R DeP.v.d.A. in het nauw Resiauraiie ,De Doelen' ie Sommelsdijk gereed Jubileum dhr, A. Doornhein ie Herkingen Chr. School te Melissant huldigde haar voorzitter P. D. SieÜD^ Gebouw komt in gebruik bij Streekmuseum voor tentoonstellingen Kapitaal voor restauratie geschonken door Lions International jaargang Vrijdag 23" januari 1959 No. 2764 kort Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE Een parel van grote waarde De overdracht l2 et l4 et |8 et 19 et et ot |3 et |5 et et et ITEIT vige wiBli 'estenwinil de nieuwl de eersti oog te liH zeewerkeil (rijker vil jveelhede 1 te ligges 1 en keet-I g met m ag 36 cent chatte ii\ oge waren] is en onder n smullen estraft, jed op d' g werd :e wage' niet wei-, Voor eflij K de m\ lestuurder; de wajö; it hij niei idig waij voor i- ;e veroor- lijden" e» feit, dat ■waren en adden ge- de gi«' enst inaSl i verheu-l de dienstl uders. N«l jaar gele-| inghoudeil oners va"i| mder. i omgooi nen voo(| ■^i de b«-| noorden I CoIumW'I •wei wan'l door een I kikvors- f ken, als W'i ■ystrooit j we- ssen allf bedekt neer «P ade ver- PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870-2628 ila 6 uur 's avonds Telefoon K 1870-2017 - Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Het is wel voor ieder duidelijk, dat de Partij van de Arbeid danig in iiet nauw zit en dat er onder liaar leids- lieden een zenuwachtige stemming heerst. Naar de oorzaak daarvan be hoeft men niet ver te zoeken. De ver kiezingen van verleden jaar, die een scherpe teruggang van deze partij te zien gaven, voerden ,tot de conclusie, dat het getij in Nederland voor het so cialisme gaat keren. Allerwegen vraagt men zich af, welke factoren hierin een rol spelen. We geloven niet ver mis te zijn, wanneer we de hoofdoorzaak hierin zoeken, dat zelfs velen, die tot dusver op de P.v.d.A. stemden, genoeg krijgen van de socialistische politiek, die tot een onduldbaar staatsdirigisme een steeds voortwoekerende bureau cratie, een vermoorden van alle initi atief bij de burgers, een overspannen overheidsbemoeiing, een inflatoire fi nanciering en een verafgoding van de welvaartsstaat leidt. De P.v.d.A. joeg de andere partijen van de brede basis maar steeds op in die richting en hoe wel ze af en toe verzet pleegden, heb- ben ze veel te veel toegegeven met het gevolg, dat deze partijen ook moeilijk heden in eigen kring hebben gekregen, zodat het roer om moest. De teruggang van de P.v.d.A. is te meer opmerkelijk, omdat deze partij een zeer sterke organisatie heeft, over vele knappe koppen beschikt, een eigen radlomroep tot haar beschikking heeft (dë VARA), ook de televisie voor haar politiek exploiteert, veelgelezen dagbla den bezit, een op de vervulling van al lerlei sociale wensen gerichte politiek voert, die met name de arbeiders in het gevlei komt enz. Daarbij komt nog, dat ze sedert haar deelname aan de rege ring na de bevrijding haar kiezers trok uit allerlei kringen: geleerden, kunste naars, ondernemers, boeren, midden standers, ambtenaren, beoefenaars van vrije beroepen en Drees-mensen, om van de arbeiders maar niet te spreken Om allerlei onnaspeurlijke redenen gingen velen, die er krachtens hun be ginsel onmaatschappelijke positie hele maal niet bij hoorden, deze partij steu nen, waardoor ze een grote macht in het land werd. En daardoor had ze veel functies te vergeven, wat ongetwijfeld de aantrekkelijkheid van een partij niet weinig vergroot. Bovendien staat achter de P.v.d.A. het machtige N.V.V. met zijn honderdduizenden arbeiders, die in d^' socialistische sfeer worden „opge voed" en via welke vakcentrale menig christelijk werknemer in de P.v.d.A. i£ terechtgekomen of er althans op stemt. itóan is er zelfs nog een andere macht betekenis, die wonderlijk ge- ook de P.v.d.A. protegeert, n.l. fgroot deel van de leiding der Ned 1^. kerk, hetgeen duidelijk is ge len uit diverse verklaringen van die danks al deze voor de P.v.d.A. itig werkende factoren is ze m; :r op ,de weg terug". Er zijn name- verschillende tegenwerkende facto- in het geding gekomen, zowel bin- als buiten de partij. De oude mar- ;en in de P.v.d.A. kunnen het moei- verkroppen, dat ze steeds meer ver- lerlijkt, dat ze zo mak wordt, zo ■fSüvernementeel. Het oude revolutio- flgire vuur wensen ze terug. Anderen ^*-" iren zich aan de houding der partij opzichte van de defensie. Zè hul- n de leer van „het gebroken ge- weertje" en zijn pacifistisch. Een deeJ hunner trad reeds uit en stichtte de P.S.P. Vele socialisten, die overigens de partij trouw bleven, meenden, dat d( leidslieden veel te veel concessies de den aan de andere partijen in de re gering en wensen een straffer socialis tische politiek of desnoods een overgan£ naar d? oppositie. Zo is er in de parti.' heel wat menigsverschil ontstaan, dat groot werd doordat de P.v d.A.-mi- iers de laatste tijd meningen ver- digen, die allesbehalve instemming den bij hvm partijgenoten. !e P.v.d.A. gaat nu erg te keer tegen jrverhoffinjf, maar ze vergeet,- daf Drses nog slechts enkele maanden ideu daar in de Tweede Kamar ïchtig op aandrong, wel wetende, dal anders in de woningmisère blijven n! De P.v.d.A. vindt het erg, daf de S.E.R, cm een advies gevraagd zake verlaging van de consumen- lubsidie op melk, maar ze vergeet Minister Hofstra die verlaging be- ;t noodzakelijk vond! De P.v.d.A 't nu, dat de lonen van de arbeidierf lOog moeten, maar ze vergeet, da1 ister Suurhof dit enkele maanden iden met het og op onze economische litie onmogelijk achtte! De P.v.d.A ;dt, dat Nederland op één of andere 'nier van Nieuw Guinea af moet aai' 7.e vergeet, dat dr. Drees dat twee maanderi geleden volstrekt verwierp! Uit dit alles blijkt, dat de P.v.d.A. op de lange duur eigenlijk geen regerings partij kan zijn. De partij als zodanig moet de kiezers, die van haar een on voorwaardelijke behartiging der arbei- dersbelangen verwachten, te veel naar de ogen zien, terwijl haar ministers, die tenslotte het nationale belang moeten dienen en beter de mogelijkheden kun nen overzien, met die kiezersgunst geen rekening mogen houden. En zo kwam de P.v.d.A. in een moeilijk parket. Ze zou graag van twee walletjes willen eten: èn de lusten van het mederege- ren èn het beKoud van de kiezersgunst. Maar dit gaat nu eenmaal moeilijk sa men. Het gaat nog wel in een tijii, ^aarin het geld ligt opgeschept, maar M een periode van bestedingsbeperking ft» groeiende werkloosheid wordt d«t 1. Wederom is het koninkrijk der hemelen gelijk aam. een koopm.an, die schone parelen zocht; dewel ke, hebbende een parel -uan grote waarde gevonden, ging heen en verkocht al wat hij had en kocht die parel. (Matth. 13 45 en 46) De Heere Jezus wil ons door deze gelijkenis leren, dat wij de parel van grote waarde hebben te zoeken en dat wij, om die te verkrijgen al het andere moeten verkopen. Dit is dé hoofdzaak van deze gelij kenis. Alles verkopen Om die éne parel te kopen----- Er gebeurde in het koopmansleven van deze parelzoeker iets, dat hij wel nooit meer zal vergeten hebben. Op zekere dag heeft hij een parel ontdekt van ongekende grootte en glans, die, haars gelijke niet vond. 't Is iets won- der-schoons. Een weelde voor het oog een parel van grote waarde. Zijn kennersblik kleeft er aan, en terstond staat zijn besluit vast, er eige naar van te worden, want deze parel van grote waarde weegt verre op te gen alle andere parelen, die te samen zijn bundel uitmaken. WelUcht heeft hij reeds vele schone parelen verkregen, maar deze éne spant zijn aandacht, boeit zijn oog, wint zijn hart, zijn koopmanshart. Al zijn aan dacht is er nu op saamgetrokken. Er bestaat om zo te zeggen voor hem voor taan slechts één parel: alleen deze éne parel van grote waarde. O, bezat hij déze parel, hij zou gelukkig, hij zou rijk zijn, in éin slag schatrijk Het koninkrijk der hemelen naar zijn inhoud, naar zijn gaven, is de parel van grote waarde. Andere dingen, de aardse schatten, het leven, de gezond heid, geld, eer, genot, macht, weten schap en kunst, ze mogen enige waarde hebben, ze mogen als schone parelen door iemand verzameld worden voor dat hij dit Koninkrijk kent, ze zijn van verre niet te vergelijken met deze éne parel van grote waarde, 't Is het hoog ste, het beste, het kostbaarste goed, dat voor de mens verkrijgbaar is. De goederen van dat Koninkrijk zijn groot en heerlijk en worden door Chris tus het eigendom van Zyn volk. Het zijn geestelijke en hemelse goederen; want het koninkrijk der hemelen is niet spijze en drank, maar rechtvaardigheid en vrede en blijdschap door de Heilige Geest. Zalig voorrecht wie dit leert verstaan: er is maar één parel voor mijn schuldi ge ziel, n.l. het koninkrijk der hemelen! Neen, voor de natuurlijke mens heeft dat koninkrijk niets geen begeerlijks, maar de mens, wiens zielsoog geopend werd, wie die schitterende parel vond, ziet hier een geestelijke rijkdom, die beter is dan robijnen. Hij ziet er een schat van verdiensten, opwegend tegen de som zijner ongerechtigheden, en het doet het boetvaardige hart zingen: „Wien heb ik nevens U in de hemel? nevens U lust mij ook niets op aarde!" O wondere wijsheid en barmhartig heid Gods, als het zielsoog ontdekt wordt door de Heilige Geest, zodat in het zaligmakend werk van de Heilige Geest de Heere eerst voor het oog van de ziel de alles overtreffende begeer lijkheid Gods gaat vertonen, om ons te laten verstaan hoe nameloos arm we zijn. Dan verfoeien we ons in stof en as. Dan is er schaamte over een ver- zondigd verleden, schuldbesef over het jaren-lang sloven om de spijs die ver gaat, zonder ooit het hart op te heffen tot Hem Wat zijn dan de wereldse schatten, die de roest verteert en de mot verslint, vergeleken bij de gave, die wij nu in het koninkrijk der hemelen gaan zien. Zalig als dan aan de ziel, die nu ont dekt is aan zijn Godsgemis, ellende en dood, nu ontdekt wordt de noodzakelijk heid, de dierbaarheid, de algenoegzaam- heid en de volkomenheid der schatten in Christus Jezus geopenbaard juist voor zulk een ellendige. Dan krijgt men te verstaan, dat als men deel heeft aan dat Koninkrijk, men eeuwig rijk zal zijn, eeuwig kennend, eeuwig genietend, eeuwig regerend met de Koning van dit rijk. Welk een voorrecht dan het vinden van die parel van grote waarde! Dan heeft men ogen om de schitterende glans van die parel te aanschouwen. Dan ziet men in Jezus Christus een weg tot zaligheid voor zijn schuldige ziel. En daarorn, dan kan het niet an ders, of men zal alles in het werk gaan stellen, om die kostelijke parel z'n eigendom te kunnen noemen, om hem voor goed in z'n bezit te hebben. Want zien is nog geen hebben, het overtuigd zijn is nog niet het koninkrijk der he melen zelf. Nu moet die Parel van grote waarde gekocht, gelijk die koopman uit de ge lijkenis ging doen. En daarom.: Uit ziel en zin, gij, snood gewin! Ik wil slechts Jezus minnen Lezer, hebt gij die Parel van grote waarde al gevonden? Is u het koninkrijk der hemelen al ontdekt? Weet, de rijksschatten zijn voor ons uitgesteld; de goederen zijn ons te koop aangeboden. Wat baat het een mens zo hij de ge hele wereld gewint en lijdt schade zij ner ziel? Zoekt eerst het koninkrijk der he melen en zijne gerechtigheid en al de ze dingen zullen u toegeworpen wor den. Zij het toch uw bede: Geef mij ogen, om de glans Van uw koninkrvk te aanschouwen! Katwijk aan Zee. Ds. N. de Jong. Rotlerslam, Ooslieedijk 330, Tel. 115255 Utrecht, Janskerkhof 5, Tel. 14223 bezwaarlijk. En' aangezien de P.v.d.A. blijkbaar liever probeert haar mensen bijeen te houden, is ze in de oppositie gegaan, wat ze wel zal moeten volhou den als ze bij de a.s. veridezingen weer stemmen verliest Denkt men nu, dat de niet-socialis- tische partijen en ministers voor hun plezier minder aangename maatrege len accepteren en uitvoeren? Geen sprake van. Maar zij menen te moeten blijven binnen het kader der mogelijk heden. Als men steeds meer geld spuit in de maatschappij, lijkt dit erg mooi, maar het eind draagt de last. Een rege ring, die niets anders zou doen dan lo nen verhogen en subsidies verstrekken de werktijden verkorten en allerlei so ciale verzekeringen in elkaar zetten, zou ongetwijfeld heel erg populair zijn, maar ieder nuchter denkend mens be- frijpt toch, dat er een solide basis moet zijn, waarop dit alles rust. Welvaart wordt in hoofdzaak geschapen door hard werken en niet door net kunstma- ':ig schoppen van geld en het werken met tekortejji op rijksbegrotingen van anderhalf miljard! Dat moet op de duur onherroepelijk spaak lopen. Wat men daarom mag eisen van se rieuze poliiteke partijen, dat is, dat zij aan de kiezers de waarheid vertellen. Dit betekent, dat ze hen niet allerlei dingen voorspiegelen, die niet. te ver wezenlijken zijn, dat ze niet als markt- kooplui elkaar vliegen proberen af te vangen (alias kiezers) dat ze het volk gaen sociaal paradijs voortoveren al» ze weten, dat dit slechts zeer ten dele valt te realiseren! Juist door dat de magogische element in de politiek wordt deze door steeds meerderen de rug toegekeerd. Als men er belangstel ling voor wil kweken, moet m.en wear en eerlijk zijn en niet méér beloven dan te honoreren is, want ook dat spelletje gaan velen zo langzamerhand doorzien. Deze vermaning cm het volk de waar heid te zeggen geldt voor alle partijen. Waneer een of andere maatregel wél wenselijk, maar niet mogelijk is, moet dat eerlijk gezegd worden. Juist die angst voor de kiezers, de vrees om voor impopulaire maatregelen te stemmen veroorzaakt op de duur een financiële en politieke debacle. Frankrijk is daar van het baken in zee. In hun pogen om ultra-democratisch te zijn vermoorden ze uiteindelijk de democratie en banen ze de weg voor een hele of halve dic tatuur. Het is daarom te hopen, dat bij deze verkiezingsstrijd het gezonde ver stand het zal winnen. P.S. In ons artikel „Verticale of ho rizontale Antithese" van vorige week is een hinderlijke drukfout geslopen. Daarin staat: „Bij de communisten sprak het sociale niveau nog sterker: slechts 70''/o behoorde tot de goed-ge situeerden." Dit moet natuurlijk zijn: „slechts 7°/o behoorde tot de goed-gesi tueerden., V/o tot de minder gesitueer den en S&'h tot de laagste inkomens." «f Vijfentwintigjarige trouwe dienst bij landbouwer C. J. Kardux Vroeger kwam het veel voor dat een werknemer jarenlang bij een en de zelfde baas werkzaam was. Thans „is het heel anders; de „overkant" trekt en velen gaven er gehoor aan. Als er nu een jubileum is kan dat als een bijzon derheid gekenmerkt worden. Daarom doet het mij zoveel genoegen, dat we deze avond het 25-jarig jubileum van de heer A. Doornhein, die als plaats vervanger op mijn bedrijf gekomen is, kunnen vieren," aldus -de heer C. J. Kardux, landbouwer te Herkingen, tijdens een aan dit jubileum gewijde avond in „Ons Huis" te Herkingen. Hij noemde dit jubileum een lichtend voorbeeld voor de werknemer. Spreker zei er trots op te zijn, dat met de heer Doornhein, nadat deze als plaatsvervanger op het bedrijf gekomen is, er van beide zijden nooit meer over verandering gesproken is. De heer Doornhein is direct voor man geworden en hij is het tot de dag van heden gebleven. De heer Kardux hoopte dat hij nog vele jaren op de medewerking van de heer Doornhein zal mogen rekenen en dat hij het volgend jubileum in zijn dienst in gezondheid zal mogen vieren. De heer Kardux memoreerde enkele feiten uit de afgelopen 25 jaar. De oorlog heeft hen enige tijd uit elkaar verdreven, maar gelukkig is de Ijeer Doornhein weer op het bedrijf terug gekomen. De ramp in 1953 heeft hen weer van huis en hof weggevoerd, maar gezamenlijk zijn ze weer begon nen het zoute land vruchtbaar te maken. Toen is wel gebleken wat iemand waard kan zijn. De heer Kardux sprak ook waarde rende woorden tot mevrouw Doorn hein, die haar man door alle moeilijk heden, bij oorlog en watersnood, ge holpen heeft. Sprelcer hoopte dat het hen in hun werk en gezin, goed zal blijven gaan. Zijn goedgemeende felici taties voor de heer Doornhein, zijn echt genote en de tien kinderen, liet de heer Kardux gepaard gaan van een enveloppe met inhoud. De heer C. Warnaer, voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, afdeling Flakkee, sprak ook waarderende woorden tot de jubilaris. Hij prees hem om zijn volhardend wer ken en gehechtheid aan zijn werkgever en bedrijf. Namens de Holl. Mij van Landbouw overhandigde de heer War naer de jubilaris een fraai gecalligra- feerd en ingelijst diploma, dat naar hij hoopte een plaatsje in de woning van de jubilaris, de heer Doornhein zal vin den. Burgemeester H. Bos, diens echtgeno te en verscheidene gemeenteraadsleden waren eveneens aanwezig. (D« h»er De heer Kardux liet zijn hartelijke woorden vergezeld gaan niet een enveloppe met inhoud, die de jubi laris in dank accepteerde. Doornhein is naast zijn drukke werk zaamheden ook lid van de gemeente raad van Herkingen). De burgemeester feliciteerde de jubilaris namens de ge meenteraad en overhandigde de heer Doornhein een prachtig bloemstuk als blijk van waardering. Spreker achtte het goed als iemand van baas veran dert, maar betreurde het dat het tegen woordig wel eens een te grote vlucht neemt van mensen die veranderen en zelfs het eiland verlaten. Hij prees de jubilaris om zijn gehechtheid aan de grond en hoopte dat de samenwerking tussen de heren Kardux en Doornhein nog lange tijd zal blijven voortbestaan. Een der jongste dochtertjes uit het gezin Doornhein droeg een passend ge dicht voor en memoreerde de laatste 25 jaar, waarin bezetting en ramp een grote rol speelden. Ze deed het prima en kreeg ar een groot applaus voor. Namens bestuur, personeel en kinderen bood Theo Ruissen de heer P. D. Sie- ling de volledige Winkler Prins aan. (De 17 delen waren te zwaar voor de knaap. Hij deed het dus met een handdruk en een lichte buiging af.) Het verslag over dit jubileum kunt U lezen in het tweede blad. Het gebouw „de Doele" te Sommelsdijk, in eigendom van de Stichting Rhe- torica (1.1. gebruikt als sociteit) is, zoals wij onlangs gemeld hebben in huur overgegaan aan het bestuur van het Streekmuseum Goeree-Overflakkee, op voorwaarde dat het door hen werd gerestaureerd en onderhouden. Het ge bouw was in een zeer deplorabele toestand en het bestuur had niet de mid delen voor een grondige restauratie. Gelukkig heeft hier de Lions Interna tional, (waarvan op Flakkee een afdeling bestaat, met als voorzitter de heer W. H. S. Sypkens) de helpende hand geboden en uit een restant van een fonds hulp aan het rampgebied het totale bedrag beschikbaar gesteld dat voor de restauratie nodig was. De overdracht van het gerestaureerde gebouw heeft woensdagmiddag plaats gehad, waartoe de welbekende heer P. van Hessen, vise districts gouverner van de Lions International, met de heren Schmidt, Fernandes, Eekhout uit Den Haag en de heer Thomassen uit Lei den waren overgekomen. Ook waren vertegenwoordigers van de afd. G. O. van de Lions aanwezig; verder het gehele bestuur van het Streekmuseum, notaris Hempenius, de conservator van het museum, de heer M. van Hoog straten en last but not least de drie heren van de Stichting Rhetorica, J. Koert, G. Joppe en Ir. J. B. Mijs. In het begin van de 16e eeuw werd te Sommelsdijk, in navolging van an dere plaatsen in Nederland, een rede rijkerskamer opgericht. Volgens een oud stuk uit 1515 waren de oprichters: Wit te Gillesz., Cornells Symonsz., Jan Wit- tez., Cornells Cornelisse, Willem en Martyn Mathijsz., Claes Hendrikz., Le- naert Chorisz., Heyndrick Mattheusz., en Damstert Jacobsz. De zinspreuk der kamer was; de bloem, „Hoe langer* hoe liever" en „Met harten minnende". Deze twee spreuken zijn in de muur van de bovenzaal over gebleven en eveneens gerestaureerd. Patrones was Anna, de moeder van de H. maagd Maria. Als doel der vereniging staat aange geven: „Om te vermeerderen godsdien sten met missen en andere deugdelijke werken, die zy ter eere Gods en der Hei lige Moeder, omme en binnen de paro chie Sommelsdijk laten doen sullen, ende ook om mede té extoUeren en te verheffen die edele conste, een van de seven vrye consten, genaamd Rhetorica, welcke conste alle redelijcke menschen nu en profijt is, om melancolie te ver- dryven, solaes en vreught te vermeer deren". Er was een statuut bestaande uit 42 artikelen, waaraan de leden zich stipt moesten houden. Nadat deze kamer ruim honderd jaar had bestaan, kwam deze, evenals elders in verval en maakte plaats voor een nieuwe vereniging van schutters, die zich ten doel stelden zich in het geweer- schieten te oefenen. Deze schutterij was verdeeld in vier kwartieren: de Nobles se; de Prinse guarde; de Vreedzame en de Eendracht. De schutterij had ^en vaandel, blauw met witte sterren en een witte baan overhoeks, met het opschrift „Getrou tot der doot)', en onderaan het wapen van Sommelsdijk. Een exem plaar van dit vaandel is gelukkig be waard' gebleven en bevind zich in het Streekmuseum. Nadat deze Schutterij in verval is geraakt is het gebouw de „Doele" ge- De heer Doornhein dankte allen voor hun vriendelijke woorden en geschen ken. Hij hoopte ook op een langdurige samenwerking. Men is nog lange tijd bijeen gebleven onder het genot van een kopje koffie, een snoeperijtje, een apperatief en an dere verversingen. Het werd een ge zellige avond voor allen en de werkne mer, zo goed als de werkgever kunnen terug terug zien op een geslaagd en waardig jubileum. bruikt als sociteit, waarvan tot heden nog drie leden over zijn, n.l. de heren G. Joppe, J. Koert en ir. J. B. Mys. Bo ven de deur staat nog alyd: SOCITEIT DOELE, en dan het woord: „Getrouw". Hier tussen in: het symbool der vriend schap, twee handen die elkaar vatten. Verder: „Tot der doot", Vive la Busse (over twee geweren kruiselings over elkander). In de voorgevel van het gebouw be vinden zich de in de Napoleontische tyd .uitgehakte wapens van de heren: Ho- bius de Krijger, Colonel, Sn. Beket, lui tenant. Is. van Bosheiden, Secretaris; Ts. Kruislander, Captein; Cs. Armstrong Vaandrig en dan nog het uitgekapte wa pen: „Getrouw tot der dood". Het ligt in de bedoeling deze wapens later naar zijn oorspronkelijkheid te restaureren. In het gebouw werd bijeengekomen, waar namens de Lions de heer Geerling in de plaats van dhr. Sypkens een inleidend woord sprak en aan de heer P. van Hessen het woord verleende. De heer P. van Hessen rekende het zich een groot voorrecht om als plaats vervangend districtsgouverneur van Lions International, District 110, Neder land, het woord tot de aanwezigen te mogen richten, namens de gouverneur, dr. P. J. Kostelijk, die wegens verblijf buitenslands niet aanwezig kon zijn. Spreker wilde gaarne een nadere toe lichting geven omtrent de Lions orga nisatie. Het is een organisatie, die haar oorsprong heeft gevonden in Amerika, waar in 1917 de eerste club werd op gericht. Thans zijn er ongeveer 14.000 clubs over de gehele wereld verspreid met een totaal van circa 600.000 leden, die in de locale clubs dienstbaar willen zijn aan de gemeenschap waarin zij le ven. De doelstellingen van de Lions ap peleren aan vriendschap, saamhorig heid en eerlijkheid der mensen, aan be reidheid tot dienen en tot geven, niet ten bate van zichzelven of de groep waarvan de leden deel uitmaken, doch ten bate van de gemeenschap. Deze ge meenschap is niet geboden aan ge meentelijke, provinciale, noch aan rijks- grenzen en wordt niet begrensd door religieuse of politieke schotjes en maakt geen onderscheid tussen ras en huids kleur. Dit is ongetwijfeld de verklaring zich onweerstaanbaar over de continen ten heeft uitgebreid. (Vervolg pag. 2 Ie kolonn)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1