.l. niet meer mogelijk per soonlijke uitnodigingen te sturen. HET BESTUUR (essen) per postwissel kenbaar kunnen maken aan mej. Zr. E. v. d. Starre, Dirkdoensweg 35 te Ouddorp. Deze opgaven moeten uiterlijk 19 februari verzonden zijn. Daarna volgen nadere mededelingen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1