winteRQezicht op ouö-sommelsói]k terugblik Het kabinet Beel: Fa. KAPTEIn] .-.v over 1958 Garages voor de R.T.M. Mededelingen gle jaargang Woensdag 31 december 1958 No. 2758 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschiint tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE Het welbehagen des Heeren gaat voort. TEL 01870-2004-2704 V ^'- PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Nog een enkele dag en het jaar 1958 behoort weer tot het verleden. Hoe spoedig is het voorbij. Terecht zegt de Psalmdichter in Psalm 90: „En wij vlie gen daarheen". Let wel niet de tijd vliegt, maar wij vliegen daarheen. Bij wijze van spreiden zeggen wij, dat de tijd vliegt maar wat is tijd? Deze vraag heeft de l^erlïvader Augustinus ook gesteld, lees z'n Confessiones we gaan daar nu niet breder op in maar dat wij daar henen vliegen wordt in ons aller leven als een onloochenbare waarheid bevestigd. De jaargang 1958 van ons blad, waaruit we als naar ge woonte een summier overzicht zullen geven van de voornaamste gebeurtenis sen, geeft daar vele voorbeelden van. Hoevelen zijn er dit jaar met ons be gonnen, over wie in de loop van 1958 een overlijdensbericht moest geplaatst? Soms op hoge leeftijd, maar oolc in de kracht van het leven, of nog heel jong. Het jaareinde brengt voor velen droeve herinneringen. Maar anderzijds waren er vreugdevolle dingen een verloving, een huwelijli, de geboorte van een lüind, jubilea enzovoort. Zo wisselen zich droefheid, vreugde en blijdschap af, maar zélcer is, dat de tijd ons mee neemt, dat het een opgaan, blinken en verzinken is. „Ach wij vinden waar wij staren, niets bestendings hier beneên", zegt het oude lied. En toch is er iets bestcndigs, iets waaraan wij vastheid kunnen hebben bij alle rouw, smart, moeite en zorg, dat het leven ons brengt. Dat is ons voorgehouden in de voorbije Kerstdagen, waar het ons is toegeroepen, indien we waarlijk gelo vig de toevlucht mogen nemen tot het Kind uit de kribbe, die neergedaald is op deze vervloekte aarde tot verzoening van de zonden Zijns volks, wij uit Hem ook sterkte en kracht mogen putten om alles wat ons in dit leven wedervaart te aanvaarden en Hij alles ons ten bes te keren wil. Wie dat mag ervaren, krijgt ook moed om blind in de toe komst en ziende in het gebed de nieu we jaarkring tegen te treden. Januari De maand januari zette op ons eiland in met een massale aktie inzake de vaste oeververbinding. In alle gemeen teraden kwam een motie ter tafel, om er bij de regering op aan te dringen in 1958 met de definitieve bouw van een brug over het Haringvliet te beginnen, gezien de toestand op het veer IViiddel- harnis-Helevoetsluis hopeloos was. De nieuwe boot „Haringvliet" voldeed niet aan de gestelde verwachtingen. Het uit zicht op een brug is er vooralsnog niet en zoals de jongste berichten luiden zal het anno 1967 worden, eer deze is ge realiseerd. Oude Tonge kreeg in januari een nieuw postcentrum met kantoor en ruime wachtgelegenheid voor het pu bliek. Het Groene Kruis Middelhar- nis-Sommelsdijk kreeg zijn kleuterbu- reau, onder leiding van districts-arts dr. van Loo. Donderdag 9 jan. werd het recreatie-, annex Wijkgebouw „Het Haegse Huus" te Stellendam, officieel overgedragen. Twee predikanten de den te T/tiddelharnis hun intrede op 19 januari: in de Ned. Herv. kerk ds. T. Poot, gekomen van Haatten en op 26 jan., ds. M. Tanis, gekomen van Urk, in de Chr. Geref. kerk. Een zware sneeuwstorm op woensdag 22 jan. schepte op ons eiland tal van ver keersproblemen. Busdiensten moesten gestaakt; het verkeer werd lam gelegd. Tot nog toe hebben gelukkig sneeuw en vorst op zich laten wachten. Februari Woensdag 5 febr. werd het geheel vernieuwde kerkgebouw der Geref. Ge meente te Middelharnis in gebruik ge nomen. De Rotterdamse Droogdok Mij. bracht de Dockyard XV in de vaart, waarmee een eigen vervoer werd geschapen voor ca. 400 werknemers. Schouwen-Duiveland voelde begrip voor de brug over het Haringvliet en betuigde adhesie aan het request der Plakkeese gemeentebesturen. De slechte kwaliteit der aardappelen deed Wasserijen ontstaan, waarvoor te Som- melsdijk een machine werd geplaatst waar 30 a 40 ton per dag werd ge spoeld. Onder auspiciën van de stichting Vluchtelingenhulp werden 2 gezinnen, die jaren door Europa zwier ven ondergebracht; een gezin te Oude Tonge en een te Stellendam. Later is een Russisch gezin te Middelharnis ge huisvest. De uienprijs lag in februari op plm. 12 cent per kg. De Commis saris der Koningin in de provincie Zee land opende op 7 febr. j.l. de nieuwe Technische school te St. Maartensdijk. De „Haringvliet" moest naar de werf voor nieuwe roeren. Te Stad werd een groot coöperatief koelhuis in ge bruik gesteld. In de leeftijd van 59 jaar overleed dhr. M. Smit, kapitein op de veerboten der R.T.M, te Middel harnis. Maart De maand maart begon met een droe vig ongeluk. De 16 jarige Neeltje v. d. Houten uit Goedereede werd op 3 maart door een auto geschept en dood opge nomen. Het Streekmuseum Goeree- Overflakkee ontving in maart minis- triële erkenning. De veerboot „Gre- velingen" zonk te Dordt bij een werf Waar het schip ter reparatie lag. De Victoria fabriek te Dirksland nam Weer nieuwe bedrijfshallen in gebruik. Deze maand werden de verkiezin- Sen voor de Provinciale Staten gehou- „Het welbehagen des Heeren zal door Zijne hand gelukkiglijk voortgaan." Jesaja 53 10b Achter ons ligt al weder het jaar 1958. Een jaar met zijn blijdschap en droefheid, met zijn lief en leed, met zijn voorspoed en tegenspoed. Het jaar dat weer achter ligt was voor ons allen niet gelijk. Het leven geeft en het neemt. Het maakt rijk en ook arm. Het brengt een rouwkleed aan de één, een bruidstooi aan de an der. Zó sluit de één het jaar, het hoofd gezalfd met vreugdolie, en de ander strooit zich as op het hoofd. Nu gaan we het nieuwe jaar 1959 we der in. Wat zal het ons brengen? We weten het niet. Somber is de toe]i:omst. Zware wolken pakken zich onheilspellend sa men boven de volkeren der aarde. Het schijnt dat een ure der verzoeking^ is komende over de gehele wereld. Wat zal er worden van het persoon lijk, van het huiselijk, van het staat kundig, maatschappelijk en kerkelijk leven? Ach, we weten het niet. Dit weten we echter wel in het nieu we jaar 1959: „Het welbehagen des Heeren zal door Zijne hand gelukkig lijk voortgaan." Het welbehagen des Heeren, waarvan de Heere Jezus Christus is de inhoud, maar ook de uitvoerder, omvat Gods eeuwigen raad over hemel en aarde, in het bijzonder over het grote verlossings werk en het vergaderen Zijner gemeen te, die Hij heeft liefgehad met een eeuwige liefde en ook zal liefhebben tot het einde toe. Het welbehagen des Heeren is dus de diepste grond van alles wat er geschiedt in hemel en op aarde. Het gaat door in al wat er geschiedt en in alles v/at U in dit leven overkomt. O, mijn lezer, als ge door Gods gena de dat eens zien moogt en geloven, dan zult ge met al wat U in het jammerdal van dit leven overkomt, voorspoed of tegenspoed, vreugde of smart, gaan tot Hem, Die alle dingen draagt door het Woord Zijner kracht, om het Hem be kend te maken, om te eindigen in dat Goddelijk welbehagen, om uit het diepst der ziele in ontroering en aan bidding te belijden: „Gij, o Heere, ver gist U niet. Gij doet al wat U behaagt!" Geen geval, geen zorg, geen list, Oost, noch West, noch zandwoestijn, Doet ons meer of minder zijn. God is richter, die 't beslist; Die als aller Oppervoogd, Dees' vernedert, dien verhoogt. In dat welbehagen des Heeren ligt ook de bron en oorsprong maar ook de vastheid van Sions eeuwige zaligheid. Geeft dat geen heeriijke, zoete rust temidden der bewogenheid der tijden waarin wij leven, nu de wolken samen- dringen en duisternis de volken gaat bedekken? Nu de hemel al zwartei wordt van Gods oordelen de kerk des Heeren van alle zijden wordt be laagd door de machten van ongeloof en bijgeloof, die al driester de kop gaan op steken? Want wat de Heere gewrocht heeft zal Hij ook voleindigen, en de ge nadegiften Gods, Zijn roeping en ver kiezing, zijn onberouwelijk. Weet, dit is de troost van elke ware discipel des Heeren, dat het des Vaders welbehagen is hem door Jezus hand hei Koninkrijk te geven, al gaat het door de diepe weg des lijdens, één plant met Hem in de gelijkmaking Zijris doods, maar ook één in de gelijkmaking Zijner opstanding. Dat welbehagen gaat voorspoedig voort, óók in het jaar 1959, want in Zijri doorbooi'de handen rust de scepter van hemel en aarde, en omdat het het wel behagen des Heeren is, is het altijd vol maakt, rechtvaardig en heerlijk, hoe donker ook Gods weg moog' wezen. Ach, kortzichtige mensen als wij zijn, wij menen zo dikwijls dat het geheel anders moest gaan; dat het nu vlak verkeerd ga,at. Maar toch, het is Gods welbehagen, juist, dat het zó gaat, als het geschiedt. Door de afbraakheen, doet de Heere Zijn Koninkrijk komen. Van menselijk welbehagen komt vaak niets terecht, doordat het de mens aan macht ontbreekt om het uit te voeren. Maar Jezus is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Hij zegt tot het Noorden: geef, en tot liet Zuiden: houd niet terug. Welk een troost ook voor ellendigen, doemschuldigen, hulpbehoevenden, on- waardigen in zichzelven, die nochtans dorsten naar Gods verzoenende ge--; meenschap; voor wien dit leven, zonder. God en Christus, de dood is en de we-* reld een last. Hij is de Alpha en de Omega. „Vreest niet, gij wormske Jacob want het is uw Vaders welbehagen ulieden het Koninkrijk te geven." Dat is nu de eeuwige en algenoegza- mc grond van onze zaligheid. God «J3' het en daarom zullen de Zijnen zalig worden. Dat verhindert geen dood, geen duivel, geen hel, geen wereld, geen zon- Als er sneeuw lag zou het kerkhof te Sommelsdijk er zó uitzien. Deze artistieke foto is gemaakt vanuit de Ring bij de firma A, Wielhouwer. Het gedeelte van de eeuwenoude kerk, de muur van het koor, de oude graftombe van de Van Aerssens en de oude huisjes, geven aan dit wintergezicht een wel zeer karakteristiek beeld. de. Ja, wij zelf kunnen het gelukkig óók niet verhinderen. Dat is en blijft de enige troost voor ieder die de Heere vreest, beide in het leven en in het sterven, in de verwach ting Zijner zalige toeltomst. Hij roept de Zijnen toe, ook voor dit nieuwe jaar: Vrees niet, want Ik ben met u; wees niet verbaasd, want Ik ben uw God; Ik sterke u, ook help Ik u, ook ondersteun Ik u met de rechter hand Mijner gerechtigheid. - En-----wie Hem volgt zal in de duis ternis niet wandelen, maar het licht des levens hebben. De God aller genade lere u en mij die zalige troost van het welbehagen des Heeren, dat door Zijne hand geluk kiglijk zal voortgaan. Dan zijn we rustig onder het voort snellen der jaren en de onrust der tij den. Hoe 't ook nog stormen zal. Strains ben ik thuis. Vreemd'ling in 't aardse dal. Reis ik naar huis. Daar is 't geloei voorbij, Van 's levens stormgetij, Eind'lijk toch wacht het mij, 's Hemels tehuis. Ook U, lezer? K. a. Zee Ds. de Jong den; de Chr. partijen bleven gelukkig ver in de meerderheid op ons eiland. Twee branden hadden te Middelharnis plaats: een garage aan het Kerkepad brandde uit en een landbouwschuur aan het Donkerepad ging in vlammen op. De 87-jarige Job Buskop te Sommelsdijk, kwam op zondag 30 maart door gasverstikking om het le- vefi. April Over de Vleeskeuringsdienst was op ons eiland deze maand veel te doen. Door het vertrek van de keuringsvee arts W. H. van Nieuwenhuijzen, werd voor dit district een volambtelijlïe dienst in gesteld en kwam er een split sing. De kwestie is tot heden nog niet bevredigend. De termijnmarkt voor aardappelen, de eerste op dit gebied, werd op 10 april te Amsterdam open gesteld. De oudste inwoner van Ooltgensplaat werd 22 april j.l. 97 jaar. Ds. L. Gebraad, afkomstig van Nieu we Tonge, werd in april j.l. te St. Phi- lipsland in de volle bediening van Woord en Sacrament bevestigd. De B.B. begon deze maand een serie met veel ornvattende oefeningen op ons eiland. De maand maart sloot met een droevig ongeluk dat de Stadse jon geman D. B. Visser overkwam, .die op het terrein van de B.P.M, te Pernis door een steekvlam dodelijk werd ge troffen. Hij was 26 jaar oud. Mei Te Goedereede (op Ouddorpse grond) zijn in de maand mei door de Rijks dienst voor Bodemonderzoek een aantal opgravingen verricht, waarbij belang rijke vondsten zijn gedaan betrekking hebbend op een romeinse nederzetting. Dit was slechts een begin; op later da tum hoopt men dit werk voort te zetten. Op zondag 4 mei nam ds. Wolthers afscheid van de Herv. gemeente te Oude Tonge, die hij 7V2 jaar had ge diend De 83-jarige van .Eesteren te Stellendam nam afscheid van het Groe ne Kruis wegens hoge ouderdom In de leeftijd van 83 jaar overleed ds. Arie van der Kooy, welke in zijn predikan ten loopbaan ook te Den Bommel heeft gestaan. De grote veerboot „Haring vliet" kwam deze maand met nieuwe roeren in de vaart. Stagnaties deden zich niet meer voor Het nieuwe ver enigingsgebouw „Trefpunt" te Stad aan 't Haringvliet werd op 17 mei onder grote belangstelling geopend. Op de Prov. weg Ouddorp-Goedereede had op 17 mei een verkeersongeluk met dode lijke afloop plaats; de 42-jarige Abr. Hoek Ez. kwam om het leven. Bij het spelen aan de haven te Tholen ver dronk het 6-jarig zoontje van de fa milie M. Klippel. Het Roode Kruis- bord ging deze maand voor de 5e maal naar Ooltgensplaat. Op 28 mei wer den de gemeenteraadsverkiezingen ge houden, met voor de rechtse partijen zeer gunstige uitslag. Te Dirksland werd door de 91-jarige Lugtenljurg de eerste steen gelegd voor 5 bejaarden woningen. Juni Het 41/2 jarig schippersjongetje Arie van Gent, afkomstig uit Ooltgensplaat, verdronk dinsdag 3 juni te Alkmaar. Te Stad werd in juni een diepvries- caroussel installatie geopend. Don derdag 5 juni j.l. werd de Chr. Streek- school voor V.G.L.O. op Flakkee (v.h. uitgaande van de Herv. Vereen, voor Chr. Onderwijs) een zelfstandige ver eniging. „Toppershoedje" te Ouddorp kwam in exploitatie bij de stichting „Het Grote Bos" te Doorn. Te Her kingen werd in juni een fraai postkan toor geopend. Donderdag 19 juni werd onder zeer grote belangstelling afscheid genomen van de heer A. van Eek hoofd der Herv. school te Stellen dam, wegens vertrek met vervroegd pensioen naar Den Haag. Tevens werd zijn 40-jarig ambtsjubileum gevierd. De V.G.L.O. streekschool hield een ten toonstelling over de Delta, die buiten gewoon veel belangstelling trok. Te Achthuizen had een dodelijk ongeval plaats; de 19-jarige P. M. de Jonge kwam bij een motorongeval om het le ven. Juli Donderdag 3 juli werden de zinkers gelegd om de bouwput in het Haring- Van links naar rechts staand: Ir. H. B. J. Witte, Ir. C. Staf, Mr. C. P. Helders, Prof. dr. J. Zijlstra, Mr. J. van Aartsen. Van links naar rechts zittend; Mr. J. M. Prof. Dr. L. J. M. Beel, Mej. dr. M. A. A. H. Luns, Mr. A. A. M. Struycken, M. Klompe, Mr. J. M. L. Th. Cals. Rotterdam, Ooslïeedijk 330. Tel. 115255 Utrecht, Janskerkhot 5, Tel. 14223 vliet van zoet water te voorzien Herkingen kreeg zijn diepvrieskluis en Sommelsdijk eveneens. Melissant be sloot tot uitvoering van het riolerings- plan. Deze maand kwam het bericht dat burgemeester van Heyst te Naald wijk was benoemd. Te Bruinisse werd 11 juli een Chr. Landbouwschool geopend. Vrijdag 18 juli had een tra gisch ongeluk te Bruinisse plaats, de 7-jarige Henk v. d. Berge uit Rotter dam verdronk in de Spuikom. AUer- wege werd in de gemeenteraad gepro testeerd tegen de abnormaal hoge dijklasten. De 19-jarige mej. A. Be- zemer uit Rotterdam, gelogeerd te Oud dorp, kwam bij een verkeersongeval om het leven. Deze maand kwamen op Flakkee nog twee slachtoffers om het leven, n.l. de 24-jarige M. Melissant en de 25 jarige M. Leydens uit Melis sant, die te Ouddorp in het late avond uur met 'n motor uit de bocht vlogen En de maand besloot met een wel zeer tragisch ongeluk te Middelharnis, (31 juli) waarbij de bijna 11 jarige Dam- mis Vroegindeweij het leven liet. Van burgemeester van Heyst werd te Dirksland Herkingen en Melissant op grootse wijze afscheid genomen, we gens vertrek naar Naaldwijk. De Geref. kerk te Ooltgensplaat kreeg weer een eigen predikant in de persoon van ds. P. Huisman. Augustus Zaterdag 14 augustus verdronk bij het zeilen op het Haringvliet de 34-ja- rige Wouter Driesse te Stad aan 't Ha ringvliet. Ds. W. van Herpen te Me lissant nam het beroep aan naar Kin derdijk. Te Nieuwe Tonge brak brand uit in de machinefabriek S. v. d. Velde, die tijdig kon worden geblust. Donderdagavond 28 augustus kwam de 63-jarige A. Boom, wonende Vissers- dijk Middelharnis op tragische wijze om het leven. Hij reed met zijn bromfiets op het kruispunt Hoflaan-Hobbema- straat tegen een vrachtauto aan met dodelijk gevolg. Het aantal dodelijke verkeersongelukken was in het jaar 1958 onrustbarend groot. De augustusmaand wordt de „kom kommertijd" genoemd, waarin meestal niet veel nieuws valt te beleven. De Ouddorpse en Stellendamse vissers die op de sardines uit waren, hadden ech ter een goede trek, zij maakten deze maand fantastische besommingen. (Vervolg binnenzijde van dit blad) ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN 1 januari 1959 Ons e.k. nummer hopen we op dinsdag 6 januari 1959 te laten verschenen, op de gewone tijd- Betaling per giro Onze postabonees, die gewoon zijn hun abonnementsgeld per giro te beta len, gelieven dit p.o. te doen, daar 14 januari de Icwitanties voor het nieuwe kwartaal worden afgegeven. U bespaart er de hoge incasso-kosten mee. Schrijf dus in uw eigen belang 1.90 over op giro 167930, t.n.v. N.V. Eilanden-Nieuws te Middelharnis, U kunt het ook voor een half jaar gelijk doen. De Administratie wensen abonné's en relaties zowel stoffelijk als geeste lijk bij de wisseling des jaars Gods onmisbare zegen toe. Middelharnis, 1 jan. 1959. Op Goeree-Overflakkee wordt Mid delharnis het centrale punt en worden stallingsgarages gebouwd in Ooltgens plaat en Ouddorp. In Middelharnis be ginnen de bouwactiviteiten begin '59 in de twee laatstgenoemde plaatsen begin nen de bouwactiviteiten in 1960. De ga rages worden gebouwd in dezelfde stijl als die op Schouwen-Duiveland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1