(acf aan 'i Haringvliei pui oor 1959 nog uH reserve Plaatselijk Nieuws ....maar het mooiste cadeau vindt U bij "Wassen" Nieuws uit Zeeland Burgemeester Hordijk opende eerste zelfbedieningswinkel grotingsdebat tussen dhr. Van Rumpt (a.r.) en dhr. Kreeft (soc.) leeft wil doorgaan met voorzieningen maar echts slechts zo ver als finantiën toelaten Jongetje te Ouddorp verdronken Echipaar ie Oude Tonge in hei goud Houdt 16 december vrij Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Centrale Telling Middelharnici ■f U treft er een keus uit duizenden In memoriam de heer Z. v. d. Velde Notaris De Vries veroverde de prijs van eerste klant Dinsdag 2 december 1958 No. 2751 pjIffS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS jidactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 gemeenteraad te Stad aan 't Haringvliet kwam vorige week bijeen ter ndeling van de gemeentebegroting. De enigste die algemene beschouwin- hield was de heer Kreeft (P.v.d.A.) die kritiek leverde op de rechtse par en de V.V.D., welke hij conservatief noemde. Ondanks het tekort op de oting meende hij dat toch moest voortgegaan met vele voorzieningen en Betwijfelde dat de raad daar het nodige élan voor zou kunnen opbren- Deze uitdrukkingen noopten de heer van Rumpt (A.R.) om daar tegen {gaan, zodat een interessant debat ontstond. De heer van Rumpt liet het 'ise beginsel domineren tegenover de materialistische uitlatingen van het jji.-raadslid. Ja opening door de voorz. burg. Chr. Hofwegen passeerden de notulen korte mededelingen onder ha- lilag. Het aftredende lid van de gerti. lelling Maatsch. Zorg de heer J. laard, werd met 7 stemmen herbe- d. ,'olgde een wijziging van de gemeen- ■jppelijke regeling ziektekosten voor- •jiing t.z.a., wat werd goedgevonden. ïoorstel aanleggen van een toegangs- j naar het zuid-westelijk gedeelte de aangekochte vulinisstortplaats. De kosten hiervan zijn geraamd op (15.-. Be mogelijkheid van het verkrijgen een geschikte stortplaats voor land- üwprodukten op dezelfde plaats waar gemeentewerkman het huisafval merpt met gebruikmaking van rij ten is onderzocht, doch wij zijn van uing dat bij uitvoering op deze wijze en enkele weken vuilstorting door gemeente-werkman op deze plaats 'flmeer mogelijk is en opnieuw grote jen zullen moeten worden gemaakt r egaliseren e.d. heer van Rossum merkte op dat vorige vergadering de heren niet op hoogte waren van de situatie. Het 1 is te laag en niet geschikt voor ■oer landbouwprodukten. Hoogt men top, blijft er nog een moeilijkheid te keren. Het storten aan het Z.O. zal ook niet meevallen. heer Hoedemans stond achter het mvan b en w maar dacht dat het tt zal meevallen. heer Kreeft meende dat er moei- fteden zouden komen, maar vond beren het naast. Wel vroeg spr. arde tijdstippen dat kan worden ge- "rt en wat het gebruik kost. voorz. antwoordde dat daarover rstellen komen. Men keurde de ver- ■ding goed. ïoorstel voorlopige vaststelling ge- senterekening en rek. gem. schappe- le zorg 1957. De gemeenterekening sluit als volgt: wone dienst: Ivangsten f 316.751,30 itsaven 313.155,06 tig saldo 3.596,24 "pitaaldienst: tvangsten itgaven f 1.112.996,46 1.479.152,08 "telig saldo 366.155,62 "1 reserves is beschikbaar: i saldi vorige dienstjaren 33.677,79 'serve eigen graven 1.545, «ave uitk. gem. fonds 48 t.m. 50 10.563,69 extra afloss. voorsch. "idarb. wet 3.435,24 serve ondernemingsbelasting 2.517,33 *ve onderh. arbeiderswon. f 3.738,16 *ve bedoeld in art. 24c won. sluit 1.772,28 Semene reserve 8.000.— Deze rekening als ook die van Maat- %pelijke Zorg, werd z.h.s. vastge- ■Id, 'tandeling gemeentebegroting 1958. öan volgde het belangrijkste agenda- behandeling van de gemeentebe- ïg 1958. de begroting was de volgende be- ^"jvingsbrief gevoegd: Het vorig jaar hebben wij U bij het Wieden van de begroting 1958 een .'"lig opwekkend beeld kunnen geven de financiële positie der gemeente "i'an de ontwikkelingsmogelijkheden 'f de toekomst. De gewone dienst 5n (ie begroting 1958 kon slechts slui- ^"3 worden gemaakt met een bijdrage ,5 f 15.000.— uit onze reserves. In de ^i,P van het jaar verbeterde deze situ- in zoverre, dat door een verhoogde -mene uitkering van het rijk ad la ingang van het dienst- •*1957 alsnog een, aantal noodzakelij- ■^joorzieningen konden worden ge- Wij mogen daarvan noemen: f werkplaats voor gemeentewer- l5 met een 20 jaarlijkse afschrijvings- «stad f 480.—; iiedeeltelijke verbouw woning hoofd Jnbare lagere school met een 5 jaar- j™e afschrijvingslast ad 400.—; j' '^^rbouw dokterswoning, met een 20 fïï*se afschrijvingslast ad f 700.—; wyziging van de straatverlichting op Molendijk, waarvoor een éénmalig Wag is geraamd ad 750.—; 5. Verbetering van het terrein der vuil nisbelt, waarvoor een éénmalig bedrag is geraamd ad f 2.000. 6. Aanleg keersluis, waarvoor een 50- jarige afschrijvingslast is opgenomen ad 3500.—; 7. Aanvullende voorzieningen bij de bouw van het Trefpunt, waarvoor een 30-jarige afschrijvingslast is geraamd ad 600.—. De aanvankelijk opgenomen post voor onvoorziene uitgaven slonk daardoor van 2774,18 in totaal 858,98 en de beschikking over de reserves bleef ge- hanhaafd op 15.000.—. Bij het vaststellen van de begroting 1958 besloot U opnieuw aan het rijk te verzoeken om verhoging van de alge mene uitkering, en wij verwachten dat deze verhoging inderdaad zal worden toegekend tot het bedrag van de jaar lijkse kapitaalslasten voor aanleg van da keersluis. Deze lasten zijn voor 1959 geraamd op f 11.367,22. Zoals U uit de begroting 1959 en de daarbij behorende memorie van toe lichting kunt zien, is sinds de begroting 1958 alleen de kapitaalslast (rente en afschrijving) van 81.247,89 gestegen tot 105.814,08. Het is daarom niet te verwonderen dat ook de begroting 1959 sluit met een nadelig saldo en wel van 25.000.—. Bij het beoordelen van dit tekort mag in het oog gehouden worden dat nog geen rekening is gehouden met een gunstige beschikking op de aanvraag om verhoging van de algemene uitke ring over 1958. Zou deze gunstige be schikking inderdaad kunnen worden verkregen dan zal het geraamde tekort belangrijk kunnen worden terugge bracht en nog resteren tot ongeveer 15.000.— Evenals dit voor 1958 het geval was, stellen wij voor het tekort voor 1959 voorlopig te dekken uit de beschikbare reserves, waarvoor nog beschikbaar is: 1. Saldi vorige jaren 33.677,79 2. Uitkering gemeentefonds 10.563,69 3. Uitk. ondern. belasting 2.517.33 4. Algemeen 8.000.— Totaal f 54.758,81 Het zal U duidelijk zijn dat deze re serve te klein is om ook een te ver wachten tekort in volgende jaren te dekken. Er dient daarvoor op korte termijn een andere regeling voor het dekken van de tekorten te worden getroffen. Helaas moet worden gesteld dat daar voor geen andere mogelijkheid aanwe zig schijnt dan het wederom aanvragen van een herziening van de algemene uitkering van het rijk. Wij stellen U voor daartoe te besluiten. In het jaar 1958 kwamen de volgende werken tot stand en werden besluiten genomen voor: verbouw gemeentehuis, jaarlijkse last 236.70 bouw keersluis, jaarl. last 11.367,22 bergplaats gemeentewerken, jaarlijkse last f 898,35 aank. grond Vrouwtjesweg, jaarlijkse last 1.376,19 aankoop straten en wegen, jaarlijkse last f 1.580,95 aankoop industrieterrein, jaarlijkse last 1-834,92 verbouw openb. lagere sch. jaarlijkse last f 4.611,11 verwarming idem, jaarlijkse last f 455,74 verbouw woning hoofd o.l.s., jaarlijkse last f 473,40 bouw Trefpunt, jaarlijkse last 1.398,20 verbouw dokterswoning, jaarlijkse last 1.310,12 f 25.542,90 Deze lasten zijn alle in de begroting dienstjaar 1959 verwerkt. In het komende jaar zal nog nader moeten worden beslist over: vaststelling regeling bebouwde kom; vaststelling herziening uitbreidingspi.; aanleg sportveld." De heer Kreeft (P.v.d.A.) diende zich het eerst aan tot het houden van alg. beschouwingen. Mede namens zijn fraktiegenoot zei hij geen aanmerkin gen te hebben op de cijfers van de be groting. Wel concludeerde hij dat de hoge vaste lasten tot het tekort op de begroting hadden geleid. Overziende wat dit jaar gebeurd is, las spr. posten voor van het bovengenoemde complex van werken, die een extra last van 25.000.op de begroting hadden ge bracht. Hij vond dit alles noodzakelijk al had het misschien vroeger kunnen worden uitgevoerd. Gelukkig was er nog een reserve van totaal 54.000. om het tekort te dekken, hoewel dit vlug zal zijn op gesoupeerd. De weg die aangewezen wordt door b en w is een verhoogde uitkering uit het gemeente fonds wat hij met klem wilde steunen. Daarnaast zag hij nog een andere taak voor het college om door voortdurend hameren bij de betreffende colleges te wijzen dat nodige werken kunnen wor den uitgevoerd. Is het élan in de raad ten volle aan wezig om daar achter te staan? vroeg spreker. Dan kwam hij op de wethou dersverkiezing en wees op de samen- vlechting van de verschillende partijen. De groepering noemde hij conservatief. Lettende op de wethoudersverkiezing was als eerste de eenling van de V.V.D. gekozen. De V.V.D. verwekt in den lan de wel onrust; hij bracht daarbij de huurverhoging ter sprake. Dat de Chr. partijen met de V.V.D. samen gaan ver wekte bij hem onrust. Hij zag er de bedoeling in om de P.v.d.A. neer te drukken. Is er nog wel wat te doen te Stad vroeg spreker? Spreker meende van wel. De door b en w aangevoerde nood zakelijke voorzieningen dienen te wor den uitgevoerd. Naast deze punten noemde spr. de riolering; het allerbe langrijkste punt was z.i. echter de wo ningbouw. Er zijn wel enkele wonin gen ,losgebrand", op deze weg diende te worden voortgegaan. We moeten ko men tot een bestemmingsplan, tot dorps sanering zei spr. Is er de animo voor in de raad stelde spr. de vraag. Hij sneed verder de samenvoeging aan, die op stapel stond; onze gemeenschappen schreeuwen om sterker samenwerking om als gemeenteraden gezamenlijk meer te kunnen uitvoeren. (Wegens plaatsgebrek moesten wij het verslag hier afbreken. Slot in volgend nummer. Red.) MIDDELHARNIS Gevonden voorwerpen in de periode van 17 november 1958 tot en met 28 no vember 1958. zwarte damesregenjas; witte muts; gummi jas en pijpen; klei ne jonge zwarte hond; witte gymschoen (rechts); heren polshorloge; 1 paar kin- der want j es. Uitslagen va» de schaakclub „De Zwarte Pioen", gespeeld op 21 nov. 1958 in Hotel Meijer. C. Kievit—J. de Jager 0—1; J. Boeter— D. Hoogzand 1—0; A. Stijl—J. de Jager 0—1; J. Noordijk—W. I. Peeman Va—V2. DIRKSLAND Burgerl. stand Overleden: Jannetje Cornelia Hardendood 76 jaar, wed. van L. Keyzer; Aagje Vroegindewey 9 mnd. d. V. K. Vroegindewey en L. Knape; Pietertje A. Joppe 66 jaar vr. van C. Kardux. Getrouwd: M. Kalle 22 jaar en P. J. Melissant 21 jaar. Kerknieuws Geref. Gemeente. De extra collecte voor de kerk heeft f 662.59 opgebracht. Ds. H. van Gilst heeft voor de beroe pen naar Veen en Werkendam bedankt. Degenen die de belijdenis-catechisa tie wensen te volgen, kunnen zich op geven a.s. zondagmorgen na de dienst, Zendingscommissie. Jaarlijks zal in de kerk der Geref. Gem. een collecte worden gehouden voor de zending uit gaande van de Geref. Gemeenten, ter aanvulling van deze collecte zullen de leden bezocht worden met de bedoeling een zendingsbusje te plaatsen dat eens per jaar zal worden geledigd. Studievereniging der S.G.P. A.s. woensdagavond 7 uur hoopt de studie vereniging der S.G.P. te vergaderen. De heer D. K. Human zal dan een on derwerp houden over „Ruilverkaveling" Belangstellenden zijn hartelijk welkom. HERKINGEN Ontvangen. Het verjaringsfonds der Herv. kerk ontving in oktober 52.55. Zitting. De boekhouder der diaconie der Herv. kerk hoopt op zaterdag 6 en 13 december a.s. in het jeugdgebouw zitting te houden tot de ontvangst van land- en tuinhuur des avonds van 6.30 tot 8 uur. Overleden te Dirksland Aagje Maria Bestman 64 jaar, ongeh. Huwelijksbevestiging. Op woensdag 17 december zal D.V. het huwelijk worden bevestigd van Hendrik Jan van Maanen en Lena Johanna van der Veer in de Geref. Gemeente des middags 2 uur door ds. H. van Gilst te Dirksland. Tewerkstelling. Een aantal werklo zen uit oraze gemeente zullen worden tewerk gesteld bij de beplanting in het recreatiegebied te Oude Tonge. Opbrengst oogstcoUecte. De oogstcol- lecte heeft in de Geref. Gemeente met dankdag opgebracht 1057. OUDDORP Leesdienst. A.s. woensdagavond 7 uur zal er leesdienst gehouden worden in de Herv. kerk alhier. Doopaangifte. Ouders die a.s. zondag in de Herv. kerk hun kind wensen te laten dopen, kunnen daar a.s. vrijdag avond om 7 uur aangifte doen in de kerkkamer. Uienveiling dinsdag 2 december 1958. Grove 10.61; middel 10.01 10.51; drielingen 10.45; picklers 23.75. Aanvoer 70.000 kg. Een wei zeer tragiscii verdrinkings- Seval heeft zaterdagmiddag te Ouddorp plaats gehad; het 3V2 jarig zoontje van beurtschipper de Graaft geraakte door nog onbekende oorzaak in de haven en kwam jammerlijk om het leven. Het moet zich zaterdagmiddag tussen drie en half vier uur hebben afgespeeld; kinderen zagen tussen de wal en het motorbeurtvaartschip iets drijven, dat op kleren of een grote pop geleek. Met een bezem probeerden zij het naar zich toe te, halen en toen bleek het de 3V2 jarige Maarten de Graaff te zijn. De kinderen waarschuwden direct, waarna de vader zijn zoontje zelf uit de haven heeft gehaald. Men heeft kunstmatige ademhaling toegepast, maar de levens geesten van het kind waren reeds ge weken. Vermoedelijk is het ventje aan boord van het beurtschip geweest, misgestapt en te water geraakt, wat door niemand is opgemerkt. De verslagenheid in de gemeente is groot en er is diep medelijden met de zwaar getroffen ouders. Vesten zi[n de grote mode. Vesten in alle modelletv kleuren en uit-* voeringen. Dit prachtige "OrIon"-damesvest is echter wel het summum. Hon derd procent orion/ in de Ameri kaanse kwaliteit. Praktisch, ge distingeerd, modern. !n een wip gewassen en zo weer droog, in 7 gezellige naiaarskleuren. St. Nicolaas verrast U met een zeer apart prijsie, V J^ 95 slechts |W4» En daarbij dan deze damesrbk in Terlenka. De voordelen van Ter- lenka zijn overbekend. Vier ver schillende moderne ruitpatronen. St. Nicolaas zegt altijd: "Als ik geef, dan geef ik iets goeds." En dit nuttige, gewaardeerde ge schenk komt thans als bijzondere "Wassen"-attractie voor de onge looflijk lage prijs-van A 75 ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg, tel. 139375 Dorpsweg hk. Katendiecbtse Lagedijk, tel. 74 25 9 DEN HAAG: Spul hk. Kalvermarkt, tel. 18 2148 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Woensdag 3 december zal het 50 jaar geleden zijn dat te Oude Tonge in het huwelijk traden Krijn Saarloos en Mar- grieta Kamerling. Bei den mogen zich nog ver heugen in een goede ge zondheid. De heer Saar loos is op Flakkee geen onbekende, hij heeft n.l. vanaf de oprichting van het Gasbedrijf te Oude Tonge, tot aan zijn pen- sioenering deel uitge maakt van het perso neel. Een van hun zoons is daaraan thans nog werkzaam. De heer Saarloos zo wel als zijn echtgenote zijn 71 jaar en genieten thans in hun woning aan de Kerkring no. 19 een rustige levensavond Het zal hen woensdag niet aan belangstelling ontbreken. Als redactie onze hartelijke geluk wensen. Op donderdag 27 november overleed de heer Z. v. d. Velde, op de leeftijd van bijna 77 jaar. Hij werd geboren te Poortvliet op 11 december 1881. Na zijn opleiding is de heer v. d. Velde enkele jaren werkzaam geweest als water bouwkundige te Callandsoog. Op 30 september 1913 werd hij benoemd als opzichter bij de polder de Generale Dijkagie van Stellendam, waar hij bijna 40 jaar zijn taak vervulde. Ook was hij vanaf 1 augustus 1923 tot einde 1947 opzichter aan de gemeente Stellendam. De heer v. d. Velde had een werk zaam leven en genoot slechts enkele jaren van zijn pensioen. Hij was een innemend persoon en algemeen gezien in de gemeente alhier. J.l. maandag werd zijn stoffelijk over schot onder grote belangstelling ter aarde besteld. NIEUWE TONGE Beroepen. Bij de Ned. Herv. kerk alhier is een beroep uitgebracht op ds. Zaal van Houten. Opbrengst oogstcoUecte, De oogst- collecte gehouden in de Ned. Herv. kerk alhier heeft opgebracht de som van 1611,53. STAD AAN 'T HARINGVLIET Prijzen tentoonstelling. De heer P. C. Bakelaar behaalde op de gehouden ten toonstelling „Plukoveri" te Rotterdam met een inzending Blondinettes sierdui- ven een Ie zzg-3zg en zgg. Op de tentoonstelling 't Gooi Hilver sum behaalde hij een Ie zzg 2 gg en 4 zg. De heer F. Osseweyer kreeg voor zijn inzending zwarte Hollandse krielkippen op de tentoonstelling te Rotterdam een fraaie zilveren beker. DEN BOMMEL Lezing. Op donderdag 4 december a.s. zal de heer Joh. Wagner van Stad aan 't Haringvliet een lezing houden voor de Chr. Vrouwenbond alhier, in de consistorie der Geref. kerk, over zijn reis door Amerika, toegelicht met film. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart. In de afgelopen week zijn in de haven geladen 3 schepen met suikerbieten voor Puttershoek, samen 620 ton. Aan de Galathesehaven zijn geladen 3 schepen met suikerbieten voor Dinteloord, met een gezamenlijke inhoud van 820 ton. ST. ANNALAND Meer dan goud. Woensdag 3 dec. hoopt het echtpaar Johs. Scherpenisse- Joh. C. Scherpenisse-Moerland, wonen de in de Suzannaweg alhier de dag te herdenken, waarop ze voor 55 jaar in het huwelijksbootje stapten. Beide oudjes genieten nog een uit stekende gezondheid. Het zal het jubilerende echtpaar dan ook op die voor hen zo gedenkwaardige dag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. Propaganda samenkomst. Het ligt in de bedoeling van de plaatselijke afde ling van de stichting „Vrederust" om in de komende winter een propaganda- avond te beleggen in het Herv. vereni gingsgebouw alhier, teneinde het aan tal leden van genoemde plaatselijke af deling enigszins uit te breiden. Daar een en ander nog in een stadium van voor bereiding verkeert, kan uit de aard der zaak over het programma nog niets worden meegedeeld. THOLEN Kerkdienst. Woensdag 3 dec. des sav. 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan dhr. Bosschaart. Met een oranjelint en op een fraai kus sen aangeboden sleutel, opende burge meester P. W. Hordijk verleden week donderdag de deur van de eerste zelf bedieningswinkel op Goeree-Overflak- kee. De burgemeester zei deze daad graag te verrichten, temeer omdat het hier iets nieuws betrof en het een aan winst voor de gemeente is. „De huis vrouw zal het zeker op prijs stellen, dat ze „zomaar" boodschappen kan doen, er over nadenken, op haar gemak een keus maken uit de verschillende arti kelen, zelf iets nieuws ontdekken en wat al niet meer, zonder dat er op haar gewacht wordt. Het zal prettig zijn op deze manier te winkelen.'' aldus de bur gemeester die verder het initiatief prees van de heer Visbeen, om de eerste te zijn met dit soort winkel en niet af te wachten tot iedere winkel is overge schakeld op zelfbediening. De naam „Centra" vond de burge meester goed passen bij de plaats waar de zaak staat, n.l. midden in de ge meente, dus het centrum. De eerste burger van de gemeente, die vergezeld was van zijn echtgenote de beide wethouders en de gemeentese cretaris, feliciteerde de heer Visbeen hartelijk en wenste hem goede zaken. Op de receptie die volgde hadden- de heer en mevr. Visbeen veel goede wen sen in ontvangst te nemen, en men bleef nog enige tijd gezellig bijeen. 's Middags toen de winkel werd opengesteld voor de klanten, bleek dat menigeen met belangstelling de nieuwe winkel bekeek en hadden de heer en mevr. Visbeen wederom vele geluk wensen te incasseren. Het was er ook gezellig winkelen, temeer door de schat van bloemen die van zakenrelaties, collega's, familie en kennissen waren gezonden en allen een plaatsje in de "winkel vonden. En als de lezer(es) nu dacht dat het alleen vrouwen waren die naar de nieuwe aanwinst kwamen kijken, moe ten wij vermelden dat de eerste klan ten heren waren en notaris de Vries alle moeite deed de eerste te zijn, wat hem gelukte door iets te pakken en re gelrecht naar de kassa te snellen. Een suikerbeest was zijn prijs! St. Nicolaas is hem dus niet vergeten. „Nu is het zeker niet meer nodig dat U de levensmiddelen thuis bezorgd", hebben we aan de heer Visbeen ge vraagd." Maar dat was een misvatting, want niets is minder waar. „Hoe kun je de mensen met zware pakken en tassen laten sjouwen?" De zelfbedie ning wil niet zeggen dat de huisvrou wen er zelf nog mee moeten gaan lo pen ook!", aldus de heer Visbeen. De heer Visbeen waardeert het ze ker dat de organisatie „Centra" hem bij de inrichting zozeer ter zijde ge staan heeft en de heer Vroon en de mede-centra-winkeliers voorspelden hem dat dit steeds gebeurd bij Centra, zowel bij speciale gelegenheden, als op gewone dagen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1