Wkm OTaJP Landbouwsiudledag ie Sommelsdijk r n e a.s. Kamer verkiezingen n! Plantenziekten in forum verband belicht en besproken J in Fransen telen meer witlof Adenauer 83 jaar 81e jaargang in /190 2569 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE Uit banden en gevangenis verlost Voor het tere Baby-huïdje BABYDERM-POEDER Vrijdag 9 januari 1959 No. 2760 lilangrij] 3par, I op vel ■EIT |geluk- island hg enz. hie, ;e ns artij lunt en. nen- open I I1a/% PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. "e ^Zo staat Nederland dan nog betrek kelijk onverwacht voor nieuwe verkie zingen voor de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, ruim een jaar vroeger dan eigenlijk de bedoeling was. Reeds 6p 12 maart zullen de kiezers hun stem moeten uitbrengen, dus het is voor de "Spofdbesturen der politieke partijen ■■>¥prt dag. Over enkele weken moeten de m -Andidatenlijsten al worden ingediend, ^dat er in record-tempo wordt ge kerkt. Het hele partijapparaat van HOog tot laag komt eraan te pas en al lerlei problemen moeten worden opge lost. De candidatenlijsten Het voornaamste is uiteraard de sa- mensteUing van de candidatenlijsten, wat bij de éne partij meer moeilijkhe den oplevert dan bij de andere. De par tijleiding geeft een advies en de kies verenigingen of afdelingen stemmen daarover. Leiding van bovenaf is daar bij absoluut nodig, anders zou de lijst beslist niet goed in elkaar zitten. Er moet n.l. met verschillende factoren rekening gehouden worden: voldoende specialisten (onderwijs, financiën, land bouw etc), evenwicht in de kerkelijke verhoudingen, streekvertegenwoordi- ging, goede lijstaanvoerders enz. Dit le vert bij sommige partijen wel eens strubbelingen. Het staat nu al wel vast dat de K.V.P. overal Prof. Romme no. 1 zet, de C.H.U. dr. Tilanus, de A.R. prof. Zijlstra, de S.G.P. ds. Zandt, de V.V.D. prof. Oud en de „echte' communisten Paul de Groot. De P.v.d.A. zit met de moeilijkheid, dat dr. Drees voorgoed het bijltje erbij heeft neergelegd, zodat het ernaar uitziet, dat er verschillende lijsttrekkers zullen komen in de diverse kieskringen: Burger, Hofstra, Suurhof etc. Verder komt nog uit de Pacifistisch Socialistische Partij (P.S.P.)„ het Geref. Politiek Verbond (art. 31), de dissidente communisten (Gortzak) en nog een paar Er is dus weer keuze genoeg! Ze zeg gen allemaal, dat ze het beste met Ne derland voor hebben, maar ieder na tuurlijk op zijn manier. De verkiezingsstrijd Gezien de voorgeschiedenis van de Kamerontbinding is het niet tv;ijfel-- achtig, dat de strijd hevig zal worden. Alle wapens zullen uit het arsenaal worden gehaald en de demagogie zal ivan zekere zijde hoogtijd vieren. De Roomsen zetten alles op alles om de grootste partij te worden. De P.v.d.A. zal proberen haar verlies van verleden jaar op te halen. De V.V.D. hoopt op een grote winst, want ze had in 1958 de wind mee en verwacht deze in de nieuwe Kamer te kunnen consolideren. De A.R. en de C.H. pogen uiteraard de 'neergaande lijn van de laatste jaren om te buigen en in elk geval te houden wat ze hebben. De S.G.P. heeft een zeer vast contingent kiezers en zal weinig moeite hebben op 3 zetels te blijven. De beide communistische groepen zullen elkaar wel ongegeneerd te lijf gaan en moeten zich maar voorbereiden op aanmerke lijk verlies. De P.S.P., die veel ontevre den socialisten trekt, zou wel eens enke le zetels van de P.v.d.A. kunnen afsnoe- pen en bovendien wat communistische deserteurs kunnen aantrekken, zodat het niet onmogelijk is, dat deze met enkele zetels uit de bus komt. Het Ger. Pol. Verbond haalde bij de Prov. Staten verkiezing in 1958 43.000 stemmen, terwijl de kiesdeler 38.000 was, zodat ook zij wel een zetel zal halen. Het is natuurlijk onmogelijk de uit slag te voorspellen. Er is nu eenmaal in het kiezerscorps een vlottend gedeel te, dat altijd onberekenbaar is. In ver houding tot het totaal aantal kiezers is dit niet zo heel groot. Men kan het wellicht stellen op ongeveer IC/o. De anderen behoren tot de vaste kern. De oude partijen hebben allemaal een gro ter of kleiner contingent kiezers, dat uit grincipe of uit traditie op die partij Itemt. Daarom zijn bij het stelsel der Evenredige vertegenwoordiging de gchommelingen nooit zo heel groot, laar het merkwaardige is, dat juist de Hottende groep bij de uitslag de toon aangeeft. Als b.v. de K.V.P. één of een paar zetels wint en de P.v.d.A. er enke le verliest of de V.V.D. enige zetels irooruitgaat, dan spreken de bladen met rote koppen van een overwinning der C.V.P. en de V.V.D. en van een neder- piaag van de P.v.d.A. Natuurlijk zit er vel een zekere tendens in en een aan- injzing in bepaalde richtingen, maar per slot van rekening is het toch zó, |dat de K.V.P. steeds kan rekenen op Wlo, de P.v.d.A. wat minder, de A.R. 3e C.H. en de V.V.D. op 10»/o. Erg veel speling zit er dus niet in. Maar bij [het huidige kiesstelsel moet men nu leenmaal deze tendenties gebruiken om Ide -gunst of ongunst der kiezers te re- [gistreren. De verhoudingen van 1958 Wanneer we de Kamerverkiezingen ifan 1956 en de Statenverkiezingen van |958 (omgerekend op aantallen Kamer zetels) als uitgangspunt nemen, blijkt ihet volgende. De K.V.P. boekte een prooruitgang van l»/o en zou 34 zetels lalen. De P.v.d.A. ging 4»/o achteruit en zou op 30 zetels komen (gerekend aaar een Kamer van 100). De A.R. ging Sets achteruit en zou op 10 zetels blij- Jven. De C.H.U. ging bijna IVo vooruit Ren kwam van 8 op 9. De S.G.P. bleef pelijk. De V.V.D. steeg bijna 3»/o en zou van 9 op 11 zetels komen. De commu nisten verloren ruim VaVo en bleven op Petrus dan werd in de gevangenis bewaard, maar van de gemeente werd een gedurig gebed tot God voor hem gedaan. Hand. 12 5 Steeds is vervuld geworden dat Gods volk door vele verdrukkingen-moét in gaan. Hoeveel gevangenisdeuren zijn ontsloten om de verdrukte slachtscha- pen Christi in de binnenste kerker en in afzichtelijke holen te werpen. Hoe veel martelvuren zijn ontstoken om de zodanigen te branden en te blakeren, wier enige misdaad was dat zij in Chris tus ter zaligheid geloofden en daarvan getuigenis gaven in woord en in wandel. Hoeveel schavotten zijn opgericht om de gunstgenoten van Jehova, als waren zij de grootste misdadigers, op de meest gruwelijke wijze om te brengen. Aan hoeveel verbanningen en beroving van goederen zijn Gods kinderen onderwor pen geweest. Christus had het Zijn discipelen voor zegd: „In de wereld zult gij verdrukking hebben, maar hebt goeden moed, Ik heb de wereld overwonnen". Hoe spoe dig werd de gemeente te Jeruzalem be nauwd, vervolgd en verdrukt, door Jood en Heiden gekrenkt. Vooral het geslacht der Herodessen staat bekend als wreedaardig en moordzuchtig. Was het niet Herodes de Grote die de kin deren te Bethlehem ombracht ten tijde van de ge'ooorte van Christus? Herodes Antipas liet Johannes de Doper ont hoofden in de gevangenis. En nu was het Herodes Agrippa, kleinzoon van Herodes de Grote, die de gemeente te Jeruzalem benauwde. Hij v/as een laag hartig en eerzuchtig vorst, die de gunst van mensen zocht. Om de Joden beha- gelijk te zijn doodde hij Jacobus, broe der van Johannes, met het zwaard. En toen hij zag dat hij met deze gruwel daad de gunst der Joden won, voer hij voort en nam ook Petrus gevangen. Heeft hij de Apostelen, de voorgan gers des volks, uitgeroeid, dan zal de gemeente ook weldra ophouden te be staan. De gedachtenis van de gehate Nazarener, de Gekruisigde, moest van de aarde worden verdelgd. Rampzal,l£ Vi3''".t Hij m.eent vrij te zijn. Wie zou hem ter verantwoording roepen? Vazal van satan is hij. Gebon den is hij met de banden der zonde en van eigen zelfbehagen. Hij haalt de ke tenen toe, waarin hij straks zal vallen als het volk te Cesarea hem. zou toe juichen: een stemme Gods en-niet eens mensen! Een engel Gods sloeg hem dat hij stierf. Herodes meent vrij te zijn en is een rampzalig gevangene. De Heere is een God des gerichts. Die Zijn volk aan raakt, raakt Zijn oogappel aan. Hij zal Zijn volk verlossen, doch hunne ver drukkers verdoen. Vestig uwe aandacht op Petrus. Herodes meent vrij te zijn, doch is een gebonden slaaf van satan. Petrus is in banden, doch is toch vrij. Het waren de dagen der ongehevelde broden, waarop de Joden gedachten de verlossing uit Egypte, en Gods kerk ge dachtenis vierde van de opstanding van Christus uit de doden. Die dagen wer den misbruikt om Christus en Zijne ge meente te vervolgen en Petrus moest tot een schouwspel worden gemaakt. In de gevangenis is hij geworpen. Dat was de derde maal in zijn leven. Nu is zijn doodvonnis bepaald. Alle voorzor gen zijn genomen. Dubbele wachten zijn besteld. Tussen twee krijgsioiech- ten naast liem wordt hij bewaakt, in ketenen geklonken. Dubbele wachten bewaken de uitgang. Geen ontkoming is mogelijk. Wat droeve gevangenschap. In een duister hol geworpen. Gebonden met zware ketenen. De dood, een wrede dood voor ogen. Herodes heeft het be paald, het is de laatste nacht dat Petrus leven zal. Nog slechts enkele uren en hij zal in het openbaar tot een schouw spel worden gemaakt. En toch, wonderlijk. Petrus slaapt. Hij slaapt de slaap eens rechtvaardi gen. Het duistere hol deert hem niet. De ketenen knellen hem niet. De dood benauwt hem niet. Tot een schouwspel te worden gemaakt bekommert hem niet. Petrus kent zich veilig in de hoede des Almachtigen. Geen haar op zijn hoofd kan worden gekrenkt zonder de wil zijns Vaders, Die in de hemelen is. Die in de schuilplaats des Allerhoog- E'en is .gezeten, die zal vernachten in de schaduw des Almachtigen. Werd Daniël in de kuil der leeuwen geworpen, de leeuwen vermochten niet hem te be schadigen. Werden de drie jongelingen gebonden in de oven des brandenden vuurs geworpen, het vuur \?erteerde niet meer dan^ hun banden. De Heere staat voor Zijn volk in. Alle instrument te gen hen bereid zal niet gelukken. Petrus kan en mag in vrede nederliggen en slapen. Herodes is een rampzalig ge- bondene, niet hij. Hier is het: Ik zal gerust in vrede slapen, En liggen ongestoord ter neer. Want Gij alleen, mijn Schild en Wapen, Schoon 't onheil schijnt voor mij geschapen. Zult mij doen zeker wonen. Heer'. En de gemeente? Ook die verkeert in banden. Hoe is zij in arbeid over Petrus die in de gevangenis bewaard werd. Een gedurig gebed tot God werd voor hem gedaan. Al was Jacobus door de wreedheid van Herodes liaar ontnomen, zij was daardoor niet ontmoedigd. De gemeente hield aan in het gebed. Zij werd wakende en biddende bevonden, terwijl Petrus sliep de slaap eens recht vaardigen. Zij zijn als gebonden aan de troon der gena. Laten niet af, al weten zij dat het de laatste nacht is en het boven alle menselijk vermogen is, dat Petrus nog zou kunnen worden bevrijd. Maar Gods weg gaat door 't onmogelij ke. Voor de Heere is niets te groot noch te wonderlijk. Het gebed is de adem tocht der ziel. Het is de kracht des har ten. Het gebed des rechtvaardigen ver mag veel. Daaraan had Herodes niet gedacht. Dat wapen was hem onbekend. Daarvoor waren al zijn maatregelen niet bestand. Wonderlijke zaak. Voor het gebed van Gods volk moeten kerker en ketenen, boeien en banden, soldateM en wachten bezwijken. Gebonden is de gemeente aan de troon der gena; ge bonden ook aan Petrus. Hier is het: zoete banden, die mij binden, aan het lieve volk van God. En als God nu de verlossing geeft, de verhoring van hun gebed? Als Pe trus straks aanklopt en de dienstmaagd zijn stem herkent, naar binnen gaat en boodschapt dat Petrus voor de voor poort stond? Dan wordt openbaar dat zij nog in een andere zin gebonden zijn. Zij bidden om verlossing en als God hun de verlossing zendt, geloven zij het niet. Wat de dienstmaagd zei, kon niet. 'Dat was onmogelijk. Zij onderzoeken zelfs niet, maar zeggen: gij raast, het is zijn engel. Hoe was het met de discipe len voorheen? Als Christus op de zee wandelde en tot hen kwam, werden zij bevreesd en dachten aan een spooksel. Zij geloofden eer aan hetgeen dat niet is, dan aan de wonderen Gods. De won- derdaden van Gods eeuwige ontferming liggen boven het bereik van alle men selijke gedachten en overleggingen. Zijn alleen door het geloof te verstaan. Maar dan wordt openbaar wat diepe wortelen het ongeloof in ons geslagen heeft; als God doet naar het gebed Zijns volks, ja boven bidden en denken Zijn ontferming betoont, dan wordt openbaar hoe zwak van moed en klein van krachten dat we zijn. Dan is het met de vader des kinds: ik geloof, Heere, kom mijn ongelovigheid ter hul- pe. Dan moet het oprechte volk gedurig beschaamd staan over de verkleining van Gods liefde en macht. En toch, wat is het gebed een won derlijke zaak. Het is wel eens genaamd een kleine almacht. Immers, God wil gevangen genomen worden, door het gebed Zijns volks. Dan kan de Heere door het gebed Zijns volks niet heen. Jacob laa1i de Engel niet los bij de Jab- bok, maar zegt: Ik zal U niet laten gaan tenzij Gij mij zegent. De Kananese vrouw laat Christus niet los, totdat haar bede is ingewilligd. Zo ook hier. Het gebed der gemeente brengt God als in banden, dat Hij Zijn engel zendt om Petrus te verlossen. In al de benauwd heden Zijns volks is Hij benauwd. De banden Zijns volks gaan Hem ter harte. Darf-kan de Heere Zich niet meer in- hoiiclen, maar zal opstaan op de sme king Zijner kinderen. Als God dan werkt, wie zal het keren? Voor de Heere bestaat geen enkele verhindering. Geen wacht, noch kerker, noch ketenen kun- ';5i'>n de Almachtige weerstaan. Als God Zijn volk verlost, dan zijn zij als dege nen die dromen, maar de vijanden zul len gans beschaamd staan. Hoe welgelukzalig zijn ze die de God Jacobs tot hun hulpe hebben. Zij zul len niet beschaamd worden. Het mocht tot sterkte zijn, ook in deze benauwde en kommervolle dagen, van het wormke Jacobs, waar de leeuw is uitgegaan uit zijn hage en de verdrukking en benau wing stelselmatig toeneemt. Toch, de goddeloze zal beschaamd worden. Moch ten zij, die bidden geleerd hebben, als gebondenen aan de troon der gena ver keren voor Hem, Die altijd weer de Psalmen der verlossing geeft in de nacht. Wijlen ds. Barth. We zijn nu straks weer een jaar ver der dan de stembus van 1958 en het is de grote vraag, of de tendenties van verleden jaar zich dan hebben voort gezet. Het is wel waarschijnlijk. De propaganda Er is al een paar jaar een verandering te bespeuren in de politieke geestesge steldheid. Bij zeer velen gaat een groei ende afkeer komen van het steeds ver der doorgevoerde dirigisme en daarmee gepaard gaande onvrijheid en bureau cratie. Men kan geen stap meer verzet ten zonder in aanraking te komen met één of andere wet of verordening van staat, gemeente of P.B.O. De socialisten schrijven deze weerzin toe aan bladen als de Telegraaf, Elzevier en Burger recht, maar de aversie zit dieper. Daar bij komt het streven van de P.v.d.A. naar de z.g. welvaartstaat, die op de duur ondraaglijke lasten legt op onze economie en slechts is door te voeren door middel van een kruipende inflatie. Door de steeds verder doorgevoerde staatsbemoeiing groeit het staatsbudget tot zulk een hoogte, dat men permanent met grote tekorten werkt, terwijl de be lastingen boven hun maximum zijn. Dit moet onherroepelijk spaak lopen. Zelfs bij verstandige P.v.d.A.'ers zoals prof. Banning en prof. Tinbergen gaat men dit inzien. Maar de rode massa moet natuurlijk aan de lijn gehouden wor den en daarom zal het aan mooie be loften niet ontbreken. Alle goede din gen komen op rekening van de P.v.d.A. Suurhof diende de laatste dag van zijn ministerschap nog gauw de weduwen- en wezenverzekering in. Dat is even als de belastingverlaging voor vrijge zellen, waar Hofstra steeds tegen was, een mooi kluif je. En zo komt er een hele serie verkiezingscadeaus. De hele rode propaganda zal culmineren in de leuze: de conservatieve partijen willen de rijken sparen en de armen plukken. Wat een onzin! Alsof de „rechtse" par tijen ook niet voor een zeer groot deel uit werknemers en kleine zelfstandigen bestaan, die er heus wel voor kunnen zorgen, zo dit nodig is, dat er geen een zijdige politiek wordt gevoerd. Intussen hopen we op de diverse propaganda- stunts nog wel terug te komen. De nieuwe kabinetsformatie Ofschoon de rechtse partijen plus de V.V.D. enerzijds en de P.v.d.A. ander zijds zeer felle gevechten zullen leve ren, is het helemaal niet zeker, dat er na de verkiezingen een kabinet komt zonder P.v.d.A. Men moet zich daar be slist niet te veel van voorstellen. Al komen er enkele verschuivingen, daar mee veranderen fundamenteel de ver houdingen weinig. Laten we ons eens voor de aardigheid en uiteraard geheel vrijblijvend aan een voorspelling wa gen. Aangenomen, dat de diverse ten- denzen van verleden jaar zich voort zetten en met name de arbeiders zo verstandig zijn zich niet te laten biolo geren door de rode Sinterklaaspropa- ganda, wier kosten uiteindelijk toch mede op de arbeiders drukt en onze economie verzwakt, dan zou de uitslag b.v. als volgt kunnen zijn (eerste kolom het huidige aantal Kamerzetels): 1956 1959 P.v.d.A. 50 43 K.V.P. 49 50 A.R. 15 15 C.H. 13 14 V.V.D. 13 17 Comm. 7 5 S.G.P. 3 3 P.S.P. 2 G.P.V. 1 Totaal 150 150 Wanneer de uitslag ongeveer zó zou zijn, zou de oude rechtse coalitie 79 ze tels hebben. Dat is slechts 3 meer dan de volstrekte meerderheid. Dit aantal is te klein om te regeren, nog afgezien van het feit, dat met name de C.H.U. en de K.V.P. hier niets voor gevoelen. Zou de V.V.D. erbij komen, dan is er een voldoende werkmeerderheid (96) maar ook daar is rechts huiverig van, omdat de V.V.D. tenslotte een vrijzinnige partij is. Romme heeft al gezegd, dat hij on danks de felle aanvallen van de P.v.d.A. toch vóór de brede basis blijft! En de P.v.d.A. zit tussen twee vuren. Ze zit dolgraag in de regering, want dat heeft veel voordelen. Maar ze moet eigenlijk ook in de oppositie zitten, want dat heeft weer andere voordelen! O.i. staat het wel vast, dat de grote meerderheid Roiferdam, Oostzeedijk 330, Tel. 115255 Utrecht, Janskerkhof 5, Tel. 14223 In Frankrijk is de teelt van witlof de laatste jaren enorm uitgebreid. In 1950 was de beteelde oppervlakte nog ongeveer 7000 ha. Momenteel wordt de ze geschat op 20.000 a 24.000 ha. De teelt is over het gehele land verspreid, maar vindt toch in hoofdzaak plaats ten noorden van de rivier de Loire. Hier vindt men ongeveer 10.000 ha witlof. De sterke uitbreiding is vooral te vinden op de landbouwbedrijven. Vandaar ook, dat het om flinke opper vlakten gaat. Het wordt mede in de hand gewerkt omdat de uitkomsten van graan en dergelijke de laatste jaren in Frankrijk niet zo bijzonder zijn en de witlof-teelt soms een oplossing vormt voor het winterseizoen. Van Franse zij de wordt nog steeds actie ondernomen tegen de invoer van witlof uit België, die toch al bemoeilijkt wordt. Zo bedragen de invoerrechten 32 et. per kg. der kiezers, niet alleen van de V.V.D., maar ook van de A.R., C.H. en de K.V.P. heel graag een kabinet zonder P.v.d.A. zou zien. Maar prof. Romme beslist! Alleen als de P.v.d.A. gevoelige ver liezen lijdt, zal ze genoodzaakt zijn, in de oppositie te blijven als enige kans om er weer bovenop te komen. Zo zal de a.s. Kabinetsformatie, hoe ook de uitslag moge zijn van de stem bus, weer een moeilijke puzzel worden. Maar we hopen in ieder geval dat er aan de socialistische invloed op de re gering een radicaal einde komt. Dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse Bondskanselier, is 83 jaar geworden. Met een urenlange processie heeft West-Duitsland hem op deze grote dag ge lukgewenst. Op de bijgaande foto zien we de beide kleinkinderen van de Bondskanselier, die zich ook bij de lange stoet hadden aangesloten om hun grootvader een m-ooie verjaardagstaart te mogen geven. Voor deze bijzondere gebeurtenis hadden zij zich in kokstenue gestoken. Uitgaande van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Goeree Overflakkee" is maandag j.l. in Hotel Spee te Sommelsdijk een Landbouwstudiedag gehou den, waar des morgens over „Bedrijfsvoering en Plantenziekten" is gesproken en in forum verband gedelibereerd en des middags over mechanisatie in de landbouw. Met uitzondering van de heer Van Kempen bestond het forum uit mensen van het vasteland. Die kwamen uit Zeeland, Friesland of andere veraf gelegen streken en wij konden het verstaan, dat meerderen hunner hun spee ches aanvingen met de opmerking, dat het reizen naar Flakkee met daarbij- de eis om 's morgens half tien aanwezigte zijn geen eenvoudige opgave was. De veerboten zorgden er voor, dat het een een half uurtje later werd voordat het forum klaar stond en ir. Bakker Arkema maakte enige geheel snedige opmer kingen, o.a. dat hij, zoals de praktijk hem geleerd heeft, twee uren sneller van Wageningen in Engeland is dan op Flakkee en dan van minder vervoers- apparatuur gebruik behoeft te maken;„ik moest, om naar hier te komen, lo pen, sporen, lopen, trammen, varen, bussen, en tenslotte weer lopen, aldus deze spreker. Des morgens had men, zoals hierboven al vermeld, het oog gericht op de be drijfsvoering en de plantenziekten, als mede hun bestrijding. De formudeskundigen hielden eerst korte inleidingen, waarna de zaal ge legenheid kreeg tot het maken van op- merkingep. en stellen van vragen. Men was het er volkomen over eens, dat het bespuiten van de gewassen een zaak van groot gewicht is, maar nog belang rijker is het zo kwam naar voren dat de bespuitingen op tijd worden uitgevoerd. Het is zelfs zo, .dat een half uur te vroeg of te laat spuiten funest kan zijn, dan wel zonder resultaat blijft. Vandaar dat men de grootste betekenis hecht aan de waarschuwingsdienst, die hetzij door middel van een kaartschrij- ven, dan wel telefonisch werkt. De heer Leusink sprak over bieten en ziek bietenland. Hij achtte bodem onderzoek van het grootste gewicht en hij stelde, dat Flakkee niet veel gezond bietenland bezit, iets dat men ook aan de opbrengst kan zien. Grondonderzoek leert welke gewassen men het best en met het meeste voordeel kan telen. Dat voorkomt, dat men last heeft van de bietenmoeheid. Voorts behandelde deze spreker de vergelingsziekte bij bieten. Indien men geen maatregelen treft en doorgaat met telen zonder kennis van de grond dan zullen gezonde percelen een zeldzaamheid worden, zo waar schuwde de heer Leusink. De heer Schipstra, medewerker van de Rijkslandbouwconsulent voor plan tenziekten te Wageningen, vond het een eerste vereiste dat de producent, in dit geval de grond, in orde moet zijn. De grond moet in de meest gunstigste om standigheden verkeren om een hoge op brengst te kunnen geven. Dit kan beïn vloed worden door vruchtwisseling, be mesting en verpleging. Bij onvoldoende vruchtwisseling kan b.v. bietenmoeheid, vlasbrand en dergelijke optreden. Bij minder goede bemesting ontstaat gebrekziekte en bij verwaarlozing van de verpleging hebben de onkruiden de vrije loop. Bovendien werken onkrui den ook ziekten en plagen in de hand. Het is aan te bevelen, volgens de heer Schepstra, aandacht te besteden aan de afvalhopen die vaak op het land achterblijven, zoals ziek aardappelknol len, die zorgen voor de eerste infectie in het veld van de phytophtora. Na de pauze werd er een forum ge vormd door de heren ir. J. van Gaaien, C. van Rumpt, T. Smaal, en de beide inleiders de heren Schepstra en Leusink. Er werden vele vragen op het forum afgevuurd, waaruit bleek dat de Flak- In zijn inleiding op de studie dag te Sommelsdijk van de ver eniging tot hedrijfsvoorlichting GoereeOl;erƒlofcfcee zei de heer Mol, voorzitter van de vereniging, dat er een streven, eigenlijk een advies, van de regering merk baar is om, zo nodig kapitaal aan te trekken tot instandhouding en uitbreiding van het bestaande machinepark. De heer Mol meen de dat de boer wat huiverig te genover staat omdat de afschrij vingen die hieruit voortvloeien zware lasten voor het bedrijf kunnen vormen. Voorts deelde de heer Mol me de dat, wil men. de bestaande voorlichting vol blijven houden, men moet rekenen dat er dan van het bedrijf een bijdrage gevraagd zal worden. keese boer met de tijd meegaat en niet zit te wachten tot men uit andere stre ken van het land het een en ander on derzocht heeft. Discttssie Als eerste kwam de heer A. Hl Mijs voor de dag met een urgente vraag. Het juiste tijdstip van spuiten blijkt moeilijk aan te geven te zijn, vooral als men wat veel land heeft. Als men een half uur te vroeg of te laat is voor be spuiting kan het nutteloos zijn. Spreker wilde de mening van het forum weten. Zelf veronderstelde de vragensteller de uitvoering van de bespuiting aan een loonspuitbedrijf over te laten. Spreker verzuchtte dat de boer tegenwoordig minstens in Delft moet zijn afgestu deerd, bodemdeskundige, uitgebreid op de hoogte zijn van machinerieën en pro fessor in de chemie, anders kan de boer het niet bijbenen. De heer Schipstra kon hier geen con creet antwoord op geven omdat dit meestal van de grootte van het bedrijf afhangt en de deskundigheid van de loonwerker. Spreker achtte het ondanks de grote van het bedrijf nodig dat de boer bijblijft. Hiermede was de heer Leusink het ook eens en de heer Smaal stelde vast dat op een bedrijf van 40 ha een machine van 3000 gld rendabel is. De heer Van Rossum haakte hier op in en kon zich moeilijk voorstellen wan- (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1