r ^^rr „DE ZOOM" n.v. Plaatselijk Nieuws De Doelen te Sommelsdijk Fraaie „schouw" in de Doelen Vlag van de Lions voor de Doelen Toch wel heel erg jrie „Houders" Belangrijke streekverga- dering Ned. Herv. Mannenverenigingen „ONS KOORTJE" gaf een prachtig concert NIEUWS UIT ZEELAND NOG BETER ALS VORIG JAAR bed r ijl Sle jaargang en eti^koudij Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond telers eden biedt showruimte voor Streekmuseum Centrale TeUing Middelharnis Patat-fornuizen Zero - Vlaardingen reinigen wij thans uw kleding in onze nieuwe chemische installatie met ingebouwd electronisch laboratorium nog voordeliger zijn onze prijzen Deze aanbieding is tijdelgk! P. J. ASSELBERGS Dinsdag 27 januari 1959 No. 2765 >uclenUgezcJ kken zorgen] emingen vc gezogen ;- den Uw ,-;., bij hel werlt ir rubberlaorjj. M-Haorsot |en er om! PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870-2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870-2017 - Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. _je nieuwsbladen bevatten dezer da- In het volgende berichtje: Negerjongetjes gestraft voor kussen i blank meisje." erder deelt het bericht het volgende te bestellen, nen, die ver-§ ;htige besom-fe rijzen deerlijk tot ^DEL ENKHUIZEN Lodder uit de Chr. Me- gast spre- mkomst van leerde, land- iiders vorige •een. gebouw kapitaal en film „De Zi- vergeten de leden. Het van de heer )t op de ge- liegt daar, is verschillen eren kennen, ok een pauw 'het dat men ziet vliegen. iegen, zagen ze week die ar dak vlie- zijn gemak st wat warm Het dier nd. in de mond wee Rennies en elimine- ur vanaf het e substantie, speeksel, in k middel die de heilzame het voordeel in waarnaar Twee Amerikaanse negerkinderen, jongetjes van acht en tien jaar hebben een blank meisje van zes jaar op de wang gekust. Voor straf bevinden ze zich nu voor onbepaalde tijd in een opvoedingsge sticht. Daar moeten ze verblijven tot ze 21 jaar zijn geworden, of zoveel vroe- :ger worden ze ontslagen als op grond ,van hun gedrag goed wordt geacht. Paar komt nog bij dat volgens een ver- '«niging van kleurlingen het delict, zo ige dat zo noemen wilt, in de desbetref fende staat North Carolina niet eens Strafbaar is en dat derhalve het vonnis onwettig is. En men zou de kinderen 'bovendien onverhoord en buiten staat zich te verdedigen veroordeeld hebben. Arme negerjongetjes. Ontrukt aan ■hun gezin. Aan vader en moeder en aan i iet gezinsleven. Het gezinsleven dat bij ■.'de negers een grote plaats inneemt. Op gesloten in een opvoedingsgesticht. En voor zo'n fituliteit. Toch wel erg. Niet alleen erg maar .schandelijk. Schandelijk voor de blanke rechter, die veroordeelde. Schandelijk voor de staat waarin zo iets mogelijk is. •En voor het land, de Ver. Staten van -^merika, waarin zo iets gebeuren kan. K-■•? Landen en Staten hebben bezworen '-'^de rechten van de mens. Van ras en re- ^ligie en wat al niet meer. En dan in een geschaafd land zo'n vonnis. Het is werkelijk een schande dat zo'n vonnis geveld kan worden. En dat door blanken. Door een rechter, die toch ook niet de eerste de beste is. Men moet er .■zich over verwonderen en ergeren, dat ■^dergelijke dingen plaats kunnen vinden ';in beschaafde landen, door blanke rech- v-ters. Zeer tot schade van de reputatie van het blanke ras. feHet is geen woord van ons. Het is 3n woord gebruikt, naar een kranten- fericht, door de officier van justitie bij |e rechtbank te Arnhem, mr. J. van jseldoom, die een verduisteringsgeval |an een bedrag van 19.000.— te be- echten had. Het betrof een verduiste- Jng door een filiaalchef ten nadele van Éjn werkgever, een goederenhandel te ^otterdam. Bij de behandeling van de |aak bleek, dat de fraude aanzienlijk roter was, n.l. bijna f 40.000. In zijn requisitoir zei de officier van ustitie onder meer: Dat het een soort tijdsverschijnsel be gint te worden, dat boekhouders, fi liaalhouders en wat voor „houders" meer, geld verduisteren. Zij hebben een ding gemeen: zij hou den het geld. Ook hebben zij de apa- tische houding gemeen, waarmee ze het verloop van de zaken afwachten en het geringe besef van het door hen geschonden vertrouwen." Inderdaad de menigvuldige gevallen |an fraude, verduistering en allerlei ge- tioei in de boekhouding om zichzelf fe Bevoordelen ten koste van hun chefs |egint op een tijdsverschijnsel te lijken. En dat in deze tijd van vrijwel al- lehele welvaart. Wie werken wil en iaarbij goed oppast kan tegenwoordig lijn brood wel verdienen. Zonder naar Qe oorzaken van het dusgenaamd tijds- Jverschijnsel een diep onderzoek in te Stellen geloven we wel, dat het willen leven op te grote voet een van de meest porkomende aanleidingen vormt tot aeze vorm van het zich vergrijpen aan pn anders goed. En dan het misbruik maken van het fceschonken vertrouwen. Een geestes houding die in het maatschappelijke le- ^en al bijzonder slechte gevolgen heeft, let misbruik maken van het geschon den vertrouwen het schijnt dat men DIRKSLAND Eerste steen Herv. verenigingsgebouw. Vrijdag 30 januari a.s. zal de eerste steenlegging plaats hebben van het Hervormd Verenigingsgebouw, dat ge bouwd wordt aan de Ring alhier. De plechtiglieid zal plaats hebben des v.m. te elf uur. Studievereniging S.G.P. A.s. woens dagavond 7 uur hoopt de Studievereni ging te vergaderen. De heer J. A. Struik zal dan een onderwerp houden over „Financieel Beleid". Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Faviilie bezoek. Onze vroegere dorps genoot de heer C. van der Groef die als emigrant naar Amerika is vertrok ken, is met zijn oudste dochter bij ^jn ouders op bezoek. Wegens zijn drukke werkzaamheden op de farm kan dit be zoek slechts enkele weken duren. Zanguitvoering. Op donderdagavond 29 jan. te 7.30 uur hoopt de Gem. Zang vereniging „Oefening" in het koor der Herv. Kerk onder leiding van de di recteur J. van Weenen een zanguitvoe ring te geven niet medewerking van de zangverenigingen van Herkingen, Som- melsdijk en Middelharnis. Entree vrij. HERIfINGEN - Zitplaatscngelden. Zij, die hun zit- plaatsgelden in de Ger. Gem. nog niet hebben voldaan kunnen dit alsnog de ze week voldoen ten huize van de scri ba de heer M. de Geus. Gevallen. Mej. B. uit Sommelsdijk De voorgevel van het gebouw „De Doelen" te Sommelsdijk, dat verleden week geheel gerestaureerd aan het be stuur van het Streekmuseum is over gedragen. Duidelijk ziet men er de uit gehakte wapens van de heren van de Schutterij in, -waarvoor pogingen zullen worden gedaan om die in zijn oude luister te herstellen. daar geen gewetenskwestie meer van maakt. Dat men het erge van het schenden van het ontvangen vertrou wen niet eens meer beseft. Dat is al heel erg wanneer het ver trouwen geschonden wordt. Dat is fu nest voor het maatschappelijke leven met zijn veel^vuldige eisen van ver trouwen schenken en het op zich ne men van verantwoordelijkheid. roor de rug t. recht, 1 st in patroon de Ie naald De Ie pa tsteek, 2 st. 3 st. gerste- m het begin ld 15 X 1 st. hoogte vao Ie naald aan nten, daarna it onder een irsen. Naden n. Langs ae ld opnemen, ivoor echter 9 cm. 1 f en, dan ai" ;n ook ave- e helft dub- gekante ste- kwam j.l. maandagmorgen op de hoek bij de visbank met de brommer te val len. Met lichte materiele schade en een pijnlijk been kwam zij er nog goed af. Dit was de vierde persoon welke door de gladheid van de weg slipte. Zendingf. Daar er thans ook bij de Ger. Gemeenten een student wordt op geleid tot zendeling onder de heidenen, worden er bij de leden der Ger. Ge meente in onze gemeente busjes ge plaatst, teneinde financieel dit werk te steunen. MELISSANT Toewijzing woningen. De nieuwe woningen aan de Marijkelaan zijn toe gewezen aan W. Breur, C. van Dijk, J. Keizer, A. v. d. Werf Sr. en mevr. Kop penaal-van Assen. Ongeluk. De werkman Jn. D. had zaterdagmiddag het ongeluk om bij het uitstappen van de werkbus zodanig te vallen dat hij zijn hoofd bezeerde en zijn been gekneusd werd. Dokter Huis man verleende eerste hulp. Vrij militaire dienst. Aan de dienst plichtige B. Both is voor goed vrijstel ling van militaire dienst verleend. GOEDEREEDE Raadszitting. Tegen vrijdag 30 jan. sav. half acht, is een openbare raads vergadering belegd. Het is een agenda van weinig betekenis; er is een voorstel tot aankoop woning Pieterstraat 33 en een ter vaststelling voorschot kleuter onderwijs. OUDDORP Doopaangifte. A.s. vrijdagavond 7 uur kunnen ouders die a.s. zondag hun kind in de Herv. Kerk wensen te laten dopen daar aangifte van doen. Prijzen Schietvereniging. De prijzen van de Schietvereriiging zullen a.s. vrij dag bekend gemaakt worden. Kerkdienst. A.s. woensdagavond om 7 uur hoopt in de Herv. Kerk voor te gaan ds. Estrik van Nieuwland. (Collec te, J.V.) STAD AAN 'T HARINGVLIET Jaarvergadering V.V. A.s. donderdag 29 jan. zal de Ger. V.V. „Rondom het Woord" haar jaarvergadering houden in het Jeugdgebouw „Het Anker" aan de Kerkstraat. Aanvang 7 uur. Kerkdienst. A.s. donderdagavond zal voor de Ger. Gem. in de bediening des Woords voorgaan ds. H. van Gilst van Dirksland. Aa'hvang 7 uur. Duim conti-a zaag. Ds timmerman L. Roos had het ongeluk tijdens het hout zagen, dat zijn duim in aanraking kwam met de zaag waarmee hij er een gedeelte van verloor. Na verbonden te zijn in het ziekenhuis kon hij weer naar huis te rug keren. Ouderavond O.L. School. Op vrijdag 30 januari zal ouderavond voor de O.L. school gehouden worden. Het werk der leerlingen kan bezichtigd worden van 6.30 tot 7.30 uur in de O.L. school, waar na het verdere agenda in „Het Tref punt" zal worden afgehandeld. Aanvang 7.45 uur (precies). Hulpbesteller P.T.T. Als hulpbestel ler bij de P.T.T. is de heer Jb. v. Biert aangesteld in de plaats van dhr. Abr. Maliepaard. OOLTGENSPLAAT Instuif-kollekte. Voor het instand houden van het instuifwerk op zater dagavonden in het Vereen, gebouw „'t Centrum", zal het bestuur deze week een huis aan huis kollekte houden. Daar het om uw kinderen gaat, verwacht men van de ouders een goede mede werking. Benoemd. Met ingang van 1 mei a.s. is het hoofd van de Chr. Nat. School, de heer H. D. Minderhoud in gelijke betrekking benoemd aan de Ned. Herv. School te Coevorden. - Inenting polio. De inenting tegen de polio (3e injectie) zal plaats vinden op donderdag 29 januari a.s. van 3 tot 5 uur in het Wit Gele Kruisgebouw te Achthuizen en op donderdag 5 februari a.s. van 2 tot 5 uur in het Groene Kruis gebouw te Ooltgensplaat. Het betreft de kinderen van de jaarklassen 1952, '53, '54, '56 en '57. Uienveiling van dinsdag 27 jan. 1959 Grove 11.51; middel 11.06—11.29; drie- lingen 9.47; picklers 11.41. Aanvoer 150.000 kg. Met ingang van vrijdag 30 januari zullen de mét de hand afgestaartè en de machinale afgestaartè uien apart worden geveild. ST. ANNALAND Uienveiling van donderdag 22 jan. Uien middel 10.1910.05; uien bonken 12.02—11.29, uien drielingen 12.54, uien picklers 12.59. Alles per 100 kg. Aan voer 102% ton. Scherpenisse, 22 jan. 1959. Uien mid del 10.22; uien bonken 11.11, uien drie lingen 12.59, uien picklers 12.10. Alles per 100 kg. Aanvoer 33 ton. De belangrijke streekvergadering, waar ds. J. C. Maris, secr. van de I.C. C.C. voor Europa, komt spreken, wordt D.V. a.s. vrijdagavond 7.30 uur in het zondagsschoolgebouw aan de van Aers- senstraat te Sommelsdijk gehouden. Naast de mannenverenigingen, zijn ook alle kerkeraden van het eiland uit genodigd, terwijl deze vergadering, voor zover er plaats is ook voor andere be langstellenden toegankelijk is. Onder auspiciën van de conservator van het museum, de heer M. van Hoog straten is de schouw in de vergaderzaal van de Doelen gerestaureerd. De pro filering van de boezemlijst is ontleend aan een oude schoorsteen .van een oude schoorsteen van een boerderij uit 18e eeuw. De twee bestaande tegelpilas ters, eens door schermende hand gescheiden, zijn weer tot een harmonisch geheel verenigd. MEN SCHRIJFT ONS: Woensdagavond 21 januari werd te Middelharnis een concert gegeven door het dameskoor „Ons Koortje", waaraan verder medewerkten het mannenkoor „Ons Koor", de solisten Diny Brassers viool en Hermine Emmery sopraan. Het zeer gevarieerde programma be vatte talrijke bekende composities of delen daarvan. Het eerste optreden viel te beurt aan het dameskoor welke dit concert organiseerde. De presidente van „Ons Koortje" mevr. Buth gaf eerst een korte vertaling van de tekst der te zingen liederen. Vooral het laatste lied Brise d' étè (het karakter er van verried reeds bij de eerste versregels met welk soort lied men te doen had), werd zuiver en met het vereiste alle gretto gezongen. Van geheel ander ka rakter uiteraard was de vioolsonate no. 7 van Corelli gespeeld door Diny Bras sers begeleid door Gerrit Zoon. Het kleine incident wat zich door verkeerd lichtschijnsel op de partituur van de accompagnanteur in het begin voor deed werd meer dan vergoelijkt door het verdere sublieme spel wat voorna melijk in sarabande virtuoos toescheen. Daarna volgde optreden van het man nenkoor „Ons Koor". Over het koor zelf niets dan lof, maar waarde zangers een repetoirwijziging verdient aanbe veling! De compositie Kyrie en Sanctus met sopraan-solo van G. Zoon, een zeer religieus stuk, werd met iets minder overgave gezongen dan ik het in de zomer van 1957 bij de eerste uitvoering in de Veiling beluisterde. Het feit dat dit werk door precies dezelfde uitvoerenden werd vertolkt, bewaarheid stellig, dat de Veiling voor een dergelijke uitvoering veel beter ge schikt is. In een kerkgebouw zou dit 'werk de gelovige luisteraars nog meer ontroeren. Overigens kon de nauwe ruimte niet beletten dat de moeilijke passages voor sopraan door Hermine Emmery, die met haar volumineuze stem als het wa re met het imposant gemengd koor worstelde, op schitterende wijze wel luidend werden voorgedragen. Ook na de pauze een contrasterend programma. Kon men eerst beluisteren een gedeelte uit „Die Jahreszeiten" van Haydn uit gevoerd door het gemengd kdor, direct daarop volgde de zoete en warme klank der viool (koning der instrumenten?) Het overbeiiende Rondino van Beetho ven en het eVenzo bekende Meditation (Thaïs) van Massenet warmden daarmee het concerthart. Diny Brassers zwichtte voor het wel verdiende, langdurig ap plaus en speelde als toegift een werkje van Kreisler. Zeer wel in de smaak van het publiek was de finale uit de 2e akte van La Torza del destino (macht van het noodlot) voor mannenkoor, ba riton- en sopraansolo. Uit deze uitvoe ring bleek toch zeer duidelijk dat de Flakkeese koren over goed stemmate- riaal beschikken, want de solo-zang van de heer de Gans (gerekend naar de te meten maatstaven) was uitstekend en zeker ook de bassen verdienden voor hun partij een pluimpje! Hermine Emmery's stem is natuurlijk acade misch gevormd hetgeen ook haar vol gend optreden in enkele aria's uit Cav. Rust. en La Bohème ruimschoots be vestigde. Ook zij oogstte een langdurig en hartelijk applaus wat haar deed be sluiten tot herhaling van Romanze Szene uit de opera Cav. Rust. Rest nog het slot-optreden van het gemengd koor. Beter had men zeker niet de avond kunnen besluiten!! Ten eerste voor wat betreft de keuze der koorfragmenten uit opera's vari Verdi, ten tweede het demonstreren van zulk een uitvoering en ten derde de samenwerking der twee overigens geheel zelfstandige koren toonden ten zeerste van wat die samenwerking ver mag. Ik hoop dat deze samenwerking bestendigd zal worden. De zanglust zal hierdoor worden ge diend. Immers het genre zal in de klas sieke sfeer worden gestuwd en wan neer men opera-fragmenten door hier gevestigde zangverenigingen kan laten uitvoeren, zal bovendien elke kleine rende uitlating in deze sector van kunst misplaats zijn. De minderwaardige uit drukking „wa kenne ze noe op Flak- kee" verdwijnt daarmee van zelf. Wat zanglustige Flakkeeënaars presteren, heeft men woensdagavond kunnen ho ren. Opzettelijk heb ik in dit overzicht nog niets vermeld over één persoon en juist de belangrijkste van de gehele avond: Gerrit Zoon! Ongetwijfeld is het aan hem te danken het peil waarop en de richting waarin hij met zijn voor treffelijke koren is komen te staan. Toch afgezien van dit verdienstelijke feit heeft hij kans gezien de ganse avond zijn krachten te geven bij elk uit te voeren werk. Men zag de heer Zoon zijn koren dirigeren terwijl hij de piano bespeelde op de eenvoudige ze ker niet ondeskundige wijze hem eigen. Vanzelfsprekend vereiste het accom pagneren der beide solisten een ander soort muzikaliteit waaraan de heer Zoon evenmin arm is. Geen wonder dan ook, dat het dankbare publiek ook hem betrok in het vaak luide applaus. Sommelsdijk, jan. '59. D. Hoogzand Als symbool van de overdracht van de gerestaureerde „Doelen", welke res tauratie door een schenking van de Lions International is mogelijk gewor den, werd door de vice districts gouver neur, de heer F. van Hessen (directeur van de Industrie van dierlijke produk- ten te S'dijk) aan de voorz. van het Streekmuseum, de heer A. J. Kruider de Nederlandse driekleur overhandigd, die in het vervolg bij voorkomende ge legenheden van de gevel zal wapperen. In het midden een van de andere leden van de Lions clubs, n.l. de heer Tho massen uit Leiden. Bente 3,60 procent over uw gehele tegoed Voorstraat 36 Postrekening 355905 MIDDELHARNIS Onder rootfduiende controle van de Nederlandse Spaarbankbond en de Nederlandse Bank. SCHERPENISSE Geslaagd. De volgende dames zijn geslaagd voor het machine schrijven: Adri Dijke, Mies van Houte, Ria Suur- land. Gefeliciteerd! Zij hebben hun op leiding genoten bij dhr. Koetsdijk. ST. ANNALAND Jaarvergadering „De Heere is mijn Banier". De jaarvergadering van de Hervormde Mannenvereniging „De Hee re is mijn Banier" z?! lï.V. gehouden worden op dinsdag 10 febr. 1959 des sav. om 7 uur in de School met de Bij bel. Bestuur Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond. Het bestuur van de Ned. Chr. Bouwbe drijfsbond te St. Annaland is als volgt samengesteld: L. Stols, voorz., Jb. Vroegop secretaris en J. Vroegop pen ningmeester. Jaarvergadering „Tot de Wet en de Getuigenis". De jaarvergadering van de Herv. Jongelingsvereniging op Gerei Grondslag „Tot de Wet en tot de Ge tuigenis" zal D.V. gehouden worden op vrijdag 13 febr. a.s. des sav. om 7 uur in het Herv. Verenigingsgebouw. BRUINISSE Bejaardentniddag. De bijeenkomst van de bejaarden alhier had deze week weer een bijzonder karakter. De heer ir. van der Weele, hoofd van de Deltadienst alhier had zich bereid verklaard, voor de bejaarden een cau serie te houden over dè in uitvoering zijnde en nog uit te voeren werken in de Grevelingen. Hij deed dit aan de hand van kaarten en daardoor kregen ook de bejaarden een helder inzicht van wat gebeurt en wat nog zal moeten gebeuren, voor de Deltadam de verbin ding tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee zal vormen. Maar de gekleurde lantaarnplaatjes vertoond en toegelicht door de heer Luteijn, werkten er zeker ook toe mee om het inzicht in de werken die aan de gang zijn te verduidelijken. De leiding van deze bijeenkomst was in handen van mevrouw van den Brink, ouderling Krijger las dit keer het Bij belgedeelte en sprak naar aanleiding daarvan een geestelijk woord. Hij sloot als gewoonlijk met dankzegging. BRUINISSE Ds. Mallam, ziek. Ds. F. Mallan, pre dikant der Ger. Gem. alhier zal door een ongesteldheid verhinderd zijn, de eerste weken in zijn gemeente in de Dienst des Woords voor te gaan. Diploma's. Door de heer K. Koets dijk te Oudenbos, werd onder auspiciën van de Stichting Handelsonderwijs te Zierikzee een cursus typen gegeven. Bij de dezer dagen te Bergen op Zoom gehouden examens werd het diploma uitgereikt aan de dames: C. Hanson, W. de Waal, J. de Waal en J. Otte en aan de heren: S. C. de Graaf f, F. Kik en A. Moelijker. Amerikanen op bezoek. De verhalen die de Amerikanen, vroeg of laat over het oude Europa of liever over hun ge boortegrond aan hun nazaten vertel len, zijn voor dezen dikwijls een stimu lans om deze geboortegrond nog eens te bezoeken, ook al heeft men er geen fa miliebanden meer. Zo was dezer dagen op Bruinisse Mr. en Mrs. Tamminga, wiens vader een Fries, maar wiens moeder Bruinisser bloed in de aderen had uit een tak van de familie Okkerse, die hier geen naza ten heer heeft. Met behulp van ds. van den Brink, die als tolk fungeerde en oude burge meester van den Berg, als kenner van oude Bruinisser families en geslachten kon toch ter gemeentesecretarie in de registers van de Burgerlijke Stand uit de vorige eeuw, worden nagegaan, wel ke families het hier betrof en kon door ds. van den Brink aan de dankbare Amerikanen een inderhaast getekende stamboom worden aangeboden. Het huisje waarin de grootmoeder van de heer Tamminga in de Nieuwstraat was geboren werd bezocht. vol-automatisch. Telef. 01898—4043 In bedrijf te zien bfl: Fa. JOZIASSE Banckertplein 2 - 't Zand Middelburg "MANTEL3.15 MANTELK. 3.15 SWAGGER 3.15 REGENMANTEL 3.65 (incl. waterdicht) TOPPER2.20 JAPON2.50 (zonder plooien) BLOUSE 1.50 (zijde, katoen) VEST1.10 JUMPER1.10 Dirksland, Tel. 514 - Sommelsdijk, Tel. 2074 - Depot's op alle dorpen KOSTUtTM 3.15 WINTERJAS 3.15 DEMI 3.15 REGENJAS 3.65 (incl. waterdicht) JEKKER 3.20 WINDJACK 1.95 (ongevoerd) WINDJACK 2.50 (gevoerd) WOLLEN VEST 1.10 TRUI 1.10

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1