Gemeenteraad Middelharnis Wethoudersverkiezing in het brandpunt Fa. KAPTEIN '^y De socialisten en de wereldpolitiek if Engels vliegtuig stortte neer Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE ,Zijn register" Houdt dinsdag 16 december vrijl Ongewone straffen Landarbeiderswet 40 jaar Zes sprekers gaven algemene beschouwingen Rustige zitting Principiële en zakelijke overwegingen A.R.-standpunt over de wethoudersverkiezing TEL 01870-2004-2704 ,f Vrijdag 5 december 1958 No. 2752 püINS HKNDRIKSTEAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS jedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 p 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. j de titel van dit artikel bedoelen "jiet „de socialisten" nu eens niet de f.iA., maar zij, die in de voornaam- landen ter wereld in meerdere of jere mate als socialisten kunnen (ijen aangemerkt. Het wordt name- tijd eens de aandacht te vestigen ije houding, die de socialisten van ([lei gading aannemen ten opzichte I de grote, allesbeheersende tegen- Ing van na de oorlog: West-Oost -0el vrije wereld communisme, 'ie houding is van groot belang voor jntwikkeling der dingen, omdat met me in Europa en Azië Amerika is |t opzicht gelukkig het socialisme jveel aanhangers telt, zodat het in eringen en zelfs ook in de oppositie ite invloed ten goede of ten kwade 1 uitoefenen. get treft ieder, die de internationale lilielj bijhoudt, dat de socialistische rtijen in vrijwel alle landen in de ote controvers, die de huidige ver- ndingen beheerst en die belichaamd in de namen Amerika-Rusland, een •"dpunt innemen, dat levensgevaar- is voor de vrije wereld, het com- iinisme in hoge mate in de kaart ;:lt en deswege de grote ergernis 1 ieder, die het wel meent met de jlieid, opwekt. Het is nodig de so- "istisclie politiek op dit punt te sig- -ten en aan de kaak te stellen, want gniet iedereen ziet het gevaar. We *n daartoe diverse landen eens de ;iue laten passeren. beginnen dan met te constateren I gelukkig in Europa momenteel Ms in weinig landen de socialisten Üeft in handen hebben. In Engeland eren de conservatieven, in Duitsland Clir. Democraten van Adenauer, in nltriik de GauUe, in Italië de Chr. 1, Fanfani; in de vier grote landen j West-Europa hebben' dus de soci- ten geen directe invloed op het re- lingsbeleid. In België regeert de R.K. skens, in Nederland een in meerder- id niet-socialistisch kabinet Drees. 1 uitzondering maken de Scandina- e landen, waar het socialisme zeer is: in Denemarken is de soc. ■sen min. president, in Zweden de loErlander, in Noorwegen de even- is socialistische Gerhardsen en op iand regeert ook een rood bewind, «arin zelfs 2 communisten zitten. politieke verhoudingen zijn ech- "20, dat het niet tot de onmogelijk er! behoort, dat in Engeland de La- «r-partij, in Duitsland de Soc. P. D. 1 in Italië ook een links bewind aan i regering komt. In België wisselen de itijen elkaar ook meermalen af; in taltrijk krijgt het socialisme voor- geen kans en in Nederland even- IMaar wanneer onverhoopt in En- ad Mac IVIillan, in Duitsland Ade- wr en in Italië Fanfani eens het on- tepit moesten delven en plaats ma- n voor Gaitskell, OUenhauer en Nen- Idan zou het er vooral voor de A,V.O.-politiek zeer droevig uitzien. Gaan we buiten Europa, dan zien we, tin Australië de conservatief Men- l jaren regeert met een sterke op- "sifie van de socialisten onder Evatt. Ut nieuwe staten India en Indonesië gen staan onder leiding van de ialist Nehroe en de socialistische Wo-communist Soekarno. Over de 'itaire dictaturen, die de laatste tijd "Is paddestoelen uit de grond rijzen, Wen we in dit verband niet. Wellse invloed oefenen nu deze re- 'ogs- of oppositie-socialisten uit? fc moeten dan nagaan, hoe ze in we- '1 staan tegenover het communisme, '"'t dat beslist. En dan moeten we Wstellen, dat iedere socialist in zijn *l in meer of mindere mate veel voelt voor een communistische voor een kapitalistische maat- Ppij. Socialisten en communisten tenslotte allen leerlingen van Karl wx, In weerwil van het feit, dat ïtika met zijn kapitalisme het meest ^Varende land ter wereld is en de economisch en militair boven wa- .tadt, gaat het heimwee van iedere 'Slist uit naar een maatschappijvorm J'tin socialisatie en dirigisme hoogtij "sten. Wel hebben ze overwegende he- *3ten tegen de dictatuur van het '"iniunisme en noemen ze zich graag ^''locratische socialisten, maar vanwe- 'nun maatschappij-ideaal staSn ze in «grote controvers niet onverdeeld 'ter een radicaal-anti-Russische po- elf. aarbij komt nog een andere factor. socialisme telt onder zijn aanhan- js zeer veel pacifisten. Dat zijn men- tiie strijden tegen de bewapening 'propaganda maken voor eenzijdige 'wapening. We hebben in ons land de oorlog gekend de mannen met i' «gebroken geweertje". Ze hadden 3 Engeland (Macdonald), Frankrijk ^D Blum) en de Scnadinavische lan- J zover gestuurd, dat toen Hitler zijn .'"g begon, het Westen vrijwel zon- verdediging zat. Blijkbaar hebben daaruit niets geleerd, want nu het treidgevaar van het communisme in ,.W*ats gekomen is van de dreiging c Hitler, nemen ze weer dezelfde jujjtag aan: afbraak van de defensie, %e diensttijd, weg met de atoom- *ns. Het komt er dus praktisch op S'l dat ze de vrije wereld weerloos 31 maken en ze schijnen niet te be- JPen, dat op deze wijze West-Europa jj.^^i' Welkome prooi zonder moeite '„.^Handen valt van Moskou. Het is jj5»' om deze socialistische mentall- '1 dat de vrije wereld krachtig ge- Zijn ze niet in Uw register? Ps. 56 9 Spreekt het eerste gedeelte van deze tekst over Davids geloofsmoeilijkheden n.l. zijn omzwervingen, handelt het tweede gedeelte over zijn geloofsbede n.l. „leg mij tranen in Uw fles, het slot gedeelte spreekt over zijn geloofsver trouwen n.l. „zijn ze niet in Uw regis ter?" Hier belijdt David zijn geloof in de Alwetendheid des Heeren. Moogt ge dat óók reeds? De Heere weet, van Uw ver borgen smeken. Hij heeft U gezien, toen ge op Uw zolderkamertje Uw knieën boog in de nood Uws harten. Hij heeft Uw tranen gezien, toen ge tersluiks Uw ogen afveegde onder de prediking des Woords. De tranen, neen, niet in alge mene gevoeligheid maar uit de diepe nood en schreiend Godsgemis geboren. Gods Woord leert ons op meer dan één plaats, dat het oudtijds gewoonte was, dat alle wetens- en herinneringswaar- dige dingen werden opgetekend op ge- schiedsroUen, die op gezette tijden wer den voorgelezen aan de Vorst. Dan werden de goeden beloond en de kwa den gestraft. Bij de Heere is óók zo'n gedenkboek. Achterin was dan een register, waarin de voornaamste zaken werden aange duid, met verwijzing naar de bladzijde, waar ze op vóór kwamen, zodat deze aanstonds konden opgeslagen worden. David verstaat onder dit register, de Goddelijke voorwetenschap. Zijn alwe tendheid en nauwkeurige kennisname van alles wat in het Koninkrijk Zijner macht, zowel als in dat zijner genade heeft plaats gehad. Zijn ogen doorlo pen immers de ganse aarde. En omdat bij God alle dingen bekend zijn, wil Hij er ook op Zijn tijd en Zijn wijze in voorzien. Dan zullen zijn haters verstrooid en verjaagd vluchten. Dan zullen ander zijds, de geloofs-beden van Zijn kinde ren verhoring vinden. Dan zullen hier tranen worden gedroogd en hun ziel ge red worden. Onwillekeurig vragen we ons af: David, hoe weet ge dit alles toch zo? Hoe kunt ge dat zo vast geloven? David kon dat geloven uit het Woord! Dat Woord leerde hem, dat de Heere de goddeloze verdoet, maar de rechtvaar digen, dikwijls dwars door de onmoge lijkheid heen behoudt. Daarom zegt David in dit lied: „In God zal ik het Woord prijzen". Hij mocht ook troost putten uit zijn eigen zielservaring: Daarom roept hij uit: „Ik ben wel ellendig en nooddruf- tig, maar de Heere denkt aan mij." En in onze tekstpsalm zegt hij het: „Ik heb het zelf uit Zijn mond gehoord." Hij wist ook dat het gebed de Heere aangenaam is. Daarom mag hij het in 't geloof hier zeggen: „Dan zullen mijn vijanden achterwaarts keren, ten dage als ik roepen zal." Zo mag daar ook geloof komen in de bewarende hand Gods. Hij getuigt: Ware het niet, dat de Heere mij een hulp geweest was, mijn ziel had bijna in de stilte gewoond." En m.l. hebt ge ook zelf Gods bewa rende hand niet mogen ondervinden in tijden van ziekte, van oorlog, van de portatie naar Duitsland, van water snood? Hebt ge niet mogen ervaren, dat uw tranen in Gods register waren aan getekend? Dan mag Gods kind ook ervaren, dat de Heere in de meest bange ogenblik ken van innerlijke strijd, de ziel zo wonderlijk wil verkwikken, dat hij in zelf-bemoediging mag uitroepen. „Wat buigt ge U neder o mijn ziel en wat zijt ge onrustig in Mij? Hoop op God, want ik zal Hem nog loven." Hebben zó Gods vertroostingen ook wel eens uw bedroefde ziel verkwikt? Kerk des Heeren, ge moogt 't weten, dat al uw omzwervingen en al uw tra nen, in Gods register zijn aangetekend. O wat een wonder, dat die kerk het getuigen mag. Dit weet ik, dat GjDd met mij is! Immanuël God met ons! God met mij! Dat kan alleen geloofd, wanneer Immanuëls werk door de H. Geest aan de ziel wordt toegepast. Door de zonde moest God eeuwig tegen ons zijn, want Hij haat de zonde en wij zijn één stuk zonde. En dan tochGod met mijJa, omdat die toorn Gods tegen de zonde zich gecon centreerd heeft op Hem, die als het Lam Gods, de zonde der wereld weg draagt. In Hem, kan de Vader zijn met de genen, die Hem, Jezus Christus toebe horen. Wie dat zijn? Kijk dan nog eens naar 't opschrift van dit lied. „Op Jonath elem rehokim." Een stomme duif, in verre streken. Zwijgend onder 't veroordelend recht Gods. Voor diegenen gaat de Zoon spreken. Hij zegt: „Ik wil, dat waar Ik ben ook degenen zijn, die Gij mij gegeven hebt o Vader!" Zie, nu heeft de zwerveling een thuis komen. Nu kunnen de tranen gedroogd worden. Nu glijdt de glimlach des ge- loofs over 't gelaat en om de mond die ootmoedig fluistert: Gij hebt mijn ziel l/eveiligd voor de dood. Gij richt mijn voet, dat hij zich nimmer stoot Gij zijt voor mij, een schild in alle nood Gij hebt mijn smart verdreven. Dirksland C. J. Resting waarschuwd moet worden tegen dit verderfelijk streven. Vele socialisten zijn onpraktische ide alisten. Door hun humanistisch pacifis me leveren ze de vrije landen uit aan de dictatuur van het Kremlin en door hun anti-kolonialisme ondergraven ze de machtspositie van het Westen. Dap per hebben ze meegewerkt aan de af braak van het Engelse, Franse en Ne derlandse imperium met het gevolg, dat de positie van het Westen ten op zichte van Rusland zeer moeilijk is ge worden. Het verlies van India, Burma en Indonesië is funest geweest. Azië is vrijwel verloren en in Afrika gaat het dezelfde kant uit. Toen in 1956 Enge land en Frankrijk een eind wilden ma ken aan de dictatuur van Nasser denk aan het Suez-kanaal waren het mede de Engelse socialisten, die Eden ten val brachten en hem in de rug aan vielen. De geschiedenis zou in het Mid den-Oosten heel anders gelopen zijn als men Nasser had kunnen wegwer ken. Dit is één van de grootste flaters geweest uit de wereldgeschiedenis. Nehroe en Soekarno zijn z.g. neu traal tussen Oost en West. In wezen staan ze dichter bij Moskou dan bij Washington. Dat blijkt uit alles. De Oosterse volgen, geleid door hun pro paganda, hebben geen weerstand tegen het communisme. En het Westerse so cialisme evenmin. Nog pas publiceerde de Engelse Labour Partij een program voor 't geval ze volgend jaar de ver kiezingen mocht winnen: een neutrale zone in Midden-Europa, afschaffing der kernwapens in dat gebied, terug trekking der strijdkrachten, neutrali satie van het Midden-Oosten en van Formosa, de eilanden Quemoy etc. aan Peking, stopzetting der kernproeven in Engeland, ook al doen de anderen dit niet, onderhandelingen over vernieti ging der kernwapens en raketbases. Maar ze willen wel in de N.A.V.O. blijven! Van de Duitse socialisten hoort men de laatste tijd niet veel. Maar dat ze er soortgelijke ideeën op na houden, is bekend. Wat een wonderlijke geestes gesteldheid heerst er toch in deze krin gen. Begrijpen ze nu niet, dat ze even goed heel West-Europa aan Chroestjow cadeau kunnen geven? Wat een ver-' trouwen in Moskou! De NAVO wordt nog gesteund, maar wat blijft er op deze wijze van de militaire kracht en de strategische positie van deze NAVO over? Zoals de humanist Roosevelt in Yalta zich door Stalin liet biologeren en Midden-Europa aan hem uitleverde, zo zijn vele socialisten nu bezig het Westen geheel machteloos te maken. Het Kremlin heeft in hen wel zeer naïeve en verblinde bondgenoten. Een Duitse rechter weet van wanten. Die durft af te wijken van de traditio nele boeté-tjes en gevangenisstrafjes, die geen paedagogische waarde hebben. Een meisje, dat geld gestolen had om snoep te kopen, moet nu een paar maanden lang van haar zakgeld snoep kopen en dit snoep brengen naar een ziekenhuis. Een jongen, die een ander met een kogeltje van een windbuks in het oog schoot, moet elke zondag een blinde naar een concert begeleiden. Een jongeman, die met z'n auto iemand dood reed, zal moeten assisteren in de operatieafdeling van een ziekenhuis. (Burgerrecht) De heer Jan Knape Mzn. hield een lezbig. Rotterdam, 1 dec. Tijdens de alge mene jaarvergadering van de „Federa tie van verenigingen en stichtingen vol gens artikel 6 der landarbeiderswet" in de provincies Noord- en Zuid-Holland, is zaterdag in het Beursgebouw het feit herdacht, dat er sinds het inwerking treden van de landarbeiderswet veertig jaren zijn verstreken. Een periode, die voor de landarbeider van grote beteke nis is geweest, aldus de voorzitter de heer J. van der Mark in zijn openings woord. De heer J. Knape, gemeente-secreta ris van Sommelsdijk, gaf een overzich telijk beeld van de ingrijpende veran deringen, die er in deze periode ten voordele van de landarbeider hebben plaats gehad. De landarbeiderswet schonk de agra riër in loondienst het recht op een stuk je grond, waarop hij aardappelen en groenten voor eigen gebruik mocht verbouwen. Er kwam een betere loon- regeling tot stand, alsmede een werk- loosheidsfonds. Voorts werden met rijkssteun verenigingen en stichtingen in het leven geroepen, met het doel het welvaartspeil van de landarbeider om hoog te brengen. Nu er vele verande ringen ten goede van de arbeiders tot stand zijn gekomen overweegt de rege ring de wet in te trekken. In arbeiders kringen stuiten plannen in deze rich ting' echter op sterk verzet, aldus de heer Knape. De rede van de heer Knape gaf de vergadering nog veel stof tot praten. De gemeenteraad te Middelharnis is woensdag bijeengekomen ter afhande ling van de gemeentebegroting 1959. Door zes leden is een algemene beschou wing gegeven waarbij zeer begrijpelijk, omdat daarover reeds veel stof is opgewaaid de wethoudersverkiezing in het brandpunt stond. Toch was het een zeer rustige zitting: eerst kwam het standpunt van de A.R. naar voren, daarna van S.G.P. en vervolgens van de P.v.d.A. en V.V.D. Over de begro ting zelf werd althans wat de cijfers betreft niet gesproken omdat aan de geraamde posten weinig te veranderen valt. De overige agendapunten wer den bijna zonder bespreking afgewerkt. Het slot gaf echter een breedvoerige bespreking over de kwestie overname grond aan de Molenweg van de heer Oosterling, met wie alsnog een bespreking zal plaats hebben eer men tot ont eigening overgaat. Het is begrijpelijk niet mogelijk alle redevoeringen in één nummer op te nemen; we zullen om een goed verslag te leveren de tekst over verschillende nummers verdelen. Na opening door de voorz. burge meester P. Hordijk deelde deze mede, dat de heer P. v. d. Berge niet aanwezig kan zijn. De ingekomen stukken gingen zo onder de hamer door, alsook een voorstel tot wijziging van de salaris regeling Technische dienst, een wijzi ging van de gem. begroting Ï958 en een wijziging van het besluit van de raad tot het verlenen van voorschotten en een bijdrage in de kosten van de 26 wo ningen (complex A) van de woning bouwvereniging Middelharnis. Een kre diet voor reconstructie van een gedeel te van de Steeneweg werd beschikbaar gesteld. Grond voor landbouwschuur. Aan de heer P. Vroegindeweij, Oudel. dijk 15, werd een stuk grond verkocht, achter de waterkering, voor een te bouwen landbouwschuur. Tuintjes. Achter de woningen aan de Z.Z. van de Lijsterbesweg werd een aan de gemeente toebehorend stuk grond voor tuintjes bestemd a 4 cent per r(i2, tot zolang de gemeente het no dig krijgt ter realisering van het uit breidingsplan. Grond voor nieuwe B.L.O. school. Voorgesteld werd een stuk grond aan te kopen van de gemeente Sommels dijk, groot 2827 m2, gelegen aan de Prinsesselaan aldaar; en overname van erfpachtsrecht van 280 m2 grond van de gemeente Sommelsdijk (van de Herv Diaconie) a 4% et. per m2. De heer Koese vond het logischer dat deze school maar te S'dijk kwam. Al die scholen in Middelharnis, kost maar extra geld zei spreker. Laat in een andere gemeente ook maar eens een school komen. De voorz.: Daar zijn we centrum gemeente voor! De heer Koese: Maar we krijgen geen centrum-uitkering De voorz.: Of die school nu te S'dijk gebouwd wordt of hier, maakt niets uit. De grond is er bovendien aanmer kelijk goedkoper. De heer de Jong merkte op dat de be sturen uitmaken waar een school komt en weth. van Eek zei: dat de rechtse raad geen scholen bouwt. „De linkse dan?" interrumpeerde de heer Koese. De heer Krijgsman voegde er aan toe, dat deze school voor het minder be gaafde kind nuttig is en dat men de plaats waar deze komt niet over de kinderen moet uitvechten. De heer Koese zei niet tegen de bouw van deze school te zijn, maar zag deze liever in een andere gemeente. Het voorstel werd aangenomen. Aan Kr. Auperlé, hovenier werd opnieuw verhuur 2 percelen grond 150.per jaar, gelegen aan het Marietjespad, tot tijd en wijle de gemeente deze grond zelf nodig krijgt. Behandeling Gem. begroting 1959 Als eerste spreker bij de beschouwin gen over de gemeentebegroting diende zich de heer P. de Jong aan namens de fraktie van de anti revolutionaire partij. Benoeming wethouders De wethoudersverkiezing, welke nog maar enige maanden achter ons ligt, heeft als bekend in het bijzonder' bij het uiterst rechts georiënteerde deel van onze dorpsgenoten enig gevoel van onbehagen bezorgd. Hierbij moge Ijk volstaan met te wijzen op hetgeen bij de bedoelde verkiezing door de heren Beversluis en Koppelaar is opgemerkt en wat door ingezonden stukken met name in het Eilanden-nieuws werd ge publiceerd. Ik stel er prijs op, mijnheer de voor zitter, zeer nadrukkelijk te verklaren dat volgens de mening van onze fraktie met de verkiezing van een linkse wet houder allerminst geweld is gedaan aan het politieke beginsel, dat onze partij nastreeft. Een christelijke politiek kan ons in ziens niet leven van vrome termen maar moet daar weer een rechtse leiding is natuurlijk rechts regeren, doch als het mogelijk is, behoeft dit niet te gaan met uitsluiting van dege nen, die bereid zijn aan deze cirbeid mede te werken. Deze mogelijkheid, waarop ook de heer Beversluis doelde blijkens de notulen van de raadsvergadering van 26 oktober 1956 achtte dan ook onze fraktie voor deze zittingsperiode duide lijk aanwezig en wij willen hiervoor zonder meer onze mede verantwoorde lijkheid aanvaarden en dragen. Ik acht het niet nodig nader uiteen te zetten, dat ons politiek beginsel de Christus der Schriften is en wij ten aanzien daarvan fundamenteel niets ge meen hebben met de P.V.D.A. en V.V.D. Doch dit behoeft toch naar wij me nen een onderling goede samenwerking in het belang van onze gemeente niet in de weg te staan. De raad mag en behoort kritisch op bouwend te staan tegenover het beleid van het kollege, maar moet mede met betrekking tot de samenstelling van het dagelijks bestuur de billijkheid en de Een Engelse Viscount is tijdens een proefvlucht bij Camberley in het Graafschap Surrey neerge stort en volkomen verbrand. De zes inzittenden van het toestel kwamen hierbij om het leven. Op de foto zien we de resten van de eens zo trotse luchtreus. rechtvaardigheid niet uit het oog ver liezen. Voor ons allen is Romeinen 13 ge schreven. De uitslag van de verkiezingen bracht in Middelharnis weer een rechtse meer derheid in de raad. Een principiële politiek blijven wij te allen tijde voor staan en hopen hierbij het, „Hij zal als Koning heersen" in biddend opzien tot Hem ook in de gemeente-politiek te blijven uitdragen. Financiële verhouding Hoewel, in vergelijking met de pri mitieve begroting 1958, de ontwerp-be- groting 1959 een gunstiger beeld ver toond, kan men toch een gevoel van teleurstelling niet onderdrukken nu weer opnieuw een tekort thans van circa 36.000.moest worden ge raamd. Al te lang varen nu de gemeenten al in de financiële mist. Een radar-voorziening kan b.v. voor een veerverbinding wel een betere uit komst brengen, maar de financiële: „raad er maar naar" voorzieningen van de regering laten ons meestal zolang mogelijk in de diepst denkbare duister nis. Terecht stelt uw kollege dan ook, dat het voor de gemeentebesturen onbevre digend is om t.a.v. de voornaasmte bron van inkomsten zo volledig in het duis ter te worden gelaten. Heeft het kollege echter na de aan bieding van deze begroting met betrek king tot de uitkeringen al enig zij het dan ook schemerachtig, licht mo gen ontdekken, dan zou ik dit gaarne vernemen. Volkshuisvesting Nu de bouw van de 16 woningwet woningen praktisch zijn voltooiing na dert en dezerzijds van de uitvoering van nieuwe plannen is deze sektor niets of althans weinig bekend is, komt het mij voor dat enige meerdere ruchtbaarheid uwerzijds van mogelijke aktiviteiten in deze richting verhelderend kunnen wer ken. Als er iets is, dat in Middelharnis de eerste jaren gestadig doorgang moet hebben, is het de woningbouw. (Vervolg pag. 2 Ie kolom) ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1