'rov. Staten dringen aan op snelle brugverbinding Vragen aan Ged. Staten over de hoge dijklasten r" kinderfoto's Afscheid van kantoorhouder Overbeeke te Goedereede Jubileum de heer B. van Zij 11 afUTSJiPAARBAIfli: Hervormde actie in de A.R. partij Van onze adverteerders lie Jaargang De menselijke factor FOTO-ROTSMA Veertig jaar in dienst bij Provinciale Waterstaat Centrale Veiling 9fid<lel1iaml8 V- Dinsdag 13 januari 1959 No. 2761 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STRÉEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariet Jeze en volgende week komen Provinciale Staten van Zuid-Holland in ergadèring bijeen ter behandeling van zaken, die het gewest betreffen. De bijeenkomsten worden gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer. Er staan vele punten op de agenda en de Statenleden hebben, zoals gebruike lijk een grote hoeveelheid toelichtingen, commissieverslagen en merriories van antwoord van Ged. Staten ter bestudering ontvangen. Bovendien zullen zij gelegenheid krijgen tot het houden van algemene beschouwingen. Uit de stuk ken blijkt, dat meerdere statenleden telkens weer de aandacht vragen voor ?aken en 'problemen van Goeree-Overflakkee, waarbij uiteraard de meeste vragen en opmerkingen komen van de zijde der op dit eiland wonende leden. Hieronder laten wij een en ander van deze Flakkeese aangelegenheden vol gen, zoals die vermeld zijn. Aan Ged. Staten is o.a. de vraag gesteld of er nieuwe plannen zijn tot herziening van de gemeentelijke indeling en de ge meentegrenzen op Goeree-Overflakkee. Ged. Staten geven hierop een kort ant woord n.l. dat de gemeentelijke indeling opnieuw in studie is genomen. Voorts is gevraagd hoe de stand van JSaken is met de provinciale weg van lïiddelharnis naar Ooltgensplaat. Het antwoord hierop leidt dat van het wegdek Middelharnis-Ooltgensplaat de 'weg Middelharnis-Nieuwe Tonge al ver beterd is. Van het vak Nieuwe Tonge- Achthuizen is het bestek op gemaakt en goedgekeurd. Zodra de geldmiddelen het toelaten zal worden aanbesteed en met de uitvoering begonnen. Voirberei- flingen worden getroffen voor de re constructie van het weggedeelte Acht- i^uizen-Ooltgensplaat. Snelle brugverbinding gewenst. i Schriftelijk is Ged. Staten, met na- 'uk, gewezen op de wenselijkheid van il'^e totstandkoming van een snelle brug- ''■*%erbinding en een snellere verbinding met Noord-Brabant. Wanneer zullen ^'^rug en weg gereed zijn en wanneer orden de werkzaamheden begonnen? an Ged. Staten is gevraagd een spoe digste totstandkoming, zowel van het ;Siiien als het ander te bevorderen. Ged. Staten hebben hierop geant- oord, dat men momenteel bezig is met anleg van de dijk, die de Volkerakdam (*<»|aet Flakkee zal verbinden. Uit vcr-- ^^eersoogpunt gezien is dit de damweg, 'ipie het toekomstige verkeersplein ten iy^esten van de leidam in het HeUegat i^erbindt met Flakkee. Indien het ri- 'erwaarts gelegen einde zou kunnen Jï^orden gemaakt en de werkweg op de im zou kunnen worden verbreed, dan •ïou een belangz-ijk kortere veerverbin- 'iing tussen Numansdorp en het eiland innen worden verkregen. Of dit wen- 'éelijk en mogelijk is, zou nader moeten ivorden onderzocht. 1958. B. P. Pieter- Koster. 25 jaai iana van 94 jaat ia Jume- Oeveren lecember een goe- est mos- )rspron& De aan- natig en even de oni meesten zijn. werd zo laar ook ot en op het on. pgrootte ;le kwe- zal ook 1 ruimer en rioi n, maat slechts Lekka- dat bapoldet ionneer- ner niet de mof' s. Schd- zijn da- rphaven ingrijket de veet voor oplading dit veet men Bij de vam bf rinus i" was op' nde van Ie fir»^ ,nd waS de ma- Wat kan de mens veel. Gedurig komt ten onder de indruk van het mense- k kennen en kunnen. Op schier elk tebied. In de ziekenhuizen met moeilij- e operaties. Wat kunnen de dokters ■tegenwoordig toch veel, hoort men zo ^aak, vooral wanneer een operatie is gelukt. Op technisch gebied: Zeeën Worden met machtige hulpmiddelen in .^ruchtbaar polderland herschapen. Machtige schepen, op zichzelf een ponder van techniek, doorploegen de oceanen. Vliegtuigen doorkruisen op ote hoogte het luchtruim en verslin ten de afstanden. Brengen de wereld telen nader tot elkaar. De onbekende prereldruimte wordt verkend. Pogingen ?|7orden bestudeerd om de planeten te reiken met ruimteschepen. Raketten ■orden afgeschoten met een reikwijdte /an duizenden kilometers. De weten- [chap en de techniek staat niet stil. Doet ins telkens ons verwonderen over het enselijk kunnen en kennen. Doet onze verbazing hoger klimmen |n zich afvragen „Tot welke hoogte zal ■etenschap en techniek nog geraken! Evenwel bij de hoge vlucht van we- inschap en techniek blijft zo grote af hankelijkheid van het menselijke. „Een ket naar de maan wordt afgevuurd. te poging mislukt. „Een kraantje is erkeerd afgesteld." Daar hebt ge de inenselijke factor. Die zelfs bij de hoge Wucht van wetenschap en techniek een '|)eslissende factor blijft. Een sprekend Jroorbeeld. Dat verkeerd afgestelde aantje bij de afschieting van het al- rvernuftigste produkt van wetenschap in techniek. Menselijke fouten. Mense- Öke tekortkomingen. Vergeetachtig- fe^eid. Onbegrip. Verkeerd begrip. Hoe :,^aak zijn ze oorzaak van vreselijke ■arampen! Vreselijke treinrampen. Vlieg- .,tuigen die brandend neerstorten. Omdat ■;een kleinigheid werd verzuimd. Iets ge- :Mngs uit het oog werd verloren. Een gegeven order niet werd opgevolgd of verkeerd werd begrepen. In de hoge vlucht van de techniek spreekt de men- ^selijke factor een geducht woord mee. "len man, én mens heeft vaak het lot pn velen in handen. Een eenvoudige jkenaar aan de tekentafel die zich ver bist, een mechaniciën, die iets over het noofd ziet. Zo is bij de hoge vlucht van 3e techniek het leven -van honderden, |an duizenden vaak in de hand van ^n man. Eén verzuim van vergeetach tigheid van minder accuraat op onop lettend zijn kan de -vreselijkste gevol gen hebben. Hoe hoog de techniek ook Mimt, de afhankelijkheid van de mens blijft bestaan. Radar op de „Haringvliet" Ook zijn van Ged. Staten informaties gevraagd over de veerboot Haringvliet en het veer Middelharnis-Hellevoet- sluis, na verandering van de stuurin- richting. Gevraagd wordt of het vaar tuig nu aan de eisen voldoet en of de wachttijden zijn afgenomen. Gezien de minder prettige ervaringen bij mist worden inlichtingen gevraagd over de mogelijkheid van aanbrengen van radar op de Haringvliet. Hierop hebben Ged. Staten geant woord, dat na het aanbrengen van nieuwe roeren en het uitdiepen van de havens de moeilijkheden met de Ha ringvliet overwonnen zijn en dat het schip thans uitstekend voldoet. Deze veerboot heeft, tesamen met de beide andere, een zodanige capaciteit, dat het huidige verkeer zeer goed kan worden verwerkt. Ook de R.T.M. is, blijkens haar jaar verslag 1957, zeer tevreden over de tot stand gekomen verbetering. Bij mist treden uiteraard stagnaties op. Deze kunnen als gevolg van de nauwe haveningangen, niet geheel worden verholpen. „Wij zijn bereid het aanbrengen v^n radar, na inwinning van deskundige adviezen en in overleg met de R.T.M, en het Rijk, te bevorde ren", aldus het provinciaal bestuur. Elders wordt de statenleden medege deeld, dat het niet in de bedoeling ligt om voor het gehele provinciale gebied een studie op te zetten, zoals is neer gelegd in „Flakkee in de branding". De hoge deklasten Verder is Ged. Staten de volgende vraag gesteld: Worden door Ged. Staten pogingen in het werk gesteld om de voorschotten van het rijk ten behoeve van de dijk- verbeteringen in het kader van de Del tawet te verhogen boven het percenta ge van 60? Ook wordt gevraagd of Ged. Staten aandacht schenken aan de hoge dijklas ten van het Waterschap Dijkring Flak kee, waarbij ter toelichting wordt me degedeeld, dat wegens het gebouwd de woningbou-wvereniging Beter Wonen te Ooltgensplaat per woning gemiddeld 22 gld. per jaar of 42 et. per week en de woningbou-wvereniging Middelhar- nis 29.60 gld. of 57 et. per week ver schuldigd zijn. Ged. Staten antwoorden hierop: De financiering van de eerste Deltawerken met een voorschot van zestig procent van het Rijk heeft tot nu toe geen ern stige moeilijkheden opgeleverde Pogin gen om dit percentage verhoogd te krij gen zijn dan ook, mede in verband met de spoedig in uitzicht gestelde Bijdra- genwet Waterkeringen, niet gedaan. In ons advies omtrent het ontwerp Bijdra- genwet Waterkeringen hebben wij op een aanzienlijk hoger percentage sub sidie dan zestig procent aangedrongen. Bij verbetering van de z.g. „zwakke plaatsen" in de hoofdwaterkeringen van de dijkring Flakkee is het water schap uitgegaan van een definitie van het begrip zwakke plaatsen, welke het Rijk tenslotte niet blijkt te kunnen de len. Hierdoor kwam slechts een deel der uitgevoerde en door het water schap gefinancierde werken voor een rijksuitkering in aanmerking. Dienten gevolge kwam een aanzienlijk bedrag geheel voor rekening van het Water schap, hetgeen een aanmerkelijke ver hoging van de omslag veroorzaakte. Krachtens het reglement voor het wa terschap drukt deze last zowel op on gebouwde als op gebouwde eigendom men. Beide soorten van eigendommen hebben belang bij een toestand van de hoofdwaterkeringen en de voornaamste binnenwaterkeringen. Zwakke schakel Ged. Staten is verder de vraag ge steld hoe zij denken over het standpunt van rijkswege, dat verhoging van het dijkgedeelte Vak 4 A niet noodzakelijk wordt geacht. (Waarmede het gedeelte waterkering Havenhoofd Middelharnis bedoeld wordt). Ged. Staten antwoorden hierop: „Om voor het gehele eiland een waterkering van gelijkwaardige sterkte te verkrij gen, acht Provinciale Waterstaat ver hoging wel wenselijk." Tenslotte kan nog een aangelegen heid in behandeling komen, waarbij onze muziekverenigingen belang heb ben. Er is n.l. bij Ged. Staten een ver- _?oek ingekomen van de Ned. Zangers bond en de Federatie van Harmonie en Naar we vernemen is er in Hervormd A.R.-kringen ontevredenheid ontstaan over het advies van het Centraal Co mité der partij inzake de samenstelling van de candidatenlijst voor de a.s. ver kiezingen. Daarop komt n.l. niet meer voor de naam van de bekende Herv. predikant ds. J. Fokkema, thans zittend Kamerlid. Voorzover ons bekend, heeft deze zich niet zelf teruggetrokken, maar is hij in verband met zijn leeftijd hij is 65 jaar evenals de Chr. Geref. pre dikant ds. C. van der Zaal niet meer gecandideerd. Dit heeft een vreemde indruk gemaakt, gezien het feit, dat Prof. Gerbrandy, die nu zelf ontslag neemt, tot zijn 73e jaar zitting heeft gehad en in 1956 wederom werd gecan dideerd. Wanneer er een leeftijdsgrens voor deze fractie zal worden gesteld van 65 jaar, lijkt dit in de eerste plaats in het algemeen niet erg verstandig, maar zeker niet, nu het twee mannen betreft uit kerkelijke groepen, waarvan de stemmen voor de A.R.-partij zeer waardevol zijn voor het handhaven van haar positie als grote partij. Van de 15 kansgevende plaatsen op de advieslijst worden er 10 ingenomen door Gereformeerden, 3 door Hervorm den (Roosjen Van Eibergen en Verkerk) 1 door een Chr. Geref. (Prof. Versteeg) en 1 door een Geref. van art. 31 (Mr. dt. Meulink). De Hervormden menen verhoudingsgewijs recht te hebben op 4 van de 15 zetels. Daar er niet een an dere Hervormde in de plaats van ds. Fokkema is aangewezen, betekent dit een verzwakking van het Hervormd element, wat ongetwijfeld ook uit tac tisch oogpimt onbegrijpelijk wordt ge acht. Er is dan ook in Utrecht en Gelder land een actie-comité opgericht, dat wü pogen hierin alsnog verandering te brengen. Voorts wordt het door menigeen be twijfeld, of het plaatsen van prof. Zijl stra als no. 1 en van dr. Bruis Slot als no. 2 wel aanbevelenswaardig is. Prof. Zijlstra is tamelijk progressief en vóór de brede basis. Dr. Bruis Slot denkt daar wel iets anders over. Ook uit pro pagandistische overwegingen zou het volgens sommigen beter andersom zijn. Leuke op 't atelier en vlotte reportages btj u thuis MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening afdeling Mlddel- harnis-Sominelsdük, wil gaarne een cursus „Veilig Verkeer" voor de leden van de vrouwenbonden en vrouwen verenigingen organiseren. De cursus zal bestaan uit drie cursusavonden en zal gegeven worden door de Groepspo- litie te Middelharnis. De cursus zal bij voldoende deelname beginnen op een nader te bepalen plaats en datum in de maand februari te Middelharnis. De kosten hiervoor zullen zeer gering zijn. Nu het verkeer zo toeneenit is het toch wel van veel belang, dat ieder zo veel mogelijk op de hoogte is van de zo belangrijke verkeersregels. U kunt zich opgeven t.m. zaterdag a.s., ook per telefoon bij mevr. A. E. Mijs-Meijer, Langeweg 53 te Sommels- dijk, Telef. 2337 en bij mevr. B. J. E. Buth-de Rijk, Burgermeester Mijslaan 22 te Middelharnis, telef. 2483. SOMMELSDIJK Nieuw bedrqf te Sonunelsdyk. Het stuk land van dhr. Mastenbroek, gele gen aan de Dorpsweg alhier, is ver kocht aan de N.V. Flakkee Zaden, wel ke op dit land een bedrijf zal stichten. Dit bedrijf zal zich bezig gaan houden met de teelt en handel van Bloemzaden Met de bedrijfsvoering is belast en dhr. Bakker uit Hem (N.-H.), die al geen on bekende meer is op het eiland. Een voordeel is, dat het benodigde plantmateriaal voor de Bloemzaad- teelt nu niet meer uit Noord-Holland behoeft te worden aangevoerd, doch ter plaatse zal kunnen worden geteeld. DIRKSLAND Studievereniging. S.G.P. A.s. woens dagavond 7 uur hoopt de studievereni- Zaterdagavond is in het verenigingsgebouw te Goedereede officieel afscheid genomen van de heer W. E. Overbeeke, kantoorhouder alhier. Voor die gele genheid waren aanwezig de heer P. Doornhein, directeur van het postdis- trict Goeree-Overflakkee met een deel van zijn staf en meerdere kantoorhou ders uit het eiland. Wegens het ongunstige weer kon van de directie district Rotterdam niemand aanwezig zijn. Ook dhr. Witte, besteller te Goedereede was verhinderd. De bijeenkomst, waar bovendien tegenwoordig waren notaris Risseeuw, de heer Mieras, hoofdambt. Ie klasse van de Rijkswaterstaat, meer dere raadsleden en later ook burgemeester van Knobelsdorff, droeg een feeste lijk karakter. De scheidende kantoorhouder werd hartelijk toegesproken en had meerdere cadeaus en mevr. Oveibeeke meerdere bloemstukken in ont vangst te nemen. Van de P.T.T.-directie ontving hij de afscheidspenning en een keurige kalender. 'U te zwaar. Namens zijn mede perso neel was hij hiervoor zeer erkentelijk. Verder wenste hij hem een plezierige avond en zijn verdere leven een wel verdiende rust toe. Mej. van Messel, onderwijzeres O.L.- school sprak waarderende woorden over de post die nooit zoek was als zij met vakantie was. ledere morgen kwam ik U tegen als ik naar school ging. Nu dit niet meer het geval is zal dit vreemd zijn, aldus spr., die verder de heer en mevr. Overbeeke het allerbeste toewen ste. Burgemeester J. Baron van Knobels dorff uitte zijn dankbaarheid voor de goede zorgen die hij besteed heeft om alles bij de post zo vlot mogelijk te doen verlopen. Wel speet het hem dat hij de P.T.T. als kantoorhouder verliet en een Station achterlaat. Dat komt na tuurlijk van hoger hand, waar U niets aan kan doen. Bij een afscheid is er weemoed maar toch mag hier zeer ze ker vreugde en dankbaarheid zijn, dat U en uw vrouw nog een goede gezond heid mogen genieten, aldus de burge meester, die met vele goede wensen voor het echtpaar Overbeeke besloot. De heer J. Tanis wenste namens de Middenstand de heer Overbeeke een goed pensioen toe en bracht dank voor het vele goede werk wat hij voor de Middenstand gedaan heeft. Een zoon van de heer Overbeeke opende de bijeenkomst en gaf de spre kers de gelegenheid het woord tot zijn vader te richten. Als eerste deed dit directeur P. Doornhein, die vol lof was over de 42 jaren die de heer Overbeeke bij de P.T.T. gediend heeft. Het moet toch wel iets bijzonders ge weest zijn toen U 31-12-'58 uw zaken afsloot en de P.T.T. niet meer mag die nen wegens het bereiken van uw pen sioengerechtigde leeftijd, aldus de heer Doornhein. Wegens de slechte weers omstandigheden kon de Inspecteur niet aanwezig zijn. Weemoed kan er nu zijn maar er mag ook zeer zeker dankbaar heid zijn, daar U 42 jaar uw plicht hebt gedaan. Ik hoop dan ook, dat U nog vele jaren met uw vrouw mag samen leven in een goede gezondheid. Namens de Directeur Generaal bood de heer Doornhein de afscheidspenning en af- scheidskalender aan. De heer Doorn hein dankte de heer Overbeeke voor de zware taak en de goede zorgen die hij de P.T.T. heeft bewezen. Als oudste der kantoorhouders sprak nu de heer Jonge jan enkele woorden Persoonlijk heb ik veel met U samen gewerkt en U heeft Goedereede 42 ja ren gediend, dit is wel een buitenge woon geval. Hij wenste dan ook dat Overbeeke nog vele jaren in gezondheid mag doorbrengen en bood hem namens de collega's een cadeau aan. Notaris Risseeuw schetste de loop baan van Overbeeke en zei, nu het of ficiële afscheid is gekomen het voor de burgerij niet zal meevallen want dhr. Overbeeke was altijd bereid de mensen te helpen zowel in als buiten kantoor tijd. Als blijk van waardering van de burgerij bood hij een bloemstuk aan met nog een tapijt en een lamp. De heer Mieras hoofdambt. Ie klasse Waterstaat sprak zijn waardering uit dat hij tijdens de watersnood zoveel voor de Waterstaat gedaan had. Dui zenden telefoontjes heeft U aan mij doorgegeven zei spreker en niets was Fanfarecorpsen om subsidie voor be langrijke evenementen. Wat de zang betreft heeft dit betrekking op de ste den, doch inzake de muziekverenigin gen gaat het om subsidiëren van con coursen. Hierover zullen de Staten moeten beslissen. Zijn zoon de heer P. Overbeeke dank te zijn vader en moeder voor de goede zorgen die zij van hen ontvangen heb ben en ook dat zij in de gelegenheid geweest zijn om te studeren ondanks dat toen in die tijd de financiën niet al te best waren. Wij hopen dat U beiden nog vele jaren in goede gezondheid van uw rust mag genieten was zijn wens. Tot slot sprak de heer Overbeeke af scheidswoorden. Hij dankte alle spre kers en was zeer dankbaar dat hij de P.T.T. 42 jaren heeft mogen dienen. Het zal nu wel zeer vreemd zijn dat ik de A.O.W. enz. niet meer kan uitbetalen, aldus spreker. Inzonderheid dankte hij de heren v. d. Houten en Witte en het speet hem dat de heer Witte wegens buitengewo ne omstandigheden niet aanwezig kon zijn. Men bleef daarna nog lange tijd on der ^het genot van vele verversingen bijeen. Op dour^^3rdag 15 januari a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer B. van Zqll te Middelharnis in dienst trad bij de Prov. Waterstaat Zuid-Hol land. Ruim dertig jaar is de jubilaris op Goeree-Overflakkee werkzaam als opzichter voor onderhoud wegen, zo dat hy op ons eiland geen onbekende is. Ieder die met wegvervoer te maken heeft keUt de heer van Zijll, men kan hem om zo te zeggen wel uitschilderen op zijn motorfiets, waarmee hij in al die jaren duizenden en nog eens dui- glng te vergaderen. De heer Jac. van Rossum zal dan een onderwerp houden over de Grondbeginselen der S.G.P. Be langstellenden zijn hartelijk welkom. Vergadering Kiesver. der S.G.P. A.s. vrijdagavond 7 uur hoopt de kiesvereen. te vergaderen. Op de agenda wordt o.a. vermeld. Jaarverslagen, verkiezing be stuursleden, propaganda verkiezing, af vaardiging Prov. verêSdering. Gevonden voorwerpen. Een wit zij den hoofddoek met motieven bedrukt, afh. W. van Lenten, Burg. Zaaijerlaan 51, alhier. STELLENDAM Benoemd. Tot hulpbesteller bij de P.T.T. alhier, is benoemd dhr. J. Hoek Pz., in de vacature die ontstaan is door dhr. C. Noorthoek. Doopzitting. De ouders welke hun kinderen op zondag 25 jan. a.s. willen laten dopen, kunnen hiervan aangifte doen op vrijdag 16 jan. 's avonds om 8 uur in de consistorie. OUDDORP Kerkdienst. A.s. woensdagavond 7 uur hoopt in de Herv. kerk voor te gaan ds. van Estrik van Nieuwland, collecte J.V. Been gebroken. De vrouw van K. V. had j.l. zaterdag het ongeluk een been te breken. STAD AAN 'T HARINGVLIET Vergadering. A.s. vrijdagavond zal voor de A.R.-kiesvereniging als spreker optreden de Edelachtbare heer burge meester Schakel van Noordeloos met als onderwerp „Waarom verkiezings strijd" en mevr. Schakel zal spreken over het onderwerp „Wij volgen." Aanvang 7 uur in het verenigingsge bouw der Geref. kerk. Ingang Kerk straat. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. Woensdag 14 jan. a.s. zal de bejaardenmiddag weer wor den gehouden in „Elthato". Aanvang 2.30 uur. zenden kilometers bij allerlei weer en gelegenheid, op onze wegen heeft af gelegd. De heer van ZijU heeft een zeer mooie staat van dienst achter de rug; zijn maatschappelijke loopbaan begon nen als landarbeider, heeft hij zich wel weten op te werken. Geboren 19 nov. 1895 te Zoeterwoude ging hij na de la gere school naar het land, maar had het geluk op 15 jan. 1919 te worden aangesteld als hulpbrugknecht aan de Wilhelminabrug te Leiden, een van de eerste bruggen, die elektrisch werd ge draaid. Op 27 jan. 1920 werd hij in vaste dienst aangesteld als brugknecht aan het Rijn- en Schiekanaal; hij be diende daar diverse bruggen. Het werk beviel hem niet al te best; toen hij op het punt stond ander werK te zoeken, kreeg hij een aanstelling als kanton nier met standplaats Leidschendam. (8 nov. 1920). Op 1 okt. 1928 werd hij hoofdkanton- nier en kreeg het eiland Goeree-Over flakkee toegewezen voor onderhoud wegen. De polderwegen later door de Provincie overgenomen waren toen voor het merendeel voorzien van grind en steenslag en in een zeer deplorabele toestand. De heer van Zijll had het toe zicht over een lengte van 62 km., wat in die tijd niet meeviel, daar hij het traject per rijwiel moest afleggen. Dat was soms wel 1100 km. per maand! Al vrij spoedig kwam er verbetering van wegen; de weg naar de haven te Middelharnis werd als eerste onder handen genomen, daarna de betonweg naar Dirksland, vervolgens de weg naar N.-Tonge en zo volgden er meer wegen die geasfalteerd werden. In de eerste tijd werkte de heer van Zijll met 12 kantonniers en 40 losse ar beiders; het ging toen nog met de krui wagen en teren z.g. met de hand. De werkzaamheden gaan thans geriefelij- ker; voor het onderhoud staan nu 15 kantonniers ten dienste. Op 1 januari 1948 werd de heer van Zijll benoemd tot opzichter en op 1 jan. 1956 tot opzichter A. Al zijn de wegen zoveel beter dan 30 jaar geleden, toch moet men niet den ken, dat er minder werk is. Witte stre pen op de weg, kattenogen, bermplank jes aanbrengen en last but not least aanplant en onderhoud van beplanting eist grote zorg. Er worden door de kan tonniers onder auspiciën van de heer van Zijll luguster en ook diverse boomsoorten geteeld, wat een speciale hobby van de jubilaris is geworden. Honderden bomen die van een klein takje zijn gekweekt, staan nu langs on ze wegen. Bij winterweer zoals nu, is het voor de heer van Zijll ook zeer druk; hij moet er dag en nacht op attent zijn, dat bij sneeuw en gladheid van de we gen de zandstrooiers of desnoods bull dozers op pad zijn om de wegvervoer ders een redelijke rijbaan te bezorgen. De heer van Zijll heeft op ons eiland in het onderhoud van wegen heel wat meegemaakt; de inundatie tijdens de bezetting, waarbij hij meerdere tank- vallen kreeg op te ruimen en de ramp 1953, waarbij meerdere wegen totaal waren vernield. Zo heeft de beplanting van de Nieuwe Tongse weg drie keer moeten plaats hebben Het verbaasd ons wel, dat de heer van Zijll al dit werk op een motorfiets moet afdoen. Een bestelwagentje, waar in personen en materiaal kan worden vervoerd, zou zeer wenselijk en boven dien voor de Provincie voordeliger zijn. Donderdagmiddag van 46 uur zal de heer van Zijll in het gebouw Jeugd- haven recipiëren, waarbij het de jubi laris zeker niet aan belangstelling zal ontbreken.'Als redaktie bieden wij hem nu reeds onze gelukwensen. Uienveiling dinsdag 13 januari 1959. Middel 12.50—12.75; Drielingen 13.02; Picklers 12.49. Aanvoer 125.000 kg. Rente 8,60 procent over uw gehele tegoed VOORDELIG VEILIG VEBTKODWD Voorstraat 36 Postrekening 355905 MIDDELHARNIS Directeur Chr. Kweekschool „Driestar" houdt zitting te Middelharnis. Men verwacht ons mede te delen dat dhr. P. Kuyt, directeur van de Chr. Kweekschool te Gouda, zaterdag 17 jan. a.s. te Middelharnis zal zijn, ter be spreking met ouders, die hun zoon of dochter D.V. in september 1959 naar de kweekschool willen zenden. Hij zal zit ting houden ten huize van de heer N. H. Beversluis, Geleyn Cornelissestraat 14, (Telef. 2527) vanaf 11 uur v.m. tot 12.30 uur en van 2 tot 4 uur. De mogelijkheid bestaat een Rijks- studietoelage aan te vragen, waaruit de kosten van het onderwijs en van het verblijf in het internaat zo niet geheel, dan toch grotendeels kunnen worden bestreden. Deze aanvrage moet vóór 1 febr. 1959 bij het ministerie van On derwijs zijn ingediend. De heer Kuyt zal gaarne nadere inlichtingen verstrek ken en behulpzaam zijn bij het opstel len der aanvrage. ST. ANNALAND Uienveiling van donderdag 8 jan. '59. St. Annaland, 8 jan. 1959. Uien mid del 11.77—11.42; uien bonken 12.13; uien drielingen 13.50; uien picklers f 12.26. Alles per 100 kg. Aanvoer 129 ton. Scherpenisse, 8 jan. 1959. Uien middel 11.54—11.40; uien bonken 12.—; uien drielingen 13.28; uien picklers 12.Alles per 100 kg. Aanvoer 3 ton. Geslaagd. De heer Anne Meloen al hier slaagde voor derde stuurman voor de grote handelsvaart. ST. MAARTENSDIJK Boerderijtje bij het lot toegewezen. Het bedrijfje van dhr. A. v. Gorsel alhiere gelegen aan de Molendijk, is te gen de door de Grondkamer vastge stelde prijs, bij loting toegewezen. Er waren acht gegadigden; dhr. M. J. van den Hoek werd de gelukkige voor dei som van f 14.286.—.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1