Raad van Nieuwe Jonge stelde verordening voor hei badhuis vasi s. OM.HET VEN De bietencampagne 1958 sloeg alle records Raad Den Bommel vergaderde op oudejaarsdag kinderfoto's Plaatse E Plan om in 1959 twaalf woning wetwoningen te bouwen Chr. K^ Voorl< leel Ooitgensplaat Aanvoer ruim 21 miljoen kg Nieuw raadslid deed zijn intrede UIT DE KERKEN FOTO-ROTSMA Verolme-nieuws Stillen stïara? lil hier - dan daar Go| M!I wenl „deF Voorlopj ,Huip el a. Af< b. Hul 4ia eMkyrix. -^W^' Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 6 januari 1959 Dinsdag 6 jam De raad van Nieuwe Tonge kwam 30 dec. voor het laatst van het jaar bijeen. Er werden 21 punten in snel tempo afgehandeld. Bijzondere beslui ten werden niet genomen. Mevr. Schipper-Zoon werd voor vast tot onderwij zeres aan de o.l.school benoemd. Enige subsidies verleend en de rekeningen dienstjaar 1957 van gemeente, maatsch. zorg en woningbedrijf werden voorlo pig vastgesteld. Voor het badhuis, dat 9 januari geopend zal worden, werd een verordening vastgesteld. Aan het eind van de zitting gaf de voorzitter de raad zijn beste wensen mee voor het nieuwe jaar. Na de sluiting werden de plannen bezien voor de bouw van 12 woningwetwoningen, die men in de komende periode hoopt te bouwen. De voorz. burg. Chr. van Hofwegen opende met gebed. De notulen vonden geen bezwaar; de mededelingen gingen zo onder de hamer door. Aan J. van Groningen werd de toegewezen woning in de Ie Westerstraat 2 verhuurd voor 6.goedgevonden werd ook de ver huring perceel Ie Westerstraat 14 aan P. E. J. van Weenen voor 5.per week. Een aantal percelen grasgewas aan de Battenoordsedijk werden tot 1960 verhuurd aan de heren C. Buys en D. Kats. De heer v. Doel knoopte hier een vraag aan vast over de afrastering. Van de 2 uitritten had men er één afgeras- terd. De heer Tijl lichtte toe dat er een ri valiteit bestond tussen 2 landbouwers over het wegwerpen van vuil. De voorz. zegde toe een en ander te zullen onderzoeken. Mevr. P. G. Schipper-Zoon onderwij zeres in tijdelijke dienst aan de open bare lagere school, werd m.a.s. in vaste dienst benoemd. De verordening woningbedrijf, riool- en huisvuilbelasting werden opnieuw vastgesteld. Bij de huisvuilbelasting vroeg de heer Tijl hoe het ging met mensen die soms 5 a 6 emmers vuil hebben. De voorz. antwoordde, al hebben ze dan maar één of twee emmers, worden ze toch voor meerdere emmers belast. In alle rede lijkheid wordt dat door b en w opge lost. De heer van Eesteren was daar per tinent tegen. De middenstand werd er z.i. door belast. Vuil van tuinen wordt ook zonder meer meegenomen; hij wilde het zo laten. Men moet het niet te nauw nemen, meende spreker. Weth. Opstelten voerde aan dat een huisvuilbelasting was. Dus geen dienst voor oud-papier, afval enz. De voorz. raadde de winkeliers het oud-papier te bewaren voor de ophaal- dienst beschutte v/erkplaats. De heer van Eesteren verzocht aan tekening tegen te zijn. Verordening badhuis Voor het badhuis dat op 9 januari geopend zal worden werd een nieuwe verordening en een instruktie voor de badmeester(es) gepresenteerd. De heer v. d. Doel verzocht vooral de hand te houden aan art. 5, waarin het vloeken verboden wordt. De heer de Reus vroeg een toelich ting op art. 4 betreffende het niet toe laten van baders met huidziekten. Niet alle huidziekten zijn besmettelijk aldus spreker. De voorz. antwoordde dat de veror dening er is om te handhaven. Over toelating van mensen met ziekten kan met de geneesheer overleg worden ge pleegd. De verordening en instruktie werd goed gevonden. Voorgesteld werd een wijziging van de verordening ex artikel 13 der L.O. wet 1920. Dit behelsde dat tegemoetko mingen in reis- of vervoerskosten van leerlingen voortaan niet meer door de raad maar door b en w zullen worden vastgesteld. De heer Tijl vond dat de raad weer op een punt werd uitgeschakeld. De voorz. antwoordde dat het een wettelij ke bepaling was. Men keurde het goed. De gemeenterekening 1957 werd voor lopig vastgesteld. De voorz. deelde mee dat bericht binnen was van 't Prov. be stuur, dat de rekening 1956 zonder op- of aanmerkingen was goedgekeurd. Hij bracht daarvoor lof aan het secretarie personeel. Eveneens werden vastgesteld de re keningen 1957 van maatschappelijl5;e zorg en woningbouw; de 5 jaarlijkse re kening uitgaven openbaar onderwijs en het bedrag voor 1957 voor het kleuter onderwijs. Aan de Ned. Vereniging voor Rheu- matiekbestrijding werd een subsidie a 1 et. per inwoner verleend. Vergoedig brandweerlieden Voorgesteld en goedgevonden werd de vergoedingen voor het brandweer personeel te verhogen en wel als volgt: 1. per man en per jaar wordt een be drag ad 1.50 per uur toegekend (was tot heden 1.voor praktische- en theoretische oefeningen, tot een maxi mum van 26 uur of 39. 2. aan de komandant wordt een extra vergoeding toegekend ad 100.per In het afgelopen seizoen zijn aan de laadplaatsen de volgende hoeveelheden suikerbieten aangevoerd: KAAI: Puttershoek 6.614.726 kg Dintel (V.C.S.) 3.193.134 kg Bond (C.S.M.) 401.042 kg Samen GALATH. HAVEN: Puttershoek 3.513.499 kg Dintel (V.C.S.) 7.594.293 kg 10.208.902 kg Samen 11.107.792 kg Totaal, 21.316.694 kg Hieronder geven wij ook nog de cijfers over de laatste twee jaren: 1956 1957 Kaal 4.696.051 kg 8.597.753 kg Galath. haven 6.246.537 kg 8.032.978 kg Veenweg (tr.) 3.071.075 kg Totaal 14.013.663 kg 16.630.731 kg Wegens het verdwijnen van de tram, begin 1957, is de laadplaats aan de Veenweg vanzelf opgeheven. Deze bie ten zijn vanaf 1957 over de beide laad plaatsen verdeeld. In totaal zijn te Ooitgensplaat aan de beide havens ruim 4Va miljoen kg. bieten meer aan gevoerd als in 1957 en bijna 7V2 mil joen kg. meer dan in 1956. Deze hogere aanvoer is ten dele een gevolg geweest van de meerdere uitzaai maar hoofdzakelijk een gevolg van de opbrengst die zeer best is geweest. Ge middeld was de opbrengst per ha. 60.000 kg. Verschillende landbouwers kwamen zelfs hoger. De bieten aan de Kaai zijn verladen in 50 schepen, die door 22 verschillende schippers werden bevaren. Gemiddeld werd per schip dus 200 ton geladen. Tevens werd aangevoerd 561.629 kg. natte pulp. De overslag van bieten en pulp ge schiedde mechanisch met een elektri sche kraan van de fa. Mast te Den Bommel. Nog nooit zijn te Ooitgensplaat zoveel suikerbieten aangevoerd. In 1949 het voorlaatste recordjaar, werd ruim 19V2 miljoen kg. verladen. jaar en voor de onderkommandant ad 50.per jaar; 3. de Ie en de 2e monteur genieten reeds een extra vergoeding ad resp. 289.en 50.per jaar. Een geldlening werd aangegaan bij de N.V. Bank Ned. Gemeenten ad 30.000.a i^/i^/o 's jaars voor het dek ken van de volgende uitgaven: 1. schoonmaken riolering ad 10.000. 2. verandering elektrische installatie ad 1.000.3. verbouw oude school tot badhuis en repetitielokalen 19.000.^. De heer Tijl vond 10.000.voor schoonmaken riolering knap veel. En nu zit het aan de Molendijk weer vol, aldus spreker. De voorz. antwoordde dat dit een an dere reden had waarvoor maatregelen worden getroffen. Men keurde het voor stel goed. Rondvraag De heer Tijl informeerde of de „ouwe karremispit" verder werd afgeploegd en wat er de bedoeling mee was. De voorz. antwoordde deels voor tuin tjes, deels voor andere doeleinden. Er is zelfs een aanvraag voor een bollen schuur. De heer v. d. Doel wees op een on welriekende lucht in woningen aan de Oranjestraat wat z.i. voortkwam uit de riolering. Hij vroeg of van gemeente wege daar iets aan kan v/orden gedaan. De voorz. antwoordde dat het geval in de woning een kwestie was voor de huiseigenaar. Wel kunnen klachten doorgegeven worden aan het gemeente bestuur, die het dan zal onderzoeken. De heer van Eesteren had bezwaar dat de herten in de modder lopen. Hij wilde de beestjes voorlopig maar naar de Hanendijk overbrengen, waar het droger is. De voorz. vond dit gevaarlijk, omdat herten geen scherpe voorwerpen kun nen hebben. Zelfs als ze papier eten, gaan ze er aan. Bedoeling is een betere situatie te scheppen, mede door beper king van het aantal herten. De heer Tijl vroeg er op te letten, dat de dieren in het hok ruim van strooisel worden voorzien. Weg met de rotjes! De heer van Eesteren vroeg naar de mogelijkheid om de verkoop van z.g. „klappers" te verbieden. De voorz. antwoordde dat de wet be paald, dat ze mogen worden verkocht, maar niet aan personen beneden de 16 jaar. Het is wel verboden om er mee te gooien, maar moeilijk om de jeugd hierop te betrappen. „We kunnen de middenstanders ver zoeken om ze niet te veikopen" stelde weth. Opstelten voor. „Dan halen zij ze in Meneerse" dacht dhr. Tijl. Hij vond het niet zo erg. De heer van Eesteren had nog een klacht en wel over het voetballen op straat, vooral bij zijn huis in het slop. De bal vliegt soms door het raam en vaak in de tuin. Hij vroeg politietoe zicht, wat de voorz. toezegde. Dhr. Kieviet wees op het uitvallen van veel lantaarns, wat volgens de voorz. oorzaak was van een kabeldefect waarnaar wordt gezocht. De heer Reus informeerde hoe het stond met de woningbouw. De voorz. lichtte toe, dat de gemeente geen bouw onderhanden heeft. Wel is er enige par ticuliere bouw. Voor 1959 zijn bij Ged. Staten de bouw van 12 woningwetwo ningen aangevraagd, waarvan spr. de plannen hoopte voor te leggen om al vast met 5 a 6 woningen te beginnen. De heer v. d. Doel steide een vraag over het benzinevat van Goemaat aan de openbare weg, om hierover mis-be- grip weg te nemen. De voorz. antwoordde dat de situatie voor Goemaat enigszins moeilijk was en maatregelen zullen worden getrof fen deze man op ander wijze te helpen. Aan het slot van de vergadering gaf de voorzitter zijn beste wensen mee aan de raadsleden en hun gezin mee voor het jaar 1959 en hoopte dat hun de kracht en moed zou worden geschon ken om hun taak in het komende jaar te volbrengen. In 1959 zullen zich span nende situaties voor doen in het land; hij hoopte ondanks verschil van opvat ting, dat arbeidslust en arbeidsvrede zal worden gehandhaafd. T.o.v. de zelf standigheid van de gemeente meende spr. dat men optimistisch kon zijn. De heer Tijl dankte voor het gespro kene en wenste de voorz. en zijn gezin in 1959 een goed jaar toe. Na de sluiting met gebed werden de plannen ter tafel gebraclit voor de 12 woningwetwoningen. Volgens berekening van de ontwerper zal de huur daarvan komen op plm. 7.50 a 8.per week. Op oude jaarsmorgen vergaderde de gemeenteraad van Den Bommel onder presidium van burgemeester Van der Harst, In deze laatste bijeenkomst van 1958 nam voor het eerst zitting de heer Abr. Lokker, die de plaats komt inne men van het afgetreden A.R.-raadslid K. L. Buth. De heer Lokker werd be ëdigd en hartelijk door de burgemeester verwelkomd. Voor het overige wer den er diverse besluiten genomen om het oude jaar rond te maken, waarna in de rondvraag gesproken werd over wachtgelegenheid bij de de autobushal ten, reconstructie van de Strop in Acht huizen, over het ontbreken van jeugd werk in deze gemeente, de mogelijkheid van aanleg van een zwembad en der gelijke zaken meer. Burgemeester Van der Harst opende met gebed en zag kort terug op het ou de jaar, dat zeker belangrijk is geweest en dat in de Raad zich kenmerkte door een goede verstandhouding, die spr. hoopte dat bestendigd zal blijven. Als eerste agendapunt behandelde de voorzitter de beëdiging van de heer Abr. Lokker, opvolger van de heer Buth. De voorz. sprak de heer Lokker hartelijk toe, deze verwelkomende in de Raad. Het nieuwe raadslid behoeft niet te aarzelen om van zijn inzichten kennis te geven, om inlichtingen te vragen en opmerkingen te maken. Het raadslidmaatschap is geen sinecure en spr. hoopte dat de heer Lokker goed van de gemeentezaken kennis zal ne men. Alleen na studie kan men de ge meentebelangen behartigen. Doet men dat niet dan kan men hoogstens wat vendelzwaaien voor het publiek, iets dat men ook wel tegenkomt. In deze Raad heersen gemoedelijkheid en tege moetkoming en er is geen tegenstelling tussen college en Raad. Spr. hoopte, dat het nieuwe raadslid wijsheid van God zal ontvangen in het meebesturen der gemeente. Na deze toespraak legde de heer Lok ker de bij de wet vereiste eden af, waarna de voorzitter hem als geïnstal leerd kon verklaren. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, dit betrof fen goedkeuringen van Ged. Staten en begroting school-artsendienst. In 1958 zijn de beide vertegenwoor digers van de gascentrale aftredend. Als zodanig hebben zitting de heren J. J. van Gelder als lid en K. L. Buth als plaatsvervangend lid. B en w waren van mening dat in dit nutsbedrijf vertegenv/oordigers zitting dienen te hebben die in nauwe relatie tot het gemeentebestuur staan en die ter verantwoording kunnen worden ge roepen als dat nodig mocht zijn. Het college beval aan de heren L. Vervloed, A. Lokker Azn. en J. Prooy. De eerste stemming brsclit geen vol strekte meerderheid, zodat herstem ming plaats vond, waarbij de heer Ver vloed benoemd werd. Ook voor plaats vervanger moest herstemd worden in dit geval om de heer A. Lokker naar voren te brengen. Tot plaatsvervangend lid drinkwaterleiding werd benoemd wethouder Hokke. En dan liet de voor zitter nog een vertegenwoordiger uit de Raad in de Emgo benoemen, waarvoor wetli. Jongeling werd aanbevolen, die ook benoemd werd. Wcddeverhoging Gedep. Staten vroegen de gevoelens van de Raad over een wcddeverhoging van 20^/0 voor de wethouders. Ged. Sta ten zouden een voorstel tot verhoging in welwillende overweging nemen. De voorzitter deed zelfstandig het voorstel om tot deze verhoging te be- NED. HERV. KERK Bedankt voor Sliedrecht H. A. van Slooten te Onstwedde; Opheusden J. Hovius te Dordrecht. Aangenomen naar Nieuwe Tonge B. J. Zaal te Houten. Ds. K. V. d. Pol te Veenendaal hoopt op 21 januari a.s. zijn zilveren amts- jubileum te vieren. Hij werd in 1898 te Putten geboren en werkte tot op 23- jarige leeftijd op de boerderij. Toen werd aan de Theol. Studie begonnen, die in 1933 voltooid werd. Het ambt werd aanvaard in Boven Hardinxveld, waar hij de eerste Herv. Geref. predi kant werd. In 1937 werd de herders staf opgenomen te Wierden om in 1940 naar Den Haag te vertrekken. Hier voelde ds. v. d. Pol zich blijkbaar niet erg thuis, want reeds in 1942 werd een beroep naar Ede aangenomen, terwijl deze plaats in 1949 verwisseld werd voor Veenendaal. Vei'schlllende leden van de Ned. Herv. Gemeente te Bilthoven hebben zich tot de Synode gewend met een protest tegen hun kerkeraad, die op zondag 19 oktober in de Noorderkerk het kerkelijk spel „Prototype" liet op voeren. In dit spel wordt o.m. gezegd dat de bijbelboeken Daniël en Openbaringen prachtige stof bevatten, maar o zo mis leidend zijn. Vervolgens poneert men dat God liefde is ----- en geen Recht. God richt niemand. Lazarus wordt na zijn opstanding een „lopend en etend gedrocht" genoemd. Het werk van de Heere Jezus Chris tus Vi/ordt gezegd „düivelswerk", „een mislukt experiment" alsmede „zwarte magie" te zijn. Vervolgens wordt Hij, de Al wij ze „geli", „stapel-gek" genoemd. Het „Geref. Weekblad", waaraan we dit bericht ontlenen, tekent hierbij aan. Leuke op 't atelier en vlotte reportages bij u thuis In het december-nummer van het per soneelsorgaan van het Verolme-concern, worden twee aktuele gebeurtenissen be schreven, t.w. het per 1 jan. 1959 in te voeren Pensioenfonds voor arbeiders en het afscheid van de heer P. Benzon, directeur van de werf te Alblasserdam. dat, hoewel dergelijke feiten de nooc der kerk tekenen, het nog gelukkig is dat hiertegen bij de officiële kerkelijkt vergaderingen geprotesteerd wordt er dat zulke protesten véél en véél meei moesten geschieden. Alphen a. d. Kijn: De keikeraad heeft thans 20 zondagsbeurten aangeboder aan de Geref. Bond, mits zij er mee ak koord gaan de weekdiensten die dezf afdeling hield stop te zetten, terwij geen van de predikanten die in dez( diensten zijn voorgegaan, zullen mogei preken in de kerk. Wonderlijke voor waarden. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor London (Canada) S Wijnsma te Broek op Langendijk; Al dergrove (Canada) J. Brons te Mij drecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Passaic (U.S.A.) H. Rijk sen te Vlaardingen. Bedankt voor Dordrecht H. Bijkses tp Vlaardingen. sluiten en dat werd zonder discussie of stemming aangenomen. Rheumabestrijdiag De Nederlandse A^ereniging tot Rheu- mabestrijding deed een beroep op de gemeente om voor 1959 een bijdrage te ontvangen teneinde deze gevreesde ziekte intensiever te kunnen bestrijden. De rheumatiek wordt onder de ernstig ste ziekten in ons land gerekend, waar gemiddeld 18»/o van de bevolking in meerdere of mindere mate er aan lijdt. Het college meende, dat ook voor deze gemeente de vereniging van zo groot belang is dat het verlenen van één cent per inwoner verantwoord was. De heer de Baar betuigde zijn volle instemming met het voorstel, dat even eens zonder stemming werd aangeno men, evenals een subsidieverlening van 125.voor de cursus kleuterleidster te Brielle voor één keer. Aan een inwoner werd vergoeding van reiskosten toegekend voor een leer plichtig kind. In de jaarwedderegeling secretarie- en personeel met nevenfuncties werd een wijziging aangebracht. Particuliere bouw Door de heren M. W. Melissant en C. Bakelaar was gevraagd een stuk bouw grond te mogen aankopen in de Prins Bernhardstraat ter grootte van 236V2 m^ voor het bouwen van een woon huis. Deze grond is bouwrijp en de prijs bedraagt 7.50 per m^. Bij B en W bestonden geen bezwaren en zij juichten het toe dat deze twee wonin gen in de particuliere sector gebouwd zullen worden. De Raad kon er zich aanstonds mee verenigen. Aangenomen werd ook een gemeen telijke regeling voor studietoelagen. Van J. Huibreclitse, Tramdij k, was een verzoek ontvangen tot premiever lening voor verbetering van zijn wo ning. B en w stelden voor dit toe te kennen, omdat het werkelijk een ver betering zal betreffen, als het een ech te bovenverdieping met kapel en ka mers wordt, in plaats van de tegen woordige open zolder. Stad en Land schap zal er nog advies over uitbren gen. De raad kende de premie direct toe. Rondvraag De heer Vervloed vroeg naar een rapport van de Techn. Dienst over re constructie van de Strop. De voorz. zei dit rapport nog te wachten. Als het er is zal de Raad een plan en voorstel worden voorgesteld. Overigens is er nu nog geen crediet voor. De heer J. C. de Baar mist nog steeds een wachtgelegenheid bij de bushalte. In de andere dorpen ziet mei^ die wel. De voorz. antwoordde, dat met Ged Staten overlegd is en dat een plaats i^' aangewezen. Het gaat nu over „van: daag of morgen." De heer Prooij vond, dat er in Deij Bommel niets aan jeugdwerk gedaan wordt. De baldadigheid is groot. De voorz. zag het als een dankbar* opgave voor een raadslid om niet alj leen te klagen, maar ook met planneij te komen. Een goed voorstel zal zee:l worden toegejuicht. „Komt U nu een; met een voorstel dan mag het ook noji wat geld kosten." De heer Prooij vergeleek met Nieuw. Tonge. i „Goed, komt U nu een m.et een planj netje?" verzocht de voorzitter. f „Ik zal mijn best doen!" beloofde dii heer Prooij, die vervolgens wees op mogelijkheid van een zwembadje naas de haven. De voorz. vond dat moeilijk vanwei verslibben. Een nieuw bad, daar kon niet direct iets van! „Als we eens een sticliting in het Ie ven riepen?" aldus de heer Prooij. „Dat is ook niet iets van b en w. Maar initiatieven, graag!" deelde d voorzitter mede. De heer Prooij vroeg dan naar ver betering van de Kerkepad. Er word nu over gereden, zodat het stuk en eeij slikboel is. De voorzitter antwoordde, dat hier-, over het gesprek met de kerkeraat; al gaande is. Spr. verwachtte mogelijk-, heden in het voorjaar. „De gemeente heeft het eigenlijt' maar genomen van de kerk," merkk de heer Lokker Sr. op, „dus moet df gemeente er voor zorgen het in zijr.; oude toestand te brengen." De voorzitter beloofde het te zuller bezien. Daarna sluiting, waarbij de voorzit ter zijn beste wensen voor 1959 uit sprak. Heem Krusshen - en üw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pij nen krijgt ons klimaat de schuld. Maai veeleer is de oorzaak: onzuiver bloed; Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan onder vinden. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende orga nen v/eer op gang brengt, krijgen de pijnverwekkende onzuiverheden geeii kans meer zich vast te zetten, maai, worden ze afgevoerd langs natuurlijke: weg Hl Burgerlijke Geboren: Dan der Groef en P. B. van den Ocl_ Gehuwd: H. onderwijzer, en L. J. van d^ kingen; Overleden: H| weduwn. van Begin van br stond er een b pakhuis van de| bij de molen, 1 aanzien, zodat alarmeerd. Dezd se, maar behoe:^ daar inmiddels Werkverscha men een aanvar lisatie van eenl „Klaasjeswater'' lozen tewerk Het werk staat Ned. Heide Mijl Dempen. In veling in de poll Goedereede zalf dijk gelegen ij£ Reeds lange tijl dat deze slecht| aanleg van een Er is daarover Door een en ar wanneer het ga gunstige ijsbaaJ Vacant. MetI legt de heer A.J dereede zijn val CHRl Aanmelding tember aan| oog op het geschieden rekteur derl Hendriklaatf U de nodige 01820—5373)1 Bij bovengd voor zenuwl dige indien^ Belast taris (bij vJ coupel SollicitanteJ zocht hun heer-directd 58 „Nee, ik zie het ook niet in hoe we uit de moeilijkheid kunnen komen. Als ik er aan denk, hoe ook Beverink de kans loopt het kind van de rekening te worden, houd ik m'n hart vast, want we mogen hem graag, met uitzondering dan van Belten, die hem veel liever zal zien gaan dan komen, maar dat ligt voor de hand. De verhouding tussen die beiden heeft trouwens vanaf de eerste kennismaking op de zangclub, waarvan Beverink op mijn raad lid geworden is," de heer van Oyen knikt toe stemmend, ten teken, dat hem dit laat ste niet onbekend is „te wensen over gelaten." Daar heeft Beverink zijn jachtheer niets van gezegd en nadat Loman me degedeeld heeft, hoe deze zaak zich heeft toegedragen, schiet de bezoeker in een lach en kan niet nalaten te zeg gen, dat het laatste contact van Belten met Beverink er stellig niet toe zal hebben bijgedragen de betrekkingen te verbeteren. „Ook van mij zal hij wel niets moeten hebben," laat hij er op volgen, denkend aan de jachtverpachting van het vorig jaar. „Dacht U, dat ik goed bij hem stond aangeschreven? De jongen wilde hele maal niet meer binnen komen, zo kwaad was hij, en dat heeft zo enige maanden geduurd. Nee, een gemakke lijk iemand is hij niet, dat blijkt nu wel uit alles. Ik ben nu tenminste maar wat blij, dat Truida met hem heeft ge broken." „Dateerde die minder goede verhou ding van Truida en Belten van de laat ste tijd soms?" „Wat moet ik daarvan zeggen? Het heeft allang niet geboterd tussen die beiden. Het is al wel een jaar geleden, dat Truida er voor de eerste keer met mijn vrouw over heeft gesproken, maar veel aandacht hebben wij er niet aan geschonken, wat ons, achteraf bezien, erg spijt, want Truida heeft een heel moeilijk jaar achter de rug." De baanderdeur schuift over het ce ment en even later komt Beverink met de hondenkaravaan binnen. „Zullen we nu meteen maar opstap pen?" vraagt de jachtheer. „Loman en zijn vrouw zullen wel met d^ze mena gerie verlegen zijn." „Och, dat hindert niet," sust vrouw Loman, „daaraan zijn we nu langza merhand wel gev/end. En in huis ge dragen ze zich bijzonder rustig," voeg de ze er aan toe. Maar eerst moet nog een kopje thee gedronken worden en dan drukt de heer van Oyen zijn beide vrienden stevig de hand. Als ze goed en wel op stap zijn zegt de jachtheer: „Dat geval met Evert Belten zal Trui da wel zwaar wegen." „Ik kan niet uit ervaring spreken, maar het wil mij voorkomen, dat het lang niet meevalt, na elkaar zoveel ja ren intiem te hebben gekend, op een gegeven moment uit elkaar te gaan," zegt Beverink. „Volkomen waar, maar vergeet niet, dat ook dit laatste bij Truida een pro ces geworden is, dat zich niet plotseling heeft voltrokken, doch dat, naar ik wel van Loman vernam, langzaam is ge groeid." „Dat stem ik toe, maar naast de ver houding tot Belten, zijn er nog zoveel andere overwegingen in het spel, waar mee Truida, als deel van deze dorpsge meenschap rekening moet houden. Al leen het feit, dat ze de verloving heeft verbroken, is voor de bevolking aan leiding om zich in alle mogelijke gis singen te verdiepen en wie weet tot welke conclusies men komt. Geloof maar vast, dat is naar mijn mening één van de oorzaken misschien wel de enige waarom de verloving zo lang slepend is gebleven. Ik kan me dat zo echt indenken." „In het Zuiden denkt men over die dingen toch geheel anders, meen ik te weten." „Ja, maar ik ben geen zuiderling, doch voel me veel meer passen bij deze omgeving; dat ligt toch ook voor de hand. Daar stond ik nain of meer al leen, zelfs temidden van het gezin. Wat dat betreft, zou ik wel weer boer wil len worden, maar dat is uitgesloten. Ook mijn ouders aarden, als het er op aankomt, in het zuiden helenaaal niet; vooral mijn moeder is in hart en nieren een boerenvrouw gebleven en...." Plotseling stokt Beverink, want in eens ziet hij zich in z'n gedachten te ruggekeerd in het zolderkamertje, toen zijn overvol gemoed hem de baas werd weer voelt hij de moederhand op zijn hoofd en weer hoort hij haar zeggen: „Arme jongen." Bij deze gelegenheid heeft zijn moeder hem een blik in haar hart gegund en heeft hij er iets van le ren verstaan, waartoe moederliefde in staat is. Hoe vaali gaat de liefde niet met zelfverloochening en zelfopoffering gepaard? „Wat nu?" vraagt de jachtheer. „Ik dacht aan moeder." Meer zegt hij niet. Ook de jachtheer zwijgt een ogenblik. Dan zegt hij „Je was in goed gezelschap; verzeker je daarvan steeds, want beter kun je niet wensen." Truida is de laatste tijd, sinds de verloving met Evert uitgeraakt is met zichzelf verlegen. Wat het nu precies is, kan ze moeilijk in woorden uitdruk ken. Werkelijk, ze weet het niet. Is het soms de wetenschap, dat ze voor altijd van hem is ontslagen? Het valt te ontkennen, dat het haar ernstig heeft geschokt, toen liet tot haar doordrong, dat haar leven thans in een volkomen andere richting koerst dan ze zicli steeds had voorgesteld. Maar dat dateert imers niet van de laatste dagen, want het is wel minstens een jaar geleden, dat ze is gaan beseffen, dat ze het hu welijk met Evert allerminst als ver vulling van haar levensweg zag, inte gendeel, bange zorg vulde haar steeds, als ze zich voorstelde als vrouw van Evert Belten door het leven te moeten gaan. Wel heeft het lang geduurd, voor ze definitief wist, dat van een huwelijk niets ivon komen, maar juist door dit natuurlijk groeiproces was ze in staat geweest uiteindelijk een beslissing te forceren. Het heeft veel tijd gevergd om met zichzelf in het reine te komen, maar toen het dan ook ten koste van veel strijd zo ver was, heeft ze niet ge aarzeld de haars inziens enige beslis sing te nemen, welke haar kon bevrij den van een druk, die haar levensblij heid dreigde te vernietigen. Het was toen nog een kwestie van tijd om Evert begrip bij te brengen voor dit ernstige-- besluit, dat ook bij hem niet zou nala ten een diepe indruk te maken. Dat het; niet gemakkelijk zou vallen Evert van: haar zienswijze te overtuigen, heeft ze van de aanvang af wel als vaststaand aangenomen. Daarvoor kende ze hem immers nu al jaren als een zeer impul-i sief mens, zodat moeilijk met hem te praten viel. Vaker werd ze er moede-; loos onder, als ze tot de ontdekking; kwam nog steeds niets op geschoten te; zijn, want alle redenering van Everts kwam hierop neer: „Ik laat je niet los"- Er zat dus niets anders op, dan alle contact te verbreken en een zuiver za-| keiijk standpunt in te nemen. Zo vei' was het gekomen, toen Evert op de be wuste avond zichzelf vergat. Dank zij Beverinks ingrijpen werd het verhin derd zijn snode plan uit te voeren. Zo doende was dan alle contact voorgoed verbroken en nadat de jachtopzichtei' de volgende dag de ring vond, heeft ze zich gehaast deze als aangetekende zending aan Beltens adres terug t^ zenden. Een paar dagen later was haat' ring per gelijke gelegenheid in haar be zit gekomen. (Wordt vervolgd) Brouwerstri InlichtingeiJ Verheul, bI Aanmelding lage vóór il A. BeverslJ tel. (school] (donderdag! adres: ArnM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2