r De Reformaiie op Goeree-Overflakkee Twee ambtenaren 25 jaar in overheidsdienst ig Een hoge tol rroei verwacht van het aantal ambtenaren Teruggestuurd K.. aïUTJiJiPAAlRBAafli: De heren P. de Vos Jaczn. en Anth. Hokke op het raadhuis gehuldigd Ie jaargang Dinsdag 20 januari 1959 No. 2763 50 50 75 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond nm Central» Veiling M i «I d elharniK OOLTGENSPLAAT naar eenj te vin- Aarden-, in Nieu- ikt hier-| ie woor-t !sproken,b Ie bevol-| it af, van huil temidden drijf van. de in dei n maanT leren ge- liet—Ott(| klanteal Hen. Zjjl ;ii flesseil Leeuwe!| laar ihuis idat tweel leden «1 ijk bleekl ip die ill lelcultuuri mosseleti iet optre-l lytelicolil et geheu-l e mossel-I Wadden-I loor deïtl oals eersi in Zee-I Je laafsfcj mpo- D(| elen va«j ade meeil de par«- van nioS' deel val veelhedei ig van <1' nu mei m kan be- fekers oo ft het op- f 3iet, wan- litse mos- rd en ziel kunneij m aan Zeeuw*! van de» mstig zf PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870-2629 Na 6 uur's avonds Telefoon K 1870-2017 - Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PEE KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. II. - Voor het bewaren van onze onafhan kelijkheid moet een zware tol worden betaald. Over 1957 niet minder dan 1845 miljoen of 5,4 procent van ons na tionaal inkomen. En toch voor onze on afhankelijkheid, voor onze vrijheid is die prijs niet te hoog. Al kan niet ge noeg er op aangedrongen worden, dat de gelden goed besteed dienen te wor den. Dat er met gepaste zuinigheid op gelet wordt dat de gelden niet over de balk worden gesmeten. Gepaste zuinigheid en voorzichtigheid bij het uitgeven. Van hoog tot laag. Van de soldaat, tot de hooggeplaatste offi- icier, die met de aankopen is belast. Ge kegeld toezicht daarop is wel een der eerste vereisten. De achterliggende ja ren hebben de noodzakelijkheid daar van wel aangetoond. Overigens mogen Vve het offer niet te zwaar achten. Eenzijdige ontwapening hebben in de laatste decenniën de wereld tweemaal lö gevaar gebracht door een agressor onderworpen te worden. De valse leuze van ontwapening heeft de vrije wereld tot ontzaglijke offers gebracht van goed en bloed. Door de eeuwen heen is gebleken, dat eenzijdige ontwapening altijd uitloopt op het brengen van zwa re offers, die in geen vergelijking staan .met de offers, die gebracht moeten wor- clen voor een behoorlijke verdediging. Hoe menigmaal is dat in de historie van ons land gebleken. .Denken we slechts aan 1672 en 1795. ;n ook aan de laatste wereldoorlog. leen eenzijdige ontwapening, in het :leden zovaak bepleit door de socialis- 1 brengt niets dan ellende en nog ,'aardere offers aan goed en bloed. (Hoe zwaar de defensieuitgaven onze 'igroting ook drukken, ze kunnen niet ;femist. De agressor van het oosten ontwapent niet. En daarom dienen we onze verdedi gingsmiddelen in samenwerking met anderen zo goed mogelijk te hebben. Het gaat tenslotte om onze vrijheid. Om onze onafhankelijkheid. Een weerloos volk valt ten prooi aan de geweldenaar. En dat is erger. - Dat kost het hoogste goed. Dat kost 'onafzienbare offers van goed en bloed. Het verleden lieeft het ons bewezen. Dat het door ons niet vergeten wordt. ik van Hl - parasi voorkoiwl at bij 1"*I maart en van aars mofl et seizo*! ïieer tiiet zi [Dr. Drees jr. verwacht nog een grote foei van het aantal ambtenaren. Zo- hig een groei, dat hij verwacht dat er een vijftig jaar het getal ambte- iren zeker wel verdubbeld zal zijn. overtuigd is hij er van dat hij voor- t nu reeds maatregelen te nemen voor hen woon- en werklokaliteit scheppen. Zijn voorstel is radicaal en idurfd. Zo iets van het stichten van in nieuw regeringscentrum. Het liefst het oosten van het land. Daar is nog imte genoeg. Den Haag is volgebouwd ieuwe complexen van kantoren en uwe woningen ten behoeve van een !h zo sterk uitbreidend corps van ibtenaren zijn er moeilijk te vesti- |n. Daarvoor is in het oosten van het ld ruimte genoeg. Daar behoeft het ik niet te gaan' ten koste van zeer .oogwaardige cultuurgrond. Vanuit dat ■[andpunt bekeken zullen de West- idse kwekers wel sypathie voor het n kunnen opbrengen. Maar niet al- [een de Westlandse kweker, iedere agra riër zal begrip kunnen opbrengen voor '.et feit dat het beter is schrale zand end te benutten voor stedebouwkun- e doeleinden dan hoogwaardige cul- lurgrond zoals die in het Westland rdt aangetroffen. Op dit stramien is door landbouw kundigen wel eer geborduurd als het ng over de uitbreiding van de steden hetWesten en over de vestiging van puwe en uitbreiding van bestaande lustrieën. aar bij die sympathie van tuinders het bijzonder en van agrariërs in hef :emeen zal het wel, blij ven ten op- hte dan van het behoud van zeer ide cultuurgrond. Drees jr. verwacht s een buitengewone groei van het ital ambtenaren. Een buitengewone -zetting van de ambtenarij. Verdub- Ing van het aantal ambtenaren. Ja er een tijdvak in de toekomst van 'ftig jaren. Dat kan dan nog al wat ^rden. En niet te vergeten, dat moet emaal worden betaald. Er wordt nu zo vaak geklaagd over het groot aan- ambtenaren. Maar als de visie van 'ees jr realiteit zou worden, dan zal nog wat anders betaald moeten wor- poor een bevolking die niet in gelijke te is toegenomen dan het het getal btenaren door Drees jr genoemd. jToch geloven we niet dat de heer ees jr het goed heeft gezien. Dat er el voor te zeggen is om Den Haag n wat ambtenaren te ontlasten door ers, met name in het oosten van ons pd wat overheids- of semi-overheids- ntoren te plaatsen geloven we wel t dat op zichzelf nuttig zou kunnen n. ■Zoals dat enige jaren geleden is ge- ]urd met de gedeeltelijke onderbren- "g van de postcheque en girodienst Arnhem. Al was dan het door de oor- B zwaar geteisterde Arnhem nu niet eerst aangewezen plaats. Het idee van de heer Drees jr om Den Haag wat te ontlasten lijkt ons op zichzelf niet verkeerd. Maar de reden, verdubbeling van het aantal ambtenaren komt ons wel on juist voor. Er zijn toch een aantal fac toren die de tendens in zich bevatten om tot een minder aantal ambtenaren te komen. Daar is in de eerste plaats de mecha nisatie. Ingenieuze machines zijn en worden uitgevonden waardoor een groot aantal minder nodig -zijn. De ma chine doet het Werk. Het werk van ver scheidene ambtenaren. En is er niet een streven naar meer eenvoudige, meer efficiënte werkmetho den. Een versobering in de paperassen, die vereist en nodig zijn. Het is wel moeilijk, voor bouwondernemers om daarin te geloven, maar uiteindelijk dient het toch die richting uit te gaan. En dan zijn er nog zo enkele feiten meer, die de verwachting wettigen dat het aantal ambtenaren zeker geen uit breiding behoeft. Immers koloniën heb ben we niet meer. Daarvoor zijn geen ambtenaren noodzakelijk. Wordt er niet gewerkt aan de slechting van de fiscale grenzen in Europa? Komt dat voor el kaar, wat we nog niet zo geredelijk aan kunnen nemx, dan zullen er toch zeker honderden ambtenaren overbodig worden. En de woningnood en daarmee in verband al de rompslomp met het blokkeren van huishuren. Daar zal toch ook eens een eind aan dienen te komen. Zo zijn er nogaj. wat perspectieven die een vermindering van de ambtenaren op de duur mogen verwachten. Of zou de heer Drees jr. uitgaan van de ver onderstelling, dat het maatschappelijk leven ondanks het bovenstaande zoda nig zal worden verambtelijkt, dat het aantal ambtenaren zal uitdijen zoals bij verwacht. We zijn er niet gerust op, zeker niet wanneer de Partij van de Arbeid het voor het zeggen krijgt, want dan wordt alles van uit Den Haag gedirigeerd en daar zijn veel ambtena ren voor nodig. Uienveillng vaa 20 januari 1S59. Grove f 11.—; Middel f 10.50 10.79; Drielingen f 10.11.Picklers 12.50. Aanvoer 215.000 kg. De bladen vermeldden dezer dagen het volgende bericht: „De vertegenwoordiger van de Engel se communistische partij de heer J. Milne, die ter bijwoning van het 19e congres van de communistische partij Nederland per vliegtuig uit Londen was overgekomen, is op Schiphol door de marechaussee de toegang tot ons land geweigerd en met een der eerst volgende vliegtuigen naar Engeland teruggestuurd." Dit feit werd op het communistische partijcongres bekend gemaakt door partij-secretaris Bakker. De aanwezigen op het partijcongres gaven hierop luide hun verontwaardi ging en afkeuring te kennen. Dat is begrijpelijk. Luidruchtigheid en verontwaardiging zijn nu eenmaal gemoedsgesteldheden die vaak bij com munisten optreden. De marechaussee heeft van de minis ter van Justitie opdracht gekregen alle buitenlandse deelnemers aan hej;. com munistische congres de toegang tot ons land te weigeren. Dat lijkt ons verstandig. Aan herrie- makers en oproerkraaiers hebbén we v/erkelijk geen behoefte. Vooral niet in moeilijke tijden. Ja maar, die demo cratie. Alle beginselen moeten toch ge propageerd kunnen worden? Helaas, dat is de algemene leuze. Maar daar aan gaat de zuivere democratie te gronde. Het is toch al te dwaas om de b'^ivuste omverwerpers en tegenstan ders van een behoorlijke rechtsstaat hun tneorieén te laten uitkramen. Teruggestuurd. Een goede maatregel, 't Ware te wensen, dat rhen in deze richting van regeringszijde verder ging. Aan ondermijners en omverwerpers van het wettige gezag hebben we nu net niet de minste behoefte. Moedig en kracht in de vingers. Van moed en een stevige greep in de handen gaf een herder in Macedonië blijk, toen hij een wolf met zijn han den wurgde. Toen,het dier een van zijn schapen .aangreep greep hij het beest bij de keel en hij liet niet los voor het dier dood aan zijn voeten lag. Rente S,60 procent over uw gehele tegoed Voorstraat 36 Postrekening 355905 MIDDELHARNIS Onder TooitduioDde controle van de Nederlandse Spaarbankbond en de Nederlandse Bank. Op 1 januari was het 25 jaar gele den dat de heer P. de Vos Jaczn. als ge meentewerkman in dienst kwam bij de gemeente Oöltgensplaat en op die zelf de datum begon de heer Anth. Hokke Czn. zijn loopbaan in dienst van de overheid. Hij werd toen besteller bij de P.T.T. en tevens telefonist op het kan toor in zijn woonplaats. Later werd de heer Hokke aangesteld als ambtenaar 3e klasse op de gemeente-secretarie en ,Voor enkele jaren volgde zijn benoe ming als gemeente-ontvanger. In de nieuwjaarssamenkomst van het gehele gemeentepersoneel zijn de jubi larissen donderdagmorgen gehuldigd. Behalve b. en w. kwamen ook vele raadsleden hun opwachting maken en van deze gelegenheid maakte burge meester W. M. van der Harst gebruik om beide heren in het middelpunt te plaatsen. <Hij bracht namens het college van b. en w. en de gemeenteraad de hartelijke gelukwensen over. De heer de Vos heeft in de buitendienst vaak onder moeilijke omstandigheden zijn werk moeten ver richten, terwijl de heer Hokke in de De heer F. de Vos Jaczn., neemt tydens de huldiging de geluk wensen in ontvangst van burge meester W. M. van der Harst administratie zijn beste krachten heeft gegeven. Het werk is door de overheid in ruimere zin en door de gemeente al tijd zeör gewaardeerd en als dank daar voor overhandigde de burgemeester na mens het gemeentebestuur de traditio nele envelop met inhoud aan beide ju bilarissen afzonderlijk. Namens het administratief personeel bracht gemeente-secretaris dhr. J. L. Vetter de complimenten over en deed de waardering voor de hechte collegia liteit vergezeld gaan met een geschenk, waarbij nog een aandenken werd toe gevoegd door de architect dhr. S. de Vries, die sprak uit naam van het tech nisch personeel en naast de dank voor de prestaties ook zijn gelukwensen aan bood. Beide jubilarissen zegden harte lijk dank voor de belangstelling en de geschenken. OUDE TONGE (18) Pastoor te Oude Tonga Met de reformatie ging het overal met de plaatselijke pastoors zeer verschil lend gelijk mij uit vele archieven ge bleken is. Men had met deze personen veel ge duld. Na herhaaldelijke besprekingen bleek het dikwijls, dat zij de reformatie aanblijven ondanks het verbod der He ren Staten kan verklaard worden uit het feit, dat de pastoor gehandhaafd werd door de Ambachtsheer indien deze van roomse religie was. Op de sy node anno 1601 te Gouda gehouden komt de pastoor van Oude Tonge ter sprake. In die tijd woonde hij te Was senaar, waar hij niet kon nalaten „het volk in de oude bijgelovigheden te hou den." De synode besloot maatregelen tegen hem te nemen. Grafsteen van de Rentmeester Joost Ruychrock, daterend van voor de reformatie. Deze steen heeft eeuwenlang in de vloer van de Herv. kerk van Oude Tonge gelegen en werd na de restauratie in 1953 tegen het koor geplaatst gram waren. Dan werden zij afgezet, maar niet zonder inkomsten gelaten. Rome bracht predikanten naar de brandstapel, maar de reformatie stelde hen op een jaargeld. Desgelijks de ka nunniken en de monniken. Wel moch ten zij geen dienst meer doen, doch sommigen gaven dat niet over en pre dikten, doopten, en sloten huwelijken in het geheim. Ook liepen er velen rond met een gesloten kar, die bij opening een altaartje bleek te bevatten. Te Oude Tonge was ook zo'n pastoor in de kritieke tijd der hervorming. Het De synode nam verder maatregelen tegen de pastoors, die niet openlijk hun bijzit wilden trouwen. Zij leefden als getrouwd, hadden kinderen en niemand sprak er kwaad van. In heel de pro vincie Utrecht b.v. was er maar één pastoor die in coelibaat leefde, n.l. die van Nederhorst den Berg, dat toen tot Utrecht werd gerekend. Later is Rome hiertegen strenger opgetreden. De Gilden Hier bestonden eertijds twee gilden en doelen, ter ere van St. Joris en St. Sebastiaan. Het eerste werd met vergunning der Ambachtsheren van Grijsoord opgericht per 18 mei 1527 en naderhand bevestigd door Keizer Karel V per 2 maart 1552, waarvan de oktrooien nog berusten onder de archieven der hervormde kerk ter plaatse. In 1967 werd door toedoen van de predikant A. van Halen met medewer king der leden, besloten het gilde te ontbinden en de goederen na verkregen autorisatie aan de hervormde kerk te schenken. De "voorwaarden waren, dat ter nagedachtenis een koperen kaarsen kroon, daartoe opzettelijk vervaardigd zou worden gehangen in de kerk, ten dienste van de avondgodsdienst-oefe ningen in de week, die toen voor het eerst werden ingesteld. Op de kroon werden vier gedichtjes gesteld, vervaardigd door de predikant A. van Halen. Deze en vele andere kerkelijke bij zonderheden, die buiten ons bestek val len, zijn beschreven door ds. A. Rutgers wiens handschrift berust in het ker kelijk archief. (1774-1777). De Hervorming 1574 Een nieuwe klok in de toren (1574) en een nieuw geluid op de kansel. Men wilde hier ook een predikant hebben en daarom besloot de classis van 15 juli 1574 de Baljuw aan te schrijven, datjhij bericht moest zenden over het beroe- pingswerk. Daarna zou de classis hem van antwoord dienen. Gelijk overal in ons vaderland werd nu het kerkgebouw ingericht voor de gereformeerde godsdienst. Daartoe wer den de altaren, beelden, wijwatervaten en dergelijke herinneringen aan het pausdom door timmerlieden en metse laars opgeruimd. Hier en daar zijn nog rekeningen van hun werkzaamheden bewaard gebleven als 'in mijn eerste gemeente Hagestein. Maar het is ook voorgekomen, dat de predikanten nog wel dertig jaren gepreekt hebben met de beelden in de kerk. Hoe het ook zij, de gemeente bekwam de eerste predikant op 18 juni 1576 in Joachimus Morstius, ook geheten Jo hannes ab Horst. De provinciale notu len spreken van Joachimus. Hiermee was de roomse periode althans in deze kerk afgesloten. Maar de roomsen wisten zich als ner gens op het eiland hier toch te hand haven. Zij werden wel zeer belemmerd, doch zij kregen steun van enige Jé- zuïten uit Goeree, die in het geheim toezicht uitoefenden op hun geloofsge noten. Dat dit vele gevaren met zich meebracht, is op te maken uit een ver haal, waarin verteld wordt, dat iemand wiens naam wij niet weten, te Oölt gensplaat zou zijn omgebracht. Te Oude Tonge is dus een roomse ge meente blijven bestaan met een pastoor aan het hoofd. In deze krisis der her vorming hebben de pastoors hun dien sten verricht buiten het dorp op boe- renhofsteden. De provincie Utrecht is hier vol van. Naderhand werd een der vertrekken van het woonhuis van de pastoor daartoe ingericht, totdat de ver gunning in 1579 afkwam een kerk te bouwen achter de pastorie, onder de toenmaals geldende bepalingen. Maarssen. Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) DIRKSLAND Jaarvergadering Herv. verenigingen. Op woensdag 21 januari a.s. hopen de gezamenlijke Hervormde verenigin gen in het koor van de Herv. kerk, hun jaarvergadering te houden. Dit belooft een gezellige én leerzame avond te worden. Medewerking wordt verleend door het zangkoor. Ieder is van harte 'welkom. Aanvang 7 uur (Zie de adver tentie). Burgerlijke stand. Geboren: Job je Adriana d. v. J. v. d. Sluis en E. Akers- hoek. Overleden: Lijntje Klijn 2 dagen d. V. T. Klijn en A. Hoek. Inenting. Op donderdag 29 januari a.s. des v.m. 11.30 uür zal door de ge meente-geneesheer dr Boot gelegenheid worden gegeven tot kosteloze in- en herinenting tegen pokken en difterie. Boekenruilen J.V. „De Zaaier". We gens vergadering van de zendingscom missie a.s. vrijdagavond in het verga derlokaal, wordt het boekenruilen één uur vervroegd, dus van 6 tot 7 uur. Jaarvergadering E.H.B.O. Maandag avond werd in een keurig versierde zaal in de kleuterschool jaarvergade ring gehouden van de Ned. Vereen. E.H.B.O. Na het openingswoord door de voorzitter N. Zoon werden diverse jaarverslagen voorgelezen, waaruit bleek, dat de vereniging er zeer goed voor staat. Er zijn 41 gediplomeerde leden en 29 cursisten. Bij de bestuurs- verkiezing werden de heren N. Zoon, J. Bakker en mei. M. Roodzand met al gemene stemmen herkozen. Burgemeester Bos sprak de vereni ging zeer hartelijk toe en waardeerde dat deze bloeiende vereniging voor het algemeen belang op de bres staat. In de pauze werden verversingen aan geboden, waarna de heren J. en M. Boomsma gelegenheid kregen om een lezing met kleurenfoto's over Italië te houden. Op keurige en boeiende wijze kweten deze heren zich van deze taak en werden door de vergadering met spanning en interesse gevolgd. De ver eniging E.H.B.O. kan zich verheugen in een prettige en zeer geslaagde avond. HERKINGEN Ondertrouwd. Johannes Willem de Geus 21 jaar en Bastiaantje Delia van Seters 19 jaar te Dirksland. Ouderavond. De ouderavond van de Chr. school op Geref. Grondslag (hoofd de heer Murre) zal geTiouden worden a.s. vrijdag 23 januari des avonds 7 uur in „Ons Huis". Beklemd. De werkman Joh. de Geus kwam tijdens zijn werkzaamheden zo danig met een der vingers in een uien- sorteerder dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Club-vorming. Hetbestuur van de stichting „Ons Huis" doet thans een beroep op de inwoners der gemeente alhier, om te komen tot het vormen van clubjes voor b.v. tafeltennis, sch^ ken, dammen en gymnastiek zowel voor dames als voor heren. Mogelijk zijn er nog belangstellenden die een andere tak van ontspanning voorstaan. Daar reeds enige weken het gebouw in gebruik is voor repetities van de zang- en mu ziekvereniging menen zij nu te moeten overgaan om het gebouw zoveel nfoge- lijk aan zijn bestemming te laten vol doen. Het bestuur roept elke inwoner op voor een vergadering in „Ons Huis" op woensdag 21 januari des avonds 8 uur. STELLENDAM Dienstplicht. De dienstplichtigen van de lichting 1959 zullen op moeten komen bij verschillende regimenten. Op 31 maart P. van Dam Az. te Hil versum; op 5 april J. Jelier naar Til burg; J. Kalle Bz. naar Vught; A. Spuij Bz. naar Vught; J. Troost Pz. naar Os- sendrecht. GOEDEREÈDE Ongeval en koud bad. De landbou wer KI. T. had het ongeluk bij het ver werken van uien dermate te dicht langs de sloot te gaan, met het gevolg dat hij achterover in een diepe sloot viel. Zijn mede arbeiders wisten hem, sneeuw, ijs en modder trotserend, uit het water en modder weer op het droge te brengen. Hij kon niet alleen met een nat pak, maar tevens stijf bevroren, huiswaarts gaan. Kleuterschool. Donderdag a.s. 22 januari bestaat er gelegenheid des avonds van 7 tot 8 uur tot bezichtiging van de kleuterschool, waarin maandag de lessen zijn begonnen. Men verwacht grote belangstelling van de ouders der schoolgaande kinderen. OUDDORP Kerkdienst. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt in de Herv. kerk voor te gaan ds. Rootselaar van Delft. Collecte kleuterschool. STAD AAN 'T HARINGVLIET VERBETERD BERICHT Jaarvergadering N.C.L.B. De N.O.L.B. afdeling Stad aan 't Ha ringvliet hoopt heden dinsdagavond 20 januari in het „Trefpunt" aanvang half acht, haar jaarvergadering te houden, waarna de gewone agenda, de heer J. Valstar een inleiding zal geven. En de heer J. Wagner zal enkele filmpjes ver tonen, van wat er in de grote steden en op en om de boerderijen van Ame rika en Canada te zien is. Zang. Het Gem. Zangkoor Concor dia zal a.s. zaterdag 24 januari in het „Trefpunt" een uitvoering geven, waar van de algehele leiding berust bij dhr. J. J. V. d. Heuvel. Aanvang 7 uur. Zaal open 6.30 uur. Entree 1.25. Kinderen 75 cent. Plaatsbespreking aan de zaal 's middags van 2 tot 3 uur. OOLTGENSPLAAT Avonden voor verloofden en jongge huwden. De Herv. predt. ds J. van Drenth en de Geref. predt. ds P. Huis man hebben het voornemen een zestal avonden te houden, waarop allerlei vragen rondom verloving en huwelijk zullen worden besproken. De plaatse lijke artsen hebben ook hun medewer king toegezegd. De eerste avond zal plaats vinden op vrijdag 23 januari a.s. des 's avonds 8 uur in de consistorie kamer der Ned. Herv. kerk en ver volgens om de 2 weken. Jongens en meisjes die verloofd zijn of verkering hebben en de jonggehuwden zijn zeer welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1