DE KWESTIE BERLIJN Ui kt lenmar Vervoer van landbouwschuur op grote DA F-wagen Kemli, de bie ten rooier voor alle weer en voor alle groad Kantoorhouder W. E. Overbeeke gaat met pensioen Demonstratie in de Kroningspolder Sle jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond HET GROTE LICHT! Verslag installatie nieuwe burgemeester te Dirksland binnenzigde van dit blad. GOEDEREEDE Groningse rampnnijn met magneet opgevist Eén man doet alles! Zondagdiensten artsen Vrijdag 12 december 1958 No. 2754 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het communistische stookcentrum in jskou houdt het vuur warm. Steeds er opnieuw daagt het, nu hier, dan ar, de vrije wereld uit door het schep- van conflictsituaties. "Van Quemoy (ort men plotseling niets meer, het idden-Oosten is ook wat rustiger ge- rden, maar nu heeft Chroestjow de estie Berlijn weer eens aan de orde teld en daarmee eigenlijk het ge- e Duitse probleem. Aangezien hieruit akkelijk allerlei ernstige verwikke- ■gen kunnen ontstaan, is het wel no- j dat ieder op de hoogte is met de (frschillende aspecten van deze kwes- De verdeling van Duitsland Door de kortzichtige politiek van oosevelt, die veel te groot vertrou- in Stalin .had, hebben de Russen if kans gehad in de laatste maanden 1 de oorlog veel verder naar het wes- jai op te rukken dan nodig was ge- jeest en voor de veiligheid van de tije Wereld verantwoord was. On- jinks de waarschuwingen van Chur- I en Montgomery werd de strategie nbepaald, dat de Russen Berlijn kon ten veroveren, het grootste deel van Juitsland, de hele Balkan, behalve triekenland en Midden-Europa. Met (ae ergenis van Roosevelt zitten we n. Rusland moest een stuk van Polen lebben en om dit land compensatie te jsven, werd zijn westgrens verlegd jaar de Oder-Neisse-lljn (ongeveer van Stettin naar het zuiden). Deze grens is tor het Westen nooit erkend. Zo nam Eiisland 13.000 km2 (Oost-Pruisen met Soningsbergen) en Polen lOO.OOOkm^. Il totaal vluchtten 13 miljoen Duitsers lidr de Russische legers uit naar het lesten, waar ze een enorm probleem ?ormden. Toen het Derde Rijk ineenstortte, ham Duitsland onder geallieerde be- lelting. Dit was natuurlijk nodig. Maar ie Russen zorgden er wel voor hun lortie te krijgen, natuurlijk zover mo- jelijk naar het westen. De Amerikanen tegen Zuid-Duitsland, de Fransen de Kinstreek en de Engelsen het Midden ffl Noorden. De Russen namen het Oos- hvan wat er van Duitsland was over- Jiiileven volgens een lijn, die ongeveer lan Lübeck naar het z. loopt. Deze S» is dus het z.g. IJzeren Gordijn. Zij op slechts 40 km. ten oosten van lamburg en het dichtsbyzijnde punt is mar 250 km van de Nederlandse grens. t weten veel Nederlanders niet. Wij hen slechts op korte afstand van de tanks en raketbases! De positie van Berlijn. De oude Duitse hoofdstad Berlijn «erd bij afspraak in vier sectoren ver- want het Westen wilde daar te- Mht ook een vinger in de pap hebben. island nam de oosthelft en het wes- ta werd verdeeld tussen de Amerika- «n, Engelsen en Fransen. Hoewel tesevelt en Churchill al menigmaal horen moeilijkheden met Stalin had- I gehad, hoopte men in de roes van Ie overwinning, dat alles vlot zou ver- lipen en er spoedig een vredesverdrag «komen. De positie van Berlijn was buitengewoon kwetsbaar. Het ligt "1 km. achter het IJzeren Gordijn, dus •itóen in de Russische zone. Het hing iheel van de gezindheid van de Russen of Berlijn (althans het westen) vrij blijven. Degenen, die op de goede •il Van Moskou vertrouwden en dat taten er destijds velen hebben 'lijltbaar nimmer de ware aard van Itt communisme doorgrond. De Sovjet- Mtiek heeft tot grondstelling:-de we- Wrevolutie. Om die te bereiken, is middel goed. Waar eenmaal het «mmunistische gezag zetelt, gaat het »it meer weg. De Sovj et-positie in 1st- en Midden-Europa was na de itlog fantastisch sterk geworden. Sta- 1 had meer bereikt dan hij ooit had •JMien dromen. Hij was erin geslaagd westgrens praktisch meer dan dui- 'W km. naar het westen te verleggen"! "s zone-verdeling van Duitsland was J*ts als voorlopig bedoeld, maar het 'Kmlin vindt deze situatie zó schit- ["end, dat het nimmer een serieuze zal doen ze te veranderen. Een f\ Duitsland zou immers betekenen: Russen weg uit de Oostzone, liquida- *van het opgelegd communistisch re- i aldaar, Berlijn weer de hoofdstad f*i een machtig Duitsland met 70 mil- j*n Inwoners, aangesloten bij de ;-AV.O.; Polen en Tsecho-Slowakije ilijker te beheersen. Ieder begrijpt dat Chroesjtsjow nooit de éénwor- *S van Duitsland zal dulden. Omdat Duitsers en het Westen deze blijven gaat hij brutaalweg in het offen- 1*^ en poogt Berlijn geheel in handen Yrijgen. 'óór de oorlog had Berlijn meer dan 'miljoen inwoners. Er zijn 57Ó.000 hui- verwoest of 43''/o. Het inwonertal s in 1945 gedaald tot 2'/2 miljoen, *4 nu wonen er weer 3.400.000, :'atvan 2.300.000 in het westen en 'd.OOO in het Oosten. West- en Oost-Duitsland j^e verdeling van Duitsland, die ten '"ïste voor een paar jaar was be- bestaat er nu al 13. De drie I, -ones zijn in 1949 verenigd tot de j'Mesrepublik Deutschland" (B.R.D.) ;J*na een maand later de oostzone Constitueerde tot de „Deutsche De- tische Republik" (D.D.R.) De eer- staat onder leiding van Adenauer, ^'Satste onder Grotewohl en Ulbricht. '"ijn heeft in het westen een apart „Het Licht schijnt in de duisternis" (Johannes 1 5a) I. Het grote Licht! Wie denkt dan niet aan Jesaja' profe tie: het volk dat in duisternis wandelt, zal een groot Licht zien! (9 1) Ja, op Kerstfeest gedenken wij de komst van het Licht, dat neerdaalt van de Vader der lichten, en zich een plaats verwerft in zondaarsharten door de be werking en het Licht van Gods H.- Geest. Drieënig God, Die een Licht zijt, en in Wie gans geen duisternis bevonden wordt: U zij al d' eer. Eeuwig wonder van ontferming en genade, dat God Zelf, Die een ontoe gankelijk licht bewoont, de uitlatingen van Zijn verkiezende liefde wil bewij zen aan zondaren; aan aardwormen, die daar voortschuifelen in het stof! Aan mensen, die verduisterd zijn van verstand, door de zondeval en verdor ven van hart, en die de duisternis ver kiezen boven het Licht, omdat hun werken boos zijn. Temidden van zo'n mensenwereld, onderworpen aan de Vorst der duister nis: satan, de gevallen licht-engel, wil de HEERE het Kerstfeest doen worden, 't Gaat rondom Bethleliem dus niet al lereerst om een ster, die wijzen uit het Oosten de weg wijst, of om engelen, die de komst van Immanuël zingend be geleiden, niaar in de eerste plaats gaat het om de daad Gods, de heils daad van het wonder de vleeswording: Het WOORD is vlees geworden,' en heeft onder ons gewoond. Hij, de eeuwige rijke Gods-Zoon, wil arm worden, om armen met Zijn heilsgoederen te ver vullen. De Heere God laat Zijn schepping niet los; Hij komt haar in Christus be houden en leidt haar door Geestes-be- arbeiding naar de her-schepping. Denk maar aan het schone woord van de apostel Paulus in 2 Corinthe 4 vers 6: „Want God, Die gezegd heeft, dat het Licht uit de duisternis zou schijnen, is degene. Die in onze harten geschenen heeft, om te geven verlichting van de kennis der heerlijkheid Gods in het aa'ngezicht van Jezus Christus." Laten we in deze Kerstoverdenking eens enkele kenmerkende eigenschap pen van dit Licht der wereld, van deze Ster, verrezen in Jacob, en van deze Zon der gerechtigheid, U mogen noe men. Ie Noem ik de trekkende kracht van dit Licht. Licht en leven zijn bijna ge lijkwaardige woorden. Zet een veelbe lovende stek of plant in een duistere kast, en U ontdekt: het gaat niet, de plant gaat dood. Daarentegen: de zon nebloem wendt haar kelk naar het licht van de zon. Christus, het Licht der wereld, wordt van de aarde verhoogd, en daar aan het kruis zal Hij allen, van de Vader Hem ter verlossing gegeven, tot Zich trekken. Christus trekt stervende zon daars tot Zich; ze worden met Hem gekruist aan zonde, wereld en eigen vlees; maar ook hun trekking door Woord en Geest gaat door: zij zullen aan Christus gelijicvormig worden, n.l. aan Zijn verheerlijkt lichaam. Kent gij die trekking uit de duisternis tot Gods genadelicht (1 Petr. 2 9)? Kent gij een verschil tussen een voorheen en een thans, zoals Paulus schrijft (Ef. 5:8): „Want gij waart eertijds duisternis, maar nu zijt gij licht in de Heere!" Daar is ten 2e de levenwekkende kracht van het licht, zowel in natuur- als in genaderijk. In de natuur. Het tarwegraan moet in de aarde vallen en daar sterven; anders brengt het geen vrucht voort. Evenwel, de kracht der zon doet het leven uitbotten uit die schijnbaar gestorven harde korrelen graan. O, wij hebben met een God van doen, groot van daad en wonderlijk van raad! Hij zal al Zijn welbehagen doen. Hij maakt het waar, dat de doden zullen horen de stem van de ZOON Gods, en die ze gehoord hebben, zul len leven (Johs. 5 25). Christus IS de Opstanding en hèt leven! De Levens- vorst gaf eigen leven prijs ten behoeve van de schapen. Hij is de goede Her der. Voor in zichzelf verloren, dode schapen. Wonderlijk, heerlijk, blij Evangelie. Blijmare zonder weerga! Dit Licht wekt leven, onvergankelijk, eeuwig Leven, het kan nooit meer ster ven, wat uit Hem geboren is. VERZONDEN In de maand november werden ver zonden naar: St. M'dijk. Ds. V. d. Hr. bestuur onder burgemeester Brandt, maar het rekent zich uiteraard ideolo gisch tot de Bondsrepubliek. West- Duitsland is 245.000 km2 groot en telt 54 miljoen inwoners, Oost-Duitsland 107.000 km^ met 18 miljoen inwoners. In de Oostzone heerst een straffe com munistische dictatuur, aan de wederop bouw wordt weinig gedaan, er is grote armoede en men werkt er gedwongen voor de Russen. Geen wonder, dat er de laatste 10 jaar ongeveer 3 miljoen Oost-Duitsers naar het westen vlucht ten, de meesten via Berlijn. Het lijkt er op alsof Oost-Duitsland bezig is lang zaam dood te bloeden. Gedurende het eerste halfjaar vluchtten 1400 leraren, 124 professoren, 500 artsen enz. Dat kan zo niet door blijven gaan, vinden de Russen. En daar Berlijn de voor naamste vluchtpoort is, zien ze in die stad een kankergezwel, dat uitgesneden moet worden. Zouden ze erin slagen heel Berlijn in handen te krijgen, dan zou dit ondanks alle schone beloften van „vrije stad" en „toezicht van de Veren. Naties" alheel spoedig totaal communistisch zijn. En dan zou weer een stuk vrije wereld achter het lugu bere IJzeren Gordijn verdwenen zijn. De Westerse politiek Men kan niet zeggen, dat het Westen grote staatslieden heeft. Eerst manoeu vreerden ze half Europa in handen van Stalin en nu laten ze het communisme voortdurend een brutaal en cynisch „koud" offensief ontplooien, waartegen over ze een fantasieloze afweerpolitiek voeren. Alleen Truman was een door tastend man. Dat bleek in Korea, dat bleek ook in 1948, toen Stalin voor het eerst poogde heel Berlijn in zijn macht te krijgen. De Russen sloten de weg over land bij Helfstedt af, maar Tru man opende een luchtbrug, die tien maanden werkte en waarvoor de Rus sen moesten capituleren. Dat kostte enorm veel geld, maar het Westen won. Doch nu gaat Chroesjtsjow het nog eens proberen. Hij wil, dat de 8000 geallieerde sol daten uit W.-Berlijn verdwijnen en dat het Westen het communistische Oost- Duitsland erkent. Het verdrag van Potsdam, waarin de status van Berlijn geregeld is, heeft hij opgezegd. En het Westen krijgt een half jaar bedenktijd! Het is wel grenzeloos brutaal. Waarom stelt het Westen hier zijn eisen niet te genover? B.V.: de Russen weg uit Oost- Duitsland, Polen, Hongarije enz.; vrije verkiezingen in heel Duitsland. Als de Russische legers er verdwijnen, zakt het hele satellietensysteem als een kaartenhuis ineen. Zie slechts naar de vrije stemming in West-Berlijn van j.l. zondag: de communisten haalden nog geen Z'/o! Het was voor hen een ver pletterende nederlaag. Het zal zaak zijn, dat het Westen het hoofd koel houdt en zijn kruit droog. Laat men niet vertrouwen op een nieu we luchtbrug, want dat kon nu wel- eens een mislukking worden. Het Krem lin wijkt alleen voor militaire kracht. Als de N.A.V.O. eendrachtig zorgt voor de middelen om desnoods met geweld de weg naar Berlijn open te houden, gaat Chroestsjow wel door de knieën Want als W.-Berlijn valt, volgt W. Duitsland, daarna Nederland, vervol gens Engeland en dan is Amerika ook verloren. Met ingang van 1 januari a.s. zal de kantoorhouder der P.T.T. de heer W. E. Overbeeke wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de dienst verlaten. De heer Overbeeke is 16 okt. 1916 besteller geworden en op 1 oktober 1946 aangesteld als kantoorhouder, welke laatste functie hij dus 12 jaar heeft ver vuld. In totaal heeft hij er 42 dienstja ren op zitten; ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum is hem de oorkonde en het gouden P.T.T.-speldje uitgereikt. De heer Overbeeke staat te Goede- reede bekend als een behulpzaam man en is bij de burgerij zeer gezien. Uit het Van Starkenborghkanaal is met een magneet de Engelse mijn opge haald, die vorige week een explosie heeft veroorzaakt. Een van de twee mensen die daarbij om. het leven zijn gekomen, moet de drijvende mijn hebben opgevist. Toen hij de ontsteking er uit wüde halen, is de mijn geëxplodeerd. Hoe het oorlogstuig weer in het ka naal is gekomen, blijft onbekend. (Het Vrije Volk) Met ingang van 1 januari a.s. wordt het hulppostkantoor te Goedereede om gezet in een station. Waar dit komen zal en wie dit zal beheren, is ons nog niet bekend. Toen we woensdagmiddag naar een demonstratie gingen van de op Flakkee vervaardigde bietenrooier, de KEMLI.van Landbouwmachinebedrijf J. J. C. de Lignie te Herkingen, op het land van de heer van den Broek in de Kronings polder te Stellendam, meenden we dat we dat we een vergeefse reis maakten. Het was mistig met wat motregen, water op het land waar we langs reden en dan die zware vette grond van de Kroningspolder. Alle factoren spanden samen om de demonstratie te laten mislukken. „Wat moet een bietenrooier nu nog meer tegen hebben?" hebben we de heer de Lignie gevraagd, die ons ver zekerde in zijn sas te zijn met de toen heersende weersgesteldheid. „Nu kun nen we zien wat de KEMLI waard is, en hij zal het goed doen, wees daar maar verzekerd van", wist de heer de Lignie met zekerheid. Hij heeft nog gelijk gehad ook. Het deerde de KEMLI geenszins dat de grond vet en zwaar was en dat de mist en motregen hun beste beentje voor zetten om de demonstratie te laten mis lukken. Veel belangstelling was er van de zijde der boeren. De bieten zijn nu zo wat allemaal uit de grond, maar het volgend jaar zal er weer geoogst moe ten worden en de boeren zien van te voren liever wat ze kopen, dus daarom wellicht de belangstelling. Met genoe gen zagen de landbouwers dat de bie ten keurig gekopt werden. De kruin was bij allen even groot, of ze nu hoog of laag boven de grond groeiden. Er wordt automatisch een rij bieten gekopt en de vorige rij gelicht. De bie ten worden in een verzamelbak opge vangen, van tarra ontdaan en op de daarvoor bestemde plaats gebracht. Met de koppen gaat het al evenzo. Ze komen ook in een verzamelbak en wor den ter bestemde plaatse afgeleverd. Het gebeurde allemaal door één en dezelfde man. In korte tijd was er een groot stuk bieten uit de grond en op hopen gelegd. Geen wonder dat de landbouwers het naadje uit de kous wilden weten. Het volgende jaar zal bietenrooien niets meer te betekenen hebben. Men stuurt één man weg met een tractor en een bietenrooier en de zaak is rond, weer of geen weer. Dat heeft de bietenrooier volop bewezen, op dat vette, zware stuk grond bij nat weer. Engeland West-Duitsland Hongarije Afrika West-Indië Frankrijk Canada Midden-Amerika Zweden Italië België Engels leger Nieuw-Guinea Gibraltar Noorwegen Luxemburg Totaal RECAPITULATIE Juli t.m. oktober November 12.447.242 kg 9.306.651 kg 2.150.000 kg 1.078.185 kg 713.109 kg 346.760 kg 308.617 kg 307.269 kg 243.177 kg 36.290 kg 21.865 kg - 12.685 kg 8.250 kg 5.000 kg 850 kg 275 kg 26.986.225 kg 72.525.642 kg 26.986.225 kg 99.511.867 kg Flakkee werden 1.553.363 kg 2.053.315 kg 1.681.015 kg 2.345.598 kg 29.026.383 kg 36.659.665 kg Totaal FLAKKEE Vanaf het eiland verzonden: 3 nov. t.m. 8 nov. 10 nov. t.m. 15 nov. 17 nov. t.m. 22 nov. 24 nov. t.m. 29 nov. Juli t.m. oktober Totaal PRIJSVERLOOP week 3 t.m. 8 nov. 6 tot 7 et. week 10 t.m. 15 nov. 7 tot 7V2 et. week 17 t.m. 22 nov. 7V2 tot 9 et. week 24 t.m. 29 nov. 11 tot 10 et. De prijs schommelde de eerste helft van november tussen 6 en 7V2 cent per kg telersprijs. Daarna trad een merkbare stijging in. Deze werd veroorzaakt door vraag voor leveringen naar Hongarije, Afrika, West-Indië, Frankrijk, Canada en Ame rika. De laatste week werd extra geleverd voor Engeland. Per 1 december heeft Engeland de invoerrechten weer ver laagd tot tien procent. De extra verho ging, die speciaal voor de eigen uien is ingevoerd, is daardoor weer komen te vervallen. Omdat er weer ineens een te groot kwantum naar Engeland werd ver scheept, zakte de prijs de eerste week van december weer in. Thans herstelt hij zich weer, door vraag voor andere landen. ALGEMEEN Wij verzoeken de Flakkeese telers, speciaal op onderstaande opmerkingen attent te willen zijn. In het kwantum uien verzonden van Flakkee totaal 36.659.665 kg., zijn zeker zes a zeven miljoen kilo, begrepen, die van het vaste land hierheen zijn ge bracht, om uitgezocht en voor export verzendklaar gesorteerd te worden. Waar omtrent de grootte van de voorraad op Flakkee, de meningen zeer uiteenlopen, attenderen wij erop, dat van het verzonden kwantum, deze ze ven miljoen kilo's moeten worden af getrokken, om te weten, hoeveel kilo's er reeds van Flakkee weg zijn. De een roept er is op Flakkee nog een voorraad van plm. 50 miljoen kilo, een ander weer plm. 35 miljoen. De cijfers zullen het uitwijzen. Uit het overzicht verzonden uien, ziet men dat Engeland en vooral Duits land, in tegenstelling met andere jaren, een behoorlijke hoeveelheid hebben af genomen. Vijf miljoen kilo meer dan het vorige jaar. Inplaats dat Hongarije uitvoert, voert het nu in. Afrika en vooral Frankrijk maken ook een goede beurt. Frankrijk als het eens uien invoerde, kwam eerst begin februari aan de markt. Nu reeds in november, en blijft m.ogelijk tot eind van het seizoen. Wij brengen hier een foto van het merkwaardige vervoer dat maandag j.l. te Middelharnis plaats had: een landbouwschuur van de heer D. Vroegindeweij Zonen werd, zoals we dinsdag gemeld hebben, in zijn geheel op een grote DAF-wagen, een tan demasser, naar een andere plaats overgebracht. De schuur met de auto er onder beslaat zoals men ziet de gehele weg het was alles precies pas maar het ging prima! Echt op z'n Ameri kaans! Het blijft afzien, van maand tot maand. Wel is er momenteel een ernstige klacht, over de wijze van aflevering. Er zijn weken, dat er niet voldoende uien afgegeven worden, naar gelang de vraag is. Het schijnt dat een zekere speculatie geest, zich van de telers meester maakt. Iedereen moet natuurlijk weten wat hij doet. Ten gunste van die speculatiegeest, pleiten enkele goede jaren, maar staan ook vele jaren, waarin het hopeloos is vast gelopen, en het seizoen met een debacle en grote verliezen eindigde. Wat is het toch moeilijk om te den ken en te handelen in een geest van ordening. Regelmatige aflevering, daarmede is zowel de handel als de teler gebaat. Wanneer iemand die duizend hl. heeft, afwacht totdat in januari of februari de vorst intreed en dan ineens zegt, PLONS mag het voor zichzelf eens raden, maar doet een groot nadeel aan de uien- handel in het algemeen. Nu iedere maand wat afleveren, en bij een zeer sterke vraag, iets extra maar met mate, is voor de uienhandel de meest voordelige wijze van afgeven. Wij moeten bestaande markten trach ten te behouden en nieuwe veroveren. Dit is nodig, ook voor andere jaren. Nu inhouden; bij een zeer sterke vraag en bij een piek prijs, ineens de markt overvoeren en als de markt daardoor inzakt, gaan dweilen tegen iedere afbraakprijs; kan nooit gezond zijn. Laat men niet vergeten, dat er mo menteel nog een exporteerbare hoe veelheid is, van omstreeks tachtig a negentig miljoen kilo, mogelijk nog. wel meer. Of de winter streng of zacht zal wor den, kan niemand zeggen, nog minder garanderen. Wel moeten wij bedenken, dat zo'n grote voorraad, toch wel een woordje mee spreekt om niet al te roekeloos te zijn en verstandig te handelen. De uitvoer cijfers zijn ons welwillend verstrekt door het U.C.B, te Den Haag en Middelharnis. NADRUK VERBODEN Van zaterdag 13 december v.m. 12 uur t.m. maandag 15 december v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdij k Afwezig de artsen Dogterom, v. d. Peppel en Wieringa. Voor spoedgeval len Bakker, arts, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Huisman en Elvé. Voor spoedgevallen Boot, arts, tel. 01877 227, Dirksland. Oost-Flaïcfcee: Afwezig de artsen Kramers, de Man en Bouman. Voor spoedgevallen Buth, arts, tel. 01871—306, Den Bommel en Voogd, arts, tel. 01874—259, Oude Ton- ge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, tel. 01877—281, Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1