Burgemeester Hordijk bezag in nieuwjaarsrede de factor werkloosheid en migratie Aandrang bij regering voor vroegere brugbouv/ Buitenland Belangrijke streekvergadering NIEU) International Council of Christian Churches Bijzondere tuinbouw- teeltvergunningei Gemeenteraad Middelharnis Vervolg Landbouwstudie- dag Sommelsdijk Flakkee in de branding Brug dient nog dit |aar gebouwd Vertreksaldo Woningbouw Afhandeling agenda KÏNDERHOEST VERDWIJNT 1 ZWITSAL KINDER-HONÏNG-SIROOP Ettense veemarkt Oud-Middelharnisser bi auto-ongeluk omgekomen Centrale Teiliiag Mlddeliias^nfg zo^ ST. philJ van Die Oud Gel Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 9 januari If^^iidag De raad van Middelharnis kwam woensdag 7 jan. j.l. voor de eerste maal in het nieuwe Jaar bijeen. Er was een weinig beduidende agenda af te werken; het betrof enkele onderwijszaken, o.m. de 5-jaarlijkse afrekening exploitatie vergoedingen bijzondere scholen, en opnieuw verhuren van enige perceeltjes tuingrond. Burgemeester Hordijk hield een nieuwjaarsrede, die we hieronder in extenso laten volgen, waarin hij de faktor werkloosheid, pendelarbeid enz. met alle nare gevolgen van dien benadrukte. Afvloeiing naar de steden is merkbaar, waarbij de woningbouw in het gedrang komt. In zijn speech sprak hij de hoop uit dat de bouw van de langverwachte brug, die ons eiland met het vasteland zal verbinden, niet wordt uitgesteld, tot 1967, maar dat de aandrang, die er door de Prov. besturen van Z. Holland, Zeeland, Brabant en door de be treffende Kamers van Koophandel gedaan wordt, de regering zal vermurwen er dit jaar nog aan te beginnen. Na de opening sprak de voorzitter burgemeester Hordijk de volgende nieuwjaarsrede uit: Bij de behandeling van de begroting in de laatste vergadering van het afge lopen jaar zijn vele onderwerpen be sproken. Gaarne wil ik bij de eerste vergadering in 1959 uw aandacht vra gen voor een aantal aspecten, waarop bezinning geboden is. Aspecten, die voor de ontwikkeling van de gemeente en van de gehele streek van het allergrootste belang zijn, omdat het verzorgingspeil van de gemeen schap daarmede ten nauwste is verbon den. In de eerste plaats noem ik de factor werkgelegenheid. De mechanisatie, de tionaliteit in de landbouw gaan gesta dig voort. Bedrijfsvoering en productie in de agrarische sector worden zodanig opgezet, dat het uiteindelijk resultaat is, minder behoefte aan arbeidskrachten voor bodembewerking en realisering van het teeltplan. Het is de harde werkelijkheid waar aan boer noch arbeider iets aan kan veranderen, terwijl dit proces met het oog op de internationale marktverhou dingen nog meer zal moeten worden be vorderd. In feite betekent het op dezelfde op pervlakte hetzelfde produceren met minder mensen en op een groter opper vlakte met hetzelfde aantal mensen. De ze rationalisatie zal er toe leiden dat het aantal werkkrachten dat buiten de agrarische sector werkgelegenheid moet vinden, zal toenemen. M.a.w. structueel gezien is Flakkee sterk in beweging. Het totaal beeld gaat er anders uitzien. De werkgelegenheid is derhalve een vraagstuk, dat het meest urgent ge noemd moet worden en de allergrootste prioriteit dient te hebben. Werkloosheid brengt voor gezin en samenleving veel leed en maatschap pelijke consekwenties. Moge men een aantal werkzoekenden op een beroepsbevolking van 1.000.000 van 116.000 landelijk en 18.000 voor Z.H. of 1,8 "/o van de mannelijke be roepsbevolking niet verontrustend noe men, als dit totaal aantal voor een ge ïsoleerd gebied als Flakkee 1052 be draagt op een beroepsbevolking van 10.000 man dan is dit aantal in procen ten uitgedrukt 10,5 °/o bijzonder hoog. Zeker als men weet, dat Flakkee 6 «/o van het aantal werklozen in Zuid-Hol land telt. Weliswaar zijn hiervan 521 geplaatst op aanvullende werken, welk aantal nog enigszins kan worden uitge breid, maar het blijft een lapmiddel, temeer daar de jongelui van 18, 19 en 20 jaar hierop niet kunnen worden ge plaatst. Werkzaam bij de industriële en overige bedrijven aan de overkant zijn 680 man. Op de maatschappelijke problematiek, die voortvloeit uit deze pendelarbeid, die dagelijks een lange scheiding met het gezin meebrengt, is reeds meermalen gewezen, alsook op de neer het tijd is om te spuiten dat er dan genoeg loonspuiters zijn. Daarom des te meer wezen de heren forumleden er op steeds bij te blijven wat betreft een goede bedrijfvoering. De heer Biemond te Stellendam wilde weten hoe het forum tegenover vlieg tuig- en landmachinebespuiting stond. Het forum meende dat dit voor ieder bedrijf anders ligt, want het vliegtuig heeft veel te maken met de weersom standigheden en vooral wind. Boven dien moeten het vrij grote percelen zijn voor een vliegtuig en dan nog bereik baar. Daartegenover staat dat bij een. dicht gewas of slechte grondomstandig- heden het vliegtuig goede diensten be wijst. Uit de verdere vragen die allen te maken hadden met ziektenbestrijding en in het bijzonder de bestrijding van kwade harten bij erwten, mangaan be strijding bij granen en anderen, was het forum van mening dat een op het goe de moment uitgevoerde bespuiting be slist aan te bevelen is. Bovendien maak ten de heren forumleden van de gele genheid gebruik nogmaals te wijzen op de noodzaak van een grondonderzoek, bij de bestrijding van het bieten-cys ten-aaltje. De bestrijding van de phy- tophthora is volgens het forum altijd rendabel doch de praktijk dient meer aandacht te schenken aan het juiste tijdstip van de bespuiting. Een middel hiertoe kan men vinden in de telefoni sche waarschuwingsdienst. De heer Mol merkte hierbij op dat zijns inziens de aangegeven doseringen van het bestrij dingsmiddel te laag is. Vooral in lang durige, natte perioden. De heer Schip- stra was deze mening niet toegedaan, want hetzelfde resultaat zou bereikt zijn door een extra bespuiting. (Verslag van de middagbijeenkomst komt voor in het tweede blad). terugslag die de arbeid op velerlei ter rein in de gemeenschap daarvan er vaart. De industriële werkgelegenheid in de grote stad, versterkt door de diensten sector leidt tot een afvloeiing van de bevolking naar de grote agglomeraties, hetgeen ongetwijfeld de maatschappe lijke problematiek daar vergroot. In dit verband zou het interessant zijn eens na te gaan hoe de verhouding ligt tussen vestiging en vertrek in het waterweggebied en de financiële conse kwenties voor dat gebied, t.a.v. de so ciale en maatschappelijke zorg. De laatste jaren zijn 59 gezinnen van het eiland vertrokken voor definitieve vestiging elders. Helaas wordt elke poging om voor het eiland een gunstiger klimaat te scheppen teneinde de werkgelegenheid te vergroten afgesneden, omdat een ui en een aardappel nu eenmaal minder hoog worden aangeslagen als een su pertanker en een hoogoven. Stelselmatig wordt de vaste verbin ding, onmisbaar voor de ontplooiing van de tuinbouw en de vestiging van kleinere industrieën en dus vergroting van de werkgelegenheid, verschoven naar de toekomst i.v.m. het te investeren bedrag. De vraag rijst of het insulaire karak ter van dit eiland gelegen bij een ge bied dat een stormachtige ontwikkeling meemaakt niet juist daardoor, bestuur lijk gezien, minder belangstelling ge niet, omdat het in het raam van de ont wikkeling van dat gebied nog niet past en daarom dan pas aan zijn ontsluiting toe is, als het belang van de industriële ontwikkeling van andere gebieden dit eist, ca. als het Waterweggebied geen perspecief meer biedt voor een verdere ontplooiing. Hetgeen dan tevens in de planologische gedachtengang van heden betekent, dat dit agrarische gebied zal worden opgeofferd aan een „industrieel klimaat. Het rapport „Flakkee in de branding" geeft daarom een richting aan, die acceptabel is, terwijl de voor studie „Randstad en Delta" een uitzicht biedt dat voor Flakkee zeker niet als een oplossing kan en mag worden ge zien. Wij mogen er ons in verheugen dat Gedeputeerde Staten van Zeeland voor de vaste verbinding m.h.o. op Schouwen en Duiveland een actieve be langstelling aan de dag leggen. Opvallend en hoogst merkwaardig is, dat in de begroting 1959 van Verkeer en Waterstaat wordt vermeld dat de Grevelingendam in 1964 voor het ver keer zal worden opengesteld en dat niet vóór 1967 te brugverbinding tot stand zal zijn gekomen. De veren zullen derhalve gedurende die drie a yier jaren dus ook nog eens het extra vervoer van Schouwen en Duiveland moeten opvangen. Zelfs de wetenschap, dat Flakkee be reid is een aantal jaren tol te betalen, in onze huidige samenleving iets onge hoords, vermocht het Rijk niet te doen besluiten deze voor Flakkee noodzake lijke tussenschakel aan te leggen. Hoe veel berekeningen, ze mogen wel mil joenennota's genoemd worden, zijn niet overgelegd inzake tarieven, wachttij den, kosten voor onderhoud aan havens, baggerwerk. Welke uitgaven getroosten de bedrij ven zich niet als Thomson en Droogdok door het inleggen van eigen boten. Mist of geen mist ze varen. Boven dien zijn deze bedrijven zeer tevreden over de arbeidsprestaties van de Flak- keese werkkrachten. Het gaat, en dat wordt te veel verge ten om de mens, ook hier op Flakkee, om zijn mogelijkheid tot arbeid en om zijn gezinsgeluk. Daarom spreek ik gaarne de hoop uit dat Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en Zeeland en Noord Brabant, de kamers van Koophandel in deze ge bieden voor het bedrijfsleven, de land bouw, onderwijs, maatschappelijk werk kortom alle instanties de regering mo gen vermurwen te besluiten nog dit jaar Flakkee zijn kansen te geven door de bouw van de brug. Deze factor werk gelegenheid heeft ook consekwenties t.a.v. de bevolkingsaanwas in de grote steden. Het vestigingssaldo stijgt en de vraag naar woonruimte eveneens. Het vertreksaldo in de gemeenten in deze streek stijgt ook en is er formeel gere deneerd minder behoefte aan woning bouw. Zoals opgemerkt hebben 59 gezinnen van Flakkee zich de laatste jaren i.v.m. de ontbrekende werkgelegenheid elders gevestigd. Door de vestiging in de grote conglo meraties wordt het woningbeleid sterk beïnvloed. Niet de bouwcapaciteit is meer de maatstaf gevende factor, hetgeen bete kent dat er voor Flakkee een belangrij ke gedeelte van deze bouwcapaciteit on benut blijft, er zijn n.l. 74 werkloze bouwvakarbeiders geregistreerd. Het woningbeleid wordt dientengevol ge gericht op het accumulatieve effect voor de grote stad. De afvloeiing van jonge krachten die onze onderwijsinstelling verlaten, de vestiging elders van diverse jonge ge zinnen tenderen naar een proces van veroudering van onze bevolking. Naast de pogingen die worden aan gewend om de woningnood te lenigen via de woningwetbouw, zou ik toch gaarne zien, dat de particuliere bouw in deze gemeente meer in het centrum van de belangstelling kwam te staan. De bedragen die worden geïnvesteerd voor overname en verbetering van be staande woningen betekenen wel con servering van het oude woningbezit maar er staat geen uitbreiding tegen over. Bovendien rijst de vraag of de inge zetenen die uitzien naar een woning zich wel duidelijk voor ogen stellen welke grote bedragen worden vereist voor overname van een bestaande oude wo ning, en of hiertegenover wel een zuiver beeld is gevormd van de bedragen voor nieuwbouw. Terzake zullen de gemeentelijke dien sten gaarne van voorlichting dienen. Mevrouw, mijne heren, Gaarne wil ik het bij deze toch wel heel belangrijke punten laten, omdat zij voor de gemeenschap, het gezinsgeluk en de mogelijkheid voor een activiteit op velerlei terrein zo uitei'mate belang rijk zijn, t.w. werkgelegenheid, woning bouw en derhalve de verbinding waar door ook deze gemeente en de gehele streek zich natuurlijk kunnen ontwikke len. Er zijn natuurlijk nog veel meer be stuurszaken aan te stippen, o.a. onder wijs, uitbreidingsplan, havenvraagstuk, sanering, riolering, wegen en straten plan, woonruimte vraagstuk, huisves ting voor de culturele verenigingen, mo gelijkheden voor sport en spel, enz. In de loop van dit begrotingsjaar zul len verschillende van deze zaken onge twijfeld in discussie komen. Moge God U in uw gezin en uw werk zijn zegen in rijke mate schenken. Met de bede dat Hij, in onze afhan kelijkheid van Hem, ons dit jaar met vrucht bestuurlijk werkzaam zal doen zijn voor het belang van de gemeente en haar inwoners wil ik gaarne beslui ten. Als oudste raadslid dankte de heer van den Berge namens de raad en wenste de burgemeester en zijn gezin het beste toe voor 1959. Bij de goedkeuring der notulen mis te de heer Koppelaar de toezegging dat de torenklok zal verlicht worden. De voorz. zegde nogmaals toe, dat daarover binnenkort een voorstel was te wach ten. De heer Koese merkte op, dat met de bouw van de B.L.O. school al begon nen was, eer de goedkeuring voor de overname grond was genomen. De voorz. vond dat maar een formaliteit; de raad had het toch reeds in principe besloten. Onder de ingezonden stukken werd gemeld, dat Ged. Staten met de grond- ruiling met de R.T.M. akkoord gingen en dat de transactie overname grond met dhr. Oosterling uit de impasse ge raakt is en onderling geregeld. Onderwijs Op een verzoek van de Ned. Herv. Chr. School voor aanschaaf van een projectie-apparaat werd gunstig be schikt. Vastgesteld werden de bedragen extra-vergoeding exploitatie-uitgaven bijz, scholen voor lager onderwijs en de 5-jaarl. afrekeningen voor dezelfde scho len alsook voor het V.G.L.O en U.L.O. Het raadsbesluit betreffende vaststel ling van het maxkrediet in rek. crt. bij de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten werd ingetrokken. Op een desbetreffen de vraag van de heer Koppelaar werd geantwoord, dat in de geldvoorziening op andere wijze wordt voorzien. Enige perceeltjes tuingrond aan de Steneweg, Rotterburgerweg en langs Marietjespad werden opnieuw verhuurd Dan volgde sluiting. Cuba Er is altijd wel ergens onrust in één van de Zuid-Amerikaans3 staten. Ve nezuela heeft op dit gebied al een heel slechte naam. Ook Argentinië kent de problemen van dictatuur en revolutie. Dan was het weer Brazilië of Mexico waar een opstand uitbrak. En thans is Cuba in het wereldnieuws. Sinds het jaar 1933 wordt Cuba ge regeerd door president Batista. Hij kwam toen aan de macht tengevolge van de val van zijn voorganger en VvlrA zijn macht in korte tijd zeer groot te maken. In de periode van 1944 tot 1952 verdween hij van het politieke toneel en werd Cuba democratisch geregeerd. Maar Batista deed een staatsgreep en kreeg het bewind weer stevig in han den. Reeds meer dan zeven jaar heerst er echter op Cuba een burgeroorlog, die geleid wordt door de advocaat Fidel Castro. Deze laatste heeft al verschil lende malen een poging gedaan om aan het bewind van Batista een einde te maken, maar die pogingen mislukten steeds. Nu echter is de burgeroorlog in he vigheid toegenomen. Honderden doden zijn er gevallen en om verschillende steden is verwoed gevochten. De op standelingen boekten bij die gevechten nogal succes en Batista vond het ver standig, de wijk te nemen naar de Do minicaanse republiek op het eiland Haïti. En de president, die in 1952 door hem was verdreven, had nu de kans van zijn leven en keerde naar Cuba te rug. Het ziet er naar uit dat Castro het heft in handen heeft. Hijzelf zal niet de leider van het nieuwe bewind wor den, maar zijn volgeling Urrutia. Het vreemde is echter dat onder het nieuwe regiem zowel uiterst rechtse als uiterst linkse personen gerekend worden. Wel ke politiek dit regiem zal voeren, is dus zeer de vraag. Voor de rest van de wereld zou een dergelijke burgeroorlog volkomen on belangrijk zijn, ware Cuba niet een. der voornaamste producenten van suiker en nikkel. Gaat het dus verkeerd met het nieuwe bewind, dan kon de suiker of nikkelvoorziening wel eens in het ge drag komen. Daarom kijkt de wereld met spanning naar de gedragingen van de nieuwe machthebbers. Kongo Ook in Belgisch Kongo hebben ern stige ongeregeldheden plaats gehad. In Leopoldstad, de hoofdstad van dit ge bied zou zondag een bijeenkomst van een inlandse organisatie worden gehou den, maar deze werd verboden. Naar aanleiding hiervan ontstonden er on lusten. Een vrij groot aantal personen heeft bij straatgevechten het leven ver loren. Voor de inlandse wijk in de stad geldt sinds maandag een uitgaansver bod. In dat deel van de stad wonen 300.000 mensen. Het uitgaansverbod wordt tot nog toe stipt nageleefd, want troepen onder commando van Belgische officieren patrouilleren in pantserwa gens door de straten om het verbod kracht bij te zetten. Een aantal ver dachte personen is gearresteerd. De or de schijnt nu wel voor het grootste deel hersteld te zijn. Maar het Belgische parlement is teruggeroepen van z'n winterreces om de situatie te bespre ken, een teken, dat de Belgische rege ring de zaak niet helemaal vertrouwt. Rusland We staan al niet meer zo verbaasd, als er een raket of een kunstmaan wordt afgeschoten. Maar als er vrij- dagsavonds zo'n raket wordt afgevuurd en deze passeert 's zondagsmorgens de maan op slechts 7000 kilometer afstand om vervolgens 's woensdags een baan om de zon te gaan beschrijven, dan zijn we toch weer even verwonderd over de omvang van het menselijk kunnen. Rusland heeft voor de zoveelste maal bewezen met haar Loenik, dat het ver re de meerdere van Amerika is op we- tenschappelijk-technisch terrein. Doch groter dan de wetenschappelijke prestatie is de gedachte dat een voor werp van de aarde voorgoed buiten de invloedssfeer van de aarde is gekomen. Als alles volgens de plannen verloopt, gaat de Loenik straks in 15 maanden een baan om de zon beschrijven (de aarde doet hier 12 maanden over). Dat er straks een planeetje, door mensen hand gemaakt meedraait in het zonne stelsel, die gedachte is eigenlijk vreemd voor ons. En de verbazingwekkende snelheid, waarmee de fne ontdekking op de andere volgt, wijst erop, dat het einde aller dingen nabij komt. Op initiatief van het Streekverband van Ned. Herv. Mannenverenigingen hoopt op vrijdag 30 januari a.s. nam. 7.30 uur in het zondagsschoolgebouw aan de van Aerssenstraat te Sommels dijk te spreken ds. J. C. Maris, Chr. Gerefpredikant en Europees secretaris van de International Council of Chris tian Churches. Dit is een bond van Christus belijdende kerken over de ge hele wereld. In ons land is alleen de Chr. Geref. kerk hierbij officieel aan gesloten, doch er bestaat in andere kerken grote belangstelling voor. Zo heeft men een comité can sympatise- renden, waarvan b.v. een Gereformeerd predikant voorzitter is. Van Herv. zijde nemen hierin zitting o.m. Prof. Severyn, ds. J. J. Timmer, ds. v. Rennes van Rouveen, ds. Lamens van Kamerik e.a. Van de zijde der Geref. Gemeenten hebben zitting o.a. ds. J. Kersten van Scheveningen, ds. G. Hegeman van Ge nemuiden en ds. H. Rijksen van Vlaar- dingen. De bedoeling is, dat door deze avond meerder bekendheid aan deze zaak wordt gegeven op ons eiland. Daarom zijn naast de Herv. Mannenverenigingen ook hartelijk welkom alle predikanten en kerkeraadsleden der Herv. gemeen ten, terwijl men ook de ambtsdragers der Geref. kerken, Chr. Geref. kerken en Geref. Gemeenten gaarne als gasten zal ontvangen. Daar de betreffende bond zo juist een wereldcongres in Brazilië achter de rug heeft, zal ds. Maris ons ongetwijfeld heel wat recen te gebeurtenissen kunnen vertellen en is hij, juist door zijn positie wel de meest aangewezen man om ons volle dig te kunnen inlichten. Op de veemarkt van woensdag 7 jan. 1959 werden aangevoerd 175 stuks, waarvan 109 runderen en 65 biggen. De runderen werden bij ruimer aan voer iets vlugger verhandeld, de prijzen aan de hoge kant. In biggen ruim aanbod met vlugge handel en de prijzen onveranderd. Het slachtvee werd redelijk vlug verhan deld. Prijzen: kalf koeien 850—1000; kalf vaarzen 650—875; guste koeien 650 —800; pinken 550600; graskalveren 250—600; paarden 600—800; biggen 40— 50; lopers 60—90; vette koeien 2.70—2.90 per kg. geslacht. l Van zaterdag 10 januari v.m. 12 uur t.m. maandag 12 januari v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, v. d. Peppel en Wieringa. Voor spoedgevallen Bakker, arts, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Huisman. Voor spoedgevallen Elvé, arts, tel. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Voogd, de Man en Bouman. Voor spoedgevallen Buth, arts tel. 01871-306, den Bommel en Kramers arts, tel. 01873-201, Ooltgensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, telef. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 11 jan. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dr. L. D. A. Looijsen, tel. 49, Tholen en dr. R. C. Renes, tel. 19, Oud Vossemeer. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Abraham Ja cob, zoon van C. van Lenten en A. v. d. Nieuwendijk; Cornelia Magdalena Maria, dochter van M. W. Q. Buijs en N. van Eijkeren; Geertje, dochter van A. de Ruiter en S. van der Ham. Overleden: Hendrikus Koenheni ongeh 73 jaar. OogstcoUecte. De tijdens de dank stond voor het gewas in de Herv. Kerk gehouden oogstcollecte bracht 3854. op. Overgeplaatst. De wachtmeester der rijkspolitie, de heer A. Smal, is van Dirksland overgeplaatst naar Sommels dijk. Jaarvergadering. A.s. vrijdag 16 jan. zal in het koor der Herv. Kerk de jaar- vei'gadering worden gehouden van afge vaardigden van alle Herv. verenigin gen op het eiland ter bespreking van de gemeenschappelijke belangen. Veilig Verkeer. A.s. woensdag 14 ja nuari n.m. 7.30 uur zal een ledenver gadering worden belegd van de Ver. Veilig Verkeer in het verenigingsge bouw aan de Oranjelaan. Na afwerking van de agenda zal de heer J. Boomsma een reisfilm vertonen. HERKINGEN Bijdrage Anjerjonds voor „Ons Huis". Het bestuur van de stichting „Verenigingsgebouw" Herkingen maakt met grote erkentelijkheid en dankbaar heid gewag van het feit, dat van het Anjerfonds Zuid-Holland, Afdeling van het Prins Bernhard Fonds een gift is ontvangen ten bedrage van 1000.als bijdrage in de kosten van aanschaffing van een filmprojectie-apparaat met ge luid ten behoeve van het verenigings gebouw „Ons Huis". In verband hier mede vertrouwt het bestuur er op, dat de inwoners bij de jaarlijkse collecte ten behoeve van het Anjerfonds aan deze gift denken en in ruime mate deze collecte zullen gedenken. Des te groter de jaarlijkse opbrengst van de inzame ling is, des te meer kunnen verenigingen en andere instellingen daarvan profijt trekken. Dienstplicht. De dienstplichtigen van de lichting 1959, t.w. Joh. Bestman, J. van der Velde en P. van Wagenin- gen zijn voor het vervullen van hun eerste oefening opgeroepen resp. op 5 febr. 1959 bij Korps Luchtdoelartillerie te Ossendrecht; op 5 febr. 1959 bij korps Genietroepen; op 9 april 1959 bij Regi ment Infanterie te Venlo. Gevonden voorwerpen: Een blauw wollen damesmuts. Inlichtingen bij de postcommanadant der rijkspolitie te Herkingen. Overzicht bevolking per 31 dec. '58 Op 1 jan, bestond de boviking uit 529 m. en 519 vr. Vermeerderd door geboorte 13 m. en 13 vr. ingekomen 11 m. en 14 vr. Verminderd door overlijden 2 m. en 4 V., door vertrek 19 m. en 23 vr. Per 31 dec. 1958 bedroeg de bevolking 533 m. en 519 vr. Dus een vermeerdering van 4 mannen. Federatie van verenigingsraden. In aansluiting op de mededelingen van de voorzitter van de federatie na afloop van de concerten, gegeven door het Madrigaalkoor uit Delft onder leiding van de heer Pierre van Hauwe in het verenigingsgebouw te Oude Tonge op 28 oktober 1958, wordt medegedeeld, dat de heer Van Hauwe bereid is gevonden om op 20 januari a.s. des avonds half acht in het Diekhuus te Middelharnis een inleiding te houden. Voor deze avond zullen worden uitgenodigd de be sturen van de zang- en muziekvereni gingen, de onderwijzers van de lagere scholen en de besturen van de plaatse lijke verenigingsraden. Tevens wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat het solistenconcours voor muziek- en zangbeoefenaars in 1959 in het Verenigingsgebouw „Ons Huis" te Herkingen zal worden gehou den in de maand maart of april. Bouw bejaardenwoningen gegund. Het gemeentebestuur maakt bekend, dat van de minister van Volkshuisvesting machtiging tot gunning is ontvangen voor de bouw van vier bejaardenwo ningen aan de Scharloodijk. De bouw is gegund aan de fa. Mans en Zonen te. Middelharnis. Woensdagmorgen te ongeveer 7 dus tijdens duisternis, reden de 49-ji ge L. Verhage, vroeger inwoner Middelharnis en de 25-jarige J. Ma: not, die beiden te Hoensbroek een at zaak dreven, met een auto over de keersweg tussen Oirsbeek en Sittard Plotseling botste de auto met g, vaart op een vrachtwagen, die door chauffeur aan de kant van de weg geplaatst. Zowel Verhage als Mart: werden op slag gedood. Velen uit Middelharnis zullen Leendert Verhage herinneren; hij is ruime tijd machinist bij de koopvaa: geweest, laatstelijk in de eerste rang had sinds enige jaren het varen er gegeven. Hij interesseerde zich voor autobranche en werd deelgenoot in ■- garagebedrijf te Hoensbroek. Op zakenreis is hij het slachtoffer van verkeer geworden. Verhage was ongehuwd. De begrs nis zal maandag a.s. te Hoensbr plaats vinden. In de oorlog werd een broer van overledene, machinist bij de R.T. slachtoffer van een luchtaanval toen met een der toenmalige locomotie' reed tussen Middelharnis en het Hav hoofd. STELLENDAM Zendingsavond. Woensdag 14 jan. om 7 uur 30 zal in de Ger. Kerk i zendingsavond worden gehouden, wordt vertoond een film over het z dingswerk: „Onvoltooide opdracht' Toegang volwassenen 1.kin ren plm. 14 jaar 0.50. Komt U al gerust, neemt U vrienden mee. Geschonken. Voor de bouw van muziektent is 500.ontvangen het Anjerfonds ten bate van de n ziektent. Burg. Stand over de maand dec. Geboreii: Johanna Cornelia, doch van I. Kievit en N. van Weezel; Will Adrianus Jacob, zoon van H. Koese A. M. van Heemst; Jan, zoon van Brinkman en A. Melissant; Arend, z( van A. Brinkman en A. Melissant; L; rina, dochter van A. Brinkman en Melissant; Hendrik, zoon van A. van Ree en M. Goedegebuur. Overleden: Rachel van Erkelens, 69 jaar, weduvv'e van M. van Setc Jan Grinwis, oud 67 jaar; Johai: Cornelia Kievit, oud 16 dagen; M:: Verblaauw, oud 72 jaar, echtgenote i P. Jansen; Huibertje Roon, oud 51 jj Ingekomen: P. Koens te Dordrecli Vertrokken: M. L. Kievit naar i: lissant; P. Koenraad naar Brielle. Het aantal inwoners op 31 dec. 1; bedroeg 1785, n.l. 928 mannen en V VRAA&'T E£NS W (*)WED.KülïVIKKJDROGI$TER'J K*BKStR.16Ö - ÓUBOOR^ OUDDORP Zij die in 1958 werkzaamheden hf ben verricht of leveringen hebben i daan ten bate van de gemeente word verzocht hun rekeningen ter gemeen: secretarie in te dienen voor of op januari a.s. Visserij. Door het ruwe weer kon de afgelopen week slechts door enb vaartuigen worden gevist, de dagvaii sten van 102 tot 124 kg werden door: pelterijen gemijnd voor 1.36 tot 1. per kg. Er werd geen vis aangevoei Haven. De aanvoer van suikerte: ten gedurende de campagne 1958 droeg aan de Ouddorpse haven 8.566,ï kg., resp. 4.862.458 kg. voor Puttersho: en 3.704.251 kg. voor Dinteloord. Uienveiling van vrijdag 9 januari IS- Grove 11.93, middel 11.90, drielinf 12.50, picklers 12.69. Aanvoer 114.000 kg. De Voedselcommissai-is voor Noort en Zuid-Holland maakt namens lï Produktschap voor Groenten en Fru: het volgende bekend: Voor het teeltjaar 1959 zullen weda om bijzondere tuinbouwteeltvergunnii gen worden uitgegeven voor spruitkot rode peen bestemd voor veevoeder f vroege aardappelen met of zonder i« cultuur van spruiten, bonen, bloemtó of boerenkool. De vergunningen kunnen vóór 1 maa; 1959 worden aangevraagd bij de Plaa' selljke Bureauhouders van het Burea: van de Provinciale Voedselcommissar: in de provincie waar de teelt zal plas- vinden. De aandacht wordt er op gevestiS' dat bijzondere teeltvergunningen vos spruitkool alleen kunnen worden ui' gereikt aan bedrij f sgenoten A en bi/ zondere teeltvergunningen voor vroef aardappelen met nacultuur aan 1" drijfsgenoten A met een bedrij f soppE: vlakte van ten hoogste 5 ha. Degenen, die in het bezit zijn van woon tuintaouwteeltrecht voor vroeë aardappelen en in verband met de tif palingen van de Wet Bestrijding Aarf appelmoeheid geen vroege aardappdf- meer mogen telen, doch in de plaa- daarvan groenten wensen te telen, kuf' nen hiervoor bij genoemd bureau evet eens vóór 1 maart 1959 een vergunni't aanvragen. De leeftijdsgrens naet betrekking t' het verlenen van nieuw tuinbouwteeli recht is verlaagd van 24 tot 21 jaar. Voorts zijn als sluitingsdata vast? steld: 31 januari 1959 voor het indien^' van aanvragen nieuw tuinbouwteelt recht en 28 februari 1959 voor het i" dienen van aanvragen overschrijving^' van tuinbouwteeltrecht en aanplan' vergunningen of overname boomgaai' den. MIDDEL] dhr. T« Ger. Kc tingh. - ds. M. lezen. SOMMEL cand. Gooyer. singh. DIRKSL/ ds. den uur ds. HERKIN( Wurste. van An uur lezi MELISSi^ Gooyer Ger. Kt Ger. Ger. Ge STELLED Smit en van Ba: goeder: Vetter e OUDDOR Poot en 9.30 en 9.30 en Groning ds. van NIEUWE uur car drecht. OUDE TC ds. Wit' STAD Ai Kerk 9. uur can foort. A. Tra] amtsdra en 6 uu van Wo DEN BOIv WiegerE Ger. Ke OOLTGEI 6 uur d 9.30 en Gem. 9.; LANGSTl uur dhr THOLEN ds. J. d4 uur ds. en 6.30 10 en 6j OUD VO^ lezen er H. Dooil Kerk 10| Chr. Ge SCHERPI uur ds. en 6 uu)| POORTVI van Die Ger.-I ds. de uur leze ST. MAA^ €n 2 ur Ger. KeJ 3 X lezei ST. ANN^ cand. L.| Ger. Vrij€ uur leze STAVENll Breure Oud| dhr. J. BRUINISlf H. W. Ger. Kei maker. F. Malli 5 uur Ie NIEUWEI dr. J. Kerkdi '•'voor de uur voor De zer gen in del heeft opga Voor da de dienst l drag vanj Vergad café van 30 decemll gehouden L schippers-v* In zijn voorz., dh— welkom t( leden, we band met thuishave: Hij gaf afgelopen een lid va op een tr loor. Het voorz., is niet ongu: in het be zien. De notu secretaris goedgekei De ontv 445.43, d is dus 3 Vervolg van de o door de voorstellei Voor ee -den verga

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2